Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 43 "Zgierz"

TRASA : Łódź (Manufaktura, Ogrodowa, Karskiego, Drewnowska, Kasprzaka, Klonowa, św. Antoniego Padewskiego, Limanowskiego, al.Włókniarzy, Rondo mjr.Biłyka, Zgierska) - Zgierz (Łódzka, Sosnowa, Kolejowa, 3-go Maja, Łódzka, Plac Jana Pawła II, Armii Krajowej, Łęczycka, Park Miejski, Piłsudskiego, 1 Maja, Rembowskiego, Dąbrowskiego, Narutowicza, Barlickiego, Słowackiego, Plac 100 Straconych, Piątkowska, Łódzka ) - Łódź (Zgierska, Park im.A.Mickiewicza, Zgierska) 
[06.10.2011. - 43,4 km, 16,7 km/h, 2:59:29 h]  
GPS     
Mr SCOTT jedzie do ... Zgierza !!! Trasa WYCIECZKI Nr 43 (-:
Mr SCOTT nie rzuca słów na wiatr ! Minęły trzy dni od obietnicy powrotu do Zgierza i właśnie dziś jadę zwiedzić to piękne miasto. Zaczynam z ulicy Ogrodowej, tuż przy głównym wejściu do niezwykłej Manufaktury. Ruszam w kierunku ul.Limanowskiego.
Jadąc ulicą Klonową, tuż przed samą "Limanką" skręcam w stronę ulicy św.Antoniego Padewskiego. Pomiędzy blokami mieszkalnymi osiedla "Żubardź", znajduje się przepiękny kościół.
To parafia Świętego Antoniego z Padwy.
Świątynię zbudowano w latach 1947-1951. Stanęła na miejscu zburzonego przez Niemców w 1942 roku kościoła, który służył wiernym od 1927 roku.
Co ciekawe - obecny kościół jest trzecim od początku parafii. Pierwszy - drewniany, powstał w 1924 roku i przetrwał do 1950 roku. Przeniesiono go do wsi Łękawa w gminie Bełchatów.
Ta neoromańska świątynia przez lata pozostawała bez wierzchołka. Wreszcie w końcu 2000 roku, dobudowano wysoką na 53 metry wieżę i zawieszono trzy dzwony. Ruszam na trasę słonecznej wycieczki !
Z Łodzi do Zgierza można dojechać na trzy sposoby : ulicą Szczecińską, Zgierską lub Łagiewnicką. Wybieram ten drugi, najłatwiejszy do wykonania wariant. Ulicą Zgierską docieram do granicy tych bliskich sobie miast. Zgierz uzyskał prawa miejskie bardzo dawno, bo przed 1288 rokiem i należy do najstarszych grodów w województwie łódzkim. Jadę ul.Łódzką do pierwszej krzyżówki ze światłami.
To nie pierwsza wizyta Mr SCOTT'a w Zgierzu - byłem już w tym mieście podczas WYCIECZKI Nr 2, Nr 3, Nr 26 czy Nr 29. Skręcam w lewo w ul.Sosnową i kieruję się stronę torów kolejowych i Stacji Nowa Gdynia. Pokazuje to właśnie Mr SCOTT.
Stacja Nowa Gdynia to malowniczo położony ośrodek na granicy Łodzi i Zgierza. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Oprócz hotelu i restauracji, mamy tutaj do dyspozycji ogromny kompleks sportowy a także wszystko, co potrzebne do utrzymania zdrowia i poprawienia kondycji.
Kolejnym miejscem na trasie wycieczki jest inna stacja - tym razem PKP w Zgierzu. Dojeżdżam tam kierując się z ul.Sosnowej do ul.Chełmskiej. Potem skręcam w lewo w ul.Uroczą i ul.Twardą.
Budynek dworcowy powstał w 1902 roku i stoi oczywiście przy ul.Kolejowej. Jest to dzielnica Nowe Miasto. 
Jadę w stronę centrum miasta, gdzie przy ul.3 Maja 46 znajduje się zabytkowy budynek Kolegium Nauczycielskiego. Dojeżdżam ponownie do ul.Łódzkiej i skręcam w prawo. Przede mną bardzo charakterystyczny punkt na planie Zgierza.
                                           
To wspaniały kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, wybudowany w latach 1910-1924 w stylu neogotyckim. Znajduje się przy Placu Jana Pawła II-go.  
To kościół farny miasta Zgierza o 64-metrowej wieży ! Do głównego wejścia prowadzą strome, 62-stopniowe schody !  
Świątynia powstała z czerwonej cegły, wg projektu znanego architekta Stefana Lemmene.
Na dziedzińcu kościoła ustawiona jest figurka Najświętszej Maryi Panny z 1903 roku.
Ze schodów kościoła rozciąga się wspaniały widok na centrum miasta.
Tuż przy kościele znajduje się tzw. Stary Rynek - obecnie Plac Jana Pawła II.
Naprzeciwko miejskiego magistratu stoi pomnik sympatycznego jeża. To bohater wiersza Wandy Chotomskiej pt. "Przygody jeża spod miasta Zgierza". Władze miasta postanowiły uczynić z niego symbol miejscowości. No i bardzo dobrze !!! Bo Mr SCOTT jeździ po rynku i "nie wierzy, że na kościelnej wieży leży stado zgierskich jeży " (-:
Z rynku ruszam ul.Łęczycką na wschód. Przebiega tędy podmiejska linia tramwajowa nr 46. W całym Zgierzu zobaczyć można wiele starych domów z XIX wieku. 
Przy ul.Łęczyckiej 24 znajduje się zabytkowy budynek Łaźni Miejskiej. Obiekt oddano do użytku w 1929 i ciągle można z niego korzystać. Ruszam dalej w stronę zgierskiego Parku Miejskiego im.Tadeusza Kościuszki.
Wyjeżdżam na ulicę 1 Maja 5, gdzie w pochodzącym z XIX wieku neoklasycystycznym pałacu (należ do fabrykanckiej rodziny Zachertów, a później rodziny Pniewskich), mieści się zgierski Pałac Ślubów.
Ulicą 1 Maja dojeżdżam do ul.Długiej. To reprezentacyjna i główna arteria Zgierza, ciągnąca się od placu Jana Pawła II (dawniej Stary Rynek) do granicy miasta. Skręcam w ul.Narutowicza, gdzie znajduje się wiele zabytkowych budynków. Drewniane domy tkaczy zbudowane w II połowie XIX wieku, jak ten przy ul.Narutowicza 29, są niewątpliwie atrakcją turystyczną miasta.
Przy ulicy Narutowicza 6 stoi kolejny, piękny zabytkowy dom.
Miasto Zgierz uzyskało dofinansowanie w ramach Mechanizmu Norweskiego i Europejskiego Obszaru Gospodarczego na rewitalizację zabytków - Parku Kulturowego Miasto Tkaczy. Jest więc szansa, że w najbliższej przyszłości odrestaurowanych zostanie więcej tych zabytkowych budowli !
A tutaj jeden z pięknie odnowionych domów tkaczy przy ul.Narutowicza. Jadę dalej zgierską starówką i skręcam w prawo w ul.Rembowskiego.
Przy ul. 1 Maja 19 znajduje się budynek dawnej remizy ochotniczej straży pożarnej, pochodzący z drugiej połowy XIX wieku. Jadę dalej na zachód, do krzyżówki ze światłami.
Zatrzymuję się na Placu Kilińskiego. Jest tu skwer i mała fontanna. Po drugiej stronie ulicy znajduje się krańcówka linii tramwajowej nr 16, którym można dojechać do Łodzi.
Z ul.Długiej skręcam w prawo w ul.Dąbrowskiego. Przy skrzyżowaniu z ul.Barlickiego, stoi "Dom pod Lwami” - budynek miejskiego muzeum. To klasycystyczny murowany obiekt z 1828 roku, który należał do rodziny Zippelów.
Zwiedzam Zgierz jeżdżąc starymi ulicami i kieruję się do kolejnego zabytkowego obiektu. Przy ul.Słowackiego 10 oglądam kościół Chrystusa Króla. Mieści się on w gmachu zbudowanym w 1907 roku na potrzeby zgierskich mariawitów. Służył im przez 40 lat. Po wojnie został przejęty przez katolików.
Wracam do centrum miasta na przedwojenny Plac Stodół. To tzw. Plac Stu Straconych - miejsce publicznej egzekucji 100 Polaków w dniu 20 marca 1942 roku. Była to największa publiczna egzekucja dokonana przez hitlerowców na terenie Polski w czasie II wojny światowej. Stoi tu pomnik upamiętniający ofiary mordu.
Obok pomnika znajdują się tablice dla upamiętnienia tamtych tragicznych wydarzeń.
Jest także tablica ku pamięci zgierzan - oficerów Wojska Polskiego i policjantów - jeńców wojennych, zamordowanych przez władze sowieckie w 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Twerze.
Aby dokładniej zwiedzić Zgierz potrzeba kilku dni, a podczas jednej wycieczki nie sposób trafić do wszystkich ciekawych miejsc. Mr SCOTT pewnie jeszcze nie raz zawita do tego leżącego nad rzeką Bzurą, pięknego miasta. Wracam do Łodzi ! Dojeżdżam w okolice zajezdni tramwajowej Helenówek.
Stamtąd gnam prosto ul.Zgierską do Parku im.Adama Mickiewicza na Julianowie. Tu kończę wyprawę do Zgierza. W parku jak zwykle jest prześlicznie ! Mr SCOTT zastanawia się, czy Zgierz jest słynny tylko z jeża ? A wiersz Jana Brzechwy "Pali się" - a właśnie !!! Zaczyna się przecież od wersu : 
"Leciała mucha z Łodzi do Zgierza, po drodze patrzy: strażacka wieża, na wieży strażak zasnął i chrapie, w dole pod wieżą gapią się gapie.
Mucha strażaka ugryzła srodze, podskoczył strażak na jednej nodze
...". Dobranoc Państwu  (-:

2 komentarze:

  1. bardzo fajne,dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  2. Mr SCOTT dziękuje za komentarz. Cieszymy się, że się spodobało (:

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger