Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 785 - Niebieski szlak im. Marii Konopnickiej

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE
Dojazd na szlak : Łódź - Konstantynów Łódzki - Bechcice - Bechcice Wieś - Wrząca - Lutomiersk - Czołczyn - Jerwonice - Szydłów - Zygmuntów - Puczniew - Mianów - Kałów - Wólka - Góra Bałdrzychowska - Zagórzyce - Góra Bałdrzychowska Kolonia - Byczyna - Poddębice
Niebieski szlak im. Marii Konopnickiej
Poddębice - Klementów - Karnice - Sędów - Józefów Kolonia - Bronów - Zalesie - Kłódno
Łącznie : 16 km

Powrót : Kłódno - Wartkowice - Stary Gostków - Biała Góra - Drwalew - Powodów Drugi - Łążki - Chrząstówek - Chrząstów Wielki - Parzęczew - Ignacew Rozlazły - Florentynów - Mariampol - Nowomłyny - Stare Krasnodęby - Karolew - Nakielnica - Ruda Bugaj - Aleksandrów Łódzki - Rąbień - Konstantynów Łódzki - Łódź
(28.01.2020. - 127,8 km, 20 km/h, 6:23:35 h)
ZDJĘCIA          RELIVE           FILMY             GPS
Trasa WYCIECZKI Nr 785.
Kolejną wycieczkę zaczynam pod Zajezdnią Muzealną Brus, która znajduje się przy ul. Konstantynowskiej 115. 
Zajezdnia pełni funkcję muzeum prowadzonego przez Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi we współpracy z MPK-Łódź.
Z Łodzi szybko dojeżdżam do Puczniewa. Zatrzymuję się przy alei prowadzącej do dawnego dworu i folwarku.
Pojawiła się tam nowa tablica - Ścieżka edukacyjna "W ogniu dwóch namiętności". Na planszy umieszczono interesujące wiadomości dot. bogatej historii Puczniewa.
"Moje skrzyżowanie" w Puczniewie (w lewo na Jeziorko, prosto na Mianów). Zobacz więcej WYCIECZKA Nr 152.
Śmigam do Mianowa tzw. peegierówką - wąską asfaltówką, która po drugiej wojnie światowej połączyła PGR-y - puczniewski i mianowski.
Mianów - nowa tablica edukacyjna przy boisku piłkarskim i placu zabaw dla dzieci. Więcej o Mianowie - WYCIECZKA Nr 225.
Na planszy umieszczono ważne daty z historii Mianowa, zdjęcia i opis miejscowości. Brawa dla Gminy Lutomiersk za te nowe tablice, które ustawiono w wielu miejscach powiatu pabianickiego.
Super trasa zjazdowa z Góry Bałdrzychowskiej do wsi Podgórzyce.
Po dwóch godzinach jazdy docieram do Poddębic. Przy ul. Mickiewicza trwa budowa kompleksu basenów termalnych. Już niedługo będzie tu Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji.
Centrum powstaje m.in. dzięki Funduszom Europejskim w ramach projektu "Przeciw wykluczeniu - kraina bez barier w Poddębicach - rewitalizacja kompleksu geotermalnego".
Dziś przyjechałem do Poddębic specjalnie po to, aby przejechać rowerem pieszy szlak turystyczny im. Marii Konopnickiej.
Szlak rozpoczyna się w Parku Miejskim w Poddębicach przy pamiątkowym głazie wydobytym z ziemi poddębickiej przy budowie tutejszego stadionu sportowego. Obelisk ten upamiętnia setną rocznicę przybycia Marii Konopnickiej w okolice Poddębic do Bronowa w roku 1862. W parku można podziwiać zabytkowy pałac z 1610 roku, wybudowany przez Zygmunta Grudzińskiego, wojewodę rawskiego.
W obrębie zieleńca znajduje się dawny kościół ewangelicki z 1871 roku, w którym obecnie mieści się pijalnia wód termalnych.
Poddębice poznałem dobrze podczas WYCIECZKI Nr 167 w 2013 roku. W kolejnych latach miasto wielokrotnie odwiedzałem i zgłębiałem jego bogatą historię.
Z parku szlak przechodzi ulicą Marii Konopnickiej do poddębickiego rynku. Na skrzyżowaniu ulic Plac Tadeusza Kościuszki i Kaliskiej skręca w lewo do mostu na rzece Ner.
Most na Nerze w ciągu drogi krajowej nr 72.
Od mostu szlak wiedzie na północ przez błonia poddębickie.
Doprowadza do kładki na pobliskim cieku wodnym nazywanym Korytem Starego Neru.
Rzeka Ner.
Stary młyn w Poddębicach przy ul. Kilińskiego. Pięciopiętrowy budynek pochodzi z 1900 roku. Obecnie jest zamknięty i oferowany na sprzedaż.
Za rzeką szlak skręca na zachód do wsi Klementów, gdzie przecina torowisko magistrali węglowej.
Dalej wiedzie na północ wzdłuż torów.
Po kilkuset metrach skręca na płn.-zachód na obszary leśne. Szlak został wytyczony w miejscach, które inspirowały Marię Konopnicką do tworzenia swoich dzieł.
Dzięki temu możemy poczuć atmosferę, w której powstawały takie utwory jak "Rota" czy "Stepy aksamitne". Szlak oznakowany jest kolorem niebieskim. Jego znaki są dobrze widoczne na drzewach.
Szlak ma długość ok. 16 km i wiedzie przez miejscowości związane z pobytem Marii Konopnickiej na ziemi poddębickiej w latach 1862–1872.
W tych okolicach (lasy wsi Zakrzew i Chropy) trasa biegnie po dobrze utwardzonych duktach. Dzięki temu można ją śmiało pokonywać na rowerze.
Szlak turystyczny został wytyczony z okazji rocznicy pobytu poetki na ziemi poddębickiej dzięki zaangażowaniu młodzieży, członków Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego działającego prężnie przy Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Poddębicach oraz jego opiekunce, polonistce pani Halinie Sławińskiej.
Trasę szlaku zatwierdził w 1959 roku Wojewódzki Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki w Sieradzu. Przed uroczystym otwarciem szlaku 8 maja 1960 roku wyruszyła niewielka grupa, znakująca trasę szlaku.
Opisując tę wycieczkę skorzystałem z wpisu na Wikipedii - zobacz tutaj.
Klucząc po trasie oznaczonej biało-niebieską farbą można podziwiać uroki kompleksu leśnego - dąbrowę świetlistą, którą upodobały sobie nie tylko zwierzęta, ale także leśnicy. Wycinka drzew trwa w najlepsze... 
Z Klementowa szlak prowadzi przez las do wsi Karnice.
"To tu" - ośrodek terapii uzależnień w Karnicach.
Remiza strażacka OSP Karnice.
Staw wiejski w Karnicach.
Sarenki łódzkie na karnickim polu.
Szlak przebiega przez wieś Karnice do torów magistrali węglowej.
Za przejazdem kieruje się wzdłuż torowiska do Kolonii Karnice.
Następnie na wschód do krzyżówki z drogą na Chropy (to w prawo).
Za skrzyżowaniem trasa biegnie przez wieś Sędów do tej przydrożnej kapliczki.
Tam skręca na zachód w polną arterię, która przeszywa żyzne pola uprawne. Trasa wiedzie przez pola i łąki, oferując wspaniałe widoki i możliwość obcowania z naturą. 
Dalej szlak ponownie doprowadza do torowiska magistrali węglowej.
Potem cały biegnie czas czarną drogą, z której jest dobry widok na łąki i mokradła z pokładami torfu.
Są to malownicze tereny we wsi Józefów Kolonia. Przy drodze stoi zadbana kapliczka z 1948 roku.
Patrząc od kapliczki na północ, widać dobrze niewielki kościół we wsi Bronów. Został zbudowany w 1980 roku w cegły i betonu, jest kryty blachą i stanowi filię parafii w Uniejowie.
Na krzyżówce we wsi Piotrów szlak skręca w prawo do Bronowa.
W centrum wsi znajduje się dwór z 1902 roku, który należał do dziedzica Biernacic - Artura Dzierzbickiego. Właśnie z Bronowem związane jest nazwisko jednej z najwybitniejszych poetek polskich epoki pozytywizmu - Marii Konopnickiej.
W parku dworskim stoi obelisk z tablicą pamięci : "Pieśniarce ludu polskiego Marii Konopnickiej, która w latach 1862–72 mieszkała w Bronowie – w 50 rocznicę śmierci poetki – Koło Towarzystwa im. Marii Konopnickiej w Poddębicach 9.X.1960 r.".
W 1844 roku Bronów zakupił Wawrzyniec Konopnicki h. Jastrzębiec - ojciec Jarosława, męża Marii Konopnickiej z Wasilkowskich, która zamieszkała w Bronowie w 1862 roku w wieku 20 lat. Tutaj poetka urodziła sześcioro dzieci.
Przy dworku ustawiony jest obelisk z wizerunkiem pisarki. Umieszczono na niej cytat z jej wiersza pt. "Pojedziemy w cudny kraj : "A jak ciebie kto zapyta : kto ty taki, skąd ty rodem ? Mów żeś z tego łanu żyta, żeś z tych łąk, co pachną miodem. (...)" oraz dedykację o treści "Marii Konopnickiej - Poetce niedoli ludu wiejskiego w 90-tą rocznicę śmierci. Społeczeństwo. Bronów 2000".
Dzięki inicjatywie członków Towarzystwa im. Marii Konopnickiej w 1980 roku rozpoczął się generalny remont obiektu, w którym mieściła się szkoła podstawowa. W 1986 utworzono w niej izbę Marii Konopnickiej. Natomiast 1 września 1995 we dworze działalność rozpoczęło Muzeum Oświatowe, założone przez Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną, filię w Sieradzu. 
Z historii tego miejsca warto jeszcze odnotować, że 15 maja 1960 roku, ruszył z Bronowa pierwszy rajd po wytyczonym szlaku im. Marii Konopnickiej. Wzięło w nim udział ponad stu uczniów.  
Z Bronowa docieram do drogi woj. nr 469 i ruszam w drogę powrotną do Lodzi. Pędzę przez wieś Zalesie i tak sobie myślę, że ten niebieski szlak im. Marii Konopnickiej, to rewelacyjna trasa turystyczna, która pozwala odkryć piękno łódzkiej ziemi i poznać bliżej życie i twórczość jednej z najwybitniejszych polskich poetek.
Przejazd przez tory magistrali węglowej na granicy wsi Zalesie i Kłódno.
Helikopter Wojska Polskiego - leci do bazy w Leźnicy Wielkiej.
Autostrada A-2 we wsi Powodów Drugi.
Samotna topola biała na polu we wsi Nakielnica.
Piękna choinka i świąteczne dekoracje na rynku w Aleksandrowie Łódzkim.
Mr SCOTT - nieustraszony zdobywca atrakcyjnych szlaków woj. łódzkiego.
Tablica wjazdowa do Łodzi przy ul. Sanitariuszek.
Zakończenie wycieczki pod "Pizzeria 105" ul. Balonowa 31. Znakiem rozpoznawczym lokalu jest królowa polskich szos - samochód Syrena 105.
To była bardzo udana wycieczka i cieszę się bardzo, bo mam zaliczony kolejny szlak turystyczny w regionie łódzkim ! Niebieski szlak im. Marii Konopnickiej to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy chcą połączyć aktywny wypoczynek z poznawaniem historii i kultury. Zapraszamy do odkrywania piękna łódzkiej ziemi ! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Postaw kawę dla Mr SCOTT'a !

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger