Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach. Znajdziesz tu opis trasy, zdjęcia miejsc, ludzi i zdarzeń oraz krótkie filmy.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 29 "Modlna i Warszyce"

TRASA : Łódź (Zgierska, Plac Kościelny, Łagiewnicka, Świtezianki, Zgierska) - Zgierz (Łódzka, Łęczycka, Ozorkowska, Ogrodnicza) - Rosanów - Adolfów - Kania Góra - Sokolniki Las - Sokolniki Parcele - Modlna - Brachowice - Wypychów - Astachowice - Kotowice - Rogóźno - Warszyce - Biała - Cyprianów - Szczawin - Glinnik - Palestyna - Ukraina - Klęk - Kiełmina - Dobra - Dobra Nowiny - Łódź (Moskule, Okólna, Łodzianka, Strykowska, Rogowska, Wycieczkowa, Strykowska, Al.Palki, Północna) 
[28.08.2011. - 81,1 km, 22,1 km/h, 3:40:17 h]                                                                 
Mr SCOTT jedzie do ... Modlnej i Warszyc !!! Trasa WYCIECZKI Nr 29 (-: 

Niedzielne popołudnie warto przeznaczyć na kolejną wycieczkę rowerową ! Ruszam za Starego Miasta i ul.Zgierską docieram na Plac Kościelny, gdzie znajduje się najstarsza łódzka parafia. To Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi, który został wzniesiony w latach 1888-1897. Podziwiam ten przepiękny obiekt i jadę dalej na północ miasta.
Na ul.Zgierskiej mijam zajezdnię tramwajową Helenówek i wjeżdżam do Zgierza.
Zatłoczonymi ulicami Zgierza kieruję się w stronę Lućmierza. Na tym skrzyżowaniu drogi krajowej nr 1 z ul.Ogrodniczą, skręcam w prawo. Mamy tu drogę wyłożoną trylinkami, ale jest z górki, więc jedzie się szybko. Skręcam potem w lewo w piaszczystą ul.Ciosnowską.
Kończy się ziemna nawierzchnia i zaczyna asfalt. Dojeżdżam do Rosanowa i pojadę dalej podobnie, jak podczas WYCIECZKI Nr 2 (-: 

Przejazd przez ten letniskowy kurort zalicza się do tych w rodzaju "muszę tu przyjechać jeszcze raz ". Równiutka droga biegnie z górki, a wokół las i piękne działki z zadbanymi domami. Za tabliczką z Rosanowem skręcam w prawo i jadę na północ - w stroną autostrady A-2

Teren wokół autostrady jest malowniczy ! Dojeżdżam do krzyżówki we wsi Adolfów i skręcamy w prawo. Jestem już w Kaniej Górze, gdzie na widocznym rozwidleniu dróg - w prawo 5 km do Białej - skręcam w lewo.
Zwiększam tempo jazdy, bo droga tu dobra. Docieram do kolejnego podłódzkiego kurortu - to Sokolniki Las. Na rondzie skręcam w lewo, a dalej w prawo - znowu na północ. Ten odcinek naszej trasy jest po prostu cudowny !  

Pędzę z górki w samym sercu sokolnickiego lasu. Po przejechaniu ok. 3 km, docieram do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 708. Skręcam w prawo do wsi Sokolniki Parcela.
W bajkowej scenerii jadę po wyremontowanej w tym roku drodze. Na horyzoncie wieś Modlna.
W Modlnej znajduje się zabytkowy, drewniany  kościół p.w. św. Stanisława Biskupa z XVII wieku. Miejscowość jest bardzo starą wsią szlachecką, założoną prawdopodobnie przed 1392 rokiem !!! 
Za kościołem skręcam w lewo w drogę na Gieczno i rozpoczynamy wspaniały zjazd ! Dookoła przepiękna polska wieś (-: 

Droga skręca na wschód, mijam rozjazd w wsi Grabiszew i docieram do Brachowic. 
W nowszej części Brachowic, na tej krzyżówce skręcamy w prawo w stronę rdzennej wsi.
Bardzo szybko dojeżdżam do kolejnej wsi Wypychów.
Na tym skrzyżowaniu w Wypychowie skręcam w prawo.
Dosłownie po kilkuset metrach wjeżdżam do wsi Astachowice. To bardzo stara wieś o korzeniach sięgających 1350 roku !!!
Parę machnięć pedałami i Mr SCOTT twierdzi, że przed nami Katowice ...   He,he !!! To jednak Kotowice - kolejna wieś na trasie z końcówką "wice" w nazwie. Na końcu wsi skręcam w lewo.
Zatrzymuję się w Rogóźnie przed wjazdem na szosę wojewódzką nr 702 i skręcam w prawo - na południe.
Zwiększam uwagę, bo ruch samochodowy jest na tej trasie dość duży. Opuszczam Rogóźno i jadę dalej cały czas prosto. Ciekawostką jest, że na tych terenach gminy Zgierz, znaleziono po koniec XX wieku ogromne bogactwa naturalne w postaci złóż węgla brunatnego, soli kamiennej oraz wód geotermalnych i mineralnych !
Dojeżdżam do wsi Warszyce i dużego ronda, będącego skrzyżowaniem dróg woj. nr 702 i 708. Nazwa wsi pochodzi od nazwiska rodziny Warszyckich, do których należała także część wsi Modlna. Mateusz Warszycki herbu Habdank (zmarły w 1603 r.) był kasztelanem łęczyckim. Za rondem czekają na Mr SCOTT'a imponujące BAZY OBCYCH ... Kolejna konfrontacja nieunikniona !!!

Nazwa Warszyce pochodzi najprawdopodobniej od imienia Warsz. Najstarsze zapiski dziejów Warszyc sięgają 1391 roku !!! 
Jadę dalej prosto trasą nr 702 i docieram do wsi Biała.
Na tej krzyżówce dróg ze światłami, skręcam w lewo ...
... a przed kościołem w Białej, skręcam w prawo na Szczawin.
Jadę przez Cyprianów i piękny las w Jeżewie, trasą znaną mi dobrze z WYCIECZKI Nr 2, Nr 6 i Nr 20.

Rozpędzony wpadam do Szczawina.
Mijam kościół i rozjazd do Swędowa, wspinam się na wiadukt nad autostradą A-2 i na tym skrzyżowaniu przed wsią Podole, skręcam w prawo.
Jestm w miejscowości Glinnik.
Po prawej stronie drogi, naprzeciwko dobrze zaopatrzonego sklepu, znajduje się wspaniała rezydencja ze stawami hodowlanymi i łowiskiem. Skręcam w lewo na Józefów - w stronę przejazdu kolejowego. 

Na widok tej tabliczki serce rowerzysty zawsze mocniej bije ! Znowu jestem w Palestynie !!!

 
Przejazd przez "Świętą Ziemię" zawsze jest atrakcyjny, a dzisiaj szczególnie - kolorowe pola wręcz zatykają dech w piersiach ! Na tej krzyżówce przed wsią Józefów, jadę prosto na Ukrainę. Przede mną kolejny, rewelacyjny zjazd !!! 

Najbliższe okolice Łodzi są naprawdę atrakcyjne !!! Docieram do trasy krajowej nr 71 Zgierz-Stryków i skręcam w lewo, co pokazuje Mr SCOTT.
Po około 100 metrach skręcam w prawo do wsi Klęk. Na horyzoncie widać ładną panoramę Lasu Łagiewnickiego. Zjeżdżam szybko krótkim odcinkiem asfaltu i hamuję, bo na skrzyżowaniu skręcę w lewo i pojadę trasą znaną z WYCIECZKI Nr 7 (-:

Jadę następnie przez wieś Kiełmina. Podkręcam tempo, bo pochylenie drogi jest dość spore i można się tutaj porządnie rozpędzić !
Szybko docieram do znanej mi dobrze z WYCIECZEK Nr 1, Nr 6, Nr 7 i Nr 8 wsi Dobra. Z daleka już widać błyszczącą w sierpniowym słońcu, iglicę Kościoła Starokatolickiego Mariawitów p.w. św.Jana Chrzciciela. 

Ten przepiękny kościół zbudowano w roku 1908 w stylu neogotyckim.
Wracam na szlak i dojeżdżam do dużego skrzyżowania z drogą krajową nr 14. No dobra, fajnie było w Dobrej, ale czas wracać powoli do domu, bo słońce już nisko... Skręcam w prawo na Łódź. 

Na tej ruchliwej trasie trzeba uważać, aby nie przedobrzyć... Dlatego też po przejechaniu kilkuset metrów, skręcam w prawo do wsi Dobra Nowiny. Mamy tu do dyspozycji nową, równą drogę, która po chwili skręca na południe. Trzeba się będzie trochę pomęczyć na sporym podjeździe

Ulicą Moskule dojeżdżam do krzyżówki z ul.Okólną. Skręcam w lewo, a następnie w prawo w ul.Łodzianka. Dojeżdżam do ul.Strykowskiej i dalej do centrum miasta.

 
Wycieczkę kończę przed gmachem niedawno wyremontowanego Teatru Muzycznego, który od 1964 r. mieści się przy ul.Północnej 47/51. 
Mr SCOTT czuje się po tej długiej wyprawie jak "Orfeusz w piekle" , ale nie była to przecież "Zemsta nietoperza"... (-:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blog zdobył uznanie :
- Centrum Informacji Turystycznej Urzędu Miasta Łodzi i polecany jest w zakładce "Ciekawe strony".
- Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego i polecany jest na Portalu Turystycznym Województwa Łódzkiego.
- Towarzystwa Ochrony Krajobrazu w Łodzi i polecany jest w zakładce "Ciekawe strony".
Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger