Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne ! Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach ! Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!
Mr SCOTT jedzie do... Krośniewic, Łanięt i jeszcze dalej !!! Trasa WYCIECZKI Nr 465.
W tym roku przysłowie "W marcu jak w garncu" nie znajduje pogodowego umocowania. Cały czas utrzymuje się wiosenna aura, tak więc po dniu odpoczynku, znowu ruszam na szlak !
Słoneczną eskapadę rozpoczynam na ul. Zachodniej pod "łódzkim Luwrem", czyli pod eklektycznym pałacem Izraela Kalmanowicza Poznańskiego.
Obecnie najbardziej reprezentacyjna część pałacu zajmowana jest przez Muzeum Miasta Łodzi.
Pałacowe wnętrza są elementami ekspozycji muzealnych, które przedstawiają życie znaczących dla miasta osób, dzieła sztuki i przedmioty użytkowe.
Wystawy ukazują historię i kulturę Łodzi oraz jej wybitnych mieszkańców, związanych z muzyką, literaturą, teatrem i plastyką.
Dziś sobota i kolejna przygoda z rowerowymi kolegami ! Docieram na Plac Wolności, gdzie czeka już mnie Bernard "Rockrider" !
Po chwili dołącza do nas Konrad "Siwy koń", który dojeżdża na miejsce zbiórki po ul. Piotrkowskiej.
Trasę dzisiejszej wycieczki opracował Konrad i zaproponował, że pojedziemy zwiedzić miasto Kowal oraz inne piękne miejsca na terenie Gostyńsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego.
NA TRASIE DO MIASTA KOWAL
Po wyjechaniu z Łodzi kierujemy się do Zgierza. Mijamy willę romską, która znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Ozorkowska/Proboszczewice.
Jedziemy cały czas po drodze krajowej nr 91. Na zdjęciu Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Słowiku.
Szybkim tempem docieramy do miasta królewskiego Łęczyca (zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 125).
DK nr 91 tu super arteria, która posiada szerokie pobocze i można po niej bezpiecznie śmigać do Krośniewic i jeszcze dalej !
Ta droga jest idealna na szosowe przejażdżki i razem z kolegami, często po niej śmigamy (zobacz np. WYCIECZKĘ Nr 461).
Po dojechaniu do Krośniewic, zaglądamy na dawny dworzec kolei wąskotorowej.
Jeszcze w latach 70-tych liniami Kujawskiej Kolei Dojazdowej - największym systemem kolei wąskotorowej w Polsce, można było dojechać z przesiadkami m.in. do Ozorkowa, Nieszawy, Koła, Brześcia Kujawskiego, Włocławka i Sompolna.
Budynek dworca został postawiony w 1966 roku w tzw. tysiąclecie państwa socjalistycznego w miejsce oryginalnego - konstrukcji szachulcowej z 1918 roku.
Na obiekcie umieszczona jest tablica z dedykacją : "Kolejarzom Węzła Krośniewice poległym w walce o wyzwolenie społeczne i narodowe w latach 193901945. Krośniewice 19.I.1968".
Pedałujemy przez wieś Bzówki do północnego krańca woj. łódzkiego.
WOJ. KUJAWSKO - POMORSKIE
Wjeżdżamy na teren woj. kujawsko-pomorskiego. W tym roku założyłem na platformie "Blogger" swój drugi blog o wycieczkach rowerowych po Polsce pt. "Mr SCOTT pojechał do...".
Tak więc opis wycieczki do miasta Kowal znajdzie się pod tym adresem : TRASA Nr 4 - Kowal, Kłóbka i Białotarsk. Na zdjęciu Konrad "Siwy koń", Bernard "Rockrider" & Mr SCOTT pod pomnikiem króla Kazimierza wielkiego w Kowalu.
WOJ. ŁÓDZKIE
Po fantastycznej przygodzie na terenie woj. kujawsko-pomorskiego, wracamy na teren woj. łódzkiego.
Wjeżdżamy po drodze woj. nr 581 do wsi Łanięta, którą odwiedziłem całkiem niedawno, bo podczas WYCIECZKI Nr 461.
Zwiedzanie regionu łódzkiego to moja prawdziwa pasja ! Moim marzeniem jest poznanie wszystkich zabytków, atrakcji turystycznych i innych ciekawych miejsc. Założyłem sobie, że będę to robił tak długo, jak mi tylko zdrowie pozwoli ! Czyli do końca życia 👴
W Łaniętach pozostała mi do zwiedzenia tylko miejscowa nekropolia. Mam nadzieję, że odszukam na cmentarzu parafii rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, stare pomniki i mogiły osób ważnych dla lokalnej społeczności.
Mogiła wojenna żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 roku.
"Żołnierz nieznany poległy -1939./ szer. WP Jan Kasa 3 Pułk Piechoty poległy 23.I.1945/ 3 żołnierzy nieznanych - 1939".
"Lisiak podp. WP lat 28, Jan Stopera lat 40, Stanisław Matuszak lat 37, Feliks Andrzejewski lat 30. Żołnierze WP polegli dn. 16.IX.1939 r.".
Grobowiec Rodziny Toporskich.
"Ś.P. Aleksander Toporski Naczelnik Powstania Styczniowego i Prezes Trybunału Rewolucyjnego Miasta Kutna w 1863 r.".
Grobowiec Rodziny Barańskich.
Spoczywa tu m.in. "Ś.P. Józefa ze Szretterów Barańska przeżywszy lat 40 zm.d. 16 października 1904 r. Prosi o Zdrowaś Marya".
Kaplica pogrzebowa na cmentarzu w Łaniętach.
Grobowiec księży proboszczów miejscowej parafii.
Grobowiec Rodziny Kiniorskich i Księżopolskich.
"Ś.P. Zofia z Bączkowskich Kiniorska urodzona w Werdulach Ziemi Kowieńskiej w 1873 r. zmarła w Suchodębiu 7 lipca 1921 r. Ukochana przez wszystkich przeszła czyniąc dobrze".
"Ś.P. Wiktor Xiężopolski 1868-1915 Dyrektor Cukrowni Łanięta. Anna Xiężopolska z Fillebornów 1869-1942".
"Ś.P. Władysław Sochaczyński wieloletni Dyrektor Cukrowni Łanięta".
Piękny pomnik na mogile "Ś.P. Jan Rosiak żył lat 30 zm. 29.I.1937 r. Prosi o westchnienie do Boga. Najdroższemu mężowi żona".
"Ś.P. z Turkowskich Eleonora Jawidzyk ur. 10.II.1857 r. zm. 15.IX.1930 r. Prosi o Zdrowaś Maria" i po lewej stronie "Staś Mizgalski ur. d. 2 maja 1899 r. zm. w Pomarzanach d. 8 sierpnia 1904 r. Stroskani rodzice proszą o westchnienie do Boga za spokój jego duszy".
Stary pomnik z nieczytelnymi inskrypcjami przy kaplicy cmentarnej.
Żeliwny pomnik z ułamanym krzyżem "Tu spoczywa Ks. Władysław Kuliczkowski Proboszcz parafii Łanięta ur. dn. 4 lutego 1840 r. zm. 8 października 1901 r. Wdzięczni parafianie tę pamiątkę kładą".
Stara brama wjazdowa na teren cmentarza.
Po zwiedzeniu nekropolii kierujemy się w stronę barokowego kościoła w Łaniętach.
Naprzeciwko świątyni znajduje się skwer z pomnikiem upamiętniającym poległych w strajkach chłopskich w 1905 roku.
Na pomniku umieszczona jest także tablica odsłonięta w marcu 2005 roku "W 100-tną rocznicę bohaterskiej śmierci mieszkańców Łaniąt" Poległym w walce o niepodległość w marcu 1905 roku. Mieszkańcy gminy Łanięta".
POWRÓT DO ŁODZI
W Łaniętach dopada nas zmrok i na trasie do Łodzi, zatrzymujemy się jeszcze w barze Mc Donald's w Kutnie. Ja unikam jak ognia takich miejsc, ale koledzy nalegali, więc nie miałem wyjścia. Zamówiłem sobie kawę i zaszalałem - hamburgera !
Kawa była znośna, ale ta bułka z kawałkiem gówna polanego keczupem i ogórkiem - odrażająca !!! Wyrzuciłem ten szajs do kosza i zrobiłem obsłudze karczemną awanturę argumentując, że ten syf w żaden sposób nie przypomina hamburgera ze spotów reklamowych Mc Donalda !!! Złodzieje i naciągacze... 😳
Tak mi podnieśli ciśnienie, że tym razem to ja zaproponowałem chłopakom, że wydłużymy sobie trasę powrotną do Łodzi i pojedziemy po DK nr 92 do Łowicza ! Tak też się stało i pół godziny przed godz. 23-cią, zameldowaliśmy się przed łowickim ratuszem !!!
W Łowiczu wyjechaliśmy na drogę krajową nr 14 i bez żadnego postoju, szybkim tempem dotarliśmy pod dom handlowy "Magda" w Łodzi. Dzięki panowie za aktywnie spędzoną sobotę i do następnego spotkania !!!
Uff ! To była rewelacyjna wycieczka, bo : odwiedziłem malownicze tereny w woj. kujawsko-pomorskim, dokończyłem zwiedzanie Krośniewic i Łaniąt i na dodatek, okrasiłem to liczbą 262 przejechanych kilometrów ! Oby tak dalej Mr SCOTT !!! Forma rośnie 😃
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Działalność Mr SCOTT'a wspiera firma "BE-bike" Łódź ul. Krzemieniecka 2.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz