Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 464 - Kluki

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE : 

Łódź (Nowomiejska, Plac Wolności, Piotrkowska, Pabianicka, Rondo Lotników Lwowskich, Park Sielanka, Pabianicka, Długa) - Ksawerów - Pabianice - Rydzyny - Pawłówek - Dąbrowa - Pawlikowice - Róża - Ślądkowice - Brogi - Kolonia Ldzań - Ldzań - Talar - Rokitnica - Gucin - Sowińce - Malenia - Wola Bachorska - Bachorzyn - Zelów - Pożdżenice Kolonia - Nowa Wola - Pożdżenice - Krześlów - Wypychów - Podlesie - Lubiec - Magdalenów - Osina - Kluki - Nowy Świat - Bełchatów - Myszaki - Dobrzelów - Huta - Mzurki - Budków - Mzurki - Kobyłki - Krzepczów - Boryszówek - Grabica - Wola Kamocka - Lubanów - Lutosławice Rządowe - Lutosławice Szlacheckie - Mąkoszyn - Wodzinek - Wodzin Prywatny - Głuchów - Kruszów - Tuszyn - Modlica - Kalinko - Kalino - Giemzówek - Stefanów - Łódź (Kalinowskiego, Kolumny, Tomaszowska, Dąbrowskiego, al. Śmigłego-Rydza, Kopcińskiego) 

[17.03.2016. - 157,16 km, 24,4 km/h, 6:26:24 h]
ZDJĘCIA          FILMY           GPS     
Mr SCOTT jedzie do... wsi Kluki ! Trasa WYCIECZKI Nr 464.
Co prawda jeszcze nie ma wiosny, ale Mr SCOTT już czuję jej powiew ! Utrzymuje się dobra, słoneczna pogoda i po trzech dniach odpoczynku, znowu wyruszam na szlak !!!
Rozpoczynam na ul. Nowomiejskiej 5 pod muralem przedstawiającym trzy łasice.
Jego autorem jest artysta ROA z Belgii, a mural powstał we wrześniu 2013 roku w ramach projektu Galeria Urban Forms. Prace nad jego tworzeniem oglądałem podczas WYCIECZKI Nr 202
Po sąsiedzku trwa agonia kamienic mieszczańskich na posesji przy ul.Nowomiejskiej 7. Kiedyś miejsce to tętniło życiem, teraz tylko straszy przechodniów...
Z ul.Nowomiejskiej przenoszę się na Plac Wolności, gdzie błyszczy w słońcu pomnik, który znają wszyscy mieszkańcy Łodzi a także i turyści. To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w mieście. 
Pomnik przedstawia Tadeusza Kościuszkę wspartego o drzewko symbolizujące „Drzewo Sprawiedliwości”, w dłoni  nasz narodowy bohater trzyma zwinięty w rulon dokument. U stóp Naczelnika leży zbroja rycerska i mała armata.
Przy Placu Wolności 6 stoi okazała kamienica, którą wzniesiono w 1880 roku. To dla mnie bardzo szczególne miejsce, ponieważ w 2005 roku na parterze budynku znajdował się sklep sportowy, w którym kupiłem swój rewelacyjny rower Scott Sportster P4 !
Ten budynek to jeden z najstarszych obiektów pamiętających jeszcze dawny Rynek Nowego Miasta (obszar wytyczony w 1823 r. jako rynek zakładanej wówczas osady sukienniczej "Nowe Miasto").
Na Placu Wolności umawiają się na randki zakochani, tu odbywają się wiece, strajki i happeningi. Tu również spotykam się czasami z moimi znajomymi, z którymi jeżdżę na rowerowe wycieczki.
Na środową przejażdżkę umówiłem się z Andy'm Andrzejem Szelmanem. To już nasze kolejne spotkanie, a tym razem wybierzemy się do wsi Kluki w pow. bełchatowskim.
Jedziemy na południe Łodzi po ul. Piotrkowskiej i cieszymy się rowerową wolnością ! Nie wszyscy mają wolny czas w środku tygodnia. Większość ludzi pracuje i nie w głowie im wycieczki, tylko ciężka praca. Na zdjęciu robotnicy zatrudnieni przy wyburzaniu murów fabryki Karola Scheiblera przy ul. Piotrkowskiej 293.
NA  TRASIE  DO  WSI  KLUKI
Wieś Pawlikowice w gm. Pabianice - na "Szlaku frontu wschodniego I wojny światowej".
Wyjeżdżamy ze wsi Róża - zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 197.
Wieś Ślądkowice w gm. Dłutów i drewniana chałupa z 1912 roku.
Pomnik przyrody w osadzie młyńskiej Talar. Ten wiąz szypułkowy ma ponad 250 lat !
Drewniany młyn w Talarze. Więcej na temat tego magicznego miejsca - WYCIECZKA Nr 114.
Mr SCOTT nad brzegiem rzeki Grabia w Talarze.
Nowy most przy osadzie młyńskiej i rzeka Grabia.
Cegielnia we wsi Wola Bachorska.
Tablice na granicy powiatów bełchatowskiego i łaskiego przy drodze woj. nr 484 we wsi Bachorzyn.
Zelów - zobacz WYCIECZKA Nr 365.
Z Zelowa pedałujemy do Pożdżenic Koloni, gdzie trzeba szczególnie uważać na... czołgi ! ⚠
We wsi znajduje się bardzo ciekawa miejscówka - prywatny skansen, który prowadzi znany w regionie kolekcjoner i militarysta Jacek Pniewski. Odwiedziłem to miejsce w trakcie WYCIECZKI Nr 388.
Oprócz pojazdów militarnych pan Pniewski zebrał pokaźną kolekcję tablic. Na zdjęciu : "Kol.Nowa Wola 3",  "Okręgowa Dyrekcja w Łodzi. Stacja benzynowa Nr 713 w Strykowie" i "Uwaga ! Niebezpieczeństwo. Dzikie zwierzęta. Wstęp zabroniony".
"Posterunek Milicji Obywatelskiej w Buczku pow. Łask". Andy jest tutaj po raz pierwszy i bardzo mu się podoba !
Dworek we wsi Nowa Wola gm. Zelów. Przed laty była w nim kantorówka luteranskiej parafii w Pożdżenicach. Na dachu budynku do dziś zachował się metalowy krzyż. Przed i po wojnie mieściła się tu szkoła.
Mr SCOTT jedzie do... 🚲 Zdjęcie Andy 📷
Pożdżenice - kościół św. Kazimierza i św. Barbary. 
Droga woj. nr 483 na odcinku Krześlów - Kurów.
Wieś Krześlów i dwór na wyspie.
Dworek został wzniesiony w roku 1864 przez Wincentego Węsierskiego w stylu neoklasycystycznym. Obecnie jest w stanie kompletnej ruiny...
Z Krześlowa pędzimy po DW 483 za wieś Podlesie, gdzie znajdują się ogromne tereny leśne. Jest to "Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Widawki". 
Po drugiej stronie szosy znajduje się leśniczówka Wola Pszczółecka, która podlega pod Nadleśnictwo Bełchatów.
Jedziemy dalej na południe po DW 483 i przy tym znaku, skręcamy w leśny dukt.
W pięknym lesie niedaleko miejscowości Lubiec, znajduje się miejsce pamięci narodowej.
Na pomniku widoczne są nst. napisy : "Miejsce Pamięci Narodowej uświęcone krwią i męczeństwem Polaków - ofiar niemieckiego okupanta rozstrzelanych w 1941 r. Cześć ich pamięci".
"Ś.P. Leon Sierszyński lat 27 rozstrzelany w Stróży 6.11.1941".
"Obecny obelisk powstał w miejscu pamięci narodowej upamiętniającym w 1973 r. przez społeczeństwo Gminy Szczerców z inicjatywy ZBOWiD".
Spędzamy z Andy'm pod pomnikiem parę minut, oddając część Polakom zamordowanym przez niemieckiego najeźdźcę.
Wracamy na super szosę woj. nr 463 i pędzimy dalej na południe.
Wjeżdżamy na terytorium Gminy Szczerców. Na witaczu widoczny jest herb gminy, który "przedstawia w polu błękitnym trzykondygnacyjną wieżę-dzwonnicę kościelną, nakrytą spiczastym dachem złotym, zwieńczonym takimż krzyżem łacińskim, ze skosami u podstawy. W dolnej kondygnacji otwarta furta, w której ukoronowany monogram "K" złoty, nad kondygnacją galeria, w drugiej, węższej kondygnacji okno, nad nią słupy wspierające dach jako trzecia kondygnacja. Z prawej klucz w słup, złoty. Z lewej miecz na opak o ostrzu srebrnym i rękojeści złotej".
Przy moście nad rzeką Pilsia, stoi nieczynny, ceglany młyn z pierwszego ćwierćwiecza XX wieku.
Mijamy dwa rozjazdy do wsi Lubiec. Przy DW 463 ustawiona jest tablica pt. "Szlak polskich umocnień polowych z 1939 roku w okolicach Szczercowa. Trasa pieszo-rowerowa". Za jakiś czas postaram się go przejechać !
Nieco dalej stoi mocno wyblakła tablica pt. "Gmina Szczerców. Szlak bojowy 30 Poleskiej Dywizji Piechoty".
Przy drodze prowadzącej na pole, znajduje się schron jednostrzelnicowy z 1939 roku. Stanowił on linię obrony na odcinku pomiędzy miejscowościami Magdalenów-Lubiec-Faustynów.
Po obejrzeniu schronu zjeżdżamy z drogi woj. nr 463 na wschód.
Po przejechaniu ok. 200 metrów trafiamy na pomnik poświęcony żołnierzom polskim, którzy polegli w tych okolicach w walce z niemieckim agresorem we wrześniu 1939 roku.
Napis na tablicy : "W hołdzie żołnierzom 83. Pułku Piechoty 30. Poleskiej Dywizji Piechoty ze składu Armii "Łódź" obrońcom pododcinka "Szczerców" 4 i 5 września 1939 r. Zw. Inw. Woj. RP/ Zw. Żoł. WP. RP/ Społeczeństwo Gminy Szczerców/ Inicjator of. WP. B.Zboiński Szczerców 2012 r.".
W okolicy wsi Magdalenów znajdują się umocnienia bojowe - okopy z września 1939 roku.
Wzdłuż linii okopów ustawione są tablice z informacjami na temat 83. Pułku Piechoty 30. Poleskiej Dywizji Piechoty i walk z hitlerowskim najeźdźcą, stare rowery oraz mnóstwo krzyży.
Na skarpie znajduje się schron obserwacyjny z czasów II wojny światowej.
Pod krzyżem umocowana jest tabliczka z opisem konstrukcji schronu. Odrestaurowanie tego terenu to zasługa Pana Bernarda Zboińskiego, emerytowanego żołnierza Wojska Polskiego, lokalnego artysty, który we wsi Dubie prowadzi skansen „Kapliczkowo”. Muszę się tam koniecznie wybrać !  
Po krótkiej lekcji polskiej historii kierujemy się do wsi Magdalenów. Odwiedziłem już te okolice podczas WYCIECZKI Nr 360.
Remiza strażacka OSP Magdalenów.
Malownicza droga przez lasy na odcinku Magdalenów - Osina.
Tablica wyjazdowa ze wsi Osina.
Jedziemy jeszcze parę minut przez las, do kościoła parafialnego w Klukach. Rozpoczynamy zwiedzanie tej miejscowości !
Obok kościoła znajduje się cmentarz wojenny w Klukach.
Pochowani są tutaj żołnierze z 82, 83 i 84 Pułków Piechoty wchodzących w skład 30 Dywizji Piechoty Armii "Łódź", którzy polegli w walce z Niemcami we wrześniu 1939 r. oraz osoby cywilne. 
Napis na pomniku : "Chwała bohaterskim żołnierzom polskim 82 PP, 83 PP i 84 PP 30 Poleskiej Dywizji Piechoty Armii "Łódź" poległym w walce z hitlerowskim najeźdźcą na terenie Gminy Kluki we wrześniu 1939". 
"Tu spoczywają ofiary nalotów dokonanych przez niemieckie lotnictwo w dniach 3-4 września 1939 roku. Śmierć ponieśli mężczyźni, kobiety i dzieci. Szczątki ekshumowano z lasu w Borowinach w 2014 roku. Pokój ich duszom" / "Ś.P. Katarzyna Nowak z Borowic k/Wielunia lat 52".
Przy skrzyżowaniu w Klukach znajduje się kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Parafia w Klukach jest jedną z najmłodszych parafii archidiecezji łódzkiej. Została erygowana 26 sierpnia 2007 roku przez arcybiskupa metropolitę łódzkiego - Władysława Ziółka. Wcześniej tereny obecnej parafii należały do parafii w Parznie.
Tablica na kościele "Ś.P. Zofia Święcicka żyła lat 53 zm. 30.VIII.1938 r. Prosi o modlitwę". Dzisiejszy kościół to dawna kaplica wybudowana w latach 1934-1936 z fundacji właścicieli Kluk - Witolda i Zofii Święcickich, a poświęcona 29 listopada 1936 r. przez JE ks. Biskupa Sufragana dr Kazimierza Tomczaka. Właśnie w podziemiach kaplicy, mającej służyć za grób rodzinny Święcickich, pochowana została jego fundatorka. 
Pomnik na placu przykościelnym "Zło dobrem zwyciężaj" poświęcony błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce.
Pomnik ku czci Papieża Polaka "Cały Twój Maryjo. Święty Janie Pawle II módl się za nami" z relikwiami Jana Pawła II.
Figura Serce Gorejące Jezusa Chrystusa z tablicami : "Dar rodzin w V rocznicę powstania parafii - 2012" i "Serce Jezusa bądź źródłem życia i świętości naszych rodzin".
Teren kościoła otoczony jest starymi drzewami, które zostały poddane zabiegom pielęgnacyjnym w 2009 roku. "Zadanie zostało zrealizowane przy udziale środków z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Bełchatowie".
Andy "Gołąb" i Mr SCOTT - nieustraszeni zdobywcy wsi Kluki ! Miejscowość położona jest na trasie czerwonego szlaku rowerowego "Łódzka magistrala rowerowa" odcinek północ-południe.
Ładnie zagospodarowany skwer w Klukach i tablica z herbem. Centralnym elementem herbu gminy jest złoty dąb. Z jego lewej strony znajduje się srebrna lilia, natomiast z prawej podkowa z krzyżem kawalerskim. Tło herbu ma błękitny kolor.
Posterunek policji w Klukach.
Urząd Gminy w Klukach. Teren gminy położony jest w Kotlinie Szczercowskiej i składa się z 17 sołectw, które zamieszkuje ponad 4300 osób.
Większa część wsi Kluki leży po północnej stronie ruchliwej drogi krajowej nr 74. Na zdjęciu przystanek PKS.
Gminny Ośrodek Kultury w Klukach.
Kluki to jedna z najstarszych osad na terenie województwa łódzkiego – zostały wspomniane po raz pierwszy w bulli gnieźnieńskiej z 1136 roku. Należały wówczas do arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. W XIX wieku istniały tu folusz, wiatrak, młyn, smolarnia oraz huta szkła w osadzie Teofilów.
Na terenie wsi zachował się neoklasycystyczny zespół pałacowo-parkowy, wybudowany w latach 20. XX wieku, na gruntach dawnej gorzelni opactwa cystersów. Na zespół ten składają się pałac wybudowany w latach 20. XX wieku, na murach dawnej gorzelni opactwa cystersów oraz park pałacowy. Obecnie stanowi własność prywatną. Niestety całość jest otoczona bardzo wysokim ogrodzeniem i nie sposób cokolwiek zobaczyć...
Gmina Kluki ma charakter rolniczy, a prawie połowa jej powierzchni to użytki rolne. Przy DK 74 znajduje się kompleks dwóch stawów. 
Na terenie wsi znajduje się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Ochotnicza Straż Pożarna, Zespół Szkół w Klukach, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej i kilka sklepów. Przy drodze krajowej kierowcy mają do dyspozycji stację diagnostyczną. 
Po południowej stronie DK 74 znajduje się zajazd - hotel "Sami swoi".
Dziś kończę już objazd wsi Kluki, bo Andy się nudzi i niecierpliwie czeka, aż wreszcie ruszymy w dalszą podróż. Zajrzę tutaj pewnie nie raz, nie dwa i nadrobię zaległości w zwiedzaniu ! 
POWRÓT  DO  ŁODZI
Ruszamy w drogę powrotną po DK nr 74. Wjeżdżamy na teren Gminy Bełchatów.
Szybko docieramy do Bełchatowa. Na poznawanie tego miasta chcę wybrać się już za miesiąc ! 
Zatrzymujemy się na posiłek w ogródku Mc Donald's, gdzie objaśniam Andy'emu jaką trasą wrócimy do Łodzi. Kolega wzdycha z wrażenia, bo wykręcimy prawdopodobnie ponad 150 km !
Następnie kierujemy się do "Gieksa Arena" - stadionu piłkarskiego w Bełchatowie.
Po 15 minutach udaje się nam przejechać przez miasto i wjeżdżamy do wsi Myszaki.
Kolejny przystanek to wieś Dobrzelów i zabudowania zespołu szkół. 
We wsi Dobrzelów znajduje się pochodzący z I poł. XIX wieku zespół dworski. Składa się on z dworu oraz oficyny mieszkalnej. Obecnie stanowi własność prywatną i wejście na jego teren jest niemożliwe.
W Dobrzelowie wracamy na drogę krajową nr 74.
Za parę dni kalendarzowa wiosna, ale jest już tak ciepło, że na polach pojawiły się pierwsze FANKI (czyli dorodne, polskie krowy). Pozdrawiamy śliczne "dziewczyny" 🐗
Pedałujemy dalej na płn.-wschód przez przysiółek o nazwie Kanada. Robi się bardzo gorąco, bo wjeżdżamy do wsi Huta.
Wkrótce docieramy na teren Powiatu Piotrkowskiego i obszar Gminy Wola Krzysztoporska.
Szybkim tempem dojeżdżamy do wsi Mzurki.
W Mzurkach skręcamy na północ i pedałujemy do wsi Krzepczów (zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 209).
Z Krzepczowa pomykamy do Grabicy.
W Grabicy wyjeżdżamy na drogę woj. nr 473 i jedziemy w stronę Piotrkowa Trybunalskiego.
We wsi Wola Kamocka skręcamy na północ i obieramy kurs na Głuchów.
Mijanka z kolarzem we wsi Lutosławice Rządowe.
Wieś Mąkoszyn. To już teren Gminy Tuszyn i Powiatu Łódzkiego Wschodniego. 
Przy drodze prowadzącej do wsi Lutosławice Szlacheckie, stoją na polu cztery potężne BAZY OBCYCH. Mr SCOTT od dawna przestrzega : "ONI są wszędzie" 👽 !!!
Równa jak stół, nowa szosa we wsi Mąkoszyn.
Z poziomu tej trasy widać bardzo dobrze kościół w Srocku. Zrobiłem zbliżenie i na zdjęciu załapał się nawet rolnik siejący zboże, jego wierny pies oraz kolejna w tych okolicach, szkaradna BAZA OBCYCH.
Nowa nawierzchnia we wsi Wodzin Prywatny.
Wyjeżdżamy w Głuchowie na drogę krajową nr 91.
Kierujemy się szybkim tempem w stronę Łodzi, ale muszę trochę zwolnić, bo Andy "zamula" i jedzie coraz wolniej... Widzę wyraźnie, że zaczyna tracić siły.   
W Kruszowie nagle tracę kolegę z pola widzenia, więc zatrzymuję się na przystanku PKS i cierpliwie czekam. Po 15 minutach pojawia się Andy i tłumaczy, że musiał trochę odpocząć... Tłumaczę mu, że tak się nie robi i podczas wspólnej jazdy należy się odpowiednio komunikować. Ale Andy, jak to And'y - kiwnął głową i zaraz o tym zapomniał... 😒 
Pewnie zmęczyła go wymagająca trasa po drogach krajowych, bo jak sam mówi, rzadko korzysta z takich ruchliwych tras. Zjeżdżamy więc z DK 91 do Tuszyna i zaglądamy do parku przy ul. Parkowej.
Pokazuję koledze pomnik poświęcony pamięci kapitana Mariana Buczkowskiego i ofiar pierwszej katastrofy samolotu pasażerskiego w dziejach polskich linii lotniczych. Do tragicznego zdarzenia doszło w dniu 15 listopada 1951 roku, a samolot rozbił się na obrzeżach Tuszyna. Inicjatorem postawienia pomnika był syn zmarłego pilota, znany aktor Zbigniew Buczkowski.
Z Tuszyna pomykamy do wsi Modlica. Pamiątkowe zdjęcie na wiadukcie nad trasą szybkiego ruchu S-8. Andy nie ma siły nawet stać...
Super szosa z wiaduktu do wsi Kalinko. Tą drogą przebiega trasa Łódzkiej Magistrali Rowerowej.
Za Kalinkiem Andy na szczęście odzyskuje siły i już bez żadnych postojów docieramy do Łodzi. Nad stawem przy ul. Tomaszowskiej, trafia się nam przepiękny zachód słońca !
Fantastyczna sceneria towarzyszy nam podczas dojazdu na osiedle mieszkaniowe na Dąbrowie. Na zdjęciu widok z wiaduktu na ul. Dąbrowskiego.
Wspólną przejażdżkę kończymy przy al. Śmigłego Rydza 19, na terenie zrujnowanej fabryki. 
To była bardzo fajna przejażdżka i dzięki Andy za aktywnie spędzony dzień !
Do następnego spotkania brachu i trenuj pilnie, byś potem nie musiał chować się po krzakach ! 😌 
Andy pędzi do domu, a ja jeszcze jadę na wiadukt przy ul. Kopcińskiego i oglądam postępy prac przy budowie nowego dworca Łódź Fabryczna.
I to wszystko na dziś, Kluki zaliczone i ponad 157 km wykręcone !!! 🚲

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger