Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 261 "Rąbień i Aleksandrów Łódzki"

TRASA : Łódź (Zielona, Legionów, Konstantynowska, Park im.J.Piłsudskiego "Zdrowie", Srebrzyńska, Biegunowa, Krakowska, Złotno, Rąbieńska) - Antoniew - Rąbień - Aleksandrów Łódzki - Wola Grzymkowa - Rąbień A,B - Rąbień - Konstantynów Łódzki - Łódź  (Sanitariuszek, Łaskowice, Chocianowicka, Pabianicka, Rudzka) - Stara Gadka - Rzgów - Starowa Góra - Łódź  (Rzgowska, stacja Łódź Chojny, Kilińskiego, Przybyszewskiego, al.Śmigłego-Rydza, al.Piłsudskiego, Piotrkowska)
[26.06.2014. - 63,69 km, 2::49:10 h, 22,65 km/h] 
ZDJĘCIA                    FILMY                        HISTORIA
Mr SCOTT jedzie do... Rąbienia i Aleksandrowa Łódzkiego !!! Trasa WYCIECZKI Nr 261 (-:
Ludzie mają rację mówiąc, że „Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą” ! Mr SCOTT ma od jakiegoś czasu przeświadczenie, że rowerowe wycieczki są oczywiście znakomitym sposobem na życie i na wyrażanie siebie, ale jak to zwykle bywa - towarzyszą temu niestety niepożądane skutki... Ciągle uczę się akceptować uboczne efekty swoich działań i staram się nie popadać w monotematyczność, znajdując przy tym czas na inne - nierowerowe sprawy. Ale to bardzo trudne i szczególnie teraz, gdy zaczęło się lato, niemożliwym jest pogodzenie pasji z obowiązkami... Ale nie ma co narzekać ! Na pierwszą letnią wycieczkę, wyruszam z Parku im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Popularny park na Zdrowiu (dawny Park Ludowy), to największy łódzki zieleniec i jeden z największych miejskich parków w Europie. Rozciąga się na powierzchni 172 ha. Powstał w okresie międzywojennym na terenach należących niegdyś do lasów miejskich. Dziś mam taki plan, że przejadę przez niego z południa na północ, poruszając się aleją im. Wiktora Gosienieckiego. Na jej początku, znajduje się przepiękny dywan kwiatowy (-:
Kilka metrów od strony ul.Konstantynowskiej, po lewej stronie alei została ustawiona nowa tablica pt."Ścieżka pieszo rowerowa BRUS". Ścieżka ma 6 km długości i prowadzi przez tereny Parku im. J. Piłsudskiego, osiedle i poligon na Brusie. Prezentuje obiekty wojskowe zlokalizowane na tym terenie. Mr SCOTT uważa, że to bardzo dobry materiał na oddzielną wycieczkę (-:
Po przeciwnej stronie alei, znajduje się siedziba przedsiębiorstwa "Zieleń Miejska-Południe" Sp. z o.o. Firma zajmuje się utrzymaniem i projektowaniem terenów zielonych w naszym mieście.
Kilkanaście metrów dalej, po zachodniej stronie alei stoi obelisk poświęcony pamięci Ireneusza Henryka Dubaniewicza. 
Do kamienia przytwierdzona jest tablica z napisem "Pamięci Ireneusza Henryka Dubaniewicza (1938-1992), geograf-urbanista, współtwórca planu zagospodarowania przestrzennego Łodzi. Staraniem środowiska urbanistów Łódź 1993".
Przy odnodze ścieżki prowadzącej w stronę ul.Krakowskiej, można podziwiać starą pompę ręczną. Woda z niej płynąca, nie nadaje się niestety do picia. Żeliwna studnia została zainstalowana pod koniec lat czterdziestych XX wieku, przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi.
Przez park na Zdrowiu przepływa rzeka Łódka, która właśnie w tym miejscu pojawia się na powierzchni ziemi. Bowiem od swoich źródeł na przepuście drogowym przy ul. Brzezińskiej, rzeka płynie w zakrytych kanałach : wzdłuż ul. Wojska Polskiego (staw przy ASP), przez park Ocalałych, park Staromiejski oraz pod Manufakturą. Na Zdrowiu z wód Łódki utworzone zostały stawy, które ciągną się na zachód od al. Unii Lubelskiej.  Rozdzielają je murowane mostki wykonane jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku.

Po północnej stronie największego ze stawów, znajduje się się siedziba Klubu kolarskiego "Tramwajarz Łódź". Budynek wzniesiono jeszcze przed II wojną światową. Barw klubu bronili tacy znani zawodnicy, jak Jerzy Bek - mistrz Polski na torze, Teofil Sałyga - późniejszy wychowawca Jana Kudry oraz Stanisław Grzelak – zwycięzca pierwszego po wojnie TOUR DE POLOGNE.
Zwyczajowa nazwa parku "na Zdrowiu" utrwaliła się na początku XX wieku. Znajdujący się tu las miejski był miejscem wypoczynku niedzielnego rodzin robotniczych, które z zadymionego centrum miasta udawały się "po zdrowie". W latach 60-tych ub. stulecia klub Tramwajarz uruchomił tu nawet plażę z wypożyczalnią łódek, kajaków i sprzętu wodnego. Szkoda, że jej już nie ma...
Na końcu im. Wiktora Gosienieckiego znajduje się wejście do "Lunaparku", który jest jednym z zaledwie trzech stacjonarnych parków rozrywki w Polsce. Został otwarty w 1974 roku przez Szwedów i przez wiele lat był tłumnie odwiedzany. Jego największą atrakcją jest kolejka górska "Jet Star", która ma wysokość 16 metrów i jedzie z prędkością 95 km/h ! Mr SCOTT kiedyś na niej jechał ! Ale czad (-:
W parku na Zdrowiu znajduje się boisko piłkarskie, należące obecnie do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łodzi.

Po dotarciu do ul.Srebrzyńskiej, wyjeżdżam na drogę rowerową. Kieruję się przez Złotno do ul.Rąbieńskiej, do mostu na rzece Jasieniec.
Rzeka ta nigdy nie miała znaczenia przemysłowego, a jej źródła znajdują się na osiedlu Teofilów poniżej ulicy Rojnej. Jasieniec ma ok. 8,4 km długości i uchodzi do Neru w Konstantynowie Łódzkim. Rzeka stanowi głównie kanał odprowadzający wodę z opadów z terenów, przez które przepływa. Dla zabezpieczenia wykonania tego zadania jest uregulowana na całej swej długości.
Jadę przez Antoniew do miejscowości Rąbień, przez którą bardzo często przejeżdżam i którą dziś, postanowiłem uczynić głównym bohaterem wycieczki ! Rąbień powstał prawdopodobnie na przełomie XI i XII wieku. Po raz pierwszy wzmiankowany jest w źródłach pisanych z 1399 roku.
Nazwa miejscowości wywodzi się prawdopodobnie od karczowania lasów (rąbania), które gęsto porastały te tereny.
W Rąbieniu przy ul.Słowiańskiej 5, znajduje się Szkoła Podstawowa im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia. Została zbudowana w 1962 roku. Pierwsza szkoła w Rąbieniu powstała w 1805 roku, dzięki Rafałowi Bratoszewskiemu - właścicielu wsi Brużyca, przyszłemu założycielowi Aleksandrowa.
Przed głównym wejściem do budynku szkoły, ustawiony jest pomnik patrona, ufundowany przez Państwa Mikołajczyków. Jest to popiersie umieszczone na postumencie z szarego granitu.
Na cokole wyryto myśl Prymasa : "Miłość Narodu i miłość Ojczyzny jest moralnym i religijnym obowiązkiem każdego dziecka bożego, członka narodu" oraz napis "Ks.Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia 1901-1981. Niezłomny obrońca praw boskich i ludzkich. A.D. 2004".
W holu głównym szkoły, urządzony został tzw. kącik pamięci. Obok godła Rzeczypospolitej zawieszony jest krzyż, herb Kardynała Wyszyńskiego, portret Jana Pawła II oraz tablice pamięci.
Na tablicy zawieszonej obok krzyża, umieszczono wizerunek Prymasa Polski, Jego myśl "Tylko dziecko może być radością życia domowego i więzią dwojga serc, właściwym celem ich bytowania, pracy, poświęceń i wyrzeczeń" oraz napis "Ksiądz Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Tysiąclecia 1901-1981. Patronowi szkoły - człowiekowi niezwykłej wiary w 100 rocznicę urodzin. Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie. Rąbień 15.X.2001 r.".
Na drugiej tablicy z 2004 roku, wypisano słowa Kardynała Wyszyńskiego "Warto służyć każdemu człowiekowi i dla każdego warto się poświęcać" oraz dedykację o treści : "W dowód pamięci i wdzięczności Dyrektorom - za tworzenie wizerunku szkoły, trud włożony w kształtowania szlachetnych postaw i serce oddane uczniom" i nazwiska dyrektorów placówki od 1945 roku.
Trzecia z tablic poświęcona jest "Księdzu Kanonikowi Andrzejowi Mikołajczykowi przyjacielowi szkoły, nauczycielowi i wychowawcy", którą ufundowała społeczność szkoły 1 grudnia 2010 roku. W jej górnej części zamieszczono słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego "Świętość nie jest łatwym życiem, nie jest odgrodzeniem się od świata - jest wytrwałą walką z sobą. Jest otwieraniem serca i dłoni ku braciom".
Po obejrzeniu szkoły dojeżdżam do ronda Niepodległości w Rąbieniu. Przebiega przez nie bardzo ważna arteria - droga krajowa nr 71.
Droga ta łączy dwa podłódzkie miasta : Konstantynów z Aleksandrowem. Skręcam na północ i jadę po ul.Aleksandrowskiej. Wzdłuż trasy ulokowane są różne firmy i zakłady usługowe. M.in. "Gro-dach" - firma dekarska.
Zwraca uwagę ekspozycja używanych pojazdów. To firma "Violbex", zajmująca się handlem częściami i akcesoriami samochodowymi.
Po przeciwnej stronie drogi, znajduje się wjazd na teren hotelu "Boryna". Obecnie obiekt jest zamknięty i wystawiony na sprzedaż.
I jeszcze jedna duża firma "Iwona", zajmująca się sprzedaż materiałów budowlanych i wykończeniowych. Ale to już ul.Konstantynowska nr 19 w Aleksandrowie Łódzkim.
Mr SCOTT uważa, że w tej części regionu łódzkiego panuje dość spory bałagan administracyjny... Jechałem przecież przez Rąbień, aż tu nagle pojawia się adres z terenu Aleksandrowa. Ale to nie koniec zamieszania, bo po tej samej stronie DK nr 71 znajduje się osiedle "Zielony Romanów", które należy do miasta Łodzi !
Osiedle położone jest w północno-zachodniej części Łodzi przy ul. Romanowskiej 55. 
Rodzinne osiedle tworzą czteropiętrowe budynki wybudowane w tradycyjnej technologii. W piwnicach domów znajdują się komórki lokatorskie oraz garaże. Całe osiedle jest monitorowane.
Na osiedlu znajduje się przedszkole oraz pasaż handlowo-usługowy, a w nim m.in. poczta, salony kosmetyczne, sklepy i punkty usługowe, dodatkowo ułatwiające zaspokojenie potrzeb mieszkańców całego osiedla. Na zdjęciu Prywatna Szkoła na Zielonym Romanowie.
Z myślą o mieszkańcach osiedla wybudowany został kompleks sportowo-rekreacyjny z placem zabaw dla dzieci, tartanowymi boiskami sportowymi do koszykówki i siatkówki a także skatepark. Z osiedlem sąsiadują tereny leśne.
Przy skrzyżowaniu ul.Konstantynowskiej z Romanowską, wzdłuż DK 71 znajduje się ciąg garaży.
W czerwcu 2012 roku na zachodniej stronie budynków, wymalowany został niezwykle kolorowy mural.
Graffiti wzorowane jest na kultowej grze komputerowej ubiegłego stulecia – Mario Bros.
Mural ma 200 metrów długości i tworzyło go 10 grafficiarzy z Łodzi, Torunia i Gdańska.
Zobacz zdjęcia z powstawania murala ! TUTAJ (-:
Mr SCOTT bardzo lubi ten mural i to miejsce ! Za każdym razem, gdy tędy przejeżdżam - zawsze robię kilka zdjęć (-:
Autorzy malowidła pozostawili na ścianie swoje autografy. M.in. Jedi - pomysłodawca dzieła, Baik, Dill Gang, Time, Sedr, Nesh, Erdols i Joter. Dzięki Panowie za fantastyczną robotę (-:
Tuż za osiedlem rozpoczyna się terytorium Aleksandrowa Łódzkiego - zobacz WYCIECZKA Nr 53.
Jadę dalej po ul.Konstantynowskiej. Mijam kościół p.w. Zesłania Ducha Świętego (adres ul. Piłsudskiego 1), który powstał we wrześniu 1990 roku i ciągle jeszcze jest w trakcie budowy.
Szybki szus z górki i już jestem przy skrzyżowaniu z ul. Wojska Polskiego. To główna arteria Aleksandrowa, po której przebiega także droga krajowa nr 72.
Po skręcie w lewo, odbijam następnie na prawo w ul.Wolności i kieruję się do ul.Zgierskiej. Znajduje się przy niej wiele dużych zakładów przemysłowych. M.in. przy ul.Zgierskiej 48 mieści się firma "LEGS" - jeden z największych europejskich dystrybutorów przędz tekstylnych i technicznych na bazie własnego magazynu. Reklamy tej firmy, można spotkać w wielu miejscach miasta (-:
Przy ul.Zgierskiej 32 ma swoją siedzibę firma "Wamatex" - producent dzianin i tkanin. Oprócz dużych zakładów, w całym mieście funkcjonuje około tysiąca małych prywatnych zakładów dziewiarskich. Stąd też Aleksandrów, nie bez racji - nazywany jest potocznie "Skarpetkowem" (-:
Ul.Zgierska 5/1 i zabudowania firmy "Martis". Jest to czołowy w Polsce producent i dystrybutor przędzy.
Przemieszczając się po Aleksandrowie (ul.Górna), Mr SCOTT natrafił na taki właśnie ładny obrazek - serce z napisem "Kocham cię". Jak nic pasuje jako wyznanie miłości, dla mojego niezawodnego roweru Scott Sportster P4 (-:
Przy obecnej ul.Górnej znajduje się stary cmentarz żydowski. Powstał prawdopodobnie około 1822 roku, w okresie konstytuowania się miejscowego dozoru bóżniczego.
Cmentarz otacza współczesne ogrodzenie z betonowych elementów prefabrykowanych. Na metalowej bramie zawieszona jest tablica informacyjna z napisem "Zabytkowy cmentarz żydowski założony w 1822 roku. Właściciel Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi ul.Pomorska 18, tel. +48042 6335156".
Na prawo od wejścia znajduje się współczesny, w pełni zabudowany ohel, w którym pochowany jest zmarły w dn. 21 marca 1870 r. (18 adar II 5630 r.) Henoch Henich syn Pinchasa ha-Kohen Lewin - rabin w Aleksandrowie Łódzkim i Nowym Dworze Mazowieckim, uczeń m. in. Jakowa Arie Gutermana z Radzymina, Jakowa Horowica z Lublina, Icchaka Meira Altera z Góry Kalwarii, od 1866 r. cadyk dynastii z Góry Kalwarii (zobacz więcej).
Przy ogrodzeniu od strony północnej znajduje się powojenny, otoczony betonowym murkiem, grób osób zabitych we wrześniu 1939 r. Na tablicy pamiątkowej wyryto napis w języku polskim: "Cześć pamięci pomordowanych przez faszystów hitlerowskich w dniu 14 września 1939 r.".
Według szacunkowych danych, w obrębie cmentarza znajduje się około 150 nagrobków w różnym stanie zachowania. Jedynie nieliczne macewy można uznać za całe i stojące w miejscu właściwego pochówku. Z tyłu ohelu złożono kilkadziesiąt macew, wydobytych z ulic w Aleksandrowie Łódzkim.
W tej części Aleksandrowa Łódzkiego, jest jeszcze kilka ciekawych miejsc do poznania. Dojeżdżam do Placu Targowego, na którym w pierwszej połowie XIX wieku odbywał się handel.
Był to rynek przeznaczony dla mieszkańców dzielnicy żydowskiej ówczesnego Aleksandrowa. Jako ciekawostkę warto by nadmienić, że w pobliskim do targowiska domu urodził się Izrael Poznański, jeden z trzech twórców Łodzi przemysłowej.
Obecnie plac ten przeżywa drugą młodość – zaniedbany dotąd skwer zmienił się w mały park. Ulokowano tutaj krańcówkę autobusu łódzkiej komunikacji miejskiej nr 74.
Przy skrzyżowaniu Targowego Rynku z ulicą Warszawską, znajduje się niewielki akwen o nazwie Staw Jana.
Stoi przy nim ładna kapliczka słupkowa, która ogrodzona jest żeliwnym płotkiem.
Na ścianie kapliczki zawieszona jest tabliczka z napisem "Kapliczka odbudowana w 1948 r. przez Zrzeszenie Kupców w Aleksandrowie przy poparciu miejscowego społeczeństwa".
Wracam teraz do ul.Warszawskiej i kieruję się do centrum miasta. Przy skrzyżowaniu z ul.Wojska Polskiego stoi kościół p.w. św.Rafała. Wzdłuż całej ulicy Wojska Polskiego z parterowymi drewnianymi domami tkaczy, sąsiadują murowane kamienice z początku XX wieku.

Jadę dalej na południe po ul. 11 Listopada i skręcam w prawo w stronę ul.Placydowskiej. W Aleksandrowie Łódzkim znajduje się największa europejska fabryka kosmetyków koncernu Procter & Gamble. 
Budowla została oddana do użytku w 2009 roku. Powierzchnia całkowita zakładów to prawie 14 tys.  !
Wracam do drogi na trasie Aleksandrów-Lutomiersk. W Woli Grzymkowej skręcam na wschód i tym sposobem dojeżdżam do miejscowości o nazwie Rąbień A,B. Przed I wojną światową Rąbień miał trzech właścicieli : Haremza Antoni, Rzuchowski Dunin oraz Gałecki Stanisław. Z tego faktu należy upatrywać etymologii nazwy A,B. Do każdego z właścicieli należał inny Rąbień (mianowicie Rąbień A, Rąbień B i Rąbień C).
Na przełomie XIX i XX wieku okolicę te zamieszkiwali głównie koloniści z Niemiec. Droga przez Rąbień, to bardzo popularna trasa rowerowa. Na skrzyżowaniu z ul. Brzozową skręcam w prawo.
Wyjeżdżam na gruntową drogę wyłożoną jasnym tłuczniem. Znajdują się przy niej liczne działki letniskowe i całoroczne domy. Od 1989 stale powiększa się stan ludności w Rąbieniu A,B. Jest to głównie ludność napływowa z Łodzi, która przekształca swoje niegdyś działki rekreacyjne na stałe miejsce zamieszkania.
Docieram do dzielnicy Rąbienia o nazwie Rąbinek. Na skrzyżowania z asfaltową ul.Przyrodniczą, skręcam na wschód. Rąbinek to dawna wieś założona w XIX wieku prawdopodobnie przez właścicieli pobliskiego Rszewa, w celu zasiedlenia tych terenów przez swoich pracowników.
Ulica Przyrodnicza łączy się z ul.Pańską. Na posesji nr 68 znajduje się Zakład Robót Sanitarnych "Sanator".
Jadę dalej do skrzyżowania z ul.Wolską. Trwają tu właśnie prace przy remoncie nawierzchni drogowej.
Dojeżdżam do centrum miejscowości, gdzie znajduje się remiza OSP Rąbień. W przyszłym roku miejscowa straż będzie świętować jubileusz 100-lecia działalności !
Naprzeciwko strażnicy znajduje się piętrowy budynek, w którym mieści się obecnie Urząd Poczty, filia Biblioteki Publicznej z Aleksandrowa Łódzkiego oraz Ośrodek Zdrowia.
Przy ul.Pańskiej stoi ładnie utrzymana kapliczka domkowa.
Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się sklep spożywczy "Anika".
Ze sklepem sąsiaduje restauracja "El Fuego" (ul.Pańska 4).
I właśnie w ten sposób, Mr SCOTT dojechał ponownie do ronda Niepodległości w Rąbieniu.
Przy rondzie znajduje się kościół parafialny p.w. Zwiastowania Pańskiego. Budowę rozpoczęto w kwietniu 1990 roku. W dniu 9.IX.1995 r. kościół wraz z plebanią poświęcony przez abpa Władysława Ziółka. Na zewnętrznej ścianie wieży kościoła, umieszczona jest mozaika Matki Boskiej Niepokalanej oraz pamiątkowe tablice.
"Ks. Arcybiskup Łódzki Władysław Ziółek poświęcił fundamenty świątyni 26.V.1991, poświęcił świątynię 9.IX.1995".
"Świątynia została wzniesiona w latach 1991-1995. konsekrowana 7.IX.1997. przez Ks. Arcybiskupa Władysława Ziółka. Projekt świątyni wyk. przez inż. arch. Mirosława Rybaka przy współpracy mgr inż. Romualda Chomiczewskiego staraniem parafian i ks. proboszcza Andrzeja Mikołajczyka".
"U progu III Tysiąclecia wiary w Ojczyźnie z hołdem i podzięce Bogu w Trójcu Jedynemu składają te dzwony parafianie - nadając imiona * Odkupiciel człowieka, * Matka Odkupiciela, * Jan Paweł II. Dzwony ufundowano za pontyfikatu Papieża Jana Pawła II, Ordynariusza Diecezji ks. Arcybiskupa dr Władysława Ziółka, proboszcza ks. kanonika Andrzeja Mikołajczyka. Poświęcone dnia 11 września 1999 r. przez ks. Arcybiskupa Władysława Ziólka". 
Przy kościele ułożony jest głaz z okrągłą tablicą "Jubileusz A.D. 2000" i napisem "Kamień odrzucony stał się kamieniem węgielnym". Jest to cytat z Księgi Psalmów (Ps 118,22).
Na placu przykościelnym ustawiony jest pomnik Jana Pawła II. Wykonany jest z brązu i stoi na granitowym cokole. 
Jest to wotum wdzięczności parafian za 27 lat pontyfikatu Papieża Polaka. Na  ścianie frontowej umieszczono herb papieski oraz napis "JAN PAWEŁ II Papież Polak 1920-2005. Pontyfikat 1978-2005".
Pod pomnikiem ułożona jest niewielka tabliczka z napisem "Poświęcił J.E. Ks. Arcybiskup Władysław Ziółek Metropolita Łódzki dn. 19 października 2005".
Na ścianach pomnika umieszczono słynne myśli i powiedzenia Jana Pawła II. "Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi ! Nie lękajcie się ! Chrystus wie, co kryje się we wnętrzu człowieka (Inaug. pontyf. 22.X.1978)".
"Wszystkim dziękuję. Wszystkich proszę o wybaczenie. Proszę także o modlitwę, aby miłosierdzie Boże okazało się większe od mojej niedogodności i słabości. (Testament 6.III.1979). Szukałem was, teraz wy przyszliście do mnie... (1.IV.2005)".
"Ziemio Polska ! Ziemio Ojczysta ! Zjednocz się przy Chrystusowej Eucharystii (1987)".
Po prawej stronie od bramy wejściowej, przy ogrodzeniu kościoła stoi drewniany krzyż misyjny.
Krzyż obudowany jest granitowym podestem, na którym umieszczono : myśl św.Pawła "Nie daj Boże, bym się miał chlubnie z czego innego, jak tylko z krzyża Chrystusa".
Cytat z Ewangelii św.Mateusza /Mt 10.38/ "Kto nie bierze swego krzyża a idzie za Mną, nie jest mnie godzien".
"Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie Krzyż swój i niech Mnie naśladuje /Mt.16.24/".
"Krzyż niech ci będzie radością nawet wśród prześladowań".
Okazuje się, że jest to "Dar p. Marioli Łukowicz z dziećmi i rodz. Tomaszewskich z Krzywca".
Pod ścianą nawy północnej kościoła, ustawiona jest figura Matki Boskiej.
Kościół wraz z plebanią stanowi jedną bryłę architektoniczną i został zaprojektowany przez arch. Mirosława Rybaka oraz arch. Marka Grimina.
Po obejrzeniu rąbieńskiej świątyni, przechodzę na drugą stronę ronda Niepodległości. Stoi tam figura Najświętsze Serce Jezusa Chrystusa.
Postument pomnika obłożony jest płytami z szarego granitu. Na cokole umieszczone są tablice z z pamiątkowymi napisami i cytatami z Ewangelii. "Najświętsze Serce Boże poświęcamy Ci naszą Ojczyznę, Naszą Parafię i nas wszystkich. W Roku Wielkiego Jubileuszu Parafianie 1 czerwca 2000 r." oraz "Poświęcił J.E. Ks. Biskup Adam Lepa dnia 29.X.2000 r.".
"Chwała bądź Bożemu Sercu przez które stało się nam zbawienie. Jemu cześć i chwała na wieki Amen".
"To jest przykazanie moje, abyście się wzajemnie miłowali. J. 15.12"
"Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy jesteście utrudzeni i obciążeni, a ja was pokrzepię. Mt.11.28".
Przy rondzie znajduje się dawny cmentarz ewangelicki w Rąbieniu. Pozostała po nim brama, dzwonnica ze szpiczastym chełmem oraz dwa nagrobki. Mr SCOTT zwiedził tę zaniedbaną nekropolię podczas WYCIECZKI Nr 72.
Przy drodze krajowej nr 71 znajduje się nowa siedziba firmy "Wobet-Hydret", która zajmuje się produkcją oczyszczalni ścieków, spełniających wysokie wymogi jakościowe i techniczne.
Kilkanaście metrów dalej na południe, ustawiona jest tablica wyjazdowa z Rąbienia.
Po przeciwnej stronie szerokiej DK 71, znajduje się siedziba firmy "Geplastyk" Polska Sp. z o.o., która prowadzi działalność produkcyjną w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych.
Zakład specjalizuje się w produkcji podzespołów plastikowych i hybrydowych (plastikowo – metalowych), metodą formowania wtryskowego, dla firm z branży artykułów gospodarstwa domowego. Odbiorcą produktów jest m.in. firma BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH w Polsce, Niemczech, Turcji, Stanach Zjednoczonych oraz w Hiszpanii.
Jeszcze jeden zakład znajdujący się w Rąbieniu, to producent okien "WnD", ul. Sucha 1/3. I to tyle na dziś zwiedzania tej podłódzkiej miejscowości ! Mr SCOTT cieszy się, że wreszcie dowiedział się czegoś więcej na temat Rąbienia (-:

Z Rąbienia jadę do Konstantynowa Łódzkiego drogą krajową nr 71. Tam skręcam w ul. 1 Maja i kieruję się do Łodzi. Pedałuję po ul.Sanitariuszek, do przejazdu kolejowego przy stacji kolejowej Lublinek. Śmigam przez Chocianowice na Rudę Pabianicką.

Z ul.Pabianickiej skręcam w ul.Rudzką i przez Starą Gadkę, dojeżdżam do Rzgowa. Kiedy jadę obok prywatnego szpitala "Gameta", mijam bardzo oryginalny pojazd. To czarny karawan pogrzebowy, który w tej okolicy widziałem już kilka razy (zobacz np. WYCIECZKA Nr 211).
Wjeżdżam na wiadukt nad ul.Rudzką, skąd jest ładny widok na szpital i halę "Makro".
Obieram kurs na Łódź i przejeżdżam obok nowoczesnej siedziby firmy "AMX" - Autoryzowanego Dealera samochodów marki Toyota.

Korzystając z szerokiego pobocza, szybko docieram do nowego wiaduktu nad ul.Rzgowską.
Jest to fragment nowej Trasy Górna, która będzie otwarta już w sierpniu 2014 roku ! To jedna z największych łódzkich inwestycji drogowych, która ma kosztować ponad 480 mln złotych. 4,5-kilometrowa droga połączy al. Jana Pawła II z ul. Rzgowską, tworząc w ten sposób nowy odcinek drogi krajowej nr 1.
Trasa Górna, która kończy się właśnie przy ul. Rzgowskiej, będzie w przyszłości przedłużona do węzła Romanów (zobacz WYCIECZKA Nr 237) i połączy się z autostradą A-1.
Po wjechaniu do miasta, przejeżdżam przez Chojny obok pięknego kościoła p.w. św. Wojciecha (ul.Rzgowska 242).

Następnie korzystam ze skrótu i zamiast jechać ciągle po ul.Rzgowskiej, przedostaję się do ul.Kilińskiego przez stację Łódź-Chojny.

Dojeżdżam do skrzyżowania z ul.Dąbrowskiego i jadę prosto do ul.Przybyszewskiego. Tam skręcam w prawo i kieruję się do skrzyżowania z ul.Łęczycką. Wcześniej zaplanowałem sobie, że przyjadę tutaj w konkretnym celu.
Zatrzymuję się obok kamienicy przy ulicy Przybyszewskiego 86, na której znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona Jerzemu Zawiejskiemu.
Na płycie z czarnego granitu widnieje napis : "W tym domu mieszkał w latach trzydziestych Jerzy Zawiejski 1902-1969, wybitny pisarz i dramaturg, działacz społeczny i państwowy".
Zadowolony ze zdobycia do kolekcji kolejnej tablicy, dojeżdżam do skrzyżowania ul.Przybyszewskiego z al.Śmigłego-Rydza. Skręcam w lewo i jadąc drogą rowerową, podążam na północ.

Po dojechaniu do al.Piłsudskiego (tzw. skrzyżowanie marszałków), skręcam w lewo i pędzę z górki do centrum ! Na zdjęciu biurowiec Centrum Biznesowe Forum 76 - al.Piłsudskiego 76.

Szybko docieram do skrzyżowania z ul.Sienkiewicza 85/87, gdzie zachwyca wspaniały biurowiec "Orion" (-:
W śródmieściu ścisk i tłok, na ulicach wielkie korki, bo trwa przecież przebudowa trasy W-Z. Na zdjęciu Śródmiejska Dzielnica Mieszkaniowa (tzw. łódzki Manhattan, najwyższe są dwa bloki, mające adres al. Piłsudskiego 7 i ul. Piotrkowska 182 - liczą aż 78 metrów) i "Novotel" - najnowszy hotel w mieście. Budynek z daleka przyciąga wzrok nowoczesną architekturą.
Dojeżdżam do ul.Piotrkowskiej i kieruję się w stronę Placu Wolności. Na najpiękniejszej ulicy świata kwitnie sezon ogródkowy. Ogródek przy restauracji czy kawiarni jest doskonałym pomysłem nie tylko na dodatkowy zarobek, ale również świetnym patentem na promocję lokalu i przyciągnięcie nowych gości. Po prawej dom Lewka Krykusa (Piotrkowska 126) i ogródek przed cukiernio-kawiarnią braci Gałeckich.
Krótką wycieczkę do Rąbienia i Aleksandrowa Łódzkiego, kończę przy skrzyżowaniu ul.Piotrkowskiej z ul.Jaracza. Na jezdni ustawione są barierki ochronne, ponieważ ciągle trwa remont ul.Jaracza, który rozpoczął się 20 marca 2014 roku. Modernizacja ul. Jaracza ma się zakończyć wraz z całym remontem ul. Piotrkowskiej już niedługo, bo pod koniec czerwca !

W związku z tymi remontami i naprawami łódzkich ulic, ruch w mieście jest mocno utrudniony. Narzekają wszyscy, a szczególnie kierowcy. Ale spokojnie ! Każdy remont musi się kiedyś skończyć i potem nasza Łódź będzie jeszcze piękniejsza ! Wcale nie ma się co dziwić takiej sytuacji, bo przecież "Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą" - nieprawdaż ?  
Mr SCOTT uprzejmie prosi wszystkich o cierpliwość i zrozumienie (-:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger