Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 308 "Leśne Grotniki"

TRASA : Łódź (Gdańska, Kopernika, Żeromskiego, Kopernika, al.Włókniarzy, Legionów, Konstantynowska, Park im.Piłsudskiego, Srebrzyńska, Biegunowa, Krakowska, Złotno, Rąbieńska, Traktorowa, Rojna, Rydzowa, Aleksandrowska, Zimna Woda, Szałwiowa, Kąkolowa) - Aleksandrów Łódzki - Brużyczka Mała - Jastrzębie Górne - Jedlicze A - Grotniki - Emilia - Rosanów - Kania Góra - Ciosny - Dzierżązna - Biała - Cyprianów - Jeżewo - Szczawin - Glinnik - Palestyna - Ukraina - Klęk - Łódź (Serwituty, Okólna, Wycieczkowa, Strykowska, Inflancka, Zagajnikowa, Sporna, Wojska Polskiego, Źródłowa, Smugowa, Franciszkańska, Kilińskiego, Pomorska, Plac Wolności)
(30.10.2014. - 64,8 km/h, 22,6 km/h, 2:52:14)

ZDJĘCIA              FILMY               GPS               HISTORIA
Mr SCOTT jedzie do... Grotnik !!! Trasa WYCIECZKI Nr 308.
Jeszcze październik - pogoda byle jaka, mam dziś niewiele czasu na wycieczkę, ale co tam ! Jadę do... !!!
Zaczynam na Starym Polesiu przy skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i Kopernika. Na murze kamienicy przy ul. Kopernika 28, powstał właśnie pierwszy w Polsce mural, który został wykuty w ścianie !
Jego autorem jest portugalski artysta Alexandre Farto ps.Vhils, który stworzył go w ramach czwartej edycji festiwalu Galerii Urban Forms. To rodzaj płaskorzeźby. Artysta pracuje zawsze przy użyciu mechanicznych młotów i dłuta dobranego do charakteru ściany.
Mural przedstawia pewnego rodzaju wyobrażenie twarzy kobiety. Tryb pracy tego artysty zakłada, że on za każdym razem stara się sportretować osobę, którą spotka w danym mieście. I tak było też w tym przypadku. Vhils pierwszego dnia swojego pobytu w Łodzi zrobił serię zdjęć różnym osobom. Mural przedstawia kobietę, którą spotkał w centrum naszego miasta.
Po muralowym początku kieruję się do Parku im. J.Piłsudskiego na Zdrowiu.
Wyjeżdżam z miasta kierując się do Aleksandrowa Łódzkiego. Dalej jadę dobrze znanym traktem - przez Jastrzębie Górne do wsi Jedlicze A.

Następnie zajeżdżam do Grotnik, które poznałem należycie podczas WYCIECZKI Nr 86. Skręcam w ul.Brzozową, gdzie znajduje się "Kąpielisko nad Lindą".
Ośrodek Wypoczynkowy "Kąpielisko nad Lindą" w Grotnikach, zlokalizowane jest na sztucznym zalewie rzeki Linda. Jest czynne w okresie letnim od 7 czerwca do 7 września. Jego teren jest ogrodzony, można tu wypożyczyć sprzęt turystyczny, a nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa ratownik.
Kąpielisko otoczone jest rozległym kompleksem leśnym.
Przy wjeździe na leśny dukt, ustawiona jest tablica informacyjna z mapą Nadleśnictwa Grotniki. Pod jego zarządem znajduje się ponad 15 tys. ha lasów. Siedziba Nadleśnictwa znajduje się w Zgierzu przy ul.Ogrodniczej 6/8.
Na skraju lasu znajduje się miejsce odpoczynku dla turystów, wokół którego ustawione sa różnego rodzaju tablice informacyjne. Jest to tzw. punkt edukacyjny "Zimna woda".
Oglądam po kolei poszczególne tablice - "Trasy biegowe w województwie łódzkim".
Tablice o ochronie przeciwpożarowej z akcji "Świadomi zagrożenia" : "Przyczyny powstawania pożarów" i "Co zrobić, gdy płonie las"
Obok tablic edekacyjnych ustawione są także kolorowe postacie szyszek, kasztana i żołędzia.
"Zasady zachowania w lesie".
"Układ piętrowy lasu".
"Poznajemy zwierzęta leśne".
"Zwierzeta w poszczególnych warstwach lasu".
"Przemiana pokoleń w lesie".
"Ogień niszczy i zabija".
Po obejrzeniu wszystkich tablic, mocno wyszkolony i wyedukowany, wjeżdżam do lasu.
Jedę prosto pod leśniczówkę Nadleśnictwa Grotniki "Zimna woda". Potem wyjeżdżam na drogę pożarową, która jest dobrze oznakowana i ciągnie się na wschód, aż do drogi krajowej nr 91 w Lućmierzu.
Lasy grotnickie to idealne miejsce nie tylko na rowerowe wycieczki, ale także na piesze wędrówki czy grzybobranie. Jest to teren bardzo ciekawy przyrodniczo. Jego rzeźba to wynik procesów górotwórczych i działalności lodowców.
W lasach tych dominuje sosna zajmująca jako gatunek panujący 77,5% pow. leśnej. Inne znaczące gatunki, takie jak: dąb, brzoza i olsza zajmują 20,3% powierzchni, a pozostałe to jodła, buk, świerk, lipa, klon i inne.
W lasach grotnickich występuje wiele ciekawych i rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Należy tu wymienić m.in.:
- zwierzęta - wydra, kumak nizinny, traszka grzebieniasta, bocian czarny, bielik, żuraw, kania ruda, wiele gatunków nietoperzy, bóbr europejski
- rośliny chronione – dzwonecznik wonny, wawrzynek wilcze łyko, lilia złotogłów, orlik pospolity, widłak jałowcowaty, widłak goździsty, paprotka zwyczajna i wiele innych
W wielu miejscach lasu prowadzona jest planowa wycinka i nasadzenia nowych drzewek. Sadzonki wyhodowane na szkółkach leśnych służą do odnawiania lasu i zalesień. Odnawianie lasu to wprowadzanie młodego pokolenia drzew na miejsce wyciętego wcześniej fragmentu lasu, natomiast zalesianie to sadzenie lasu tam, gdzie do tej pory go nie było, np. na gruntach porolnych i nieużytkach.
Przejazd przez lasy grotnickie jest niezwykle atrakcyjny ! Na jego obrzeżach, w rejonie miejscowości Emila przy ul.Zgierskiej, natknąłem się na kilka opuszczonych domów.
Po dojechaniu do DK nr 91 kieruję się w stronę Rosanowa.
Skręcam w ul.Sosnową i jadę do wiaduktu nad autostradą A-1.
Dojeżdżam do wsi Kania Góra, gdzie skręcam w stronę sioła Ciosny. Pedałuję na wschód, mijając rozjazd w lewo na Dębniak i Sokolniki.
Szybko dojeżdżam do wsi Dzierżązna, którą poznałem dobrze na WYCIECZCE Nr 59. Zerkam na wystawną rezydencję, przy której znajduje się stajnia i hodowla koni.
Przejeżdżam przez wieś do stawu i mostu na rzece Ciosenka.
Pędzę ciągle na wschód do drogi wojewódzkiej nr 702 we wsi Biała. Tam spoglądam na zabytkowy kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Za kościołem skręcam w ul.Szczawińską. Jadę przez las na granicy osady Cyprianów i Jeżew.
Potem przejeżdżam przez Szczawin, Glinnik i Palestynę.
Na krańcu Palestyny rośnie ładnie prezentująca się lipa.
Pruję dalej prosto, przez Józefów i wieś Ukraina (zobacz WYCIECZKA Nr 50).
Po dojechaniu do drogi krajowej nr 71, skręcam w lewo i zaraz w prawo do osady Klęk.
Zaliczam wspaniały zjazd do drogi przy dawnym parku podworkim.
Za parkiem skręcam w lewo i podjeżdżam na wzniesienie przy wjeździe do Lasu Łagienickiego.
To już Łódź i ul.Serwituty, która na sporym odcinku jest wybrukowana.
Poruszam się oznakowanym - zielonym szlakiem pieszym i Łódzkim Szlakiem Konnym (pomarańczowa kropka na białym tle).
Przejeżdżam przez Las Łagiewnicki i z ul.Wycieczkowej, wyjeżdżam na ul.Strykowską. Staję na chwilę na wiadukcie kolejowym, skąd jest ładny widok na stację Radegast i nowy przystanek kolejowy.
Przystanek Łódź Marysin uruchomiony został w dniu 1 września 2014 w ramach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.
Zatrzymują się na nim szynobusy ŁKA, które obsługują połączenia na trasie Zgierz - Łódź Widzew.
Jesienną przejażdżkę do lasów grotnickich, kończę przy zapadającym zmroku na Placu Wolności. Tak sobie myślę, że czasami warto wyskoczyć na rower tak zupełnie na luzie, nie mając wcześniej zaplanowanej trasy, jadąc radośnie przed siebie !
Lubię takie spontaniczne wycieczki (-:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger