Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 556 - Wieruszów i Galewice

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE : 
Łódź - Konstantynów Łódzki - Mirosławice - Lutomiersk - Dziektarzew - Apolonia - Wodzierady - Leśnica - Dobruchów - Górna Wola - Tarnówka - Szadek - Kromolin - Kotliny - Kotlinki - Sikucin - Zamłynie - Annopole Stare - Zborowskie - Czartki - Sieradz - Dębołęka - Tumidaj - Brzeźnio - Podcabaje - Ostrów - Zwierzyniec - Starce - Godynice - Klonowa - Górka Klonowska - Leliwa - Przybyłów - Ostrówek - Galewice - Osowa - Polesie - Wieruszów - Pieczyska - Górka Wieruszowska - Chobanin - Stary Ochędzyn - Nowy Ochędzyn - Kopaniny - Tyble - Sokolniki - Walichnowy - Siedliska - Lututów - Jeżopole - Kluski - Wandalin - Bujnów - Złoczew - Szklana Huta - Lipno - Strzałki - Strumiany - Widawa - Rogóźno - Wola Wężykowa - Nowe Kozuby - Stare Kozuby - Sędziejowice - Lichawa - Dobra - Pruszków - Rososza - Sięganów - Łopatki - Podłaszcze - Łask - Kolumna - Dobroń - Chechło I - Chechło II - Pabianice - Ksawerów - Łódź
[09.07.2017. - 265,7 km, 24,1 km/h,  10:59 h]

ZDJĘCIA                 FILMY                 GPS            
Mr SCOTT jedzie do... Wieruszowa ! Trasa WYCIECZKI Nr 556.
Po dwóch dniach odpoczynku Mr SCOTT znowu jedzie do !
Dziś niedziela i umówiłem się z Konradem "Siwym koniem", że skoczymy na bardzo daleką eskapadę do Wieruszowa. Zaczynamy pod pomnikiem Prymasa Polski - Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który stoi na placu przy skrzyżowaniu al. Waltera Janke z al. Wyszyńskiego.
Pomnik opisałem na kartach WYCIECZKI Nr 142. Po otrzymaniu błogosławieństwa od Prymasa - ruszamy na zaplanowaną przeze mnie trasę wycieczki.
NA  TRASIE  DO  WIERUSZOWA
Konrad ostro kręci korbą i nie ma czasu na skrupulatne dokumentowanie przebiegu wycieczki. Tak więc wrzucam na luz i po drodze pstrykam mało zdjęć.
Polna arteria nad rzeką Warta w Sieradzu.
Wieś Zwierzyniec - koniec obszaru gminy Brzeźnio.
Zapomniany dwór we wsi Starce gm. Brąszewice. Byliśmy tu z Konradem podczas WYCIECZKI Nr 518.
Starce leżą na trasie niebieskiego szlaku rowerowego "Skarby Ziemi Sieradzkiej". Mam nadzieję, że go kiedyś przejadę Skocikiem ! Pewnie dam radę, bo przecież nie jestem jeszcze aż taki stary !!!
Pędzimy dalej przez Godynice do wsi Klonowa.
Potem do sioła o nazwie Leliwa. Cały czas trzymamy kurs na Wieruszów.
Świetlica wiejska i remiza strażacka OSP Leliwa.
Leśny odcinek trasy we wsi Przybyłów.
Kościół pw. św. Wawrzyńca we wsi Ostrówek.
Szkoła Podstawowa w Ostrówku.
Remiza strażacka OSP Ostrówek.
Pamiątkowa fotka przy tablicy wjazdowej do miejscowości Kaski. Konrad dzisiaj jedzie bez kasku ! Szok !!!
Dojeżdżamy do wsi gminnej Galewice. Rozpoczynamy zwiedzanie.
Remiza strażacka OSP Galewice.
Stacja paliw w centrum miejscowości. Jako żywo przypomina czasy PRL-u !
Urząd Gminy w Galewicach.
Tablica przy urzędzie "Między Prosną a Wartą - lokalna grupa działania" z reklamą tych okolic.
Galewice położone są w powiecie wieruszowskim. We wsi mieszka ok. 1450 osób, natomiast w całej gminie ponad 6050.
Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Galewicach.
Plebania - kancelaria parafialna i mieszkanie proboszcza.
Stadion klubu sportowego "Orzeł" Galewice.
Tablica na budynku "Znakowane szlaki powiatu wieruszowskiego". Może kiedyś uda mi się kilka z nich przejechać rowerem...
Brama wjazdowa na teren dawnego założenia dworsko-parkowego. Pierwszym właścicielem tut. majątku był Antoni Myszkowski, kolejnym Kazimierz Czapski - adwokat z Kalisza.
Park krajobrazowy założono w drugiej poł. XIX wieku. Przy głównej alei rosną okazałe dęby i strzelista limba.
Pomnik w parku z tablicą "Ojcom na chwałę, synom dla pamięci. Ku czci spoczywających tu Powstańców z 1863 r. Mieszkańcy Gminy Galewice".
Klasycystyczny dwór w Galewicach z połowy XIX wieku. Obecnie mieści się w nim przedszkole gminne.
Tablica na budynku z informacją o projekcie "Od przedszkola do doktora..." dot. wykorzystania funduszy europejskich w edukacji przedszkolnej.
Kapliczka z figurą Matki Boskiej. Na terenie zieleńca znajduje się ścieżka przyrodniczo-historyczna, oparta na walorach zabudowań dworskich i atrakcji parku.
Tartak w Galewicach na terenie dawnego folwarku.
Do Galewic jeszcze wrócę przy okazji kolejnych wycieczek. Dziś już nie ma więcej czasu, więc lecimy dalej !
Koniec terytorium gminy Galewice za wsią Osowa.
Po chwili wjeżdżamy na obszar gminy Wieruszów.
Wieś Polesie i droga rowerowa wzdłuż trasy szybkiego ruchu S-8.
S-8 czyli Trasa Bohaterów Bitwy Warszawskiej w Polesiu.
Za trasą bierze swój początek Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina Prosny.
Przejeżdżamy jeszcze przez przysiółek Marianów i meldujemy się w Wieruszowie.
Uff ! To była długa jazda ! Na moim liczniku pokazał się odczyt 133,5 kilometrów !!! Ten odcinek z Łodzi przejechaliśmy w niespełna 6 godzin.
Rozpoczynamy poznawanie miasta od obejrzenia Zakładu Aktywności Zawodowej w Wieruszowie.
Most na rzece Brzeźnica przy ul. Marianów.
Brzeźnica to mała struga, prawy dopływ Prosny o długości 12,6 km. Wypływa w pobliżu wsi Ochędzyn Stary.
Przejazd kolejowy przy ul. Fabrycznej.
Stacja kolejowa Wieruszów Miasto.
Skatepark przy ul. Waryńskiego 2.
Sportowy obiekt otaczają mury zakładu "Widlex", które pokryte są kolorowym graffiti.
Skatepark im. Krzycha Kozaka w Wieruszowie. 
Osiedle mieszkaniowe przy ul. Ludwika Waryńskiego.
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie ul. Fabryczna 1.
Obelisk przed szkołą "Pamięci wieruszowskich nauczycieli pomordowanych w niemieckich i sowieckich obozach II wojny światowej oraz nauczycieli, którzy z narażeniem życia prowadzili tajne nauczanie w czasie hitlerowskiej okupacji. Mieszkańcy Wieruszowa. Wieruszów, dnia 28 maja 2011 r." i nazwiska nauczycieli.
Wieruszów liczy obecnie ponad 8500 mieszkańców. Przy głównej ul. Warszawskiej, stoją przeważnie mieszczańskie kamienice z początku XX wieku.
Pomnik z figurą św. Jana Ewangelisty i tablicą : "W tym miejscu stał kościół św. Jana Ewangelisty i pierwszy szpital w Wieruszowie 1636-1771. Komitet przy OSP W Wieruszowie 2012 r.".
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wieruszowie ul. Klemensa Wierusza 7/9.
Kino "Słońce" w Wieruszowie ul. Mickiewicza 13 i remiza strażacka OSP Wieruszów.
Sanktuarium Miłosiernego Jezusa Pięciorańskiego Parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego ul. gen. Dąbrowskiego 12.
Kapliczka na placu przykościelnym z figurą Jezusa i tablicą pamięci : "ks. dr Walenty Kott proboszcz w Wieruszowie † w Dachau 1942 / ks. Leon Adamski rodem z Wieruszowa † w Powstaniu Warsz. 1944. Ofiarom II wojny świat. Wieruszowianie".
Przy kościele mieści się Klasztor Ojców Paulinów w Wieruszowie - rok założenia 1401.
"W tym klasztorze zmarł 20.03.1673 O. Augustyn Kordecki przeor i obrońca Jasnej Góry w czasie Najazdu Szwedzkiego".
W kruchcie świątyni zawieszone są tablice edukacyjne z opisem i historią zakonu. Początki klasztoru oo. Paulinów w Wieruszowie wiążą się z wieluńskim sędzią Bernardem Wieruszem. Ufundował on w 1401 roku klasztor przy drewnianym kościółku p.w. Świętego Ducha, położonym nad Prosną u bram miasta Wieruszowa. 
Od czasów fundacji przetrwał do dziś obraz Miłosierdzia Bożego, zwany też obrazem Pana Jezusa Pięciorańskiego, który na początku zdobił ołtarz główny. Dziś znajduje się w ołtarzu bocznym, gdzie został przeniesiony na życzenie dziedzica Andrzeja Wierzbięty Wieruszowskiego. 
W 1612 r. klasztor został zniszczony przez pożar, w którym przetrwał obraz Miłosierdzia Bożego. Został on następnie umieszczony w odbudowanym kościele w 1632 r. Ikona ta była bardzo czczona przez lokalną ludność, dlatego w 1701 r. zostało powołane Bractwo Pięciorańskie. W 1680 r. bp. Mikołaj Oborski dokonał konsekracji nowo wzniesionej świątyni. Umieścił on relikwie świętych męczenników w ołtarzowych mensach - Grzegorza, Maksyma i Witalisa oraz szczątki św. Kandydy. 
Kościół św. Ducha ma styl barokowy i olśniewa swoim przepięknym wyposażeniem. 
18 kwietnia 2009 r. Dom Boży został podniesiony do rangi Diecezjalnego Sanktuarium Miłosiernego Jezusa Pięciorańskiego erygowany przez ks. bp. Stanisława Napierały - ordynariusza diecezji kaliskiej. Tu też znajdują się od 17.01.2010 r. relikwie św. Faustyny Kowalskiej i od 3 kwietnia 2016 r. relikwie św. Jana Pawła II - są to Apostołowie Miłosierdzia Bożego.
Ołtarz główny poświęcony jest Duchowi Świętemu i Św. Krzyżowi. Jego fundatorem oraz stalli zakonnych był o. Mikołaj Konstanty Jaroszowski. 
Obraz Pana Jezusa Pięciorańskiego pochodzi prawdopodobnie z warsztatu mistrza, który malował obraz z Donaborowa oddalonego od Wieruszowa o 10 km. Obraz oprawiony jest w drewnianą ramę pozłacaną i malowany jest na desce.
"Z obrazu Pan Jezus Pięciorański dziwnie, pięknie i ujmująco patrzy na nas. Jego łagodna twarz wyraża ból. Obolałe i pokrwawione ciało oraz przebite ręce i bok, a także korona cierniowa to znaki realnych cierpień. Jezus Miłosierny jest obnażony, ujęty frontalnie, przedstawiony do bioder wystających z sarkofagu studni. Chrystus prawą ręką wyciąga z przebitego boku trzy hostie. Lewą ręką podtrzymuje kielich poniżej przebitego boku. Po obu stronach, aniołowie ze skrzydłami uniesionymi ku górze, przyodziani w kapy koloru zielonego i czerwonego zwróceni stoją za Nim, trzymając vellum obrus koloru białego".
W świątyni znajduje się osiem, wspaniale przyozdobionych rzeźbami i złoceniami, bocznych ołtarzy (Św. Pawła Pierwszego Pustelnika oraz Chrystusa Miłosiernego i Aniołów Stróżów, ołtarz poświęcony Św. Józefowi i Kazimierzowi, ołtarz poświęcony ŚŚ Małgorzacie i Barbarze, ołtarz poświęcony ŚŚ Marii Magdalenie i Katarzynie Aleksandryjskiej oraz ŚŚ Antoniemu Padewskiemu). 
Popiersie i tablica ku pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II.
Zabytkowa chrzcielnica z końca XVIII wieku.
Ołtarz poświęcony Matce Boskiej Częstochowskiej.
Ołtarz poświęcony św. Franciszkowi i bł. Salomei.
Medalion z popiersiem i tablica z napisem : "W trzechsetną rocznicę śmierci O. Augustyna Kordeckiego obrońcy Jasnej Góry zmarłego w Wieruszowie 20 marca 1673, który w służbie Maryi dał przykład wierności Bogu i Ojczyźnie. Tablicę w tym kościele umieścił Biskup Częstochowski Stefan Bareła wraz z Prymasem Polski Stefanem Kardynałem Wyszyńskim, kardynałami i biskupami 5 maja 1973".
W "Kopiarzu Wieruszowskim" odnotowano w roku 1695 twórcę ołtarzy, brata zakonnego Andrzeja Siarczyńskiego, rezydującego w tamtym czasie w konwencie wieruszowskim. Miał on wystawić i pozłocić cztery ołtarze, fundowane ze składek społecznych, m.in. przez Michała Warszyckiego, wojewodę sandomierskiego i Jana Maniowkiego, mieszczanina wieruszowskiego. Ta sama nota wymienia brata Siarczyńskiego jako wykonawcę pozłocenia czterech nastaw oraz ołtarza głównego i stalli.
Pamiątkowa tablica dot. konsekracji kościoła w 1680 roku przez biskupa Mikołaja Oborskiego - sufragana krakowskiego.
Ołtarz Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.
Chór muzyczny i organy wieruszowskiej świątyni.
Drewniana zabudowa przy ul. Nadrzecznej.
Odrestaurowane kamienice przy wieruszowskim rynku.
Rynek stanowi relikt średniowiecznego układu urbanistycznego - i podobnie jak niegdyś - ścisłe centrum miasta.
Płytę rynku, niegdyś miejsce cotygodniowych targów, zajmuje park miejski, w centrum którego stoi pomnik św. Floriana z 1990 roku. 
Tablica edukacyjna na rynku z opisem najważniejszych obiektów Wieruszowa (zabytki i pomniki przyrody).
Północna pierzeja placu leży jednocześnie przy głównym szlaku komunikacyjnym wiodącym przez centrum Wieruszowa. Rynek objęty jest ochroną konserwatorską.
Tablica z nowym logo gminy pt. "Wieruszów na dobrym szlaku".
Starostwo Powiatowe i Urząd Miejski w Wieruszowie.
Powiat wieruszowski składa się z 7 gmin (Bolesławiec, Czastary, Galewice, Łubnice, Lututów, Sokolniki i Wieruszów), które zamieszkuje ponad 42.000 ludności.
Wieruszowski Dom Kultury ul. Rynek 6.
ul. Warszawska w Wieruszowie. 
Most nad rzeką Prosna przy ul. Wrocławskiej.
Prosna to lewy dopływ Warty o długości 217 km. Jej źródło znajduje się w pobliżu Olesna w województwie opolskim, a uchodzi do Warty niedaleko Pyzdr.
Relikty dawnego zamku wieruszowskiego nad lewym brzegiem Prosny. 
Tuż obok na placu przy al. Turystycznej, ustawiony jest samolot pasażerski Lisunow Li-2P. 
Wieruszowski samolot został sprowadzony w 1968 roku z okazji 600-setnej rocznicy miasta. W jego wnętrzu urządzono kawiarnię GS-u, przez co stał się jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta i jego wizytówką. Kawiarnia obecnie już nie istnieje.
Dworzec PKS w Wieruszowie przy ul. Wrocławskiej.
Dworzec to relikt z czasów Polski Ludowej, który oddano do użytku w dniu 22 lipca 1972 roku. Wewnątrz ozdobiony jest socrealistycznymi malowidłami.
Przy dworcu ustawiona jest tablica PTTK "Znakowane szlaki Powiatu Wieruszowskiego".
Most nad rzeką Niesób przy ul. Wrocławskiej.
Niesób to lewostronny dopływ Prosny o długości 30,2 km. Przepływa przez Kępno i Wieruszów, gdzie wpada do Prosny.
Kościół ewangelicki na Podzamczu, obecnej dzielnicy Wieruszowa. Został zbudowany w 1888 roku w stylu neogotyckim.
Zabytkowa remiza strażacka OSP Podzamcze z 1913 roku.
Kapliczka-krzyż z 1916 roku przy ul. Kuźnickiej.
Plebania kościoła katolickiego przy ul. Kuźnickiej.
Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieruszowie przy ul. Kuźnickiej.
Dom Boży został zbudowany w stylu modernistycznym w 1934 roku.
Komenda Powiatowa Policji w Wieruszowie ul. Kuźnicka 28a.
Tablica wyjazdowa z Wieruszowa przy rondzie - skrzyżowaniu ul. Kuźnickiej z drogą woj. nr 482.
Drewniana brama wejściowa na teren cmentarza katolickiego na Podzamczu.
Na terenie nekropolii znajduje się drewniany kościół p.w. św. Rocha z 1746 roku. 
Jest to obiekt orientowany o konstrukcji zrębowej, jednonawowy, zbudowany z drewna modrzewiowego.
Grobowiec kapłański, gdzie pochowani są księża proboszczowie parafii w Wieruszowie (ks. Piotr Szczepański i ks. Roman Faltin).
Grobowiec rodziny Długaszewskich, gdzie spoczywa m.in. Stanisław Długaszewski - rotmistrz 215 Pułku Ułanów Wielkopolskich.
Płyta na grobowcu rodziny Gilkisińskich.
Na cmentarzu rosną pomnikowe okazy drzew : dwa dęby o obwodach do 500 cm oraz sosna pospolita o obwodzie do 240 cm.
Mr SCOTT i Konrad "Siwy koń" - nieustraszeni zdobywcy Wieruszowa !
Z cmentarza wracamy do centrum miasta.
Kościół pw. św. Stanisława i Matki Bożej Częstochowskiej przy ul. Warszawskiej 93a.
Szpital Powiatowy w Wieruszowie - ul. Warszawska 104.
Zabytkowy dom z 1917 roku przy ul. Warszawskiej 101.
Przejazd kolejowy przy ul. Warszawskiej.
POWRÓT  DO  ŁODZI
Wjeżdżamy do wsi Pieczyska. Ale do Wieruszowa na pewno jeszcze wrócę nie raz ! I chociaż jest to miasto położone najdalej od Łodzi, to nie ma zmiłuj ! No bo czego się nie robi dla zrealizowania życiowego wyzwania : poznać na rowerze absolutnie cały region łódzki ! Bardzo chcę tego dokonać.
Wyjeżdżamy na szerokie pobocze DW nr 482 i pędzimy na wschód do rozjazdu do wsi Stary Ochędzyn.
Z tej okolicy jest bardzo blisko do wsi Jaśki. Muszę tam koniecznie pojechać, bo mój domowy kot ma na imię Jasiek ! 🐱
Remiza strażacka OSP Stary Ochędzyn i świetlica dla dzieci "Figloraj".
Kościół św. Anny w Starym Ochędzynie. 
Dom Boży wybudowany został w 1492 roku i należy do najstarszych zabytków budownictwa drewnianego w Diecezji Kaliskiej.
Kaplica w Starym Ochędzynie.
Wracamy do szosy woj. nr 482 i jedziemy przez wieś Kopaniny.
100-letni drewniak w siole Kopaniny.
Dojeżdżamy do wsi gminnej Sokolniki.
Na trasie spotykamy miejscowych sportowców - biegacza Marcina i towarzyszącego mu rowerzystę Bogdana. Pozdrowienia panowie i "niech noga podaje" !
We wsi znajduje się piękny "Pałac Sokolnik" z 1775 roku, który zbudowano dla starosty sokolnickiego Łukasza Bnińskiego. 
Obiekt otacza 4 ha park założony w czasach budowy. Obecnie stanowi własność prywatną i oferowany jest do sprzedaży. 
Drewniak z piętrową, przeszkloną werandą przy ul. Wrocławskiej.
Kościół Świętego Mikołaja w Sokolnikach.
Remiza strażacka OSP Sokolniki.
Wieś Sokolniki mam zamiar zwiedzić jeszcze w tym roku. Póki co pędzimy dalej na wschód do wsi Walichnowy.
Następnie obieramy kurs na Złoczew. Do Łodzi mamy jeszcze aż 104 km ! To jakieś 5-6 godzin ostrego pedałowania !!!
Szybkim tempem dojeżdżamy do Lututowa.
Miejscowość odwiedziłem miesiąc temu - zobacz WYCIECZKA Nr 547.
Przejeżdżamy przez centrum i wracamy na drogę woj. nr 482. Wita nas powiat sieradzki i gmina Złoczew.
Złoczew odwiedziłem z Konradem na początku maja tego roku (WYCIECZKA Nr 545). Robimy zakupy w sklepie "Dino" i ruszamy na ostatnią prostą do Łodzi.
Jedziemy przez Lipno i Strzałki do Burzenina.
"Mąk-pol" - młyn gospodarczy w Burzeninie.
Zachód słońca nad rzeką Wartą w Burzeninie.
Pusta szosa z Burzenina do Widawy.
Fantastyczny zachód słońca nad widawskimi polami.
Wschód księżyca nad magistralą węglową w Sędziejowicach.
Pokonujemy kolejne kilometry w blasku księżyca.
Robimy sobie pamiątkowe zdjęcie we wsi Chechło Drugie, przy zjeździe na trasę S-14 do Łodzi.

 
Parę minut po północy docieramy szczęśliwie  do Łodzi, a mój rowerowy licznik wskazuje aż 265 km ! Dzięki Konrad za super wycieczkę i do następnego razu "Siwy koniu" ! Lubię z Tobą ostro kręcić korbą !!! ⚡

1 komentarz:

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger