Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 564 - Radomsko

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE : 
Łódź - Gadka Stara - Gospodarz - Rzgów - Tuszyn - Kruszów - Głuchów - Srock - Rękoraj - Karlin - Jarosty Duże - Jarosty Małe - Piotrków Trybunalski - Longinówka - Janówka - Ignaców - Rozprza - Niechcice - Czerno - Kamieńsk - Wielki Bór - Gomunice - Kletnia - Karkoszki - Borowiecko Kolonia - Blok Dobryszyce - Radomsko - Malutkie - Biała Góra - Dobryszyce - Zalesiczki - Słostowice - Pytowice - Czyżów - Piaski - Kalisko - Gałkowice Stare - Parzniewice - Laski - Jeżów - Wygoda - Siomki - Bujny - Piotrków Trybunalski - Raków - Wola Moszczenicka - Moszczenica - Baby - Kiełczówka - Kalska Wola - Kalinów - Remiszewice - Czarnocin - Zawodzie - Dalków - Wardzyn - Brójce - Wola Rakowa - Giemzówek - Giemzów - Stefanów - Posada - Łódź
[13.08.2017. - 225,6 km, 24,7 km/h,  9:08 h]
ZDJĘCIA                   FILMY                   GPS              
Mr SCOTT jedzie do... Radomska ! Trasa WYCIECZKI Nr 564.
W Łodzi powstał nowy woonerf przy ul. Pogonowskiego/Legionów. To właśnie tutaj rozpoczynam moją wakacyjną wycieczkę.
Słowo woonerf pochodzi z języka holenderskiego i oznacza „ulicę do mieszkania” na której piesi mogą zajmować całą powierzchnię drogi. 
Woonerf na ul. Pogonowskiego powstał w ramach projektu "Zielone Polesie". W jego ramach na zaniedbanym do tej pory Starym Polesiu powstają woonerfy i ulice o uspokojonym ruchu.
Miesiąc temu przy ul. Pogonowskiego 5/7 pojawił się nowy mural pt. „Black Hole Sun”, który namalował artysta z Włoch Opiemme.
Tytuł muralu nawiązuje do piosenki zespołu Soundgarden, która towarzyszyła Opiemme podczas malowania. Praca dedykowana jest pamięci Chrisa Cornella, który zmarł w maju 2017 roku.
Inspiracją Opiemme w tworzeniu muralu stała się niewzruszoność gigantycznych obiektów obserwowanych w kosmosie. Elementy te, oglądane od lewej do prawej strony, wytwarzają iluzję powoli narastającego ruchu, przypominając pojedyncze klatki filmowe czy ujęcia w zwolnionym tempie.
 
Przy okazji zerkam na mural pt. "Madonna astronautów" przy ul. Pogonowskiego 12. Zobacz więcej WYCIECZKA Nr 428.
Stare Polesie to lider w ilości wielkoformatowych malowideł. Znajduje się tu chyba najwięcej murali w Łodzi !
NA  TRASIE  DO  RADOMSKA
Po muralowym początku ruszam na trasę wycieczki. Na dziś zaplanowałem sobie zwiedzenie Radomska. Przede mną daleka trasa, dlatego też postanowiłem dojechać tam jak najprościej - po drodze krajowej nr 91. Za Rzgowa jest do Radomska "tylko" 82 km !
DK 91 posiada szerokie pobocze, dlatego też można po niej bezpiecznie śmigać aż do autostrady A-1 za Głuchowem.
Natomiast od wsi Srock do Piotrkowa Trybunalskiego, DK 91 nie posiada pobocza i trzeba mieć się na baczności. Na zdjęciu panorama na Srock ze wzgórza we wsi Rękoraj.
Patrząc na kościół w Srocku, przy okazji dostrzegam zgrabnego bociana. Czyli to prawda : jak jest lato, to muszą być bociany !
 
Po dotarciu do Piotrkowa Tryb. kieruję się na Rynek Trybunalski, gdzie odbywa się festyn z okazji 800-lecia miasta. Trafiam akurat na występ "Kapeli spod dębu". 
Kapela Spod Dębu powstała w Mzurkach gm. Wola Krzysztoporska w maju 2005 roku. Jej nazwa związana jest z 1000-letnim dębem, który rośnie w parku Podworskim w Mzurkach (zobacz WYCIECZKA Nr 426).
W trakcie festynu z Rynku Trybunalskiego wypuszczonych zostanie 800 gołębi symbolizujących 800-lecie miasta.
W trakcie festynu pojawił się nawet król Zygmunt I i Królowa Bona ! Z historii miasta wiadomo, że Zygmunt Stary w trakcie swojego panowania odwiedził Piotrków przynajmniej 16-krotnie, a przez pewien czas przebywała tutaj także królowa Bona.
Z takiej okazji musiałem skorzystać ! Mr SCOTT i niezwykle sympatyczna Królowa Bona.
Stare Miasto i ulica prowadząca do Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej. Zobacz koniecznie WYCIECZKA Nr 264.
Wyjeżdżam z Piotrkowa Tryb. drogą krajową nr 91. Po kilku minutach melduję się na terytorium gminy Rozprza.
Do Radomska mam jeszcze ok. 40 km. Zwiększam czujność, bo ten odcinek DK 91 jest bardzo wąski. Ale dziś niedziela i na drodze jest na szczęście mały ruch !
Dom Ludowy i remiza strażacka we wsi Ignaców.
"Dom Ludowy w Ignacowie. Wybudowano czynem społecznym przez mieszkańców wsi w latach 1988-1992. Inicjator budowy sołtys Władysław Goszcz. 2010 r.".
Przejeżdżam przez Rozprzę do Kamieńska.
Kolonia Borowiecko i niezwykła budowla przed prywatną posesją (zamek, orzeł wzbijający się do lotu i rycerz w zbroi).
DK nr 91 i wjazd na obszar gminy Dobryszyce.

Przejeżdżam przez wieś o nazwie Blok Dobryszyce i już jestem w Radomsku !
Zerkam na aplikację rowerową i okazuje się, że dystans 90 km z Łodzi do Radomska, przejechałem ze średnią prędkością 23,8 km/h. Całkiem nieźle mi to poszło, prawda ? 
Witacz Radomska z herbem miasta i wykazem miast partnerskich. Rozpoczynam zwiedzanie !!!
Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Radomsku ul. Narutowicza 155.
Kościół został uroczyście poświęcony 12.06.2000 r. przez arcybiskupa Stanisława Nowaka.
Parafię erygował biskup Stefan Bareła 1.04.1981 r. wyłączając jej teren z parafii św. Lamberta w Radomsku i Blok Dobryszycki.
Kościół wybudowano w latach 1981-1985 według projektu architekta Aleksandra Mielniczka.  
W kruchcie Domu Bożego zawieszone są tablice : "Fundatorzy-darczyńcy wystroju prezbiterium 2005 r.", "Fundatorzy Drogi Krzyżowej".
 Oraz gablota z kartą "Z dziejów parafii".
Powiatowa Hala Sportowa w Radomsku ul. Szkolna 2. 
Zespół Szkół Elektryczno - Elektronicznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Radomsku ul. Narutowicza 12.  
Tablica patrona szkoły prof. Janusza Groszkowskiego.
"W tym budynku w latach 194901968 mieściło się Liceum dla Wychowawczyń Przedszkoli i Liceum Pedagogiczne. Dyrektorami szkół byli : Maria Bartnik, Eugenia Robak, Kazimierz Pigoń. Szkoły przygotowały do zawody ponad 800. nauczycieli. W Dzień Zjazdu 10.IX.2011. Absolwenci".
Skwer Stanisława Niemca przy ul. Narutowicza 8.
Stanisław Niemiec (1879-1944) to legionista, pedagog, twórca i kierownik pierwszego w Radomsku Gimnazjum Męskiego, które rozpoczęło swą działalność 20 października 1915 roku.
Na skwerze im. Stanisława Niemca znajduje się park rzeźb plenerowych inspirowanych twórczością Tadeusza Różewicza. 
Rzeźby są inspirowane cytatem z "Kartoteki. Kartoteki rozrzuconej",  Tadeusza Różewicza : "Długo wędrowałem, zanim doszedłem do siebie", a wykonali je uczestnicy pleneru w Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko. 
Budynek "Kinemy" przy ul. Narutowicza - dawnego radomszczańskiego kina. To jeden z symboli Radomska. Założona w 1888 roku, przez wiele lat zapewniała radomszczanom dostęp do rozrywki i kultury. Niestety od wielu lat budynek niszczeje, a zarządzający nim strażacy-ochotnicy nie mają pieniędzy na jego utrzymanie. 
Pamiątkowe tablice dot. rocznic powstania OSP Radomsko.
Tablica edukacyjna dot. skweru im. Marcina Ziółkowskiego.
Na skwerze znajduje się pomnik z popiersiem Władysława Stanisława Reymonta.
Na frontowej ścianie cokołu widnieje napis : "WŁADYSŁAW STANISŁAW REYMONT 1867-1925 LAUREAT LITERACKIEJ NAGRODY NOBLA UR. W KOBIELACH WIELKICH W POWIECIE RADOMSZCZAŃSKIM RADOMSKO 2.XII.2000".
Kamienica przy ul. Kościuszki 2 z początku XX wieku. Zbudował ją dla swojej rodziny Jan Hussarzewski, dyrektor "Metalurgii".
W czasie II wojny w willi urządzono prywatne mieszkania dla oficerów gestapo. Po wojnie budynek przemianowano na komendę MO i ORMO.
Klasztor oo. Franciszkanów przy ul. Narutowicza 3.
Tabliczka edukacyjna dot. historii obiektu. Franciszkanie przybyli do Radomska w 1288 roku z inicjatywy księcia Leszka Czarnego.
Tablica z 1937 roku ufundowana z okazji 640. rocznicy wzniesienia klasztoru. 
Tablica z 1997 roku "Dla uczczenia 700 rocznicy przybycia Franciszkanów do Radomska".
Zespół klasztorny oo. Franciszkanów to przykład gotyckiego założenia klasztornego przekształconego w epoce baroku. Kościół został ufundowany przez Władysława Łokietka około 1328 roku.
Na parkanie od ul. Narutowicza zawieszone są tablice pamięci.
"W hołdzie żołnierzom Konspiracyjnego Wojska Polskiego".
"Ofiarom hitleryzmu powiatu i miasta Radomska pomordowanym w więzieniach i obozach koncentracyjnych" oraz "Dla uczczenia pamięci nauczycieli Ziemi Radomszczańskiej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej 1939-1945".
"Jan Kiliński szewc-pułkownik 1760-1819. Bohaterowi narodowemu tablicę pamiątkową wzamian za zniszczoną przez barbarzyńców germańskich w 1942 r. - odsłania powtórnie Cech Szewców i Cholewkarzy w Radomsku 24.VI.1946".
"Tadeuszowi Kościuszce Naczelnikowi Narodu w setną rocznicę zgonu 17 października 1917 r. Rodacy".
Główne wejście na dawny cmentarz przykościelny przez bramę- dzwonnicę od strony ul. Narutowicza.
Obraz z wizerunkiem św. Maksymiliana Marii Kolbe (franciszkanin, misjonarz, męczennik, święty kościoła katolickiego). 
Tabliczka edukacyjna "Franciszkański kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego". Kościół Ojców Franciszkanów jest sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.
Na murach świątyni zawieszone są pamiątkowe tablice.
"W hołdzie serafickiemu Ojcu św. Franciszkowi z Asyżu".
"Ireneusz Dukalski vivit 57-75 Radomsko Non Omnis Moriar".
"Dzielnemu pracownikowi na niwie społecznej, światłemu lekarzowi, pierwszemu komendantowi straży ogniowej ochotniczej i prezesowi Towarzystwa Dobroczynności Juljanowi Kukulskiemu doktorowi medycyny ur. dn. 3 lutego 1834 r. zm. 14 lutego 1914 r. wdzięczni mieszkańcy miasta Radomska i okolicy wznieśli tę tablicę w 1918 roku".
"Ś.P. Najdroższemu synowi dr Leonowi Kulskiemu ordynatorowi Kliniki Uniwersytetu Szpitala Jana Bożego w Warszawie ur. d. 27 marca 1875 r. zm. d. 4 listopada 1903 r. w Noworadomsku w głębokim żalu i smutku pozostali rodzice tę pamiątkę wznieśli".
"Wielkiemu działaczowi społecznemu, pierwszemu prezesowi i protektorowi Straż Ogniowej Ochotniczej, Dyrektorowi Szpitala Miejskiego Ś.P. Kazimierzowi Soczolowskiemu magistrowi farmacji, ur. d. 27 sierpnia 1835 r. zm. 29 marca 1908 r. wdzięczni mieszkańcy Miasta Radomska wznieśli tę tablicę w 1918 roku".
"mgr Stanisław Sankowski ur. 8.04.1909 r. zm. 22.03.1993 r." - założyciel Muzeum Regionalnego w Radomsku.
"W Radomsku w roku 1332 i roku 1334 odbyły się zjazdy szlachty polskiej, których następstwem było powołanie na tron polski Jadwigi Andewageńskiej królewny węgierskiej, co zakończyło niebezpieczny okres bezkrólewia. Radomsko wrzesień 1996 rok. Tablicę tę ufundowało Społeczeństwa Miasta w 730 rocznicę nadania praw miejskich". 
"Pamięci bohaterskiej uczniów - żołnierzy gm. Stanisława Niemca w Radomsku poległych za Ojczyznę w roku 1920. Cześć i chwała młodocianym obrońcom ziemi Ojczystej" i nazwiska poległych.
"W hołdzie represjonowanym politycznie żołnierzom-górnikom ofiarom reżimu stalinowskiego poległym w latach 1949-1959 podczas przymusowej pracy w kopalniach uranu, węgla kamiennego i kamieniołomach. Cześć ich pamięci, pokój duszom. Koledzy i Społeczeństwo Ziemi Radomszczańskiej 2000 r.".
Kapliczka z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus oraz stacje Drogi Krzyżowej na dziedzińcu kościoła.
Zabytkowy krucyfiks w kruchcie kościoła.
Tablica z 1737 roku z łacińskimi napisami.
"Napis marmurowej tablicy i jego tłumaczenie".
Wyposażenie kościoła reprezentuje styl barokowy. Ołtarz główny, pochodzi z XVII stulecia. W jego centralnym miejscu jest umieszczona rzeźba Chrystusa na krzyżu pochodząca z XVIII wieku. Pod nią mieszczą się złote skały - symbol Golgoty. Z lewej i prawej strony rzeźby są umieszczone złote kolumny, w liczbie sześciu, ustawione po trzy na każdej ze stron. Na podstawach stoją figury czterech ewangelistów. Na gzymsie, będącym, zwieńczeniem ołtarza, w narożnikach, stoją posągi świętych Grzegorza Wielkiego i Augustyna.
Tablica pamięci "O. Augustyn Hamielec Franciszkanin gwardian klasztoru OO. Franciszkanów w Radomsku, długoletni prefekt miejscowych szkół i kapelan Ochotniczej Straży Pożarnej....".
Drewniany krzyż przy murze kościelnym z pamiątkową tabliczką.
"Krzyż - pomnik Powstania Styczniowego postawiony przez społeczeństwo miasta Radomska w roku 1863. Krzyż - świadek wygnania zakonników powstańców przez rząd zaborczy na 44 lata i świadek powrotu Zakonu Franciszkanów w 1918 r. Odnowiony staraniem społeczeństwa i klasztoru w czasie misji św. w roku pańskim 1960".
Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku ul. Narutowicza 4. Placówka mieści się w zabytkowej willi, która została wzniesiona w latach 1879-80Należała ona pierwotnie do właścicieli „Metalurgii”. 
Ulica Narutowicza - główna arteria Radomska (dawniej ulica Piotrkowska, w czasie okupacji Warschauer Straße).
Rzeka Radomka przy al. Jana Pawła II. Jest to prawy dopływ Warty o długości 11,7 km. Jej źródło znajduje się w okolicy Bloku Dobryszyce.
Uczniowski Miejski Ludowy Klub Sportowy Radomsko ul. Kościuszki 3a.
Boisko piłkarskie UMLKS.
Zabudowania dawnej fabryki "Metalurgia" przy ul. Kościuszki 4 w Radomsku.
W latach swojej świetności w fabryce pracowało ponad 3500 pracowników. Obecnie zakład zatrudnia poniżej 200 pracowników. Po wielkiej fabryce pozostał tylko gigantyczny komin.
Biurowiec dawnej fabryki "Metalurgia" przy ul. Kościuszki nr 4. Służył on jako mieszkania dla wyższej kadry pracowniczej zakładu. Mieściły się tam także m.in. pokoje hotelowe, restauracja i kasyno. 
Radomsko ul. Reymonta.
Wydział Bezpieczeństwa i Porządku Urzędu Miasta Radomska ul. Reymonta 51.
Dworzec kolejowy w Radomsku, który oddano do użytku w dniu 27 października 1935 roku. 
Tablice na budynku : "Projektował Miecz. Michalski inż. architekt".
"Pamięci zawiadowcy odcinka drogowego PKP w Radomsku podporucznika Wacława Krasnopolskiego zamordowanego przez NKWD w obozie w Starobielsku i pracowników kolejowych pomordowanych i poległych w walce z hitlerowskim najeźdźcą w latach 1939-1945. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji w Łodzi".
Dworzec w 2011 roku przeszedł gruntowny remont.
Od tamtej pory jest jedną z wizytówek miasta.
Radomsko jest stacją pośrednią o dość rozbudowanym układzie torowym. Dzieli się ona na część pasażerską (zlokalizowaną od strony Widzowa) oraz towarową (od strony Gomunic). 
Dawna willa dyrektora fabryki mebli na rogu ul. Kolejowej 2 i Reymonta.
Kolejowa wieża ciśnień przy dworcu w Radomsku oraz dom osiedla kolejarskiego.
Dawna fabryka mebli giętych braci Thonet (Michael to wynalazca metody gięcia drewna bukowego). Obecnie Radomszczańskie Centrum Biznesu.
Zakład Usług Pogrzebowych przy ul. Narutowicza 3.
Ten budynek należał kiedyś do zespołu klasztornego oo. Franciszkanów. Obecnie funkcjonuje tutaj także przedszkole.
Skwer im. Fajta i Kałkusińskiego przy ul. Narutowicza.
Nazwa skweru upamiętnia dwóch radomszczan : Henryka Fajta (kompozytora i pedagoga) oraz Czesława Kałkusińskiego (poetę, którego niektóre teksty inspirowały twórczość Fajta). Nazwę nadano w 2012 roku w odpowiedzi na wnioski organizacji społecznych. 
Grób Nieznanego Żołnierza na skwerze Generała Mariana Niteckiego przy ul. Narutowicza.
Dom parafialny z 1882 roku przy ul. Narutowicza.
Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku przy ul. Narutowicza 1.
Placówka ma swoją siedzibę w budynku pochodzącego z 1859 roku ratusza. Muzeum zabiera w niezwykłą podróż opowiadającą o dziejach Radomska i okolic. Najstarsze zgromadzone zabytki pochodzą z epoki kamienia. 
Pamiątkowe tablice przy wejściu do muzeum : "W hołdzie bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej".
"W hołdzie żołnierzom Konspiracyjnego Wojska Polskiego".
Dawne główne wejście do ratusza ozdobione jest zabytkową bramą.
Metalowe części drzwi wyprodukowała "Fabryka Braci Kanczewskich w Częstochowie".
Muzeum Regionalne w Radomsku gromadzi dzieła sztuki : malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Ponadto dla zwiedzających przygotowana została specjalna wystawa przedstawiająca życie wsi radomszczańskiej na przełomie XIX i XX wieku.
W rogach budynku znajdują się dwie wieże typu basztowego ozdobione zegarem oraz herbami miasta i kraju.
Tabliczka edukacyjna z opisem ratusza radomszczańskiego, który zbudowano w latach 1857-1859.
Na boniowanych zewnętrznych ścianach ratusza zawieszone są pamiątkowe tablice : "Naczelnik Państwa - Marszałek Polski Józef  Piłsudski 1867-1935. Aktem z 31.1.1920 w uznaniu zasług dla Ojczyzny w walce o niepodległość i zjednoczenie Polski otrzymał godność pierwszego Honorowego Obywatela Miasta Radomska. W 71 rocznicę odzyskania niepodległości Stronnictwo Demokratyczne niniejszą tablicę fakt ten upamiętnia. Radomsko 11.11.1989". 
"Święta Jadwiga Królowa Patronka miasta Radomska. Radomsko 12 listopada 2000 r.".
"1915-2005 Zuchom, Harcerzom i Instruktorom Hufca Radomsko Społeczeństwo".
Kolegiata św. Lamberta w Radomsku – kościół wybudowany w latach 1869–1876 w stylu neobarokowym pod nadzorem Konstantego Wojciechowskiego.
Tabliczka edukacyjna na murze świątyni, którą zbudowano w miejscu zrujnowanej fary w latach 1869-76 staraniem ks. Wincentego Gajewskiego i wikariusza ks. Marcina Kochanowskiego ze składek parafian.
Jest to budowla w stylu neobarokowym, zaprojektowana z wykorzystaniem form wczesnego baroku włoskiego
Tablica w kruchcie "Historia Parafii św. Lamberta w Radomsku".
Tablica epitafijna w kruchcie pamięci Justyny z Życińskich Soczołowskiej, która zmarła 14 listopada 1832 roku.
Świątynia została konsekrowana 17.10.1876 r. przez biskupa włocławskiego Wincentego Chościak-Popiela.
W ołtarzu głównym, w obszernej niszy, wyłożonej ciemnozielonym i ciemnoczerwonym marmurem umieszczono naturalnej wielkości figurę Chrystusa stojącego na półkuli, symbolizującej kulę ziemską i błogosławiącego światu. Wystrój uzupełniają rzeźby dłuta Andrzeja Pruszyńskiego – Chrystus Odkupiciel Świata, święci Piotr i Paweł w głównym ołtarzu.
Kościół posiada bogaty zespół epitafiów i tablic pamiątkowych : "ks. Franciszek Kmieć, zginął w Dachau dnia 3.07.1942".
"Ś.P. ks. Wincenty Gajewski kanonik Katedry Włocławskiej, dziekan i proboszcz radomszczański", który zmarł 4 stycznia 1896 roku.
"Najdroższej córce ś.p. Karolinie Kulskiej", która zmarła 23 listopada 1887 roku.
Ołtarz boczny z obrazem Matki Bożej Szkaplerznej.
Ołtarz boczny z obrazem św. Lamberta z roku 1873 namalowany przez Ignacego Jasińskiego z Warszawy.
Zabytkowa chrzcielnica Domu Bożego.
Obraz pod baldachimem chrzcielnicy ze sceną chrztu świętego Jezusa Chrystusa.
Drewniana ambona radomszczańskiej kolegiaty.
Ołtarz boczny z obrazem "Jezu ufam Tobie".
Epitafium poświęcone Stanisławie Kulskiej, która zmarła 16 maja 1890 roku.
Przepiękna płyta z popiersiem wystawiona Feliksowi Fabianiemu przełożonemu szkoły (1838-1904). "Ukochanemu przewodnikowi wdzięczni uczniowie"
Stacje Drogi Krzyżowej.
Pięknie harmonizujące z architekturą świątyni ołtarze zaprojektował Konstanty Wojciechowski. 
Chór muzyczny i organy kościoła.
W kościele znajduje się wiele cennych obrazów o tematyce sakralnej, m.in. obrazy św. Walentego z XVIII-XIX wieku oraz dwa cenne płótna szkoły holenderskiej z XVI-XVII w. - Chrystus wśród dzieci i Koronowanie cierniem.
Przed kościołem ustawiona jest wykuta w piaskowcu statua Najświętszej Marii Panny autorstwa Andrzeja Pruszyńskiego.
Na murze świątyni zawieszone są pamiątkowe tablice.
"Żołnierzom 27 i 74 P.P. Armii Krajowej walczącym na Ziemi Radomszczańskiej o wolność i niepodległość Ojczyzny. Towarzysze broni wrzesień 1984".
"Kpt. St. Sojczyńskiemu "Warszycowi" i jego żołnierzom z Konspiracyjnego wojska Polskiego pomordowanym za ojczyznę w latach 1945-1950 społeczeństwo Radomska".
Harcerzom Szarych Szeregów żołnierzom Armii Krajowej pełniącym służbę Bogu i Polsce. Społeczeństwo Radomska i okolic 1988".
Tablica upamiętniają ks. Jerzego Popiełuszkę. 
Tablice ufundowane przez Związek Sybiraków w Radomsku : "W hołdzie rodakom zmarłym i zamęczonym na nieludzkiej ziemi, w łagrach i innych miejscach zesłania w tajdze syberyjskiej i stepach Kazachstanu" oraz "Zesłańcy Sybiru lat 1940-1956" z nazwiskami ofiar.
"Rektorowi UW prof. dr hab. Grzegorzowi Białkowskiemu senatorowi woj. piotrkowskiego wybranemu w demokratycznych wyborach dnia 04.VI.1989 roku. Wyborcy".
Mural na ścianie kamienicy przy ul. Przedborskiej. Autor Lova 2013 rok.
Fontanna na Placu 3 Maja.
Obelisk na centralnym placu miasta z napisem "3 Maja 1791-1991"
Pomnik Królowej Świętej Jadwigi na Placu 3 Maja, który odsłonięto w 2008 roku. Na cokole znajdują się trzy tablice.
"Święta Jadwiga Królowa Polski 1374-1399 Patronka Radomska. W dowód wdzięczności Społeczeństwo Miasta Radomsko 16 października 2008 r.".
"Dla upamiętnienia zjazdu rycerstwa i dostojników polskich w Radomsku 1382-1384 r.".
"Troskliwa opiekunka ubogich i skrzywdzonych".
Plac 3 Maja to dawny rynek miejski, gdzie od stuleci odbywał się ożywiony handel.
Powszechnie się przyjmuje, że nazwa Radomska pochodzi od nazwy rzeczki Radomki, która przepływa przez Radomsko. Obecnie miasto zamieszkuje ponad 45.000 osób.
Narożna kamienica z 1851 roku przy ul. Reymonta.
Mural na kamienicy przy ul. Reymonta 11 (powstał w ramach Różewicz Open Festiwal 2015).
Baner "Rok Reymontowski w Radomsku" nad ul. Reymonta. Rok 2017 z inicjatywy Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 3, ogłoszony został  Rokiem Reymontowskim w Radomsku. Pomysłodawcy zaplanowali szereg imprez, konkursów i przedsięwzięć dla uczczenia postaci oraz twórczości polskiego Noblisty.
PKO Bank Polski S.A. - Oddział 1 w Radomsku ul. Reymonta 16/18.
Mural na kamienicy przy ul. Reymonta 37.
Malowidło przedstawia postać muzyka jazzowego, z którego instrumentu wyfruwają ptaki. Mural powstał w ramach projektu grantów realizowanego przez Miejski Dom Kultury w Radomsku.
Sklep i serwis rowerowy przy ul. Warszyca 2.
Estakada nad torami kolejowymi (droga krajowa nr 42).
Dom Rzemiosła w Radomsku przy ul. Reymonta 12.
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku ul. Żeromskiego 19.
Miejski Dom Kultury w Radomsku ul. Brzeźnicka 5.
Park Świętojański w Radomsku. Zaprojektowany został w okresie dwudziestolecia międzywojennego przez Franciszka Szaniora, znanego polskiego ogrodnika.
Przez zieleniec przepływa rzeka Radomka, dzieląca go na większą i mniejszą część.
Od strony ul. Piłsudskiego, w parku stoi kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena.
"Święty Jan Nepomucen obrońca wiary świętej. Przechodniu pamiętaj, że naród który zachowa wiarę i miłość ojczyzny nie zginie. Figura na tym miejscu istniała od roku 1831. Zniszczona w czasie wojny w 1944 r. przez najeźdźców. Odbudowana ponownie przez mieszkańców miasta Radomska w roku 1946".
W 2016 roku park przeszedł pierwszy etap rewitalizacji. Przeprowadzono remont niecki stawu i skarp, ustawiono altany i meble ogrodowe.
Zieleniec jest wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego jako miejski Park Krajobrazowy „Świętojański”. 
Kościół Świętej Marii Magdaleny w Radomsku przy prastarym Trakcie Królewskim (Via Regia), inaczej nazywanym Traktem lub Drogą Krakowską. 
Świątynia została wybudowana w 1601 roku z funduszów mieszczanina Bartłomieja Strzygi. 
Ołtarz główny zdobi obraz św. Magdaleny z XVIII wieku. Z tego samego okresu pochodzi drewniana dzwonnica znajdująca się obok kościoła.
Świątynia zbudowana została na miejscu, które już wcześniej było miejscem kultu, bowiem od niepamiętnych czasów stały tutaj kolejne drewniane kaplice, chociaż tradycja mówi nawet o wcześniejszym kościółku, który był wizytowany przez świętą Jadwigę Królową.
Jest to drewniana świątynia o konstrukcji zrębowej. Murowane prezbiterium zostało wybudowane w XVI wieku. 
Park Solidarności przy ulicach Armii Krajowej i Leszka Czarnego.
Jest to największy zieleniec w Radomsku. W parku znajduje się najdłuższa drewniana ławka w Polsce, która mierzy dokładnie 94 metry, sporo alejek oraz niewielki staw.  
Urząd Miasta Radomska przy ul. Tysiąclecia 5.
Mr SCOTT - nieustraszony odkrywca Radomska !
Tablice na budynku : "Józef Piłsudski twórca niepodległego Państwa Polskiego, pierwszy Honorowy Obywatel Miasta Radomska. Radomsko 17.X.1921 r.".
"Ojciec Święty Jan Paweł II Honorowy Obywatel Miasta Radomska. Radomsko 20 czerwca 2000 r.".
Bank Spółdzielczy "Esbank" z siedzibą w Radomsku ul. Tysiąclecia 4.
Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku ul. Tysiąclecia 2.
Sąd Rejonowy w Radomsku.
ING Bank Śląski ul. Tysiąclecia 1.
Drewniane domy przy ul. Wyszyńskiego 47.
Cmentarz Stary w Radomsku przy drodze prowadzącej do Strzałkowa. 
Przy wejściu głównym znajduje się kaplica p.w. Pana Jezusa Konającego. Na murze zawieszone są pamiątkowe tablice.
"Katyń 1940. Synowie tej ziemi zamordowani na wschodzie".
"Cywilnym mieszkańcom Radomska, którzy zginęli podczas bombardowań miasta przez niemieckie lotnictwo 1 i 2 września 1939 r. i wszystkim nieznanym z imienia i nazwiska ofiarom pierwszych dni II wojny światowej".
"Tym, którzy oddali życie za wolność i niepodległość Polski".
Na terenie nekropolii znajdują się zabytkowe nagrobki pochodzące z końca XIX i początku XX wieku.
Na niektórych z nich umieszczone są niezwykłe zdjęcia zmarłych.
Grobowiec rodziny Katuszewskich i Stefańczyk.
Grobowiec rodziny Galss.
Grób rodziny Pobóg Goszczyńskich.
Figura Maryi na grobowcu rodziny Szablewskich.
Grób rodziny Stefańczyków.
Grób Duchowieństwa Parafii.
Grobowiec rodziny Kulskich.
Figura Jezusa na grobach Szalayów Karmańskich.
Grób rodziny Hussarzewskich.
"Stanisław Chądzyński powstaniec 1863 r. *1831 r. †1894. Cześć jego pamięci".
Grobowiec rodziny Wernerów.
Grób rodziny Dłużewskich (właściciele dóbr Piaszczyce).
"Ś.P. Jan Otmar Ceglecki ur. 16.XI.1893 r. zasłużony żołnierz uczest. walk o niepodległość Rzeczypospolitej Pol. w latach 1917-1920, adjutant Armii gen. Hallera, odznaczony Krzyżem Żoł. Polskich z Ameryki, zm. w Radomsku 1925 r.".
Fotografia zmarłego na pomniku.
Monument na grobie dzieci Jadzi i Zosi Koch.
Grób OO. Franciszkanów.
Grobowiec rodziny Koch. Spoczywa tu Teofil Koch - lekarz w Radomsku, który zmarł 3.01.1885 roku.
"Ś.P. Rudolf Koch obywatel ziemski zmarł 31 maja 1867 r. przeżywszy lat 36".
Pomnik z popiersiem na grobie Leontyny Koźmińskiej, która żyła lat 22 i zmarła 8 stycznia 1880 roku.
Grób rodziny Szczygłowskich.
Kaplica grobowa rosyjskiej rodziny Bachmutow i Philipowitsch.
Imponujący pomnik na grobie rodziny Soczołowskich.
Spoczywa tu m.in. Kazimierz Soczołowski – magister farmacji, współzałożyciel Straży Ogniowej, członek wielu radomszczańskich stowarzyszeń, a także Komitetu Budowy Kościoła św. Lamberta.
Grobowiec rodziny Chrzanowskich.
Kaplica grobowa Augusty z Książąt Druckich Lubeckich Siemieńskiej, która zmarła 29 sierpnia 1852 r. w Stobiecku.
Herb na ścianie kaplicy. Zmarła była żoną ministra skarbu Królestwa Polskiego (Franciszek Ksawery Drucki - Lubecki sprawował urząd w latach 1821–1830).
Wewnątrz kaplicy znajduje się tablica epitafijna.
Tabliczki na balustradzie grobowca : "Ś.P. Marcin Andrzej Ziółkowski oficer napoleoński, podsędek radomszczański 1790 - Rogoźno 1864 - Radomsko. Niech aniołowie zabiorą cię do raju" oraz "Ś.P.  Adolf Władysław Zawadzki powstaniec styczniowy 1846-Kamieńsk 1863-Radomsko. Niech aniołowie zabiorą cię do raju".
"Ś.P. Stanisław Sękowski obywatel m. Radomska weteran 1863 r. zm. dn. 4 lip.1929 r. żył lat 80. Oddany sprawom narodu polskiego, przez długie lata walczył o niepodległość ojczyzny. Cześć jego pamięci".
Pomnik na mogile Michała Świderskiego - Komendanta OSP, który zmarł 2 sierpnia 1940 roku.
"Ś.P. Adolf Jan Kępiński Obywatel m. Radomska b. nauczyciel żył lat 65, zm. 4.12.1920 r. Pokój jego duszy".
Pomnik na grobie Aleksandra Krajewskiego z 1893 roku (referent powiatu noworadomskiego).
Grobowiec rodziny Śpiewankiewiczów.
Lapidarium na terenie nekropolii w Radomsku. Pozostałości dawnych nagrobków umieszczono w murach starego cmentarza.
"Lapidarium. Nie depczcie przeszłości ołtarzy choć macie sami doskonalsze wznieść. Stare nagrobki, tablice i krzyże, porzucone i zapomniane zebrane przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddz. w Radomsku" 
W lapidarium są płyty z napisami nie tylko w języku polskim, ale także francuskim i rosyjskim.
Tablica poświęcona poległym i pomordowanym w czasie drugiej wojny światowej pracownikom "Metalurgii". 
Tablica Edmunda Osterloffa (ur. 1863, zm. 1938), pioniera i współtwórcy polskiej fotografii artystycznej. Osterloff w Radomsku mieszkał od 1925 roku.
"Dr medycyny Władysław Odlanicki - Poczobut. Przybył z Warszawy do Radomska w 1919 roku aby zwalczać epidemię duru brzusznego. Tu oddał swoje życie ratują innych w dn. 3.IV.1919 roku".
"Ś.P. Leopold Poraj Dobrzelewski były rejent i obywatel miasta Radomska, ur. d. 11 listopada 1821 r. um. d. 20 marca 1900 r. Spokój wieczny jego popiołom".
"Porucznik hrabia Szaboles De Horthy lat 42 zmarł w Radomsku w 1914 r. od ran odniesionych w potyczce z kozakami w Pławnie. Dowódca grupy huzarów węgierskich, brat Regenta Węgier, Marszałek Sejmu Węgierskiego, wojewoda komitatu Szolnok, Rzeczywisty radca stanu. Pochowany na Cmentarzu Starym w Radomsku, ekshumowany 25.X.1927 r. na Węgry. Radomsko kwiecień 2012. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Radomsku".
Grób Feliksa Fabianiego (ur. 22 czerwca 1838, zm. 11 lutego 1904), społecznika, założyciela dwuklasowej szkoły męskiej przy ulicy Żabiej (obecnie Żeromskiego) oraz współzałożyciela Ochotniczej Straży Ogniowej w Radomsku (w 1881 roku). Dziś jego imię nosi I Liceum Ogólnokształcące (znajdujące się przy ul. Armii Krajowej).
Grób Henryka Fajta (ur. 19 stycznia 1912 w Częstochowie, zm. 9 grudnia 1988) radomszczańskiego kompozytora, pedagoga i nauczyciela. 
Pomnik żołnierzy polskich, radzieckich i ofiar cywilnych przy Nowym Cmentarzu w Radomsku. Na głównej tablicy widnieje napis „Tu spoczywają, żołnierze polscy 1939-1945, żołnierze Armii Czerwonej 1944-1945, ofiary represji okupanta niemieckiego 1939-1945”.
Kościół filialny p.w. Św. Ojca Pio – zbudowany w latach 2006-11 na Nowym Cmentarzu staraniem ks. Mariana Jezierskiego, proboszcza parafii.
W dniu 29 maja 2011 r. abp Stanisław Nowak – Metropolita Częstochowski – dokonał jego uroczystej konsekracji. We wnętrzu kościoła znajduje się przeszklony wizerunek i figura św. Ojca Pio.
"Pomnik dziecka utraconego" na placu przykościelnym.
Szpital Powiatowy w Radomsku ul. Jagiellońska 36.
Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Radomsku ul. Piastowska 45.
Pomnik Jana Pawła II na placu przykościelnym.
Parafia została utworzona w 1982 roku.
Ołtarz główny z obrazem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. 
"W dniu 4 października 2008 roku za pontyfikatu Ojca Świętego Benedykta XVI kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Radomsku konsekrował jego ekscelencja arcybiskup metropolita częstochowski doktor Stanisław Nowak. Kościół został wybudowany w latach 1986-2002 staraniem proboszczów ks. kanonika Józefa Olka i ks. kanonika Romana Szecówki. Świątynia jest darem parafian i ludzi dobrej woli dla Chrystusa i jego matki".
Chór muzyczne i organy świątyni.
Supersam PSS "Zorza" ul. Leszka Czarnego 24.
Starostwo Powiatowe w Radomsku. W skład powiatu wchodzą : gmina miejska Radomsko, gminy miejsko-wiejskie : Kamieńsk i Przedbórz, gminy wiejskie : Dobryszyce, Gidle, Gomunice, Kobiele Wielkie, Kodrąb, Lgota Wielka, Ładzice, Masłowice, Radomsko, Wielgomłyny, Żytno oraz miasta : Radomsko, Kamieńsk, Przedbórz. 
Pomnik Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego na Placu Solidarności. 
„PAMIĘCI ŻOŁNIERZY KONSPIRACYJNEGO WOJSKA POLSKIEGO UTWORZONEGO PRZEZ KPT. STANISŁAWA SOJCZYŃSKIEGO „WARSZYCA” † 19 II 1947 POLEGŁYCH I POMORDOWANYCH W WALCE Z KOMUNISTYCZNYM ZNIEWOLENIEM W LATACH 1945 – 1955. ODDALI ŻYCIE ZA NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA”.
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego w Radomsku ul. Armii Krajowej 30.
Ufff ! Polatałem po Radomsku galancie ! Zerkam na zegar na wieży dawnego ratusza, który pokazuje godz. 18:11. Najwyższa pora wracać do domu ☺
 
Kieruję się po ul. Sucharskiego do ronda przy obwodnicy miasta.
Przejeżdżam na drugą stronę obwodnicy i opuszczam terytorium Radomska.
Radomsko zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie ! Ma mnóstwo zabytków i ciekawych miejsc, no i ten niepowtarzalny klimat - połączenie historii z teraźniejszością ! Wrócę tu jeszcze przy okazji kolejnych wojaży po powiecie radomszczańskim☺
POWRÓT  DO  ŁODZI
Z Radomska pedałuję do osady o nazwie Malutkie.
Od razu zauważam ciekawy napis na płocie "Punkt kopulacyjny" ! Zgłaszam swoją gotowość do działania i czekam kilka minut, ale nadaremnie... 😊
W miejscowości znajduje się ośrodek wypoczynkowy "Malutkie Resort".
Do dyspozycji gości jest stadnina koni, tor gokartowy, park linowy, pole paintball, korty tenisowe i ścieżki biegowe.
Atrakcją tego niezwykłego miejsca jest wojskowy śmigłowiec.
Ośrodek oferuje możliwość noclegu w pokojach, apartamentach oraz stylowych domkach z naturalnego drewna.
Jadę dalej na północ do wsi gminnej Dobryszyce (zobacz WYCIECZKA Nr 551).
Do Łodzi mam jeszcze ponad 70 km, tak więc skupiam się już tylko na uważnej jeździe moim Skocikiem. Jadę przez Słostowice oraz Czyżów i okrążam Górą Kamieńską. We wsi Kalisko wyjeżdżam na nową warstwę czarnego asfaltu.
Co chwila spoglądam na dymiące kominy elektrowni Bełchatów. Na polu dostrzegam smukłego bociana. Dziś zdarza mi się to już drugi raz !
Po dotarciu do wsi Parzniewice kieruję się do Piotrkowa Trybunalskiego. Na Starym Mieście nie spotykam "żywego ducha" !
Za Piotrkowem wyjeżdżam na drogę woj. nr 716. Szybko docieram do Moszczenicy. Potem gnam ile tylko sił w nogach do samej Łodzi !
Pół godziny po północy melduję się na pustym woonerfie przy ul. Traugutta. I tu właśnie kończę moją eskapadę do Radomska.
Tą wycieczkę podsumuję krótko : to był istny "Cud Miód" ! Wykręciłem dziś ponad 225 km i cieszę się bardzo, że poznałem wreszcie kolejne, niezwykłe miasto w regionie łódzkim 😊
Kolejne wyzwania czekają !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger