Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 23 "Justynów-Gałków-Bedoń"

TRASA : Łódź (Piotrkowska, Rzgowska, Dąbrowskiego, Kilińskiego, Śląska, Jędrzejowska, Feliksińska) - Wiśniowa Góra - Andrespol - Justynów - Gałków Mały - Borowa - Różyca - Gałków Duży - Janówka - Ignacew - Bedoń - Bedoń Przykościelny - Łódź (Gajcego, Zakładowa, Książąt Polskich, Przybyszewskiego, Tatrzańska, Milionowa, Piotrkowska) 
[06.08.2011. - 64,4 km, 2:58:13 h, 21,7 km/h]    
GPS    
Mr SCOTT jedzie do ... Justynowa, Gałkowa i Bedonia !!! Trasa WYCIECZKI Nr 23 (-:
Dzisiejszą wycieczkę zaczynam na ul.Piotrkowskiej 265, spod bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Kostki. Łódzka katedra jest najwyższym budynkiem w mieście - ma 104,5 m wysokości ! Wybudowano ją w latach 1901-1912 i prezentuje się nadzwyczaj okazale. Z centrum jadę tak, jak w opisie trasy - do biegnącej wzdłuż torów kolejowych ul.Jędrzejowskiej.
  
To dość łatwy odcinek drogi, która prowadzi do łódzkiego Feliksina - dawnej wsi, a obecnie peryferyjnego osiedla, które znajduje się w południowo-wschodniej części miasta. Z ul.Jędrzejowskiej skręcam w ul. Feliksińską i dojeżdżam do Wiśniowej Góry.
Wiśniowa Góra otoczona jest sosnowo-brzozowymi lasami. Już w okresie międzywojennym doceniono jej niezwykle korzystny mikroklimat, a miejscowość ta stała się modnym letniskiem. Po dojechaniu do krzyżówki dróg skręcam w lewo i ścieżką dla rowerów, docieram do Andrespola.
Andrespol to jedna z najszybciej rozwijających się i najlepiej prosperujących gmin w województwie łódzkim. Na tym skrzyżowaniu ze światłami, skręcam w prawo na Tomaszów Mazowiecki.
Naprzeciwko restauracji "Hades" znajduje się rozwidlenie dróg i jak pokazuje Mr SCOTT, skręcam tutaj w lewo - na Brzeziny. Przede mną dobra droga i przepiękne, podłódzkie krajobrazy. 
 
                                      
Szybkim tempem docieram do Justynowa, największego w gminie ośrodka wypoczynkowo-rekreacyjnego. Miejscowość istnieje od 1811 roku i posiada bardzo ciekawą historię. Za widocznym na zdjęciu mostkiem czeka mnie długi i stromy podjazd. Potem droga skręca na wschód. Jadę pomiędzy licznymi działkami letniskowymi.
Przy wyjeździe z Justynowa, tuż na skraju pięknego lasu, po prawej stronie nowej, asfaltowej drogi, stoi czarny obelisk ...        
... z pięknym, duchowym przesłaniem :
"Zachowaj czystość wokół siebie i wokół swojego istnienia.
 Gdy dobra nie szukasz, zło samo przyjdzie.
 Twoje czyny podążają za tobą w wieczność twoją"
.
Trochę dalej w głębi lasu, leży ogromny kamień, a na nim pamiątkowa tablica. Mr SCOTT odbiera szybką lekcję polskiej historii.
To miejsce pamięci - pomnik także polskich żołnierzy, poległych w pobliskim lesie jesienią 1914 roku, podczas wielkiej bitwy pierwszej wojny światowej. Wówczas to wojska niemieckie rozbiły rosyjski 23 Pułk Strzelców Syberyjskich z Chabarowska.
Z Justynowa docieram do Gałkowa Małego, jadąc przez sam środek przepięknego lasu. Gałków to bardzo stara miejscowość. Jej początki sięgają XII wieku !               
Kieruję się cały czas prosto i po chwili docieram do kolejnej letniskowej wsi - to Borowa w gminie Koluszki. Na następnym skrzyżowaniu skręcam w lewo.
Przede mną spory spadek terenu, więc można ostro przycisnąć na pedały i rozpędzić rower do dużej prędkości. Jechałem już tędy podczas WYCIECZKI Nr 13. Przejeżdżam przez tory kolejowe, wspinam się trochę pod górkę i w Różycy skręcamy na zachód - w szosę do Gałkowa Dużego.
Gałków Duży i Gałków Mały były kiedyś jedną miejscowością. Na przełomie XIX i XX wieku wybudowana została linia kolejowa łącząca Łódź z Koluszkami, która podzieliła Gałkówek. Dojeżdżam do krzyżówki dróg Andrespol - Brzeziny i jadę prosto.
Docieram do skraju lasu, gdzie znajduje się malowniczo położony Stadion Leśny Ludowego Klubu Sportowego Gałkówek. Za piłkarską areną mamy już zupełnie inny świat ...   
To Rezerwat Gałków, utworzony z dniem 18 lipca 1958 r. dla ochrony i zachowania fragmentu lasu bukowo-jodłowego o cechach pierwotnych. Przejazd przez rezerwat dostarcza niezapomnianych wrażeń ! Znajduje się tutaj kilkadziesiąt drzew bukowych w wieku 160- 200 lub ponad 200 lat !!!
Za  rezerwatem znajduje się wieś Janówka, która w 1812 roku została wydzielona z majątku Bedoń. Jedę ul.Główną, przez środek tej letniskowej miejscowości i w tym miejscu - co demonstruje Mr SCOTT - skręcam w lewo w ulicę Bedońską.
Krętą i wąską asfaltówką docieram do wsi Ignaców. Przez najbliższe minuty, można solidnie popracować nad poprawieniem średniej prędkości przejazdu. 
Przejeżdżam pomiędzy ładnymi domami i wiejskimi gospodarstwami. Na rozwidleniu dróg w Jordanowie, skręcam w lewo do wsi Bedoń.   
 
Jechałem już tą trasą podczas WYCIECZKI Nr 16. Droga prowadzi lekko pod górkę, a potem jest niebezpieczny zjazd do wsi Bedoń Przykościelny. Za tabliczką widoczne jest rozwidlenie ulic. Tam skręcam w lewo w ul. Ogrodową.
Zatrzymuję się na dłużej przy ul.Kościelnej 22. Podziwiam neobarokowy Kościół p.w. Matki Boskiej Królowej Polski, wzniesiony w latach 1921-1927. To najstarsza świątynia w gminie Andrespol. 
Obok kościoła, w pięknym parku stoi dworek z 1925 roku. To plebania miejscowego kościoła.
Ruszam spod kościoła w stronę przejazdu kolejowego i w tym miejscu, skręcamy w prawo w ul.Kolejową. Jadę piaszczystą drogą do stacji PKP w Andrzejowie. To już nasza Łódź. Skręcam w lewo w ulicę Gajcego. 
 
Z ul. Gajcego skręcam w prawo w ulicę Zakładową i dojeżdżam do krzyżówki przed osiedlem mieszkaniowym na łódzkim Olechowie i Janowie. Następnie skręcam do ul.Przybyszewskiego i potem do ul. Milionowej. Kieruję się do centrum miasta.  
Na wprost ul.Milionowej, przy ul.Piotrkowskiej 283 znajduje się wspaniały kościół ewangelicko-augsburski św. Mateusza. Świątynia została wzniesiona w latach 1909-1928 w stylu neoromańskim.
Jeszcze piękniej kościół prezentuje się w pełnym, sierpniowym słońcu. Niezapomnianą wycieczkę, kończę przejazdem do łódzkiej Archikatedry św.Stanisława Kostki. Objeżdżam dookoła plac katedralny, podziwiając wspaniałą architekturę samej świątyni oraz zabytkowych budynków stojących przy ul.Skorupki (-:  

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger