Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 412 - Babsk

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE : 
Łódź (Narutowicza, Pomorska, Wiączyńska) - Wiączyń Dolny - Eufeminów - Jordanów - Gałkówek Kolonia - Przanówka - Przanowice - Stare Koluszki - Koluszki - Katarzynów - Stefanów - Stamirowice - Leosin - Rewica Kolonia - Rewica - Wola Łokotowa - Jankowice - Kochanów - Głuchów - Złota - Soszyce - Ścieki - Rawa Mazowiecka - Konopnica - Julianów - Jakubów - Przewodowice - Julianów Raducki - Przewodowice - Babsk - Raducz - Nowy Dwór Parcela - Marianka - Dukaczew - Kwasowiec - Zglinna Duża - Zalesie - Żelazna - Borysław - Janisławice - Gzów - Słupia - Nowa Krosnowa - Krosnowa - Winna Góra - Podłęcze - Kotulin - Kołacinek - Kołacin - Koziołki - Wola Cyrusowa - Wola Cyrusowa Kolonia - Niesułków Kolonia - Lipka - Anielin - Sierżnia - Stare Skoszewy - Boginia - Byszewy - Borchówka - Niecki - Kalonka - Wódka - Łódź (Aksamitna, Jana i Cecylii, Strykowska, Inflancka, Łagiewnicka, Bałucki Rynek) 
[14.09.2015. - 175,5 km, 25,4 km/h, 6:55:50 h]
ZDJĘCIA              FILMY              GPS  
Mr SCOTT jedzie do... Babska ! Trasa WYCIECZKI Nr 412.
Wrześniową wycieczkę do miejscowości Babsk, rozpoczynam pod Centrum Komputerowym "ZETO" przy ul. Narutowicza 136. 
"ZETO" to jeden z Zakładów Elektronicznej Techniki Obliczeniowej, który powstał w 1965 roku. Budynek prezentuje styl modernistyczny (prosty kształt, kubistyczne formy, płaski dach i funkcjonalność). Akcje spółki w 2012 zostały wykupione przez firmę "Asseco Poland" S.A. 
Przed wejściem zawieszone są tabliczki z informacjami o wykorzystaniu dofinansowania z Unii Europejskiej przy realizacji różnych projektów (m.in. "E-usługa kopii bezpieczeństwa danych jako nowa innowacyjna usługa", "Akademia umiejętności informatycznych" i inne).
Na frontowej ścianie budynku znajduje się mural pt. "HEXUBERANCES", który powstał parę dni temu. Autorem tego malowidła jest Krzysztof Syruć ps. Proembrion.
Krzysztof Syruć to jeden z trzech najlepszych abstrakcjonistów wielkoformatowych w Polsce. W środowisku uchodzi za geniusza matematycznego. Nic więc dziwnego, że specjalizuje się w grafice parametrycznej i abstrakcyjnym street arcie.
Jest to już druga praca tego artysty w naszym mieście. Przy ulicy Orlej, na ścianie Galerii Łódzkiej możemy podziwiać mural jego autorstwa, który powstał w ramach festiwalu Urban Forms w 2013 roku.
Za budynkiem "ZETO" znajdują się nowe zabudowania Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.
Projekt Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego opracowało biuro AGG – Architekci Grupa Grabowski. Przy ul. Pomorskiej 171/173 powstał sześciokondygnacyjny budynek o powierzchni 21 tys. m2 dla ok. 5 tys. studentów.
Charakterystyczne są olbrzymie elewacje skrzydeł bocznych z białymi, nieregularnie rozmieszczonymi pionowymi profilami na tle ciemnych, przeszklonych płaszczyzn. Jak przystało na Wydział Filologiczny wejście zdobią sentencje i cytaty w różnych językach, wykute antykwą na kamiennej elewacji.
Aby wydostać się z miasta, kieruję się ul. Pomorską na osiedle Mileszki. Na terenie posesji nr 447 spotykam ciekawy bar-bistro na kółkach.
ul. Wiączyńska - budowa autostrady A-1.
NA  TRASIE  DO  BABSKA
Wieś Jordanów - remiza strażacka.
Gałkówek Kolonia - cmentarz ewangelicki (zobacz więcej WYCIECZKA Nr 80).
Przed wejściem na teren nekropolii stoi tablica edukacyjna pt. "Osadnictwo niemieckie w XIX wieku". Takie tablice to wspólny pomysł gmin : Brzeziny, Dmosin, Jeżów, Rogów i miasta Brzeziny z powiatu brzezińskiego oraz gminy Koluszki z powiatu łódzkiego wschodniego, pod hasłem "Muzeum w przestrzeni – wielokulturowe korzenie regionu łódzkiego".
Bogdanka - zalew na Mrodze.
Koluszki - pomnik Orła Białego wg projektu Władysława Strzemińskiego.
Koluszki - dworzec kolejowy, który zbudowano w 1968 roku. Koluszki stanęły na kolejowym szlaku w roku 1846, kiedy to oddano do użytku kolejny odcinek Kolei Żelaznej Warszawsko- Wiedeńskiej ze Skierniewic do Piotrkowa Trybunalskiego. Pociągi przez Majątek Koluszki wówczas jedynie przejeżdżały. Przystanek kolejowy oddano do użytku w latach 1860-1861.
Obecnie prowadzone są prace remontowe linii kolejowej Warszawa-Łódź, odcinek Skierniewice-Łódź Widzew, które są częściowo finansowane przez Unię Europejską.
Na terenie stacji Koluszki ustawione są specjalne tablice z informacjami na ten temat. Projekt współfinansowany jest ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Koluszki - Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej ul. Kościuszki 16.
Na budynku zawieszona jest pamiątkowa tablica z napisem : "Nauczyciele Tajnego Gimnazjum i Liceum" i nazwiska nauczycieli, sentencja "...nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych" oraz dedykacja "W 90-lecie Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza dla oddania hołdu Tym, którzy z narażeniem życia przekazywali wiedzę młodzieży na tajnych kompletach w latach 1941-1945. Absolwenci, Uczniowie, Nauczyciele i Rodzice. Koluszki, 13 października 2007 r.".
Druga tablica pamięci z napisem "Szkoła Podstawowa w Koluszkach im. Marii Konopnickiej. Rozbudowana dzięki ofiarności i wysiłkowi tych, którym droga jest sprawa dziecka, jego nauki i wychowania. wrzesień 1981 r.".
Koluszki - remont nawierzchni ul. 11 Listopada.
Sterty sprasowanej słomy na polach wsi Wola Łokotowa.
Wola Łokotowa - zalew Batorówka.
Wieś Jankowice - murowany młyn nad rzeką Rawka. Drzwi otwarte, więc wchodzę do środka i oglądam wyposażenie za pozwoleniem sympatycznego właściciela.
Młyn pracuje pełną parą ! Ziarno zbóż jest rozdrabniane i produkuje się mąkę, kasze, płatki zbożowe.
W jego wnętrzu zachowało się wiele zabytkowych urządzeń i przedmiotów (mlewniki, wymielacze, odsiewacze, wagi i inne.)
Do wyposażenia młyna należą :
- mlewnik podwójny Buchler
- odsiewacze płaskie
- filtrocyklon
- wialnia kaszkowa
- nawilżacz mgłowy
- wialnia wstępnego oczyszczania
- podnośniki, śluzy
i wiele innych.
Wypatrzyłem tabliczkę z napisem : "Zakłady Przemysłowe St. Weight Sp. Akc. Łódź". Weightowie byli twórcami pierwszej w Królestwie Polskim fabryki maszyn odlewniczych. Posiadali w Łodzi zakład przy ul. Senatorskiej 22.
Z Jankowic pedałuję do Kochanowa, który zwiedziłem w trakcie WYCIECZKI Nr 115.
Kieruję się w stronę wsi Białynin. Wjeżdżam na moje cudowne wzgórze, z którego roztacza się wspaniały widok na mazowieckie pola !
Widok jest zachwycający, a dopełnieniem fantastycznego krajobrazu są wszędobylskie BAZY OBCYCH. "ONI są wszędzie" !!! 👽
Wracam ze wzgórza do Kochanowa. Po raz kolejny nie udaje mi się zobaczyć wnętrza kościoła p.w. św. Józefa - drzwi zamknięte "na amen"... Może następnym razem się uda ?
Jadę dalej na wschód do Głuchowa (zobacz WYCIECZKA Nr 119).
Mój przyjazd wywołuje we wsi wielkie poruszenie ! Z okolicznych pól gnają do mnie w te pędy niezwykle dorodne Fanki wraz ze swoim potomstwem.
Okazuje się, że te piękne krowy to tzw. "Holenderki". Stworzenia te dają od 25 aż do 40 litrów mleka dziennie przez 315 dni w roku, co daje roczną produkcję w zakresie 8.000 – 12.000 litrów. Rekordzistki przekraczają podczas życia 100.000 litrów !
Nowa droga w Głuchowie, która doprowadza do torów kolei wąskotorowej Rogów-Biała Rawska.
Remiza strażacka OSP Głuchów.
Na budynku zawieszona jest tabliczka z informacją : "Przebudowa i rozbudowa strażnicy OSP w Głuchowie na potrzeby społeczno-kulturalne mieszkańców wsi Głuchów, mająca na celu podniesienie atrakcyjności infrastruktury społecznej i kulturalnej, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Odnowa i rozwój wsi Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na kata 2007-2013".
W Głuchowie wyjeżdżam na drogę krajową nr 72 i jadę w stronę Rawy Mazowieckiej.
Kapliczka przed wjazdem do wsi Złota.
Tabliczka na cokole "O Jezu, o Mario zmiłujcie się nad nami 1937 r.".
Wieś Złota - tablica wjazdowa.
W tej okolicy aż roi się od trupiobladych BAZ OBCYCH ! 👽
 Jestem świadkiem, jak na polach wsi Złota, ekipa monterów instaluje kolejny wiatrak.
Cała wataha takich obiektów widoczna jest po lewej stronie DK 72, aż do wsi Soszyce.
Kolejne skupisko BAZ OBCYCH widoczne jest na trasie do wsi Ścieki.
W bojowym nastroju docieram do Rawy Mazowieckiej.
Przejeżdżam przez most na Rawce.
Rzeka Rawka ma ok. 97 km długości, a jej dorzecze obejmuje obszar 1192 km². Jest najdłuższym dopływem Bzury i wpada do niej między Łowiczem a Sochaczewem.
Rawa Mazowiecka - nowe centrum dystrybucji "PEPCO" dla regionu Europy Środkowej. Magazyn znajduje się na skrzyżowaniu drogi krajowej S-8, łączącej Czechy, Polskę i Litwę, oraz drogi krajowej DK 72 z Rawy Mazowieckiej do Łodzi.
Widok z wiaduktu nad trasą S-8 na BAZY OBCYCH w okolicach Rawy Mazowieckiej.
Rawę Mazowiecką poznałem dobrze w czasie WYCIECZKI Nr 363.
Z Rawy jadę do wsi Konopnica.
Cały czas poruszam się znakomitymi drogami wewnętrznymi, które biegną wzdłuż drogi ekspresowej S-8.
Ruch na nich jest bardzo mały, wręcz zerowy. Tak więc można bezpiecznie podróżować i zwiedzać Ziemię Rawską. Docieram do osady o nazwie Julianów.
Okolice Rawy Maz. to centrum jednego z najnowocześniejszych okręgów sadowniczych w Europie.
Wielu gospodarzy nastawionych jest na produkcję jabłek. Gałęzie drzew dosłownie uginają się od soczystych owoców ! Przyznaję się, że powodowany lekkim łakomstwem - poczęstowałem się jednym jabłuszkiem z julianowskiego ogrodu.
Wieś Jakubów.
Skrzyżowanie z drogą do Kurzeszyna.
Wiadukt nad trasą S-8 i rozjazd do wsi Zagórze.
Przewodowice.
Sklep spożywczy i remiza strażacka w Przewodowicach.
Przy okazji poznaję Przewodowice i dojeżdżam do mostu na rzece Białka.
Białka wypływa w gminie Biała Rawska, w okolicach wiosek Grzymkowice i Tuniki, a następnie płynie przez Białą Rawską, Dańków, Wólkę Lesiewską, Jelitów, Teodozjów, Przewodowice i właśnie Julianów Raducki. Wpada do Rawki w okolicach Wołuczy i Nowego Dworu.
Za mostem rozpoczyna się obszar osady o nazwie Julianów Raducki. Aha ! Czyli tą trasą mogę przedostać się do Raducza.
Zawracam i tzw. "ślimakiem" wjeżdżam na wiadukt nad S-8 w Przewodowicach.
BABSK  -  ZWIEDZANIE
Po chwili dojeżdżam do miejscowości Babsk, którą obrałem sobie za główny cel tej wrześniowej wycieczki.
Babsk leży na Równinie Łowicko-Błońskiej, przy międzynarodowej drodze ekspresowej S8 Warszawa – Katowice (tzw. Gierkówce).
Wieś wchodzi w skład Gminy Biała Rawska i przynależy do Powiatu Rawskiego.
Na początek zwiedzania kieruję się do miejscowego kościoła, do którego prowadzi aleja lipowa.
Przy drodze ustawiona jest tablica z informacją : "Aleja w Babsku. Pielęgnacja zabytkowego drzewostanu na długości 280 m. Zadanie zrealizowano przez : Powiat Rawski z udziałem środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej w Łodzi 2007 r.".
W Babsku znajduje się murowany, jednonawowy kościół p.w. św. Antoniego Padewskiego. Zbudowano go z inicjatywy ówczesnego właściciela wsi – Józefa Okęckiego na miejscu drewnianego kościoła p.w. św. Stanisława z 1540 roku, który w 1778 r. zawalił się ze starości.
Budowa neoklasycystycznej świątyni rozpoczęła się dopiero w 1803 roku i trwała do 1809 roku. Fundusze na nowy kościół wniósł spokrewniony z właścicielem Babska biskup Antoni Okęcki.
Na fasadzie kościoła zawieszone są pamiątkowe tablice : "Deo Josephus Et Franciska De Rudzkie Okręccy Succamera... Varsoviens Erexerunt MDCCLCIX Die 30 Febris".
"Renovata et consecrata A.D. 1846, die 18 sept. Episcopus Thaddaeus Łubieński".
"Bóg-Honor-Ojczyzna. Pamięci żołnierzy AK Oddz. Leśnego - DZIK - poległym 11-I-1945 w Studzianku. Cześć ich pamięci. Babsk Koło AK maj 1992 Biała Rawska" oraz "Pamięci B. Kieresińskiego D-cy Oddz. Partyzanckiego AK Sokół-Łokos".
Instalacja z drutu kolczastego "Katyń 1940".
Obok świątyni znajdują się pochodząca z I poł. XIX wieku murowana dzwonnica.
Kościół otoczony jest murem, w którego czterech narożnikach stoją kapliczki z figurami świętych.
Święty Józef z Dzieciątkiem Jezus.
Święty Roch - patron zwierząt.
Święty Florian.
W kościele znajdują się trzy ołtarze oraz ambona w kształcie łodzi z orłem na dziobie. Ponadto XVIII-wieczny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z Dzieciątkiem w wielkim ołtarzu, dwa boczne ołtarze w nawie poświęcone św. Antoniemu i św. Józefowi.
Wewnątrz znajduje się zabytkowe wyposażenie : konfesjonał z XIX wieku, chrzcielnica drewniana obita blachami, a pod prezbiterium – groby fundatorów i ich rodzin. Nad wejściem do zakrystii wisi portret fundatora budowli – bp. Antoniego Okęckiego. Na ścianach znajdują się epitafia, tablice marmurowe w ozdobnych marmurowych ramach, poświęcone pamięci zmarłych dwóch rodzin : Okęckich i Węgrzeckich.
Na placu przykościelnym ustawione są dwie kapliczki : z figurą Matki Bożej.
Oraz drewniana rzeźbą św. Antoniego - patrona parafii.
Obok kościoła znajduje się XIX wieczna plebania - dom mieszkalny proboszcza i kancelaria parafialna.
Zarówno sam kościół, jak i dzwonnica oraz plebania, a także otaczające ten zespół zabudowań murowane ogrodzenie wraz z kapliczkami, wpisane są do rejestru zabytków.
Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego położony jest na wzgórzu, z którego roztacza się piękna panorama na Babsk i okolicę.
Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina w Babsku.
Nad głównym wejściem umieszczony jest napis "Wstąp - aby dojrzeć na ciele, duchu i umyśle. Odejdź - by lepiej służyć Bogu, Ojczyźnie, bliźniemu".
Tablica poświęcona patronowi szkoły : "Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel. 18 października 1996 roku. Szkole Podstawowej w Babsku nadano imię Fryderyka Chopina".
Przy drzwiach zawieszone są tabliczki z informacjami dot. realizowania w szkole Programów Edukacji Ekologicznej, które dofinansowane zostały ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Dookoła budynku szkoły rozciąga się kolorowy ogród, na terenie którego posadzono wiele odmian drzew i krzewów.
Dzięki położeniu przy drodze szybkiego ruchu E-67, Babsk posiada bardzo dobre połączenia z innymi miejscowościami.
Tablica wyjazdowa z Babska - fragment ul. Lipowej.
Przy drodze ustawiona jest tablica z informacją dot. wykorzystania funduszy europejskich przy przebudowie drogi powiatowej Babsk - Biała Rawska.
Babsk to bardzo ważny węzeł komunikacyjny. Trasą S-8 można szybko przedostać się do Warszawy i Wrocławia.
Następnie zwiedzam miejscowy cmentarz parafialny, który założony został jeszcze na początku XIX wieku. Leży on w odległości ok. 300 m od kościoła, obok szosy, przy której rosną 100-letnie lipy.
Jak zawsze szukam starych pomników i miejsc pochówku obywateli zasłużonych dla lokalnej społeczności.
Grobowiec małżonków Sufczyńskich - właścicieli wsi Ossa (Stefan 1834-1914 i Antonina z Morawskich 1849-1939).
"Tekla z Romanów Kaucka. Żywot czterdziestoletni w cichości i pokorze spędzony zakończyła dnia 30 sierpnia 1858 roku. Zwłoki jej pod tym nagrobkiem spoczywają".
Na pomniku umieszczony jest herb szlachecki.
Nagrobek Franciszka Kauckiego z 1896 roku.
Owalne płyty żeliwne na grobie małżonków Gładkowskich (Aleksander żył lat 53, zmarł 25 sierpnia 1866 roku, Rozalia żyła lat 70 i zmarła 8 listopada 1874 roku).
"Ś.P. Lucjan Zakonnik 1928-2010 długoletni pedagog, dyrektor szkoły".
"Marian Seliga 1910-29.I.1986 nauczyciel odznaczony Złotą Odznaką ZNP i medalem Komisji Edukacji Narodowej. Ave Maria".
"Ś.P. ks. Jan Czerechowski proboszcz Parafii Babsk 1825-1909".
"Ks. Eustachy Sobczak proboszcz miejscowy żył lat 57, zm. d. 29 stycznia 1892 r. Prosi o Zdrowaś Maria".
"Ś.P. Stefan Byster żył lat 86, zm. dn. 23.I.2004 r. Uczestnik wojny 1939 r., obrońca Węgierskiej Górki".
Grobowiec Rodziny Rzeźnickich.
"Ś.P. Jan Marian Rzeźnicki 1914-1986 wybitny kolarz i trener, uczestnik Wyścigu Pokoju. Wychowankowie z CWKS Warszawa".
Grobowiec Rodziny Grabowskich, gdzie spoczywa : "Ś.P. Aleksander Józef Grabowski Obywatel ziemski, ur. 16 marca 1804 r, zm. 25 marca 1878 r. Wieczny pokój duszy jego".
"Konstancja Grabowska zd. Gładkowska, młodzieńcze natchnienie Fryderyka Chopina, ur. 1810, zam. 1889".
Grobowiec Rodziny Więckowskich (Józef 1898-1951 żołnierz 1918-1920, 1939-1945, Aniela 1898-1983, walczyła w Powstaniu Warszawskim).
Widok z ul. Kwiatowej na dom parafialny.
Po zwiedzeniu cmentarza przejeżdżam pod wiaduktem trasy S-8 i poznaję zachodnią część Babska.
Przy ul. Pałacowej znajduje się zespół dworski. Dwór powstał w pierwszej połowie XIX wieku dla właściciela tych dóbr Stefana Okęckiego. Jest to parterowa konstrukcja z piętrowym ryzalitem i umieszczonym dodatkowo przed nim portykiem wspartym na czterech kolumnach. Ryzalit zwieńcza mur attykowy, zaś całość frontu zdobią motywy masek, palmet i esownic.
Z tyłu dworu parterowy ryzalit zamyka obszerny kuty balkon z metalowymi schodami schodzącymi do ogrodu. Całość nakrywa czterospadowy, blaszany dach. Budynek dworu powstał według projektu Adama Idzikowskiego.
Pozostałe zabudowania gospodarcze również zostały wybudowane w stylu klasycystycznym, na szczególną uwagę zasługuje murowany spichlerz ozdobiony portykiem z czterema potężnymi kolumnami. Na tympanonie można odczytać napis 1833, który jest najprawdopodobniej datą zakończenia budowy całego zespołu.
W ramach zespołu powstały murowany klasycystyczny dwór, spichlerz, wozownia, stajnia, karczma. Obok założono zespół stawów, zaś całość kompleksu została otoczona okazałym parkiem.
Dwór w rękach rodziny Okęckich pozostał do wybuchu I wojny światowej. W okresie dwudziestolecia międzywojennego majątek w Babsku przeszedł w ręce Mikołaja Glinki, zaś po II wojnie światowej został znacjonalizowany i stał się siedzibą miejscowego PGR-u. W latach 90. cały majątek został sprywatyzowany.
Całość otacza dobrze zachowany park dworski z licznymi okazami starodrzewia m.in. lipy drobnolistnej, kasztanowca i przede wszystkim dębów. W parku krajobrazowym powstałym w I poł. XIX w. znajduje się słynny zbiór Babskich Dębów. Jest jedno z najcenniejszych zbiorów drzew w Polsce, kilka z nich ma obwód powyżej 5 m, jeden mierzy 7,3 m! Drzewami zachwycał się malarz Józef Chełmoński. Jeden z Babskich Dębów został nawet uwieczniony na banknocie stuzłotowym, wprowadzonym do obiegu w latach 30. XX wieku !
 "Rewitalizacja zabytkowego Parku przy zespole dworskim w Babsku, gmina Biała Rawska została dofinansowana ze środków woj. funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi".
Remiza strażacka OSP w Babsku.
Niszczejące zabudowania dawnego folwarku i komin gorzelni.
Trasa szybkiego ruchu S-8. Na przystanku zatrzymują się busy kursujące do Rawy Maz. i Mszczonowa.
Opuszczony budynek przy ul. Leśnej, gdzie kiedyś działał sklep spożywczy.
W obiekcie funkcjonowała kiedyś restauracja "Leśna". Znam ją dobrze z czasów odbywania przeze mnie służby wojskowej w Raduczu w 1982 roku. Ja tego nie robiłem, ale moi koledzy "z fali", bardzo często odbywali nielegalne kursy z jednostki wojskowej do tej knajpy, aby nażłopać się piwa i kupić gorzałkę.
Restauracja jest już nieczynna od kilku lat, a to co zostało jeszcze w środku, jest systematycznie rozkradane...
Osiedle domów jednorodzinnych przy ul. Leśnej.
Asfaltowa jezdnia prowadzi do kompleksu leśnego, na terenie którego znajduje się "Rezerwat przyrody Babsk".
W rezerwacie rosną głównie dęby szypułkowe w wieku 100-160 lat, które osiągają w obwodzie osiągają 2 metry (stanowią one ok. 50% drzewostanu), a także lipy drobnolistne w podobnym wieku (które jednak mają mniejsze rozmiary obwodu pnia – tylko 100-140 cm), a ponadto graby, sosny i brzozy.
Ulicą leśną dojeżdżam do kompleksu stawów hodowlanych, które wchodzą w skład zespołu dworskiego.
Leśniczówka "Nadleśnictwo Skierniewice, Leśnictwo Babsk"
Most nad ciekiem rzeki Białka, która zasila stawy w Babsku.
Tym wodnym akcentem kończę na dziś zwiedzanie Babska. Dojeżdżam do ul. Lipowej i kieruję się w stronę Raducza.
Jadę piaszczystą drogą, która doprowadza do strzelnicy wojskowej w Raduczu.
Po przejechaniu 4 km docieram do Raducza.
Skręcam na zachód i dojeżdżam do mostu na rzece Rawka.
To teren wsi Nowy Dwór Parcela. gdzie rzeka silnie meandruje i tworzy niepowtarzalny krajobraz.
Nowy Dwór Parcela i skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 707.
Jadę cały czas na zachód przez wsie Dukaczew, Marianów i Kwasowiec.
Następnie skręcam w lewo i pedałuję nierówną szosą do kapliczki we wsi Zglinna Mała.
Potem cały czas prosto do rozjazdu z krzyżem do wsi Żelazna.
Zatrzymuję się na chwilę przed rozjazdem do sioła Wola Wysoka.
Stoi tam kapliczka w formie krzyża z napisem "Boże błogosław nam 1909 rok".
Przejeżdżam przez most nad rzeką Łupia.
A tu już wieś Żelazna i wyspa w dawnym parku podworskim (zobacz więcej WYCIECZKA Nr 266).
Kościół Wszystkich Świętych w Żelaznej.
Dwór Rodziny Mazarakich w Żelaznej (obecnie biura Rolniczego Zakładu Doświadczalnego SGGW).
Z Żelaznej kieruję się do wsi Borysław i skręcam na zachód - na Gzów.
Odnowiona remiza strażacka OSP Borysław.
Janisławice - zabytkowy kościół p.w. św. Małgorzaty.
Obok kościoła stoi opuszczony drewniak z początku XX wieku.
Remiza strażacka OSP Janisławice - zobacz koniecznie WYCIECZKA Nr 176.
Tablica wjazdowa do wsi Gzów.
Remiza strażacka OSP Gzów.
Słupia - kościół p.w. św. Mikołaja (WYCIECZKA Nr 124).
Wieś Krosnowa, przez którą przebiega niebieski szlak rowerowy "Ziemi Rawskiej". Mam nadzieję, że go kiedyś zaliczę !
Krosnowa - przejazd Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Na tutejszym przystanku przysposabiam się do jazdy z ciemnościach : nakładam odblaskową kurtkę i spodnie, montuję na rowerze oświetlenie, wrzucam coś na ruszt i nastawiam psychicznie na mozolne pedałowanie. Przede mną jeszcze ok. 55 km kręcenia korbą. Ale nie narzekam, bo przecież jestem chłop, a nie BABSKa istota i lubię to robić !!!
Czas szybko płynie i bez żadnych przeszkód docieram do Łodzi. Fantastyczną wycieczkę do wsi Babsk, kończę na Bałuckim Rynku, skąd w dobrej formie docieram do domu. A po drodze już kombinuję : "odpocznę sobie teraz dwa-trzy dni i znowu ruszę w łódzkie" !!!

2 komentarze:

  1. Wartościowy materiał, piękne miejsca, chcę zapytać czy mogę skorzystać z kilku zdjęć przy wykonaniu prezentacji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Proszę skorzystać podając źródło :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger