Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 377 - Smardzewice - elektrownia wodna i zbiornik wodny Sulejów

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE
Łódź (Próchnika, Rewolucji 1905 roku, Wschodnia, Pomorska, Plac Wolności, Piotrkowska, Plac Niepodległości, Rzgowska, Dąbrowskiego, Tatrzańska, Felińskiego, Kruczkowskiego, Śląska, Młynek, Wełniana, Kotoniarska, Tomaszowska, Kolumny, Kalinowskiego) - Stefanów - Kalino - Kalinko - Modlica - Wola Kutowa - Rzepki - Tychów - Podolin - Gościmowice Drugie - Gajkowice - Moszczenica - Proszenie - Polichno - Żarnowica Duża - Golesze - Dębsko - Swolszewice Duże - Swolszewice Małe - Smardzewice - Tomaszów Mazowiecki - Komorów - Zaborów - Tobiasze - Sangrodz - Ujazd - Osiedle Niewiadów - Zaosie - Budziszewice - Regny - Stary Redzeń - Nowy Redzeń - Słotwiny - Koluszki - Żakowice - Różyca - Kaletnik - Gałków Duży - Gałków Mały - Justynów - Andrespol - Łódź (Rokicińska, al. Piłsudskiego, Piotrkowska, Więckowskiego, Wólczańska, al. 1 Maja) 
[14.06.2015. - 152 km, 24,3 km/h, 6:16:20 h]
ZDJĘCIA                 GPS                      FILMY           
Mr SCOTT jedzie do... nad Zalew Sulejowski !!!
Dziś niedziela, pogoda stabilna i nie co siedzieć w domu ! Zabieram swojego ukochanego Skocika na kolejną wyprawę w region łódzki 
Wychodzę z domu na ul. Próchnika i dojeżdżam do skrzyżowania ulic Rewolucji 1905 roku nr 13 z ul. Wschodnią.
Przyjechałem tutaj obejrzeć nową instalację pt. "Leśne ślady natury", która jest jedną z dziesięciu, jakie pojawiły się rankiem 12 czerwca 2015 r. na kamienicach w centrum Łodzi. Pozostałe można podziwiać pod nast. adresami : Próchnika 14, Kościuszki 9, Czerwonej 1, Narutowicza 27, Kilińskiego 10, Kilińskiego 26, Jaracza 32, Abramowskiego 2 i Pomorskiej 145.
Murale są częścią akcji „Leśne ślady natury” Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, która chce w ten sposób zachęcić łodzian do zwrócenia uwagi na tereny leśne regionu. Sylwetki zwierząt, które żyją w podłódzkich lasach, wykonano z mchu strukturalnego, czyli materiału ekologicznego.
Po obowiązkowym preludium przemieszczam się na Plac Wolności, który jest tradycyjnym miejscem zbiórki rowerzystów z ekipy "Rowerowe soboty".
Skorzystałem z zaproszenia i pojadę dziś ze sporą grupą nad Zalew Sulejowski. 
Po ostatnich solowych wyczynach, potrzebowałem takiej odmiany. Zdać się na przewodnictwo innych, nie planować trasy, nie śpieszyć się nigdzie i spokojnie pedałować - czasami trzeba się wyluzować !
Ale wycieczki grupowe rządzą się swoimi prawami, na które niestety nie mam wpływu... Nie przejechaliśmy jeszcze 5 km, a już jeden z uczestników złapał gumę ! Na szczęście wymiana dętki nie trwała zbyt długo i po 15 minutach ruszamy na szlak.
NA  TRASIE  NAD  ZALEW  SULEJOWSKI
Jednak tempo wycieczki jest bardzo wolne i co tu dużo mówić - męczę się okrutnie...  
Ślamazarnym rytmem dojeżdżamy do wsi Rzepki. Grupa decyduje, że skoro jest otwarty wiejski sklep, to należy się zatrzymać i zrobić sobie przerwę w podróży...
Wkurza mnie to, ale cóż począć ? Muszę się dostosować, ale powoli zaczyna mnie to irytować ! Nawet miejscowa FANKA jest zaskoczona, że pojawiłem się tu dzisiaj z takimi maruderami...
Wreszcie jedziemy dalej, ale tempo wycieczki jest tak wolne, że pomimo letniej pogody, jest mi cały czas zimno !!!
Po dotarciu do wsi Gościmowice znowu stoimy i czekamy na sporą grupę, którą zmęczyły delikatne podjazdy na odcinku z Podolina...
Postanawiam trochę wspomóc koleżankę, która jak zauważyłem, jedzie cały czas na jednym przełożeniu. Staram się więc jej wytłumaczyć, jak należy korzystać z mechanizmu przerzutek...
Z Gościmowic docieramy do wsi Gajkowice i tutaj znowu stajemy !!! A przecież przejechaliśmy nie więcej, jak 4 kilometry ! I co ? Ktoś się znowu zmęczył ?
Mówię dość !!! To ponad moją siły i cierpliwość. Umówiłem się przecież na rowerową wycieczkę, a nie na piknik. Żegnam się uprzejmie z grupą i postanawiam jechać dalej solo
Staję na moście w Gajkowicach, spoglądam na rzekę Moszczenica i obmyślam dalszą trasę wycieczki.
Już wiem jak pojadę ! Z Moszczenicy kieruję na płd.-wschód i zwiedzam wieś Proszenie.
Szkoła Podstawowa w Proszeniu im. Miry i Tadeusza Sygietyńskich. Początki zorganizowanej edukacji miały tu miejsce w 1913 roku, kiedy to z inicjatywy Jana Przybyła i przy poparciu wszystkich mieszkańców wsi utworzono szkołę, składającą się z dwóch oddziałów i mieszczącą się w prywatnym budynku p. Stanisława Przybyła w Proszeniu Nowym.
Obelisk z tablicą "Trzeba pamiętać skąd się wyszło 1913-2013".
Baner na boisku szkolnym "Wszyscy tworzymy historię tu i teraz".
Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Proszeniu.
Przydrożna kapliczka.
Drewniany dom z okresu międzywojennego. Coraz mniej już takich chałup na łódzkiej wsi...
Droga ekspresowa S-8 na granicy wsi Proszenie i Polichno.
Droga techniczna przy trasie S-8. Pędzę dalej przez Polichno.
Z Polichnem sąsiaduje wieś Żarnowica Duża, w której znajduje się stara remiza strażacka.
Budynek powstał w 1933 roku.
Obok remizy stoi świetlica wiejska - "Dom Strażaka".
Kapliczka w Żarnowicy Dużej.
Kolarze w Żarnowicy Dużej. Szerokości panowie !!! Trzeba jeździć, a nie szlajać się z rowerem po rowach i wiejskich sklepach, prawda ?
Tablica wjazdowa do wsi Golesze.
Dębsko w gm. Wolbórz.
Z Dębska pedałuję do wsi Leonów, w której jest spory kompleks lasów należących do Nadleśnictwa Smardzewice.
Swolszewice Duże.
Kapliczka w Swolszewicach Dużych z 1948 roku.
Kolejna kapliczka w Swolszewicach Dużych z 1934 roku.
Tablica informacyjna z planem i mapą miejscowości. Przez wieś przechodzi Łódzka Magistrala Rowerowa i mam nadzieję, że wkrótce ją przejadę w całości !
Jeszcze jedna kapliczka w Swolszewicach Dużych. Na tablicy widnieje napis "O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami. W 75 rocznicę Archidiecezji Łódzkiej mieszkańcy Swolszewic 6.06.1995".
Tablica informacyjna dot. inwestycji społecznej, przy realizacji której wykorzystano fundusze pochodzące z Unii Europejskiej.
Swolszewice Duże położone są na terenie Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych i Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.
Tabliczka wyjazdowa ze wsi, z którą graniczy osada Swolszewice Małe.
Skręcam w prawo - na wschód i cały czas jadę przez Sulejowski Park Krajobrazowy.
ZALEW   SULEJOWSKI
Zawijam w prawo w ul. Mostową i dojeżdżam do elektrowni wodnej w Smardzewicach.
Na budynku elektrowni zawieszona jest tablica z mapą Zbiornika Wodnego Sulejów i jego danych technicznych.
Zbiornik Wodny Sulejów powstał w latach 1969 - 1973 w wyniku przegrodzenia rzeki Pilicy w okolicy miejscowości Smardzewice.
Na jej 139 kilometrze od ujścia powstała betonowo-ziemna zapora o długości 1200 m i wysokości 16 m, która przyczyniła się do powstania zbiornika o powierzchni 2700 ha.
Podstawowe parametry Zalewu Sulejowskiego :
- długość 17,1 km,
- maksymalna szerokość 2,1 km,
- średnia szerokość 1,5 km,
- średnia głębokość 3,3 m,
- maksymalna głębokość 11 m,
- długość linii brzegowej 58 km,
- powierzchnia ok. 27 km²,
- pojemność użytkowa 61 mln m³
- pojemność maksymalna 75 mln m³
- powierzchnia zlewni 4 900 km².
Dno zbiornika uszczelniono pasami folii z tworzywa sztucznego. Zalew Sulejowski jest szczególnie narażony na zjawisko eutrofizacji, spowodowane w głównej mierze długim czasem retencji wody (40 dni), niewielką średnią głębokością, spływem zanieczyszczeń ze zlewni bezpośredniej oraz  rzekami zasilającymi : Pilicą i Luciążą.
Mr SCOTT przed budynkiem elektrowni, której moc wynosi niespełna 4 MW.
Rzeka Pilica.
Tablica informacyjna "W tym miejscu realizowany jest projekt Ekotony dla redukcji zanieczyszczeń obszarowych EKOROB". Teren wokół zalewu jest w 64% wykorzystywany rolniczo, w bliskim sąsiedztwie brak jest fabryk oraz większych zakładów przemysłowych, które mogłyby go bezpośrednio zanieczyszczać. Tak więc od wielu lat, powodem niezadawalającego stanu środowiska są spływy powierzchniowe z terenów uprawnych, ścieki z nieszczelnych szamb czy nieskanalizowanych miejscowości, które przyczyniają się do utraty różnorodności biologicznej i zmniejszają wartość przyrodniczą lokalnego ekosystemu.
 Urozmaicona linia zalesionych w znacznym stopniu brzegów sprawia że zalew jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku, umożliwia kąpiele, plażowanie, uprawianie wędkarstwa. Wokół zbiornika obowiązuje strefa ochronna, co skutkuje praktycznie biwakowaniem tylko w miejscach wyznaczonych, ale tych miejsc jest dużo. Wokół zbiornika jest wiele pól biwakowych, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych. Mr SCOTT - nieustraszony zdobywca Zalewu Sulejowskiego
Pamiątkowa tablica dot. budowy Zbiornika Sulejowskiego. Całe zadanie zostało wykonane w ciągu zaledwie 4,5 roku z czego prace zasadnicze trwały 3,5 roku. Dzięki tak szybkiej pracy udało się zaoszczędzić ponad 157 mln zł, czyli prawie 20 proc. inwestycji, za co wybudowano dodatkowo molo, pawilon wystawowy przy zaporze (obecna Omega), przystań, dodatkowe budynki na osiedlu przystopniowym oraz dodatkowe obwałowanie Podklasztorza w Sulejowie.
Tablica informacyjna "Ścieżka rowerowa wokół Zbiornika Sulejowskiego. Przystanek : zapora Zbiornika Sulejowskiego pod Smardzewicami". Jest to znakowany kolorem zielonym szlak rowerowy im. Zygmunta Goliata, który tworzy pętlę o długości 68.5 km. Mam nadzieję go kiedyś przejadę !
Zalew spełnia ważne funkcje rekreacyjne. Umożliwia uprawianie sportów wodnych, głównie żeglarstwa, kajakarstwa i windsurfingu. Nad zbiornikiem zbudowano ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe. Odbywają się tam też często zawody łodzi żaglowych. Na akwenie obowiązuje strefa ciszy, czyli jest zakaz używania jednostek pływających z silnikiem.
POWRÓT  DO  ŁODZI
Obszar leśny przed wjazdem do Tomaszowa Mazowieckiego i tablica informacyjna dot. przebudowy drogi powiatowej (ulice Nadgórzycka i Pod Grotami).
Witacz Tomaszowa Mazowieckiego.
Dojeżdżam do Grot Nagórzyckich, które są jedną z wizytówek powiatu tomaszowskiego.
Przed budynkiem ustawione są specjalne fotościanki z wyciętymi otworami na głowę. Można się ustawić za planszą i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie
Groty Nagórzyckie to wyrobiska poeksploatacyjne z XVIII wieku znajdujące się na terenie byłej wsi Nagórzyce, obecnie dzielnicy Tomaszowa.
Jest to dawna kopalnia piasku kwarcowego, po której został labirynt podziemnych sal, korytarzy i wnęk. Podziemna Trasa Turystyczna "Groty Nagórzyckie" zajmuje nieco ponad 10 tys. metrów sześciennych, a największa komora - "Królewska" ma 30 m długości, 25 m szerokości i 3 m wysokości.
Tablica informacyjna pt. "Stanowisko dokumentacyjne Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim".
Tablica edukacyjna pt. "Małe groty". Okazuje się, że Groty Nagórzyckie miały kiedyś swoją miniaturę w postaci tzw. Groty Smardzewickiej, położonej na przeciwległym brzegu Pilicy.
Tablica informacyjna pt. "Tomaszowska okrąglica", czyli nowy produkt turystyczny Tomaszowa Mazowieckiego. W jego skład wchodzą : Rezerwat „Niebieskie Źródła”, Skansen Rzeki Pilicy i Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie”. Te unikatowe atrakcje przyrodnicze i historyczne położone są na obydwu brzegach rzeki Pilicy. Nazwa produktu nawiązuje do używanego niegdyś, gwarowego określenia urokliwych zakoli tej rzeki.
Warto odwiedzić to miejsce i wybrać się na zwiedzanie z przewodnikiem. Podczas spaceru oświetlonym chodnikiem podziwia się przestrzeń podziemia oraz ekspozycje związane z historią i legendami tego miejsca. Są tam m.in. manekiny górników oraz diabła nagórzyckiego. Zwiedzaniu grot towarzyszą efekty świetlne i akustyczne.
Po zwiedzeniu grot ruszam drogą rowerową do centrum Tomaszowa Mazowieckiego.
Jadę po ul. św. Antoniego (droga powiatowa nr 4328E), która na odcinku od ul. Mościckiego do ul. Granicznej, została wyremontowana w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - Etap II "Bezpieczeństwo-Dostępność-Rozwój".
Na ul. św. Antoniego znajduje się m.in. pałac wybudowany przez lekarza Jana Serafina Rodego, założyciela szpitala miejskiego.
Nowa siedziba Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim - ul. Św. Antoniego 41.
Budowa rozpoczęła się w sierpniu 2010, a zakończyła się w czwartym kwartale 2011 roku. Powierzchnia użytkowa tego obiektu sięga ponad 6 tys. metrów kwadratowych.
Generalnym wykonawcą inwestycji została firma budowlana "GETMAR", natomiast autorem projektu architektonicznego było biuro "KUBI" mgr inż. Krzysztof Bąbol.
Przed przeprowadzką do nowej siedziby urząd funkcjonował w czterech różnych budynkach. Inwestycja kosztowała 15 mln złotych.
Następnie jadę na Plac Kościuszki, gdzie stoi kościół ewangelicki pw. Świętej Trójcy. Jest to najstarsza murowana świątynia w Tomaszowie Mazowieckim. Została wzniesiona w pierwszej połowie XIX w. w stylu klasycystycznym i jest jednym z najcenniejszych zabytków w mieście.
Przy tej samej pierzei znajduje się kamienica fabrykanckiej rodziny Knothe. Wybudował ją w latach 20. XIX w. nestor rodu Fryderyk Tobiasz Knothe (przybył do Tomaszowa w roku 1823).
Fontanny na Placu Kościuszki.
Aleja spacerowa na Placu Kościuszki. W roku 2007-2008 opracowano projekt przebudowy płyty centralnego placu miasta, a następnie do roku 2015 trwały roboty budowlane. W ramach tego projektu zmieniono nawierzchnię jezdni, chodników, urządzono nowe zieleńce, fontanny, oświetlenie, wybudowano podziemny kanał dla instalacji technicznych i zespół dziennych kiosków handlowych. Wartość zrealizowanych robót 24.778 788 zł z tego 15.059 662 zł dofinansowania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Ulica Legionów i most na rzece Wolbórka.
Wolbórka.
Tablica wyjazdowa z Tomaszowa Maz. przy ul. Orzeszkowej.
"Paradyż Logistics & Trade" w Tomaszowie Mazowieckim - jeden z najnowocześniejszych w Europie magazynów wysokiego składowania z systemem kompletacji i wysyłki wyrobów gotowych, centralizujący wszystkie procesy magazynowe.
Ten nowoczesny obiekt zbudowano tuż obok trasy szybkiego ruchu S-8.
Wyjeżdżam z Tomaszowa Maz. po nowym odcinku drogi krajowej nr 48. Szosa biegnie wzdłuż trasy S-8 i łączy się z DW nr 713 przy ul. Ujeźdzckiej.
Korzystam z ciągów pieszo-rowerowych i docieram do wsi Tobiasze. To już terytorium Gminy Ujazd.
Droga woj. nr 713 i aleja drzew przed wjazdem do Ujazdu (zobacz WYCIECZKA Nr 101).
Stary pomnik wodza insurekcji Tadeusza Kościuszki, który stał kiedyś na placu w centrum Ujazdu, można podziwiać na terenie prywatnej posesji przy ul. Tomaszowskiej.
Rzeka Piasecznica, która przepływa przez park w Ujeździe.
Pałac Ostrowskich w Ujeździe, który został wzniesiony w roku 1812 na fundamentach XV wiecznego, nieistniejącego zamku. Autorem projektu był Kasper Denhoff. Jest to budowla w stylu neogotyckim.
Dookoła pałacu rozciąga się przepiękny, 14 hektarowy park krajobrazowy.
Barokowy kościół parafialny św. Wojciecha, który wybudowano w latach 1674-1676.
Mam nadzieję, że może kiedyś poznam bliżej olśniewające wnętrze tej niezwykłej świątyni...
Figura Jezusa Chrystusa na placu przykościelnym. Na cokole umieszczony jest wizerunek Jana Pawła II i napis "Na pamiątkę kanonizacji Papieża Jana Pawła II 27 kwiecień 2014".
Murowany młyn i rzeka Piasecznica - widok z mostu przy ul. Niewiadowskiej. Obiekt jest obecnie nieczynny. Wraz z przyległymi stawami jest własnością prywatną.
Z Ujazdu pedałuję do Budziszewic (WYCIECZKA Nr 91).
Po lewej stronie drogi woj. nr 715, widoczna jest kapliczka z drewnianą rzeźbą Jezusa Frasobliwego.
A także "żegnacz" Gminy Ujazd.
Odnowiona siedziba Urzędu Gminy w Budziszewicach.
Kontynuuję kurs po DW nr 715 i wjeżdżam na terytorium Gminy Koluszki.
Tablica wjazdowa do wsi Regny - zobacz więcej WYCIECZKA Nr 199.
Po prawej stronie szosy znajduje się jednostka wojskowa nr 1530 Regny 1 - składnica amunicji i uzbrojenia Wojska Polskiego.
Stary Redzeń - sklep i punkt sprzedaży lodów włoskich. Polecam ! Bardzo dobre
Szynobus na stacji kolejowej Słotwiny. Tego typu pociągi jeżdżą na trasie Opoczno-Tomaszów-Koluszki.
Gałków Duży i nowoczesny obiekt "Passage Cosmetics Laboratory" - firma produkująca kosmetyki.
Remiza strażacka OSP Gałków Duży.
Przejazd Kolei Fabryczno-Łódzkiej na granicy Gałkowa Dużego i Gałkowa Małego. Obydwie miejscowości to popularny Gałkówek.
Stacja kolejowa Łódź Andrzejów i pociąg towarowy z Olechowa.
ŁÓDŹ
Budowa wiaduktu autostrady A-1 przy ul. Rokicińskiej.
"Kuferek Reymonta" - pomnik laureata Nagrody Nobla odsłonięty 7 września 2001 roku, przy Pałacu Kindermanna (ul. Piotrkowska 137).
Wycieczkę kończę przy Teatrze Lalek "Arlekin". Budynek na rogu ul. Wólczańskiej i al. 1 Maja powstał w 1902 jako Dom Tańca Offenbachów. Było to miejsce organizacji koncertów i różnego rodzaju imprez towarzyskich. W okresie dwudziestolecia międzywojennego znajdował się w nim Żydowski Dom Ludowy. „Arlekin” użytkuje ten gmach od 1955 roku.
27 grudnia 2014 teatrowi nadano imię Henryka Ryla.
28 grudnia 1948 roku Henryk Ryl w budynku przy ul. Piotrkowskiej 150 wystawił spektakl dla dzieci zatytułowany "Dwa Michały i świat cały". W ten sposób zaczęła się historia Teatru Lalek "Arlekin", którego Henryk Ryl był założycielem.
Zabytkowa siedziba "Arlekina" zmieniła się niedawno nie do poznania ! Remont kapitalny zaczął się w kwietniu 2013 roku i pochłonął około 20 mln zł, z czego część pochodziła z Unii Europejskiej.
Rzeźba "Arlekin i Kolombina tańczący na linie" - zawieszona nad ul. Wólczańską przed budynkiem teatru.
Mówi się, że życie to teatr, bo przecież codzienne funkcjonowanie to nie byle jaka sztuka. I tak sobie myślę, że z dzisiejszej roli wywiązałem się bardzo dobrze !
Nad Zalew Sulejowski pewnie jeszcze nie raz wrócę i może nawet z "Rowerowymi sobotami", ale pod jednym warunkiem : niech zaczną jeździć, a nie chować się po krzakach !!!

1 komentarz:

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger