Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 390 - Bełchów

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE
Łódź (Piotrkowska, Narutowicza, Konstytucyjna, Pomorska, Krokusowa, Janosika, Brzezińska, Byszewska) - Plichtów - Byszewy - Boginia - Stare Skoszewy - Sierżnia - Anielin - Lipka - Niesułków Kolonia - Niesułków - Nowostawy Dolne - Szczecin - Dmosin Pierwszy - Dmosin - Dmosin Drugi - Borki - Lubianków - Wola Lubiankowska - Kalenice - Łyszkowice - Zakulin - Seligów - Stachlew - Bełchów - Sierakowice Lewe - Mokra Prawa - Skierniewice - Maków - Płyćwia - Wola Drzewiecka - Lipce Reymontowskie - Mszadla - Kotulin - Kołacinek - Kołacin - Henryków - Szymaniszki - Brzeziny - Witkowice - Gałkówek Parcela - Gałków Duży - Gałków Mały - Justynów - Andrespol - Łódź (Rokicińska, al. Piłsudskiego, Wydawnicza, Tuwima, Piotrkowska) 
[22.07.2015. - 149,16 km, 24 km/h, 6:13:16 h]
ZDJĘCIA             FILMY              GPS
Mr SCOTT jedzie do... Bełchowa !!! Trasa WYCIECZKI Nr 390.
Dziś w kalendarzu dzień 22 lipca, który w czasach komunistycznej Polski, był obchodzony bardzo hucznie. 22 lipca nadawał się do wszystkiego : do otwierania fabryk, wielkich imprez masowych, potańcówek i defilad. Od 1990 roku datę 22 Lipca traktujemy z przymrużeniem oka, jako relikt PRL-u. Polska jest wreszcie wolnym krajem i każdy może robić co chce ! Mr SCOTT wybiera oczywiście rowerową wycieczkę !
Lipcową eskapadę zaczynam na ul. Narutowicza 48, pod zabytkową willą Gustawa Schreera. Rezydencja przemysłowca została zaprojektowana przez czołowego łódzkiego architekta tamtych czasów - Gustawa Landau-Gutenberga.
W 1888 roku Gustaw Schreer za 6 tys. rubli kupił działkę przy ówczesnej ul. Dzielnej i wkrótce wystąpił do władz budowlanych w Piotrkowie Trybunalskim o zgodę na budowę 2-piętrowej przędzalni, magazynu wełny, kantoru, stajni i kotłowni z kominem.
Fabryka powstała w 1889 roku, zaś pięć lat później stanęła tam stylowa willa. Wzrok przyciągają w niej bogate dekoracje wokół okien na pierwszym piętrze. Mamy tu zarówno pilastry i półkolumny z głowicami korynckimi, jak i główki kobiece, kartusze, tralkowe balustrady oraz ornamenty z rozetami i palmami.
Po II wojnie światowej willa była m.in. siedzibą Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, zaś po przełomie w 1989 roku wprowadził się do niej związany z Uniwersytetem Łódzkim ośrodek uczący języka francuskiego "Alliance Francaise". Potem przez wiele lat willa stała pusta i niszczała. Ale parę lat temu od miasta kupił ją - za 2,5 mln zł - pan Jacek Ciepłucha, prezes zarządu Grupy Brokerskiej Quantum i postanowił gruntownie odnowić wewnątrz i na zewnątrz.
Zachowany napis w sieni na posadzce : "Salve" czyli "Witaj" i data "1894".
Właśnie kończy się generalny remont willi, a dzięki uprzejmości kierownika robót, mogę wejść do środka i obejrzeć jej wspaniałe wnętrza !
Kominek nad którym ocalał obraz ze sceną miłosną pośród pejzażu, okolony dwiema kariatydami.
Ozdobne witryny w pokoju gościnnym.
Uwagę budzi bogata snycerka z pilastrami tudzież popiersiami kobiet i mężczyzn przechodzącymi w liście akantu.
Przepiękny sufit z żyrandolem, który spinają ornamenty roślinne.
Dawna biblioteka, w której ocalały dwie - wbudowane w ścianę - szafy przeszklone i półki między nimi. W budynku będzie mieściła się siedziba trzech spółek Grupy Quantum.
Wyjątkowa dbałość o detal oraz wykorzystanie materiałów wysokiej jakości sprawiły, że po dwóch latach od rozpoczęcia prac konserwacyjnych, "Willa Quantum" może na nowo funkcjonować i zdobić pierzeję ulicy Narutowicza.
Mr SCOTT jedzie do... i promuje łódzkie !!! Mural na budynku Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii Województwa Łódzkiego w Łodzi ul. G. Narutowicza 122.
Po odpowiednim wstępie ruszam na zaplanowaną trasę
NA  TRASIE   DO   BEŁCHOWA
Stare Skoszewy - super szosa do wsi Sierżnia.
Sierżnia - budowa nowej drogi do wiaduktu na autostradą A-1.
Nowostawy Dolne i budynek baru "Globus" z tylną częścią samochody Fiat 126p.
Dziś są idealne warunki do jazdy na rowerze - słonecznie, bardzo ciepło, a lekki wiaterek pozwala szybko przemieszczać się do celu. Po 90 minutach pedałowania, wykręciłem niezłą średnią - 24,4 km/h
DMOSIN
Kościół p.w. św. Andrzeja Apostoła i św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Dmosinie. Został wybudowany w 1728 roku.
Nowy krzyż i nowy obelisk na cmentarzu parafialnym.
"Kiedy kończył się wiek XIX a rozpoczynał współczesny, ojcowie wasi na szczycie Giewontu ustawili krzyż. Ten krzyż tam stoi i trwa. Jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. Nie wstydźcie się krzyża ! Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża ! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Św. Jan Paweł II Zakopane, 6 czerwca 1997".
Cmentarz parafialny w Dmosinie poznałem podczas WYCIECZKI Nr 95. Dziś postanawiam odwiedzić mogiły żołnierzy polskich z września 1939 roku.
Napis na pomniku : "W hołdzie żołnierzom Wojska Polskiego poległym w obronie Ojczyzny przed niemieckim najeźdźcą we wrześniu 1939 roku. Uczestnikom ruchu oporu walczącym z niemieckim okupantem w latach 1939-1945".
"Ś.P. w hołdzie poległym 83 żołnierzom nieznanych września 1939 roku Urząd Gminy Dmosin i kombatanci. Pokój ich duszom".
"83 nieznanych żołnierzy W.P. polegli w 1939 r.".
"Przechodniu powiedz Polsce, że my tu jesteśmy".
"Ś.P. Edward Hendler st. strz. 30 Puł. Kan. 1913-1939".
W sumie na cmentarzu spoczywa 126 żołnierzy Armii Łódź. Ponadto w kwaterze znajdują się groby kilku członków Armii Krajowej. Większość żołnierzy WP poległa 9 września 1939 roku w starciu pod Kolonią Nagawki, próbując przebić się na wschodni brzeg rzeki Mrogi. Cześć Ich pamięci !!!
Następnie szukam zabytkowych pomników i miejsc spoczynku osób zasłużonych dla lokalnej społeczności. "Ś.P. Rafał Wolski urodzony d. 15 października 1790 roku. Zmarł d. 23 lipca 1885 roku".
Potężny grobowiec z kamienia, gdzie spoczywają : Władysław Pierzchała - Przeździecki ur. w 1811 roku, zm. w 1864 roku, podporucznik Wojska Polskiego 1831, powstaniec styczniowy 1863 roku - właściciel Nagawek, Napoleon Pierzchała - Przeździecki, ur. w 1855 roku, zm. w roku 1918 - dziedzic Nagawek oraz Godfryd Heyn, ur. w 1785 roku, zm. w 1874 roku - dziedzic Dmosina.
"D.O.M. Ś.P. z Zalewskich Lucyna Kamińska, właścicielka dóbr Dmosin. Przeżywszy lat 48 umarła d.6 maja 1897 r. Prosi o westchnienie do Boga".
Marmurowy monolit z czarnego marmuru wystawiony dla Maksymiliana Kamińskiego - właściciela Dmosina. Przeżył 65 lat i zmarł w dniu 25 września 1905 roku.
Pomnik na grobie księdza Władysława Rutkowskiego (12.XII.1842-10.VIII.1904), proboszcza Parafii w Dmosinie w latach 1885-1904 "Kochał bliźniego jak samego siebie. Najlepszemu Pasterzowi wdzięczni parafianie".
Monumentalny krzyż na grobowcu rodzin Dratkiewicz, Grabowicz i Niżnikowskich.
Spoczywa tu m.in. "Ś.P. Józefa Dratkiewiczówna 9.II.1902 - 8.I.1919".
"Grób Rodziny Trebertów właścicieli dóbr ziemskich Wiesiołów".
Grób księdza Franciszka Kosteckiego, proboszcza Parafii Dmosin w latach 1830-1875.
"Dum veneris judicare. Ś.p. K. Franciszek Kostecki prob. par. Dmosin ur. d. 2. kwietnia 1801 r. + d. ..  18..  ".
"Grobowiec Rodziny Kączkowskich Czermińskich właścicieli Lubiankowa, Różan" i nazwiska w porządku chronologicznym od 1925 roku.
"Ś.P. Stanisław Burzyński właściciel m. Kuźmy zmarł d. 22 listopada 1910 r. przeżywszy 58 lat. Prosi o westchnienie do Boga".
Cmentarz w Dmosinie odwiedziłem także podczas WYCIECZKI Nr 97 i wydaje mi się, że wreszcie obejrzałem już wszystkie najważniejsze mogiły !
Ruszam w dalszą podróż ! Dmosin Drugi i tablica edukacyjna "Muzeum w przestrzeni, wielokulturowe korzenie regionu łódzkiego".
"Gmina Łyszkowice - witamy" - witacz w środku lasu.
Znakomita szosa we wsi Kalenice.

Dojeżdżam do drogi wojewódzkiej nr 704 i skręcam w lewo - na Łyszkowice.
ŁYSZKOWICE
Łyszkowice poznałem dobrze w trakcie WYCIECZKI Nr 97. Ale po upływie 3 lat warto sprawdzić, co też się tutaj zmieniło !
Ulica Gminna i odnowione budynki dawnej fabryki cukru i rafinerii "Irena".
Cukrownia i Rafineria „Irena” w Łyszkowicach założona została na miejscu byłej fabryki mydła i świec, którą wydzierżawił od Zarządu Księstwa Łowickiego radca handlowy Herman Epstein. W 1851 roku prowadzona przez Epsteina fabryka rozpoczęła produkcję cukru z buraka cukrowego, dając zatrudnienie 480 robotnikom. Przy fabryce w południowej części osady powstały domy dla robotników, kasa oszczędnościowa, pomoc lekarska i szkółka.
Pamiątkowe tablice na ścianie budynku, prezentujące historię fabryki od 1822 roku.
Dawne osiedle pracowników fabryki cukru i rafinerii "Irena". Obecnie mieszkania gminne.
"Takeda" - japońska fabryka leków w Łyszkowicach.
Wytwórnia została zbudowana i uruchomiona w latach 1998-1999, a produkcja leków rozpoczęła się na początku roku 2000. Obecnie wytwarzane leki są sprzedawane na rynku polskim oraz są eksportowane do krajów europejskich, rynek wschodni oraz na Bliski Wschód. Najbardziej znane łyszkowickie produkty przeznaczone na rynek polski to : Amol, Vitabuerlecithin, Febrisan i Multisanostol.
Urząd Gminy Łyszkowice.
Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Łyszkowicach.
Gminny Ośrodek Kultury w Łyszkowicach.
Odnowiony pomnik ku czci mieszkańców Łyszkowic, którzy polegli podczas pierwszej wojny światowej.
Płaskorzeźba z podobizną Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Tablice "Polegli na polu chwały odpierając z granic Państwa Polskiego pod wodzą Józefa Piłsudskiego nawałę najeźdźców w latach 1918/20" i nazwiska poległych.
Kościół parafialny p.w. Świętego Kazimierza Królewicza i nowa dzwonnica.
Kościół zbudowano w latach 1928-1930.
Dom parafialny z 1928 roku.
Trzeba to sobie jasno powiedzieć : nic tak nie ożywia regionu, jak autostrada ! W Łyszkowicach widać to na każdym kroku. Sąsiedztwo A-2 wpływa korzystnie na rozwój całej okolicy !
Po łyszkowickim rekonesansie wyjeżdżam na super szosę prowadzącą do Bełchowa. Przebiega po niej odcinek szlaku rowerowego "Szable i bagnety". Na zdjęciu droga przez wieś Zakulin.
Okolice Bełchowa : "Gmina Łyszkowice żegna" - "Gmina Nieborów wita" !
No i wreszcie docieram do wsi Bełchów - głównego celu dzisiejszej wycieczki. Miejscowość została założony na prawie niemieckim przez Gotharda za przyzwoleniem arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorii ze Skotnik w 1366 roku w miejscu dawnej kopalni rudy żelaza.
Przejazd przez linię kolejową relacji Skierniewice-Łowicz.
Za przejazdem skręcam w lewo w ulicę, która prowadzi do osiedla "Za Torem".
Przejazd kolejowy i nastawnia przy ul. Przemysłowej. Linia kolejowa istnieje tu od 1845 roku.

Bank Spółdzielczy w Skierniewicach - oddział w Bełchowie ul. Przemysłowa 1.
Na rozległych terenach lotnych piasków zwanych Pustynią Nieborowską, w 1923 roku ruszyła Huta Szkła „Józepoll”. Została wybudowana przez skierniewiczan – Józefa Filipowicza i Polikarpa Rogalę. W hucie produkowano szkło apteczne, słoje, gąsiory, balony i wszelkiego rodzaju butelki, łącznie z kolorowymi do piwa, wódek i win.
W 1968 roku zakład stał się częścią Huty Szkła „Feniks” w Piotrkowie Trybunalskim.
Biblioteka i Gminny Ośrodek Kultury w Bełchowie ul. 1 Maja 9.
Nowy plac zabaw dla dzieci.
Dworzec kolejowy w Bełchowie.
Budynek wzniesiono w 1895 roku.
Bełchów to jedyna stacja pośrednia, położona pomiędzy Skierniewicami a Łowiczem. Zatrzymują się na niej tylko pociągi osobowe.

Polskie Linie kolejowe planują modernizację tej trasy. Już wkrótce między Bełchowem a Łowiczem zostaną wymienione tory. Sprawny przejazd pociągów zapewnią nowe rozjazdy wyposażone w urządzenia elektrycznego ogrzewania. Przebudowana zostanie sieć trakcyjna oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Licencjonowany tartak „MSDW” w Bełchowie - ul. Piaskowa 3a.
Zbiornik wodny w Bełchowie przy ul. Rucianej. Ma powierzchnię 8,6 ha oraz głębokość do ok. 2 metrów.
Gospodarzem akwenu jest Koło PZW w Bełchowie. W stawie pływają przede wszystkim leszcze.
Po zwiedzeniu centrum Bełchowa dojeżdżam do mostu na rzece Skierniewka.
Skierniewka to prawy dopływ Bzury. Ma 61,2 km długości i jej dorzecze obejmuje 340 km². Wypływa ze Wzniesień Łódzkich dwiema strugami : prawą - Łupią, uważaną za ciek środkowy, koło wsi Białynin, oraz lewą - Jeżówką. Do Bzury uchodzi poniżej Łowicza na terenie wsi Mysłaków.
Parę metrów za mostem znajduje się kościół św. Macieja Apostoła. Parafia została erygowana w 1649 przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Macieja Łubieńskiego.
Kościół wzniesiono w latach 1865-1867. Poświęcił go ks. Maciej Wołowicz dnia 21 sierpnia 1867 roku, a konsekrował dnia 7 czerwca 1887 r. arcybiskup Wincenty Chościak Popiel. W latach 1900–1902 ks. Daniel Michałowski dobudował do niego prezbiterium i kaplicę.
Kościół posiada sześć ołtarzy. Ołtarz główny, drewniany, z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem w srebrnych sukienkach z XVIII wieku, drewniany ołtarz św. Macieja patrona kościoła, drewniany ołtarz św. Stanisława, murowany z polichromowaną sztablaturą ołtarz św. Anny (obraz mal. J. Stelmaski 1917 roku), murowany z polichromowaną sztablaturą ołtarz św. Józefa Oblubieńca NMP (obraz mal. J. Stelmaski 1917 roku), w kaplicy ołtarz Serca Pana Jezusa i obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy (poświęcony przez Leona XIII a ofiarowany przez nieznaną z imienia księżnę Radziwiłłową).
Na murze świątyni zawieszona jest pamiątkowa tablica "Ś.P. Wacław Konopacki poległ dn. 23.8.20. r. pod Chorzelami w obronie Ojczyzny. Ku pamięci 10 lecia Jego śmierci Rodzina".
Kaplica pogrzebowa na placu przykościelnym.
Wnętrze świątyni obejrzałem podczas WYCIECZKI Nr 306. Pamiętam, że w nawie głównej znajdują się tablice pamięci poświęcone księżom tut. parafii.
Pomnik Papieża Jana Pawła II na placu przykościelnym.
Dom parafialny i ogród przykościelny.
Kapliczka przy ulicy za kościołem.
Droga krajowa nr 70 w Bełchowie.
Przebiega po niej krótki fragment rowerowego "Szlaku szable i bagnety". Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się go przejechać
Cmentarz parafialny w Bełchowie. Lubię zwiedzać stare cmentarze. Każdy nagrobek pobudza wyobraźnię dotyczącą historii rodziny, która jest tu pochowana. Niektóre są zaniedbane i zapomniane, ale każdy z nich skrywa jakąś opowieść o życiu.
Grób Rodziny Mączyńskich z 1931 roku.
Grób Rodziny Śliwickich, na którym umieszczona jest tablica pamięci "Dr Anna Czuperska-Śliwicka z Kraweckich. Więzień polityczny. Lekarz funkcyjny więziennego szpitala kobiecego. Członek kierownictwa więziennej komórki konspiracyjnej ZWZ A10 Pawiaka 1940-1944. Lekarz baonu Gurt w Powstaniu Warszawskim. Autorka "Czterech lat ostrego dyżuru". Kawaler Orderu Virtuti Militari. Krzyża Komandorskiego OOP i innych odznaczeń. Zm. 20.IX.1988" oraz Jej mąż "Dr Zygmunt Śliwicki więzień polityczny. Lekarz funkcyjny więziennego szpitala kobiecego. Członek kierownictwa więziennej komórki konspiracyjnej ZWZ A10 Pawiaka 1940-1944. Lekarz baonu Gurt w Powstaniu Warszawskim. Opiekun O. Maksymiliana Kolbe. Autor "Meldunku z Pawiaka". Kawaler Orderu Virtuti Militari. Krzyża Komandorskiego OOP i innych odznaczeń. Zm. 27.IV.1982".
Pomnik w formie krzyża z żeliwną tablicą "Ś.P. Anna z Chełmońskich Szmigielska obywatelka ziemska żyła lat 65, zm. 22 marca 1895".
Mogiły księży : "Ś.P. Ks. Franciszek Jaworski ur. 1902 r. zm. 25.IX.1987 r. w kapłaństwie 58 l. Prosi o modlitwę" oraz "Ś.P. Ks. Tadeusz Krokocki ur. 1923 r. zm. 20.V.1991 r. w kapłaństwie 42 l. Ave Maria".
"Ś.P. X. Daniel Michałowski żył lat 77 kapłaństwa 50. Wdzięczni parafianie za 18-letnią pracę w Bełchowie tę pamiątkę stawiają 1908-I-XI".
"Ś.P. Ks. Zenon Ziemecki Proboszcz Par. Bełchów żył lat 61 - zm. 25.II.1956 r. w kapłaństwie lat 35".
"Tu spoczywają zwłoki Ś.P. Wincentego Łoskowskiego b. Kapitana B. Wojsk Polskich zmarłego w dniu 26 czerwca 1848 roku. Pozostała żona wraz z dziećmi upraszają przechodniów o westchnienie za duszę jego".
"Wincenty Łoskowski ur. 1770 r. uczestnik insurekcji Kościuszkowskiej w 1807 r. oficer Legii Polsko-Włoskiej, a od 31.03.1808 r. Legii Nadwiślańskiej. Jako porucznik 7 pułku ułanów walczących w Hiszpanii pod dowództwem Jana Konopki, wsławił się w bitwach pod Saragossą, La Coruną, Rio Almanzur. Za swe zasługi otrzymuje 11.10.1809 r. awans na kapitana. W Paryżu 23.03.1812 r. uczestniczy w paradzie przed samym Napoleonem. W czasie wyprawy na Moskwę w 1812 r. poprosił o zwolnienie ze służby wojskowej, które otrzymał 05.08.1812 r. W latach późniejszych zostaje właścicielem folwarku na Polesiu. Dziadek Józefa Chełmońskiego, malarza ziemi łowickiej. Więcej informacji pod hasłem "Bohater Wojen Napoleońskich" Nowy Łowiczanin kwartalnik historyczny 29.12.2010 r.".
Grobowiec Rodziny Romanowskich, gdzie spoczywa m.in. "Ś.P. Ksiądz Franciszek Romanowski żył lat 75 w kapłaństwie 44 zm. dn. 25.VIII.1975 r. Długoletni Proboszcz Parafii Łomianki. Cześć Jego świetlanej duszy".
"Zosiuchna Bola ur. 16.X.1901 r. zam. 7.I.1903 r. Najdroższej dziecinie którą nad życie kochają tę pamiątkę stroskani rodzice poświęcają".
Monolit z piaskowca z początku XX wieku, z nieczytelnymi inskrypcjami.
Z cmentarza zajeżdżam pod obiekty Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Bełchowie.
Na ścianie szkoły zawieszona jest tablica "W hołdzie żołnierzom 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, którzy polegli 12.IX.1939 r. w Bełchowie broniąc Ojczyzny przed niemieckim najeźdźcą" i nazwiska poległych żołnierzy oraz "Pamięci cywilnych mieszkańców, którzy zginęli 12.IX.1939 r. w Bełchowie w wyniku działań wojennych" i nazwiska zabitych. "W 70 rocznicę mieszkańcy Bełchowa i gminy Nieborów 13.09.2009 r.".
Tablica edukacyjna "Rekonstrukcja wydarzeń wojennych 12.09.1939 roku - Bełchów". W dniu 3 września 1939 r. lotnictwo niemieckie zbombardowało stację kolejową w Bełchowie, w wyniku nalotu zginął jeden żołnierz polski, a kilku zostało rannych. W czasie Bitwy nad Bzurą we wsi doszło do potyczki oddziałów rozpoznawczych niemieckiej 8. Armii i 7. Wielkopolskiego Pułku Strzelców Konnych. W trakcie walk poległo 6 żołnierzy polskich, śmierć poniosło także 12 mieszkańców wsi.
Kończę na dziś poznawanie Bełchowa i wyjeżdżam na drogę krajową nr 70.
POWRÓT  DO  ŁODZI
Pedałuję na południe. Do Skierniewic dzieli mnie jedynie 12 km.
Opuszczam Gminę Nieborów i wjeżdżam na obszar Powiatu Skierniewickiego i Gminy Skierniewice.
Wieś Mokra Prawa.
Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Mokrej Prawej.
Tablica na budynku z wizerunkiem patrona "Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Mokrej Prawej. Mokra Prawa , dn. 29 maja 2010 r.".
W tym samym obiekcie mieści się także Przedszkole Niepubliczne "Bartek". "Prowadzenie oddziałów przedszkolnych wraz z ich wyposażeniem jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego".
Remiza OSP Mokra Prawa.
Ochotnicza Straż Pożarna w Mokrej Prawej, została założona w 1930 roku.
Kapliczka z figurą św. Floriana - patrona braci strażackiej.
Stara pompa strażacka - wyeksponowana na trawniku przy remizie.
Z Mokrej Prawej szybko dojeżdżam do Skierniewic - zobacz WYCIECZKA Nr 285.
Nowy witacz Miasta Skierniewice przy ul. Łowickiej.
Osiedle mieszkaniowe "Widok" przy ul. Wyszyńskiego.
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa ul. Wyszyńskiego 12.
Parafia powstała w 1985. Kościół został zbudowany w latach 90. XX wieku.
W dniu 21 czerwca 2003 roku bp. Alojzy Orszulik SAC, pierwszy biskup utworzonej diecezji łowickiej, dokonał konsekracji świątyni. On też ustanowił przy kościele Kolegiacką Kapitułę Skierniewicką. Odtąd kościół parafialny nosi tytuł "kolegiaty skierniewickiej".
Dworzec kolejowy w Skierniewicach.
Droga przez Las Zwierzyniec na trasie Skierniewice - Maków.
Kolorowy budynek Urzędu Gminy w Makowie - zobacz WYCIECZKA Nr 140.
Tunel pod nasypem Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w Makowie.
Płyćwia - brzydka remiza strażacka.
Kapliczka przy drodze do wsi Kolonia Podłuże.
Linia kolejowa w Płyćwi - odcinek Skierniewice-Koluszki.
Mr SCOTT w akcji - pamiątkowe zdjęcie we wsi Wola Drzewiecka.
Tablica z planem Gminy Lipce Reymontowskie.
Remiza strażacka OSP Wola Drzewiecka.
Kapliczka przy szosie w Woli Drzewieckiej.
Za szybką znajduje się zabytkowa figura św. Jana Nepomucena z 1886 roku.
Tabliczka wjazdowa do Woli Drzewieckiej i wyjazdowa z Lipiec Reymontowskich. Przebiega tędy rowerowy "Szlak Kultury Janisławickiej".
Odnowiona elewacja Urzędu Gminy Lipce Reymontowskie.
"Zadanie "Rozbudowa i przebudowa wraz z termomodernizacją budynku Urzędu Gminy Lipce Reymontowskie" dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Łodzi. Inwestor Gmina Lipce Reymontowskie".
Pamiątkowa tablica na budynku "1338-1988 w Roku Jubileuszu 650-lecia Lipiec Reymontowskich odwołujemy się do potomnych o zachowanie chlubnych tradycji i twórczego działania dla dobra mieszkańców. Społeczeństwo Wsi i Gminy Lipce Reymontowskie".
Mural "Wesele Boryny" przy ul. Boryny.
Remiza strażacka w osadzie Mszadla.
Malowniczy staw we wsi Mszadla.
Kotulin - remiza strażacka.
Droga wojewódzka nr 704 do Kołacinka.

Brzeziny Plac Jana Pawła II - w akcji straż pożarna.
Reporter Mr SCOTT ustalił, że na ul. Św. Anny miało miejsce zderzenie dwóch samochodów. Konieczna była interwencja straży pożarnej...
Malowniczy staw we wsi Witkowice.
Gałków Duży - kościół Świętej Trójcy.
Gałków Duży ul. Dzieci Polskich.
Gałków Duży - przejazd kolejowy.

Pięknie oświetlony Las Gałkowski na granicy Justynowa.
Łódź ul. Rokicińska/Wieńcowa - przejazd kolejowy.
Budowa wiaduktów autostrady A-1 przy ul. Rokicińska/Malownicza.
Cudowny zachód słońca nad miastem i droga rowerowa przy ul. Rokicińskiej.
Na ostatnie minuty lipcowej eskapady, podjeżdżam na ul. Wydawniczą 4. Na zapleczu dawnych Zakładów Przemysłu Spirytusowego "Polmos", znajduje się mural autorstwa Andrzeja Pągowskiego.
Mural przedstawia pływaka skaczącego z wieży do wody. "Jest w nim radość, dynamika, pokonywanie strachu".
Za parę lat w dawnych zakładach wódczanych powstanie centrum kulturalne "Monopolis". Cały kompleks zostanie przebudowany, zrewitalizowany i przystosowany do nowej roli. Znajdą się tu także nowoczesne przestrzenie biurowe.
Wycieczkę do Bełchowa kończę na ul. Piotrkowskiej i pozwalam sobie na odrobinę szaleństwa ! Pałaszuję pyszne lody, ale tylko dwie gałki : "strawberry cheesecake i cookies and cream”
No i powiem Wam szczerze, że z tego powodu nie mam absolutnie żadnych wyrzutów sumienia ! Bo taki już ze mnie Mr SCOTT - lubię jeździć na rowerze i najzwyczajniej w świecie, kocham cieszyć się życiem !!!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger