Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 812 - Żółty szlak rowerowy "Załęczańskim Łukiem Warty" (EWI-6)

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE
Dojazd na szlak : Łódź - Gorzew - Górka Pabianicka - Petrykozy - Piątkowisko - Pabianice - Chechło I - Chechło II - Dobroń - Kolumna - Łask - Podłaszcze - Łopatki - Sięganów - Rososza - Pruszków - Dobra - Lichawa - Sędziejowice - Stare Kozuby - Nowe Kozuby - Wola Wężykowa - Zamość - Rogóźno - Widawa - Witoldów - Kocina - Brzyków - Wrońsko - Konopnica - Strobin - Osjaków - Dębina - Raduczyce - Drobnice - Krzeczów - Toporów - Przywóz
Łącznie 100 km
Żółty szlak rowerowy "Załęczańskim Łukiem Warty" : 

Przywóz - Załęcze Wielkie - Kępowizna - Bieniec - Bieniec Mały - Łaszew Rządowy - Pustkowie - Przywóz
Łącznie : 22,5 km

Powrót : Przywóz - Toporów - Kamion - Niżankowice - Szczyty Las - Szczyty - Ożegów - Siemkowice - Chorzew - Ławiana - Chruścińskie - Rząśnia - Będków - Chabielice - Chabielice Kolonia - Osiny - Trząs - Zarzecze - Słupia Kurnos Drugi - Kurnos Pierwszy - Nowy Świat - Bełchatów - Zawady - Kałduny - Rasy - Kącik - Drużbice Kolonia - Wadlew - Podstoła - Świerczyna - Dłutów - Budy Dłutowskie - Huta Dłutowska - Jadwinin - Pawłówek - Bychlew - Pabianice - Ksawerów - Łódź
(09.05.2020. - 243,1 km, 23,88 km/h, 10:10:49 h)
ZDJĘCIA              FILMY               GPS
Na początku zapewniam, że wycieczka rowerowa "Załęczańskim Łukiem Warty" to doskonała propozycja dla miłośników aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz pięknych krajobrazów.
Zanim wyruszyłem na trasę W-812, wykonałem tradycyjny rekonesans po Łodzi i sprawdziłem, co słychać na mieście.
Zapraszam do obejrzenia najciekawszych kadrów oraz wszystkich zdjęć i filmów z tej słonecznej przygody, które znajdują się w linkach j/w. 
Och jak ja lubię te klocki ! Rowerowe wojaże po regionie łódzkim to moja specjalność, która trwa nieprzerwanie od kwietnia 2011 roku.
Kolejną eskapadę zaczynam na ul. Pomorskiej i podziwiam dwa fantastyczne murale. Pierwszy to praca pt. "Extreme Volume" autorstwa Victora Puzina z Rosji, która znajduje się na ścianie bloku przy ulicy Pomorskiej 84. 
Jest to jedno z dzieł stworzonych w ramach festiwalu Urban Forms w 2019 roku. Puzin jest znany z tworzenia grafik, które sprawiają iluzję trójwymiarowości. Mural ten zajmuje powierzchnię 70 m² i został wykonany w ciągu siedmiu dni.
Prace Puzina są częścią szerszego projektu artystycznego w Łodzi, który obejmuje również inne murale, w tym pierwszy w Polsce trójwymiarowy mural autorstwa włoskiego artysty Awera, znajdujący się przy ulicy Pomorskiej 93 (przy skrzyżowaniu z ul. Zacisze).
Rzeźba „Autonomizm X – Dziurawiec” autorstwa Andrzeja Jocza na osiedlu Piaski na Retkini. "Dziurawiec" został zrealizowany w ramach konkursu zorganizowanego pod koniec lat 80. przez Pracownie Sztuk Plastycznych i RSM „Bawełna”, którego celem było ożywienie przestrzeni łódzkiego blokowiska.
 Nowy apartamentowiec przy ul. Gimnastycznej 116. "Smulsko Apartamenty" wybudował deweloper JRJ Development.
Cudowne pole rzepaku i BAZY OBCYCH w okolicy wsi Pruszków w powiecie łaskim.
"Jelonek Bambi" - namierzony pod lasem w osadzie Lichawa.
Nowa tablica "I love Sędziejowice" na rynku w Sędziejowicach.
Ustawiono przy niej także plansze z prezentacją gminy i jej najciekawszych obiektów. Zobacz więcej o tej miejscowości - WYCIECZKA Nr 255.
"Gmina Sędziejowice - zapraszamy ponownie" - żegnacz przy drodze woj. nr 481.
Nowy komisariat policji w Widawie.
DW nr 481 i rozjazd do wsi gminnej Konopnica.
Jadę rowerkiem i obserwuję poczynania łódzkich rolników. W maju prace polowe są intensywne i obejmują szereg działań związanych z uprawą i pielęgnacją roślin.
 
Rzeka Warta w Osjakowie.
Mr SCOTT - nieustraszony odkrywca regionu łódzkiego.
Krzeczów w gm. Wierzchlas - zobacz koniecznie WYCIECZKA Nr 584. Przebiega tędy "Nadwarciański Szlak Bursztynowy". Trasa jest fragmentem międzynarodowego szlaku rowerowego łączącego Morze Bałtyckie z Morzem Adriatyckim na bazie pradziejowego szlaku handlowego (Bursztynowy Szlak).
Za Krzeczowem wjeżdżam na "Obszar Natura 2000 Załęczański Łuk Warty". Jechałem już tą super trasą kilka razy (zobacz np. WYCIECZKA Nr 739).
Śmigam rewelacyjną szosą przez Toporów. We wsi Przywóz rozpoczynam objazd żółtego szlaku rowerowego "Załęczańskim Łukiem Warty".
Szlak posiada oznaczenie EWI-6. Trasa prowadzi przez malownicze tereny wzdłuż rzeki Warty, oferując możliwość podziwiania unikalnej przyrody i bogatej flory oraz fauny.
Tablica edukacyjna we wsi Przywóz z informacjami dot. Załęczańskiego Parku Krajobrazowego.
Park został utworzony w 1978 roku i zajmuje powierzchnię prawie 15 ha. Dominują tu łagodne wzgórza, a połowę obszaru zajmują lasy, w których występuje około 800 gatunków roślin oraz liczne gatunki zwierząt, w tym bobry, wydry i nietoperze. Pierwszy raz odwiedziłem te malownicze okolice we wrześniu 2017 roku - zobacz WYCIECZKA Nr 574.
Na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego wytyczonych jest kilka szlaków rowerowych, które są chętnie penetrowane przez turystów o każdej porze roku. Dziś we wsi Przywóz spotykam Annę i Macieja - rowerzystów z Łodzi. Serdeczne pozdrowienia i do zobaczenia !
Przywóz to idealne miejsce na rozpoczęcie wędrówki. Niedawno w centrum wsi stanęła nowa wiata - miejsce odpoczynku dla turystów. Obok jest parking, gdzie można zostawić samochód i ruszyć po wspaniałe przygody ! Tak właśnie zrobili łódzcy turyści.
Obok wiaty ustawiono tablicę informacyjną dot. wykorzystania Funduszy Europejskich w ramach projektu pt. "Odnawialne źródła energii w Gminie Wierzchlas".
Jadę obok remizy strażackiej do mostu nad Wartą. Warta jest trzecią co do długości rzeką w Polsce i liczy sobie ok. 808 km.
Za rzeką znajduje się wieś Ogroble i nowa wiata dla turystów.
Ustawiono przy niej tablicę z informacją o wykorzystaniu funduszy europejskich w ramach projektu pt. "Wzmocnienie roli szlaku bursztynowego i innych szlaków tematycznych w zintegrowanym produkcie turystycznym województwa łódzkiego".
A także tablicę edukacyjną dot. Załęczańskiego Parku Krajobrazowego pt. "Przyroda Powiatu Wieluńskiego".
Ogroble - szlak skręca na południe.
Przy rozjeździe stoi drogowskaz z wykazem odległości do poszczególnych miejsc na szlaku.
Od tego punktu szlak prowadzi przez piękne lasy. Tak więc jest to idealne miejsce dla tych, którzy pragną odpocząć od miejskiego zgiełku. 
Ambona i polana na zachód od przysiółka Wieszagi.
Trasa po Załęczańskim Parku Krajobrazowym jest zróżnicowana pod względem trudności i rodzaju nawierzchni.
 
Na szlak najlepiej wybrać się na rowerze mtb, ponieważ wiele dróg jest bardzo zapiaszczonych.
Ja wybrałem się na rowerze trekkingowym z cieńszymi oponami. Kilka odcinków szlaku musiałem niestety pokonywać pieszo.
Szlak EWI-6 jest w miarę dobrze oznakowany. Na drzewach są widoczne białe kwadraty z żółtym pasem i logo roweru.
Załęczański Park jest idealnym miejscem dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku.
Teren parku jest pagórkowaty, z łagodnymi podjazdami i zjazdami, co sprawia, że trasy są odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych rowerzystów.
Widok ze wzgórza na wieś Załęcze wielkie i most nad Wartą.
Aby się tam dostać, trzeba wykonać przejazd po mocno zapiaszczonej drożynie.
Przy drodze na wzniesieniu pośród brzóz, stoi pomnik upamiętniający poległych żołnierzy Armii Łódź, broniących w dniach 1-2 września przeprawy przez most.
Ze wzgórza jest świetny widok na zakole rzeki Warty.
Załęcze Wielkie i niebieski most nad Wartą.
Przy moście ustawiona jest tablica z mapą Załęczańskiego Parku Krajobrazowego.
Załęczański Łuk Warty objęty jest ochroną prawną w ramach Obszaru Natura 2000.
Za Załęczem Wielkim szlak kieruje się na zachód asfaltową drogą.
Te okolice poznałem dobrze podczas WYCIECZKI Nr 633.
Po ok. 2 km szlak skręca na północ i prowadzi już po bardzo wymagającym terenie.
Jedzie się - idzie się po bardzo grząskiej nawierzchni.
Potem zjeżdża się krętą drogą w dolinę Warty.
Docieram do malowniczego odcinka rzeki Warty, który stanowi centralny element Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Rzeka tworzy tu charakterystyczny zakręt o 180 stopni, zwany Wielkim Łukiem Warty, przepływając przez Wyżynę Wieluńską. 
Ten przełomowy odcinek jest uznawany za jeden z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych przyrodniczo fragmentów Warty.
Szlak prowadzi dalej szosą do XIX-wiecznego młyna wodnego w Kępowiźnie. Obiekt powstał w 1914 roku.
Kępowizna to osada położona w gminie Pątnów.
Kolejna atrakcja na trasie szlaku to "Józefowe Źródło", które znajduje się niedaleko Bieńca, w okolicach Wąwozu Królowej Bony. 
To miejsce związane jest z lokalnymi legendami, w tym jedną opowiadającą o tragicznym wydarzeniu, gdy rodzice jadący z niemowlęciem na chrzest zostali pochłonięci przez rozstępującą się ziemię, co doprowadziło do powstania jeziorka.
Bieniec Mały - wymagający podjazd na trasie szlaku.
 
Tablica wyjazdowa ze wsi Bieniec Mały i końcowy odcinek obszaru Gminy Pątnów.
Trudny podjazd do wsi Łaszew Rządowy (zobacz WYCIECZKA Nr 724).
Za Łaszewem szlak skręca ponownie na obszar Załęczańskiego Łuku Warty.
Super szosa ciągnie się na wschód do przysiółka Pustkowie.
Przy drodze znajduje się ciekawa instalacja - rower zawieszony wysoko na starej sośnie.
Tym rewelacyjnym traktem przebiega Nadwarciański Szlak Bursztynowy - zobacz WYCIECZKA Nr 721.
Przed wsią Przywóz warto skręcić w las, aby zobaczyć  kurhany, które zostały usypane w II w. naszej ery około 180 roku. Prawdopodobnie leżą w nich wodzowie plemienni. W sąsiedztwie kurhanów archeolodzy odkryli osadę kultury przeworskiej. A w niej, prócz licznych naczyń ceramicznych, znaleziono także srebrny denar żony cesarza Antonina Piusa.
Przy mauzoleum znajduje się obelisk z tablicą informacyjną pt. "Mogiły i osada z okresu rzymskiego".
Pomnikowe, kwitnące drzewo we wsi Przywóz.
Objazd szlaku kończę przy wiacie - miejscu odpoczynku dla turystów we wsi Przywóz.
Tak prezentuje się mapka żółtego szlaku rowerowego "Załęczańskim Łukiem Warty", którą utworzyłem z mojego śladu gpx. 
Reasumując : szlak EWI-6 to malownicza trasa rowerowa o dość trudnym poziomie trudności, która mocno nadwyrężyła moje siły. 
Przejechałem ją wolnym tempem przy temperaturze ponad 29°C.
Przede mną powrót do Łodzi trasą o długości ponad 120 km ! W Toporowie kieruję się na wschód do wsi Kamion.
Kamion - most nad Wartą.
"Gwina Wierzchlas - zapraszamy ponownie" i szosa prowadząca na obszar gm. Działoszyn.
Rewelacyjna trasa prowadzi do wsi Niżnakowice.
Osada jako wieś Dziadaki znana jest od ok. 1830 roku, ale od 1935 r. występują pod nową nazwą, nadaną na pamiątkę starosty wieluńskiego Tadeusza Niżankowskiego. 
W okolicy wsi znajduje się rezerwat przyrody "Dąbrowa w Niżnakowicach".
Nowa szosa we wsi Szczyty.
We wschodniej części osady znajduje się kopalnia kruszywa.
Usypane w kopce kruszywa mineralne (pospółka piaszczysto żwirowa i krzemienna, tłucznie, klińce i grysy granitowe) tworzą tu niesamowity widok !
Ulica Szkolna w Szczytach doprowadza do asfaltowej drogi na linii Działoszyn-Siemkowice. Widać z niej BAZY OBCYCH w okolicy wsi Sadowiec. 
"ONI są wszędzie" ! 👽
W oddali dostrzec można zabudowania cementowni w Trębaczewie.
Śmigam przez Ożegów do Siemkowic (zobacz WYCIECZKA Nr 540).
Wieś Chorzew - granica pomiędzy gminami Siemkowice i Kiełczygłów.
Malowniczy staw we wsi gminnej Rząśnia (zobacz WYCIECZKA Nr 534).
Nowa droga na odcinku Rząśnia - Będków.
Wzdłuż szosy wybudowano bezpieczny ciąg pieszo-rowerowy.
Widok z szosy w Będkowie na zwałowisko zewnętrze "Pola Szczerców".
Ten "księżycowy krajobraz" to obszar powstały w wyniku składowania nadkładu z odkrywki węgla brunatnego w Kopalni Bełchatów. Proces jego formowania trwał około 17-20 lat, a zgromadzono na nim blisko 1 miliard metrów sześciennych nadkładu !
"Powiat Bełchatowski - gmina Szczerców" - tablica przed drogą woj. nr 483. 
Wieś Chabielice w gminie Szczerców, która ma bogatą historię sięgającą mezolitu. W 1986 roku odkryto tu osadę z epoki brązu, która składała się z drewnianych domów otoczonych ostrokołem, co świadczy o jej funkcjach obronnych.
Miejscowość poznałem w trakcie WYCIECZKI Nr 483. W centrum stoi kościół pw. św. Michała Archanioła.
Świątynia jest otwarta, mogę więc obejrzeć jest wyposażenie. Tablica w kruchcie ufundowana "W 50. Rocznicę Konsekracji Kościoła Świętego Archanioła w Chabielicach".
Tablica poświęcona "Budowniczym kościoła parafialnego w Chabielicach".
Tablica "W hołdzie niezłomnym kapłanom proboszczom tej parafii w latach 1934-1941 zamordowanym w obozie koncentracyjnym w Dachau".
Ołtarz główny z obrazem Świętego Michała Archanioła.
Ołtarz boczny z obrazami Świętej Faustyny Kowalskiej i "Jezu ufam Tobie".
Polichromie w nawie świątyni.
Ołtarz boczny z figurą Najświętsze Serce Pana Jezusa.
Chór muzyczny i organy Domu Bożego.
Z Chabielic pedałuję do wsi Osiny.
Następnie przez miejscowość o nazwie Trząs.
Cały czas mam dobry widok na dymiące kominy Elektrowni Bełchatów.
Jadę przez Zarzecze, Słupię i wsie Kurnos do Bełchatowa.
W Bełchatowie postanawiam, że dojadę do Pabianic drogą woj. nr 485.
Na tej trasie są fajnie brzmiące nazwy miejscowości ! Na początek Kałduny.
Następnie Rasy.
A potem Kącik.
W Dłutowie namierzam tablicę z informacją o wykorzystania Funduszy Europejskich w ramach projektu pt. "Rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 485 węzeł Pabianice Płd. na S-8-Bełchatów Odcinek węzeł Pabianice Płd. na S8 - Dłutów".
Dłutów ul. Pabianicka - drewniany dom w "stylu zakopiańskim".
Łódź ul. Nowe Sady - przejście przez tory Łódzkiej Kolei Obwodowej.
Wracam do domu szczęśliwie, z poczuciem dobrze wykonanego zadania. Mam przejechany kolejny szlak rowerowy woj. łódzkiego !
Szlak "Załęczańskim Łukiem Warty" to nie tylko wycieczka rowerowa, ale także okazja do obcowania z naturą, poznania lokalnych atrakcji oraz spędzenia czasu w gronie rodziny lub przyjaciół. To idealna propozycja na weekendowy wypad lub jednodniową przygodę w otoczeniu pięknej polskiej przyrody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Postaw kawę dla Mr SCOTT'a !

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger