Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 801 - Niebieski "Szlak walk nad Rawką" Kamion-Bolimów

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE
Dojazd na szlak : Łódź - Andrespol - Justynów - Gałków Mały - Gałków Duży - Borowa - Kaletnik - Różyca - Żakowice - Koluszki - Zygmuntów - Długie - Wierzchy - Popień - Jeżów - Białynin - Białynin Latków - Celigów - Michowice - Borysław - Żelazna - Rzeczków - Stary Rzędków - Nowy Rzędków - Strzyboga - Budy Trzcińskie - Adamów - Trzcianna
Niebieski "Szlak walk nad Rawką" :
woj. mazowieckie : Kamion
woj. łódzkie : Ruda - Budy Grabskie
woj. mazowieckie : Bartniki
woj. łódzkie : Joachimów Mogiły - Bolimowska Wieś - Bolimów
Łącznie : 28 km

Powrót : Bolimów - Łasieczniki - Nieborów - Dzierzgów - Dzierzgówek - Polesie - Seligów - Zakulin - Łyszkowice - Kalenice - Wola Lubiankowska - Lubianków - Rudniczek - Głowno - Bratoszewice - Stryków - Sosnowiec - Skotniki - Łódź
(28.03.2020. - 195,28 km, 23,61 km/h, 8:16:11 h)
ZDJĘCIA              FILMY               GPS
Jazda na rowerze to sport godny polecenia wszystkim, bez względu na wiek. To świetna rozrywka i przyjemna aktywność, którą staram się wykonywać jak najczęściej.
Dziś zrealizowałem kolejne rowerowe zadanie i przejechałem niebieski "Szlak walk nad Rawką" relacji Kamion - Bolimów. Zapraszam do obejrzenia najciekawszych kadrów oraz wszystkich zdjęć i filmów z tej słonecznej przygody, które znajdują się w linkach j/w. 
"Pomnik Jednorożca" przy centrum przesiadkowym łódzkiego MPK. Obiekt nazywany jest przez łodzian "stajnią jednorożców".
Pociąg towarowy na szlaku ze stacji Łódź Olechów - Łódź Andrzejów.
Żakowice ul. Koluszkowska i tablica wjazdowa do Koluszek.
Miejska Biblioteka Publiczna w Koluszkach im. W. Strzemińskiego ul. 11 Listopada 33.
Obok budynku ustawiona jest tablica edukacyjna pt. "Koluszkowscy przedsiębiorcy", która jest częścią serii pt. "Koluszki zawsze w centrum" (projekt współfinansowany dzięki Funduszom Europejskim).
Wieś Długie i skrzyżowanie z drogą na Jeżów.
Ciąg pieszo-rowerowy na trasie Długie - Wierzchy.
Stado łabędzi na zielonym polu we wsi Popień.
Droga na odcinku Kosiska - Jeżów (niebieski szlak rowerowy "Ziemi Rawskiej").
Droga krajowa nr 72 z Jeżowa na Białynin.
Super trasa rowerowa - droga za wsią Białynin Latków.
"Moje magiczne drzewo" na granicy wsi Białynin Latków i Reczul.
Ilekroć jestem w tej okolicy, to zawsze sprawdzam, jak się ma ta przecudowna grusza. Zobacz więcej WYCIECZKA Nr 475.
Obok gruszy sterczy pień starego drzewa. Na horyzoncie widać ogromne BAZY OBCYCH, co oczywiście potwierdza moją spiskową teorię pt. "ONI są wszędzie" ! 👽
Kolejna atrakcyjny odcinek drogi - ze wsi Celigów na Michowice.
Wieś Żelazna - zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 266.
Nowy Rzędków - trasa rowerowego, czerwonego "Szlaku Grunwaldzkiego".
Adamów i Trzcianna - kolejne miejscowości na trasie szlaku, który prowadzi śladem wojsk króla Władysława Jagiełły zmierzających w 1410 roku pod Grunwald.
Trzcianna w gm. Nowy Kawęczyn - pięknie odrestaurowany dwór szlachecki.
Tablica wyjazdowa ze wsi Trzcianna i nowa droga wyjazdowa z woj. łódzkiego.
Kamion w woj. mazowieckim. Znam te okolice m.in. z TRASY Nr 43.
We wsi znajduje się neoklasycystyczny pałac rodziny Wojciechowskich herbu Jelita.
Pałac wybudowano w latach 1917-1918 na miejscu drewnianego dworu, który został zniszczony w czasie działań zbrojnych w okresie I wojny światowej.
Most nad rzeką Rawka w ciągu drogi krajowej nr 70.
Rawka jest największym, prawobrzeżnym dopływem Bzury. Źródła jej znajdują się w niewielkiej odległości od Koluszek, w okolicy wsi Rawica Królewska i Turobowice.
Dwieście metrów za mostem, po prawej stronie szosy krajowej znajduje się cmentarz żołnierzy niemieckich z pierwszej wojny światowej. 
Tablica na pomniku z napisem "Unferen helden 1914-1915" (tłum. "Nasi bohaterowie").
Pomnik "Odrestaurowano staraniem Gminy Puszcza Mariańska, Gminy Miasta Skierniewice i Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic 2005".
Na terenie nekropolii ustawiona jest tablica z wykazem żołnierzy, którzy zostali tu pochowani.
Oraz tablica edukacyjna z informacjami dot. nekropolii i historii walk na linii dolna Bzura - Rawka.
I właśnie przy tym cmentarzu bierze swój początek pieszy "Szlak walk nad Rawką" Kamion - Bolimów. Ślad trasy można pobrać ze strony "Mapa turystyczna".
Z DK nr 70 szlak skręca na drogę woj. nr 719.
Tuż przy skrzyżowaniu znajduje się cmentarz żołnierzy rosyjskich i polskich z okresu pierwszej wojny światowej. Na kopcu ustawiony jest krzyż katolicki i krzyż prawosławny oraz obelisk z pamiątkową tablicą.
"Cmentarz żołnierzy rosyjskich z okresu 1914-1918 oraz żołnierzy polskich pochowanych pierwotnie w Parku Miejskim w Skierniewicach. Mieszkańcy Gminy Puszcza Mariańska, Nadleśnictwo Skierniewice, Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic 2003 r.".
Naprzeciwko cmentarza szlak skręca w drogę leśną, którą stanowi dojazd pożarowy nr 8.
Jest to wąska asfaltówka po której bardzo często jeżdżą kolarze.
Z trasy korzystają także narto-rolkarze, rolkarze i biegacze.
Szlak prowadzi przez Bolimowski Park Krajobrazowy, który nieustannie zachwyca swoim pięknem każdego odwiedzającego.
Pierwszy odcinek szlaku doprowadza do niestrzeżonego przejazdu kolejowego.
Jest to linia kolejowa nr 12 między Skierniewicami a Łukowem (popularnie nazywana „eSeŁką”), która przebiega przez trzy województwa : łódzkie, mazowieckie i lubelskie. Stanowi ona ważny korytarz transportowy i obwodnicę towarową dla Warszawy.
Za przejazdem szlak ciągnie się nową, znakomitą drogą asfaltową.
Szosa prowadzi do następnego, strzeżonego przejazdu kolejowego.
Jest to bardzo ważna linia kolejowa ze Skierniewic do Warszawy.
Przed rogatkami, na wielkim drzewie zawieszona jest kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej oraz oznakowania szlaków pieszych : żółtego relacji Boguszyce - Nieborów, niebieskiego walk nad Rawką oraz rowerowych : Szlaku Grunwaldzkiego i Szlaku Nekropolii I Wojny Światowej.
 
Od torów kolejowych szlak ciągnie się przez las do tego skrzyżowania. Jest to odcinek ze wsi Ruda w woj. łódzkim do miejscowości Bartniki w woj. mazowieckim.
Przy skrzyżowaniu znajduje się średniowieczne grodzisko stożkowate datowane na XI-XII wiek. Grodzisko ma kształt kopca i porasta je gęsty las. 
Po drugiej stronie szosy jest parking przed leśniczówką. Stoi tam tablica z mapą Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.
Obiekty znajdują się obok koryta Rawki.
Od tego skrzyżowania szlak kieruje się na północ (w stronę Bartnik). Po około 200 metrach skręca na zachód w leśną drogę.
Jest to terenowy odcinek szlaku, który wiedzie leśnymi ścieżkami i duktami.
Jedzie się w fantastycznej scenerii do mostka nad rzeką Rokita.
Rzeka Rokita stanowi prawostronny dopływ Rawki. Obecnie tylko okresowo prowadzi wody, przeważnie tylko wczesną wiosną, po roztopach lub po intensywnych, długotrwałych opadach deszczu.
 
Przez większość czasu dolina sięgająca miejscami nawet 7 m głębokości pozostaje sucha.
W tej okolicy przy trasie szlaku znajduje się kilka malowniczych odnóg tej rzeczki.
Przed wsią Budy Grabskie szlak skręca na północ do ul. Parkowej w Bartnikach. Dalej ciągnie się rewelacyjnym duktem trasą Szlaku Grunwaldzkiego (zobacz WYCIECZKA Nr 719).
Dobrze utwardzona droga biegnie w dolinę Obszaru Natura 2000 Grabinka. Struga Grabinka to niewielki dopływ Rawki, która w miesiącach letnich jest całkowicie wyschnięta.
Następnie "Szlak walk nad Rawką" skręca w lewo. Prowadzi dalej trasą Szlaku Nekropolii I wojny Światowej i po krótkim odcinku czerwonego szlaku turystycznego Skierniewice Rawka PKP - Radziejowice.
Potem jeszcze raz kieruje się w lewo i doprowadza do przepięknego zakola Rawki.
Szlak jest oznakowany takimi malowaniami, które umieszczone są przeważnie na drzewach.
Od zakola Rawki szlak wiedzie na płn.-wsch. do pomnika we wsi Joachimów Mogiły.
Jest to pomnik powstańców styczniowych upamiętniający oddział powstańczy utworzony przez ziemianina Hrabiego Władysława Stroynowskiego, który uległ przeważającym siłom zaborcy w dniu 7 lutego 1863 roku.
W bitwie pod Budami Bolimowskimi (obecna nazwa Joachimów Mogiły) zginęło 14 powstańców, wśród których była młodzież warszawska oraz ochotnicy okolicznych terenów. 
Następnie szlak doprowadza do leśnego parkingu, przy którym ustawione są tablice edukacyjne.
Na planszy "Bolimowski Park Krajobrazowy - Joachimów Mogiły" zamieszczono wiadomości dot. Powstania Styczniowego w Puszczy Bolimowskiej. Okazuje się, że Władysław Piotr Stroynowski był właścicielem wsi Głuchówek k/Rawy Mazowieckiej.
Druga z plansz to częśc serii pt. "Przydrożne lekcje historii - bitwa nad Rawką 1914-1915". W czasie pierwszej wojny światowej na tych terenach doszło do ciężkich walk pomiędzy armią niemiecką cesarza Wilhelma II, a armią rosyjską cara Mikołaja. Walki toczyły się przez 8 miesięcy od grudnia 1914 roku do lipca 1915 roku.
Podejmowane przez Niemców próby przełamania frontu kończyły się niepowodzeniem, mimo ataków ciężkiej artylerii. Niemcy, chcąc złamać opór wojsk carskich, zdecydowali się po raz pierwszy na użycie gazów trujących. Pierwszy atak z użyciem broni chemicznej miał miejsce 31 stycznia 1915 r. w okolicach Bolimowa. Trzykrotne użycie przez Niemców gazów trujących spowodowało śmierć około 9 tysięcy żołnierzy rosyjskich. Podczas trzeciego ataku zmiana kierunku wiatru spowodowała zatrucie około 1200 żołnierzy niemieckich.
Po obu stronach dużą grupę żołnierzy stanowili Polacy, którzy pochodząc z zaborów, musieli służyć w obu armiach, jako poddani cesarza Niemiec i cara Rosji.
Kolejny odcinek szlaku skręca do cmentarza wojennego we wsi Joachimów Mogiły.
"Joachimów-Mogiły cmentarz żołnierzy niemieckich. Szczątki tu spoczywających 2566 poległych żołnierzy niemieckich zostały w roku 1990 ekshumowane z cmentarza na Powązkach w Warszawie. Dla ich pamięci oraz ofiar wszystkich wojen".
Obok nekropolii ustawiona jest tablica edukacyjna z serii pt. "Przydrożne lekcje historii - bitwa nad Rawką 1914-1915".
Cmentarz i ten obszar Bolimowskiego Parku Krajobrazowego znam dobrze z WYCIECZKI Nr 638.
Niedaleko od nekropolii ustawiony jest pomnik z napisem : "Tu spoczywają żołnierze Armii Niemieckiej i Armii Rosyjskiej polegli w pierwszej wojnie światowej 1914-1918. Uszanujmy to miejsce pamiętając o Polakach wcielonych do armii państw zaborczych poległych w Bitwie nad rzeką Rawką 1914-1915".
A także nowa, kolejna mogiła z dwoma krzyżami z drzewa brzozy.
"Miejsce spoczynku co najmniej 50 żołnierzy Armii Cesarstwa Niemieckiego i Armii imperium Rosyjskiego poległych w latach 191401915 w rejonie rzeki Rawki i Bzury, podjętych z pobojowiska w wyniku badań archeologicznych, zrealizowanych w latach 2014-2018 w ramach projektu pr. "Archeologiczne przywracanie pamięci o Wielkiej wojnie". Niech spoczywają w pokoju".
Leśniczówka we wsi Joachimów Mogiły i kolejna tablica z serii pt. "Przydrożne lekcje historii - bitwa nad Rawką 1914-1915".
Na planszy opisano "Ślady wojny pozycyjnej i życia w okopach na linii frontu".
Na palcu przy leśniczówce ktoś ustawił makietę działa wojskowego, które przystrojono dziecięcymi zabawkami.
Dalsza trasa szlaku prowadzi do Bolimowskiej Wsi.
Przejeżdża się po wiadukcie nad autostradą A-2.
W Bolimowskiej Wsi znajduje się dwór, który został zbudowany w 1928 roku.
W przeszłości w budynku mieścił się ośrodek wypoczynkowy. Obecnie obiekt stanowi własność prywatną.
Do dworu prowadzi pomnikowa aleja drzew.
Bolimowska Wieś - skrzyżowania z drogą na odcinku Bolimów - Miedniewice. 
Przy szosie ustawiona jest czerwona tablica "Obszar Natura 2000 Dolina Rawki".
Tu szlak skręca z lewo - na zachód i prowadzi do ronda przy drodze woj. nr 705.
Przy skrzyżowaniu znajduje się cmentarz wojenny w Bolimowskiej Wsi.
Przy bramie wejściowej ustawiona jest tablica edukacyjna z serii pt. "Przydrożne lekcje historii - bitwa nad Rawką 1914-1915".   
Pochowani tu zostali żołnierze armii niemieckiej i rosyjskiej, którzy zginęli w trakcie walk nad Rawką na przełomie 1914 i 1915 roku.
Cmentarz poznałem podczas WYCIECZKI Nr 639. W kaplicy umieszczona jest tablica z tekstem w jęz. polskim i niemieckim.
"Pamięci tu spoczywających żołnierzy niemieckich i ofiar wszystkich wojen 1914-1918". 
Jeden z ornamentowanych nagrobków obergefrajtra E. Bodena, który zginął 1 lutego 1915 roku.
Na terenie cmentarza jest szereg rzędów mogił oznaczonych betonowymi  tablicami z niemieckim Krzyżem Żelaznym (odznaczenie wojskowe nadawane za męstwo na polu walki).
Rzeka Rawka na granicy Bolimowskiej Wsi i Bolimowa. Rawka to jedna z nielicznych w Europie rzek, której brzegi zachowały się w nietkniętym, naturalnym stanie.
Robiąc zdjęcie na moście spotyka mnie miła niespodzianka ! Dojeżdża do mnie Emil Domińczak - sympatyczny rowerzysta z Łowicza, którego zapoznałem w trakcie WYCIECZKI Nr 307. Pozdrowienia Emil i do zobaczenia na rowerowych trasach !
Objazd niebieskiego szlaku kończę na rynku w Bolimowie, pod pomnikiem poświęconym "Bohaterom poległym w walkach o wolność i niepodległość Polski".
Cieszę się bardzo, że przejechałem rowerem ten niezwykle ciekawy szlak. Dzięki temu moja wiedza na temat historii regionu łódzkiego powiększyła się o wydarzenia, jakiem miały miejsce podczas Wielkiej Wojny. Według niektórych źródeł podczas zmagań nad Rawką w latach 1914–191515 mogło zginąć łącznie aż 100.000 żołnierzy. Wielu z nich zmarło w szpitalach, m.in. w Skierniewicach i Żyrardowie czy Warszawie i zostało pochowanych na improwizowanych cmentarzach przyszpitalnych.   
Łasieczniki w gminie Bolimów – staw w dawnym parku podworskim.
Nieborów - brama wjazdowa na teren założenia pałacowego Radziwiłłów.
Wieś Dzierzgów - pociąg towarowy na linii kolejowej nr 11 relacji Skierniewice – Łowicz Główny.
Skrzyżowanie dróg we wsi Polesie (prosto na Stachlew - zobacz WYCIECZKA Nr 511)
Widok z szosy na dom kryty strzechą we wsi Kolonia pod Jacochowem.
Śmigam do Łyszkowic trasą czerwonego szlaku rowerowego "Szable i bagnety" (zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 756).
Na koniec dnia podziwiam fantastyczny zachód słońca. W takich chwilach zawsze sobie myślę, że jest to dla mnie wspaniała nagroda za tak wspaniale spędzony czas !
Po dojechaniu do Głowna oglądam murale, które znajdują się przy Zalewie Mrożyczka.
Akwen to popularne miejsce wypoczynku i rekreacji, które oferuje wiele możliwości uprawiania sportów wodnych.
Po wyjechaniu z Głowna skupiam się już tylko na szybkim i bezpiecznym powrocie do Łodzi. Wycieczkę kończę w Parku na Zdrowiu. Na parkanie ZOO pojawiło się nowe graffiti z wizerunkiem rokselany białobrodej (gatunek makaka).
Wykręciłem dziś prawie 200 km i to była wspaniała przygoda !
Zachęcam wszystkich do przejechania niebieskiego "Szlaku walk nad Rawką". Trasa ta prowadzi przez malownicze tereny Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, gdzie można podziwiać piękno przyrody i poznać historię tego regionu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Postaw kawę dla Mr SCOTT'a !

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger