Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 473 - Żeromin i Święcicki Zdrój

 TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE : 

Łódź (Kilińskiego, Rzgowska) - Starowa Góra - Rzgów - Tuszyn - Żeromin - Rzepki - Tychów - Czarnocin - Biskupia Wola - Kiełczówka - Baby - Moszczenica - Wola Moszczenicka - Raków - Piotrków Trybunalski - Zalesice - Kolonia Witów - Kałek - Przygłów - Włodzimierzów - Sulejów - Owczary - Prucheńsko Duże - Prucheńsko Małe - Nowe Błogie - Błogie Szlacheckie - Błogie Rządowe - Małe Końskie - Bukowiec nad Pilicą - Twarda - Smardzewice - Swolszewice Małe - Tomaszów Mazowiecki - Kolonia Zawada - Zawada - Łagiewniki - Świńsko - Żywocin Kolonia - Żywocin - Ewcin - Ceniawy - Będków - Prażki - Teodorów - Kotliny - Dalków - Wardzyn - Brójce - Wola Rakowa - Giemzówek - Giemzów - Stefanów - Łódź (Kalinowskiego, Kolumny, Tomaszowska, Dąbrowskiego, al. Śmigłego-Rydza, Kopcińskiego, Narutowicza, Piotrkowska, Więckowskiego)

[11.05.2016. - 173,37 km, 22,4 km/h, 7:37:18 h]

ZDJĘCIA                FILMY                 GPS     
Mr SCOTT jedzie do... Żeromina ! Trasa WYCIECZKI Nr 473.
Trzy dni temu pojechałem z rowerowymi kolegami do Nieszawy, wykręciłem 321 km i po szybkiej regeneracji, ruszam na kolejną wycieczkę po regionie łódzkim !
Zaczynam w centrum Łodzi od popatrzenia na postępy prac przy remoncie ul. Kilińskiego, który ma się zakończyć 30 września.
Społeczna Akademia Nauk przy ul. Kilińskiego 98. 
Największy postęp robót drogowych na Kilińskiego jest widoczny na odcinku od al. Piłsudskiego do ul. Nawrot. Pomiędzy Nawrot a ul. Tuwima wygląda to znacznie gorzej. Prowadzone są już prace związane z układaniem i przygotowaniem torowiska do betonowania.

Po zakończeniu remontu Kilińskiego zyska nową betonową nawierzchnię, wyremontowane zostaną chodniki, posadzone drzewa i krzewy. U zbiegu z ulicą Nawrot oraz przy ul. Tuwima powstaną dwa nowe skwery. Nowy wygląd zyska otoczenie parku im. Sienkiewicza. Zamontowano już nowe przystanki i oświetlenie uliczne.
Nowy hotel "Ambasador" przy ul. Kilińskiego 143/147.
Ze śródmieścia przemieszczam się na południe miasta. Jadę super drogą rowerową wzdłuż ul. Rzgowskiej.
Mijam Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki przy ul. Rzgowska 281/289 i kieruję się do Rzgowa.
NA  TRASIE   DO  ŻEROMINA
Szybko docieram pod Komisariat Policji w Tuszynie.
Oglądam nieczynną jeszcze autostradę A-1 w Tuszynie.
Linia energetyczna przy A-1 w Tuszynie.
Po zjeździe z wiaduktu dojeżdżam do wsi Żeromin - głównego celu dzisiejszej wycieczki. Miejscowość położona jest na trasie czerwonego szlaku "Łódzka Magistrala Rowerowa" (odcinek wschód-zachód).
Żeromin poznałem dobrze podczas WYCIECZKI Nr 145, ale dzisiaj przyjechałem tu ze specjalną misją !
Parę dni temu umówiłem się na spotkanie biznesowe z przedstawicielem firmy "Święcicki Zdrój", który natrafił w internecie na mój reportaż z wycieczki do Żeromina w 2012 roku. Zostałem zaproszony do odwiedzenia dawnej gorzelni, która została właśnie wyremontowana.
W ubiegłym roku dawny majątek Mazarakich kupił biznesmen z Rzepek pan Paweł Święcicki, który postanowił uratować gorzelnię i uruchomić w niej rozlewnię słynnej przed wojną wody źródlanej.
Mam ogromne szczęście, bo pan Święcicki właśnie przyjechał do nowej siedziby swojej firmy i zasiedliśmy do sympatycznej pogawędki. W sali konferencyjnej zawieszone są portrety rodziców i dziadków pana Pawła. Tata pana Pawła - Władysław, spędził ponad cztery lata w niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. 
Za pobyt w Auschwitz Władysław Święcicki dostał odszkodowanie, za które kupił ziemię w Rzepkach. Pan Paweł, odkąd pamięta, pomagał rodzicom w gospodarstwie, a w przerwach chodził do pobliskich źródeł, aby ugasić pragnienie. Teraz spełniło się jego wielkie marzenie i już za miesiąc ruszy w Żerominie produkcja wody źródlanej "Święcicki Zdrój" ! 
Badania wykazały, że z żeromińskich źródeł wybija woda alkaliczna o wysokim odczynie pH, wynoszącym 8,3 i dużych właściwościach odkwaszających.
To właśnie w pomieszczeniach zabytkowej gorzelni, będzie odbywać się skomplikowany proces oczyszczania wody z nadmiaru żelaza i manganu.
Znajduje się tam cała linia produkcyjna – począwszy od produkcji butelek, poprzez napełnianie ich wodą, kończąc na etykietowaniu. Wszystkie niezbędne urządzenia są już zamontowane, a rozlewnia czeka już tylko na odbiór techniczny.
Dwanaście podziemnych źródeł w Żerominie od wieków przyciągało mieszkańców i przyjezdnych - jak głoszą legendy, nawet król Władysław Jagiełło miał poić tutaj swoje konie podczas postoju w trakcie polowania. 
 
Obecnie na żeromińskiej ziemi prowadzone są prace porządkowe. Pan Paweł Święcicki chce tutaj wystawić m.in. grotę skalną ku czci Matki Boskiej.
Każde z dwunastu źródeł ma dostać swoją nazwę nawiązującą do tradycji polskiej religijnej i patriotycznej.
Tutejsze źródła mają swoje magiczne właściwości, bo gdy wybijają z głębi ziemi, to w zimie nigdy nie zamarzają !
Na zakończenie wizyty w Żerominie otrzymałem super prezenty - zestaw gadżetów marki "Święcicki Zdrój" z rowerowym bidonem !
Ustaliliśmy też z panem Pawłem Święcickim, że będę reklamował markę "Święcicki Zdrój" na moim blogu oraz fanpage na portalu facebook, a w zamian będę mógł rozkoszować się na co dzień orzeźwiającym smakiem wody źródlanej "Święcicki Zdrój" ! Dziękuję bardzo !!!
Pamiątkowa fotografia z sympatycznymi pracownikami i sympatykami firmy "Święcicki Zdrój". Dziękuję za miłe przyjęcie i do zobaczenia !!! 
Żeromin to jednak nie tylko historia wody źródlanej, a okazały dworek wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku. W 1912 roku obiekt przejęty został przez rodzinę Mazarakich, którzy go rozbudowali. Częstym ich gościem bywała pisarka, Maria Rodziewiczówna, szukająca inspiracji i wytchnienia w bajecznej okolicy Żeromina. Po wojnach dworek stał się własnością Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego, następnie zaś PGR-u.
Wielka szkoda, że spłonął doszczętnie podczas zabawy wiejskiej w 1988 roku... Ale dla pana Pawła Święcickiego nie ma rzeczy niemożliwych i jak mi powiedział, dwór zostanie wkrótce odbudowany ! To świetna wiadomość i trzymam kciuki za pomyślną realizację tego projektu !!! 
Po wizycie w firmie "Święcicki Zdrój" wracam na szosę prowadzącą przez Żeromin. Przy skrzyżowaniu z ul. Stara Wieś stoi żelazny krzyż przystrojony kolorowymi wstążkami.
W Żerominie znajduje się jeszcze jedna duża firma - Zakład Przetwórstwa Rybnego "Fishfood".
Opuszczam gościnny Żeromin i kieruję się na wschód trasą czerwonego szlaku rowerowego. Taki mam plan na przyszłość, że jak już poznam większą część regionu łódzkiego, to wezmę się za pokonywanie szlaków rowerowych. Mam nadzieję, że może kiedyś, uda mi się przejechać w całości Łódzką Magistralę Rowerową !
NA  TRASIE  DO  SULEJOWA
Jeden z pięknych stawów w Żerominie o nazwie "Zero dolne".
Żeby jednak przejechać całe woj. łódzkie rowerem, muszę być wytrwałym i pilnie trenować ! Dlatego też nie wracam do domu, tylko jadę dalej poznawać swoją małą Ojczyzną ! Jadę na wschód do wsi Rzepki (gm. Czarnocin, powiat piotrkowski).

Czarnocin i plantacja z hodowlą trawy rolowanej.
Wyremontowana remiza strażacka OSP Baby.
Moszczenica i kościół parafialny p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża. 
Oddział Terenowy Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy.  
Oddział Terenowy Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy tworzą trzy parki krajobrazowe : Przedborski Park Krajobrazowy, Sulejowski Park Krajobrazowy oraz Spalski Park Krajobrazowy.
Wchodzę na teren i zwiedzam ośrodek, który znajduje się w ostoi leśnej, przy drodze nr 716 relacji Piotrków – Koluszki. 
Na terenie ośrodka prowadzona jest m.in. hodowla konia polskiego.
Na terenie znajduje się ścieżka edukacyjna. Na dużych tablicach opisana jest m.in. geneza utworzenie ZNPK.
Są także wiadomości na temat lasu, drzew i różnych roślin. Zespół zajmuje się inwentaryzacją obiektów przyrodniczych na terenie parków, opiniuje też projekty planów zagospodarowania przestrzennego terenu oraz wnioski dotyczące wycinki drzew na terenach parków.
W granicach województwa łódzkiego parki krajobrazowe zajmują powierzchnię ok.175 tys. ha, co stanowi blisko 10% obszaru regionu. 
Ruszam dalej na szlak i ostro kręcę korbą ! Pomagają mi w tym rewelacyjne buty marki "Scott MTB Comp", które otrzymałem w prezencie od firmy "Scott Sports Polska". Stało się to podczas tegorocznych testów rowerów Scott, które organizowała firma GOLD SPORT.
Wieś Raków i most nad rzeką Wierzejka w ciągu DW nr 716.
Wierzejka to niewielka rzeka dorzecza Pilicy o długości ok. 15 km, lewy dopływ Strawy. Jej źródła znajdują się w okolicy wsi Kamocin.
Piotrków Trybunalski - moja kolejna wizyta w tym królewskim mieście. Zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 264.
Przedszkole Samorządowe Nr 14 - Piotrków Trybunalski ul. Krakowskie Przedmieście.
Na budynku zawieszona jest tablica "Realizując założenia reformy oświaty zbudowano w roku 35-lecia Polski Ludowej i Międzynarodowym Roku Dziecka to przedszkole jako 35 od chwili powołania województwa piotrkowskiego przy wydatnym wysiłku społeczeństwa i zakładów pracy. Wrzesień 1979".
Witów Kolonia - kościół św. Małgorzaty (zobacz więcej WYCIECZKA Nr 277).
Droga krajowa nr 12 i tablica wjazdowa do Sulejowa.
Rzeka Pilica w Sulejowie.
Sulejów poznałem dobrze podczas WYCIECZKI Nr 407. Zaglądam oczywiście do dawnego Opactwa Cystersów na Podklasztorzu.
Pomnik przedstawiający trzy drewniane rzeźby : księcia Kazimierza II Sprawiedliwego, Opata oraz lwa. Postacie te nawiązują zarówno do historii, jak i przekazów i legend dot. Pomnika Historii – Opactwa Cystersów na Podklasztorzu.
Kościół romański Najświętszej Maryi Panny i św. Tomasza Kantuaryjskiego, który zbudowano w 1232 roku. 
"Wieża krakowska" - pochodząca z początku XVI wieku o wysokości 34 metrów oraz "Baszta attykowa".
"Zabytki w Gminie Sulejów" - tablica informacyjna na Podklasztorzu.
Cele dzisiejszej wycieczki zrealizowałem ! Wyjeżdżam z Sulejowa po ul. Jagiełły i ruszam w drogę powrotną do domu.
POWRÓT  DO  ŁODZI
Gmina Sulejów żegna - wkraczam na obszar wsi Owczary (gm. Mniszków, pow. opoczyński).
Zakład Ceramiki Budowlanej w Owczarach. Lokalizacja cegielni spowodowana jest występowaniem rzadkich na terenie Polski iłów kredowych. Surowiec ten występuje jedynie na Podkarpaciu oraz w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego i Sulejowa.
Wieś Prucheńsko Duże i kapliczka z 1923 roku.
Błogie Szlacheckie i kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja. Wieś odwiedziłem w trakcie WYCIECZKI Nr 406.
Błogie Rządowe i Rezerwat Przyrody "Błogie".
Nowa szosa za wsią Bukowiec n/Pilicą i wjazd na teren Powiatu Tomaszowskiego.
Wieś Twarda w gm. Tomaszów Mazowiecki - zobacz WYCIECZKA Nr 256.
Elektrownia "Zbiornik wodny Sulejów" w Smardzewicach.
Samotny biały żagiel na Zalewie Sulejowskim.
Jachty i żaglówki w porcie wodnym we wsi Swolszewice Małe.
W tych okolicach jest mnóstwo atrakcji turystycznych ! Dojeżdżam do Grot Nagórzyckich.
Plac Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim.
Justyna i Mateusz - tomaszowscy rowerzyści. Pogadaliśmy chwilę o rowerowych wycieczkach 🚲.
Z Tomaszowa pedałuję do wsi Świńsko.
Potem do osady Ewcin, gdzie robię sobie słoneczną sesję przy ruinach starego domostwa.
Z Ewcina jadę do Będkowa, gdzie jestem częstym gościem.
Potem podziwiam zachód słońca nad zalewem w Kotlinach.
Cudownie wiosenne drzewa owocowe we wsi Dalków.
Przedwieczorna mgła na polach Dalkowa.
Pole rzepaku we wsi Wardzyn.
Wola Rakowa - DW nr 714 i wiadukt nad autostradą A-1.
Ostatnie chwile wycieczki poświęcam na szybki dojazd do Łodzi. Na ul. Narutowicza przy Składowej, trwa budowa nowego biurowca.
Więckowskiego 1 - pęknięta szyba na wystawie sklepu i słynne graffiti "Dziewczynka z młotkiem".
Kończę "biznesową" wyprawę do Żeromina z niezłym rezultatem 173 przejechanych kilometrów. To był bardzo udany i aktywnie spędzony dzień ! Już się nie mogę doczekać pierwszej dostawy źródlanej wody "Święcicki Zdrój" !!!☺

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger