Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 789 - Szlakiem łaknienia "Muzeum w przestrzeni wielokulturowe korzenie regionu łódzkiego"

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE
Dojazd na szlak : Łódź - Wiączyń Dolny - Eufeminów - Jordanów - Adamów - Małczew
Szlak łaknienia : Małczew - Helenów - Paprotnia - Lipiny - Teodorów - Jaroszki - Buczek - Grzmiąca - Brzeziny - Kędziorki - Lisowice - Rochna - Bogdanka - Stare Koluszki - Koluszki - Zygmuntów - Długie - Wierzchy - Leszczyny - Dąbrowa - Strzelna - Jasienin Mały - Jeżów - Jasienin Duży - Przyłęk Duży - Stefanów - Zacywilki - Kołacinek - Kołacin - Koziołki - Wola Cyrusowa - Wola Cyrusowa Kolonia
Łącznie 71 km

Powrót : Niesułków Kolonia - Lipka - Anielin - Sierżnia - Stare Skoszewy - Boginia - Byszewy - Plichtów - Nowosolna - Łódź
(13.02.2020. - 125 km, 21,93 km/h, 5:42:07 h)
ZDJĘCIA         RELIVE            FILMY             GPS
Trasa WYCIECZKI Nr 789.
Łódź - tu mieszkam od urodzenia i od wielu lat pilnie obserwuję rozwój mojego miasta. Gdy wyruszam na rowerową wycieczkę, to zawsze odwiedzam jakieś ciekawe miejsca i sprawdzam "co słychać na mieście".
Nie inaczej jest w ten słoneczny czwartek i oglądam postępy prac przy budowie hotelu "Hampton by Hilton" przy ul. Piotrkowskiej 155. Z każdym dniem rośnie jak na drożdżach ! 
Na działce Piotra Misztala na rogu ul. Piotrkowskiej i al. Piłsudskiego pojawił się... wychodek ! Biznesmen chciał tutaj postawić 110-metrowy wieżowiec. Zgody na to nie dostał. Teraz właśnie w ten sposób się mści na urzędnikach.
Jadę dalej i zatrzymuję się na dłużej w "Monopolis" przy ul. Kopcińskiego 56/60.
"Monopolis" to niezwykłe miejsce w centrum Łodzi, które powstało w wyniku rewitalizacji zabytkowych obiektów dawnego Monopolu Wódczanego z 1902 roku.
To połączenie nowoczesności z historią, które stworzyło unikalne centrum biurowo-rozrywkowo-kulturalne.
Projekt firmy "Virako" łączy w sobie super biura, usługi i kulturę z szeroką ofertę gastronomiczną. Oferuje 5.000 m² powierzchni lokali usługowych z przeznaczeniem na restauracje, kawiarnie, winiarnie, galerie, kwiaciarnie, myjnię samochodową, czy basen z fitnessem. 
Na terenie dawnej fabryki działa także "Scena Monopolis" – serce kulturalne miasta. 
To niezwykłe miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, a sztuka z biznesem. "Scena Monopolis" to nie tylko sala teatralna, ale także studio nagrań, plan filmowy i przestrzeń do organizacji różnorodnych wydarzeń.
Historyczne budynki zostały odrestaurowane i zamienione w komfortowe miejsca pracy i spędzania wolnego czasu.
Zabytkowe wnętrza zachwycają swoim industrialnym urokiem. Surowe cegły, stalowe konstrukcje i duże przeszklenia tworzą niepowtarzalny klimat.
Z "Monopolis" pedałuję do BE-bike 2 - salonu i serwisu rowerowego przy ul. Rokicińskiej 142.
Firma BE-bike wspiera moją działalność i dzięki temu mogę spokojnie jechać do ! Mam darmowy serwis i inne przywileje. Przy okazji pozdrawiam właścicieli i dziękuję za pomoc w realizacji mojego projektu.
Przy wiadukcie A-1 na ul. Rokicińskiej namierzam pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, który sunie do stacji Łódź Fabryczna.
Zabytkowy samochód Austin FX4 Taxi London - wyeksponowany we wsi Eufeminów.
Szosa w Małczewie i skrzyżowanie do osady Helenów.
Dziś przyjechałem do Małczewa specjalnie po to, aby w tej miejscowości rozpocząć objazd szlaku łaknienia "MUZEUM W PRZESTRZENI - Wielokulturowe Korzenie Regionu Łódzkiego".
Jest to wspólny projekt Gminy Koluszki, Brzeziny, Dmosin, Jeżów, Rogów, którego celem jest promocja wiedzy na temat walorów historyczno-kulturowych, środowiskowych oraz popularyzacja aktywnego wypoczynku. W terenie wyznaczono cztery tematyczne szlaki : historyczny, przyrodniczy, kulturowy i kulinarny (nazywany także szlakiem łaknienia).
Najkrótszy jest liczący 71 km szlak kulinarny, prowadzący do kilkudziesięciu miejsc w których można zjeść tradycyjne polskie potrawy lub dania mające charakter regionalny. Szlak ten zaplanowano tak, aby uzupełniał sieć pozostałych szlaków. Przy ważniejszych obiektach znajdą się tablice informacyjne i kierunkowe szeroko informujące o miejscu, w którym podróżnik się znajduje. Na zdjęciu tablica w Małczewie z opisem poszczególnych szlaków i historią tej miejscowości.
Z Małczewa jadę do wsi Helenów - zobacz WYCIECZKA Nr 194.
Przy kapliczce ustawiona jest tablica szlaku historycznego MwPWKRŁ "Do cmentarza w Wiączyniu Dolnym".
Szosa z Helenowa do wsi Paprotnia.
Paprotnia - skrzyżowanie z drogą krajową nr 72.
Przy parkingu leśnym ustawiona jest tablica szlaku przyrodniczego MwPWKRŁ.
Tytuł "Uroczysko Paprotnia". Na planszy są informacje dot. lasu - kwaśnej buczyny niżowej (drzewa w lesie mają ponad 100 lat) oraz regionalnego produktu kulinarnego. Są to "Polikowe kotlety grzybowe" przygotowywane przez Koło Gospodyń Wiejskich z pobliskiej wsi Polik.
Przy parkingu znajduje się bar "Paprotka", gdzie można zjeść dania kuchni polskiej i fastfood.
Wieś Lipiny przy DK nr 72.
Rewelacyjna droga na odcinku Lipiny - Polik.
Wieś Teodorów w gm. Brzeziny.
Szlak prowadzi w tej okolicy przez pagórkowaty teren Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Widoki zapierają w piersiach dech !
Wieś Jaroszki - zobacz więcej WYCIECZKA Nr 230.
Wieś Buczek i kolejna tablica szlaku kulinarnego MwPWKRŁ pt. "Buczek i zalewajka łódzka".
Zalewajka to nazwa, która poza regionem łódzkim nie zawsze coś mówi. Zupa ta opiera się na tanich i łatwo dostępnych produktach. Wodę z ugotowanymi ziemniakami zalewa się (stąd nazwa) zakwasem na żur, dodaje wędzony boczek, wiejską kiełbasę, przyprawy i mamy niepodrabialny smak łódzkiej zupy. Bardzo często taką zupę gotowała moja babcia Stanisława ze wsi Rokiciny Kolonia - palce lizać !
Wiatrołap pionowy - nowy obiekt w krajobrazie wsi Buczek.
"Inter Solar Buczek" - znane przedsiębiorstwo z bogatą historią, działające w branży spożywczej. Spółka specjalizuje się w produkcji gotowych posiłków, cateringu oraz organizacji różnego rodzaju imprez. W trakcie mojej pracy zawodowej miałem okazję uczestniczyć w imprezie, na której serwowano przepyszne dania tej firmy - m.in. nadziewane prosię.
Skrzyżowanie na granicy wsi Buczek i Janinów.
Na słupie zawieszony jest logotyp szlaku kulinarnego z oznaczeniem dalszego kierunku jazdy.
Tablica wyjazdowa ze wsi Buczek (zielony szlak po PKWŁ).
Zjazdy i podjazdy - las we wsi Grzmiąca.
Brzeziny - tablica wjazdowa na ul. Strykowskiej.
Tablica szlaku łaknienia MwPWKRŁ przy ul. Kościuszki.
Na planszy pt. "Dzieje aprowizacji i oferta kulinarna Brzezin" zawarto wiadomości o pierwszych karczmach w Brzezinach od 1709 roku oraz wykaz placówek gastronomicznych miasta, które oferują również tradycyjne dania.
Przy ul. Kościuszki 42 działa znana restauracja o nazwie "Parkowa".
Po drugiej stronie ulicy, przy wejściu do Parku Miejskiego stoi kolejna tablica MwPWKRŁ.
Umieszczono na niej informacje nt. kościoła farnego w Brzezinach. Jest to zabytkowy obiekt, który powstał po 1321 roku. Zobacz więcej WYCIECZKA Nr 112.
Naprzeciwko zieleńca znajduje się Muzeum Regionalne w Brzezinach.
Na parkowej alei przy ul. Piłsudskiego stoją : tablica MwPWKRŁ pt. "Brzeziny na linii frontu" oraz tablica dot. wykorzystania Funduszy Europejskich w ramach projektu pt. "Ochrona dziedzictwa historyczno-przyrodniczo-kulturowego miasta poprzez rewaloryzację Parku miejskiego w Brzezinach".
Park powstał w drugiej połowie XX wieku na miejscu dawnego ogrodu angielskiego należącego do rodziny Lasockich. Dziś jest to ulubione miejsce spacerów, spotkań i wypoczynku.
Muzeum Regionalne w Brzezinach. Placówka powstała w 1972 roku z inicjatywy członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Brzezińskiej. Mieści się w zabytkowym pałacyku neogotyckim, w którym urodził się znany polski aktor Zbigniew Zamachowski. 
Niestety podczas ostatniego remontu, usunięto tablicę MwPWKRŁ, która ustawiona była przy ul. Piłsudskiego i zawierała wiadomości dot. muzeum (zobacz moje zdjęcie z dnia 21.09.2013).
Brzeziny ul. Stefana Okrzei 1 - Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Iwaszkiewicza.
Tablica pamięci na budynku : "Wszystko co jest, wyrasta z tego, co było. 100 lat Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Iwaszkiewicza. W podziękowaniu tym, którzy tworzyli historię Naszej Szkoły i sercem, talentem, pracą przyczynili się do jej rozwoju. Brzeziny, 15.10.2016 r. Absolwenci i Społeczność Szkolna". 
Przy wejściu do placówki zawieszone są tabliczki z informacją o wykorzystaniu Funduszy Europejskich w ramach projektów pt. "Europa się śmieje" oraz "Naukowy zawrót głowy". 
Brzeziny - droga woj. nr 715 i rozjazd na Kędziorki.
Wieś Kędziorki i witacz gminy Brzeziny.
Szlak łaknienia prowadzi dalej do Lisowic po szlaku rowerowym "Z Brzezin do Mrogi" (zobacz WYCIECZKA Nr 629). Na całej trasie jest mnóstwo ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Np. pałac w Lisowicach.
Przy ogrodzeniu pałacu, w którym mieści się obecnie dom pomocy społecznej, ustawiona jest tablica MwPWKRŁ. 
Na planszy pt. "Lisowice i dusicha znad Mrogi" opisano dzieje Lisowic oraz historię pałacu. Zamieszczono także wiadomości na temat regionalnych dań, przygotowywanych do dziś w niektórych domach na terenie "Muzeum w przestrzeni". Należy do nich właśnie dusicha, tj. pożywna potrawa z ziemniaków, mąki i boczku. Znam smak tej pysznej potrawy, bowiem czasami robiła ją moja Mama, która urodziła się we wsi Stefanów w gm. Rokiciny.
W Lisowicach działa już stacja wojewódzkiego roweru publicznego. To pierwszy w Polsce system Bike-Train-Bike, który w założeniu łączy dojazdy rowerem w obrębie poszczególnych miast z komunikacją kolejową w obrębie aglomeracji.
Przy stacji rowerowej ustawiona jest tablica edukacyjna pt. "Lisowice i okolice". Jest to jedna z wielu ekspozycji projektu "Koluszki zawsze w centrum", na który Gmina Koluszki pozyskała Fundusze Europejskie.
W dniu 9 grudnia 2016 roku Gmina Koluszki zawarła umowę o dofinansowanie projektu "Rozwój gospodarki turystycznej w miejscowości Lisowice". Dzięki funduszom Europejskim w Lisowicach budowane jest wielkie centrum turystyczne nad zbiornikiem rzeki Mroga. "Projekt Lisowice" przewiduje budowę infrastruktury rekreacyjnej wokół zbiornika Lisowice, budowę parku linowego, budowę budynku przystani wraz z torem wakeboardowym i wiele innych atrakcji. 
Lisowice - aleja drzew do wsi Rochna (fragment niebieskiego szlaku rowerowego "Ziemi Rawskiej").
Restauracja "Fregata" nad zbiornikiem Rochna.
Naprzeciwko lokalu ustawiona jest tablica MwPWKRŁ.
Na planszy pt. "Dziedzictwo kulinarne znad Mrogi", zawarto wiadomości na temat tradycyjnych potraw, które składają się na bogactwo dziedzictwa kulinarnego ziemi łódzkiej (np. bigos witkowicki, kaszanka jeżowska, kiełbasa nadolska i jordanowska, będzelińskie prażoki ze słoniną i kapuśniakiem czy też zalewajka łódzka). 
Pomnikowe drzewa nad zalewem w Rochnie - zobacz koniecznie WYCIECZKA Nr 198.
Przy alei prowadzącej do hotelu stoi tablica MwPWKRŁ, która dot. szlaku przyrodniczego.
Zawarto na niej wiadomości pt. "Rochna i drzewa pomnikowe". Nad tutejszym zalewem rośnie osiem okazów dębów szypułkowych o obwodach pni 365 do 560 cm ! Zobacz WYCIECZKA Nr 345.  
Z Rochny pedałuję nad zalew we wsi Bogdanka.
Przy drodze woj. nr 715 stoi kolejna tablica MwPWKRŁ dot. szlaku historycznego. Zawarto na niej wiadomości pt. "Rozproszenie 84 PP pod Bogdanką".
Jadę dalej DW 715 do Koluszek. Miasto poznałem dobrze w trakcie WYCIECZKI Nr 80 w 2012 roku. Od tamtej pory gościłem w Koluszkach wiele razy i za każdym razem poznawałem coś nowego.
Tablica projektu MwPWKRŁ na ul. Towarowej oraz tablica dot. wykorzystania Funduszy Europejskich w ramach projektu pt. "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Koluszki".
Na planszy MwPWKRŁ są informacje o projekcie i jego elementach składowych. Jest też historia Koluszek "w pigułce" oraz wskazanie najważniejszych zabytków i miejsc pamięci narodowej na terenie miasta.
Dworzec na stacji kolejowej Koluszki. Obiekt zbudowano w 1968 roku.
Urząd Miejski w Koluszkach ul. 11 Listopada 65. 
Do odważnych świat należy ! Wchodzę do urzędu i w dziale promocji otrzymuję wspaniałą mapę "Muzeum w przestrzeni wielokulturowe korzenie regionu łódzkiego" !!!  
Od bardzo sympatycznego pracownika urzędu otrzymuję także wykaz z lokalizacją wszystkich, ponad 100 tablic informacyjnych, jakie postawiono na trasie 4 szlaków tematycznych projektu. Dziękuję bardzo !!!
W holu urzędu fotografuję baner projektu unijnego "Koluszki zawsze w centrum".
Koluszki - tablica wyjazdowa przy ul. 11 Listopada. Skręcam w lewo do wsi Zygmuntów.
Następnie w prawo do wsi Długie. Na jezdni namalowano niedawno znaki z logo roweru.
Poruszam się dalej trasą szlaku rowerowego "Ziemi Rawskiej". Jadę przez Wierzchy do wsi Władysławowo. No i tak sobie myślę, że projekt "Muzeum w Przestrzeni" to nie tylko miejsca, ale przede wszystkim wspaniały pomysł na odkrywanie historii i kultury w nowy, innowacyjny sposób.
Szlak kulinarny biegnie dalej na północ, do wielkiego drzewa przy krzyżówce z drogą na Popień (to w prawo).
Na drzewie zawieszone są dwie tabliczki szlaku "Muzeum w przestrzeni" - historycznego i kulinarnego.
Szlak prowadzi do wsi Leszczyny. Z głównej drogi jest rozjazd prowadzący do dawnego, nieistniejącego już założenia dworskiego należących do rodziny Mortinów (zobacz WYCIECZKA Nr 240).
Przy alei drzew stoi bardzo ciekawa kapliczka.
Nad oknem z figurą Matki Boskiej znajduje się uroboros – staroegipski i grecki symbol przedstawiający węża z ogonem w pysku. 
Śmigam prosto pod Dom Pomocy Społecznej we wsi Dąbrowa. To ciekawy obiekt, który powstał na fundamentach dworu zbudowanego w 1925 roku dla rodziny Sulikowskich (dawni właściciele majątku Popień).
Obiekt otoczony jest parkiem z cennym drzewostanem. Folwark Dąbrowa wchodził kiedyś w skład dóbr Majątku Popień, który w owym czasie rozciągał się między Jeżowem a Koluszkami. 
Panorama ze wsi Dąbrowa na elewator zbożowy w Rogowie.
Leśny odcinek szlaku do wsi Strzelna.
Droga krajowa nr 72 w kierunku Jeżowa.
Zajazd i karczma we wsi Strzelna.
Przy wjeździe na teren obiektu stoi tablica szlaku kulinarnego MwPWKRŁ. 
Na planszy pt. "Karczma Strzelna i szynka z Marianowa Kołackiego" zawarto wiadomości dot. miejscowości Strzelna, karczmy oraz regionalnego przysmaku - dymionej szynki z nogą wieprzaka z Marianowa Kołackiego.
To kolejny dowód na to, że Szlak Kulinarny "Muzeum w Przestrzeni" jest niezwykłą podróżą przez historię i kulturę regionu łódzkiego, odkrywaną poprzez jego bogate i różnorodne smaki. Ten unikatowy projekt, współfinansowany przez Unię Europejską, łączy w sobie pasję do gotowania, odkrywanie lokalnych tradycji i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
DK 72 w okolicy wsi Jasienin Mały.
Jeżów w powiecie brzezińskim - zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 102.
Tablica MwPWKRŁ przy ul. Brzezińskiej.
Opisano na niej "Produkty tradycyjnej kuchni w Jeżowie" (kaszanka jeżowska, jeżowski biały barszcz z ziemniaczkami, napoleonka Księżnej Łowickiej).
Przedwojenna kamienica na rogu ul. Piotrkowskiej i Rawskiej.
Tablica szlaku historycznego MwPWKRŁ na rynku przy ul. Łowickiej.
"Jeżów dawniej i dziś" - są na niej wiadomości dot. historii Jeżowa.
Opuszczony dom przy ul. Łowickiej - czyli "Jeżów dawniej i dziś".
Droga woj. nr 705 w Jeżowie - skrzyżowanie z drogą na Kołacin (to w lewo, prosto na Słupię, w prawo na Mikulin).
Nowy asfalt na ul. Leśnej i tablica wyjazdowa z Jeżowa.
Nowa nawierzchnia ciągnie się ok. 300 metrów w stronę wsi Jasienin Duży.
Z szosy widać dobrze zabytkowy kościół pw. Św. Józefa w Jeżowie.
Wiekowy drewniaczek w osadzie Jasienin Duży.
Skrzyżowanie w centrum wsi Przyłęk Duży - zobacz więcej WYCIECZKA Nr 162.
Przy pomniku - repliką łódzkiego "Kuferka Reymonta", ustawiona jest tablica MwPWKRŁ.
Jest to plansza ze szlaku historycznego i zawiera wiadomości o miejscowości.
Korzenie Przyłęku Dużego sięgają odległej przeszłości. Nazwa wsi prawdopodobnie wywodzi się od położenia – "przy łące" lub "przy łęku" (czyli nizinie nadrzecznej). Przez wieki wieś przechodziła różne koleje losu, pozostawiając po sobie ślady w postaci zabytków i legend.
Nowa droga na odcinku Przyłęk Duży - Stefanów.
Wieś Stefanów w gm. Rogów i nowe obiekty : plac zabaw dla dzieci i miejsce integracji mieszkańców. Czyli są spore zmiany od czasu mojej WYCIECZKI Nr 311.
Okazuje się, że jest to tzw. "Otwarta Strefa Aktywności" - dofinansowana dla Gminy Rogów przez Ministra Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (FRKF) w ramach Programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym - Otwarte Strefy Aktywności (OSA) edycja 2019".
Ze Stefanowa pedałuję do wsi Zacywilki, gdzie stoi kolejna tablica szlaku kulinarnego.
"Zacywilki i Koło Gospodyń Wiejskich" - na planszy są informacje na temat historii wsi oraz działalności miejscowego KGW. Siedzibą koła jest budynek dawnej szkoły podstawowej. KGW w Zacywilkach wznowiło swoją działalność w 2007 roku, po ponad 20-letniej przerwie. Produktem firmowym miejscowych gospodyń, jest przepyszny żółty ser.
Tak więc szlak kulinarny MePWKRŁ to nie tylko trasa rowerowa czy piesza, ale przede wszystkim kulinarna przygoda. Szlak prowadzi przez malownicze tereny regionu łódzkiego, gdzie w wybranych miejscach można zdobyć wiedzę się na temat tradycyjnych dań regionalnych, często zapomnianych i unikalnych dla danej miejscowości.
Malowniczy krajobraz wsi Zacywilki i widok na Kołacinek.
Z Zacywilek przemieszczam się do Kołacina, pod zabytkowy zajazd poczty konnej z 1859 roku.
Przy budynku stoją dwie tablice : "Śladami Powstania Styczniowego w gminie Dmosin" oraz "Kulinarne produkty tradycyjne z Kołacina i okolic". Kołacin szczyci się przepysznym, okrągłym chlebem żytnim, który produkowany jest na tradycyjnych zakwasach. 
Szosa z Kołacina do wsi Koziołki.
Naprzeciwko boiska sportowego ustawiona jest duża tablica MwPWKRŁ. 
"Bar kibica i tradycyjne produkty z Woli Cyrusowej, Nagawek i Osin". Okazuje się, że w Barze Kibica zjeść można m.in. kotlet mielony, schab (filet z udka) i inne przysmaki. Natomiast w/wym. miejscowości oferują takie przysmaki, jak : masło nagawskie, ratafia malinowa - słodka wódka z Nagawek, piernik z marchwi, gołąbki i kapusta z grochem z Osin.  
Ubojnia Drobiu "Piórkowscy" w Koziołkach i "Bar kibica". Zakład powstał w październiku 1996 roku. Firma produkuje najwyższej jakości wyroby z kurczaka i posiada wiele sklepów na terenie całego woj. łódzkiego.
W Koziołkach kończę objazd Szlaku łaknienia "Muzeum w przestrzeni wielokulturowe korzenie regionu łódzkiego". Ten rewelacyjny szlak to nie tylko podróż przez smak, ale także przez historię i kulturę regionu łódzkiego. Jego innowacyjność polega m.in. na tym, że zamiast koncentrować się wyłącznie na tradycyjnych murach instytucji kultury, projekt ten przenosi wystawy i opowieści o przeszłości bezpośrednio w przestrzeń publiczną, tworząc interaktywne szlaki turystyczne. 
Ze wsi Koziołki pędzę utartym traktem do Łodzi i wjeżdżam do miasta po ul. Byszewskiej.
Super wycieczkę kończę wizytą na rynku Manufaktury. Z okazji zbliżających się Walentynek, na placu ustawiono świecącą instalację z napisem "I 💚 U".
W centralnym miejscu  zasadzono także najprawdziwszą palmę. To kolejny dowód na to, że Łódź i woj. łódzkie są niepowtarzalnymi miejscami na planecie ziemia !
Wracam do domu szczęśliwie, a w głowie aż mi huczy od przemyśleń na temat szlaku kulinarnego MwPWKRŁ. Region łódzki przez wieki był miejscem spotkań różnych kultur, co odbiło się na jego kuchni. Na szlaku można skosztować zarówno dań polskich, jak i inspiracji kuchni żydowskiej, niemieckiej czy rosyjskiej. 
Jak na sezon zimowy, to mój dzisiejszy trip był bardzo udany ! Przejechałem 125 km w czasie 5:42 h, ze średnią prędkości 21,93 km/h. Straciłem 4646 kcal, tak więc na kolację wpałaszuję dusichę, dwa pęta kaszanki jeżowskiej, a wszystko popiję zalewajką !
A Ty Rowerzysto, jeśli jesteś zainteresowany historią regionu łódzkiego, koniecznie odwiedź poszczególne gminy i wybierz się na ten wspaniały szlak kulinarny !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Postaw kawę dla Mr SCOTT'a !

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger