Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 766 - Czarnym Szlakiem Cudownych Obrazów

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE :
Pociągiem ŁKA z Łodzi Fabrycznej do Tomaszowa Mazowieckiego (bilet normalny 8 zł, przewóz roweru bezpłatny).
Dojazd na szlak : Tomaszów Maz. - Smardzewice
Czarnym Szlakiem Cudownych Obrazów :  Smardzewice - Jeleń - Ciebłowice Duże - Ciebłowice Małe - Spała - Teofilów - Inowłódz - Fryszerka - Studzianna - Poświętne
Łącznie 36,6 km

Powrót do Łodzi : Poświętne - Mysiakowiec - Łęg - Rzeczyca - Glina - Spała - Konewka - Lechów - Jasień - Olszowiec - Lubochnia - Skrzynki - Ujazd - Józefin - Niewiadów Kolonia - Niewiadów - Lipianki - Ciosny - Janków - Rokiciny - Rokiciny Kolonia - Chrusty Nowe - Chrusty Stare - Borowa - Gałków Mały - Justynów - Andrespol - Andrzejów - Łódź
(17.11.2019. -  166,35 km, 23,5  km/h, 7:04:01 h)
ZDJĘCIA            FILMY            GPS
Trasa WYCIECZKI Nr 766.
"Jest niedziela i ma być wesoło" ! To cytat z kultowego serialu "Jan Serce", który głęboko zapadł mi w pamięć. Idąc tym tropem, już o godz. 9:00 ruszam z domu na trasę i jadę spacerowym tempem przez moje miasto. 
Cieszy mnie to, że w Łodzi dużo się dzieje i jak grzyby po deszczu powstają wspaniałe budynki ! Już za rok będzie gotowy nowy "Hotel Hampton by Hilton Łódź City Center", który buduje się w w kompleksie "Hi Piotrkowska". 
W samym sercu "Nowego Centrum Łodzi" kończy się budowa jednego z najbardziej charakterystycznych budynków biurowych, które powstały w Łodzi w ostatnich latach. "Brama Miasta" to dwie wieże połączone przeszklonym atrium. Charakterystyczną cechą jest elewacja wykonana z cortenu, który nadaje budynkowi industrialny charakter i nawiązuje do bogatej historii przemysłowej Łodzi.
 
Na dziś opracowałem sobie taki chytry plan : przejazd pociągiem ŁKA z dworca Łódź Fabryczna do Tomaszowa Mazowieckiego, dojazd rowerkiem do Smardzewic i przejażdżka czarnym "Szlakiem Cudownych Obrazów". Zapraszam do obejrzenia najciekawszych kadrów oraz wszystkich zdjęć i filmów z tej ciekawej przygody, które znajdują się w linkach j/w. 
Pociąg ŁKA na dworcu w Tomaszowie Mazowieckim.
Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim – serce administracji powiatu. Ten budynek przy ul. Świętego Antoniego 41 bardzo mi się podoba.
Zalew Sulejowski - punkt widokowy w Swolszewicach Małych.
Smardzewice - trasa czerwonego szlaku "Łódzka Magistrala Rowerowa W-E"
Sanktuarium św. Anny w Smardzewicach - zobacz więcej WYCIECZKA Nr 120
Niedziela to wielkie święto dla katolików, którzy tłumnie stawili się na przedpołudniowe nabożeństwo.
W sanktuarium znajduje się ołtarz główny z ok. 1700 roku, a w nim cudowny obraz św. Anny z pierwszej połowy XVII wieku w sukienkach w stylu regencji.
W parku przykościelnym ustawione są tablice edukacyjne.
"Historia Sanktuarium św. Anny w Smardzewicach".
"Wnętrze Sanktuarium św. Anny w Smardzewicach".
"Łaskami słynący obraz świętej Anny Samotrzeciej. Piękne słowo staropolskie samotrzeć oznacza we troje. To częste określenie świętej Anny, która zwykle objawiała się wraz z Dzieciątkiem Jezus i małą Maryją".
I właśnie spod Sanktuarium ruszam na czarny "Szlak Cudownych Obrazów". 
Jest to niezwykła trasa turystyczna, która prowadzi przez malownicze zakątki powiatu tomaszowskiego i opoczyńskiego. Jej nazwa nawiązuje do legend i historii związanych z tajemniczymi obrazami, które rzekomo posiadają magiczne właściwości. Choć brzmi to jak opowieść z baśni, szlak ten oferuje niezapomniane wrażenia zarówno miłośnikom historii, jak i osobom poszukującym niecodziennych przygód. 
Szlak ma długość 44,5 km i prowadzi dawnymi szlakami pielgrzymkowymi od Klasztoru oo. Franciszkanów w Smardzewicach, przez Inowłódz i kościół św. Idziego do Sanktuarium w Studziannej – Poświętnym.
Szlak posiada stare, raczej nieczytelne oznakowanie, które dostrzec można przeważnie na leśnych odcinkach na drzewach, a także kilkanaście nowych tabliczek z logo Powiatu Tomaszowskiego (zamontowane są w większych-ważniejszych miejscowościach).
Pierwszy odcinek szlaku przebiega przez smardzewickie lasy do stacji kolejowej Jeleń.
Dalej asfaltową szosą do drogi woj. nr 713 i na wschód przez Spalski Park Krajobrazowy.
Na trasie można poznać mało znane zakątki województwa łódzkiego.
Ciebłowice Duże - zobacz WYCIECZKA Nr 591.
Oznakowanie szlaków rowerowych i turystycznych na moście w Spale. Na dole widoczne jest malowanie szlaków rowerowych : żółty "Szlak Carskich Łowów", czarny "Szlak Cudownych Obrazów" i zielony "Szlak przez Puszczę Pilicką".
Kościół Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Spale. Zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 126.
Świątynię zbudowano w 1923 roku. W 1933 r. leśnicy polscy ufundowali rzeźbiony ołtarz św. Huberta oraz nadbudowę ołtarza z postacią Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej.
Obok kościoła ustawiona jest tablica edukacyjna dot. architekta Kazimierza Skórewicza, który sporządził projekt kaplicy i kierował budową świątyni.
Super trasa rowerowa - ciąg pieszo rowerowy ze Spały do wsi Teofilów.
Na trasie szlaku znajduje się wiele zabytkowych świątyń, w których przechowywane są rzekomo cudowne obrazy. Każda z nich ma swoją unikalną historię i legendę związaną z obrazem. Inowłódz - kościół św. Idziego (jeden z nielicznych w Polsce zachowanych do dzisiaj obiektów w stylu romańskim).
Tabliczki szlaku na skwerze przy remizie OSP w Inowłodzu. Zobacz więcej o tej pięknej miejscowości : WYCIECZKA Nr 175.
Na zieleńcu posadzony został dąb "Dla upamiętnienia Jubileuszu 950-lecia istnienia Inowłodza w hołdzie pokoleniom, które tu żyły, walczyły i pracowały... Społeczeństwo Gminy Inowłódz listopad 2016".
W centrum Inowłodza na ścianie galerii "Czarna Kura" powstaje obecnie malowidło ze zbioru średniowiecznej poezji niemieckiej "Codex Manesse", spisanej na pergaminie i bogato zilustrowanej w latach 1305 – 1340. 
Obraz pt. Pływający łodzią" malują : kasztelan inowłodzki Piotr Pastusiak z pomocą Randii. Serdecznie pozdrawiam niestrudzonych Artystów !
Inne ciekawe malowidło znajduje się na przystanku PKS na rynku Kazimiera Wielkiego.
Jest to malowidło z cyklu "Iluminowany Inowłódz" wykonane przez Fundację "Czarna kura" na rzecz odtwórstwa historycznego, rzemiosło sztuk dawnych Fibula, na podstawie manuskryptu Codex Manes 1305-1340 Biblioteki Uniwersyteckiej w Heidelburgu.
Projekt został dofinansowany ze środków Programu Inicjatyw Obywatelskich.
Mr SCOTT - nieustraszony odkrywca atrakcji regionu łódzkiego.
Kościół św. Michała Archanioła w Inowłodzu z 1520 roku.
"Sercem" świątyni i ołtarza był namalowany w XVI wieku przez anonimowego malarza cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej. Przez wiele dziesięcioleci wisiał on w lesie na przydrożnym drzewie obok nieistniejącej już wsi Giełzów, gdzie zasłynął licznymi cudami.
16 września 1790 roku przeniesiono go do kościoła p.w. św. Idziego w Inowłodzu. Gdy w 1793 roku do Inowłodza wkroczyły wojska pruskie miejscowy proboszcz wraz z parafianami z obawy przed profanacją i rabunkiem cudownego obrazu potajemnie przenieśli go do kościoła parafialnego nad Pilicą, gdzie czczony był aż do roku 2000. W nocy z 6 na 7 listopada 2000 roku cudowny wizerunek matki Bożej został wraz z częścią wyposażenia (lichtarze, itp.) zrabowany z kościoła. 
Sprawców kradzieży nie wykryto. Aktualnie w świątyni parafialnej w Inowłodzu modlić się można się jedynie przed jego kopią oraz przed innymi obrazami.
Kościół stoi w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Pilicy.
Z Inowłodza szlak prowadzi dalej przez Spalski Park Krajobrazowy.
Terenowy odcinek przebiega przez Fryszerkę do wsi Anielin.
"Szaniec Hubala" - ważna miejscówka na trasie szlaku (zobacz proszę WYCIECZKA Nr 616).
Z Anielina jedziemy do wsi Studzianna.
Z drogi krajowej nr 48 widać z daleka imponującą budowlę. Za chwilę do niej dotrę !
Studzianna związana jest od wieków z miejscowością Poświętne (zobacz koniecznie WYCIECZKA Nr 267). 
Kaplica św. Anny w Poświętnem. Wg legendy w czasie srogiej zimy, zamarzły i pochowane zostały tutaj trzy młode dziewczęta z sąsiedniej wioski Małoszyce, które uciekły przed napastliwością pijanych żołnierzy z karczmy w Studziannie. Znaleziono je dopiero na wiosnę. Wydarzenie to stało się dla okolicznych mieszkańców powodem do kultu ich świętości.
W środku znajduje się obraz św. Anny z Maryją oraz kopa cudownego obrazu Świętej Rodziny.
Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Poświętnem.
Dzieje tego miejsca związane są z Cudownym Obrazem Św. Rodziny z Nazaretu, znajdującym się w głównym ołtarzu obecnej Bazyliki. Obraz pochodzi z połowy XVII wieku !  
Jednym z największych wydarzeń we współczesnej historii Sanktuarium była koronacja cudownego obrazu Matki Boskiej Studzieńskiej w dniu 18 sierpnia 1968 roku. Zgromadziła ona ok. 150 tys. pątników, w tym ówczesnego prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz kardynała Karola Wojtyłę (późniejszego Papieża Jana Pawła II).
Na placu przed Sanktuarium kończę objazd czarnego "Szlaku Cudownych Obrazów". Muszę przyznać, że na szlaku odczuwa się niepowtarzalną atmosferę. To nie tylko rowerowa wędrówka, ale także podróż w czasie i przestrzeni. Można poznać fascynujące historie związane z obrazami, kościołami i regionem łódzkim.
Ze wsi Poświętne kieruję się na północ szosą na Rzeczycę.
Cudowny odcinek jazdy przez las - okolica wsi Mysiakowiec.
Kapliczka w Mysiakowcu z 1907 roku.
Most nad rzeką Pilica.
W okolicach Mysiakowca rzeka ta tworzy malownicze meandry oraz liczne wyspy i zatoki. To sprawia, że Pilica w tym miejscu jest idealnym miejscem dla miłośników kajakarstwa, wędkowania czy po prostu spokojnych spacerów nad wodą.
Mysiakowiec to niewielka miejscowość położona w malowniczym krajobrazie województwa łódzkiego.
Cała ta okolica zachwyca pięknem przyrody. Na polach można podziwiać dorodne Fanki.
Równa szosa prowadzi przez urokliwą przestrzeń do wsi Łęg. 
Tablica drogowa "Powiat Tomaszowski. Gmina Rzeczyca".
We wsi Łęg stoi tablica szlaku pn. "Szlakiem natury, historii, kultury. Gmina Rzeczyca". Staram się zdobyć ślady gpx tego szlaku i jak dobrze pójdzie, to niebawem go zaliczę !
Rzeczyca - kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Zobacz WYCIECZKA Nr 200.
Przed świątynią ustawiono trzy nowe tablice edukacyjne.
"Jędrzej Kitowicz - ksiądz, historyk, pamiętnikarz".
"Ocalmy pamięć - Muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza".
"Muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza. Organistówka - projekty rewitalizacji budynku".
Rzeczyca to malownicza miejscowość, która może pochwalić się nie tylko bogatą historią, ale także pięknym parkiem dworskim. Ten zieleniec ze stawem, będący niegdyś integralną częścią rezydencji szlacheckiej, dziś stanowi doskonałe miejsce na relaks i spacer.
Szosa wyjazdowa z Rzeczycy do wsi Glina.
Jednym z charakterystycznych elementów tej miejscowości jest przepływająca przez nią struga. Ta niewielka rzeka odgrywa istotną rolę w kształtowaniu lokalnego krajobrazu i życia mieszkańców.
Jadę dalej do wsi Poświętne trasą szlaku "Łódzka Magistrala Rowerowa W-E".
Potem rewelacyjną szosą na trasie Królowa Wola - Konewka.
W Konewce wyjeżdżam na tzw. "Gierkówkę" - dojazd poż. nr 5, który przez 10 km prowadzi do drogi ekspresowej S-8.
Droga przeszywa Lasy Spalskie - jeden z najcenniejszych kompleksów leśnych w Polsce. Rozciągają się na obszarze ponad 35 tysięcy hektarów i stanowią oazę spokoju oraz schronienie dla wielu gatunków roślin i zwierząt.
Na trasie znajduje się Rezerwat Przyrody "Gać Spalska".
Rezerwat został utworzony w 2006 roku, aby chronić unikalne ekosystemy związane z doliną rzeki Gać, jednego z dopływów Pilicy
Na terenie rezerwatu występują różnorodne siedliska, takie jak: lasy łęgowe, olsy, łąki, torfowiska i zbiorniki wodne. To właśnie ta różnorodność sprawia, że rezerwat jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt.
W rezerwacie występuje wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin, takich jak: kopytnik europejski, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów.
Odcinkiem drogi poż. nr 5 przebiega zielony szlak rowerowy "Przez Puszczę Pilicką".
Fantastyczna droga techniczna przy trasie S-8 - zjazd w dolinę rzeki Gać.
Wieża telefonii komórkowej - charakterystyczny obiekt w okolicy wsi Olszowiec.
Nowe centrum w Lubochni - zobacz opis z WYCIECZKI Nr 674
Lubochnia, podobnie jak wiele innych miejscowości w Polsce, przechodzi obecnie dynamiczny rozwój. Jednym z jego elementów jest nowe centrum, które ma służyć zarówno mieszkańcom, jak i turystom.
Na terenie nowego placu ustawiono m.in. multimedialną maszynę, która niestety jeszcze nie działa !
W połowie listopada bardzo szybko zapada zmrok. Po zachodzie słońca przekraczam tory kolejowe przy stacji Skrzynki. 
Już do samej Łodzi ostro kręcę korbą i nigdzie się nie zatrzymuję. Cudowną wycieczkę kończę na ul. Kopernika pod "Tobaco Park".
"Tobaco Park" to wyjątkowe osiedle mieszkaniowe w Łodzi, powstałe w wyniku rewitalizacji dawnej Fabryki Wełnianej Karola Kretschmera i Łódzkiej Wytwórni Papierosów. Ten historyczny kompleks przemysłowy został przekształcony w nowoczesne, funkcjonalne i estetyczne miejsce do życia.
Oj tak ! To była cudowna przygoda ! 😍 
Jeśli jesteś miłośnikiem rowerowych wypraw, to jestem pewien, że czarny "Szlak Cudownych Obrazów" jest idealną propozycją na spędzenie niezapomnianej przygody ! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Postaw kawę dla Mr SCOTT'a !

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger