Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 797 - Zielony szlak rowerowy po Ziemi Parzęczewskiej

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE
Dojazd na szlak :
Łódź - Aleksandrów Łódzki - Brużyczka Mała - Jastrzębie Górne - Jedlicze A - Grotniki - Orła - Duraj - Orła - Pustkowa Góra - Chociszew
Łącznie : 29 km
Zielony szlak rowerowy po Ziemi Parzęczewskiej :
Chociszew - Mamień - Konstantki - Bibianów - Ozorków - Śliwniki - Solca Wielka - Janów - Wielka Wieś - Parzęczew - Ignacew Rozlazły - Ignacew Podleśny - Nowa Jerozolima - Mariampol - Florentynów - Ignacew Folwarczny - Symonia - Skórka - Budzynek - Woźniki - Łążki - Powodów Pierwszy - Leźnica Wielka - Opole - Borszyn - Mrożewice - Wielka Wieś - Parzęczew - Piaskowice - Wytrzyszczki - Mikołajew - Chociszew - Radzibórz - Mariampol - Nowomłyny
Łącznie : 63 km

Powrót : Stare Krasnodęby - Karolew - Nakielnica - Ruda Bugaj - Aleksandrów Łódzki - Wola Grzymkowa - Rąbień A,B - Rąbień - Konstantynów Łódzki - Łódź
(17.03.2020. - 120 km, 21,35 km/h, 5:37:14 h)
ZDJĘCIA          RELIVE           FILMY             GPS
Na początku dzisiejszej WYCIECZKI Nr 797 udałem się do mojego lekarza pierwszego kontaktu w Parku na Zdrowiu.
Pan doktor Ryszard Koronawirus zbadał mnie dokładnie i odkaził mój rowerek specjalnym szwaksem. Pochwalił też za moje działania podjęte w czasie ogólnoświatowej epidemii oraz nakazał, abym dalej realizował osobisty program zdrowienia i :
- nakurwiał rowerkiem co najmniej dwa razy w tygodniu długie trasy z dystansem powyżej 100 km
- codziennie żarł czosnek i nie przejmował się tym, że capi mi z gęby, jak "z murzyńskiej chaty" 
- nie przejmował się za bardzo tym, co gadają w mediach, bo wiadomo przecież, że to wszystko i tak pójdzie wPiSdu, bo Telewizja kłamie, a"ONI są wszędzie" 👽
 
Ruszam na zaplanowaną trasę i jak zwykle robię dużo zdjęć, aby należycie udokumentować przebieg kolejnej eskapady. Zapraszam do obejrzenia najciekawszych kadrów oraz wszystkich fotografii i filmów z tej słonecznej przygody, które znajdują się w linkach j/w.
Aleksandrów Łódzki - tablica wjazdowa przy ul. Piotrkowskiej.
Brużyczka Mała godz. 12:52 - na drogach pustki.
"Moje drzewo" we wsi Jedlicze A. 
Robię tu zdjęcie o każdej porze roku !
Grotniki - zobacz WYCIECZKA Nr 86.
Nowa droga we wsi Orła.
Przebudowę drogi gminnej nr 120283E Orła - Duraj gm. Parzęczew, zrealizowano w 2019 roku z wykorzystaniem dofinansowania z puli Funduszu Dróg Samorządowych.
Przy nowej drodze ustawiona jest także tablica z informacją o wykorzystaniu funduszy europejskich w ramach projektu pt. "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminie Parzęczew".
Nowa szosa ciągnie się do osady Duraj i... jeszcze trochę dalej.
Jej północna część pozostaje nadal szutrową arterią, która doprowadza do centrum wsi Orła (na wprost kapliczka, po prawej remiza strażacka).
Pustkowa Góra - niebieski szlak rowerowy "W centrum Polski"
Dzisiaj przyjechałem w te strony, aby zaliczyć zielony szlak rowerowy po Ziemi Parzęczewskiej. Jest to malownicza trasa, która prowadzi przez piękne tereny Gminy Parzęczew i częściowo przez Gminę Dalików. Szlak ten jest idealny dla osób, które lubią aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i chcą poznać uroki tego regionu.
Z Pustkowej Góry docieram na stację kolejową w Chociszewie. Właśnie stąd rozpoczynam wędrówkę po Ziemi Parzęczewskiej. Ten lokalny szlak nie jest niestety nigdzie opisany. Jego trasę wyznaczyłem sobie na podstawie ilustracji śladu na stronie https://www.windy.com.
Stacja w Chociszewie leży na trasie linii kolejowej nr 16 Łódź Widzew – Kutno. Zatrzymują się na niej pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz Polregio.
Odcinek Zgierz - Ozorków został zrewitalizowany przez PKP Polskie Linie kolejowe S.A. dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.
Ciekawa scena w Chociszewie - biegaczka z wózkiem dla dzieci. Czyli jak ktoś chce trenować, to nic nie może go powstrzymać !
Most na rzece Bzura we wsi Mamień.
Florianki i Konstantki.
Zachodni kraniec Ozorkowa i szosa do Solcy Wielkiej.
Ozorków - kapliczka przy rozjeździe do wsi Śliwniki.
Śliwniki - tablica wyjazdowa.   
Obszar Natura 2000 - Słone łąki w Pełczyskach (zobacz WYCIECZKA Nr 723).
Solca Wielka - kościół pw. św. Wawrzyńca (zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 110).
Cmentarz rzymskokatolicki w Solcy Wielkiej z kaplicą św. Wojciecha z 1863 roku.
W południowo-wschodniej części nekropolii znajduje się kwatera poległych żołnierzy polskich w Bitwie nad Bzurą.
 
Spoczywają tu żołnierze Armii "Łódź", Armii "Poznań", pułków piechoty z Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego.
Oddaję cześć bohaterskim żołnierzom 4 Pułku Piechoty z 2 Dywizji Piechoty (Kieleckiej), 28 Pułku Strzelców Kaniowskich z 10 Dywizji Piechoty Legionów (Łódzkiej), 36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej z 28 Dywizji Piechoty (Warszawskiej), 144 Łowickiego Pułku Piechoty Rezerwowej z 44 Dywizji Piechoty (Rezerwowej) ze składu Armii Łódź.
8 Pułku Strzelców Konnych z Pomorskiej Brygady Kawalerii ze składu Armii "Pomorze", 29 Pułku Piechoty, 56 Pułku Piechoty i 60 Pułku Piechoty z 25 Dywizji Piechoty (Kaliskiej) i 9 Pułku Ułanów Małopolskich z Podolskiej Brygady Kawalerii ze składu Armii "Poznań". 
Przy grobach ustawione są dwie tablice edukacyjne pt. "Cmentarz wojenny Żołnierzy Wojska Polskiego w Solcy Wielkiej".
Janów i Wielka Wieś - kolejne miejscowości na trasie szlaku.
Wielka Wieś i przydrożny krzyż przy skrzyżowaniu z drogą, po której przebiega Łódzka Magistrala Rowerowa N-S.
Kolejny krzyż w Wielkiej Wsi obok przysiółka "Górka Betlejem".
Nowa droga z Wielkiej Wsi do Parzęczewa.
"Zielony jest najlepszy" - taki napis znajduję dziś pod kapslem napoju "Tymbark". Wszystko się zgadza, bo ten szlak rowerowy po Ziemi Parzęczewskiej, rzeczywiście jest bardzo fajny !  
Tablica przy boisku szkolnym w Parzęczewie pt. "Łódzkie budzi emocje". To nowa kampania promocyjna finansowana przez Samorząd Województwa Łódzkiego (dot. obiektów sportowych).
Za Parzęczewem szlak prowadzi do krzyżówki z drogą na Ignacew Poleśny.
Skrzyżowanie dróg i kapliczka we wsi Nowa Jerozolima. Osada została założona w XIX wieku przez osadników holenderskich.
Te okolice poznałem dobrze w trakcie WYCIECZKI Nr 442.
Polna drożyna z Nowej Jerozolimy na Mariampol.
Dawny cmentarz ewangelicki w Mariampolu. Na terenie nekropolii zachowało się kilkanaście zniszczonych nagrobków głównie z okresu międzywojennego (jeden z 1942 r.), częściowo z niemieckimi inskrypcjami.
Zachodni kraniec wsi Mariampol i krzyżówka z drogą do Parzęczewa (to w prawo).
Nowa szosa z Mariampola do wsi Florentynów.
Przebudowę drogi gminnej nr 120275E Florentynów-Mariampol gm. Parzęczew, zrealizowano w 2019 roku z wykorzystaniem dofinansowania z puli Funduszu Dróg Samorządowych.
"Chatka Baby Jagi" we Florentynowie.
Szlak przebiega przez malownicze wsie, przez tereny leśne i pola. Na trasie można podziwiać piękne krajobrazy.


Z Florentynowa jedzie się przez las w Ignacewie Folwarcznym, do nowej drogi we wsi Symonia. Na zdjęciu odcinek szosy do wiatraka w Hucie Bardzyńskiej.
W Symoni należy skręcić na zachód do sioła Skórka.
Duża część szlaku to przejazd po drogach polnych i gruntowych. Tak więc wybranie się na trasę rowerem szosowym, to jest raczej zły pomysł...
Ja wiedziałem, że w tych okolicach są takie drogi i na szczęście wybrałem się na szlak na moim rewelacyjnym rowerze GIANT ToughRoad SLR 2. To uniwersalny bicykl, który kupiłem sobie w ub. roku właśnie po to, aby zaliczyć wszystkie szlaki rowerowe w regionie łódzkim !
Wieś Skórka i rozjazd do osady Gołaszyny.
Ze Skórki szlak wiedzie do wsi Budzynek (zobacz WYCIECZKA Nr 72). To już obszar należący do gminy Dalików.
Ozdobą tej małej miejscowości jest kościół pod wezwaniem Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela i Świętej Trójcy. Został wybudowany w latach 1710–1711 z fundacji dziedzica wsi Stefana Szołdreckiego - starosty łęczyckiego.
Jest to najstarsza drewniana budowla sakralna na terenie Archidiecezji Łódzkiej.
Prace konserwatorskie w kościele zostały dofinansowane przez Samorząd Województwa Łódzkiego.
Naprzeciwko świątyni dogorywa wiekowy drewniak. Kiedyś działał w nim sklep spożywczy. 
We wsi zachowało się jeszcze kilka starych drewniaków z początków XX wieku.
Budzynek to magiczna miejscówka, którą odwiedziłem także podczas WYCIECZKI Nr 111.
Z Budzynka szlak prowadzi do wsi Woźniki i wiaduktu na autostradą A-2.
Na "Autostradzie Wolności" spory ruch.
Wieś Łążki - skrzyżowanie z DW nr 469.
Za wsią Łążki szlak powraca na obszar Powiatu zgierskiego i gminy Parzęczew.
Jadę pustą DW nr 469 do Leźnicy Wielkiej.
Warto zajrzeć pod miejscowy kościół pw. św. Jakuba Apostoła. Świątynię zbudowano na początku XVIII wieku w stylu barokowym.
Nad wejściem do kruchty znajduje się ciekawe malowidło. Jest to prostokątna tablica zawierająca : w czterech narożnikach symbole literowe  "V CH P Z", w dolnej części niebieskie oko opatrzności, z wyraźnie zaznaczonym trójkątem, który ma reprezentować Trójcę Świętą, nad nim wizerunek białego orła bez korony, nad którym widnieje krzyż papieski. Ale to nie koniec ! W górnej części namalowany jest przedmiot do złudzenia przypominający latający spodek, z którego rozchodzą się na dwie strony białe przewody. "Wychodzą" z nich postacie, coś na kształt rozmnażających się komórek. To na 100% potwierdzenie spiskowej teorii Mr SCOTT'a, że tysiące lat temu OBCA cywilizacja przybyła "latającym spodkiem" na Ziemię i zmodyfikowała DNA człowieka. Jestem pewien, że ONI cały czas odwiedzają nas swoimi tajemniczymi pojazdami (vide UFO), kontrolują nasz rozwój i co jakiś czas ujawniają nam swoje zaawansowane technologie.
Niewielka Leźnica Wielka słynie z jednostki wojskowej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zobacz np. WYCIECZKA Nr 231.
Z Leźnicy Wielkiej szlak prowadzi do Opola. Jedzie się wyremontowaną drogą woj. nr 469. Przejechałem ją całą podczas WYCIECZKI Nr 354.
Z Opola pedałuję do wsi Borszyn.
Dalej na południe wzdłuż sioła Mrożewice.
Do Wielkiej Wsi szlak prowadzi trasą Łódzkiej Magistrali Rowerowej N-S.
Pętla wokół Ziemi Parzęczewskiej zostaje zaciśnięta i szlak wraca do stolicy gminy.
Kolejny odcinek to trasa z Parzęczewa przez Piaskowice do wsi Wytrzyszczki.
Następnie na południe do Chociszewa (czyli ciągle po trasie ŁMR N-S).
Rzeka Bzura w Chociszewie.
Warto obejrzeć drewniany młyn wodny w Chociszewie, który został wzniesiony w 1918 roku na miejscu starszego z XVII wieku. Młyn ten wykorzystywał wody rzeki Bzury (młynówka, napęd wodny, koło młyńskie). Obecnie odsunięty od rzeki o około 25 metrów, posiada napęd elektryczny i cały czas służy mieszkańcom.
Baner w Chociszewie z napisem "Dla dobra dzieci NIE ! Dolinie Skrzatów na byłym dzikim wysypisku śmieci". Protest dot. budowy wesołego miasteczka i parku rozrywki, który kiedyś znajdował się we wsi Florentynów. Zobacz WYCIECZKA Nr 757.
Z Chociszewa śmigam super trasą do wsi Radzibórz.
Dalej ponownie przez Mariampol do wsi Stare Krasnodęby.
I właśnie tam pod witaczem Gminy Parzęczewskiej, kończę objazd zielonego szlaku po ziemi Parzęczewskiej. Moim zdaniem ten szlak, to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu w aktywny i przyjemny sposób. Trasa ta jest odpowiednia dla osób w każdym wieku i o różnym poziomie kondycji fizycznej.
Aleksandrów Łódzki - instalacja ogrodowa na Placu Kościuszki.
Na reprezentacyjnym zieleńcu miasta, rozkwitły właśnie przecudowne krokusy ! To na pewno wielka atrakcja dla wszystkich.
Plac Kościuszki - pomnik Rafała Bratoszewskiego, założyciela Aleksandrowa Łódzkiego.
Malowniczy staw przy ul. Pańskiej w Rąbieniu.
Na koniec tego pięknego dnia, trafia mi się fantastyczny zachód słońca !
Łódź - tablica wjazdowa na ul. Konstantynowskiej.
Ostatni akcent tej super wycieczki, to przystanek przy schronie na Brusie na ul. Konstantynowskiej 98. To ciekawe miejsce poznałem w trakcie WYCIECZKI Nr 310.
Warto wybrać się do działającego tu muzeum i zaliczyć ścieżkę pieszo-rowerową "Brus".
Schron na Brusie to jedyny schron udostępniony publicznie w Łodzi. Prowadzi go Łódzkie Stowarzyszenie Miłośników Militariów "Kompania Brus".
Wracam do domu z poczuciem dobrze wypełnionego zadania, bo zaserwowałem sobie dziś porządny trening po malowniczych zakątkach regionu łódzkiego.
Zapraszam na Szlak rowerowy po Ziemi Parzęczewskiej rowerzystów i turystów. Gwarantuję niezapomniane przeżycie dla każdego, kto lubi aktywny wypoczynek i piękne krajobrazy !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Postaw kawę dla Mr SCOTT'a !

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger