Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 371 - Koło-Lubiaszów-Bronisławów-Golesze

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE
Łódź (Traugutta, Sienkiewicza, Tymienieckiego, Piotrkowska, Plac Niepodległości, Rzgowska) - Starowa Góra - Rzgów - Tuszyn - Kruszów - Głuchów - Srock - Rękoraj - Karlin - Jarosty Duże - Jarosty Małe - Piotrków Trybunalski - Koło - Lubiaszów - Golesze Małe - Bronisławów - Adamów - Leonów - Dębsko - Golesze - Młoszów - Janów - Kaleń - Stanisławów - Studzianki - Chorzęcin - Bogusławice - Komorniki - Żywocin - Ewcin - Ceniawy - Gutków - Będków - Prażki - Zamość - Zamość Kolonia - Kotliny - Dalków - Wardzyn - Brójce - Bukowiec - Zielona Góra - Justynów - Janówka - Ignaców - Jordanów - Bedoń - Bedoń Przykościelny - Łódź (Rataja, Malownicza, Rokicińska, al. Piłsudskiego, Roosevelta) 
[28.05.2015. - 150,31 km, 24,31 km/h, 6:11:47 h]
FILMY                  GPS                 ZDJĘCIA
Mr SCOTT jedzie do... Koła !!! Trasa WYCIECZKI Nr 371.
Przez ostatnie 4 dni w kółko myślałem o ostatniej wycieczce nad Zalew Sulejowski i w końcu wykombinowałem, że dziś znowu odwiedzę te malownicze okolice regionu łódzkiego ! Za pięć dziesiąta wyruszam na trasę z miejskiego podwórca przy ul. Traugutta.
Podjeżdżam na ul. Traugutta 10, gdzie znajduje się pięknie wyremontowana kamienica miejska.
Przyjechałem tutaj specjalnie po to, aby obejrzeć najnowszą instalację hiszpańskiego rzeźbiarza Isaaca Cordala, która powstała w ramach projektu "Diamenty Łodzi". To także element czterodniowego Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2015, który rozpoczyna się 18 czerwca.
Całość jest zatytułowana "Cement Eclipses", czyli "Cementowe zaćmienia". Bohaterami instalacji są niewielkie smutne postaci pojawiające się w przestrzeni miejskiej.
Figurki te znajdują się na małych balkonach przymocowanych do ścian budynku. Podobne miniaturowe rzeźby hiszpańskiego artysty można oglądać też między innymi w Brukseli, Berlinie, Zagrzebiu, Nantes, San Jose i Barcelonie. "Są na przystankach, gzymsach, ścianach, chodnikach, w sadzawkach. Czekają na autobus. Toną w kałużach. Chowają się w cieniu. Szare, najczęściej w garniturach, bywa że ze służbową teczką. Z telefonem przy uchu. Zawsze samotne w za dużym świecie i tłumie innych postaci przywołujących na myśl prozę Franza Kafki".
Na ścianie kamienicy dostrzegam tabliczkę informacyjną, z której dowiaduję się, że "Termomodernizacja budynku mieszkalnego wielorodzinnego położonego w Łodzi przy ul. Traugutta" została wykonana w ramach Programu Mia100 Kamienic i zadanie to dofinansowano ze środków Wojewódzkiego funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Podczas robienia zdjęć rozpoznał do mnie pan Maciej, który na codzień obserwuje moją stronę na portalu Facebook. Pogadaliśmy "trochę" na rowerowe i życiowe tematy. Pozdrowienia panie Maćku i proszę częściej jeździć na rowerku - nie tylko w czasie wykonywania zadań zawodowych !
Po obejrzeniu instalacji podziwiam jeszcze mural Artura Rubinstein'a, który znajduje się na ścianie kamienicy przy ul. Sienkiewicza 18/Traugutta. Autorem najbardziej kolorowego i wesołego muralu w Łodzi, jest pochodzący z Brazylii artysta Eduardo Kobra.
NA   TRASIE   DO   PIOTRKOWA   TRYBUNALSKIEGO
Droga krajowa nr 91 w Rzgowie i budowa tunelu, który połączy obiekty "Ptak Fashion City". Prace rozpoczęły się w kwietniu i potrwają 8 miesięcy.
Tunel pod drogą krajową ma mieć 200 metrów długości. Powstanie też chodnik dla pieszych o szerokości ponad 2 metrów. Wjazd do tunelu będzie w sąsiedztwie restauracji KFC, a wylot blisko "Ptak Outlet". Wykonawcą jest firma "Mosty Łódź", a inwestycję sfinansuje firma Ptak SA.
Przejeżdżając przez Tuszyn, natrafiam na dwa fantastyczne, motoryzacyjne cacka !!! Motocykl marki Harley Davidson Heritage Softail oraz...
Kultowy model samochodu Chevrolet 3100.
Wieś Srock i dom z wieżą "Wilka Morskiego".
Rękoraj i niebezpiecznie wąska DK nr 91.
PIOTRKÓW   TRYBUNALSKI
Po dotarciu do Piotrkowa Tryb. odwiedzam "Stuprocentowy Sklep rowerowy BIKEMIA" ul. Kasztelańska 2a. Sympatyczny sprzedawca Tofik, dopompował oponkę Mr SCOTT'a i chwilę pogaworzyliśmy na wiadome tematy.
Dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam ! W sklepie ogromy wybór - po prostu rowerowy zawrót głowy !!!
Kościół p.w. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim Łódzka 49a.
Drogowskazy w centrum miasta - Plac Kościuszki.
Ulica Sieradzka na piotrkowskiej starówce. To tutaj kręcono sceny do filmu "Vabank" Juliusza Machulskiego. Ta komedia sensacyjna w stylu retro, weszła do klasyki polskiego kina.
Na ulicy ustawiona jest ławeczka z cieniem Kwinto grającego na trąbce. W mieście pojawiły się tablice przypominające tytuły filmów, jakie tu kręcono.
Narożna kamienica ul. Sieradzka-Rycerska.
Na ścianie zawieszona jest tabliczka z serii "Filmowy Piotrków" z informacją, że w 1981 roku kręcono tutaj film "Vabank" i scenę napadu na jubilera.
Przy tym budynku ustawiony jest bardzo ciekawy rekwizyt - przedwojenny bicykl.
Rynek Trybunalski- zobacz więcej WYCIECZKA Nr 264.
Tabliczka informacyjna ZPORR (Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego), z której dowiaduję się, że "Rewitalizacja Starego Miasta w Piotrkowie Trybunalskim etap I", została zrealizowana także ze środków Unii Europejskiej (55%, pozostałe 10% z Budżetu Państwa i 35% z Budżetu Miasta).
Hotel "Staromiejski" na Starym Rynku, który mieści się w odrestaurowanej kamienicy Szafferów z 1848 roku.
Rynek Trybunalski w całej okazałości.
Zamek Królewski w Piotrkowie Trybunalskim - Plac Zamkowy 4
Rondo ks. Pecolta - ul. Wierzejska. Tutaj kieruję się na drogę prowadzącą do miejscowości Koło.
Ulica Wierzejska i drogowskaz do kąpieliska "Słoneczko".
Kąpielisko przy Jeziorze Bugaj od 2006 roku służy mieszkańcom piotrkowskiego grodu. "Słoneczko" posiada osiemdziesięciometrową piaszczystą plażę. Fani wodnych atrakcji mogą skorzystać z wypożyczalni sprzętu pływającego (kajaki, rowery wodne).
Tablica edukacyjna pt. "Użytek ekologiczny nad Bugajem".
Użytek posiada powierzchnię ok. 54 ha. Jezioro Bugaj jest miejscem cennym przyrodniczo, występują na nim rzadkie, chronione gatunki roślin (np. storczyki), płazów (ropucha szara i zielona, żaba trawna i moczarowa, grzebiuszka), ponadto jest to miejsce lęgu i odpoczynku wielu gatunków ptaków.
W wodach jeziora pływają różne gatunki ryb. Byłem świadkiem, jak miejscowy wędkarz wyłowił lśniącego sandacza !
Jezioro Bugaj tworzy rzeka Wierzejka opływająca Piotrków od północy i wschodu, pomiędzy starymi drogami do Sulejowa i Koła.
Obelisk przy ul. Wierzejskiej "Poległym za Polskę i wolność 1939-1944".
Tablica wyjazdowa z Piotrkowa Trybunalskiego przy ul. Wierzejskiej.
NA   TRASIE   DO   KOŁA
Wjeżdżam na teren Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.
Sulejowski Park Krajobrazowy chroni wyjątkowy krajobrazowo odcinek doliny Pilicy. „Sercem” parku jest meandrująca rzeka, na której utworzono Zalew Sulejowski. W lasach, niegdyś będących częścią Puszczy Pilickiej, znajdują się liczne rezerwaty przyrody.
KOŁO - ZWIEDZANIE
Dojeżdżam do wsi Koło, która położona jest w gminie Sulejów i powiecie piotrkowskim. To główny cel mojej dzisiejszej wycieczki. Pierwsze wzmianki o Kole pojawiły się w 1250 roku w dokumentach Klasztoru Cystersów w Sulejowie, których sprowadził do Sulejowa Książę Kazimierz Sprawiedliwy, nadając im na własność wieś Sulejów oraz około 20 okolicznych wsi.
Skrzyżowanie w centrum Koła, gdzie rozchodzą się drogi do Tomaszowa Mazowieckiego i wsi Przygłów.
Kapliczka przy szosie do osady Przygłów. Wieś leży pośród Lasów Kolskich, na potężnej polanie, posiadającej specyficzny krajobraz i klimat. Dawniej był tu folwark oraz karczma. W 1883 roku miejscowość liczyła ponad 400 mieszkańców.
Świetlica wiejska w Kole.
W tym obiekcie mieści się również remiza OSP Koło.
Stary drewniak z lat międzywojennych - przy drodze na Golesze.
Wieś Koło wraz z folwarkami Uszczyn, Witów i Zalesice oraz z częścią obrębów leśnych Koło i Uszczyn w nadleśnictwie Piotrków, od 1866 roku została przekazana pułkownikowi baronowi Korff. Na zdjęciu opuszczony budynek po dawnym sklepie spożywczym.
Jeden z wielu drewnianych domów we wsi.
Przystanek PKS.
We wsi obserwować można piękne, tradycyjne elementy puszczańskiej architektury (budynki z drewna, zdobne okiennice i ganki). Osadę zamieszkuje obecnie ok. 340 osób.
Zaobserwować też można klasyczne mariaże, charakterystyczne dla tych okolic. Na terenie dawnych gospodarstw rolnych, obok starych domów o architekturze właściwej dla XIX wieku i początków XX wieku, powstają nowoczesne budynki.
W całej okolicy rosną okazałe lipy, a na okolicznych łąkach pożywienie zdobywają bociany gnieżdżące się przy gospodarstwach. W całej wsi dominuje rodzimy krajobraz rolniczy.
W okresie okupacji lasy kolskie były terenem działania oddziałów partyzanckich AK "Wicher", "Grom" i "Burza".
Pojeździłem trochę po Kole i jadę dalej do... !!!
Przejeżdżam niemiłosiernie dziurawą drogą przez lasy kolskie do wsi Lubiaszów.
Miejscowość położona jest na terenie gminy Wolbórz, w granicach Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.
W centrum wsi ustawiona jest tablica informacyjna dot. wykorzystania środków z Unii Europejskiej przy realizacji projektu "Program ochrony wód Zbiornika Sulejowskiego - budowa kanalizacji sanitarnej południowo-wschodniej części gminy Wolbórz".
Naprzeciwko sklepu stoi tablica z mapą Gminy Wolbórz i Sołectwa Lubiaszów (Lubiaszów, Bronisławów, Golesze Małe).
Nowy dom i zadbane gospodarstwo sołtysa wsi.
Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubiaszowie.
W tym samym budynku mieści się także Koło Gospodyń Wiejskich w Lubiaszowie.
Kapliczka z 1926 roku we wsi Golesze Małe.
BRONISŁAWÓW
Następnie dojeżdżam do miejscowości Bronisławów.
Znajduje się tutaj nowoczesny, trzygwiazdkowy hotel "Magellan".
Dla zwolenników aktywnej formy spędzania czasu, hotel oferuje spa, siłownię, basen z kaskadą wodną, park linowy i wypożyczenie roweru.
Hotel posiada 121 pokoi, centrum biznesowe z pełnym wyposażeniem w tym 7 sal konferencyjnych oraz restaurację.
Hotel położony jest w środku lasu, blisko Zalewu Sulejowskiego.
W Bronisławowie znajduje się Zakład Produkcji Wody. Moje miasto Łódź zrezygnowało parę lat temu z ujmowania w Bronisławowie wody z Zalewu Sulejowskiego, ale nadal korzysta z rozpoczynającego się tam 45-kilometrowego rurociągu. Od połowy 2004 roku płynie nim wyłącznie woda głębinowa. Wydobywana jest z pokładów pochodzących z epoki górnej kredy w oparciu o siedem studni głębinowych wywierconych tuż przy brzegu zalewu.
Nieruchomości wodociągów nad Zalewem Sulejowskim należą do Skarbu Państwa i są w zarządzie Miasta Łódź oraz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodne. Część terenu dzierżawi ośrodek "Wodnik".
Na jego terenie znajdują się domki letniskowe, WOPR i posterunek policji wodnej.
Można tutaj wypożyczyć rower i pojeździć sobie po lasach wzdłuż Zalewu Sulejowskiego. Koszt wypożyczenia : 1 godz. 10 zł, 1 dzień 60 zł.
Nad zbiornikiem wodnym funkcjonują przystanie żeglarskie - porty jachtowe „U Łysego” i „Latający Holender”.
Port „U Łysego” posiada jedną długą keję z możliwością cumowania przy nabrzeżu. Jako jedyny na zalewie jest portem monitorowanym. Natomiast „Latający Holender” jest portem jachtowym łódzkiego klubu żeglarskiego i posiada dwie keje.
Na terenie ośrodka znajduje się dobrze wyposażone pole namiotowe oraz domki kempingowe. Może wypożyczyć także takie oto pojazdy wodne "udające" radiowozy milicji.
Porty położone są w połowie długości jeziora, przy samej zatoce. 
GOLESZE
Z Bronisławowa jadę do osady Golesze.
We wsi znajduje się kościół p.w. Miłosierdzia Bożego.
Kamień węgielny pod budowę kościoła, poświęcony został w Łodzi w dniu 13.06.1987 r. przez Jana Pawła II.
Świątynię zbudowano w latach 1987–1995 według projektu architekta Eugeniusza Brackiego.
Konsekracja świątyni nastąpiła 1.X.1995 roku i dokonał jej abp Władysław Ziółek. Na wyposażeniu Domu Bożego pozostaje m.in. obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej.
Dzwonnica i krzyż misyjny na placu przykościelnym.
Figura św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus.
Dom Ludowy w Goleszach Dużych.
Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Goleszach Dużych, którą oddano do użytku 1 września 1966 roku.
Kapliczka słupkowa z 1930 roku.
"Na chwałę Panu Bogu Wszechmogącemu, na cześć Mari Panny mieszkańcy Golesz Dużych i Dębska tę figurę zbudowali. Odnowiona na beatyfikację J.P. II 1.05.2011 roku".
"Ranczo u Jana".
Ośrodek zdrowia w Goleszach Dużych.
Golesze - tablica wyjazdowa.
POWRÓT   DO   ŁODZI
Pedałuję przez Młoszów i pruję prosto na Studzianki (w lewo do Wolborza, w prawo do Tomaszowa Maz.).
Jadę przez Janów, Kaleń i Stanisławów.
Dojeżdżam do wsi Studzianki, gdzie znajduje się zjazd na drogę ekspresową S-8.
Widok na super S-8 w stronę Wolborza.
Studzianki i most na rzece Moszczanka.
Moszczanka to prawy dopływ Wolbórki o długości 26,83 km. Wypływa w okolicach wsi Gołygów, po czym kieruje się na wschód i przechodzi pod drogą krajową nr 91. Przepływa między innymi przez miejscowości Gajkowice, Moszczenica, Białkowice i Wolbórz, gdzie się rozwidla. Jedna odnoga wpada do Wolbórki w Wolborzu, inna w okolicach wsi Godaszewice. Jej prawym dopływem jest Goleszanka.
Ze Studzianek wjeżdżam na teren Powiatu i Gminy Tomaszów Mazowiecki.
Przekraczam most na rzece Wolbórka.
Jadę przez Godaszewice i Chorzęcin. Skręcam w szosę na Wolbórz i odbijam w prawo na Bogusławice.
W Bogusławicach zachwycam się pięknie umaszczonym kucem.
Docieram do wsi Komorniki, w której znajduje się Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II.
Obok szkoły zbudowano kompleks nowoczesnych boisk sportowych, które oddano do użytku w dniu 1 września 2014 roku. Do ich budowy wykorzystano fundusze pochodzące z Unii Europejskiej. Na zadanie to gmina Wolbórz pozyskała fundusze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w kwocie 114 tys. 781 zł. Otrzymała również środki z Ministerstwa Sportu i Turystki w ramach Wojewódzkich Wieloletnich Programów Rozwoju Bazy Sportowej (78 tys. 150 zł)
Z Komornik przenoszę się do Żywocina.
Następnie do osady Ewcin.
Tuż za kapliczką znajduje się opuszczony dom, który z roku na rok popada w coraz większą ruinę.
Zaglądam na chwilę do środka i dalej nie wchodzę. Strach się bać !!! Sufit może spaść na głowę !!!
Z Ewcina pędzę z górki przez Ceniawy.
Docieram do Będkowa, gdzie cieszy oczy wyremontowana remiza strażacka.
W tym samym budynku znajduje się Dom Kultury w Będkowie.
Bardzo lubię popatrzeć sobie tutaj na stare kamieniczki. Zachował się charakterystyczny układ przestrzenny Będkowa, który dawno temu był miastem i posiadał aż dwa rynki.
Z Będkowa jadę do wsi Prażki, gdzie przekraczam tory Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.
Prażki - młyn nad rzeką Miazga.
Mr SCOTT apeluje z drewnianego mostu nad rzeką Miazga : "Nie śmieć łajzo" !!! Bo to prawda - ludzie zostawiają po sobie tyle śmieci, że czasami chce mi się krzyczeć z bólu i bezsilności... Człowiek to jednak nędzna łajza, która coraz bardziej zaśmieca Ziemię - nasz wspólny dom.
Rzeka Miazga to lewy dopływ Wolbórki.
Bocian na polu we wsi Zamość.
BAZY OBCYCH na granicy wsi Brójce i Kurowice 👽
Dojeżdżam do wsi Bukowiec, która położona jest w powiecie łódzkim wschodnim, w gminie Brójce. Oglądam nową świetlicę wiejską.
"Budowa świetlicy wiejskiej w Bukowcu wraz ze sceną plenerową i zagospodarowaniem terenu" została zrealizowana przy wykorzystaniu Funduszy Europejskich.
Tak wspaniale prezentuje się scena plenerowa ! Dużo więcej na temat Bukowca - WYCIECZKA Nr 130.
Obok świetlicy stoi tablica "Nordic Walking Park Brójce". Jest to jeden z czterech tego typu parków wytyczonych na obszarze działania Stowarzyszenia LGD STER. W skład parku wchodzą 3 trasy : zielona –pętla o długości 5,1 km; czerwona –pętla o długości 9,1 km i czarna – pętla o długości 18,8 km.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bukowcu. W jego skład wchodzi przedszkole oraz Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika.
Obok szkoły znajduje się Obserwatorium Astronomiczne im. Papieża Sylwestra II.
Przy obiekcie ustawiony jest obelisk z napisem "Obserwatorium Astronomiczne w Bukowcu powstało dzięki finansowemu zaangażowaniu Urzędu Gminy Brójce, ScoopeDome.pl, Zbigniewa Kruka ZM Zbyszko, WUKO S.A., studia sayMe, Rady Rodziców S.P. w Bukowcu, Pawła Maksyma, Łukasza Wieteski. Dziękujemy. Miłośnicy Astronomii A.D. 2010".
Na budynku zawieszona jest tabliczka pt. "Miejsce odkrywania talentów". Tytuł stanowi wyróżnienie dla placówek, które w istotny sposób przyczyniają się do odkrywania, wspierania zdolności, zainteresowań oraz uzdolnień dzieci i młodzieży.
Z Bukowca przedzieram się do Bedonia. Zajmuje mi to ponad dwa kwadranse, bo jadę trasą : Zielona Góra - Justynów - Janówka - Ignaców - Jordanów.
Kiedy przejeżdżam przez Bedoń Przykościelny, rozpoznaje mnie pani Agnieszka Kostrzewska - szefowa "Strefy Rowerowej" z Brzezin. Rozmawiamy chwilę na rowerowe tematy, a do zdjęcia zapozowała mi Ania - córka pani Agnieszki. Serdecznie pozdrawiam !!!
Na przełomie maja i czerwca 2013 w Brzezinach powstała grupa, której  celem jest propagowanie zdrowego stylu życia oraz realizowanie swoich pasji. Inicjatywa działalności stowarzyszenia zrodziła się, aby powiązać ze sobą osoby, które mają wspólne zainteresowania związane z tematyką rowerową. Wprowadzenie jednakowych koszulek kolarskich – miało przyczynić się do tego, aby pokazać że grupa jest związana z Brzezinami i promuje tę małą ojczyznę.
ŁÓDŹ
Z Bedonia szybko docieram do Łodzi. Oglądam postępy prac przy wymianie torów tramwajowych na ul. Kopcińskiego.
Rzucam okiem na wspaniale oświetlony szpital Pediatryczny im. dra Janusza Korczaka (aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 71). Ta wielobudynkowa placówka powstała na początku XX wieku ze składek pieniężnych zbieranych przez dr. Karola Jonschera, ale w dużej mierze swój wkład mieli Matylda i Edward Herbstowie ofiarując na ten cel 200 tys. rubli oraz działkę pod budowę szpitala.
Przejeżdżam do centrum miasta po al. Piłsudskiego, gdzie trwa w najlepsze remont trasy W-Z. Na zdjęciu "wykopki" przy skrzyżowaniu z ul. Kilińskiego. W tle żurawie na budowie nowego hotelu "Ambasador Premium".
Układane jest nowe torowisko wzdłuż trasy W-Z.
Przebudowa skrzyżowania al. Piłsudskiego-Sienkiewicza.
Gotowy jest już szkielet nowego centrum przesiadkowego MPK. Przecięcie alej Kościuszki i Mickiewicza to jedno z najruchliwszych skrzyżowań w mieście. Dwie rozbudowane w epoce PRL arterie są bowiem centralnymi odcinkami dwóch ciągów stanowiących szkielet łódzkiej sieci dróg i torowisk.
Budowa dworca przesiadkowego nadrabia zaniedbania z okresu modernizacji trasy Łódzkiego Tramwaju Regionalnego w latach 2007-2008. Stworzenie dogodnego węzła przesiadkowego znacznie podniesie atrakcyjność transportu zbiorowego w kilku relacjach i skróci sumaryczny czas podróży.
Prezydent Miasta Hanna Zdanowska twierdzi, że "Po wielkim remoncie Łódź stanie się pięknym i wygodnym do życia miastem". Mr SCOTT cierpliwie czeka na końcowe efekty, choć zdaję sobie doskonale sprawę, że zakres prac będzie wymagał od wszystkich cierpliwości i wyrozumiałości. Jednak warto podjąć ten wysiłek i ryzyko, bo efekty na pewno spełnią nasze oczekiwania !
Bo przecież cały czas realizujemy marzenia o naszej pięknej Łodzi !!! 😀

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger