Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 408 - Spała z Brenicą

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE
 Łódź (Piotrkowska, Milionowa, Kilińskiego, Śląska, Młynek, Wełniana, Kotoniarska, Tomaszowska, Kolumny, Kalinowskiego) - Posada - Stefanów - Giemzów - Giemzówek - Wola Rakowa - Wardzyn - Dalków - Zawodzie - Zamość - Prażki - Będków - Ceniawy - Drzazgowa Wola - Ewcin - Żywocin - Kolonia Żywocin - Wólka Krzykowska - Świńsko - Kwiatkówka - Łagiewniki - Zawada - kolonia Zawada - Tomaszów Mazowiecki - Ciebłowice Duże - Spała - Tomaszów Mazowiecki - Luboszewy - Nowy Glinnik - Henryków - Olszowiec - Brenica - Olszowiec - Lubochnia - Małecz - Dębniak - Tarnowska Wola - Rękawiec - Mierzno - Stary Józefów - Budziszewice - Regny - Stary Redzeń - Nowy Redzeń - Słotwiny - Koluszki - Różyca - Kaletnik - Gałków Duży - Gałków Mały - Justynów - Andrespol - Łódź (Rokicińska, Transmisyjna, Kosodrzewiny, Frezjowa, Pomorska, Plac Wolności)  
[03.09.2015. - 160,4 km, 26,6 km/h, 6:01:18 h]

ZDJĘCIA             FILMY              GPS 
Mr SCOTT jedzie do... Spały i Brenicy ! Trasa WYCIECZKI Nr 408.
Zaczął się wrzesień, dzieci i młodzież wróciły do szkoły, a pilny uczeń Mr SCOTT także rozpoczyna naukę ! Bo to przecież mój czwarty rok poznawania regionu łódzkiego ! Na dziś przygotowałem trasę w malownicze okolice powiatu tomaszowskiego.
Wrześniową wycieczkę rozpoczynam przy ul. Milionowej 2/Piotrkowska 282, gdzie znajduje się "Skansen łódzkiej architektury drewnianej".
Znam dobrze to miejsce z WYCIECZKI Nr 45, ale od 2011 roku "trochę" się tu zmieniło. Na terenie skansenu ustawiona jest tablica informacyjna : "Projekt KULTURA I TRADYCJA WŁÓKIENNICZEJ ŁODZI, modernizacja i zagospodarowanie kompleksu fabrycznego Geyera" został współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego rozwoju Regionalnego" oraz szósty pomnik "Trzy misie" na szlaku "Łodzi Bajkowej".
„Trzy misie” to polsko-austriacki serial lalkowy z dialogami i piosenkami, wyprodukowany przez łódzkie studio w latach 1982-86. Opowiada on o przygodach trzech pluszowych misiów : Kuby, Misi i Bartka.
"Miasto Łódź przedstawia rzeźbę pt. Trzy Misie postaci z filmu "Trzy Misie" wg pomysłu twórcy filmu Tadeusza Wilkosza, na podstawie opowiadanie Margarete Thiele. Rzeźba Marcin Mielczarek".
Willa letniskowa żydowskiego przemysłowca Szaji Światłowskiego, przeniesiona z Rudy Pabianickiej, z ul. Scaleniowej 18.
Charakterystyczny piętrowy budynek z czerwonej cegły przy ul. Kilińskiego 190. Pierwotnie wchodził w skład III zespołu fabrycznego Karola Wilhelma Scheiblera. Został wzniesiony w roku 1900 z przeznaczeniem jako dom robotniczy. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków.
Aby się wydostać z miasta jadę na osiedle Kowalszczyzna, które położone jest w płd.-wsch. części dzielnicy Łódź-Górna. Na zdjęciu ul. Kotoniarska - popularne trasa kolarska.
NA   TRASIE   DO   TOMASZOWA   MAZOWIECKIEGO  i  SPAŁY
Wola Rakowa - wiadukt w ciągu drogi woj. nr 714.
Pod wiaduktem duży ruch ! Trwa budowa autostrady A-1.
Wola Rakowa - nowy asfalt na trasie do Pałczewa.
BAZA OBCYCH na polach wsi Dalków. Na horyzoncie kościół w Kurowicach.
Dorodna FANKA ze wsi Zawodzie.
Widok z drogi we wsi Zawodzie na zalew w Czarnocinie.
Wieś Zamość - rolnik z kosą na rowerze.
Osada Prażki - początek terytorium Gminy Będków, która jest jedną z dziesięciu gmin powiatu tomaszowskiego.
Mr SCOTT na drewnianym moście we wsi Prażki.
Rzeka Miazga.
Letniskowy dom w Prażkach, a przed nim obelisk z informacją "W latach 1880-1906 stał tu dom w którym spędził lata młodości i pisał pierwsze utwory Wł. S. Reymont Laureat Nagrody Nobla".
Kolej Warszawsko-Wiedeńska we wsi Prażki.
Będków - zabytkowy kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1462 roku. Zobacz więcej WYCIECZKA Nr 82.
Od XV do XIX wieku Będków posiadał nawet prawa miejskie i dziś bardziej przypomina małe miasteczko, niż wiejską osadę. Zachował się tutaj dawny miejski układ przestrzenny ze zwartą zabudową i dwoma rynkami.
Nowa remiza strażacka OSP Będków. Inicjatorem, a zarazem założycielem jednostki był w 1903 roku dziedzic majątku, mieszkający w sąsiadującej z Będkowem Woli Drzazgowej Zygmunt Pietraszewski.
Ceniawy.
Drzazgowa Wola.
Ewcin - skrzyżowanie z kapliczką.
Żywocin - remiza strażacka, świetlica wiejska i przedszkole samorządowe.
Kolorowe koty z Żywocina.
Wieś Kolonia Żywocin. Po tej równej drodze przebiega fragment rowerowego Szlagu Grunwaldzkiego.
"Projekt pn. Przebudowa drogi powiatowej nr 1913E Ujazd - Wolbórz na odcinku o długości 5,2 km został zrealizowany przez Powiat Tomaszowski w roku 2011 w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg lokalnych 2008-2011".
Wólka Krzykowska - super witacz Gminy Ujazd.
Wólka Krzykowska - kapliczka i rozjazd do wsi Świńsko.
Przyznaję się - dziś postąpiłem po Świńsku !
Mała osada Łagiewniki (gmina Tomaszów Mazowiecki).
We wsi znajduje się piekarnia prowadzona przez pana Jana Bogusławskiego. Proces i formowanie ciasta na poszczególne rodzaje pieczywa opiera się tutaj na pracy ręcznej piekarzy. Stąd też uzyskiwane przez piekarnię wyroby mają niemal domowy charakter, co w następstwie przedkłada się na niepowtarzalny smak !
Zakład skorzystał z dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej w ramach działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" Programu rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2007-2013.
Kapliczka w Łagiewnikach.
Szosa z Łagiewnik do wsi Zawada.
Wypalone rżysko na polach wsi Łagiewniki.
Zawada i most na Wolbórce.
Rzeka Wolbórka - lewy dopływ Pilicy.
Kolonia Zawada.
Przez wieś przebiega droga ekspresowa S-8.
Witacz miasta Tomaszów Mazowiecki przy al. Piłsudskiego.
Tomaszów Mazowiecki - pomnik mjr. Henryka Dobrzańskiego Hubala przed jednostką wojskową. Zobacz więcej WYCIECZKA Nr 118.
Fontanna na zrewitalizowanym Placu Kościuszki.

Tomaszów Maz. ul. Gminna - budowa wiaduktu kolejowego.
Ciebłowice Duże - kapliczka przy skrzyżowaniu dróg na Jeleń i Spałę.
Oznakowania szlaków turystycznych na trasie do Spały.
Rzeka Pilica.
Skrzyżowanie z ul. Hubala w Spale - początek obszaru Gminy Inowłódz.
Zabytkowy most spalski. W kwietniu 2011 r. most nazwano imieniem gen. broni Tadeusza Buka, dowódcy Wojsk Lądowych, mieszkańca Spały, który zginął tragicznie w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 roku.
Mr SCOTT zachęca do odwiedzenia Spały poza sezonem wakacyjnym. Nie ma tu przysłowiowego "żywego ducha" !

Wieża carska w Spale.
Fontanna w Parku Prezydentów.

Wizytówka Spały - posąg żubra (zobacz więcej WYCIECZKA Nr 126).
Po kolejnej, nostalgicznej wędrówce po Spale, wyjeżdżam na ścieżkę pieszo-rowerową.
NA   TRASIE   DO   BRENICY
Ścieżka liczy sobie 12,4 km, przebiega wzdłuż drogi krajowej nr 48 i można nią dojechać do Tomaszowa Mazowieckiego.
Z DK 48 skręcam w prawo do wsi Luboszewy.
Kapliczka w centrum osady Luboszewy. To bardzo stara miejscowość, założona w XV wieku.
Tablica na kapliczce "Czas ucieka, wieczność czeka. 1404 - 2014 610 lat Luboszew. Kapliczkę ufundowali mieszkańcy Luboszew w 2010 r.".
Nowoczesne boisko sportowe w Luboszewach.
Na ogrodzeniu boiska zawieszona jest tablica informacyjna "Operacja pn. budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego we wsi Luboszewy", została "współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" Oś 4 LEADER Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013".
Tablica wyjazdowa z Luboszew. W prawo droga do Spały - tylko 7 km.
Nowy Glinnik i żołnierz przed jednostką Wojska Polskiego.
Aleja lipowa przy drodze na trasie Henryków - Olszowiec.
Szosa we wsi Olszowiec i skrzyżowanie z kapliczką.
Skręcam w prawo i dojeżdżam do miejscowości Brenica, którą obrałem sobie za główny cel tej pochmurnej wycieczki. Wieś położona jest w powiecie tomaszowskim, w gminie Lubochnia.
Krzyż i kapliczka w Brenicy.
Wieś zamieszkuje ok. 460 osób, których głównym źródłem utrzymania jest praca we własnych gospodarstwach. Część z nich dojeżdża do pracy do pobliskich miast.

W 1863 roku kraj ogarnęło powstanie styczniowe, a Brenica była widownią tragicznej bitwy walki powstańców. W połowie lipca 1863 roku oddział „Dzieci Warszawskich” dowodzony przez majora Ludwika Żychlińskiego został otoczony przez przeważające siły wojsk carskich. Zaskoczeni powstańcy zostali całkowicie rozbici. W bitwie tej zginęło ich wówczas 115, w tym 5 spłonęło żywcem w stodole, w której zabarykadowali się i z dachu ostrzeliwali nieprzyjaciół. Poległych powstańców pogrzebano na cmentarzach w Lubochni i Czerniewicach. W centrum wsi ustawiony jest pomnik z pamiątkową tablicą.
"1863 - 1963 • Dla upamiętnienie setnej rocznicy bitwy oddziałów powstańczych Jeziorańskiego z wojskami carskimi d.14.VII.1863 r. w miejscu gdzie poległo 110 powstańców a 5 zostało spalonych w stodole w której walczyli do ostatka, kamień ten kładzie wdzięczne społeczeństwo".
Świetlica środowiskowa w Brenicy.
Przy budynku zawieszona jest tablica z informacją : "Utworzenie świetlicy środowiskowej poprzez przebudowę budynku komunalnego wraz z zagospodarowaniem terenu oraz budowa placu zabaw we wsi Brenica", została "współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Odnowa i rozwój wsi Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013".
A także tabliczka informacyjna WFOŚiGW w Łodzi : "Zagospodarowanie terenu przy gminnym kompleksie kulturalno - sportowo - rekreacyjnym w Lubochni oraz przy świetlicy środowiskowej w Brenicy. Zadanie dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi".
Teren sportowo-rekreacyjny przy świetlicy w Brenicy.
Tablica wyjazdowa z Brenicy przy kompleksie leśnym. Ten dukt prowadzi w linii prostej do wsi Chociszew w gm. Żelechlinek.
Rozmawiam kilka minut z przemiłymi paniami z Koła Gospodyń Wojskich w Brenicy. Serdecznie pozdrawiam !
Przy KGW w Brenicy działa prężnie Zespół Śpiewających Gospodyń "Breniczanki".
POWRÓT   DO   ŁODZI
Po zwiedzeniu Brenicy zabieram się w drogę powrotną do Łodzi. Dojeżdżam do Lubochni i kieruję się super drogą do osady Małecz.
Z tablicy stojącej przy szosie dowiaduję się, że projekt pod nazwą "Przebudowa drogi gminnej nr 116251E Lubochnia - Małecz w Gminie Lubochnia na odcinku 0+877 do 3+477 - II etap został zrealizowany przez Gminę Lubochnia w roku 2010 w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg lokalnych 2008-2011. Wartość inwestycji : 2.404.361,47 zł".
Małecz i okoliczne wsi poznałem dobrze podczas WYCIECZKI Nr 109.
Cały czas poruszam się po trasie rowerowego "Szlaku Grunwaldzkiego". Docieram do miejscowości Dębniak.
Potem jadę przez Tarnowską Wolę. Wjeżdżam na teren Gminy Budziszewice.
We wsi Rekawiec skręcam w lewo na Budziszewice.
Potem pędzę po leśnym odcinku drogi woj. nr 715 - zobacz WYCIECZKA Nr 715.
Po prawej stronie tej szosy znajduje się teren wojskowy JW w Regnach. Wstęp do lasu jest zabroniony ! Więcej WYCIECZKA Nr 199.
Obszar ten podlega pod 3. Regionalną  Bazę Logistyczną - skład Regny. Przed jednostką wojskową znajduje się pomnik poświęcony "Obrońcom Ojczyzny w latach 1939-1945 żołnierze jednostko wojskowej w XXX rocznicę powstania LWP".
Ruszam z Regien ostrym tempem i pedałuję do Koluszek i jeszcze dalej. Zatrzymują mnie dopiero zamknięte zapory przejazdu kolejowego w Gałkówku.
Następnie szybko dojeżdżam do Łodzi i obserwuję prace przy budowie wiaduktu na ul. Rokicińskiej.
Jest to jeden z dwóch największych wiaduktów autostradowych na budowanej autostradzie relacji Stryków-Tuszyn. 40-kilometrowy trakt autostrady A-1 został podzielony na trzy odcinki.
Od północy buduje konsorcjum Strabag (lider) - Budimex, zaś od południa Budimex (lider) - Strabag. Wartość północnego odcinka to 340 mln zł, a południowego 326 mln zł. Środkowy fragment trasy wykonuje Mota-Engil za 360,7 mln zł. Trasa ma przejąć tranzyt prowadzony przez Łódź, czyli być wschodnią obwodnicą miasta.
Na ostatnie minuty wycieczki, zajeżdżam na ul. Frezjową pod plebanię parafii pw. Świętej Doroty i św. Jana Chrzciciela.
Cała Łódź jest w szoku po tragicznym w skutkach pożarze, który strawił doszczętnie kościół św. Doroty...
W XVIII-wiecznym kościele w Mileszkach ogień pojawił się nad ranem 31 sierpnia. Pomimo akcji gaśniczej 17 zastępów straży pożarnej drewniany zabytek uległ całkowitemu zniszczeniu. Przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.
Spalony kościół w Mileszkach powstał w 1766 roku i poznałem go dobrze w trakcie WYCIECZKI Nr 201.  Mam nadzieję, że w tym miejscu szybko powstanie nowy kościół i że będzie to wierna, drewniana rekonstrukcja spalonej świątyni.
Daj Boże oby tak się stało !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger