Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 770 - Żółty szlak rowerowy "Bitwy nad Bzurą okolic Piątku"

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE :
Dojazd na szlak : Łódź - Skotniki - Janów - Józefów - Palestyna - Czaplinek - Podole - Marcjanka - Szczawin - Swędów - Anielin Swędowski - Osse - Ciołek - Bronin - Wrzask - Gozdów - Wola Mąkolska - Mąkolice - Jasionna - Witów
Żółty szlak rowerowy "Bitwy nad Bzurą okolic Piątku" :
Witów - Konarzew - Sułkowice Pierwsze - Łęka - Piątek - Janowice - Balków - Goślub - Goślub Osada - Michałówka - Rogaszyn - Orądki - Górki Pęcławskie - Pęcławice - Janków - Rogaszyn - Orenice - Łęka - Broników - Bielice - Sułkowice Drugie - Sułkowice Pierwsze - Witów
Łącznie : 49 km

Powrót : Witów - Jasionna - Mąkolice - Wola Mąkolska - Pludwiny - Sadówka - Wola Błędowa - Lipa - Tymianka - Stryków - Sosnowiec - Orzechówek - Dobra - Kiełmina - Klęk - Skotniki - Łódź
(01.12.2019. - 140,44 km, 21,64 km/h, 6:29:22 h)
ZDJĘCIA          RELIVE           FILMY              GPS
Trasa WYCIECZKI Nr 770. 
Czas szybko leci i nie wiadomo kiedy, dopadł nas grudzień - ostatni miesiąc w roku... Co prawda do Świąt Bożego Narodzenia pozostało jeszcze sporo czasu, ale moja Łódź już zamieniła się w magiczną krainę !
Choinka miejska została zamontowana w jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc miasta - na placu przy ul. Piotrkowskiej 165/169. 
Ogromne drzewko ustawiono obok Pomnika Jednorożca - nowego symbolu Łodzi.
Przed wyruszeniem na trasę robię krótki rekonesans po ul. Piotrkowskiej.
Na OFF Piotrkowska Center pojawił się nowy mural pt. "Noble Species". Autorką pracy jest Anya Mielniczek, mieszkająca na co dzień w Kanadzie artystka o polskich korzeniach. Inspirację muralu znalazła sięgając pamięcią do wspomnień z grzybobrania w towarzystwie ukochanej babci.
Tuż obok na fabrycznym murze, ktoś zmalował całkiem ciekawe graffiti.
Nieodłącznym elementem świątecznej Łodzi będzie Jarmark Bożonarodzeniowy, który reklamowany jest w witrynach przy Urzędzie Miasta.
Wyremontowana kamienica przy ul. Piotrkowskiej 44 (wybudowana w latach 60. XIX wieku - dawny Dom Bankowy Józefa Rabinowicza). Okazuje się, że jest to jedna z najbardziej śmiałych inwestycji budowlanych w ścisłym centrum Łodzi. Plac budowy ciągnie się aż do ul. Wschodniej, gdzie powstaje osiedle, które ma ambicję spleść historyczną architekturę z nowoczesną zabudową i pozostać przy tym przestrzenią publiczną. 
Ulica Piotrkowska zmieniała się w magiczny tunel, a zdobi ją 180 elementów świątecznej iluminacji, które przywieziono do Łodzi 5 tirami. 
 Zamontowano 54 km łańcucha świetlnego, czyli tyle ile wynosi odległość w linii prostej z Łodzi do Sieradza. Nad ulicą zawieszono świetlne girlandy utrzymane w stylu retro.
Przy kościele pw. Zesłania Ducha Świętego ustawiono ogromny napis #KOCHAMŁÓDŹ.  
Na tak wspaniale prezentującą się ul. Piotrkowską, spogląda dumnie z pomnika Tadeusz Kościuszko.
Rekonesans zakończony, aż tu nagle od ul. Nowomiejskiej nadjeżdża Arek. To mój rowerowy kolega, z którym pojadę dziś zaliczyć kolejny szlak rowerowy woj. łódzkiego !
Z Arkiem znam się od paru lat i byliśmy razem na wielu wycieczkach. Dzisiaj jedziemy przez wieś Wrzask - jedną z moich ulubionych tras na północ od Łodzi (zobacz WYCIECZKA Nr 229).
Szybko dojeżdżamy do wsi Witów w powiecie łęczyckim, którą poznałem w trakcie WYCIECZKI Nr 315.
To właśnie w Witowie rozpoczynamy objazd żółtego szlaku rowerowego "Bitwy nad Bzurą okolic Piątku".
Ten szlak to wyjątkowa trasa dla miłośników historii i aktywnego wypoczynku. Prowadzi przez malownicze tereny, upamiętniając jedno z najważniejszych wydarzeń kampanii wrześniowej 1939 roku.
Kierujemy się przez Witów do Rezerwatu Przyrody "Silne Błota". Stoi tam tablica edukacyjna dot. tego wyjątkowego miejsca. Na planszy są także wiadomości o walkach Wojska Polskiego z niemieckim najeźdźcą, które miały miejsce w lesie witowskim we wrześniu 1939 roku.
W tej okolicy zginął m.in. płk. Tadeusz Bodnar - dowódca 7 pułku artylerii ciężkiej. Jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Łęczycy - zobacz WYCIECZKA Nr 125. Z Witowa jedziemy do wsi Konarzew.
W Konarzewie znajduje się Punkt Informacji i Monitorowania Turysty na trasie Łódzkiego Szlaku Konnego. Miejscowość poznałem dobrze m.in. podczas WYCIECZKI Nr 503.
W centrum wsi stoi kaplica z figurą św. Huberta.
Przy świetlicy wiejskiej w Konarzewie znajduje się "Mini amfiteatr".
Obok sceny ustawione są drewniany rzeźby z postaciami wiejskim muzykantów.
Obok świetlicy zawieszono nową tablicę "W harmonii z przyrodą". Jest to projekt, który realizuje od lipca br. Stowarzyszenie Kobiet w Konarzewie w Programie Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania POLCENTRUM. 
W ramach projektu utworzono ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną, której celem jest pokazanie najmłodszym, jaka jest zależność człowieka z otaczającą go przyrodą.
Obok amfiteatru zbudowano niedawno "Kubusiowy plac zabaw" dla dzieci.
Jego powstanie było możliwe dzięki programowi "Moja Mała Ojczyzna" i finansowemu wsparciu w wysokości 10 tys. zł z Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego im. J.K. Steczkowskiego.
Warto wybrać się w te piękne okolice, by np. przejechać mało znany, zielony szlak rowerowy Orłów - Konarzew. Zaliczyłem go we wrześniu 2016 roku - ZOBACZ FILM
Z Konarzewa szlak wiedzie do Piątku i prowadzi przez tereny, gdzie toczyły się zacięte walki między polskimi i niemieckimi żołnierzami. 

Tablica szlaku przy ul. Łowickiej.
Na planszy pt. "Pomnik - krzyż mogiła 44 rozstrzelanych", opisane są tragiczne wydarzenia mordu dokonanego w dniu 14 września 1939 r. przez żołnierzy niemieckich. Pomnik został zbudowany w 1957 roku. 
Żołnierze Wehrmachtu wykazali się niezwykłym okrucieństwem, bo spędzili 44 osoby do pracy przy naprawie mostu na rzece Malina. Gdy most został naprawiony wszystkich rozstrzelano. 
Zwłoki zakopano w leju po bombie obok rzeki...
Główną atrakcją Piątku jest pomnik "Geometrycznego środka Polski".
"Tu bije serce Polski  💗  Piątek - geometryczny środek Polski" - zobacz więcej WYCIECZKA Nr 96.
Przy ul. Kutnowskiej 19 znajduje się Pomnik Chwały 14 Dywizji Piechoty Wielkopolskiej, wystawiony dla upamiętnienia Żołnierzy Września poległych w Bitwie nad Bzurą w 1939 roku.
W murze pomnika widnieje wizerunek gen. bryg. Franciszka Włada, dowódcy 14 DP. Jest także umieszczona w łuskach pocisków artyleryjskich ziemia zebrana z okolicznych pól bitewnych: Mąkolic, Łęczycy, Piątku i Bielaw.
W walkach o Piątek zginęło 185 żołnierzy polskich oraz około 300 niemieckich. Do niewoli wzięto ok. 600 Niemców. Decyzją dowództwa Armii Poznań oddziały polskie dnia 13 września wycofały się za Bzurę, by po jej lewym brzegu pospieszyć na odsiecz Warszawie. Na ich miejsce wkroczyły wojska niemieckie. Jeszcze we wrześniu Niemcy utworzyli w Piątku obóz jeniecki dla żołnierzy polskich między ulicami Łęczycką, Nowy Świat i Pokrzywną.
W Piątku szlak skręca do ul. Konarskiego, gdzie stoi zabytkowa kapliczka św. Józefa.
Kapliczka powstała przed I wojną światową z inicjatywy Józefa Konarskiego - właściciela ziemskiego. Zainicjował on budowę mieszkań pod wynajem na terenie dzisiejszego Osiedla im. Konarskiego. 
Na tym osiedlu pozostało jeszcze kilka drewnianych domów z okresu międzywojennego.
Kolejny odcinek szlaku przebiega z Piątku do wsi Janowice. Jest to też fragment szlaku rowerowego "W centrum Polski".
Szlak jest bardzo atrakcyjny, a na trasie znajduje się wiele miejsc upamiętniających bitwę. Nie brakuje też przydrożnych kapliczek, jak ta przy janowickiej szosie.
W Janowicach znajduje się pomnik w miejscu zbrodni niemieckiej dokonanej we wrześniu 1939 roku. 
Pomnik wystawiono 23 września 1962 r. ku czci zamordowanych sześciu mieszkańców Janowic. Ciała ofiar zostały przeniesione na cmentarz parafialny po zakończeniu okupacji. 
W dniu 10 września 2016 r. stary pomnik zastąpiono nowym obeliskiem. Zobacz zdjęcia tamtego pomnika z WYCIECZKI Nr 425.
Przy pomniku stoi tablica szlaku z wiadomościami na temat historii tego miejsca i całej miejscowości.
Z Janowic szlak biegnie na północ do remizy strażackiej.
Dalej na zachód szosą do osady Balków.
Trasa prowadzi przez małe miejscowości, gdzie można podziwiać piękno polskiej wsi, jednocześnie poznając historię bitwy.
W Balkowie znajdował się kiedyś dwór szlachecki z drugiej poł. XIX wieku. Obecnie na jego miejscu znajduje się współczesny dworek - własność prywatna. Teren jest ogrodzony i zasłonięty przez drzewa i krzewy.
W tej części Balkowa szlak rowerowy "Bitwy nad Bzurą okolic Piątku" biegnie po trasie szlaku rowerowego "Starych drzew" oraz trasą szlaku rowerowego "W centrum Polski".
Następna jego część wiedzie na wschód przez Goślub Drugi do wsi Goślub Osada.
Mr SCOTT zaświadcza, że jazda rowerem tym szlakiem to nie tylko doskonały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu i zwiedzanie okolicy, ale też fascynująca podróż śladami historii Polski.
W Goślubiu także jest tablica edukacyjna szlak rowerowego "Bitwy nad Bzurą okolic Piątku". 
Plansza stoi nieopodal bramy wjazdowej na teren zespołu pałacowego. Miejsce to znam z WYCIECZKI Nr 292.
Można tu podziwiać pałac zbudowany w końcu XVIII w. wg projektu Józefa Hussa, który został przebudowany w końcu XIX wieku. W okresie międzywojennym należał do barona Wandalina Maltzana.
W czasie Bitwy nad Bzurą pałac był siedzibą dowództwa 57 pp. W okolicy toczyły się ciężkie armii „Poznań” (dowódca gen. Tadeusz Kutrzeba) i „Pomorze” (dowódca gen. Władysław Bortnowski) przeciwko niemieckiemu wojsku.  
Z Goślubia pedałujemy do wsi Michałówka.
Jedziemy cały czas na wschód do drogi woj. nr 702.
Potem na północ przez wieś Piekary.
Przejazd po wąskiej DW 702 trwa ok. 500 metrów i szlak skręca ponownie na wschód.
Bitwa nad Bzurą, rozegrana w dniach 9-22 września 1939 roku, była największą bitwą kampanii wrześniowej. Wśród wielu miejscowości, które stały się świadkami tych zaciętych walk, znalazł się też Rogaszyn.
Okolice wsi obfitują w lasy, łąki i pola, które zachwycą miłośników natury.
Z Rogaszyna szlak biegnie na północ do wioski Pęcławice (zobacz WYCIECZKA Nr 586).
We wsi znajduje się drewniany kościół pw. Matki Boskiej Łaskawej z 1521 roku.
Przed świątynią ustawiona jest tablica edukacyjna szlaku.
Dowiadujemy się z niej ciekawej historii, gdyż w dawnych czasach wieś nazywała się Ciechosławice.
 
Pęcławice znajdowały się na linii frontu Bitwy nad Bzurą, gdzie obie strony próbowały przełamać obronę przeciwnika. To właśnie tutaj często dochodziło do zaciętych starć o każdy metr terenu. Polscy żołnierze wykazali się niezwykłym bohaterstwem, broniąc swoich pozycji do ostateczności.
We wsi zachował się dwór z połowy XIX wieku. Obecnie są w nim mieszkania gminne.
Z Pęcławic szlak skręca na południe do wsi Janków.
A następnie powraca do wsi Rogaszyn. We wrześniu 1939 r. okolica ta znalazła się na pierwszej linii walki II batalionu 57 pułku piechoty pod dowództwem mjr Karola Wieczorka.
Szlak prowadzi dalej wzdłuż autostrady A-1 do mostu na rzece Malina.
Malina jest prawym dopływem Moszczenicy i bierze swój początek w okolicach wsi Wola Błędowa.
W pobliżu mostu ustawiona jest rzeźba św. Jana Nepomucena w stroju kapłana, który w ręku trzyma krzyż i palmę męczeństwa. 
Z Rogaszyna jedzie się wzdłuż A-1 rewelacyjną drogą techniczną.
Następnie przez wiadukt na drugą stronę autostrady. Szlak kieruje się na zachód trasą Nadbzurzańskiego Szlaku Bursztynowego (zobacz WYCIECZKA Nr 639).
Znakomita droga wiedzie do wsi Łęka, gdzie znajduje się park dworski.
Na jego terenie pozostały ruiny pałacu z 1910 roku, który został spalony po zakończeniu drugiej wojny światowej.
W Łęce szlak skręca w gruntową drożynę do wsi Broników.
Dalej jedzie się nową szosą wzdłuż centrum dystrybucyjnego "Leroy Merlin".
Kompleks ma ponad 123,6 tys. m², parking na 25 samochodów ciężarowych i 150 osobówek, do tego 160 doków i sześć bram. W tej chwili jest to największy pod względem wielkości powierzchni tego typu obiekt w Polsce. 
W Bronikowie szlak wpada na drogę woj. nr 703 we wsi Bielice. Po ok. 200 metrach skręca na południe na Sułkowice Drugie.
Jadę zamyślony przez Bielice i tak sobie myślę, że Bitwa nad Bzurą była ogromnym poświęceniem polskich żołnierzy. Pamiętając o nich, honorujemy ich bohaterstwo.
Następny odcinek to przejazd przez wieś Sułkowice Drugie, która podobnie jak wiele innych w regionie, ma swoje korzenie w rolnictwie.
Dziś mamy sporo szczęścia, bo zdarzyło się nam spotkanie z dziką przyrodą. Obserwujmy stado saren z bezpiecznej odległości, ciesząc się ich pięknem i gracją.
Z Sułkowic Drugich szlak prowadzi polną drożyną do Sułkowic Pierwszych.
Wyjeżdża się na trakt prowadzący do Piątku, przy którym znajduje się założenie dworsko-parkowe.
Na jego terenie stoi klasycystyczny dwór z połowy XIX wieku.
Tablica wyjazdowa ze wsi Sułkowice Pierwsze. Dla mieszkańców tych okolic tragiczny okres okupacji niemieckiej trwał 5 lat 4 miesiące i 15 dni, aż do wyzwolenia 18 stycznia 1945 roku.  
Pędzimy na wschód jeszcze kilkaset metrów i pętla szlaku zostaje zaciśnięta ! Wracamy do wsi Witów. Wg mojego rowerowego licznika przejechaliśmy szlakiem 49 km.
Przy krzyżu w Witowie robimy sobie z Arkiem pamiątkowe zdjęcie i ruszamy w drogę powrotną do Łodzi.
Wyjeżdżając z Witowa zgadzamy się z Arkiem, że żółty szlak rowerowy "Bitwy nad Bzurą okolic Piątku" to stosunkowo łatwa trasa, która przebiega przez niewielkie miejscowości. Przybliżają one historię bitwy poprzez tablice edukacyjne i pomniki. Szlak nie jest jednak właściwie oznakowany. Aby nie zgubić się na trasie, najlepiej wgrać sobie do telefonu plik ze śladem gpx.
Z Witowa pedałujemy przez wieś Jasionna do Mąkolic.
Później prze Wolę Mąkolską do osady Pludwiny. Przez wszystkie te miejscowości przejeżdżałem już wiele razy.
Mr SCOTT - nieustraszony zdobywca szlaków rowerowych woj. łódzkiego !
 Cieszę się bardzo, że udało mi się dziś przejechać ten ważny szlak. Bitwa nad Bzurą była przecież największą bitwą kampanii polskiej 1939. Dziś możemy udać się śladami starć dzięki trasie rowerowej biegnącej przez gminę Piątek.
 
Udaną eskapadę kończymy na Retkini przy restauracji McDonald's.
Dzięki Arek za wspólną przygodę i do następnego spotkania na rowerowych szlakach !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Postaw kawę dla Mr SCOTT'a !

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger