Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 220 "Przecław, Mroga i Brzeziny"

TRASA : Łódź (Wólczańska, al.Mickiewicza, al,Piłsudskiego, Rokicińska, Malownicza, Rataja) - Bedoń Przykościelny - Jordanów - Adamów - Małczew - Witkowice - Bogdanka - Zalesie - Rochna - Lisowice - Tworzyjanki - Bronowice - Strzemboszewice - Przecław - Brzeziny - Grzmiąca - Janinów - Sierżnia - Stare Skoszewy - Boginia - Borchówka - Niecki - Kalonka - Kopanka - Łódź (Marmurowa, Opolska, Zjazdowa, Brzezińska, Wojska Polskiego, al.Palki, Rondo Solidarności, Uniwersytecka, Jaracza) 
[19.11.2013. - 74,6 km, 22,49 km/h, 3:19:18 h]  
ZDJĘCIA                  FILMY
Mr SCOTT jedzie do ... wsi Przecław i Brzezin !!! Trasa WYCIECZKI Nr 220 (-:
Po kilkunastu szarych i deszczowych dniach, wreszcie nad Łodzią zaświeciło słońce ! Mr SCOTT natychmiast korzysta z nadarzającej się okazji i wyrusza na 220. wycieczkę. 
Zaczynam na ul.Wólczańskiej, przy kamienicy oznaczonej numerem 109. Ulica powstała w 1825 roku na miejscu dawnej wsi rządowej Wólka, która weszła w skład osady Łódka.
Na ścianie budynku znajduje się dwudziesty mural, będący częścią galerii wielkoformatowych dzieł Galerii Urban Forms.
Mural został oficjalnie zaprezentowany w dniu 25 września 2012. Namalował go artysta pochodzący ze Szczecina o pseudonimie Lump.
Malowidło powstało dokładnie naprzeciwko siedziby Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi ul.Wólczańska 111/113.  
Na ścianie komendy zawieszonych jest kilka tablic informacyjnych, dot. różnych prac i inwestycji, które poczynione zostały na rzecz systemu ratowniczo-gaśniczego. Wszystkie projekty wykonano przy wykorzystaniu funduszy współfinansowanych przez Unię Europejską.
Przy wejściu do siedziby KWSP, zawieszona jest pamiątkowa tablica poświęcona strażakom, którzy zginęli podczas wykonywania obowiązków służbowych w latach 1901-1950.
Pierwszy oddział zawodowej straży pożarnej powstał w Łodzi 4 maja 1895 roku. Przed nowoczesną remizą wyeksponowany jest zabytkowy wóz gaśniczy z przełomu XIX i XX wieku.
Mural przy ul.Wólczańskiej 109 jest pierwszym, który zawiera w sobie napis. Lump to absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej na ASP w Poznaniu.
Dawniej wymalowany był na tej ścianie mural z przesłaniem "Zapobiegaj pożarom" i podanym starym numerem straży pożarnej - 08. Lump wykorzystał w nowym malowidle, przedstawiającym gigantyczne serce, fragmenty płomieni.
Po obejrzeniu murala przechodzę na drugą stronę ul.Wólczańskiej.
Pod numerem 108 znajduje się Punkt Pomocy Charytatywnej "Caritas" Archidiecezji Łódzkiej ul.Wólczańska 108. Obiekty Caritas są w głębi podwórza i mieszczą się w starych zabudowaniach fabrycznych. Od frontu stoi dom mieszkalny z początku XX wieku, który niedawno został wyremontowany w ramach programu "Mia100 kamienic".
W tej części ul.Wólczańskiej natknąć się można jeszcze na kilka zabytkowych budynków. Na zdjęciu niewielka kamienica pod numerem 121/123, gdzie kiedyś mieścił się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 5.
Przy ul.Wólczańskiej 125 znajduje się przepięknie odrestaurowana, dawna ślusarnia mechaniczna Moellera i Saidela.
Natomiast przy skrzyżowaniu z al.Mickiewicza (ul.Wólczańska 127), stoi kamienica mieszczańska z końca XIX wieku.

Wyjeżdżam na rozkopaną al.Mickiewicza, gdzie trwa remont łódzkiej trasy W-Z.
Ruch w centrum miasta jest znacznie ograniczony. Nieprzejezdne jest skrzyżowania al.Piłsudskiego z ul.Sienkiewicza.
Pedałuję drogą rowerową na osiedle mieszkaniowe Widzew-Wschód. Przy rondzie Inwalidów kieruję się po ul.Rokicińskiej do ul.Hetmańskiej.
Następnie skręcam w lewo w ul.Malowniczą, gdzie trwają prace przy budowie autostrady A-1.

Wyjeżdżam z Łodzi jadąc po ul.Rataja do Bedonia Przykościelnego. Następnie dobrze znanym szlakiem : przez Bedoń, Jordanów i Adamów do Małczewa. Naprzeciwko sklepu spożywczego (stoi tam tablica "Muzeum w przestrzeni-wielokulturowe korzenie regionu łódzkiego" z opisem historii Małczewa), skręcam w prawo - na wschód, co pokazuje Mr SCOTT.
Mamy tu do dyspozycji równą drogę, która została wyremontowana w roku 2010, w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg lokalnych 2008-2011.
Na poboczu ustawiona jest tablica informacyjna z napisem "Projekt pn. "Przebudowa dróg gminnych Małczew-Witkowice-Bogdanka-Ścibiorów-Rochna" został zrealizowany przez Gminę Brzeziny na odcinku Małczew-Witkowice-Bogdanka w roku 2010, w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg lokalnych 2008-2011".
Wjeżdżam do wschodniej części wsi Małczew.
Za tablicą wjazdową po prawej stronie drogi, znajdują się zabudowania po dawnym folwarku.
Na jego terenie zachował się murowany dwór z 1918 roku.
Szybko dojeżdżam do Witkowic (zobacz WYCIECZKA Nr 155).


Następnie pomykam po super szosie, która przebiega przez Witkowice i wieś Bogdanka. Przecinam skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 715 w Zalesiu i jadę dalej prosto : do wsi Rochna i pałacu w Lisowicach.
Spod pałacu zjeżdżam po nierównej drodze, która prowadzi do drewnianego mostu na rzece Mroga.
Na temat tego cudownego miejsca, Mr SCOTT napisał obszernie na kartach WYCIECZKI Nr 198.
Przed mostem jest betonowa, północna krawędź zbiornika "Lisowice".

Przy zbiorniku zbudowana jest betonowa kładka, przy której zawieszone są dwie tablice informacyjne. Na tej żółtej umieszczono regulamin łowiska "Lisowice", którego gospodarzem jest Polski Związek Łowiecki - Koło nr 3 w Koluszkach.
Natomiast na tej drugiej-niebieskiej, widnieje napis o treści : "Okręg PZW w Skierniewicach ul.Brzozowa 4 tel. 046-8330105 Rzeka Mroga, obwód rybacki nr 1, zbiornik Lisowice, opiekun Koło PZW Brzeziny".
Wjeżdżam do wsi Tworzyjanki, w której jest jedna wystawna rezydencja i wiele domów letniskowych (zobacz WYCIECZKA Nr 13).
Wspinam się na dość spore wzniesienie, do skrzyżowania z kapliczką (zobacz WYCIECZKA Nr 102). Dalej w lewo i ostro z górki do mostu na rzece Mroga.


Za mostem skręcam na północ i jadę wzdłuż sadów do Bronowic. Następnie na najbliższym skrzyżowaniu z tablicą "Muzeum w przestrzeni", dalej poruszam się prosto.
Przejeżdżam przez osadę Strzeboszewice do drogi krajowej nr 72.


Jest to już terytorium wsi Przecław. Ale zanim zajmę się zwiedzaniem tej miejscowości, skręcam na wschód. Pędzę z górki jakieś kilometr, wprost do mostu na rzece Mroga.
W tym miejscu obszar naturalnej doliny rzeki Mrogi oraz otaczające je wzniesienia, porośnięte są lasami i łąkami. Tereny te wchodzą w skład Obszaru Chronionego Krajobrazu Mrogi i Mrożycy.

Przełomowa dolina rzeki Mrogi jest ostoją roślinności szuwarowej i łąkowej. Lasy i okolice rzeki zamieszkują liczne gatunki ptaków (perkozek, bocian biały, jastrząb, kuropatwa, przepiórka), gady (jaszczurka zwinka), płazy (traszka zwyczajna, ropuchy, żaby : trawna, moczarowa, zielona). W rzece żyje wiele gatunków ryb.
Równa DK nr 72 prowadzi na wschód do skrzyżowania z szosą na Wągry i dalej do Rogowa.
Zawracam i kieruję się w stronę wsi Przecław. Przy trasie ustawiona jest tablica informacyjna Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Dowiaduję się z niej, że "Rozbudowa drogi krajowej nr 72 w m. Przecław" została częściowo sfinansowana przez Unię Europejską (wartość projektu 5 mln zł, udział UE - 3 ml zł).
Podjeżdżam jeszcze kilkanaście metrów pod górkę i wjeżdżam do wsi Przecław (-:
Przecław to duża wieś położona w w powiecie brzezińskim i gminie Brzeziny. Przy trasie ustawiona jest niebieska tabliczka z napisem "Gmina Brzeziny", natomiast na pasie zieleni stoi stary witacz Gminy Brzeziny.

Miejscowość usytuowana jest wzdłuż DK nr 72. W latach 2007-2008 wykonany został kompleksowy remont trasy przebiegającej przez Przecław. Całą drogę poszerzono, zbudowano szeroki chodnik, kanały deszczowe oraz wymieniono linie elektryczne i telekomunikacyjne. We wsi znajduje się duża stacja paliw, przystosowana do obsługi samochodów ciężarowych.
Przecław to bardzo stara wieś, której początki istnienia datuje się na koniec XIV wieku.
Miejscowość wymieniona jest w "Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" jako "wieś włościańska i osada karczmarska, powiat brzeziński, gmina Mroga Dolna, parafia Brzeziny, która leży w odległości 3 wiorst od Brzezin, przy trakcie do Rogowa; posiada szkołę początkową ogólną, 32 domy, 266 mieszkańców i 816 mórg".
 Jan Łaski w "Liber Beneficjorum" podaje, że około 1520 roku "połowa wsi stała pustką, na trzech tylko łanach siedzą kmiecie, po dwóch na łanie i płacą po 20 groszy bez dwu trojaków czynszu z półłanka i odrabiają pewne roboty plebanowi. Sołtys dziedziczny ma też pewne obowiązki względem plebana opisane w przywileju na sołtystwo wydanym"
W XVI wieku wieś była własnością kościoła w Brzezinach.
Dojeżdżam do skrzyżowania z drogą do Bronowic. Jest przy nim sklep, a trochę dalej stoi remiza strażacka, przy której jest także świetlica wiejska.
Siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej oglądałem nie tak dawno, bo podczas WYCIECZKI Nr 218.
Po drugiej stronie jezdni, znajduje się Gimnazjum Gminy Brzeziny z siedzibą w Przecławiu.

Na zieleńcu przed budynkiem szkoły rośnie Dąb Katyński, przy którym ustawiony jest obelisk z pamiątkową tablicą. Znajduje się na niej orzeł wojskowy – symboliczny znak żołnierza polskiego, cytat z wiersza Jana Olechowskiego pt. "Rejestr Katynia" o treści : "Przeczytaj rejestr katyński. Imiona... Martwe wyrazy. I zmów litanię za wszystkich. Bez ust, bez oczu, bez twarzy..." oraz inskrypcja o treści "Katyń ocalić od zapomnienia. Pomordowani w kwietniu 1940 roku st.post. Godlewski Władysław, kpr.pchor. Jabłoński Witold Janusz, przod. PP Sarnecki Lucjan, st.post. Sosnowski Ludwik. Mieszkańcy Gminy Brzeziny i Powiatu Brzezińskiego. Przecław 17 września 2010 r.".
Ruszam na dalsze poznawanie Przecławia. Przy trasie z Brzezin znajduje się sala bankietowa "Livia".
Po drugiej stronie szosy, stoi nowy krzyż oprawiony w podstawę z cegły klinkierowej.
 Przecław to typowa ulicówka, czyli jednodrożna wieś o zwartej zabudowie po obu stronach drogi. Wyglądem przypomina miejską ulicę.
We wsi przeważa zabudowa murowana o prostych, funkcjonalnych kształtach. Ale natknąć się też można na kilka nowoczesnych domów jednorodzinnych, z kolorem elewacji rzucającym się w oczy już z daleka !
Kieruję się w stronę Brzezin, wykorzystując bezpieczny ciąg pieszo-rowerowy. Przy jednym z gospodarstw, ustawiona jest czarna tabliczka z napisem "Miejsce pamięci narodowej". Za stodołą znajduje się pomnik z pamiątkową tablicą, poświęcony ofiarom hitlerowskiej zbrodni popełnionej na ludności cywilnej w 31.X.1941 roku. Oglądałem to miejsce podczas WYCIECZKI Nr 218.
Obecnie we wsi mieszka około 240 osób, które pracują przeważnie we własnych gospodarstwach rolnych. Kilkanaście osób dojeżdża także do pracy do okolicznych miast. Część mieszkańców utrzymuje się ze świadczeń społecznych.

Po zwiedzeniu wsi Przecław wjeżdżam do Brzezin. Przy drodze ustawiony jest czerwono-biały witacz z herbem miasta. Widnieją na nim również herby miast partnerskich Saint-Alban i Salgareda oraz napisy po jednej stronie "Brzeziny witamy" a po drugiej "Szerokiej Drogi".
Brzeziny leżą na krawędzi malowniczych wzniesień Wysoczyzny Łódzkiej. Prawa miejskie otrzymały przed 1327 rokiem. Pierwsza wzmianka o Brzezinach mówi, że przed rokiem 1327, Władysław Łokietek podarował Brzeziny Bożywojowi, wojewodzie łęczyckiemu. Miasto było już wtedy rozwiniętym ośrodkiem, znajdowała się w nim m.in. siedziba kasztelanii. W 1339 r. Brzeziny przeszły z powrotem na własność króla. Prawa istniejącego już miasta potwierdził Kazimierz Wielki w 1364 roku. Miasto było siedzibą dużego kompleksu dóbr królewskich. W 1462 roku weszło w posiadanie rodziny Lasockich, a w 1772 r. - Ogińskich. Jadę po ul.Sienkiewicza, przy której natknąć się można jeszcze na drewniane domy z lat międzywojennych.
Sprawnie docieram do skrzyżowania ul.Sienkiewicza i Dąbrowskiego. Stoi tam odnowiona kapliczka z figurką Najświętszej Panienki. Pod przeszkloną wnęką widnieje napis "Królowo korony polskiej Błogosław Ojczyźnie Naszej 1957 r.". Ulica Dąbrowskiego to popularny skrót - trasa dojazdowa do DW nr 715.
Od strony ul.Dąbrowskiego, na cokole znajduje się napis o treści "Święty Izydorze Patronie rolników strzeż naszych pól".
Natomiast od strony zachodniej, na podstawie kapliczki umieszczona jest prośba o treści "Święty Józefie opiekuj się rodzinami naszymi".

Przy ul.Sienkiewicza 17 znajduje się Szkoła Podstawowa nr 2 im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Brzezinach.
Na budynku umieszczona jest pamiątkowa tablica z inskrypcją o treści : "Życiem uczyli kochać Ojczyznę - śmiercią dowiedli swego patriotyzmu. W latach 1939-1945 z rąk hitlerowskiego okupanta i reakcyjnych band zginęli nauczyciele Powiatu Brzezińskiego" i lista 24 nazwisk oraz "W roku obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego hołd pomordowanym oddaje Społeczeństwo Powiatu Brzezińskiego. Brzeziny 19 listopada 1966 r.".
W korytarzy szkolnym zawieszone są tablice poświęcone patronowi placówki - Andrzejowi Fryczowi Modrzewskiemu. Jak doskonale wiemy, był to najwybitniejszy pisarz polityczny epoki staropolskiej, wyraziciel idei odrodzenia, reformator społeczny, teolog i dziedziczny wójt gminy Wolbórz (zobacz np. WYCIECZKA Nr 104). Czyli jeszcze jedno potwierdzenie, że podczas wycieczek Mr SCOTT'a "wszystko się łączy i odbija w tablicach" (-:
Ulica Henryka Sienkiewicza, to jedna z najważniejszych i najdłuższych arterii komunikacyjnych Brzezin.  Mieści się przy niej wiele urzędów i placówek, istotnych dla funkcjonowania miasta i całego powiatu.
Pod numerem 17 znajduje się Starostwo Powiatowe w Brzezinach.
Przed budynkiem ustawiona jest plansza z planem administracyjnym miasta Brzeziny, spisem wszystkich ulic i najważniejszych obiektów.
Przy ul.Sienkiewicza 14 mieści się Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Brzezinach. Jest to nowy obiekt oddany do użytku w 2012 roku. Stanął w miejscu wyburzonego, przedwojennego budynku.
Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się piętrowa kamienica zajmowana także przez Starostwo Powiatowe w Brzezinach (ul.Sienkiewicza 11).

Natomiast przy ul.Sienkiewicza 12/14, znajduje się Centrum Promocji i Kultury w Brzezinach.
Przy ul.Sienkiewicza w Brzezinach, stoi wiele klasycystycznych kamienic pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Kilka z nich wpisanych jest do rejestru zabytków.
 Na przykład ta kamienica pod nr 2, którą zbudowano w 1900 roku. Kiedyś, jak większość brzezińskich kamienic cieszyła oko nie tylko mieszkańców, ale również przejeżdżających przez miasto. Dziś budynek jest w fatalnym stanie. Tynki, które odpadły odsłoniły pęknięcia na ścianie frontowej. Duży ruch uliczny, a w szczególności ciężkich pojazdów powoduje postępującą degradację budynku. Ta kamienica, jak wiele innych czeka w kolejce na kapitalny remont. Budynek stoi naprzeciwko ul.Frycza-Modrzewskiego, która jest częścią drogi wojewódzkiej nr 704.
Dojeżdżam do skrzyżowania ul.Okrzei z ul.Reformacką. Przy murze odgradzającym teren kościoła św. Franciszka z Asyżu, znajduje się pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Na cokole pomnika umieszczone jest popiersie Naczelnika Państwa Polskiego, orzeł w koronie oraz tablica z wypukłą inskrypcją "Józef Piłsudski 1-szy Marszałek Polski 1867-1935".
W dolnej części pomnika znajdują się dwie pamiątkowe tablice. Na tej płycie z czarnego granitu widnieje napis o treści : "W hołdzie Marszałkowi i Jego Żołnierzom w 55 rocznicę zniszczenia pomnika przez okupanta hitlerowskiego oddajemy miastu drogą sercu pamiątkę. 1995 r. Darczyńcy".
Na drugiej tablicy czytam : "Żołnierze Niepodległości Józef Ciesielski, Wawrzyniec Dziubiński, Roman Łocki, Marian Pijanowski, Jan Sikora polegli za wolną Ojczyznę w latach 1918-1920. Na wieczną pamiątkę Brzezinianie".
Za pomnikiem, na murze kościelnym umieszczone są najważniejsze daty z historii Polski : "3 Maja 1791 uchwalenie pierwszej polskiej Konstytucji, 11 listopada 1918 odzyskanie niepodległości po 125 latach niewoli, 15 sierpnia 1920 Cud nad Wisłą - Święto Wojska Polskiego".
Obok zawieszona jest wielka tablica z czarnego marmuru, nad którą przytwierdzona jest "Kotwica" - Znak Polski Walczącej. Na pamiątkowej płycie także wyryta jest Kotwica, znak krzyża i tekst  : "Jeżeli o nich zapomnę, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie" (jest to fragment z „Dziadów” cz. III Adama Mickiewicza (akt I, scena 1). Żołnierzom września i Polski Walczącej, Funkcjonariuszom, Ofiarom walki z nazizmem i komunizmem w latach 1939-1946" i lista 21 nazwisk. "Tablica powstała z inicjatywy trzech kolegów z Armii Krajowej oraz ofiarności darczyńców. Brzeziny Maj 2000 r.".
Na maszcie dumnie powiewa biało-czerowna flaga Rzeczypospolitej Polskiej ! "I to jest właśnie Polska" - wrzeszczy na całe gardło Mr SCOTT !!! 
Ludzie na ulicy się oglądają, patrzą jak na wariata, ale co tam (-:
Zabieram się teraz do zwiedzania kościoła p.w. św. Franciszka z Asyżu. Świątynia znajduje się przy ul.Reformackiej 1.
Po wejściu na plac przykościelny, oglądam kapliczkę z rzeźbą przedstawiającą św. Franciszka z Asyżu.
Na cokole widoczny jest napis o treści "Bogu na chwałę i nauczanie św.Ojca Franciszka. Ignacy i St. Widuliński 1924 r.".
Kościół p.w. św. Franciszka z Asyżu - to barokowa świątynia, zbudowana na miejscu poprzedniego staraniem Adama Lasockiego i jego żony Teofili, poświęcona w 1700 roku przez sufragana włocławskiego Andrzeja Albinowskiego. Posiada jedną nawę główną w kształcie prostokąta, z węższym i niższym prezbiterium.
Po prawej stronie kościoła ustawiona jest murowana dzwonnica z dwoma dzwonami.
Przed dzwonnicą dobudowana została kaplica p.w. Matki Boskiej Fatimskiej.
Na ścianie kaplicy zawieszone są dwie tablice z czarnego granitu. Na tej przedstawiono wizerunek Papieża Jana Pawła II-go.
Na drugiej znajduje się wizerunek "Marii Lach 1954-1995 Żona Wiesława, matka Piotra, Mateusza, Marcina i Franciszka S.FZŚ. niewiasta głębokiej wiary i wielkiej miłości. Zmarła w opinii świętości. Kronika klasztorna RP. 1995".
Na placu przy kaplicy zachował się jeden nagrobek z dawnego cmentarza przykościelnego.
Do świątyni przylegają zabudowania klasztorne Reformatów, które zostały wzniesione na początku XVIII stulecia. Do Brzezin zakonników sprowadził w 1627 roku Kacper Lasocki - właściciel miasta. Była to ponoć pokuta za jego przodków, którzy sprzyjali reformacji.
Budynek klasztoru powstał w początkach XVIII stulecia na planie kwadratu, z niewielkim wirydarzem. Za wejściem głównym znajdują się zabytkowe drzwi zdobione snycerką, opatrzone datą 1754. 
W kruchcie kościoła zachowały się tablice epitafijne. Na tej płycie z czarnego marmuru, widnieje biała inskrypcja o treści : "D.O.M. Maryanna Bielawska Podstolina Rawska umarła dnia 18 sierpnia 1844 roku. Osiemdziesiąt lat swych plonem, przymiotami, związkiem, zgonem, dowiodła jak żyć potrzeba, dla bliźnich, świata i nieba. Proszę o westchnienie za Jej duszę do Boga".
Nad chrzcielnicą zawieszona jest plansza z historią Zespołu klasztoru oo. Reformatów w Brzezinach.
Okno kruchty wypełnione jest współczesnym witrażem (wg projektu artysty Wiktora Ostrzołka).
Nad chrzcielnicą widoczna jest tablica epitafijna z szarego marmuru i inskrypcją o treści "Tu leży Józef Grześnik prosi o III Zdrowaś Maria".
Wewnątrz świątyni znajduje się zabytkowe wyposażenie : ołtarz dębowy z 1750 roku z Chrystusem na Krzyżu, obrazami Boga Ojca i Ducha Świętego w postaci gołębicy, rzeźbiona ambona z 1755 roku oraz ołtarze boczne poświęcone Najświętszej Maryi Pannie i św. Antoniemu Padewskiemu.
Na dziedzińcu przed kościołem, ustawiona jest figura Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która wyeksponowana jest na przepięknej kolumnie, opierającej się o kwadratowy podest. Wcześniejsza została spalona przez Niemców w czasie wojny.
Na cokole umieszczona jest tablica z szarego granitu z pozłacanym tekstem "Pamiątka 100-lecia objawień Matko Bożej w Lourdes 1958 rok. Renowacja 2008 rok".
W roku 1864 zamknięto klasztor za udział zakonników w powstaniu styczniowym. Franciszkanie prowincji Matki Bożej Anielskiej objęli kościół i klasztor w 1921 roku. W 1941 zostali usunięci przez Niemców, a zabudowania zamieniono na skład amunicji. Dnia 19 stycznia 1945 w trakcie odwrotu okupanci podpalili klasztor i kościół. W latach 1947-1952 świątynia odzyskała dzisiejszą postać.
W 2004 na placu przed klasztorem zbudowano amfiteatr im. Jana Pawła II, który służy do celów duszpasterskich i widowiskowych. Wspólnota  brzezińska liczy obecnie 7 zakonników. Poza codziennym duszpasterstwem w kościele ojcowie zaangażowani są : jeden jako kapelan w szpitalu powiatowym, dwóch prowadzi katechezę : w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i Liceum Ogólnokształcącym im. Jarosława Iwaszkiewicza w Brzezinach.
Kończę zwiedzanie barokowego zespołu klasztorny Ojców Reformatów.
Wychodzę przez bramę na ul.Okrzei, gdzie znajduje się Liceum Ogólnokształcące im.Jarosława Iwaszkiewicza w Brzezinach.
Jadę teraz na ul.Reformacką 9, gdzie znajduje się siedziba brzezińskich strażaków.
W Brzezinach działa Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej (strona internetowa oraz zdjęcia archiwalne).
W sąsiednim budynku mieści się Ochotnicza Straż Pożarna w Brzezinach.
Słońce już nisko, do domu daleko i pora kończyć zwiedzanie Brzezin ! Z centrum miasta kieruję się po DK nr 72 w stronę cmentarza katolickiego. Nekropolia znajduje się w rozwidleniu ulic Kościuszki i Kopernika.

Skręcam w drogę prowadzącą w stronę Strykowa, przy której ustawiona jest tablica Łódzkiego Szlaku Konnego "Końska dawka przygody". Jest to trasa licząca ponad 2 tys. km długości, ok. 200 ośrodków konnych, 21 miejsc postojowych dla jeźdźców i koni oraz 30 punktów informacji. Łódzki Szlak Konny im. majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" tworzą dwie pętle - wewnętrzna i zewnętrzna - które zostały podzielone na mniejsze, 20-kilometrowe odcinki.
Łódzki Szlak Konny szlak jest najdłuższą w Europie trasą, przeznaczoną do uprawiania turystyki konnej. Wiedzie przez siedem parków krajobrazowych i łączy ok. 200 ośrodków jeździeckich rozsianych na terenie całego województwa. Przy ul.Strykowskiej znajduje się gospodarstwo agroturystyczne - zajazd, będący schroniskiem dla ludzi i koni.
Dojeżdżam do płn.-zach. krańca Brzezin i wkraczam na teren Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.
Pędzę z górki po warstwie wysłużonego asfaltu. Jadę przez las do rozjazdu prowadzącego do wsi Grzmiąca (na zdjęciu kościół mariawicki p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego).
Przez całą czas towarzyszy mi fantastyczny zachód słońca ! Widoki są tak niesamowite (na zdjęciu sady we wsi Buczek), że Mr SCOTT co chwila przystaje, aby napawać się pięknym krajobrazem (-:
Pomykam wartko przez Janinów do wsi Sierżnia, gdzie przed jednym z gospodarstw, ułożona została nowa warstwa asfaltu. Szkoda, że tylko 100-metrowa...
Przejeżdżam przez plac budowy autostrady A-1, która na ok. 40-kilometrowym odcinku pomiędzy Strykowem i Tuszynem ma mieć w sumie 40 obiektów mostowych – 16 w ciągu autostrady, 18 nad trasą, dwa przejazdy gospodarcze i cztery przejścia dla zwierząt. W projekcie przewidziano też m.in. cztery miejsca obsługi podróżnych (Skoszewy Zachód, Skoszewy Wschód, Wiśniowa Góra Zachód, Wiśniowa Góra Wschód) oraz cztery węzły autostradowe (Brzeziny, Andrespol, Romanów, Tuszyn).


Z Sierżni skręcam do wsi Stare Skoszewy i kieruję się dalej na prawo - przez Boginię. Jest to bardzo atrakcyjna trasa zjazdowa, prowadząca do osady Borchówka.
Na dworze już ciemno, gdy pojawiam się na ulicach Łodzi. Odcinek z Borchówki przez Kalonkę i Sikawę do ul.Jaracza, udało mi się pokonać bardzo szybko, bo w przeciągu zaledwie dwóch kwadransów !
Oglądam rewelacyjny mural, który znajduje się na ścianie kamienicy przy ul. Jaracza 59. Namalował go łódzki artysta Gregor - Grzegorz Gąsior. Mural powstał w ramach projektu "Twin2Win", realizowanego przez dwie organizacje: "Alternatywę BMX" z Łodzi oraz "Stadtjugendring" ze Stuttgartu. Na muralu przedstawiona została postać budująca domek z klocków. W dolnej części widnieje napis "ŁDZ", co w niektórych subkulturach jest skrótem nazwy naszego miasta (zobacz zdjęcia).
Dojeżdżam jeszcze do skrzyżowania ul.Jaracza z ul.Piotrkowską, gdzie znajduje się popularny dom handlowy "Magda". Mr SCOTT ! Czy to była bardzo udana wycieczka ? 
Oczywiście, że tak !!! Przecież obejrzałem dwa łódzkie murale, poznałem spory kawałek historii Brzezin i podziwiałem wspaniałe krajobrazy ! 
Mr SCOTT ! Tu "Mroga, tu Mroga - jak mnie słyszysz" ? Słyszę, słyszę ! 
"Przeca" mówię, że fajna (-:

1 komentarz:

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger