Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach. Znajdziesz tu opis trasy, zdjęcia miejsc, ludzi i zdarzeń oraz krótkie filmy.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 26 "Ozorków"

TRASA : Łódź (Zgierska, Okulickiego, Sianokosy) -  Zgierz (Konstantynowska, Struga, Miroszewska, Wiosny Ludów) - Jastrzębie Górne - Jedlicze A - Grotniki - Kowalewice - Ozorków (Adamówek, Nowe Miasto, Starzyńskiego, Plac Jana Pawła II, Listopadowa, Wigury, Wyszyńskiego, Maszkowska, Ozorkowska) - Sokolniki Las - Kania Góra - Adolfów - Rosanów - Zgierz (Ogrodnicza, Łęczycka, Łódzka) - Łódź (Zgierska, Nowomiejska, Plac Wolności) 
[18.08.2011. - 68,2 km, 3:04:14 h, 22,3 km/h ]  
Mr SCOTT jedzie do ... Ozorkowa !!! Trasa WYCIECZKI Nr 26 (-:
Jest piękne, sierpniowe przedpołudnie - idealne warunki do jazdy na rowerze ! Ruszam po kolejne niezapomniane wrażenia, tym razem sprzed kościoła Najświętszego Serca Jezusowego i Świętej Marii Małgorzaty Alacoque, który znajduje się przy ulicy Zgierskiej 123. Świątynia została wybudowana w latach 1949-1956. Potem jadę przez Park Julianowski i z ul.Zgierskiej, skręcam w lewo w ul. Okulickiego. Dalej ul.Sianokosy do ul.Szczecińskiej.
  
Skręcam w prawo i już po chwili jestem w południowej części miasta Zgierz. Czeka mnie teraz ostry zjazd ulicą Konstantynowską, która przebiega przez Las Okręglik.
Po dojechaniu do ronda skręcam w lewo w ul.Struga i jadę nią do miejsca, gdzie kończy się asfalt. To przemysłowa część miasta. Skręcam w prawo i wzdłuż betonowego ogrodzenia zakładów "Boruta", jadę piaszczystą drogą do ul.Aleksandrowskiej. Skręcam w lewo, a potem w prawo w ul.Wiosny Ludów - co pokazuje Mr SCOTT.
Opuszczam Zgierz równiutką, niedawno wyremontowaną szosą. Pędzę z górki patrząc na kolorowe pola. Jest pięknie !!! Przede mną wieś Jastrzębie Górne.
Na najbliższym skrzyżowaniu skręcam w prawo - w drogę na Grotniki.
Szybko docieram do wsi Jedlicze A.
Mijam przejazd kolejowy i pedałując z górki wjeżdżam do Grotnik. To letniskowy kurort znam dobrze z WYCIECZKI Nr 3 i Nr 8 (-: 

Lasy w Grotnikach są rzeczywiście imponujące ! Mijam rozjazd do wsi Orła i jadę dalej prosto na północ. Przede mną wspaniały odcinek autostrady A-2 z Konina do Strykowa. 

 
Zaliczam szybki zjazd z wiaduktu i wjeżdżam do wsi Kowalewice. Z daleka widać piękną panoramę Ozorkowa. 

 
Ozorków leży na wysokości 122 – 156 m n.p.m. nad rzeką Bzurą. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z roku 1415 ! Przede mną skrzyżowanie, gdzie skręcam w prawo. Dojeżdżam do kościoła, a następnie zjeżdżam z górki do Placu Jana Pawła II. 

Jestem na centralnym placu miasta. Wokół ozorkowskiego rynku znajduje się wiele zabytkowych kamienic.
Większość budynków pochodzi z XIX wieku. 
W rynku stoi obecnie remontowany kościół parafialny p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP i Podwyższenia Świętego Krzyża. Świątynia została wybudowana w latach 1652–1654 !!!
Barokowa budowla powstała z inicjatywy pierwszego właściciela  Ozorkowa - Jana Szymona Szczawińskiego.
Niedaleko rynku, bo przy ul.ul. Listopadowej 6b, znajduje się zabytkowy, klasycystyczny pałac Schlösserów. W latach trzydziestych XIX wieku, Karol Schlösser zbudował w Ozorkowie największą w mieście fabrykę tkanin bawełnianych o pełnym cyklu produkcyjnym.
Z ulicy Listopadowej skręcam następnie do ul.Wigury. Oglądam zabytkowy, drewniany dom z połowy XIX wieku.
Wracam do rynku i jadę w południowy koniec miasta. Z ulicy Wyszyńskiego skręcę za chwilę w ul.Maszkowską - na Stryków. Zanim to nastąpi, czekam na przejazd tramwaju nr 46, kursującego na najdłuższej, liczącej około 36 km długości linii tramwajowej w Polsce z Łodzi do Ozorkowa (-: 

Przy tym skrzyżowaniu uwagę przykuwa gmach kościoła ewangelicko-augsburskiego p.w. Dwunastu Apostołów Jezusa Chrystusa. Ten późnoklasycystyczny obiekt został wzniesiony w roku 1842 !
Obok kościoła stoi wieża-dzwonnica z 1885 roku, postawiona 40 lat po zakończeniu budowy kościoła. Zegar - ufundowany przez Urząd Miasta w Ozorkowie - zamontowano w 1998 roku.
Opuszczam gościnny i piękny Ozorków. Jadę ul.Maszkowską do rozjazdu dróg przy trasie wojewódzkiej nr 708. Skręcam w prawo na Sokolniki - co pokazuje Mr SCOTT.

 
To przepiękny odcinek na dzisiejszej trasie ! Miejscowość miasto-ogród Sokolniki, powstała w latach 1928 - 1930 z rozparcelowanego majątku barona Aleksandra Rostockiego. Znajduje się tutaj ok. 3.5 tysiąca działek letniskowych ! Samo osiedle posiada aż 120 ulic i wiele wspaniałych rezydencji. 

Za Sokolnikami Lasem wjeżdżam do wsi Kania Góra. Co ciekawe, archeolodzy znaleźli tu ślady bardzo starego osadnictwa z IX wieku przed narodzeniem Chrystusa !!!
To płaski odcinek na trasie wycieczki. Mijam rozjazd w kierunku wsi Biała i na tym rozwidleniu dróg skręcam w lewo - co prezentuje Mr SCOTT. Jadę równą drogą we wspaniałej scenerii ! Krajobraz jest tutaj rzeczywiście malowniczy. Pokonuję ławy podjazd na wiadukt nad autostradą A-2 i po chwili skręcam w lewo do ...  

... Rosanowa, letniskowej miejscowości w gminie Zgierz. Byłemy tutaj podczas WYCIECZKI Nr 2 (-:
Dojeżdżam do skrzyżowania z ulicą Ogrodniczą i skręcam w prawo. Jadę z górki po trylinkach, do trasy krajowej nr 1 w Zgierzu.  
Trzeba tu bardzo uważać, bo ruch pojazdów jest bardzo duży. Jadę do centrum miasta ulicą Ozorkowską. Dalej al.Armii Krajowej i ul.Łódzką.
Szybko dojeżdżam do Łodzi ! Naprzeciwko zajezdni tramwajowej Helenówek, przenoszę się na bezpieczną ścieżkę rowerową. Jadę ul.Zgierską do centrum miasta. Mijam ogromne skrzyżowanie - rondo mjr. Biłyka.

 
Wycieczkę kończę na Placu Wolności pod neorenesansowym kościołem. Został on zbudowany w latach 1889-1891 jako ewangelicko - augsburski kościół Świętej Trójcy. Po II wojnie światowej rzemianowano go na rzymskokatolicki Zesłania Ducha Świętego. 
Halo Mr SCOTT !!! "Ozorek" na wierzchu, więc pora wracać do domu !!!  (-:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blog zdobył uznanie :
- Centrum Informacji Turystycznej Urzędu Miasta Łodzi i polecany jest w zakładce "Ciekawe strony".
- Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego i polecany jest na Portalu Turystycznym Województwa Łódzkiego.
- Towarzystwa Ochrony Krajobrazu w Łodzi i polecany jest w zakładce "Ciekawe strony".
Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger