Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 433 "Droga powiatowa Nr 1913E (Wolbórz-Ujazd)"

 TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE : 

Łódź (Piotrkowska, Traugutta, Sienkiewicza, al.Piłsudskiego, Rokicińska, Malownicza, Rataja) - Bedoń Przykościelny - Bedoń - Jordanów - Ignaców - Janówka - Justynów - Zielona Góra - Bukowice - Kurowice - Kurowice Kościelne - Kotliny - Zamość - Czarnocin - Remiszewice - Rzeczków - Raciborowice - Lubiatów - Świątniki - Wolbórz - Bogusławice - Komorniki - Żywocin Kolonia - Wólka Krzykowska - Teklów - Ujazd - Osiedle Niewiadów - Zaosie - Budziszewice - Regny - Stary Redzeń - Nowy Redzeń - Słotwiny - Koluszki - Żakowice - Różyca - Kaletnik - Gałków Duży - Gałków Mały - Justynów - Andrespol - Łódż (Rokicińska, Gajcego, Zakładowa, al.Książąt Polskich, Przybyszewskiego, Milionowa, Piotrkowska) 

[19.11.2015. - 136,8 km, 24,5 km/h, 5:35:15 h]
ZDJĘCIA            GPS  
Mr SCOTT jedzie do... ! Trasa WYCIECZKI Nr 433.
Po paru dniach kiepskiej pogody, dziś w Łodzi znowu zaświeciło słońce ! Bardzo czekałem na taki dzień i oczywiście ruszam na rowerową przejażdżkę ! 
Listopadową wycieczkę rozpoczynam na ul.Traugutta, która jeszcze niedawno była zwyczajną ulicą w centrum Łodzi. Teraz jest woonerfem, czyli ulicą podwórcem, po której wciąż można przejechać samochodem, ale pierwszeństwo mają na niej piesi. Niedawno na Traugutta posadzono piętnaście drzew. To sprowadzone z Włoch wiśnie kanzan. 
Niewątpliwą ozdobą ul.Traugutta jest zabytkowy hotel "Savoy", który zbudowany został w latach 1909-1911. Na przełomie lat 2007 i 2008 odnowiona została frontowa elewacja hotelu. Zostały przywrócone kolory w jakich został oddany do użytku w roku 1912, a elewacja na parterze została wyłożona piaskowcem.
Dwie dolne kondygnacje, przeszklone są dużymi, kwadratowymi oknami urozmaiconymi nad wejściem okrągłym oknem obramowanym ornamentem w kształcie pawich piór charakterystycznym dla secesji.
Rys modernistyczny nadają budynkowi zastosowanie zależnej konstrukcji, przeszklenia dwóch dolnych kondygnacji oraz oszczędny detal elewacji. 
Przy ul.Traugutta 9 znajduje się ciekawy mural, który powstał w 2011 roku w ramach cyklu spotkań "Skrzyżowania Niepodporządkowane", organizowanego przez Klubokawiarnię "Owoce i Warzywa" oraz fundację "Vlepvnet".
Jego autorem jest Sławek Czajkowski ps."Zbiok". Malowidło ma za zadanie zwrócić uwagę odbiorcy na problem rozwarstwienia społecznego, znieczulenie mieszkańców miast i “skrajny liberalizm ekonomiczny”. 
Na ul.Traugutta znajduje się kilka pięknych kamienic, które powstały na przełomie XIX i XX wieku. Poświęciłem tej ulicy wpis na WYCIECZCE Nr 93.
Skrzyżowanie ul.Traugutta z ul.Sienkiewicza 21 i mural z czasów PRL-u. Jest to reklama dawnego Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego "Pewex" w postaci prostego, ale kolorowego motyla.
Przy ul.Traugutta 21/23/25 stoją dwa bardzo charakterystyczne wieżowce. W przeszłości była tu siedziba Centrali Handlu Zagranicznego i "Miastoprojektu".
Kolejną atrakcją ul.Traugutta jest nowy mural na bocznej ścianie kamienicy przy ul.Sienkiewicza 18. Odsłonięto go w 2014 roku i przedstawia słynnego muzyka Artura Rubinsteina. Dzieło wyszło spod ręki brazylijskiego artysty Eudardo Kobry. Mural powstał w ramach programu rewitalizacyjnego "Mia100 Kamienic", na bazie rzeczywistego zdjęcia wykonanego prawdopodobnie w berlińskim ZOO w 1950 roku.
Przemieszczam się ze śródmieścia we wschodnie rejony miasta. Przy al.Piłsudskiego 138 trwa budowa Stadionu Miejskiego Widzewa Łódź. Obiekt ma pomieścić 32 tys. widzów.
Pedałuję dalej po ul.Rokicińskiej, gdzie w ciągu Trasy W-Z powstała estakada nad przejściem dla pieszych.
NA  TRASIE  DO  WOLBORZA
Justynów - stacja kolejowa.
Pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej - kurs do Koluszek.
Wieś Zielona Góra - droga do mostu na rzece Miazga i wsi Bukowiec.
Droga wojewódzka nr 713 na granicy wsi Bukowiec i Kurowice.
BAZY OBCYCH w Kurowicach - widok z CPR przy DW nr 713.
Kurowice Kościelne - szosa na Kotliny.
Skrzyżowanie we wsi Kotliny (w lewo nad zalew, w prawo do Dalkowa).
BAZA OBCYCH na dalkowskich polach. ONI są wszędzie !!!
Wieś Zamość - karczma nad zalewem w Czarnocinie.
Przy drodze w Zamościu ustawiona jest kapliczka słupkowa z granitową tablicą.
Napis na tablicy : "II 1.XI.1946 Święcenia kapłańskie. Nieraz zdarzyło mi się budzić w nocy i wtedy zastawałem mojego Ojca na kolanach, tak jak na kolanach widywałem go zawsze w kościele parafialnym. Nigdy nie mówiliśmy z sobą o powołaniu kapłańskim, ale ten przykład mojego Ojca był jakimś pierwszym domowym seminarium. Módlmy się w intencji dobrego wychowania w domach, w szkole, w naszym społeczeństwie".
Do tablicy przytwierdzona jest nalepka z informacją o treści : "Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt pn. "Utworzenie ścieżki questowej promującej walory turystyczne i kulturowe gm.Czarnocin" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi".
W ramach tego projektu utworzono szlak pt. "Droga zawierzenia", który poświęcony jest osobie Jana Pawła II i najważniejszym wydarzeniom z życia Ojca Świętego. Składa się z 9 tablic nawiązujących do ważnych momentów drogi Jana Pawła II. Długość trasy to 11 km, którą można przejechać na rowerze i oczywiście zrobię to w niedalekiej przyszłości !
Rzeka Wolbórka w Zamościu.
Mr SCOTT nad zalewem w Czarnocinie.
Czarnocin ul.Poniatowskiego - przejazd kolejowy i początek obszaru Gminy Będków.
Remiszewice i zabudowania stacji paliw.
Kapliczka we wsi Rzeczków.
Napis na tablicy "Jeżeli jest miłość, Bóg jest w nas. Św.Józef powiadał, dlatego Bóg go ukochał 1871".
Remiza strażacka w Rzeczkowie. Miejscowość odwiedziłem na WYCIECZCE Nr 178.
We wsi znajduje się zakład "Amati" produkujący okna i drzwi z pcv. Parę lat temu zamówiłem tu okno do domku na mojej działce i jestem bardzo zadowolony z usługi !
Miejscowość Remiszewice.
Autobus firmy "Mobilis" dowożący dzieci do szkół. Ostatnio zaciekawił mnie temat "Mobilis" ponieważ wyczytałem, że autobusy należą do spółdzielni "Egged", będącej największym przewoźnikiem autobusowym w... Izraelu.
Kapliczka we wsi Remiszewice.
Dojeżdżam na nowej szosy na odcinku Baby - Wolbórz. Skręcam w lewo i kieruję się na wschód.
Z przydrożnej tablicy dowiaduję się, że "Przebudowa drogi powiatowej nr 151E Baby-Wolbórz I etap" to projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Skromna kapliczka w lubiatowskim lesie.
Dojeżdżam do wsi Lubiatów, którą poznałem podczas WYCIECZKI Nr 17.
Z drogi dobrze widać zabudowania dawnego folwarku rządowego. Była tu kiedyś gorzelnia i kuźnia.
Super szosa przez wieś Świątniki. Po prawej stronie remiza strażacka.
WOLBÓRZ
Szybkim tempem docieram do Wolborza. Przy wjeździe do miasta ustawiony jest witacz z herbem tej bardzo starej miejscowości.
Wolbórz znam doskonale z poprzednich wizyt - zobacz przede wszystkim WYCIECZKĘ Nr 104.
Pamiątkowe tablice na Placu Jagiełły. Po prawej stronie obelisk z tablicą ozdobioną wizerunkiem słynnych dwóch nagich mieczy i herbem Gminy Wolbórz. Widnieje na niej łacińska sentencja "In Via Pacis", daty "1410-2010" oraz napis, że ufundowało ją "Społeczeństwo Gminy Wolbórz". 
Po lewej stronie stoi nowy obelisk z tablicą "1065-2015. Ku pamięci wszystkich pokoleń wolborzan w uznaniu ich historycznych zasług i dokonań na przestrzeni dziejów Polski, w Roku Jubileuszowym 950-lecia istnienia Wolborza jako symbol współpracy i przyjaźni Orawian tę tablicę ufundowano. Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak. Rada Gminy Jabłonka. Wolbórz 27 czerwca 2015".
Przy Placu Władysława Jagiełły znajduje się kościół parafialny p.w. św. Mikołaja. Został wybudowany w połowie XV wieku dzięki fundacji biskupów kujawskich.
Nowa tablica na murze świątyni "Dla uczczenia 950-lecia Wolborza Społeczeństwo Ziemi Wolborskiej ufundowało instalację hejnału wolborskiego na wieży Kolegiaty św. mikołaja Biskupa. Twórcą hejnału jest prof. Edward Mąkosza. A.D. 2015".
Pamiątkowe tablice na drewnianym krzyżu misyjnym.
Zabytkowe okucia na wrotach do wolborskiej świątyni.
Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z drugiej połowy XVIII wieku. Składa się ono z zespołu rokokowych ołtarzy : głównego i dwóch bocznych z obrazami wybitnego polskiego malarza Franciszka Smuglewicza : Chrystusa na krzyżu, Świętej Trójcy i św. Rocha. Na ścianach rozmieszczone są obrazy przedstawiające św. Piotra w okowach, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Matkę Bożą z Dzieciątkiem, św. Annę i św. Jana Nepomucena. Po obu stronach prezbiterium znajdują się stalle kanonickie z herbem Jastrzębiec.
Pamiątkowa tablica na murze Domu Bożego : "Ku upamiętnieniu wyjścia wojsk Polskich z Wolborza na zwycięski bój pod Grunwaldem RP 1410 oraz przypomnieniu niespożytych sił Narodu Polskiego, na pobudkę potomnym ku bacznemu czuwaniu i gotowości do obrony Ojczyzny. Tablicę tę w lipcu 1927 r. ufundowało Zrzeszenie Piotrkowiaków".
Odrestaurowany Plac Jagiełły i przystanek autobusowy w Wolborzu.
Przez Wolbórz przepływają dwie rzeki, które łączą się ze sobą na przedmieściach. Rzeka Moszczanka - ta z lewej, zasila wody Wolbórki. Dla Mr SCOTT'a każdy pretekst jest dobry do kolejnych odwiedzin Wolborza. Tym razem wymyśliłem sobie, że...
DROGA  POWIATOWA  NR  1913E  WOLBÓRZ - UJAZD
Przejadę cały odcinek drogi powiatowej łączącej Wolbórz z Ujazdem ! Przy ul.Warszawskiej, ustawiona jest specjalna tabliczka dot. tej ważnej arterii.
Projekt pn. "Przebudowa drogi powiatowej nr 1913E Wolbórz-Ujazd na odcinku od mostu na rzece Wolbórce do granicy powiatu", został zrealizowany przez Powiat Piotrkowski i gminę Wolbórz w roku 2010 w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011".
Za Wolborzem droga ta posiada rozwidlenia i skręca na północ (odnoga w prawo prowadzi na Chorzęcin).
Przy skrzyżowaniu ustawiona jest kapliczka z obrazem Matki Boskiej tabliczką "Na chwałę Panu Bogu najwyższemu".
"Droga powiatowa Nr 1913E" podlega pod Zarząd Dróg Powiatowych w Piotrkowie Trybunalskim.
Remont drogi wykonywała firma "CEZET" Przedsiebiorstwo Robót Drogowo-Mostowych ze Starachowic. 
Właśnie po tej drodze przebiega jeden z najciekawszych i najdłuższych szlaków rowerowych woj. łódzkiego. Jest to czerwony "Szlak Grunwaldzki", którego łódzki odcinek zaczyna się w Żarnowie i biegnie na północ do Bolimowa. 
Oczywiście marzę o tym, aby w niedalekiej przyszłości przejechać nie tylko ten szlak, ale też wszystkie szlaki regionu łódzkiego ! Na zdjęciu skrzyżowanie z szosą do Chorzęcina.
Droga powiatowa Nr 1913E jest po prostu znakomita ! Jedzie się po niej wyśmienicie, bo cała nawierzchnia jest równa jak stół i posiada doskonałe właściwości jezdne. Na zdjęciu widok w stronę Wolborza.
Pedałuję cały czas szybkim tempem, obserwuję okolicę i podziwiam przydrożne krajobrazy. Jadę przez wieś Komorniki w której w 1935 roku, urodził się były metropolita łódzki abp Władysław Ziółek.
W Komornikach znajduje się bardzo ciekawa budowla religijna. Składa się z dwóch ceglastych kapliczek oraz stojącego pomiędzy nimi krzyża.
Na trasie Komorniki - Kolonia Żywocin następuje nagłe załamanie pogody ! Zrywa się porwisty wiatr, na niebie pojawiają się ciemnogranatowe chmury i zaczyna padać rzęsisty deszcz !!! To jakaś chwilowa anomalia, na którą nie byłem przygotowany, więc przemokłem do suchej nitki... Woda dostała się też do mojego aparatu fotograficznego, co niestety nie pozwoliło mi zrobić "porządnych" zdjęć.
Kiedy dojeżdżam do wsi Wola Krzykowska i początku terytorium Gminy Ujazd, na niebie pojawia się fantastyczna tęcza !!!
Przy szosie ustawiona jest tabliczka z informacją, że projekt pn. "Przebudowa drogi powiatowej nr 1913E Ujazd-Wolbórz na długości 5,2 km", został zrealizowany przez Powiat Tomaszowski w roku 2011 w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011.
Droga powiatowa Nr 1913E we wsi Wygoda (w prawo na Tomaszów Mazowiecki, w lewo do wsi Olszowa).
Most na rzece Bielina we wsi Wygoda.
Rzeka Bielina.
Pogoda cały czas płata figle i kolejna fala deszczu dopada mnie przed wsią Teklów.
UJAZD
Ostatni odcinek trasy pokonuję mocnym tempem i szybko docieram do Ujazdu.
Przejeżdżam jeszcze kilkadziesiąt metrów do skrzyżowania z drogą na Będków (to w lewo za tą zabytkową kapliczką) i tym samym cel dzisiejszej wycieczki został zrealizowany ! Przejechałem w całości drogę powiatową nr 1913E i 11-kilometrowy odcinek na trasie Wolbórz - Ujazd !!!
Wyluzowany i zrelaksowany, kręcę się parę minut po Ujeździe i po raz kolejny podziwiam miejscowe atrakcje. Na zdjęciu Plac Kościuszki.
Stary młyn nad rzeką Piasecznicą przy ul.Mostowej. Ujazd to jedna z moich ulubionych miejscówek w woj.łódzkim. Tej uroczej miejscowości poświęciłem WYCIECZKĘ Nr 101.
Pałac Ostrowskich, który został wzniesiony w roku 1812 na fundamentach XV wiecznego, nieistniejącego zamku.  
Pałac stoi w centrum ogromnego parku, pomiędzy stawami rzeki Piasecznicy. W zieleńcu znajduje się bardzo stary drzewostan m.in. białe topole mające ponad 30 m wysokości oraz równie okazałe olchy. 
Blisko parku, tuż przy drodze woj. nr 713, znajduje się zabytkowy kościół pw. św.Wojciecha.
W Ujeździe wyjeżdżam na drogę woj. nr 715 i kieruję się na północ.
Ta droga również jest po generalnym remoncie, o czym przypomina specjalna tablica promująca inwestycje Województwa Łódzkiego pt. "dla was zmieniamy łódzkie". Opisałem tę trasę na WYCIECZCE Nr 341.
Poruszam się ciągiem pieszo-rowerowym do Osiedla Niewiadów. Na zdjęciu Gminny Ośrodek Kultury.
Huta szkła "Euroglas" w Niewiadowie. Fabryka działa na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Znajduje się w niej największy na świecie piec do wytopu szkła o pojemności 1000 ton masy szklanej i wydajności 1000 ton na dzień !
Przejazd kolejowy we wsi Zaosie. Zatrzymują się tu pociągi pasażerskie kursujące na trasie Koluszki-Tomaszów Mazowiecki.
Znowu pada deszcz i już mocno wkurzony dojeżdżam do Budziszewic. Z tymi prognozami pogody to jest prawdziwa ruletka... Wczoraj sprawdzałem dokładnie w internecie na 5 portalach i miało nie padać !!!
Cały czas jadę po DW nr 715. Za Budziszewicami wjeżdżam na teren Gminy Koluszki.
Przejeżdżam obok jednostki wojska Polskiego w Regnach (zobacz WYCIECZKĘ Nr 199).
Bez problemów docieram do Koluszek i potem gnam ile tylko sił w nogach do Łodzi ! Zatrzymuję się dopiero pod świąteczną choinką, którą ustawiono przed marketem "Carrefour" przy ul. Przybyszewskiego 176/178.  
Super wycieczkę do Wolborza i Ujazdu kończę pod świątecznymi dekoracjami na pierwszym łódzkim woonerfie przy ul.6 Sierpnia.
Mimo tego, że zmoczył mnie deszcz, to jestem bardzo zadowolony z tej jesiennej przejażdżki ! Wykręciłem bowiem ponad 136 km po bardzo fajnej drodze i to przy bardzo dobrej średniej prędkości 24,5 km/h !!! Jeździ się !!!!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger