Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 416 - Miłonice i Mazew

 TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE

Łódź (Zachodnia, Zgierska, Park Julianowski, Zgierska, al. Włókniarzy, 11 Listopada, gen. Okulickiego, Zgierska) - Zgierz - Lućmierz - Emilia - Rosanów - Kania Góra - Sokolniki Las - Sokolniki Parcela - Małachowice Kolonia - Boczki - Tymienica - Leśmierz - Dzierzbiętów Duży - Dzierzbiętów Mały - Łęczyca - Topola Królewska - Dąbie - Siedlec - Goszczynno - Drzykozy - Gąsiorów - Mazew - Nowy Mazew - Rzędków - Ogrodzona - Wymysłów - Górki Miłońskie - Miłonice - Krzewie - Morawce - Krośniewice - Krzewie - Zalesie - Ogrodzona - Jarochów - Walew - Osędowice - Olesice - Gozdków - Wargawka Stara - Witonia - Węglewice - Węglewice Kolonia - Rybitwy - Zagaj - Orszewice - Góra Świętej Małgorzaty - Bryski I - Bryski Kolonia - Karsznice - Mchowice - Śladków Podleśny - Śladków Rozlazły - Wypychów - Astachowice - Kotowice - Rogóźno - Warszyce - Wola Branicka - Biała - Cyprianów - Jeżewo - Dąbrówka Marianka - Maciejów - Rozalinów - Smardzew - Łagiewniki Nowe - Łódź (Okólna, Przyklasztorze, Okólna, Łagiewnicka, Bałucki Rynek, Zgierska, Nowomiejska, Plac Wolności) 

[25.09.2015. - 161,41 km, 26,9 km/h, 6:00:16 h]

ZDJĘCIA            FILMY               GPS 

Mr SCOTT jedzie do... Miłonic i Mazewa ! Trasa WYCIECZKI Nr 416.
Miło mi zakomunikować, że po dwóch dniach odpoczynku wyruszam na kolejną wycieczkę w łódzkie ! Już na początku października odbędzie się w Łodzi 26. Festiwal Gier i Komiksu. O tym wydarzeniu przypominają plakaty reklamowe.
Jeżeli chodzi o gry, to lubię sobie czasem pograć w warcaby, ale na świeżym powietrzu. Takie specjalne stoliki z planszami do gry w warcaby i szachy, znajdują się m.in. w Parku Julianowskim.
Zaczynam w tym miejscu swoją eskapadę, upajając się cudownymi odcieniami zieleni.
Zabytkowy zieleniec im. Adama Mickiewicza to park mojego dzieciństwa. Bardzo lubię tu przyjeżdżać i poświęciłem mu specjalne WYCIECZKĘ Nr 136.
Z Łodzi przemieszczam się do Zgierza i oglądam dawny dworek przy ul. Łódzkiej 5.
Obecnie mieści się w nim Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Bolesława Prusa.
Zgierz poznałem dobrze w trakcie WYCIECZKI Nr 43, ale w niektórych miejscach oczywiście nie byłem. Przejeżdżając przez miasto wypatruję ciekawych obiektów. Jadę m.in. po ul. Piotr Skargi, na której zachowały się drewniane domy tkaczy z początku XX wieku.
Drewniak z końca XIX wieku na ul. Gołębia 15.
 ul. Parzęczewska-Gałczyńskiego - Osiedle 650-lecia Zgierza.
Wracam na drogę krajową nr 91 i pedałuję do Lućmierza. Udaje mi się dogonić podmiejski tramwaj linii 46, który jedzie do Ozorkowa (model Düwag GT8N sprowadzony z Niemiec).
W przeciwnym kierunku zasuwa tramwaj 46 - model NF6D sprowadzony z Bochum.
W Emilii zjeżdżam z DK 91 na trasę do Sokolnik. Szybko docieram do skrzyżowania z DW nr 708 we wsi Sokolniki Parcela.
Jadę na północ w stronę osady Małachowice Kolonia.
A potem jeszcze dalej do Skotnik. Tam skręcam w lewo do wsi Boczki.
Wieś Boczki i krowa na dachu (jako element dekoracji budynku gospodarczego).
Ze wsi Boczki docieram do Leśmierza - zobacz np. WYCIECZKA Nr 35.
Mój ulubiony widok na Zespół Szkół i cukrownię w Leśmierzu.
Potem skręcam na zachód i wjeżdżam na terytorium Powiatu Łęczyckiego i Gminy Łęczyca.
Dojeżdżam do wsi Dzierzbiętów Duży.
Remiza strażacka OSP Dzierzbiętów Duży.
Na strażnicy zawieszona jest tablica z informacją o termomodernizacji budynku ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Kapliczka w Dzierzbiętowie Dużym.
Most na polnej strudze - dopływie rzeki Bzura.
Wieś Dzierzbiętów Mały. Tak się złożyło, że jestem w tych okolicach pierwszy raz !
Niebieska kapliczka w Dzierzbiętowie Małym.
Następnie dojeżdżam do Łęczycy.
Namierzam wóz bojowy OSP Siedlec.
Fontanna na Placu Kościuszki.
Mr SCOTT pod Ratuszem Miejskim w Łęczycy.
Na temat królewskiego miasta Łęczyca - zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 125.
Na jednej z łęczyckich ulic zauważam baner z reklamą Witolda Stępnia - Marszałka Województwa Łódzkiego, który stratuje w wyborach do Sejmu RP.
Z Łęczycy jadę do wsi Siedlec, którą poznałem należycie w trakcie WYCIECZKI Nr 247.
Następnie kieruję się na Mazew.
Kapliczka i sklep spożywczy we wsi Drzykozy.
Szybko docieram do wsi Mazew, którą zwiedziłem podczas WYCIECZKI Nr 270.
Największą atrakcją turystyczną tej miejscowości jest zabytkowy kościół p.w. św. Jana Chrzciciela z 1830 roku.
Ołtarz główny z drugiej połowy XVII wieku z obrazem "Chrztu Chrystusa w Jordanie" z pierwszej połowy XIX w. i figurami Maryi oraz anioła.
Ołtarz boczny lewy i krucyfiks z pierwszej połowy XIX wieku.
Ołtarz boczny prawy i obraz św. Dominika adorującego Matkę Bożą z Dzieciątkiem.
Obraz Św. Józef z dzieciątkiem Jezus.
Chór muzyczny kościoła.
Stacja VII Drogi Krzyżowej.
"Ś.P. Ks. Leon Domagalski ur. w Warszawie dn. 13.III.1888 r. był proboszczem w Mazewie od roku 1934. Deportowany dn. 6.X.1941 r. do Dachau, gdzie został zamordowany w komorze gazowej w 1942 roku. Cześć jego pamięci. Mazew rok 1956".
Obraz z wizerunkiem św. Floriana.
Tablica "Proboszczowie Parafii Mazew od początku XIX wieku" i nazwiska duchownych.
Tablice epitafijne : "Ś.P. Józef Tyminiecki ucz. kl. VI przeżywszy lat 17 zm. 11 września 1894. Stroskani rodzice proszą o westchnienie do Boga" oraz "Tu leży ś.p. Ludwik Hlebicki Józefowicz żył lat 74 umarł dnia 8-go kwietnia roku 1867-go".
Tablice epitafijne : Izabella Auszkowska - zmarła 6 czerwca 1867 roku, "Pamięci Łukasza Maciejowskiego zmarłego w d. 30 listopada 1871 r. w wieku 20 lat" oraz feretrony – przenośne, obustronnie namalowane obrazy religijne w ozdobnych ramach.
Kościół w Mazewie to obiekt jednonawowy z dwiema zakrystiami po obu stronach prezbiterium, murowanym chórem muzycznym oraz jedno wieżową fasadą.
Po wyjechaniu z Mazewa kieruję się na wschód. Po drodze mijam grupę wiejskich rowerzystek.
Przejeżdżam przez torowisko nieczynnego szlaku kolei wąskotorowej, który kiedyś łączył Łęczycę i Krośniewice.
Po dotarciu do drogi krajowej nr 91 skręcam na północ.
Dojeżdżam do miejscowości Ogrodzona.
Po chwili melduję się na terenie Powiatu Kutnowskiego i Gminy Krośniewice.
Następnie skręcam w lewo do wsi Wymysłów.
Remiza strażacka OSP Wymysłów.
Obok strażnicy ustawiona jest tablica informacyjna dot. Projektu współfinansowanego przez UW z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pn. "Wykorzystanie źródeł energii odnawialnej poprzez powszechną instalację kolektorów słonecznych oraz budowę kotłowni na biomasę jako wsparcie działań dla ochrony środowiska w Gminie Krośniewice".
Jadę dalej na północ w szpalerze równo przystrzyżonych drzew.
Cały czas zerkam z niepokojem na zachodnią część drogi, bo widzę na horyzoncie trupiobladą BAZĘ OBCYCH ! "ONI są wszędzie" !!! 👽
Na jednym z drzew dostrzegam tabliczkę z napisem "Górki Miłońskie". Jest to przysiółek wsi Miłonice, do której dojeżdżam dosłownie po dwóch minutach.
Pierwsze wzmianki o Miłonicach pochodzą z XIII wieku. Od XV do XVIII stulecia Miłonice należały do rodziny Miłońskich. Najbardziej znanymi jej przedstawicielami byli: Piotr – podstoli łęczycki, Mikołaj – podczaszy i stolnik łęczycki, Władysław – podstoli i cześnik łęczycki, Jan – kanclerz kapituły gnieźnieńskiej i Władysław – arcybiskup.
W centrum wsi stoi kościół pod wezwaniem św. Stanisława, który został zbudowany w 1962 roku.
Świątynia w Miłonicach to Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Została wzniesiona z czerwonej cegły i nawiązuje do stylu bazylikowego – jest trójnawowa, zbudowana na planie prostokąta.
Na palcu przykościelnym ustawiony jest drewniany krzyż misyjny oraz żelazna dzwonnica.
Na wyposażeniu kościoła pozostają : nad drzwiami głównymi umieszczona jest figura Matki Bożej. W nastawie wielkiego ołtarza, o kształcie kielicha, wbudowany jest obraz Matki Bożej Pocieszenia. W zamknięciu naw bocznych znajdują się : obraz św. Mikołaja i figura Matki Bożej Fatimskiej oraz krzyż, figurka Matki Bożej i chrzcielnica.
Na tylnej ścianie prezbiterium, umieszczona jest podobizna Najświętszej Maryi Panny - Królowej Ostrej Bramy.
Z historii parafii wiadomo, że w 1943 r. Niemcy rozebrali murowany kościół. Na jego miejscu, w roku 1945, została wzniesiona skromna, drewniana kaplica, przez kilkanaście lat pełniąca funkcję parafialnego kościoła. Dopiero 1958 r. rozpoczęto budowę nowego kościoła parafialnego, pod który kamień węgielny i fundamenty poświęcił 16 czerwca tegoż roku arcybiskup metropolita gnieźnieńsko-warszawski kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski. W 1962 r. budynek świątyni był już ukończony, lecz jego wyposażanie do sprawowania funkcji liturgicznych trwało do roku 1986.
Budynek dawnej organistówki.
Dom parafialny - mieszkanie proboszcza i kancelaria parafialna.
Kapliczka grota z figurą Matki Boskiej
Figura Matki Bożej jest jedną z najładniejszych, jakie widziałem w trakcie moich wojaży po regionie łódzkim.
Niedaleko kościoła znajdują się zabudowania dawnej gorzelni w Miłonicach.
Na ścianie frontowej widoczna jest data - rok "1905" oraz inicjały "F.J.K.".
Z historii Miłonic wiadomo, że w połowie XIX wieku miejscowy majątek należał do rodziny Władysława Walewskiego. Wspierał on liczne akcje charytatywne. Sfinansował rozpoczęcie prac nad opracowaniem "Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego i innych ziem słowiańskich", należał do jego komitetu redakcyjnego, był autorem wielu haseł dotyczących Kutna i powiatu. Odnosił duże sukcesy w rolnictwie – w Miłonicach stworzył wzorcowe gospodarstwo.
W 1903 r. Miłonice zostały wykupione przez Jadwigę Walewską. W latach 1916-1918 współwłaścicielem majątku był Józef Szwarzenger. W 1918 r. Miłonice zakupił Stanisław Szypowski, który w 1928 r. sprzedał je Cecylii Koneckiej. Do Koneckich majątek należał do 1939 roku.
Po zakończeniu II wojny światowej majątek rozparcelowano. Na jego terenie stał kiedyś drewniany dwór, ale w 2010 roku gmina go sprzedała. Został przeniesiony do prywatnego skansenu przy ul. Zamiejskiej w Gnieźnie.
Następnie zajeżdżam na cmentarz parafialny w Miłonicach. Jak zwykle szukam starych pomników, miejsc pamięci narodowej oraz mogił obywateli, którzy zasłużyli się dla lokalnej społeczności.
"Ś.P. Kazio Śniegocki żył lat 13 zm. 23 maja 1923 r.".
"Ś.P. Adam Lewandowski żył lat 9 m. 6 zm. 4 maja 1927 r. Kochany synu pozostawiłeś żal rodzicom i braciom".
"Ś.P. Zygmunt Raczyński właściciel Bielic żył lat 61 zm. 22 grudnia 1924 r."
Zbiorowa mogiła wojenna żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 roku.
"Tu spoczywają żołnierze Wojska Polskiego i pracownicy Polskich kolei Państwowych polegli w walce z niemieckim najeźdźcą we wrześniu 1939 roku".
"Trzej nieznani kolejarze".
Stara studnia na miłonickiej nekropolii.
Grobowiec Rodziny Grabowskich z 1907 roku.
Grobowiec Rodziny Zuchowicz z 1932 roku.
"Ś.P. Antoni Kosiński właściciel Głogowy zmarł d. 2 marca 1911 r. przeżywszy lat 31. Prosi o westchnienie do Boga".
Piękny pomnik wykonała firma "P. Płecki Warszawa".
Figura Matki Bożej na starym pomniku (nieczytelne napisy).
Płyta na grobie Michaliny Jędrzejewskiej - obywatelki ziemskiej, która zmarła 28 grudnia 1910 roku.
"Ś.P. Lucjan Doroszyński zmarł d. 23 października 1909 r. przeżywszy lat 78. Prosi o westchnienie do Boga".
"Ś.P. Maria Klementyna Kolonna Walewska 19 lat. 21.X.1896 Ave Maria".
"Ś.P. Stefan Lach żył lat 23 zm. 4 list. 1926 r. Prosi o westchnienie do Boga".
Po zwiedzeniu cmentarza opuszczam Miłonice i kieruję się na wschód. Na pierwszym rozjeździe skręcam na północ - na Morawce.
Szybko dojeżdżam do przejazdu kolejowego we wsi Krzewie.
Krzewie to niewielka, przelotowa stacja, położona na 139. kilometrze bardzo ważnej linii kolejowej nr 3 Warszawa Zachodnia – Kunowice.
W przeszłości ta stacja nazywała się "Krośniewice". Obecnie zatrzymują się na niej pociągi pasażerskie.
Ze stacji Krzewie dojeżdżam do drogi krajowej nr 91.
Do Łodzi mam stąd tylko 57 km !
Widok z wiaduktu na tory w stronę Kutna.
Ruszam w drogę powrotną do Łodzi i najpierw dojeżdżam do wsi Zalesie.
Wieś Miłosna.
Wracam na terytorium Powiatu Łęczyckiego. To już Gmina Daszyna. Mijam rozjazd na drogę do wsi Wymysłów, którą jechałem dziś kilkadziesiąt minut temu.
Przydrożny stragan z warzywami i owocami we wsi Ogrodzona.
Jarochów.
Mijam rozjazd do wsi Mazew.
Dobrze mi się dziś pedałuje, czuję moc w nogach i postanawiam wydłużyć sobię drogę do domu. Skręcam z DK 91 w lewo w kierunku miejscowości Witonia. Przy okazji poznam nowe miejsca, w których jeszcze nie byłem !
Jadę przez wieś Osędowice.
Potem przez Olesice.
Stara kapliczka w Olesicach z tablicą "Pod Twoją obronę uciekamy się święta Boża Rodzicielko. Ave Maria 1873".
Witonia - zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 241.
Po dojechaniu do DK nr 60, jadę dalej prosto na Nędzerzew.
Przejeżdżam przez most i skręcam w prawo w ul. Promienną.
Wieś Węglewice.
Węglewice Kolonia. Tu skręcam w prawo - na zachód.
Osada Rybitwy.
Ze wzgórza w Rybitwach jest fantastyczny widok na Pradolinę Warszawsko-Berlińską.
Skręcam na południe i docieram do mostu na rzece Bzura.
Ta okolica jest przecudowna ! Przy drodze rosną bardzo ładne, żółte kwiatki.
Szybkim tempem dojeżdżam do skrzyżowania z drogą woj. nr 703 we wsi Orszewice.
Góra Świętej Małgorzaty - zobacz WYCIECZKA Nr 66.
Jadę dalej na wschód - do wsi o nazwie Bryski I.
Potem skręcam na południe do osady Bryski Kolonia.
Pole z uprawą pora we wsi Karsznice. Te okolice to jedno wielkie zagłębie warzywnicze woj. łódzkiego.
Karsznice - brama wjazdowa na teren dawnego założenia dworskiego.
Znajduje się tutaj dwór szlachecki z końca XIX wieku, w którym mieści się Dom Opieki Społecznej dla Dorosłych.
Tablica z informacją : "Powiat Łęczycki. Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej : Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy, Dom Opieki Społecznej w Karsznicach. Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej".
Z Karsznic docieram do wsi Mchowice.
Pole kapusty w osadzie Mchowce.
Przedwojenna kapliczka w Mchowcach.
Super szosa na odcinku Mchowce - Śladków Podleśny.
Śladków Rozlazły.
Śladków Rozlazły i nowy most na polnej strudze.
Dziś trafia mi się przepiękny zachód słońca !
Staram się więc uwiecznić ten moment na wiele sposobów 😍
Wieś Wypychów - łaciata szosa i zabudowania wielkiego gospodarstwa rolnego.
Aleja drzew w osadzie Wypychów.
Jadę cały czas na południe do wsi Astachowice.
Potem do sioła o nazwie Kotowice.
Kotowickie kucyki.
Rzeka Moszczenica w Kotowicach.
Wieś Rogóźno - skrzyżowanie z DW nr 702.
Skręcam w prawo i jadę do ronda w Warszewicach (skrzyżowanie z drogą woj. nr 708).
BAZY OBCYCH w Warszycach i cudowne niebo po zachodzie słońca.
Zmrok zapada szybko i jest już ciemno, gdy docieram do Placu Wolności w Łodzi. Dobrze się wstrzeliłem w rowerowy temat, bo trafiam akurat na kolejną edycję Łódzkiej Masy Krytycznej. Jest to comiesięczny przejazd rowerowy ulicami Łodzi organizowany jako „manifestacja obecności rowerzystów w mieście”. Trasa wiedzie głównie ulicami Śródmieścia, jednak tak, aby manifestacja w kolejnych przejazdach docierała w różne części miasta. Każdorazowo wybierany jest motyw przewodni imprezy, który czasem bywa nawiązaniem do historii miasta.
Fajna inicjatywa, ale Mr SCOTT unika takich rowerowych zlotów. No bo ja "nie jestem ciemna masa" i preferuję raczej samotne wypady w region łódzki, podczas których systematycznie zaznaczam swoją obecność w różnych zakątkach województwa 🚴

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger