Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 435 "Wierzchy"

 TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE : 

Łódź (Piotrkowska, Plac Wolności, Pomorska, Wierzbowa, Narutowicza, Solskiego, Park 3 Maja, Park im.Baden-Powella, Nowogrodzka, Widzewska, al.Piłsudskiego, Rokicińska, Malownicza, Rataja) - Bedoń Przykościelny - Bedoń - Jordanów - Ignaców - Janówka - Gałków Duży - Borowa - Kaletnik - Żakowice - Koluszki - Zygmuntów - Długie - Wierzchy - Jeżów - Słupia - Nowa Krosnowa - Krosnowa - Winna Góra - Podłęcze - Kotulin - Zacywilki - Kołacinek - Kamień - Koziołki - Nagawki - Dmosin - Dmosin Pierwszy - Szczecin - Nowostawy Dolne - Nowostawy Górne - Stryków - Smolice - Swędów - Szczawin - Jeżewo - Dąbrówka Marianka - Rozalinów - Maciejów - Smardzew - Nowe Łagiewniki - Łódź (Antyczna, Okólna, Wycieczkowa, Strykowska, al.Palki, rondo Solidarności, Uniwersytecka, Narutowicza, Sienkiewicza, Tuwima, Piotrkowska) 

[25.11.2015. - 130,8 km, 23,5 km/h, 5:33:18 h]

ZDJĘCIA              GPS  
Mr SCOTT jedzie do... wsi Wierzchy !!! Trasa WYCIECZKI Nr 435.
Tegoroczny listopad jest wyjątkowy ! Cały czas utrzymuje się słoneczna pogoda i po dniu odpoczynku, znowu ruszam na szlak. Kolejną wycieczkę rozpoczynam pod domem handlowym "Magda" przy ul.Piotrkowskiej 32.
Budynek został oddany do użytku w styczniu 1967 roku. Przez wiele lat na parterze funkcjonował znakomicie zaopatrzony, samoobsługowy sklep spożywczy, na I piętrz artykuły chemiczne i gospodarstwa domowego, zaś na II piętrze kawiarnia i salon kosmetyczny. Pozostały po nich tylko wspomnienia...    
Na placu przed "Magdą" ustawiony jest pomnik z serii "Galerii Wielkich Łodzian" pt. "Twórcy Łodzi przemysłowej", który przedstawia przemysłowców : Izraela Poznańskiego, Karola Scheiblera i Ludwika Grochmana oraz zdrój uliczny, który został  uruchomiony w czerwcu 2009 r. w ramach programu „Fontanny dla Łodzi”, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Łodzi. Woda w 90% pochodzi z ujęć głębinowych. 
Na placu ustawiono już świąteczne dekoracje -  wielką bombkę koloru srebrnego, oplecioną wężem z lampkami ledowymi.
Święta już blisko i piękna łódzka choinka, stanęła w tym roku przy Placu Wolności - na początku ul.Piotrkowskiej. Właśnie w tym miejscu umówiłem się dziś na wspólną przejażdżkę z Andym Szelmanem. Znamy się dobrze z kilku poprzednich eskapad. 
Zaproponowałem koledze kurs we wschodnie rejony naszego województwa, na co się oczywiście zgodził ! Ruszamy przez miasto do ul.Pomorskiej, a na ul.Sterlinga 9 zauważam ładnie odnowioną kamienicę mieszczańską.
Potem kierujemy się do ul.Malowniczej. Zsiadamy z rowerów i przechodzimy na drugą stronę, bo na przejeździe kolejowym trwają prace remontowe.
Z ul.Malowniczej skręcamy w ul.Rataja, gdzie przed wjazdem do Bedonia, można jeszcze podziwiać przedwojenny drewniak. 
NA  TRASIE  DO  WSI  WIERZCHY
Z Bedonia kierujemy się do wsi Janówka i wjeżdżamy na tereny leśne. Andy to człowiek, który nie wyobraża sobie życia bez roweru ! Jeździ codziennie do pracy, z pracy do domu, na wycieczki, i tak bez przerwy, obojętnie jaka jest pogoda - przez cały rok !
Przejeżdżamy przez Rezerwat Przyrody Gałków, który został utworzony 18 lipca 1958 roku. 
Celem ochronnym jest zachowanie fragmentu lasu bukowo- jodłowego o cechach pierwotnych. Na tym terenie znajduje się kilkadziesiąt drzew bukowych w wieku 160-200 lub ponad 200 lat.
Wyjeżdżamy z lasu na ul.Główną w Gałkowie Dużym. We wsi zachowało się kilka drewnianych domów z okresu międzywojennego.
Popularny Gałówek stał się celem mojej WYCIECZKI Nr 74.
Przejeżdżamy przez Gałkówek i wieś Borowa do torów Kolei Fabryczno-Łódzkiej.
Pedałujemy przez Kaletnik do drogi woj. nr 716 i wjeżdżamy w las.
Jedziemy skrajem lasu wzdłuż torów kolejowych i tym niskim tunelem, przedostajemy się na drogą stronę - na ul.Kolejową w Koluszkach.
Zaglądamy do Parku Miejskiego, gdzie przy głównej alejce ustawiony jest obelisk poświęcony żołnierzom VI oddziału partyzanckiego AK dowodzonego przez por. Romualda Ziółkowskiego „Sama”. 
Do terenu parku przylegają zabudowania osiedla kolejarskiego w Koluszkach.
Przy ul.Kolejowej ustawiona jest tablica edukacyjna z serii "Muzeum w przestrzeni, wielokulturowe korzenie regionu łódzkiego" pt. "Węzeł kolejowy w Koluszkach i osiedle kolejarskie".
Na murze okalającym osiedle znajduje się rewelacyjne graffiti z podobizną sierżanta B.A.czyli Mr.T. Lawrence Tureaud'a - zapaśnika, bohatera kultowego serialu amerykańskiego pt. Drużyna A".
Charakterystycznym obiektem osiedla kolejarskiego jest wieża ciśnień.
W Koluszkach Andy spotyka znajomego rowerzystę. To Andrzej Kunka, który pracuje jako konduktor w Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Pozdrowienia Andrzej i do zobaczenia na szlaku !
Wyjeżdżamy z Koluszek i kierujemy się do wsi Długie.
W tych okolicach aż roi się od trupiobladych BAZ OBCYCH. "ONI są wszędzie" !!!
Poruszamy się trasą niebieskiego szlaku rowerowego "Ziemi Rawskiej" i docieramy do wsi Wierzchy. To główny cel naszej rowerowej wycieczki.
Miejscowość położona jest w powiecie łódzkim wschodnim, w gminie Koluszki. Przy głównej drodze znajduje się młyn zbożowy.
Młyn „Wierzchy” prowadzony jest od wielu lat przez Sławomira i Tomasza Piotrowskich.
We wsi znajduje się jeden sklep spożywczy - na skrzyżowaniu z drogą do Jeżowa i Świn.
Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzchach. W tym roku jednostka obchodziła jubileusz 89-lecia powstania.
Na ścianie strażnicy zawieszona jest tablica z informacją o termomodernizacji budynku ze środków Unii Europejskiej.
Most na rzece Rawka we wschodniej części wsi.
Rawka powstaje z połączenia dwóch cieków źródłowych znajdujących się ok. 5 km na wschód od Koluszek w okolicach wsi Turobowice. Wpada do Bzury między Łowiczem a Sochaczewem.
Za mostem znajduje się dość spore wzniesienie z rozjazdem do wsi Kazimierzów.
Tablica wjazdowa do wsi Wierzchy od strony Świn.
Kapliczka w Wierzchach.
Pola uprawne i stawy hodowlane wzdłuż koryta rzeki Rawki.
Po zwiedzeniu Wierzchów jedziemy na północ szlakiem rowerowym "Ziemi Rawskiej".
POWRÓT  DO  ŁODZI
Wjeżdżamy na obszar Powiatu Brzezińskiego i osady Władysławowo.
Wieś Popień.
Popień - zabytkowa aleja z pomnikowymi, 100 letnimi klonami kasztanowatymi.
Przepiekną trasą docieramy do Jeżowa - zobacz koniecznie WYCIECZKA Nr 102.
Zaciągam Andy'ego na miejscowy cmentarz parafialny i pokazuję mu mogiły rodziny Krukowieckich i Sulikowskich - dwóch rodzin szlacheckich, wielce zasłużonych dla historii Jeżowa i Polski.
Aleja 3 Maja w Jeżowie i kościół pw. św.Józefa.
Wyjeżdżamy z Jeżowa po drodze woj. nr 705 na teren Gminy Słupia.
Kapliczka w Słupi - przy drodze do kościoła (zobacz WYCIECZKA Nr 124).
Zabytkowy kościół pw. św.Mikołaja.
Okazuje się, że Andy jest w tych okolicach pierwszy raz. Trzaska więc fotki jak szalony !
Przez Słupię przepływa rzeka Łupia.
Wyjeżdżamy ze Słupi po nowej drodze, która prowadzi do wsi Nowa Krosnowa.
Potem pedałujemy przez miejscowość Krosnowa. To cały czas niebieski szlak rowerowy "Ziemi Rawskiej". Czy uda mi się go przejechać kiedyś w całości ? Może za parę lat, bo szlak liczy sobie ponad 250 km i muszę jeszcze sporo potrenować ! 
Krosnowa - remont przejazdu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.
Jedziemy dalej niebieskim szlakiem do wsi Zacywilki.
Potem przez Kołacinek do drogi woj. nr 704.
Następnie bocznymi drogami, przez fantastyczne Wzniesienia Łódzkie do wsi Kamień.
Szusujemy ze wzniesień do wsi Koziołki, w dolinę rzeki Mrożyca. 
Mrożyca jest lewym dopływem Mrogi i drugą co do wielkości rzeką Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Jej źródła znajdują się na południowo-zach. przedmieściach Brzezin.
Wjeżdżamy do wsi Nagawki i podążamy do Dmosina.
Dmosin - piękna kapliczka przed kościołem pw. św.Andrzeja.
Wieś Nowostawy Górne i zaśmiecona posesja "zbieracza śmieci". Stan psychiczny tego pana pogarsza się z roku na rok wprost proporcjonalnie do ilości gromadzonych przez niego odpadów. Władze gminy nie potrafią sobie z tym problemem poradzić...
Bele sprasowanej słomy na nowostawskich polach, ułożone na kształt kombajnu "Bizon".
Tablica wyjazdowa ze wsi Nowostawy Górne, przy skrzyżowaniu z DW nr 708.
Zachód słońca w Strykowie. Po lewej kościół mariawicki św.Marcina.
Drewniany dom przy ul.Sowińskiego w Strykowie, przy drodze prowadzącej do wsi Smolice.
Mr SCOTT - nieustraszony pogromca "BAZ OBCYCH" & Andy "Gołąb" Szelman - pamiątkowe zdjęcie na drodze we wsi Jeżewo k/Szczawina.
Czas szybko biegnie i zapada zmrok, gdy docieramy do granicy Łodzi przy ul.Okólnej. Żegnam się z Andym dziękując za aktywnie spędzony czas. Do następnego razu ANDY !!!
Na ostatnie chwile wycieczki podjeżdżam na ul.Sienkiewicza 47. Pod tym adresem znajduje się zabytkowa kamienica mieszczańska z początku XX wieku.
Północna ściana kamienicy zawaliła się dwa dni temu wczesnym popołudniem. Na parterze budynku trwały prace remontowe i może to było powodem katastrofy budowlanej ? Przyczyny zdarzenia ustali prokuratorskie śledztwo. Na razie wszystko "leży na wierzchu" i czeka na ekspertyzę... I to wszystko na dziś ! Dobranoc Łódź !!! 🌙

1 komentarz:

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger