Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 466 - Ostrów Warcki

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE : 

Łódź (Więckowskiego, Zielona, Legionów, Konstantynowska) - Konstantynów Łódzki - Mirosławice - Lutomiersk - Kazimierz- Zdziechów - Charbice Dolne - Charbice Górne - Szydłów - Zygmuntów - Puczniew - Mianów - Kałów - Ciężków - Adamów - Łężki - Poddębice - Praga - Truskawiec - Wylazłów - Nowa Wieś - Krępa - Niemysłów - Księża Wólka - Siedlątków - Skęczniew - Kościanki - Miłkowice - Ostrów Warcki - Jeziorsko - Tądów Dolny - Tądów Górny - Tomisławice - Mikołajewice - Proboszczewice - Warta - Włyń - Rossoszyca - Borek Lipiński - Lipiny - Boczki - Sikucin - Hamentów - Kotlinki - Kotliny - Kromolin - Wielka Wieś - Szadek - Przatów Dolny - Przatów - Remiszew - Wrzeszczewice - Kiki - Chorzeszów - Ludowinka - Janowice - Żytowice - Wola Żytowska - Kudrowice - Petrykozy - Górka Pabianicka - Gorzew - Łódź (Sanitariuszek, Maratońska, Wróblewskiego, al. Jana Pawła II, Radwańska, Piotrkowska) 

[24.03.2016. - 163,51 km, 24,53 km/h, 6:40:09 h]
ZDJĘCIA         FILMY         GPS        
Mr SCOTT jedzie do... Ostrowa Warckiego ! Trasa WYCIECZKI Nr 466.
Po ostatnich dwóch wycieczkach z rowerowymi kolegami i po paru dniach odpoczynku, z przyjemnością ruszam na solową przejażdżkę ! Rozpoczynam w Parku na Zdrowiu, pod muralem artystki o ps. "Tomatojuice". 
Awangardowe malowidło znajduje się vis a vis Pomnika Czynu Rewolucyjnego, tuż przy tzw. "Alei Zasłużonych" i przedstawia klawiaturę fortepianu z wkomponowanymi palcami człowieka.
NA  TRASIE  DO  OSTROWA  WARCKIEGO
Tablica "dla was zmieniamy łódzkie" przed wjazdem do Konstantynowa Łódzkiego. Kampania „Zmieniamy łódzkie” ma na celu zwrócenia uwagi na najważniejsze przedsięwzięcia mające wpływ na pozytywne zmiany zachodzące woj. łódzkim. W tym wypadku dot. remontu odcinka drogi woj. nr 710.
Konstantynów Łódzki i tablica szlaku turystycznego "Front wschodni 1914-18". Szlak Frontu Wschodniego I wojny światowej przebiega przez osiem województw (łódzkie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, świętokrzyskie, lubelskie, małopolskie i podkarpackie). Prowadzi przez miejsca walki, obiekty i materialne ślady I Wojny Światowej na ziemiach polskich.
Świąteczne dekoracje na Placu Kościuszki w Konstantynowie Łódzkim.
Wielkanocne ozdoby : pisanki, kolorowe kurki, baranek i zajączek, wystawiane są w tym miejscu od dwóch lat.
Super szosa na trasie Kazimierz-Zdziechów. Bardzo często tędy przejeżdżam.
Pod sklepem spożywczym we wsi Puczniew (zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 152). Krótka przerwa na uzupełnienie zapasu picia.
Tradycyjnie kupuję szklaną butelkę napoju "Tymbark". Dziś pod kapslem trafia mi się hasło "Uśmiech to podstawa". Zgadza się ! Z radością pędzę dalej !!!
"Moje" skrzyżowanie we wsi Puczniew (w lewo na Jeziorko, w prawo na Mianów).
Lasy we wsi Mianów - granica Powiatu Pabianickiego z Powiatem Poddębickim (Gminy Lutomiersk z Gminą Poddębice).
Kałów i zabytkowy kościół p.w. św. Mikołaja Biskupa (zobacz WYCIECZKA Nr 90).
Wieś Ciężków - senna kotka w oknie starego domu.
Wieś Ciężków - śliczny kocur w oknie tego samego domostwa.
Od wsi Ciężków poruszam się trasą niebieskiego szlaku rowerowego "Gorące Źródła". Wjeżdżam do miasta Poddębice.
Do Poddębic zawsze chętnie i często zaglądam (zobacz przede wszystkim WYCIECZKĘ Nr 121). Stałym punktem odwiedzin jest zespół pałacowy, do którego wjazd znajduje się od strony ul. Mickiewicza. Na ogrodzeniu zawieszone są tablice z informacjami dot. różnych inwestycji.
"Kraina bez barier w Poddębicach - rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego oraz nadbrzeża Neru" - projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Gminy Poddębice.
"Utworzenie z parku w Poddębicach "Ogrodu Zmysłów" w ramach projektu "Kraina bez barier w Poddębicach - rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego oraz nadbrzeża Neru". Zadanie dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
"Utworzenie Domu Pracy Twórczej osób niepełnosprawnych i Ogrodu Zmysłów w ramach projektu "Kraina bez barier w Poddębicach - rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego oraz nadbrzeża Neru". Inwestycja została zrealizowana przy udziale środków PFRON.
"Kraina bez barier w Poddębicach - rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego oraz nadbrzeża Neru" - projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Gminy Poddębice.
Wchodzę na teren zieleńca i po raz kolejny zwiedzam zespół pałacowo-parkowy.
Obelisk z tablicą "M. Konopnicka. W kamieniu polnym... Niech mi kamieniarz lireczkę wyryje, a niechaj na nim napisu nie kładzie, i niech go w rzędzie nie stawia ni w składzie, tylko w zakątku gdzie brzoza szum niesie. 1862-1962".
Zabytkowa brama wjazdowa na teren zespołu pałacowego.
Poddębicki pałac to prawdziwa perła renesansu z 1610 roku. Powstał wg projektu Jerzego Hoffmana za sprawą dziedzica Poddębic, wojewody rawskiego Zygmunta Grudzińskiego. Aktualnie w odnowionym Pałacu mieści się Poddębicki Dom Kultury i Sportu.
W pałacowym parku znajdują się elementy wyposażenia "Ogrody Zmysłów". Jest to  jedyny w województwie łódzkim park zdrojowy. 
"Ogród Zmysłów" składa się z pięciu części, które odpowiadają ludzkim zmysłom : wzroku, węchu, słuchu, dotyku i orientacji.
Do dyspozycji gości jest m.in. ściana wodna, muzyczne gniazda, klawiatura fortepianu, echo studnie, mega kalejdoskop oraz zapachowe siedziska.
Wszystkie instalacje posiadają odpowiednie opisy w jęz. polskim oraz alfabecie Braille’a.
Te pomysłowe i innowacyjne "urządzenia" pokazują wielowymiarowość wykorzystania ludzkich zmysłów.
Atrakcje na trasie parku dla zainteresowanych wymagają ruchu, aktywności a nawet ćwiczeń, ale można też po prostu spacerować, podziwiać fontanny i cieszyć się okalającym zewsząd pięknem przyrody.
Mr SCOTT - luzik w poddębickim parku.
Most na rzece Ner przy ul. Kaliskiej.
Z Poddębic pedałuję do wsi Praga. Przejeżdżam tunelem pod torami kolejowymi magistrali węglowej.
Jadę po DW nr 703 do wsi Truskawiec. Skręcam na zachód na Nową Wieś.
Na trasie przez wieś Krępa wyprzedza mnie traktor, ale nie daję za wygraną i jadę za nim kilka kilometrów ! 

Szybkim tempem docieram do wsi Niemysłów, którą zwiedziłem w trakcie WYCIECZKI Nr 235. Tym razem mam farta, bo otwarty jest kościół p.w. św. Michała Archanioła !
Zabytkowa świątynia została przemurowana w cegle w 1880 roku z zachowaniem dawnego planu i wysokości kościoła drewnianego z końca XVII wieku. Budowla została konsekrowana w 1911 roku. 
W ołtarzu głównym umieszczony jest barokowy obraz przedstawiający Świętą Rodzinę z Nazaretu, który jest wzorowany na obrazie św. Józefa z Kalisza. Na obrazie jest umieszczona metalowa sukienka w stylu rokokowym z 1725 roku. Obraz św. Rodziny w ołtarzu głównym jest zasłonięty obrazem św. Michała Archanioła – patrona parafii i kościoła namalowanym w 1904 roku przez Leszka Cieleckiego z Zygier.
Ambona kościoła i chrzcielnica z poł. XIX wieku.
Ołtarz boczny prawy z figurą patrona parafii.
Ołtarz boczny prawy z figurą św. Stanisława Kostki.
Chór i organy muzyczne.
Na suficie i ścianach kościoła znajdują się malowidła z postaciami świętych oraz piękne polichromie o motywach biblijnych. Na zdjęciu scena "Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny".
Tablica epitafijna "Ś.P. Konstanty Bekowski p. Pułkownik b. Woysk Polskich ur. 13 kwietnia 1762 r. um. w sierpniu 1837 w Borzewisku. Prosi o westchnienie" oraz tablica "W 100-tną rocznicę powstania założycielowi ks. Stanisławowi Ławińskiemu, prezesom, naczelnikom i działaczom Ochotniczej Straży Pożarnej w Niemysłowie". 
Dwie tablice : "Kapłanom Parafii Niemysłów. Wielki Jubileusz Odkupienia" z listą proboszczów oraz "Kapłani XXI wieku"
Zabytkowy krucyfiks z końca XVIII wieku.
Zabytkowa figura przedstawiającą Chrystusa Frasobliwego, pochodząca z XVIII wieku.
Dom Boży w Niemysłowie posiada jedną nawę z prezbiterium zamkniętym wielobocznie oraz zakrystią od strony południowej.
Z Niemysłowa przemieszczam się do wsi Księża Wólka (zobacz WYCIECZKA Nr 428).

Kontynuuję kurs po drodze woj. nr 478 i dojeżdżam do Siedlątkowa.
Droga jest równa jak stół i śmiga się po niej wprost na tamę Zbiornika Jeziorsko. Odwiedziłem to miejsce wiele razy ! Zobacz proszę np. WYCIECZKA Nr 350.
Przy akwenie ustawiony jest obelisk z pamiątkową tablicą. Znajduje się na niej popiersie Józefa Głuszaka (1917-1989) oraz napis : "Inżynier budownictwa wodnego, wybitny hydrotechnik, Dyrektor Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej w Poznaniu w latach 1973-1983, pomysłodawca, projektant i inwestor Zbiornika Wodnego Jeziorsko. W XV rocznicę śmierci, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Skęczniew czerwiec 2004 r."
Elektrownia wodna "Jeziorsko".
Zapora zbiornika Jeziorsko.
Rzeka Warta.
Powiem szczerze, że bez Zbiornika Jeziorsko żyć nie potrafię ! Dlatego przyjeżdżam na tamę rowerem kilka razy w roku !!!
Po imponującej sesji zdjęciowej opuszczam teren woj. łódzkiego.
WOJ.  WIELKOPOLSKIE
Wjeżdżam po DW nr 478 na teren woj. wielkopolskiego.
Widok na tamę Zbiornika Jeziorsko z drogi woj. we wsi Skęczniew.
Po wdrapaniu się na wzgórze, na pierwszym skrzyżowaniu skręcam na południe - na Miłkowice.
Mijam stację paliw, przy której sterczy ogromna BAZA OBCYCH... "ONI są wszędzie" !!! 👽
Zatrzymuję się przy niej na bogatą sesję fotograficzną, bo okazja jest wyjątkowa ! Na polu leżą części kolejnego wiatraka, który pewnie w niedalekiej przyszłości stanie przy już istniejącym.
Mr SCOTT wykazuje się niewyobrażalnym wręcz aktem odwagi i heroizmu ! Nie bacząc na niebezpieczeństwo i odwet ze strony OBCYCH, wchodzę z rowerem do wnętrza stalowego potwora !!! 💀
A potem naładowany adrenaliną, pędzę po drodze krajowej nr 83 do granicy woj. wielkopolskiego z woj. łódzkim !
Pomykam lotem błyskawicy przez Miłkowice i melduję się we wsi Ostrów Warcki. Byłem już tutaj wiele razy, ale dziś postanowiłem uczynić z tej miejscowości główny cel tej wiosennej wycieczki.
Rozpoczynam zwiedzanie : przystanek PKS przy DK 83 i most na rzece Teleszyna.
Teleszyna to lewy dopływ Warty o długości 53,4 km. Jej żródła na wysokości ok. 129 m n.p.m., na Wysoczyźnie Tureckiej właśnie okolicach Ostrowa Warckiego (powiat sieradzki). Przepływa przez Dobrą, Przykonę i Dobrów. Do Warty wpada około 2 km na południe od centrum Koła.
Główną atrakcją turystyczną wsi jest Port Jachtowy w Ostrowie Warckim.
Aby się do niego dostać, należy skręcić z DK 83 na wschód w nową asfaltówkę.
Ustawiona jest przy niej tabliczka z informacją "Projekt pn. Przebudowa drogi dojazdowej do przystani jachtowej w miejscowości Ostrów Warcki o długości 614,5 mb" został zrealizowany przez Gminę i Miasto Warta w roku 2011 w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011".

Cały ten teren położony jest w strefie "Nadwarciańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu"Przedmiotem ochrony jest zachowanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych doliny Warty, a w szczególności naturalnego koryta rzeki oraz utworzenia korytarza ekologicznego łączącego tereny położone nad Nerem i Bzurą. 
Przy nowej drodze ustawione są tablice edukacyjne.
"Wybrane gatunki ptaków i zwierząt występujących na Obszarze Natura 2000, Strefy Nadwarciańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz Rezerwatu Ornitologicznego Jeziorsko".
Tablica pt. "Obszar Natura 2000". Zbiornik stworzył ciekawy obszar florystyczny i faunistyczny i stał się ogromną atrakcją pod względem ornitofauny. Wokół "Jeziorska" można zobaczyć i posłuchać przedstawicieli ponad 250 gatunków ptaków wodno błotnych takich jak : kormorany, żurawie, bataliony, czy też kilka gatunków gęsi.
Nad brzegiem zalewu zbudowano piętrowy budynek socjalny z salą konferencyjną na 35 osób.
Na obiekcie zawieszona jest tablica informacyjna dot. wykorzystanie środków pochodzących z Unii Europejskiej podczas budowania przystani.
Obok budynku powstał gustownie zaprojektowany parking dla pojazdów, wyposażony w punkty do pobierania energii elektrycznej oraz skwer z placem zabaw dla dzieci.
Budowę przystani poprzedziła operacja pn. "Rozbudowa infrastruktury technicznej w zakresie gospodarki wodnościekowej - budowa sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej", którą Gmina i Miasto Warta sfinansowała m.in. z funduszy europejskich.
Żeglarze i amatorzy sportów wodnych mają do dyspozycji nowoczesne pomosty, przy których cumować mogą łodzie, kutry i motorówki.
We współpracę przy realizacji budowy przystani zaangażowały się powiaty poddębicki i sieradzki, gmina Pęczniew oraz miasto i gmina Warta.
Wodowanie mniejszych jednostek umożliwia pochylnia, a większych – dok z dźwigiem. Każdego roku rozgrywane są tu zawody kajakowe i motorowodne.
Latem odbywają się tu "Regaty o Błękitną Wstęgę Zalewu Jeziorsko", rejsy po zalewie, a na zielonym skwerze seanse kina letniego i koncerty muzyczne.
Mr SCOTT gorąco poleca wizytę w Ostrowie Warckim ! W sezonie można tu znaleźć wiele zajęć i form spędzania czasu, które nie pozwolą się nudzić : możliwość wypożyczenia kajaków, rowerów wodnych, jachtów, łodzi, skuterów czy motorówek. Można też pograć w siatkówkę plażową czy tenisa stołowego.
Tereny wokół Zbiornika Jeziorsko są bardzo atrakcyjne i od wielu lat przyciągają wielu turystów, żeglarzy i miłośników sportów wodnych. W niedalekiej przyszłości obok przystani ma powstać tor do nart wodnych oraz ośrodki szkoleniowe ZHP i Straży Pożarnej.
Po obejrzeniu przystani zwiedzam Ostrów Warcki. Jest to typowo rolnicza miejscowość, którą zamieszkuje ponad 200 osób.
Działki we wsi są łakomym kąskiem dla wielu mieszczuchów, którzy budują tu swoje letnie siedliska i miejsca do całorocznego wypoczynku. 
Kończę zwiedzanie Ostrowa Warckiego i ruszam w drogę powrotną do Łodzi.
POWRÓT  DO  ŁODZI
Poruszam się cały czas po drodze krajowej nr 83. Dojeżdżam do miejscowości Jeziorsko, którą poznałem podczas WYCIECZKI Nr 196.
Nowa stacja paliw w Jeziorsku.
Drewniana kapliczka z 2009 roku we wsi Tomisławice.
"Górskie" klimaty w Tomisławicach i stromy podjazd do wsi Tądów Górny.
Odnowiona remiza strażacka OSP w Proboszczewicach.
Po dojechaniu do miasta Warta, skręcam na wschód w drogę woj. nr 710.
Mijam miejsce wypadku drogowego. Kierowca tego auta będzie miał pewnie spory problem z naprawieniem samochodu...
Cały czas jestem na terenie "Nadwarciańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu".
Znam dobrze te okolice chociażby z WYCIECZKI Nr 192.
Rzeka Warta w Warcie.
Za wsią Włyń pedałuję po super fragmencie DW nr 710. Jest to tzw. DOL - drogowy odcinek lotniskowy (odcinek drogi zazwyczaj wiodącej przez las, przystosowany do startów i lądowań samolotów wojskowych).
Równym, miarowym tempem pokonuję kolejne kilometry i sprawnie docieram pod kościół p.w. św. Wawrzyńca w Rossoszycy.
Świątynia położona jest nad malowniczym stawem. Miejscowość znam dobrze z WYCIECZKI Nr 164.
Jadę dalej po DW 710. Do Łodzi mam jeszcze ok. 50 km, więc skupiam się by bezpiecznie pokonać ten odcinek. 
Przedwojenny budynek we wsi Sikucin - obecnie szkoła podstawowa.
Po dojechaniu do Szadku, odpoczywam 5 minut na rynku.
Zabytkowy egzemplarz radia lampowego, na wystawie sklepu "Ciacho-szadek.pl" 
Kolorowe pisanki - świąteczne dekoracje na rynku.
Z Szadku kieruję się wąską szosą w stronę Przatowa Dolnego.
W tej okolicy aż roi się od trupiobladych BAZ OBCYCH, co tylko potwierdza spiskową teorię Mr SCOTT'a, że "ONI są wszędzie" !!! 👽
Kapliczka-krzyż z 1901 roku w Przatowie Dolnym.
Wrzeszczewice i kościół p.w. św. Anny. Tą wieś zwiedziłem w trakcie WYCIECZKI Nr 127.
Obecny kościół wybudowano w 1975 roku. Jest to obiekt bezstylowy, jednonawowy, a jego projekt wykonał arch. Aleksander Mielniczak. Figura Matki Boskiej na placu przykościelnym.
Akurat odbywa się popołudniowa msza, tak więc wchodzę do środka i oglądam świątynię. W kruchcie zawieszona jest tablica z napisem "Ofiarnością Ludu Bożego Parafii i okolicy za staraniem ks. prob. Czesława Białasa k.pw. św. Anny ze zgliszcz pożaru 17.XII.1973 r. w Roku Świętym 1975 na chwałę bożą i zbawienie dusz wzniesiono. Poświęcenia świątyni dokonał ks. bp. dr. Józef Rozwadowski 23.XI.1975 r. A.M.D.G.".
Figura Matki Boskiej Różańcowej w kruchcie Domu Bożego.
Na wyposażeniu kościoła pozostaje ołtarz główny i dwa boczne wykonane z granitu, ozdobione złoconymi symbolami religijnymi.
W centrum ołtarza głównego znajduje się pancerne, pozłacane tabernakulum w kształcie słońca. 
Chór muzyczny i organy wrzeszczewickiej parafii.
Z Wrzeszczewic kieruję się do wsi Chorzeszów, a stamtąd do Janowic.
Zapada zmrok, kiedy docieram pod szkołę w Petrykozach. Budynek placówki zdobi mural z napisem "150 lat Szkoły Podstawowej w Petrykozach 1864-2014".
A jest już kompletnie ciemno, gdy dojeżdżam do Łodzi. Ale ul. Piotrkowska - reprezentacyjna arteria mojego miasta, zawsze jest pięknie oświetlona !
Wiosenną przejażdżkę do Ostrowa Warckiego kończę pod nowym miejscem na kulinarnej mapie Łodzi. To nowo otwarta restauracja "Subway" przy ul. Piotrkowskiej 114. Restauracje tej marki słyną z amerykańskich sandwiczy, przyrządzanych na oczach klienta i zgodnie z jego życzeniem, nazywanych potocznie SUB’ami.  
SUB’y komponowane są ze świeżych warzyw, mięs i wędlin, na świeżo wypiekanym pieczywie. Ale Mr SCOTT ma swoje zasady i nigdy nie kupuję jedzenia w tego rodzaju miejscach. Wolę samemu sobie przyrządzić pyszną kanapkę i wtedy mam pewność, że nie dopadnie mnie ostry nieżyt żołądka !
I to wszystko na dziś ! Lecę do domu wpałaszować świeżą kanapkę z wędzonym łososiem ! 🍔

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger