Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 42 "Parzęczew"

TRASA : Łódź (Roosevelta, Sienkiewicza, Roosevelta, Piotrkowska, Plac Wolności, Nowomiejska, Zgierska, Pojezierska, al.Włókniarzy, 11 Listopada, Okulickiego, Sianokosy, Szczecińska) - Zgierz (Konstantynowska, Sieradzka, Plac Jana Pawła II, Aleksandrowska, Wiosny Ludów) - Jastrzębie Górne - Jedlicze A - Grotniki - Orła - Pustkowa Góra - Chociszew - Wytrzyszczki - Parzęczew - Florentynów - Mariampol - Stare Krasnodęby - Karolew - Nakielnica - Ruda Bugaj - Aleksandrów Łódzki (Daszyńskiego, Piotrkowska) - Łódź (Kąkolowa, Hodowlana, Szczecińska, Wersalska, Szparagowa, Aleksandrowska, Brukowa, Limanowskiego, Zgierska, Nowomiejska, Plac Wolności, Piotrkowska, Jaracza
[03.10.2011. - 81,7 km, 21,0 km/h, 3:54:04 h]  
GPS                                           
Mr SCOTT jedzie do ... Parzęczewa !!! Trasa WYCIECZKI Nr 42 (-:
Wyprawę do Parzęczewa zaczynam sprzed parafii p.w. Najświętszego Imienia Jezus, która znajduje się przy ul.Sienkiewicza 60. Ten przepiękny, neoromański kościół powstał w latach 1880-1884 przy ogromnym wsparciu finansowym Karola Wilhelma Scheiblera. Był wtedy świątynią luterańską. W 1945 roku obiekt przeszedł w ręce zakonu jezuitów, którzy sprawują tu posługę kapłańską do dziś.
Na frontowej ścianie kościoła znajduje się tablica dla uczczenia pamięci "Żołnierzy Niepodległej Polski" poległych w latach 1914-1920. Ruszam na trasę ulicą Piotrkowską (na filmie odcinek "Pietryny"od ul. 6 Sierpnia do Placu Wolności).
Wydostaję się z miasta jadąc al.Włókniarzy i ul.11 Listopada, co Mr SCOTT pokazuje na filmie.
Ulicą Sianokosy dojeżdżam do ul.Szczecińskiej i skręcam w prawo.
Żegnam Łódź i ul.Konstantynowską jadę do centrum Zgierza (przez Rondo Sybiraków i ul.Barona). Jechałem już tędy podczas WYCIECZKI Nr 3 i Nr 26.
Tym razem zatrzymuję się na dłużej na Placu Jana Pawła II. Dziś jest tak fantastyczna pogoda, że na tle błękitnego nieba, kościół św.Katarzyny Aleksandryjskiej wygląda po prostu cudownie !
To tzw. farny kościół miasta Zgierza. Wybudowano go w latach 1910-1924 w stylu neogotyckim.  
Wracam na szlak i ul.Aleksandrowską dojeżdżam do ul.Wiosny Ludów, gdzie skręcam w prawo na Grotniki. Mr SCOTT obiecuję sobie, że przyjadę do Zgierza na dłuższe zwiedzanie !
Rozpędzam się ile tylko sił w nogach i szybko docieram do wsi Jastrzębie Górne. Byłem już tutaj podczas WYCIECZKI Nr 26.
Cały czas jadę odnowioną drogą. Na tym skrzyżowaniu z ładną kapliczką, skręcam prawo.
Przede mną przepiękne krajobrazy we wsi Jedlicze A. Mr SCOTT ilekroć tu jest, to zawsze zachwyca się tym pięknym, przydrożnym drzewem.
Pędzę po równej drodze z górki, aż do samych Grotnik ! To wręcz wymarzone miejsce dla rowerowych szaleństw (-:
Przemykam prędko przez ten słynny podłódzki kurort szosą na Ozorków Za tą ładną kapliczką skręcam w lewo.
Pojadę teraz na zachód przez wieś Orła. To typowa ulicówka, z wieloma zadbanymi gospodarstwami rolnymi i działkami rekreacyjnymi. Jest tu lekki spadek terenu, więc to wymarzona okazja na poprawienie średniej czasu wyprawy.
Docieram do wsi Pustkowa Góra. Przekraczam tory kolejowe i skręcam w lewo.
Szybko docieram do Chociszewa. Byłem już w tej ładnej miejscowości podczas WYCIECZKI Nr 3.
Jadę przez zachodnią część wsi, mijam krzyżówkę z drogą na Mikołajew i po chwili opuszczam Chociszew.
Dosłownie po kilkunastu metrach, uwagę Mr SCOTT'a przykuwa nietypowy dla polskiej ziemi widok... Po lewej stronie szosy wyrastają najprawdziwsze wigwamy ! To park edukacyjno-rozrywkowy "Indianie świata". Szkoda tylko, że wioska indiańska jest dzisiaj nieczynna. Ruszam dalej w kierunku podjazdu na wiadukt nad autostradą A-2. Mijam rozjazdy do wsi Florianki i Julianki.
Jestem coraz bliżej celu wyprawy. Tę ładną kapliczkę przy rozjeździe we wsi Wytrzyszczki, Mr SCOTT wypatrzył bez problemu ! Jadę dalej prosto, po drodze prowadzącej bezpośrednio do Parzęczewa.
Wytężamy wzrok, bo przy wyjeździe z Wytrzyszczek, na horyzoncie widać już wieżę parzęczewskiego kościoła. Po obu stronach szosy prowadzącej z Ozorkowa, rozciągają się przepiękne wytrzyszczańskie pola. Mr SCOTT przestrzega ! Można tu dostać wytrzeszczu oczu !!!
I wreszcie dojeżdżam do Parzęczewa.To bardzo stara miejscowość, bo już w 1098 roku Parzęczew należał do dóbr książęcych króla Bolesława Krzywoustego. W roku 1421 z nadania króla Władysława Jagiełły, otrzymał nawet prawa miejskie.
Ulicą Ozorkowską dojeżdżam do centrum Parzęczewa. Na rynku przy Placu Kościuszki, stoi piękny kościół parafialny p.w.Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Świętej Anny i Świętego Wojciecha. Przez Parzęczew przejeżdżałem już podczas WYCIECZKI Nr 8.
Świątynię zbudowano w latach 1802-1805 w stylu neoklasycystycznym, nakładem braci Franciszka i Ignacego Stokowskich - ówczesnych właścicieli dóbr parzęczewskich.
Na ścianie kościoła znajduje się m.in. tablica dla upamiętnienia pomordowanych w hitlerowskich więzieniach i obozach koncentracyjnych.
                                                       
Oglądam dokładnie kościół ze wszystkich stron. Warto zajrzeć do środka, gdzie wnętrza zdobią fantastyczne malowidła ucznia Jana Matejki - Aleksandra Przewalskiego oraz malarza z Petersburga - Wincentego Łukasiewicza.
Na rynku znajduje się tablica z planem miejscowości, więc nie ma problemu z odszukaniem ciekawych miejsc Parzęczewa.
 
Z rynku jadę na południe i ul.Mickiewicza kieruję się w stronę ulicy Rocha. Na miejscowym cmentarzu znajduje się zabytkowy kościół p.w. św. Rocha, pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku.
Jak głosi legenda, świątynię tą w darze od króla Zygmunta Augusta otrzymał właściciel wsi Piaskowice - Wojciech Piaskowski. Mr SCOTT ociera się właśnie o historię Polski (-:
Najstarszy nagrobek na parzęczewskim cmentarzu, z krzyżem z piaskowca przypominającym pień drzewa ustawionego na skałach, pochodzi z 1873 roku i kryje szczątki ks. Franciszka Uzarskiego.
Ksiądz  Franciszek Uzarski był w latach 1833-1873 proboszczem parafii w Parzęczewie.
Na cmentarzu można ponadto znaleźć kilka okazałych grobowców, jak choćby ten Rodziny Molińskich - z rzeźbą anioła grającego na trąbie.
Pora wracać do domu. Z cmentarza jadę w stronę wiaduktu nad autostradą A-2.
                                                                                  
Okolice Parzęczewa to prawdziwy raj dla rowerzystów ! Drogi przebiegają przez malownicze tereny. Podążam wciąż na południe, pośród rozległych lasów i zielonych łąk.
                                                                                 
Pędzę z górki do Mariampola.
Potem do wsi Stare Krasnodęby, gdzie przekraczam granicę gminy Parzęczew.
Na tej krzyżówce zmieniam kierunek jazdy i skręcam w lewo na Aleksandrów.
Stan asfaltowej nawierzchni nie jest w tych rejonach najlepszy. Jadę jednak bardzo szybko i już za moment pojawiam się we wsi Karolew.
Następnie w Nakielnicy. To bardzo ładne tereny w gminie Aleksandrów Łódzki. Wokół drogi rozciągają się lasy, chętnie odwiedzane przez grzybiarzy. Pełno tu strzelistych brzóz, świerków i pachnących sosen.
Przyciskam mocniej na pedały i bystro przybywam do wsi Ruda Bugaj. Byłem już tutaj w trakcie WYCIECZEK Nr 8, Nr 22 i Nr 38.
To trudny odcinek na trasie wyprawy. Wreszcie dojeżdżam do Aleksandrowa Łódzkiego, gdzie droga skręca w lewo.
Jadę pod górkę ul.Daszyńskiego, by dobrnąć do krzyżówki z drogą krajową nr 71. Przekraczam ulicę Warszawską i jadę dalej prosto ul.Piotrkowską.
Błyskawicznie dojeżdżam do granicy miasta. Aleksandrowska ul.Piotrkowska, przechodzi w tym miejscu w łódzką Kąkolową. Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej ! Jestem już w Łodzi i Mr SCOTT bardzo się z tego powodu ucieszył, co widać na załączonym obrazku ! Ulicami wymienionymi w opisie trasy, podążam do centrum miasta. Jazda ścieżką rowerową po ul.Limanowskiego do al.Włókniarzy, jest naprawdę super !
                                                        
Popołudniową porą dojeżdżam do Placu Wolności. To na pewno jedno z najpiękniejszych miejsc naszego miasta.
Przy Placu Wolności nr 1, stoi dawny ratusz miejski. Zbudowano go w stylu klasycystycznym w roku 1827 roku ! Obecnie mieści się tutaj archiwum państwowe.
Niezwykle udaną wyprawę do Parzęczewa, kończę w bardzo kulturalny sposób. Dojeżdżam do ul.Jaracza, gdzie blisko ul.Kilińskiego znajduje się najstarszy łódzki teatr im.Stefana Jaracza. Teatr działa już od 6 października 1888 roku.  
Mr SCOTT jeszcze raz udowadnia, że Łódź to "Jego wielka miłość" ...  (-:
                        

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger