Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 474 - Rusiec

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE : 

Łódź (Kilińskiego, Tuwima, A. Struga, al. Włókniarzy, al. Bandurskiego, Maratońska, Sanitariuszek) - Gorzew - Górka Pabianicka - Petrykozy - Kudrowice - Wola Żytowska - Żytowice - Janowice - Ludowinka - Chorzeszów - Kiki - Krzucz - Anielin - Wydrzyn - Wiewiórczyn - Łask - Podłaszcze - Łopatki - Sięganów - Pruszków - Lichawa - Sędziejowice - Stare Kozuby - Wola Wężykowa - Zamość - Rogóźno - Widawa - Wola kleszczowa - Zborów - Ochle - Kurówek Prądzewski - Prądzew - Dąbrowa Rusiecka - Rusiec - Krasowa - Dzbanki - Grudnia - Zagadki - Lubiec - Podlesie - Wypychów - Krześlów - Kurów - Kurówek - Kowalew - Buczek - Brodnia Górna - Brodnia Dolna - Gucin - Rokitnica - Talar - Ldzań - Dobroń - Chechło Drugie - Chechło Pierwsze - Pabianice - Ksawerów - Łódź (Pabianicka, Plac Niepodległości, Piotrkowska) 

[24.05.2016. - 177,2 km, 28,4 km/h, 6:14:39 h]
ZDJĘCIA             FILMY              GPS          
Mr SCOTT jedzie do... Ruśca ! Trasa WYCIECZKI Nr 474.
Przez ostatnie dwa tygodnie ostro kręciłem korbą z rowerowymi kolegami ! 15 maja pojechaliśmy do wsi Dobra w woj. wielkopolskim - 200 km, natomiast 3 dni temu do Baruchowa w woj. kujawsko-pomorskim - 243 km.
Fajnie się jeździ z kolegami, ale dziś jadę do... solo ! 😁
Wycieczkę rozpoczynam na ul. Kilińskiego, gdzie cały czas trwa jej permanentny remont. Drogowcy przebudowują teren obok nowego dworca Łódź Fabryczna. Próby czasu nie wytrzymała ponad 100-letnia kamienica pod numerem 73.
Na fragmencie muru ktoś pozostawił ciekawy napis "Nie ufaj kobiecie w prostej grzywce".
Natomiast na ścianie sąsiedniej kamienicy przy ul. Kilińskiego 75, znajduje się ciekawy mural, który powstał tydzień temu.
Namalował go hiszpański artysta Manolo Mesa, który przyjechał do Łodzi na zaproszenie Fundacji Urban Forms. "Jego malarstwo jest metaforą życia, spotkania i samotności, ikonografią absurdu egzystencji, która wykracza poza fizyczność. Interesuje go symbolika obrazu, metafizyczna cisza, w której przeszłość przeplata się z teraźniejszością".
Po rekonesansie na ul. Kilińskiego, kieruję się na ul. Szadkowską i opuszczam Łódź.
NA  TRASIE  DO  RUŚCA
Na dziś wymyśliłem sobie przejażdżkę do wsi Rusiec w pow. bełchatowskim. Jadę swoim szosowym rowerem Scott Speedster 50 i cieszę się z nowego gadżetu - sportowej kamery GoPro Hero, którą wygrałem w tym miesiącu w konkursie zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Najpierw pedałuję do Łasku. Potem wyjeżdżam na drogę woj. nr 483 i mocnym tempem pędzę na Sędziejowice. Na zdjęciu pusta szosa we wsi Lichawa.

Z Sędziejowic szybko docieram do wsi Rogóźno i przekraczam most na rzece Widawka.
Przy moście ustawiona jest tablica z informacją, że "Budowa mostu przez rzekę Widawkę w miejscowości Rogóźno - droga wojewódzka nr 481 wraz z przebudową dojazdów, jest finansowana ze środków Unii Europejskiej. 75% środków - 6.145.001, 30 zł na realizację projektu pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego".
Kilkanaście metrów za mostem, nad szosą ustawiona jest specjalna bramka do pomiaru natężenia ruchu.
Z tablicy stojącej obok dowiaduję się, że bramka powstała w ramach inwestycji pn. "Inteligentne systemy transportu - monitorowanie obciążenia dróg" i jest to "Projekt współfinasowany przez Unię Europejską z EFRR oraz z budżetu samorządu woj. łódzkiego".
Z Rogóźna bystro pomykam do Widawy, którą poznałem dobrze na WYCIECZCE Nr 385.
Zaglądam na chwilę pod kościół Św. Marcina, który uległ spaleniu w 1802 roku, ale odbudowano go w 1846 roku.
Na murze świątyni zawieszona jest informacja : "Konserwacja ołtarza głównego - I etap prac - 2 obrazy : św. Marcina i NN św. z kościoła filialnego p.w. św. Marcina w Widawie, została zrealizowana przy pomocy finansowej Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków".
Urząd Gminy Widawa przy Rynku Kościuszki nr 10.
Zaglądam też do drugiego widawskiego kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Trwa obecnie remont ołtarza głównego, który pochodzi z XVIII wieku. Pieniądze na ten cel pochodzą z Urzędu Marszałkowskiego i tegorocznego konkursu na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa łódzkiego. 
Wyjeżdżam z Widawy drogą prowadzącą do Działoszyna.
Dobrze mi się dzisiaj jedzie i sprawnie docieram do granicy powiatu bełchatowskiego i terytorium Gminy Rusiec.
Wieś Prądzew i kiczowaty dom przy drodze na Kiełczygłów.
Wieś Prądzew i zadbany, drewniany dom z początków XX wieku.
Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrowie Rusieckiej.
Dom Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej.
Telma i Luiza - dorodne FANKI z Dąbrowy Rusieckiej 🐮.
Mija właśnie 4 godzina od wyjazdu z Łodzi, jak dojeżdżam do wsi Rusiec - głównego celu dzisiejszej wycieczki. Przystępuję do zwiedzania i jak zwykle robię dużo zdjęć ! Po prostu fotografuję, co mi tam w oko wpadnie ! 📷
 
Przejazd kolejowy przy ul. Dąbrowskiego.
W tej części miejscowości przebiega magistrala węglowa Gdynia Porty - Herby Nowe. Linia ta pełni strategiczną rolę w systemie transportowym woj. łódzkiego.
Bank Spółdzielczy w Ruścu. Pierwsze udokumentowane wzmianki o Ruścu pochodzą z 1386 roku, kiedy to król Władysław Jagiełło przekazał Rusiec Sędziwojowi z Szubina, wojewodzie kaliskiemu i staroście łęczyckiemu.
W XV wieku Rusiec nosił nazwę Rusinowice. W XVI i XVII wieku Rusiec należał do rodziny Koniecpolskich. Jan Koniecpolski, wojewoda sieradzki, zmienił nazwę Rusinowice na Toporów. Na zdjęciu jeden z kilku drewnianych domów, jakie można zobaczyć przy głównej ul. Wieluńskiej.
Ta główna ulica to droga krajowa nr 74 wiodąca z Wrocławia do Warszawy, po której co rusz przejeżdżają wielkie ciężarówki.
Pod DK 74 przepływa rzeka Nieciecz - lewy dopływ Widawki, o długości ok. 34 km. Swoje źródła ma w okolicach Dworszowic Pakoszowych.
W centrum miejscowości znajduje się dawny rynek - obecnie Plac Jana Pawła II.
Plac jest ładnie zagospodarowany, przy wybrukowanych alejkach rośnie dużo krzewów i kwiatów. To ulubione miejsce spotkań miejscowej młodzieży, która oczywiście porusza się na rowerach.
Przy rynku znajduje się neogotycki kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, który zbudowano w latach 1895–1911 wg projektu Tadeusza Mankiewicza.
Dzięki uprzejmości pana kościelnego wchodzę do środka i spokojnie oglądam wyposażenie tej pięknej świątyni.
W ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Rusieckiej z początku XVIII wieku.
Ołtarz jest zautomatyzowany i główny obraz jest przesłaniami dwoma innymi : Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus 
oraz obrazem św. Anny.

Wczesnobarokowa chrzcielnica z białego marmuru z herbem Ogończyk, która pochodzi z poprzedniego, drewnianego kościoła.
Ołtarz boczny prawy z końca XVIII wieku. W czasie I wojny światowej kościół został ostrzelany. Na pamiątkę tego wydarzenia jeden z pocisków został wmurowany nad drzwiami wejściowymi do zakrystii. 
Ołtarz boczny lewy św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus, także z końca XVIII wieku.
Jeden z wielu pięknych witraży, jakimi wypełnione są prześwity okienne.
Na chórze kościelnym znajdują się organy muzyczne z lat powojennych.
Przy drzwiach wejściowych świątyni namalowany jest herb miasta Łodzi i łaciński napis "Ad maiorem dei gloriam et.b. Mariae A.D. 1995 r.".
Tablica epitafijna "Ś.P. Władysław Rogowski żył lat 49, zmarł 28 maja 1914. Prosi o modlitwę".
W całym kościele dominują motywy roślinne. W prezbiterium namalowany jest obraz Jezusa w czerwonej szacie oraz w koronie cierniowej. Sklepienie to przede wszystkim obrazy z Biblii, aniołowie na obłokach, Baranek na tle gwieździstego nieba. Wszystkie ornamenty są ręcznie malowane.
Murowana dzwonnica na placu przykościelnym z trzema dzwonami pochodzącymi z lat 50-tych XX wieku. Dzwonnicę wystawiono w 1919 roku.
Wokół świątyni rośnie wiele starych drzew. Kilka z nich zostały uznane za pomniki przyrody.
Kościół w Ruścu to świątynia jednonawowa z wieżą, której zwieńczenie stanowi krzyż na pozłacanej kuli. Dom Boży zbudowany został z czerwonobrunatnej cegły. 
Duża kapliczka na placu przykościelnym.
Piętrowa plebania z lat 20-tych XX wieku przy Pl. Jana Pawła II.
Budynek przy Pl. Jana Pawła II, w którym ma swoją siedzibę Amatorska Orkiestra Dęta im. Karola Namysłowskiego w Ruścu.
Orkiestra powstała w 1962 roku i znajduje się w czołówce orkiestr dętych w województwie łódzkim. Zgrana ekipa uczestniczy w wielu uroczystościach na terenie gminy oraz przeglądach i konkursach na terenie powiatu oraz województwa z licznymi sukcesami. Orkiestra jest pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu Kolęd i Pastorałek, który każdego roku odbywa się w Kościele Nawiedzenia NMP w Ruścu.
Jeżdżę uliczkami Ruśca, obserwuje okolicę i zwykłe, codzienne życie mieszkańców. Dominującym typem zabudowy jest tutaj zabudowa zagrodowa, związana z gospodarstwami rolnymi. 
Tablica informacyjna przy ul. Sosnowej dot. projektu "Modernizacja drogi gminnej Rusiec-Pawłów współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Beneficjent Gmina Rusiec. Projekt dofinansowany z EFRR w wysokości 75% oraz z budżetu państwa w wysokości 10% kosztów kwalifikowanych. Budżet Gminy Rusiec finansuje projekt w 15% kosztów kwalifikowanych".
Tartak przy ul. Sosnowej.
Cmentarz parafialny w Ruścu.
"Ś.P. Dariusz Iwanicki lekarz medycyny żył lat 67 zm. 13.11.2014.".
Szczególną uwagę na tut. nekropolii, przyciąga okazały pomnik Ksawerego Rogowskiego - właściciela wsi Dąbrowa Rusiecka.
"D.O.M. Ś.P. Ksawery Rogowski urodził się d. 11 lis.1831 r. umarł d. 2 lip.1859 r. pozostali w smutku żona i synowie tę pamiątkę stawiają i proszą o westchnienie za jego duszę do Boga".
Grobowiec księży tut. parafii : "Ks. Jan Baryłkiewicz żył lat 72, zm. 1889/ Ks. Józef Korycki żył lat 74, zm. 1924/ Ks. Franciszek Królikowski żył lat 65, zm. 1940".
"Zbiorowa mogiła Ś.P. trzech żołnierzy polskich 30 Dywizji Piechoty Armii Łódź poległych w obronie ojczyzny we wrześniu 1939 roku".
Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Ruścu.
Przed budynkiem znajduje się pomnik - otwarta księga z sentencją rzymskiego filozofa Seneki : "Non scholae sed vitae discimus - Nie dla szkoły uczymy się lecz dla życia".
Na szkolnym zieleńcu rosną "Dęby Pamięci - posadzone zostały dla uhonorowania pamięci aspiranta Policji Państwowej Jana Wilczyńskiego i aspiranta Policji Państwowej Teodora Karnikowskiego, zamordowanych strzałem w tył głowy w Twerze w roku 1940 przez NKWD".
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ruścu.
Ochotnicza Straż Pożarna w Ruścu (rok założenia 1917).
Gminna Bibliotek Publiczna w Ruścu.
Dom Strażaka w Ruścu.
Gminny Ośrodek Kultury w Ruścu.
Komisariat Policji w Ruścu.
Urząd Poczty Polskiej
Urząd Gminy Rusiec.
Gmina Rusiec jest podzielona na 20 sołectw : Andrzejów, Annolesie, Antonina, Aleksandrów, Dęby Wolskie, Dąbrowa Rusiecka, Dębina, Jastrzębice, Krasowa, Korablew, Kuźnica, Mierzynów, Nowa Wola, Prądzew, Rusiec I, Rusiec II, Wincentów, Wola Wiązowa, Zalasy i Zakurowie, składających się z 36 wsi. Gminę zamieszkuje ponad 5000 osób.
Firma "Kampol" w Ruścu. Podstawową działalnością firmy jest całoroczny skup, sprzedaż zbóż paszowych i konsumpcyjnych, nasion oleistych, strączkowych, motylkowych, egzotycznych itp. Zakład jest również producentem karm dla gołębi, grochu obłuskanego i kaszy jaglanej
Drugi tartak w Ruścu przy ul. Wieluńskiej 4.
Firma "Pomapol" przy ul. Wieluńskiej 2 - producent dań gotowych, zup, konserw i pasztetów.
Dworzec kolejowy – stacja kolejowa, która posiada nazwę „Rusiec Łódzki”. 
W nastawni stacji zachowało się oryginalne wyposażenia z lat międzywojennych, które do dziś doskonale funkcjonuje.
Zobacz więcej na temat magistrali węglowej - WYCIECZKA Nr 216.
 
Nowy plac zabaw dla dzieci przy ul. Wieluńskiej.
Inwestycja została wsparta przez fundusze pochodzące z UE. Przy placu ustawiona jest tablica z informacją : "Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Boisko piłkarskie Ludowego Klubu Sportowego "Hetman" Rusiec.
Na stadionie znajdują się trybuny dla publiczności, które wybudowano dzięki funduszom europejskim.
"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja mająca na celu remont trybun na boisku sportowym GOSiR w Ruścu współfinansowana ze środków Unii europejskiej w ramach działania Wdrażania lokalnych strategii rozwoju - mały projekt".
Malowniczy staw w Ruściu, który znajduje się w trójkącie ulic Wieluńska-Koniecpolska-Żeromskiego.
Kończę na dziś poznawanie wsi Rusiec i ruszam w drogę powrotną do Łodzi.
POWRÓT  DO  ŁODZI
Jadę na wschód do wsi Krasowa, szerokim poboczem drogi krajowej nr 74.
Na szosie mały ruch, tak więc nie ma się co bać dróg krajowych ! Szybko i sprawnie docieram do granicy gm. Rusiec z gm. Szczerców.
Most nad rzeką Widawką we wsi Dzbanki.
Widawka to prawy dopływ Warty o długości 99,56 km. Źródła rzeki znajdują się na Wzgórzach Radomszczańskich w południowej części woj. łódzkiego, w gminie Kodrąb.
Po dojechaniu do skrzyżowania z drogą woj. nr 483 w Szczercowie, skręcam w lewo - na Łask.
Po drodze jest wiele atrakcyjnych miejsc - na przykład schron bojowy z września 1939 roku na przedpolach wsi Lubiec.
Ruiny dworu szlacheckiego na wyspie we wsi Krześlów.
W Krześlowie robię sobie krótki odpoczynek, bo ostro dziś kręcę korbą !
Cudownie żółto-zielone pola gorczycy w Krześlowie.
DW nr 483 - "Gmina Buczek witamy" /granica powiatu bełchatowskiego i pow. łaskiego/. 
Po dojechaniu do Buczka kieruję się do wsi Brodnia, gdzie oglądam wyremontowaną remizę strażacka.
Brodnia Dolna i ruiny dawnej gorzelni.
Wyżeł Rex - pies myśliwski nowych właścicieli "Osady "Dwa młyny" w Talarze.
Dwa zabytkowe, drewniane młyny nad Grabią w osadzie młyńskiej Talar. Zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 114 !
Magiczna rzeka Grabia /zdjęcie z kamerki GoPro/.
Dwór z 1856 roku rodziny Kazimierza Fiszera - ostatniego przedwojennego właściciela młyna w Talarze.
Wiadukt trasy szybkiego ruchu S-8 w Ldzaniu.
Siedziba Urzędu Gminy Dobroń.
Na budynku zawieszona jest tablica z informacją : "Tu realizowany jest projekt "Krok ku lepszej przyszłości" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w rakach Europejskiego Funduszu Społecznego "Krok ku lepszej przyszłości". Realizator projektu Gminny Ośrodek pomocy społecznej w Dobroniu".
Dobroń - skrzyżowanie ul. 11 Listopada z ul. Pabianicką.
Wyjeżdżam na drogę woj. nr 482 i pedałuję do wsi Chechło Drugie. Przejeżdżam pod wiaduktem trasy S-14.

Następnie kieruję się przez Pabianice do Ksawerowa, gdzie na ul. Łódzkiej trafia mi się zjawiskowy zachód słońca (po prawej stronie okazała willa romska).




Super przejażdżkę do Ruśca, kończę na terenie "OFF Piotrkowska". Przy Piotrkowskiej 138/140 znajduje się najmodniejszy dziś w Łodzi punkt na kulturalnej i kulinarnej mapie miasta. Niestety bar "Republika naleśnika" zastałem już zamknięty, a taką miałem ochotę przekąsić coś dobrego !
Ruszam więc ospale do domu, gdzie czeka na mnie skromna kolacja - zupa i pyszny chleb, który kupiłem sobie w rodzinnej piekarni w Ruścu. Mam nadzieję, że będzie mi smakował i wkrótce wrócę do Ruśca po drugi ! 😍
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger