Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 428 "Księża Wólka"

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE : 

Łódź (Więckowskiego, Pogonowskiego, Legionów, Konstantynowska) - Konstantynów Łódzki - Mirosławice - Lutomiersk - Kazimierz - Zdziechów - Charbice Dolne - Charbice Górne - Szydłów - Zygmuntów - Puczniew - Jeziorko - Małyń - Kłoniszew - Jeżew - Ruda Jeżewska - Nowiny - Anusin - Pudłówek - Bratków Górny - Bratków Dolny - Charchów Pański - Walentynów - Drużbin - Borki Drużbińskie - Księża Wólka - Siedlątków - Skęczniew - Wola Piekarska - Piekary - Młyny Piekarskie - Józefów - Spycimierz - Uniejów - Wola Przedmiejska - Biernacice - Bronówek - Bronów - Zalesie - Kłódno - Kolonia Kłódno - Wartkowice - Stary Gostków - Biała Góra - Drwalew - Powodów Trzeci - Powodów Drugi - Łążki - Różyce - Chrzątówek - Chrząstów Wielki - Parzęczew - Wytrzyszczki - Rafałów - Chociszew - Pustkowa Góra - Orła - Grotniki - Jedlicze A - Jastrzębie Górne - Zgierz - Łódź (Sianokosy, Okręglik, gen.Okulickiego, 11 Listopada, al.Włókniarzy, Zgierska)  

[2.11.2015. - 157,14 km, 26,19 km/h, 6:00:01 h]

ZDJĘCIA           GPS

Mr SCOTT jedzie do... Księżej Wólki ! Trasa WYCIECZKI Nr 428.
Dziś w Łodzi piękna pogoda - od samego rana mamy niebieskie niebo, świeci słońce i jest w miarę ciepło. Tak więc ruszam po nowe przygody i startuję na kolejną wycieczkę ze Starego Polesia.
 
Mieszkałem w tej okolicy przez 15 lat i zawsze z wielkim sentymentem wracam na stare śmieci. Wyjeżdżam na ul.Pogonowskiego i od razu niespodzianka ! Została ciekawie odmalowana elewacja kamienicy przy skrzyżowaniu z al.1 Maja 39.
Jadę do kolejnej kamienicy przy ul.Pogonowskiego 12, którą zbudowano w 1924 roku. Obecnie znajdują się w niej mieszkania komunalne.
Przyjechałem tu specjalnie po to, aby obejrzeć nowy mural, którego autorem jest artysta Egon Fietke.
Praca powstała w ramach projektu "OFF Galeria", organizowanego przez Fundację Urban Forms, Muzeum Miasta Łodzi i lokalną społeczność. Na ścianie zawieszona jest tablica z informacjami na temat tego przedsięwzięcia.
Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura Dostępna", jesienią na ścianach kamienic Starego Polesia powstaną cztery nowe murale. Wszystkie prace są inspirowane kolekcją obrazów łódzkich malarzy znajdujących się w Muzeum Miasta Łodzi.

Malowidło Egona Fietke jest interpretacją autora wykonaną na podstawie obrazu "Madonna astronautów" Wacława Kondka.
Ważnym założeniem Off Galerii jest fakt, że murale mają stanowić swobodną, autorską interpretację obrazów. Wszystkie działania konsultowano z mieszkańcami, którzy przekonali Fundację, aby malowidła były kolorowe i spajały się z lokalnym, niepowtarzalnym klimatem.
Inspiracją dla Fundacji Urban Forms był realizowany od 2012 roku w Londynie projekt "Dulwich Outdoor Gallery". Znani artyści przetwarzają na różne formy streetartu wybrane dzieła XVII-wiecznych artystów. Dzięki temu pomysłowi, szare i zaniedbane Polesie, wzbogaciło swój krajobraz o niezwykle interesujące i barwne murale.
W Łodzi trwa moda na odnawianie elewacji starych budynków - i bardzo dobrze ! Nowego kolorytu doznał pofabryczny budynek przy ul.Pogonowskiego 5/7.
Natomiast po przeciwnej stronie ulicy, parkan dawnych koszarów wojskowych, to prawdziwy poligon doświadczalny dla sprejowców i pseudograficiarzy. Królują oczywiście napisy nawiązujące do barw i historii Łódzkiego Klubu Sportowego (założony w 1908 roku).
ul.Pogonowskiego 3 - reklama warsztatu samochodowego.
Ze Starego Polesia pedałuję do Parku im.Marszałka Józefa Piłsudskiego. W alei Gosienieckiego pięknie się prezentują rabatki z kolorowych bratków.
Na jesienną przejażdżkę postanowiłem wybrać się do wsi Księża Wólka, potem nad Zbiornik Jeziorsko i do Uniejowa. Ruszam ochoczo na szlak i pędzę DDR przy Parku na Zdrowiu.
NA  TRASIE  DO  KSIĘŻEJ WÓLKI
Konstantynów Łódzki i tablica "dla was zmieniamy łódzkie" przy modernizowanej drodze woj. nr 710. Województwo Łódzkie prowadzi kampanię „Zmieniamy łódzkie”, zmierzającą do zwrócenia uwagi na najważniejsze przedsięwzięcia mające wpływ na pozytywne zmiany zachodzące w naszym regionie.
Konstantynów Łódzki - Plac Kościuszki i pomnik poświęcony Bohaterom II Wojny Światowej.
DW nr 710 na odcinku Konstantynów Łódzki - Mirosławice.
Kazimierz k/Lutomierska i ul.Sienkiewicza.
Wieś Zygmuntów - szlak rowerowy "Gorące Źródła".
Puczniew i zabudowania dawnego folwarku (zobacz więcej WYCIECZKA Nr 152).
"Moje" skrzyżowanie we wsi Puczniew (w prawo na Mianów).
Osada Jeziorko.
MAŁYŃ
Wąską asfaltówką kieruję się do Małynia.
Rzeka Ner.
Zapora wodna na rzece Ner.
Most na rzece Pisia.
Przy moście znajduje się młyn.
Młyn w Małyniu istnieje od 1868 roku.
Dzięki uprzejmości obecnego właściciela pana Michała Bryszewskiego, mogę wejść do środka i obejrzeć wyposażenie tego zabytkowego obiektu. Dziękuję bardzo i serdecznie pozdrawiam !
Jest to jest najstarszy młyn wodny w powiecie poddębickim. Od ponad 100 lat nieprzerwanie miele zboże rolnikom kilku okolicznych wsi. Młyn do dziś działa tradycyjnie, dzięki pracy ludzkich rąk.
Tabliczka z 1921 roku poświadczająca ubezpieczenie obiektu w kasie "Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych".
Wszystkie urządzenia, poza mieszalnikiem, są w nim przedwojenne. Trzeba je co jakiś czas restaurować, ale działają bez zarzutu, między innymi francuska turbina z „zębami" z drewna grabowego.
Tabliczka znamionowa na turbinie wodnej firmy "A. Wetzig, Eisengiesserei und Maschinenfabrik für Mühlenbau".
Data "1868" na belce stropowej. Jest to najstarszy element pierwszego, drewnianego młyna wodnego zbudowanego nad Pisią.
Szafka młynarza z narzędziami niezbędnymi do konserwowania urządzeń młyna.
W trzykondygnacyjnym budynku z cegły, wybudowanym w latach 1909-1911, wykończonym drewnem modrzewiowym, parter zajmuje 80-letni mlewnik i kantorek, w którym dawniej przyjmowano opłaty.
Po zwiedzeniu młyna pedałuję do wsi Ruda Jeżowska. Można tam podziwiać oryginalną chałupę krytą strzechą.
Złota polska jesień - klasyczny obrazek. Las młodych brzózek na trasie Ruda Jeżewska - Anusin.
Most na rzece Urszulinka w Anusinie.
Kolorowy las przy wjeździe do wsi Pudłówek.
Kapliczka - krzyż na polu w Pudłówku.
Rzeka Pisia w Pudłówka, do której wpada Urszulinka.
Podjazd na wiadukt kolejowy w Pudłówku.
Dorodne Fanki odpoczywające na polu we wsi Bratków Górny.
Droga woj. nr 473 w Bratkowie Dolnym.
Aleja lipowa na trasie Walentynów - Drużbin.
Drużbin - zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 208.
Mr SCOTT na boisku w Drużbinie. Piłka nożna to moja ulubiona dyscyplina sportu ! 
Zabytkowy kościół p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Drużbinie.
Pomnik nagrobny za murem kościelnym, gdzie został pochowany "Ś.P. Karol Kajetan Załuski Dziedzic wsi Charchowa Księżego, lat 78 zm. 23 listop. 1859 r.". 
Krzyż w Drużbinie z pamiątkową tabliczką : "21.VI.1771 roku w tym miejscu zginął dowódca wojsk konfederatów barskich, ragimentariusz Wawrzyniec Potocki w bitwie z wojskami pruskimi".
Szosa i kapliczka we wsi Borki Drużbińskie. Przebiega tędy zielony, rowerowy "Szlak po Ziemi Poddębickiej".
Dojeżdżam do drogi wojewódzkiej nr 478 i kieruję się na zachód. Jadę przez urokliwy kompleks leśny, który położony jest na granicy Gminy Poddębice z Gminą Pęczniew.
KSIĘŻA WÓLKA  -  ZWIEDZANIE
Po paru minutach dojeżdżam do wsi Księża Wólka, którą postanowiłem uczynić głównym celem dzisiejszej przejażdżki.
Miejscowość położona jest w powiecie poddębickim, w gminie Pęczniew.
Na początek zwiedzania wjeżdżam w las i kieruję się do oznakowanego "Miejsca pamięci narodowej". Jest to pomnik "W hołdzie zamordowanym przez Żołnierzy niemieckich 6 września 1939 r.", który oglądałem już podczas WYCIECZKI Nr 235.
W końcu XVI wieku osada nazywała się Wola Rozworzyna. W szosy wojewódzkiej skręcam do zachodniej części wsi.
To typowo rolnicza miejscowość, w której zachowało się jeszcze kilka tradycyjnych gospodarstw.
Ale z roku na rok jest ich już coraz mniej. Gospodarze wyprzedają ziemię mieszczuchom, którzy zakładają tutaj swoje letnie siedliska.
Rolniczy krajobraz w Księżej Wólce.
We wsi mieszka na stałe około 170 osób, które trudnią się pracą we własnych gospodarstwach, utrzymują się z ubezpieczeń społecznych lub dojeżdżają do pracy w pobliskich miastach.
Osada jest zelektryfikowana i posiada wodociąg. Na końcu asfaltowej drogi ustawiona jest tabliczka z informacją : "Zadanie pn. budowa wodociągu we wsi Księża Wólka zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi".
Księża Wólka składa się z czterech przysiółków o nazwach Siedliska, Sowizna, Wólka Łyszkowska i Wólka Smolana.
Ruiny starego domu w Księżej Wólce.
We wsi znajduje się remiza Ochotniczej Straży Pożarnej. Jest to nowa strażnica, wybudowana z białej cegły w 1998 roku.
Tablica z logo miejscowych strażaków.
Nad wejściem do remizy zawieszona jest tablica informacyjna. Okazuje się, że "Projekt pn. : "Remont wraz z modernizacją strażnicy OSP w Księżej Wólce pełniącej funkcji świetlicy wiejskiej", był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2007-2013".
Straż pożarna w Księżej Wólce istnieje od 1925 roku.
Charakterystyczny obiekt - maszt bazowej telefonii komórkowej BT31102 w Księżej Wólce.
Wiele miejscowych domów wystawionych jest z tzw. margla - popularnego w tych okolicach budulca, który wydobywany był we wsi Rożniatów k/Uniejowa.
Kilka gospodarstw oferowanych jest do sprzedaży. To jedno z nich przy DW 478, z ruinami starego domostwa.
Kończę zwiedzanie Wsi Księża Wólka i jadę dalej do... !!!
Kieruję się na zachód do Siedlątkowa. Z drogi woj. nr 478 jest świetna panorama na Zbiornik Jeziorsko.
Zjeżdżam ze wzniesienia do skrzyżowania z drogą do Księżych Młynów (to w prawo, w lewo do kościoła w Siedlątkowie).
Tama Zbiornika Jeziorska i las latarni przy DW 478.
Elektrownia Wodna Jeziorsko.
Tablica edukacyjna "Zbiornik wodny Jeziorsko".
Zbiornik Jeziorsko to magiczne miejsce, które opisałem m.in. na kartach WYCIECZKI Nr 350.
Bardzo lubię tu przyjeżdżać o każdej porze roku !
Rzeka Warta - widok na północ od zapory.
"Do zobaczenia łódzkie" - tabliczka na granicy z województwem wielkopolskim.
Przed witaczem "Województwo wielkopolskie", skręcam na północ. Zwiedzam miejscowości położone przy drodze prowadzącej do Uniejowa.
SKĘCZNIEW  -  WOJ.WIELKOPOLSKIE
Skęczniew i kościół pw. Świętej Trójcy. Świątynię wzniesiono w 1825 roku z fundacji Hipolita Masłowskiego - właściciela miejscowego majątku.
Tablica "Ś.P. Ks. Stanisław Portasiński proboszcz parafii Skęczniew 30.06.1993 - 14.10.2010. Za wspólnie spędzone chwile, świadectwo kapłańskiego życia, za to, że byłeś z nami dziękujemy ! Parafianie parafii Skęczniew 14 maja 2011 roku".
Klasycystyczna dzwonnica i kaplica pogrzebowa na placu przykościelnym.
Figura Matki Bożej przed wejściem na teren świątyni i dom parafialny.
Wieś Wola Piekarska w Gminie Dobra.
Fantastyczna panorama na dolinę rzeki Warty ze wsi Piekary.
Koniki na polu w osadzie Łęg Piekarski.
Aleja białej topoli we wsi Józefów.
WOJ. ŁÓDZKIE
Czas na wycieczce szybko mija i melduję się z powrotem na terenie woj.łódzkiego i powiatu poddębickiego.
Wjeżdżam do wsi Spicimierz, którą poznałem dobrze w trakcie WYCIECZKI Nr 260.
Most nad rzeką Warta.
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Spicimierzu. 
Zegar słoneczny wystawiony przed budynkiem zabytkowej plebani z 1906 roku.
Tablica informacyjna "Miasto i Gmina Uniejów - szlaki turystyczne".
UNIEJÓW
Ze Spicimierza szybko docieram do Uniejowa. To rewelacyjna miejscówka, do której bardzo lubię przyjeżdżać ! Zobacz np. WYCIECZKA Nr 274.
Hotel "Kasztel rycerski".
Baner ze zdjęciem Witolda Stępnia - Marszałka Województwa Łódzkiego, który w tegorocznych wyborach ubiega się o mandat posła do Sejmu RP.
Uniejowska krasula pasąca się na łące przy "Termach Uniejów".
Kompleks Termalno - Basenowy „Termy Uniejów".
Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Wzniesiono go w drugiej połowie XIV wieku ! 
Pomnik Białej Damy w uniejowskim parku. Jak głosi miejscowa legenda dawno temu, piękna kobieta o imieniu Uniejka zapobiegła kradzieży skarbów. 
Sprytnym fortelem wywabiła z miasta złodziei chcących ukraść kosztowności, co przepłaciła własnym życiem. Ponoć do dziś połyskują gdzieniegdzie w trawie złote monety z wizerunkiem Uniejki.
Cała legenda o Uniejce znajduje się na tablicy pod jej pomnikiem.
Kolorowa kładka nad Wartą, która została pomalowana z okazji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulotnej w Uniejowie. 
Rzeka Warta.
Uniejowska kładka obwieszona jest w "kłódki miłości", które są symbolem wyrażania swoich uczuć przez zakochanych. 
Dwie armaty na Wartą - repliki XVII wiecznych dział, z których dziś tryska termalna woda.
Pomnik poświęcony bohaterom broniącym Uniejowa we wrześniu 1939 roku.
Uniejowski rynek to jedna z najlepiej zagospodarowanych przestrzeni miejskich w woj.łódzkim. Cały plac zajmują różne gatunki oryginalnych krzewów i kwiatów. 
Czworoboczny Rynek, to centralny punkt miasta, który z trzech stron opasany jest XIX wiecznymi kamieniczkami, a czwartą stronę stanowi skwer przy Placu Kolegiackim. Nad całością góruje wolnostojąca, neobarokowa wieża z zegarem z 1901 roku. 
POWRÓT  DO  ŁODZI
Wyjeżdżam z Uniejowa po drodze woj. nr 469 i kieruję się na wschód. Znam tę trasę na pamięć i poświęciłem jej WYCIECZKĘ Nr 354.
Przez cały dzień towarzyszy mi wspaniała pogoda i nic dziwnego, że późnym popołudniem trafia mi się olśniewający zachód słońca ! Pędzę w stronę obszaru Gminy Wartkowice i co rusz oglądam się za siebie, by podziwiać fantastyczną grę słonecznego światła !!!
Wieś Kłódno i przejazd przez tory magistrali węglowej.
Strzeliste topole białe przy trasie do Wartkowic.
Wartkowice - kościół św. Anny i NMP Matki Miłosierdzia. 
Cudowne niebo nad rzeką Ner w Wartkowicach.
Nowa nawierzchnia na DW 469 i tablica informacyjna kampanii "z wami zmieniamy łódzkie".
Gorące niebo po zachodzie słońca - nowa nawierzchnia DW 469 we wsi Biała Góra.
Aż do samego zmierzchu towarzyszą mi wspaniałe obrazy czerwono-żółtego nieboskłonu. Cały czas utrzymuję równe, miarowe tempo i bez żadnych przeszkód dojeżdżam do Łodzi.
Dziś 2 listopada i świętujemy tzw. Zaduszki. Tego dnia tradycyjnie odmawiamy modlitwy w intencji duszy zmarłych, ale przede wszystkim za te, które przebywają w czyśccu. 
Dlatego też na zakończenie udanej eskapady do Księżej Wólki, pojawiam się przed grobem moich Rodziców na cmentarzu św.Rocha przy ul.Zgierskiej. Tata zmarł w 1990 roku w wieku 60 lat, natomiast Mama w 2011 roku i przeżyła 77 lat... Brakuje mi ich i czasami tęsknię...
Modlę się "po swojemu" za moich kochanych Rodziców i dziękuję Stwórcy za wszystko co mam : za zdrowie, za rodzinę i rowerową pasję, dzięki której mogę realizować swoje marzenia. Muszę tylko zawsze pamiętać o jednym : "Niech się dzieje wola Twoja, a nie moja Panie" i wszystko będzie OK 😊

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger