Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA NR 410 - Boczki i Sromów

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE
Łódź (Narutowicza, Park Matejki, Matejki, Telefoniczna, Janosika, Brzezińska, Byszewska) - Plichtów - Byszewy - Boginia - Stare Skoszewy - Sierżnia - Anielin - Lipka - Niesułków Kolonia - Niesułków - Nowostawy Dolne - Szczecin - Dmosin Pierwszy - Dmosin - Dmosin Drugi - Borki - Lubianków - Wola Lubiankowska - Kalenice - Łyszkowice - Zakulin - Bełchów - Nieborów - Julianów - Bednary - Kompina - Ostrowiec - Sromów - Ostarowiec - Gągolin Południowy - Boczki - Sierżniki - Goleńsko - Niedźwiada - Maurzyce - Świące - Ostrów - Bocheń - Guźnia - Lisiewice Duże - Skaratki - Sapry - Strzebieszew - Kamień - Głowno - Wyskoki - Bratoszewice - Wola Błędowa - Koźle - Osse - Anielin Swędowski - Swędów - Szczawin - Marcjanka - Podole - Glinnik - Palestyna - Janów - Łódź (Okólna, Przyklasztorze, Okólna, Łagiewnicka, Sowińskiego, Zgierska, Zachodnia, Manufaktura) 
[09.09.2015. - 167,27 km, 26 km/h, 6:26:12 h]

ZDJĘCIA            FILMY              GPS
Mr SCOTT jedzie do... Boczków i Sromowa !!! Trasa WYCIECZKI Nr 410.
Po trzech dniach odpoczynku, z wielką ochotą wyruszam na kolejną, słoneczną wycieczkę w malownicze okolice powiatu łowickiego ! Zaczynam w Parku im. Jana Matejki, który mieści się pomiędzy ul. Narutowicza, ul. Matejki oraz szpitalem im. N. Barlickiego.
Zieleniec jest jedynym w Łodzi ogrodem w stylu francuskim. Założony został w 1924 roku na wzór Wersalu przez senatora Aleksandra Heimana-Jareckiego.
Od 1938 roku, kiedy ogród został zakupiony przez Magistrat Miasta Łodzi, jest parkiem publicznym. Po wojnie park został uporządkowany, wzbogacony o nowe drzewa i krzewy, m.in. sprowadzoną z Francji topolę „Plantierensis”.
Park nie posiada wprawdzie pomników przyrody, bowiem najstarsza część drzewostanu liczy niespełna 100 lat, ale na niewielkiej jego powierzchni znajduje się wiele ciekawych drzew i krzewów. Szczególnie zwracają uwagę geometryczne kształty strzyżonych cisów i szpalerów grabowych, typowych dla ogrodów francuskich.
Po okresie zaniedbań w latach dziewięćdziesiątych park zrewaloryzowano : został ponownie ogrodzony, alejki zostały wybrukowane, zyskał oświetlenie, wyremontowano fontannę oraz plac zabaw.
Naprzeciwko zabytkowego parku znajduje się Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Łódzkiego. Wspaniały gmach oddano do dyspozycji studentów w październiku 2006 roku. Zwiedziłem to miejsce na początku WYCIECZKI Nr 94.
Fontanna "Kalafior" na skwerze pomiędzy Biblioteką Uniwersytecką a Wydziałem Zarządzania UŁ.
Nowoczesne obiekty Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.
"Wieża Babel" - akademik przy ul. Matejki 21 i mural autorstwa Messy Desk.
Messy Desk to młoda artystka pochodząca z Hong-Kongu. Twórczyni bawiąc się symbolikom tego miejsca, namalowała swoje wyobrażenie Wieży Babel. Temat pracy koresponduje z potoczną nazwą tego miejsca, związaną z dużą liczbę mieszkających tam obcokrajowców. Cały projekt utrzymany jest w bardzo pogodnym, bajkowym klimacie.
Na biblijną wieże oprócz samej figury wskazują kreskówkowe postacie zaczytane w książkach, których okładki symbolizują kraje zamieszkujących akademik studentów. Oficjalne odsłonięcie dzieła odbyło się trzy dni temu.
Z ul. Matejki dojeżdżam do ul. Telefonicznej 28, gdzie znajduje się wiadukt kolejowy. Obiekt został niedawno wyremontowany. Jest to trasa łódzkiej kolei obwodowej na odcinku Zgierz-Łódż Widzew.
 NA  TRASIE  DO  SROMOWA
Sierżnia - budowa autostrady A-1, odcinek Tuszyn-Stryków.
Powstał nowy wiadukt i droga na odcinku Anielin-Sierżnia.
Dmosin - kościół św. Andrzeja (zobacz więcej WYCIECZKA Nr 95).
Wieś Borki - chłodnia Grupy Producentów Owoców "Elita".
Dziś obchodzę moje 55. urodziny i powiem szczerze, że nie bardzo mi się chce wierzyć, że mam już tyle lat... Dobrze wiem, że natury nie da się oszukać, ale mam nadzieję, że systematyczna jazda na rowerze pozwoli mi utrzymać dobrą formę jeszcze przez długi czas !

Bełchów - linia kolejowa nr 11 relacji Skierniewice – Łowicz Główny i przejazd pociągu technicznego.
Bełchów - kościół Św. Macieja Apostoła. Miejscowość poznałem dobrze podczas WYCIECZKI Nr 390.
Dziś mam wyjątkowego farta, bo Dom Boży jest otwarty i mogę swobodnie obejrzeć jego wyposażenie.
W drewnianym ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w srebrnych sukienkach z XVIII wieku.
Drewniany ołtarz św. Stanisława.
Drewniany ołtarz św. Macieja - patrona kościoła.
Zabytkowa chrzcielnica z białego marmuru.
Ołtarz z obrazem Matki Boskiej Szkaplerznej.
Chorągwie kościelne.
Stacje Drogi Krzyżowej.
Murowany z polichromowaną sztablaturą ołtarz św. Józefa Oblubieńca NMP.
Murowany z polichromowaną sztablaturą ołtarz św. Anny (obraz malował J. Stelmaski w 1917 roku).
Chór muzyczny i organy kościoła.
Zabytkowy żyrandol z końca XIX wieku.
Tablice epitafijne poświęcone :
1/ "Ś.P. Ksiądz Zenon Ziemecki Proboszcz Parafii Bełchów w latach 1935-1956, zmarł dn. 25.02.1956 r. w wieku lat 61, a kapłaństwa 35. Wdzięczni parafianie"
2/ "S.P. Ks, Kanonik Stanisław Dyśkowski Proboszcz Parafii Bełchów w latach 1956-1992, zmarł d. 15.01.1995 r. w wieku lat 80, a kapłaństwa 54. Wdzięczni parafianie"
3/ "Ś.P. X. Daniel Michałowski Proboszcz Parafii Bełchów zmarł d. 20 lutego 1903 r. w wieku lat 77, a kapłaństwa 50. Tę pamiątkę stawiają wdzięczni parafianie za postawienie kaplicy i rozszerzenie kościoła"
Droga krajowa nr 70 - tablica wyjazdowa z Bełchowa.
Nieborów - zabytkowy kościół p.w. Matki Bożej Bolesnej (zobacz WYCIECZKA Nr 307).
Przejazd kolejowy we wsi Bednary.

Kościół p.w. św. Macieja Apostoła i św. Małgorzaty dziewicy i męczennicy w Bednarach. Tym razem "pocałowałem klamkę"...
Zbiór pomidorów na polach wsi Bednary.
Nowy, drewniany most na rzece Bzura. Udało mi się przejść przez stary most miesiąc temu, w trakcie początkowej fazy remontu (zobacz WYCIECZKA Nr 402).

Rzeka Bzura - nieodłączna towarzyszka wojaży Mr SCOTT'a.
Kompina - kościół św. Wojciecha.
Kompina - skrzyżowanie z drogą krajową nr 60.
Kompina - Fabryka Maszyn Budowlanych i Drogowych "XCMG Europa".
Na ogrodzeniu zakładu zawieszona jest reklama "Muzeum w Sromowie 3 km. Ruchome rzeźby". Czyli cel mojej dzisiejszej wycieczki już blisko !
Szosa na trasie Kompina-Rybno i rozjazd w lewo do Sromowa.
Wieś Ostrowiec.
Mija czwarta godzina wycieczki i wreszcie dojeżdżam do Sromowa. Jest to duża wieś położona w powiecie łowickim, w gminie Kocierzew Południowy.
Kapliczka z drewnianą rzeźbą Jezusa dźwigającego krzyż, którą "Wykonał Wojciech Brzozowski Sromów 11 15-IV-2006 r.".
Do cokołu przytwierdzony jest orzeł w koronie oraz tablica z napisem "Cześć i chwała poległym za Ojczyznę w l. 1939-1945 ze wsi Sromów i Ostrowiec. 30.X.1977" i nazwiskami zabitych obywateli.
We wsi zachowało się wiele drewnianych domów, które zbudowano przeważnie w okresie międzywojennym w tzw. stylu łowickim.
Ale jak to życiu - stare musi ustąpić nowemu i nic dziwnego, że we wsi jest równie wiele współczesnych domów jednorodzinnych.
Remiza strażacka OSP Sromów, którą zbudowano w 1977 roku. W budynku znajduje się także sklep spożywczy.
Ruchome rzeźby na przystanku autobusowym przy remizie.
W centrum wsi znajduje się Muzeum Ludowe w Sromowie. Ustawiona jest przy nim m.in. ekspozycja składająca się z drewnianych rzeźb Jezusa Ukrzyżowanego w otoczeniu aniołów i postaci związanych z ziemią łowicką.
"Na pamiątkę przyjazdu Ojca Świętego Jana Pawła II na Ziemię Łowicką dnia 14 czerwca 1999 r. Wykonała Rodzina Brzozowskich Sromów 11".
Obok ekspozycji stoi tablica edukacyjna pt. "Ziemia łowicka - Sromów" oraz plansza z Łowiczanką, przy której można sobie zrobić pamiątkową fotografię wkładając głowę w specjalny otwór.
Na tablicy umieszczono najważniejsze wiadomości dot. Muzeum Ludowego w Sromowie oraz atrakcji i zabytków Ziemi Łowickiej.

Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie zostało założone przez Juliana Brzozowskiego - ludowego rzeźbiarza, twórcy kilkuset drewnianych ludowych figur o tematyce historycznej, ilustrujących życie dawnej i współczesnej wsi oraz o tematyce sakralnej.
W czterech pawilonach znajduje się zbiór rzeźb wykonanych przez jego założyciela, nieżyjącego już Juliana Brzozowskiego.
Ludowe rzeźby, poruszane wymyślnymi mechanizmami, tworzą ruchome obrazy nawiązujące do świąt religijnych oraz życia wsi łowickiej.
Zobaczyć tu można m.in. sceny z obchodów Bożego Narodzenia i procesję Bożego Ciała, łowickie wesele, a nawet wyścig kolarski.
Zawieszone u sufitów kolorowe pająki są dziełem żony pana Juliana, a barwne obrazy malowane i haftowane na płótnie wykonały jego córki.
Autorem części rzeźb jest Wojciech Brzozowski syn, który teraz prowadzi rodzinne muzeum. W jednym z pawilonów zgromadzono bryczki i różne pojazdy konne.
Wszystkie pawilony składające się na muzeum powstały z prywatnych funduszy i stanowią własność rodziny Brzozowskich. Wokół znajduje się ogród, w którym znajdują się naturalnej wielkości rzeźby ludzi i zwierząt.
Dom Rodziny Brzozowskich.
Niestety nie udało mi się zwiedzić muzeum, ponieważ właściciele oprowadzają grupy co najmniej 5-osobowe. Czekałem ponad 20 minut na pojawienie się turystów, ale się nie doczekałem... Przejechałem więc rowerem przez całą wieś i postanowiłem jechać dalej do... !

Wracam do wsi Ostrowiec i skręcam na północ.
Jadę przez Gągolin Południowy.
Kapliczka we wsi Gągolin Południowy.
Na cokole znajdują się dwie tablice :
"Najsłodsze serce Jezusa bądź zawsze naszą obroną. Przyjmij od nas szczerą wdzięczność za Ojczyznę wyzwoloną 1918. Pamiątka wybawienia Polski z niewoli w czasie Wielkiej Wojny Europejskiej" oraz
"Pamięci poległych rodaków z Gągolina Połud. w walkach 1914-1921" i nazwiska zabitych.
Wąska asfaltówka na trasie Gągolin Płd. - Boczki.
Szybko dojeżdżam do wsi Boczki, którą obrałem sobie za drugi z celów tej słonecznej wycieczki.
W drugiej połowie XVI wieku osada była wsią klucza łowickiego arcybiskupów gnieźnieńskich, a od 1620 roku stanowiła własność łowickiej kapituły kolegiackiej.
Przyjazd Mr SCOTT'a wywołał we wsi wielkie poruszenie ! Niezwykle dorodna Fanka - Isabella (w wymionach chyba ze 100 litrów mleka !), przyglądała mi się z niezwykła ciekawością !!!
Nowa kapliczka z figurą Matki Boskiej i tabliczką "Matko Boża módl się za nami".
Remiza strażacka OSP Boczki. Pierwsze zastępy strażackie utworzono tutaj w 1929 roku. Przy straży działa Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Boczki Chełmońskie", który założono w 1974 roku.
Punkt skupu mleka w Boczkach.
Filia Biblioteczna w Boczkach, która podlega pod Gminną Bibliotekę Publiczną w Kocierzewie Południowym.
Wieś Boczki słynna jest z tego, że w 1849 roku urodził się tutaj, mieszkał i tworzył Józef Chełmoński - jeden z najwybitniejszych twórców malarstwa realistycznego w Polsce.
Na ogrodzenia parku wiejskiego, prezentowana jest właśnie wystawa fotografii dokumentujących życie i twórczość artysty. Na zdjęciu "Kulkówka" - dom i pracownia malarza pod Grodziskiem Mazowieckim.
Córki Józefa Chełmońskiego - Maria i Jadwiga.
Wola Pękoszewska - dwór rodziny Górskich. Miejsce częstych wizyt J. Chełmońskiego w okresie Kulkówki. Mam w planie wycieczkę do tej miejscowości.
"Janowice ok. 1935. Dwór córki Józefa Chełmońskiego, Marii i Jana Łoskowskiego. Chełmoński często tu przebywał po powrocie z Paryża. Tu zmarł jego syn Józef". Do Janowic również się wybieram. Wiem, że z tego dworu pozostały już tylko niestety ruiny...
"Odsłonięcie pomnika Józefowi Chełmońskiemu Księżacy 8 kwietnia 1934".
Boczki - współczesny obelisk pamięci Józefa Chełmońskiego.
"Boczki - stary dwór po Chełmońskich".
W XIX wieku folwark w Boczkach należał do największych na Ziemi Łowickiej. Jednym z jego dzierżawców był Józef Adam Chełmoński herbu Prawdzic wraz z żoną Izabelą z Łoskowskich. Modrzewiowy dwór Chełmońskich nie zachował się do naszych czasów. Na jego miejscu Rodzina Chrzanowskich wystawiła w 1923 roku murowany dwór. Od 2006 roku budynek stoi pusty i popada w ruinę...
Na fasadzie dworu umieszczone są wielkoformatowe banery z obrazami Chełmońskiego oraz wielka podobizna samego malarza. Na zdjęciu obraz pt. "Czwórka" namalowany w 1881 roku.
"Sprawa u wójta" - obraz namalowany w 1873 roku.
"Babie lato" z 1875 roku - chyba najsłynniejsza praca artysty.
Dookoła dworu znajduje się park założony w latach 1885-1890, a w nim rzeźba - popiersie Józefa Chełmońskiego.
Współczesny dom w stylu dworkowym na terenie dawnego parku Chełmońskich.

Boczki - nowy kościół p.w. św. Rocha.
Parafia została erygowana 18 grudnia 1976 przez ówczesnego arcybiskupa warszawskiego Stefana Wyszyńskiego. Kamień węgielny pod budowę świątyni wmurowano w 1985 roku.
Nowoczesna architektura kościoła zachwyca swą prostotą. Jego głównym budulcem jest cegła klinkierowa. Autorem projektu świątyni jest znany architekt Aleksander Dworczyk.
Teren przy Domu Bożym jest pięknie zagospodarowany. Na równo przystrzyżonych trawnikach, rośnie wiele okazałych gatunków drzew i krzewów.
Obok nowego kościoła znajduje się drewniana kaplica, pod wezwaniem świętego Rocha, zbudowana w 1761 roku z fundacji arcybiskupa Władysława Łubieńskiego.
Nad oknem od południowego wschodu znajdują się snycerskie dekoracje późnobarokowe. Wewnątrz kaplicy wiszą ciekawe obrazy i rzeźby z XVIII wieku, np. obraz świętego Walentego – wiek XVII, dwa ludowe obrazy malowane na szkle (Chrystusa Króla i świętej Katarzyny). Wśród obrazów i rzeźb w kaplicy znajduje się wyobrażenie Trójcy Świętej jako głowy o trzech twarzach. Jest to jedyne tego typu dzieło w Polsce, unikatowe w skali światowej. Trójtwarzowe przedstawienia postaci - jako „monstrum” - objęte zostały formalnym zakazem w papieskich bullach Urbana VIII (1628 r.) i Benedykta XIV (1745) !
We wnętrzu kościółka znajduje się też ruchoma szopka skonstruowana przez p. Juliana Brzozowskiego, autora wielu podobnych eksponatów, jakie można obejrzeć w Muzeum Ludowym Rodziny Brzozowskich w Sromowie. Przy zabytkowej świątyni ustawiona jest tablica edukacyjna z rysem historycznym wsi Boczki, historią kaplicy i kościoła, prezentacją św. Rocha - patrona parafii oraz życiorysem Józefa Chełmońskiego.
Nowa plebania - mieszkanie proboszcza i kancelaria parafialna.
Na frontowej ścianie plebani znajduje się malowidło przedstawiające „Jezusa Cierpiącego”.
Przy drodze prowadzącej do kościoła, stoi pomiędzy drzewami pomnik z tablicą "Pamięci potomnym oraz w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej poległym w walce z nawałą hitlerowską w latach 1939-1945" oraz nazwiskami zabitych.
POWRÓT  DO  ŁODZI
Bajkowy krajobraz - niebieskie niebo, białe obłoki i zaorane pola we wsi Boczki. Napawam się pięknymi widokami i ruszam w drogę powrotną do Łodzi.
Łowicka chałupa w osadzie Sierżniki.
Kapliczki przydrożne - perły wiejskiego krajobrazu. Kapliczka we wsi Sierżniki.
Tabliczka na budowli "Fundatorowie Wojciech i Katarzyna Wojdowie d. 13 lipca 1908 r.".
Świetlica wiejska w Sierżnikach.
Obiekt został wyremontowany przy współudziale środków z Unii Europejskiej w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi".
Kolejna kapliczka we wsi Sierżniki (tutaj).
Na fundamencie znajduje się tablica z napisem "Królowo Korony Polskiej módl się za nami. Fundatorzy Sierżniki II-gie rok 1951".
Jeszcze jedna kapliczka w Sierżnikach.
Wieś Goleńsko i droga woj. nr 584.
Murowany młyn z lat 50-tych XX wieku w osadzie Goleńsko. Młyn jest nieczynny od paru lat, a jego właściciel oferuje na sprzedaż 3 kondygnacje różnych instalacji.
Kapliczka we wsi Niedźwiada.
Do cokołu przytwierdzona jest tabliczka z napisem "Marya bez grzechu poczęta mól się za nami którzy się do Ciebie uciekamy. Fundator Józef Rutkowski 1882 r.".
Budynek dawnej szkoły powszechnej we wsi Niedźwiada.
Nowa Szkoła Podstawowa w Niedźwiadzie.
Na budynku umieszczone są dwie tabliczki : 1/ dot. termomodernizacji szkoły ze środków m.in. Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi oraz 2/ dofinansowania ośrodka wychowania przedszkolnego ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Na dziedzińcu szkolnym posadzone są niskopienne krzewy i pamiątkowe drzewa.
Na ścianie szkoły zawieszone są dwie tabliczki z dedykacją : "Dąb Pamięci poświęcony ofiarom ziemi łowickiej zamordowanym w Katyniu 1940 r. Niedźwiada, 30.09.2014 r." oraz "Dąb Pamięci poświęcony ofiarom katastrofy lotniczej 10.04.2010 r. Niedźwiada, 30.09.2014 r.".
Remiza strażacka OSP Niedźwiada.
Kolejna kapliczka w osadzie Niedźwiada.
Tabliczka na budowli "Fundatorzy Katarzyna i Jan Perzyna".
Przystanek kolejowy w Niedźwiadzie. Zatrzymują się na nim pociągi osobowe kursujące na odcinku Łowicz - Kutno.
Jeszcze jedna kapliczka we wsi Niedźwiada - przy drodze krajowej nr 92.
Zabytkowy - żelazny most na rzece Słudwia w Maurzycach.
Wieś Maurzyce - zobacz więcej WYCIECZKA Nr 281.
Rzeka Bzura w Maurzycach.
Przecudowna chałupa łowicka we wsi Bocheń - WYCIECZKA Nr 214.
Pomnik ku czci Tadeusza Kościuszki i remiza strażacka w Bocheniu.
Bocheń - skrzyżowanie z drogą woj. nr 703.
Nowa droga we wsi Guźnia.
Guźnia - cmentarz wojenny z września 1939 roku.
Panorama na jezioro Rydwan w Guźni.
Łaciata droga we wsi Lisiewice.
Lisiewice i rozjazd do osady Skaratki.
Nowy asfalt w Skaratkach. Lubię to !!!
Remiza strażacka i dom ludowy w Skaratkach.
Głowno - fontanna na Placu Wolności.
Most nad rzeką Mroga i Zalew Mrożyca w Głownie.

Wola Błędowa - wiadukt autostrady A-1.
Czas szybko biegnie, zmrok zapada wcześnie i dość późno, bo po godz. 21 docieram do rynku w Manufakturze.
Na liczniku dystans 155 przejechanych kilometrów, czyli udało mi się wykręcić na swoje 55. urodziny setkę z równą końcówką "55" !!!
Wracam do mojej łódzkiej Bazy Wypadowej przy ul. Próchnika i okazuje się, że czekają na mnie w domu urodzinowe prezenty !!!
Dobra kawa i czekoladki to pewnie prezenty od domowników, natomiast od kogo ta kolorowa pocztówka z rowerowym motywem i prostokątna koperta ?
O jak miło ! To życzenia od właściciela i chłopaków z firmy "Gold SPORT" - mojego rowerowego sponsora ! "Wszystkiego Najlepszego, niech noga podaje ! Życzy GOLD SPORT" !!!
Otwieram kopertę, a tam metalowa tabliczka z napisem "Rób to co kochasz i rób to często". Wow ! Jakie cudowne motto ! W sam raz pasujące do mojej rowerowej pasji i marzenia, aby przejechać na rowerze całe województwo łódzkie. Bardzo dziękuję i uroczyście oświadczam, że do tego nie trzeba mnie specjalnie namawiać !
Odpocznę sobie jeden, może dwa dni i... znowu jadę do !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger