Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne ! Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach ! Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!
Droga Świętej Moniki (w Kutnie funkcjonująca oficjalnie jako Trasa Pomarańczowa) to wyjątkowy szlak pieszy o charakterze pątniczym. Jest on organizowany m.in. w ramach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej (EDK) przez Parafię Rzymskokatolicką św. Jana Chrzciciela w Kutnie.
Trasa ma formę pętli o długości ok. 46 km, cechuje się zrównoważonym, płaskim ukształtowaniem terenu (suma podejść to niespełna 170 metrów) i prowadzi pątników przez zróżnicowany krajobraz : od miejskich chodników, przez podkutnowskie wsie, rozległe pola uprawne, aż po zaciszne kompleksy leśne. Ze względu na swój religijny wymiar, kluczowymi punktami orientacyjnymi (oraz stacjami rozważań) na szlaku są lokalne kościoły, przydrożne krzyże oraz kapliczki.
Tak się przedstawia szczegółowy opis przebiegu tej trasy, podzielony na kolejne etapy
1. Start i wyjście z miasta : Kutno – Gołębiewek
Szlak rozpoczyna się przy Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Kutnie. Pątnicy ruszają ulicami miejskimi (m.in. Zamoyskiego, Sobieskiego, Żółkiewskiego), mijając po drodze Park Traugutta. Szlak przecina rzekę Ochnię i kieruje się na północne obrzeża miasta w stronę dzielnicy Dybów (gdzie mijany jest Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych). Następnie trasa opuszcza zwartą zabudowę Kutna i przechodzi w drogi asfaltowe oraz podmiejskie trakty w stronę wsi Gołębiewek Stary i Gołębiewek Nowy.
2. Przez serce kutnowskich pól : Grochów i Kały
Ten etap zdominowany jest przez krajobraz rolniczy. Trasa wiedzie lokalnymi drogami asfaltowymi i gruntowymi, które o tej porze roku potrafią być błotniste. Pątnicy docierają do Grochowa, a następnie poruszają się w rejonie wsi Kały i Kały Towarzystwo. To wyciszający odcinek o niskim natężeniu ruchu kołowego, idealny do samotnej modlitwy i refleksji w duchu EDK.
3. Północny łuk trasy : Głogowiec, Raciborów i Sójki
Szlak zatacza łuk i kieruje się ku miejscowości Głogowiec, znanej w regionie m.in. z lokalnego Sanktuarium Matki Bożej Głogowieckiej (często stanowiącego ważny punkt modlitewny dla pielgrzymów). Z Głogowca trasa zmierza przez Raciborów, gdzie przecina linię kolejową. Za przejazdem pątnicy wchodzą na malowniczy i cichy, około kilometrowy odcinek leśny. Po wyjściu z lasu trasa dociera do miejscowości Sójki, gdzie przecina drogę krajową nr 60.
4. Przekroczenie autostrady i osady Muchnów – Raj – Mnich
Po przejściu przez Sójki szlak przecina wiaduktem trasę autostrady A1 i wkracza do Muchnowa (gdzie tradycyjnie wyznaczona jest jedna ze stacji drogi krzyżowej przy przydrożnej kapliczce). Dalej trasa kluczy pośród mniejszych osad wiejskich i kolonii (Marianów Dolny, Skórzewa, urokliwie nazwany Raj oraz Mnich Kolonia). Zwieńczeniem tego etapu jest dotarcie do zabytkowego kościoła św. Joachima w Mnichu, który ze względu na swoją architekturę i położenie jest jednym z najważniejszych punktów orientacyjnych na mapie szlaku.
5. Powrót w kierunku Kutna : Grotowice – Stara Wieś
Ostatnia ćwiartka dystansu prowadzi z Mnicha przez Grotowice (gdzie szlak ponownie przechodzi nad autostradą A1). Stamtąd pątnicy kierują się na południowy wschód przez Sieraków i Bielawki, dochodząc do Starej Wsi, która płynnie łączy się z południowo-wschodnimi granicami Kutna (rejon dzielnicy Grunwald).
6. Meta szlaku : wejście do Kutna -> ul. Olimpijska -> ul. Kościuszki -> ul. Chodkiewicza -> kościół św. Jana Chrzciciela.
Po wejściu w miejską przestrzeń Kutna, pątnicy pokonują ostatnie kilometry chodnikami, idąc w kierunku centrum. Szlak zamyka pętlę dokładnie w miejscu startu – przed drzwiami Kościoła św. Jana Chrzciciela.
Praktyczne wskazówki dla wędrujących :
Czas przejścia : ze względu na imponujący dystans (46,3 km), piesze pokonanie trasy zajmuje średnio od 9 do 12 godzin, zależnie od tempa marszu i długości postojów.
Specyfika EDK : gdy szlak jest pokonywany w ramach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, wędrówka odbywa się w nocy, w całkowitym milczeniu i samotności (lub małych grupach), co diametralnie zmienia percepcję odległości i trudności terenu.
Nawierzchnia i ubiór : około połowy trasy stanowią drogi asfaltowe (często bez chodników, na poboczach), a resztę drogi polne, leśne i szutrowe. Kluczowe jest posiadanie wygodnych, rozchodzonych butów trekkingowych, odzieży przeciwdeszczowej/termicznej oraz elementów odblaskowych i dobrej latarki czołowej z zapasowymi bateriami.
Nawigacja : szlak nie posiada gęstego, dedykowanego oznakowania w terenie na wzór klasycznych szlaków PTTK. Osoby ruszające na tę trasę powinny obowiązkowo wyposażyć się w plik śladu GPS w telefonie lub szczegółowy opis topograficzny przygotowany przez organizatorów kutnowskiej EDK.
Powyższy opis sporządziłem na podstawie lektury różnych stron dostępnych w internecie. Po analizie treści uznałem, że warto pokonać tą trasę rowerem i dokonałem tego właśnie dziś, w bardzo mroźny, ale słoneczny, styczniowy dzień ! Przejechałem ponad 180 km, co przy takich warunkach pogodowych uznaję za wielki wyczyn.
Wycieczkę rozpocząłem na Bałutach od zobaczenia ogromnego muralu, który ozdobił północną ścianę wieżowca przy ul. Limanowskiego 154. Następnie pognałem dobrze mi znanymi traktami do Kutna. Po zaliczeniu trasy Drogi Świętej Moniki, wróciłem szczęśliwie do domu jadąc już po zmroku po drodze wojewódzkiej nr 702.
Wszystko dobrze się skończyło i jestem dumny, że oprócz szlaków rowerowych i szlaków pieszych, będę miał w swojej kolekcji także Ekstremalną Drogę Krzyżową !
Zapraszam do obejrzenia najciekawszych kadrów oraz wszystkich zdjęć i filmów z tej ekstremalnej przygody, które znajdują się w linkach j/w.
Aleja Włókniarzy i kominy elektrociepłowni EC-3. Dziś w Łodzi mróz -4°C, ale jest sucho i bardzo słonecznie. To idealna pogoda na zimową wycieczkę !
Blok mieszkalny przy ul. Limanowskiego 154 i ogromny mural pt. "Polskie Parki Narodowe". Mural obrazuje najpiękniejsze walory przyrodnicze : Wielkopolski Park Narodowy, Świętokrzyski Park Narodowy i Słowiński Park Narodowy.
Promocja za pomocą efektownych malowideł w Łodzi, Zabrzu i Warszawie to pomysł Ministerstwa Klimatu i Środowiska na promocję Parków Narodowych w Polsce.
„Promocja Parków Narodowych jako marki” to projekt o zasięgu ogólnopolskim, który jest realizowany we współpracy ze wszystkimi 23 parkami narodowymi w Polsce. Działania w jego ramach finansowane są z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
W Polsce istnieją 23 parki narodowe o łącznej powierzchni wynoszącej około 317 000 hektarów. To sięgająca już 100 lat tradycja ochrony przyrody o najwyższej wartości.
100-letni drewniak z piętrową werandą we wsi Smardzew gm. Zgierz.
Kraniec osady Szewce Owsiane i tablica wjazdowa na obszar Gminy Krzyżanów.
Miejsce Obsługi Podróżnych Krzyżanów Wschód przy autostradzie A-1. W tej okolicy aż roi się od trupiobladych BAZ OBCYCH ! "ONI są wszędzie" !!! 👽
Autostrada A-1 (Autostrada Bursztynowa) to kluczowy, 567-kilometrowy szlak łączący północ i południe Polski. Biegnie od Trójmiasta, przez Toruń i Łódź, aż do granicy z Czechami w Gorzyczkach.
Oczyszczalnia ścieków w Kutnie.
Niezwykłe zabudowania zakładu "Katoen Natie Polska" w Kutnie. Miasto poznałem podczas WYCIECZKI Nr 484.
"Kellogg" - fabryka chipsów "Pringles" w Kutnie.
Sklęczki – przystanek kolejowy w dzielnicy Sklęczki w Kutnie.
Przechodzę na drogą stronę torów na teren Starej Wsi i rozpoczynam objazd "Drogi Świętej Moniki".
Kościół Św. Jadwigi Królowej Polski w Kutnie ul. Grunwaldzka 17.
Choinka miejska na placu przy kościele pw. św. Wawrzyńca.
Kutno - kościół pw. św. Jana Chrzciciela ul. Andrzeja Zamoyskiego 2.
Kapliczka przy ul. Prostej w Kutnie.
Parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kutnie ul. Jesienna 2.
Tablica wyjazdowa z Kutna przed torami kolejowymi i osadą Gołębiewek Stary.
"Gmina Nowe Ostrowy wita" - witacz przy szosie na Grochówek.
Grochów - zabytkowy kościół pw. św. Tomasza z 1681 roku. Zobacz więcej WYCIECZKA Nr 453.
Pątnik Mr SCOTT w osadzie Kały Towarzystwo.
We wsi zachował się dawny budynek kuźni.
Polna droga na trasie do wsi Głogowiec.
Drewniany dwór w Głogowcu z 1900 roku. Jest to zabytek o unikalnej architekturze, łączący cechy drewnianej willi letniskowej z murowanymi skrzydłami.
Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Wojciecha w Głogowcu. Zabytkowa świątynia stanowi serce lokalnego sanktuarium maryjnego w gminie Kutno.
Te tereny poznałem należycie w trakcie WYCIECZKI Nr 461. Dziś na drodze do świątyni spotkałem parę jeźdźców na pięknych konikach.
Tablica wjazdowa do wsi Raciborów.
Raciborów - leśny trakt do wsi Sójki.
Sójki i przejazd przez drogę krajową nr 60.
Aleja drzew przy wąskiej asfaltówce w Sójkach.
Wiadukt nad autostradą A-1.
Tablica wjazdowa do wioski Muchnów.
Zadbana kapliczka w Muchnowie.
Tabliczka wjazdowa do osady Marianów Dolny.
Stary dom w Marianowie Dolnym. Mieszka tu gorliwa parafianka, która zawsze chętnie wspomaga pątników.
Zimowy krajobraz na polach Marianowa Dolnego. Temperatura spadła do -9°C...
Krzyż z 1923 roku we wsi Skórzewa
Tak sobie myślę, że dzięki tej trasie pątniczej, na pewno trafię do Raju ! I tak się stało !!!
Kapliczka słupkowa na polu w osadzie Mnich Kolonia.
Mnich-Ośrodek, gmina Oporów i zabytkowy kościół pw. św. Joachima z 1862 roku. Zobacz WYCIECZKA Nr 405.
Kapliczka we wsi Mnich.
Zaniedbana remiza strażacka w osadzie Sieraków.
Stara Wieś - zakończenie objazdu trasy pątniczej.
Z Kutna pedałuję drogą woj. nr 702 do Piątku. Tu jak zawsze robię zdjęcie pod pomnikiem Geometrycznego Środka Polski.
Uśmiech to podstawa ! W dobrym nastroju docieram do Łodzi.
"Ogrodowa 8" - nowoczesna instalacja w podcieniach "Ogrodowa Office". Jest to nowy obiekt biurowy z częścią handlowo-usługową, położony w centrum Łodzi, na skrzyżowaniu ulic Ogrodowej i Zachodniej.
Jeśli szukasz spokoju, to koniecznie wybierz się na Drogę Świętej Moniki ! Nie jest zwykły szlak spacerowy czy rowerowy. To wyjątkowa trasa pątnicza stworzona z myślą o każdym, kto nosi w sercu intencje za swoją rodzinę, dzieci i życiowe zakręty – wzorem św. Moniki, patronki matek i wytrwałej modlitwy. Powodzenia na trasie !!!