Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 439 - Grabno

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE 
Łódź (Wólczańska, Zamenhoffa, Piotrkowska, al. Mickiewicza, al. Bandurskiego, Krzemieniecka, Retkińska, Maratońska, Plocka, Las Lublinek, Zamiejska, Pilotów, Ikara, Sanitariuszek, Łaskowice) - Gorzew - Górka Pabianicka - Petrykozy - Kudrowice - Wola Żytowska - Żytowice - Janowice - Ludowinka - Chorzeszów - Kiki - Karszew - Krzucz - Anielin - Wydrzyn - Wiewiórczyn - Łask - Połaszcze - Łopatki - Sięganów - Pruszków - Lichawa - Sędziejowice - Stare Kozuby - Nowe Kozuby - Podule - Kalinowa - Ligota - Górki Grabińskie - Grabno - Zamość - Siedlce - Karczyska - Jawor - Wygiełzów - Kurów - Krześlów - Sobki - Tosin - Sromutka - Grębociny - Wygoda - Rożniatowice - Kącik - Bukowie Dolne - Stefanów - Suchcice - Hucisko - Mzurki - Kobyłki - Krzepczów - Grabica - Wola Kamocka - Lubanów - Lutosławice Rządowe - Lutosławice Szlacheckie - Mąkoszyn - Wodzinek - Wodzin Prywatny - Głuchów - Kruszów - Tuszyn - Rzgów - Starowa Góra - Łódź (Rzgowska, Trasa Górna, Pabianicka, Rondo Lotników Lwowskich, Pabianicka, Plac Niepodległości, Piotrkowska) 
[06.12.205. - 168,32 km, 24,5 km/h, 6:51:10 h] 

ZDJĘCIA              GPS     

Mr SCOTT jedzie do... Grabna ! Trasa WYCIECZKI Nr 439.
Wczoraj zaliczyłem super przejażdżkę i dzisiaj także jadę do... !!! Wycieczkę rozpoczynam na ul. Wólczańskiej 13 od zobaczenia nowej instalacji artystycznej.
W ramach działalności Łódzkiego Centrum Wydarzeń, na ścianie starej fabryki powstała instalacja pt. "Cisza", którą wykonał Łukasz Berger ps. Cekas.
Do ściany budynku przymocowano za pomocą kotew chemicznych około 1300 metalowych obłych prętów wykonanych ze stali kwasoodpornej. Pręty są różnej długości, od 2 do 60 cm, i rozchodzą się po ścianie miękkim gradientem, układając się w napis "CISZA". 
Ekspozycja instalacji od strony południowej umożliwia ożywienie muralu dzięki grze słońca i cienia, ale i blasku księżyca. Dlatego im więcej czasu przy nim spędzimy, tym szersze będzie operowanie światłem, które pozwoli uchwycić pełen efekt wizualny. 
Po artystycznym początku ruszam na rekonesans po moim mieście. Jadę ul. Wólczańską na południe.
Budynek biurowy przy skrzyżowaniu ul. Wólczańskiej z ul. Struga 16.
Hotel "Światowid" przy al. Kościuszki 68. 
Następnie kieruję się na ul. Piotrkowską 132, gdzie już czeka na mnie rowerowy kolega Konrad "Siwy Koń". Tym razem pojedziemy razem na penetrację Gminy Sędziejowice.
Ale tak szybko nie da się z mojej Łodzi wyjechać ! Najpierw pamiątkowa fotografia pod nową instalacją świetlną "Kocham Łódź", która stanęła na ul. Piotrkowskiej przy Trasie W-Z.
"Stajnia Jednorożców" - czyli centrum przesiadkowe łódzkiego MPK przy al. Mickiewicza.
Modernistyczna zabudowa zachodniej pierzei ul. Aleja Tadeusza Kościuszki/al. Mickiewicza.
Z centrum miasta pedałujemy na Uroczysko "Lublinek".
Znajduje się tam staw "Bielice", który jest zbiornikiem wodnym bezodpływowym. Jest on miejscem lęgowym ptaków wodnych, a także rajem dla wędkarzy. Cały kompleks na Lublinku jest terenem rekreacji i odpoczynku mieszkańców miasta w szczególności z pobliskich osiedli Retkinia, Pienista i Smulsko.
Łódź Łaskowice - wiadukt kolejowy nad rzeką Ner.
Linia kolejowa ze stacji Lublinek do Łodzi Kaliskiej.
Wyjeżdżamy z Łodzi ul. Łaskowicką, po której przebiega trasa "Łódzkiej Magistrali Rowerowej".
NA  TRASIE  DO  GRABNA
Wieś Gorzew.
Przy drodze znajduje się pastwisko, gdzie prawie zawsze pasą się piękne koniki. Czyżby to był Koń-rad ?
Wieś Petrykozy i mural upamiętniający 150-lecie miejscowej szkoły. 
Panoram na Łódź z poziomu drogi w Petrykozach.
Wieś Anielin - wytwórnia mas bitumicznych firmy "Skanska".
Wiewiórczyn - stacja radiolokacyjna na terenie dawnej jednostki wojskowej. Zobacz więcej WYCIECZKA Nr 166.
Dziś jest piękna, wyżowa pogoda - słonecznie, ale dość mroźnie. Zatrzymujemy się w Łasku na stacji benzynowej i spijamy pyszną kawę.
Łask - mural "Powstanie Warszawskie" przy skrzyżowaniu ul. Kilińskiego z ul. Mickiewicza.
Mijanka z kolarzami na drodze woj. nr 481 we wsi Pruszków.
Wyremontowany wiadukt kolejowy we wsi Lichawa.
Remont trakcji na magistrali węglowej we wsi Lichawa.
Wieś Sędziejowice - cmentarz parafialny. Zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 255 !
Namawiam Konrada do obejrzenia wspaniałego pomnika, wzniesionego w 1873 roku na mogile żołnierzy rosyjskich. 
Polegli oni w trakcie słynnej Bitwy pod Sędziejowicami, podczas której Odziały Polskie w liczbie 1500 powstańców z dowodzącym gen. Edmundem Taczanowskim, rozgromiły szwadron grodzieńskich huzarów rotmistrza von Grabbego, wspomagany przez kozaków z 44 dońskiego pułku.
Pomnik wykonano z płyt piaskowca z rzeźbą w marmurze, przedstawiającą rannego rotmistrza Grabbego wydającego rozkazy. Mimo upływu czasu, ocalał prawie nienaruszony !
Na ścianach pomnika umieszczone są tablice inskrypcyjne z tekstem w języku rosyjskim. Na jednej z nich widnieje tekst "[…] na pamiątkę bohaterskiego czynu oddziału lejbgwardyjskiego grodzieńskiego huzarskiego pułku pod dowództwem sztabowego rotmistrza Grabbego, broniącego się 14/26 sierpnia 1863 w liczbie 25 liniowych Kozaków i 12 Dońskich Kozaków przeciwko 40 polskim buntownikom […]"
Bitwa w Sędziejowicach przyczyniła się do koncentracji wojska moskiewskiego, co w konsekwencji doprowadziło do klęski oddziałów gen. Taczanowskiego na polach wsi Kruszyna – Nieznanice koło Częstochowy w dniu 29 sierpnia 1863 roku.
"Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki" - tablica edukacyjna przy budynku Urzędu Gminy Sędziejowice.
Drewniany młyn nad rzeką Grabią we wsi Nowe Kozuby.
Nowa szosa w osadzie Podule.
Żółty drewniak we wsi Podule.
Wieś Kalinowa w gm. Zapolice - murowany klasycystyczny dwór wzniesiony ok. 1820 roku. 
Dwór znajduje się na terenie parku krajobrazowego, w którym rośnie kilka pomnikowych drzew.
Gospodarstwo rolne we wsi Ligota z ogromnymi silosami zbożowymi.
Opuszczony, drewniany dom z początku XX wieku we wsi Ligota.
Zielone wzgórza na trasie Ligota - Górki Grabieńskie.
Po szybkiej jeździe po malowniczych okolicach, dojeżdżamy do wsi Grabno w gm. Sędziejowice. To główny cel naszej słonecznej wycieczki.
Przy drodze prowadzącej do miejscowego cmentarza, ustawiona jest kapliczka z tablicą "RP 1937 r. Fundacja OSP z Sobiepan".
Na terenie nekropolii szukam jak zwykle : miejsc pamięci narodowej, starych pomników i grobów osób zasłużonych dla lokalnej społeczności.
Kwatera wojskowa z 1939 roku. Na pomniku widnieje napis „Polegli na polu chwały w dniach 4 i 5 IX 1939 r. w walce z hitlerowskim najeźdźcą bohaterscy żołnierze 72 pp. z Radomia w bitwie o Józefów i Rogoźno” i 14 nazwisk.
"Ppor. Stefan Baran, kpr Jan Siemianowski, kpr. Jan Sikorski, kpr. Józef Wiśniewski, st. strz. Stanisław Bębenek, st. szer. Lenkiewicz, strz. Mieczysław Domański, strz. Józef Fryderyk, strz. Stanisław Garbarczyk, strz. Jan Gaździejewski, strz. Władysław Gębski, strz. Jan Lenent, strz. Józef Marszałek, strz. Stanisław Nowak, strz. Józef Rumianek, strz. Józef Siczek".
"Ś.P. Sabina Schvanenberg von Gause obywatelka ziemska ur. 22.II.1874 r. zm. 18.XI.1955 r.".
Przemieszczam się żwawo po terenie cmentarza, a Konrad czeka cierpliwie. Dobrze wiem, że jest trochę zniecierpliwiony i zdziwiony, ale przecież ostrzegałem go lojalnie, że działania Mr SCOTT'a, wymykają się z tradycyjnego pojmowania pojęcia "aktywna turystyka rowerowa" !
"Ś.P. Ks. Cezary Goczałkowski 1877-1930 Non Omnis Moriar".
"Ś.P. Ks. mjr Kazimierz Domosud ur. 23.II.1910, zm. 2.VII.2001. Długoletni proboszcz w Grabnie 1950-1960, 1965-1980".
"Ś.P. ks. Edward Wlazło ur. 16.I.1941, zm.10.V.1987 Proboszcz Parafii Grabno w latach 1980-1987".
"Ś.P. Ks. Piotr Jawor 1888-1947 Non Omnis Moriar".
"Ś.P. Józef Kobyłecki Generał WP „Dowborczyk”, Kawaler Orderu Virtuti Militari, 4 x Krzyża Walecznych, b. dowódca 79 i 13 pp, b. dowódca 2 Półbrygady Strzelców Podhalańskich. Walczył pod Narwikiem i w Normandii Ur. w Grabnie 13 lipca 1894 r. Zm. w Londynie 30 października 1969 r.".
W alei głównej zachował się ceglany grobowiec z trójkątnym frontonem, na którym umocowano dwie żeliwne tablice z odlanymi epitafiami. Spoczęli tu : "Aleksander Kobusiewicz Obywatel ziemski (l. 66 – † 24 września 1891)" oraz "Franciszek Hofman (l. 35 – † 18 września 1897)".
Po zwiedzeniu cmentarza zajeżdżamy pod miejscowy kościół p.w. św. Wacława Męczennika. Na świątyni zawieszone są dwie tablice.
"Kamień węgielny poświęcony przez Jana Pawła II w Łodzi - 13.06.1987".
"D.O.M. Kościół parafialny p.w. św. Wacława Męczennika, pomnik wiary tutejszych parafian, za czasów Ojca Świętego Jana Pawła II, Arcybiskupa Władysława Ziółka, ordynariusza Archidiecezji Łódzkiej i konsekratora tej świątyni w dniu 28.IX.2000 roku, proboszcza ks. Tadeusza Nosala wybudowany w latach 1989-2000, na Wielki Jubileusz Odkupienia. Według projektu mgr. arch. Wojciecha Harabasza z Krakowa".
Wieś Grabno wymieniona jest w dokumentach po raz pierwszy w 1340 roku. Znajdował się tu drewniany kościół św. Wacława, rozebrany w 1771 roku. Na jego miejscu postawiono inny, fundowany przez rodzinę Wężyków, właścicieli wsi. Kościół ten został spalony w czasie działań wojennych w dniu 4 września 1939 roku. Nowy, drewniany kościół, przy wykorzystaniu elementów z niemieckich baraków na pobliskim poligonie, wystawiono w latach 1947-1949. Świątynię rozebrano w 1986 roku.
Wzorowe gospodarstwo sołtysa wsi Grabno, które znajduje się na pozostałościach po dawnym założeniu dworskim.
Na jego terenie zachowała się oryginalne stodoła z lat przedwojennych.
Wieś Grabno dawniej była własnością familii Wężyków. Tu urodził się i ochrzczony został dobrze zasłużony względem ojczyzny i kościoła Jan Wężyk - arcybiskup gnieźnieński.
Stary krzyż - kapliczka z 1923 roku.
Dom Ludowo - Strażacki dla wsi Grabno i Zamość.
Tablica wyjazdowa ze wsi Grabno, przed mostem na rzece Grabia.
POWRÓT  DO  ŁODZI
Po zwiedzeniu Grabna wjeżdżamy do sąsiedniej wsi o nazwie Zamość.
Obydwie miejscowości położone są u zbiegu rzek Widawki i Grabi.
Przejeżdżamy przez Zamość do drogi woj. nr 481.
Ustawiona jest przy niej tablica z napisem "Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki".
Przy szosie znajduje się cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej.
Jesienią 1914 roku rozegrała się bitwa pod Zamościem, w której bój stoczyły Pułki Piechoty armii niemieckiej z 7 rosyjską Dywizją Piechoty, którą dowodził polski pułkownik Józef Dowbor-Muśnicki. 
Na cmentarzu spoczywa kilkudziesięciu żołnierzy niemieckich. W centralnej części nekropolii ustawiony jest drewniany krzyż.
W działaniach wojennych uczestniczyli także Polacy z różnych zaborów, którzy ubrani w mundur wroga zmuszeni byli bić się za nie swoją sprawę, strzelając do swoich rodaków na rozkaz carskich i cesarskich oficerów. Była to tzw. "Wielka Wojna", w której zginęło około 8,5 mln żołnierzy, a ponad 21 mln zostało rannych.
Zjeżdżamy z DW 481 w stronę wsi Siedlce
Tablica wjazdowa do osady Siedlce i pełno śmieci porzuconych wzdłuż drogi, która przebiega przez las. Gdyby to ode mnie zależało, to za zaśmiecanie lasów ustanowiłbym dla sprawcy tylko jedną karę : karę śmierci... 💀
Przejazd kolejowy przez magistralę węglową we wsi Siedlce.
Przystanek kolejowy "Siedlce Łaskie". Przez stację przejeżdżają tylko pociągi towarowe. 
Skrzyżowanie we wsi Siedlce i remiza strażacka.
Jedziemy cały czas na wschód do miejscowości Korczyska.
Potem przez wieś Jawor i most na rzece Kiełbaska.
Dojeżdżamy do wsi Wygiełzów. To już obszar gminy Zelów.
We wsi znajduje się drewniany kościół p.w. Nawiedzenia NMP.
Świątynia została wybudowana w 1796 r. przez właściciela Wygiełzowa Celestyna Gorczyckiego – sędziego ziemskiego sieradzkiego. 
Na terenie placu przykościelnego stoi pomnik Jana Pawła II.
Obok ustawiona jest drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej.
Wokół świątyni rosną stare drzewa - pomniki przyrody.
Współczesna plebania - dom parafialny, drewniany krzyż misyjny i kapliczka z figurą Matki Boskiej.
Na ogrodzeniu kościoła zawieszona jest tabliczka z informacją : "Utworzenie terenów zieleni zrealizowane zostało przy udziale środków budżetowych Powiatu Bełchatowskiego w 2014 roku".
Naprzeciwko Domu Bożego ustawiona jest tablica z mapą administracyjną Gminy Zelów. Wygiełzów mam w planie swoich rowerowych wycieczek i przyjadę tu wkrótce na dłuższe posiedzenie !
Z drogi przy kościele skręcamy na wschód w szosę na Kurów.
Remiza strażacka OSP Wygiełzów.
Przedwojenny drewniak z przeszkloną werandą.
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Wygiełzowie.
W Kurowie wyjeżdżamy na drogę woj. nr 483.
Szybkim tempem docieramy do wsi Krześlów i skrzyżowania z szosą na linii Widawa - Piotrków Trybunalski. Skręcamy na wschód i pędzimy do wsi Mzurki. Stamtąd na Krzepczów, do Grabicy i Głuchowa.
Z małymi przygodami (złapałem gumę w przednim kole...), ale w sumie to sprawnie i bezpiecznie wracamy do Łodzi. Rozstajemy się na ul. Pabianickiej przy Trasie "Górna". Dzięki Konrad za super wycieczkę i mam nadzieję, że wkrótce znowu się spotkamy i pojedziemy do... !
Trzymam Cię za słowo, że następnym razem to Ty opracujesz trasę eskapady 😈 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger