Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 394 - Bednary

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE
Łódź (Piotrkowska, Plac Wolności, Nowomiejska, Zgierska, Park im. Mickiewicza, Folwarczna, Sowińskiego, Łagiewnicka, Okólna) - Nowe Łagiewniki - Smardzew - Samotnik - Glinnik - Szczawin - Swędów - Anielin Swędowski - Osse - Koźle - Wola Błędowa - Bratoszewice - Wyskoki - Głowno - Rudniczek - Lubianków - Wola Lubiankowska - Kalenice - Łyszkowice - Zakulin - Seligów - Bełchów - Nieborów - Julianów - Bednary - Bednary Kolonia - Sypień - Łasieczniki - Bolimów - Skierniewice - Stare Rowiska - Byczki - Gzów - Modła - Mikulin - Jeżów - Jasienin Duży - Przyłęk Duży - Rogów - Olsza - Rogów Wieś - Wągry - Jeziorko - Felicjanów - Koluszki 
Powrót do Łodzi Kaliskiej pociągiem pośpiesznym Przewozy Regionalne (bilet normalny 11 zł + 7 zł za przewóz roweru) 
[30.07.2015. - 158,6 km, 26,2 km/h, 6:03:12 h]
ZDJĘCIA                  FILMY                 GPS  

Mr SCOTT jedzie do... Bednar !!! Trasa WYCIECZKI Nr 394.
Tegoroczny lipiec jest wyjątkowo ciepły i w tym miesiącu to już moja 13. wycieczka ! Przygotowałem na dziś śmiały plan zdobycia wsi Bednary w powiecie łowickim i zamierzam przejechać dystans około 200 km !!!
Słoneczną eskapadę rozpoczynam na najpiękniejszej ulicy świata ! Przy ul. Piotrkowskiej 37 znajduje się secesyjna kamienica, która stanowiła własność Dawida Szmulewicza.
Na imponującej fasadzie umieszczono trójkondygnacyjny wykusz zakończony okazałym balkonem (loggią).
Całość frontu jest ozdobiona dekoracjami o kształtach wstęg, liści, lwich i kobiecych głów.
Dawid Szmulewicz został właścicielem tej działki w 1894 roku. Projekt przygotował słynny architekt Gustaw Landau-Gutenteger. Zachowała się dekoracja bramy wjazdowej, balustrada schodów, a także sztukatorski wystrój pomieszczeń i klatek schodowych.
Kamienica stanęła w miejscu dotychczasowego parterowego budynku z przylegającą piętrową oficyną. Projekt powstał w 1903 roku, a w 1904 już został zrealizowany.
Działka przy ulicy Piotrkowskiej 37, należała w 1887 roku do Icka Lejba Kona. W podwórzu posesji znajdują się stare kamienice czynszowe z początku XX wieku.
Na ścianach ktoś pozostawił interesujące malowidła. Scena z bajki "Kojot i Struś Pędziwiatr" i napis "Wstęp od 18 lat"
Dwóch kolegów siedzących przy piwie i napis "Insert coin". To jedna z tradycyjnych formułek w grach wideo (obok np. game over), podkreślająca ich arcade'owe korzenie. Napis pojawia się najczęściej w grach zręcznościowych i prostych samochodówkach, które swoją popularność zdobyły w salonach z automatami do gier.
Na terenie tej posesji mieszkał tu m.in. Nachum Szac (Schatz), aptekarz i działacz sportowy. Był właścicielem apteki przy ulicy Cegielnianej 12 (dziś Jaracza) otwartej w 1905 roku, wytwórni wód mineralnych „Destylacja” przy ulicy Milsza 4 (dzisiaj ulica Kopernika) oraz laboratorium chemiczno-bakteriologicznego, początkowo przy ulicy Nowospacerowej 49 (obecnie Więckowskiego 21), później przy Piotrkowskiej 50. 
Mieszkał też Szaja Lajb Hamburski, właściciel księgarni, drukarni, składu papieru i introligatorni. Miała tu swoją siedzibę spółka akcyjna "Warrant" oraz firma branży włókienniczej "Bracia Mokrscy".
 Przed kamienicą stoi pomnik „Lampiarza”, czyli bezimiennego elektryka, odsłonięty został 21 września 2007 roku. Upamiętnia on 100-lecie łódzkiej energetyki, które przypadało 18 września 2007 roku.
Po obowiązkowym preludium jadę ul. Piotrkowską do Placu Wolności.
Następnie dojeżdżam do Parku Julianowskiego i ruszam na zaplanowaną trasę.
NA  TRASIE  DO  BEDNAR
Wieś Osse - super szosa pomiędzy łanami dojrzałego zboża.
Wola Błędowa - wiadukt autostrady A-1.
Zalew Mrożyczka w Głownie - "Zatoka ZHP" z żaglówkami prowadzona przez Hufiec ZHP Głowno.
Piracka flaga przy pomoście i most na rzece Mroga.
Głowno i "Dąb wolności" - drzewo zasadzono w 1928 roku.
Stary dom przy ul. Łowickiej w Głownie.
Nowa szosa na trasie Głowno - Rudniczek.
Dom Ludowy i remiza OSP Rudniczek.
Nowa szosa we wsi Lubianków.
Wioski w okolicach Głowna, to duże zagłębie sadownicze. Drzewa w sadach uginają się pod ciężarem dorodnych owoców
Wieś Lubianków - linia energetyczna i pole dojrzałej kukurydzy.
Wola Lubiankowska.
Dziś wieje mocno z zachodu i dzięki temu jadę bardzo szybko ! Od początku wycieczki wykręciłem średnią 25 km/h !!!

Błyskawicznie docieram do Łyszkowic, a stamtąd kieruję się do Bełchowa. Na zdjęciu rewelacyjna trasa rowerowa przez wieś Seligów.
Z Bełchowa docieram do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Przejeżdżam obok Leśnictwa Nieborów, które podlega pod Nadleśnictwo Skierniewice.
Po chwili już jestem w Nieborowie - zobacz WYCIECZKA Nr 307.
Tam dostrzegam autobus z namalowaną mapą świata. I tak sobie myślę, że zwiedzanie świata na rowerze to przygoda, o której zawsze marzyłem. Mam nadzieję, że te moje wojaże po regionie łódzkim nigdy się nie skończą !!!
BEDNARY - ZWIEDZANIE
Z Nieborowa kieruję się na północ do osady Julianów. Po chwili dojeżdżam do wsi Bednary - głównego celu dzisiejszej eskapady. Nazwa Bednary wywodzi się prawdopodobnie od bednarzy, rzemieślników, którzy wykonywali naczynia z drewna techniką klepkową (np. beczki).
Przez Bednary przebiega czerwony szlak rowerowy "Szable i bagnety", który wyznaczony został w 2011 roku i liczy sobie 119 km. Oczywiście marzę o tym, żeby go kiedyś przejechać za jednym zamachem !
Dojeżdżam do przejazdu kolejowego i rozpoczynam zwiedzanie miejscowości.
Dworzec kolejowy w Bednarach.
Stacja w Bednarach znajduje się na linii kolejowej E20 Berlin – Moskwa.

Stacja została zmodernizowana w 1999 roku. Dla obsługi podróżnych służą 2 wysokie, dwukrawędziowe perony wyspowe. Zatrzymują się tu pociągi osobowe jadące na odcinku Łowicz - Sochaczew.

Stary drewniak przy ul. Dworcowej.
Remiza OSP Bednary. Straż pożarną istnieje tu od 1925 roku.
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bednarach.
Plac zabaw Zespołu Przedszkolnego.
Cmentarz parafialny w Bednarach.
W południowo-zach. części nekropolii znajduje się kwatera wojskowa.
W centralnym miejscu ustawiony jest pomnik z inskrypcją "POLEGŁYM W OBRONIE OJCZYZNY 1939 r . BEDNARY".
Pochowano tu 50 żołnierzy Wojska Polskiego z 10 pp 26 DP Armii "Poznań", 66 pp 16 DP Armii "Pomorze" i innych jednostek, poległych w obronie ojczyzny 14 i 15 września 1939 roku, w ramach wielkiej bitwy nad Bzurą.
"Ś.P. ks. Henryk Grabowski żył lat 80, zm. 16.VII.1959 r. Bo na ziemi być Polakiem, to żyć bosko i szlachetnie".
"Ś.P. Jadwiga z Łuszczewskich Rytowa, żyła lat 39, zm. d. 7 maja 1911 r. Prosi o Zdrowaś Marya".
Obelisk z pamiątkową tablicą "Nie umierają ci, którzy pozostają w pamięci". Poległym w czasie wojny i zmarłym druhom strażakom z parafii Bednary. mieszkańcy Parafii Bednary. Bednary 28.08.2005 r.".
"Ś.P. Ksiądz Stanisław Jabłonowski Proboszcz Par. Bednary w ciągu 35 lat ur. 1835 r. zm. 17 grudnia 1906 r.".
"Ś.P. Józef Bolimowski zm. śmiercią męczeńską d.9.II.1937 r. Żył lat 24"
"Ś.P. Mateusz Moliński długoletni organista Parafii Bednary 1892-1941".
Nieopodal cmentarza znajduje się kościół parafialny św. Macieja Apostoła i św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Bednarach.
Świątynię zbudowano w 1893 roku według projektu Józefa Dziekońskiego. Neorenesansowy Dom Boży jest orientowany, jednonawowy, jednowieżowy i posiada trzy ołtarze.
Kościół był restaurowany po pożarze w latach 1918-1925.
Świątynia jest zamknięta, ale zaglądam przez kratę do wnętrza kruchty. Zawieszone są tam dwie pamiątkowe tablice : "Chrystus-Bóg-Człowiek żyje, rządzi, króluje 1901" oraz "Bóg Honor Ojczyzna 1939-1945 Żołnierzom Armii Krajowej d-cy por. Konstantemu Zającowi praz pomordowanym przez Niemców" i nazwiska zabitych.
Na ścianie kościoła zawieszona jest tablica informacyjna dot. remontu kapitalnego dachu świątyni ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" na lata 2007-2013.
Dawna organistówka z lat 20-tych XX wieku.
Figura Matki Bożej na skwerze przed kościołem. Napis na cokole "Mario Królowo Polski. Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam".
Nowa plebania i ogród przykościelny.
Teren dawnego cmentarza przykościelnego i żelazna dzwonnica.
Parafia w Bednarach jest jedną z najstarszych na terenie diecezji łowickiej. Pierwszy kościół pobudowano w tej wsi około 1330 roku. Parafię erygował w 1353 r. arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki.
Browar Bednary przy ul. Zachodniej - jedyny browar w regionie łowickim. To niewielki, rzemieślniczy browar powstały w 2013 roku z inicjatywy Rafała Łopusińskiego, doświadczonego piwowara domowego.
Sztandarowym produktem browaru jest "Piwo Łowickie", czyli piwo górnej fermentacji nawiązujące do miejscowej tradycji piwowarskiej.
Nowa droga przy ul. Zachodniej i sad owocowy.
Widok na kościół i stacje drogi krzyżowej z ul. Mostowej.
Bednary - tablica wjazdowa od strony ul. Bitwy nad Bzurą.
Przyjazd Mr SCOTT'a wywołał we wsi wielkie poruszenie ! Na pola wyszły dorodne FANKI
Karczma Bednarska przy ul. Bitwy nad Bzurą 8 (restauracja, organizacja przyjęć okolicznościowych, catering).
Kapliczka z figurą Jezusa Chrystusa na skrzyżowaniu al. Legionów Polskich z ul. 10 Pułku Piechoty.
Tabliczka na cokole "Pójdźcie do mnie wszyscy, którzy pracujecie. Jesteście obciążeni, a ja was ochłodzę. Fundatorzy Konstancja i Piotr Kędziorowie 1935 r."
Stacja paliw "Rolmech" przy ul. 10 Pułku Piechoty.
Bank Spółdzielczy Ziemi Łowickiej - oddział Nieborów w Bednarach.
Gospodarstwo Agroturystyczne "Zagroda bednarza" przy ul. Osiedlowej. Organizowane są tu także pokazy dawnego rzemiosła oraz warsztaty historyczne.
Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie na żywo można zobaczyć bednarza przy pracy. Edukacyjne warsztaty prowadzi właściciel - pan Marcin Szczepanik.
Wracam do al. Legionów Polskich i wyjeżdżam z Bednar szosą prowadzącą na północ.
Mijam stojącą w polu kapliczkę z obrazem Matki Boskiej.
Dojeżdżam do drewnianego mostu na rzece Bzura.
Bzura to pierwszy dopływ Wisły o długości 166 km. Płynie ze Wzniesień Łódzkich przez Wysoczyznę Łaską, Równinę Łowicko-Błońską do Kotliny Warszawskiej.
Widok z mostu na stację wodowania kajaków.
Przy moście znajduje się stara kapliczka w formie krzyża.
Napis na cokole "Św. Jan Nepomucen patron tonących 1920. Na pamiątkę odrodzenia zjednoczonej Polski".
Za mostem rozpoczyna się terytorium wsi Kompina. Przyjadę ją zwiedzić przy innej okazji.
Póki co wracam do ul. 10 Pułku Piechoty i kończę na dziś zwiedzanie wsi Bednary. Wjeżdżam do osady Bednary Kolonia.
Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej Bednary Kolonia.
NA  TRASIE  BEDNARY - KOLUSZKI
Przejazd kolejowy we wsi Bednary Kolonia.

Osada Sypień. To dawna wieś szlachecka, która w drugiej połowie XVI wieku była położona w powiecie sochaczewskim.
Przydrożna kapliczka z lat 20-tych XX wieku.
Remiza strażacka OSP Sypień.
Legendarny traktor „Biełarus” MTZ-50.
Nowa droga we wsi Łasieczniki.
Rowerowa rodzinka z Łasiecznik.
Remiza strażacka OSP Łasieczniki.
W Łasiecznikach obieram kurs na wschód i dojeżdżam do Bolimowa.
Miejscowość zwiedziłem w kwietniu tego roku w trakcie WYCIECZKI Nr 356. Trwa właśnie remont ul. Skierniewickiej, która jest fragmentem DW nr 705.
Wyjątkowym zabytkiem Bolimowa jest kościół Świętej Trójcy, który wzniesiono w 1635 roku. W murach zewnętrznych kościoła tkwią niemieckie pociski artyleryjskie z 1914 roku.
Świątynia jest otwarta, bo trwa właśnie popołudniowe nabożeństwo. Wchodzę do środka i raz jeszcze podziwiam wspaniałe wyposażenie.
W ołtarzu głównym jest umieszczony obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Belka tęczowa z figurą Jezusa ukrzyżowanego z 1640 roku.
Ołtarz boczny lewy - poświęcony św. Józefowi.
Ołtarz boczny prawy - poświęcony Panu Jezusowi Ukrzyżowanemu i św. Franciszkowi.
Tablice pamięci "Ś.P. Walenty, Tomasz, Teresa, Maria i Weronika Konarscy P.o Z.M" oraz "Ś.P. ks. Waldemar Mazgajski proboszcz parafii Bolimów w latach 1999-2002. Prosi o modlitwę. Wdzięczni parafianie".
Tablica wyjazdowa z Bolimowa, tuż przez wjazdem na wiadukt nad autostradą A-2.
Za wiaduktem rozpoczyna się terytorium wsi Ziemiary.
Wjeżdżam na leśne tereny Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.
Na drodze woj. nr 705 prowadzone są obecnie zaawansowane prace remontowe.

Przez kilka minut jadę grzecznie za dwoma słoniami
Pomimo utrudnień na drodze, sprawnie i szybko docieram do Skierniewic. To duże miasto poznałem należycie podczas WYCIECZKI Nr 285.
Dworzec kolejowy w Skierniewicach.
Przydworcowy parking dla rowerów. Zawsze pełno tu różnorakich bicykl
Pomnik czołg T-34  przy ul. Sienkiewicza.
Wyjeżdżam ze Skierniewic ul. Łódzką.
Jadę cały czas po DW nr 705. Ta trasa oferuje wiele malowniczych widoków i jest bardzo urozmaicona krajobrazowo. Na zdjęciu pagórki we wsi Stare Rowiska.
Przydrożny krzyż w Starych Rowiskach.
Stare Rowiska - rewelacyjny zjazd na granicy Gminy Skierniewice z Gminą Godzianów.
Estetyczny witacz Gminy Godzianów.
Wieś Byczki.
Remiza strażacka OSP Byczki.
Piękna aleja białych topoli we wsi Byczki.
Z drogi woj. nr 705 roztaczają się fantastyczne krajobrazy na mazowiecką wieś.
Wzdłuż trasy aż roi się od trupiobladych BAZ OBCYCH ! "ONI są wszędzie" !!! Wrzeszczy zachwycony Mr SCOTT
Wieś Gzów.
Modła w gminie Słupia.
Na łódzkiej wsi żniwa w pełni. Rolnicy wykorzystują znakomitą pogodę i prowadzą prace polowe nawet po zmroku.
Uwielbiam ten rejon woj. łódzkiego ! Po dojechaniu do Jeżowa skręcam na zachód do wsi Jasienin Duży.
Jadę cały czas pod silnie wiejący wiatr i chwilami ciemno mi się robi przed oczyma... O godz. 20:13 docieram do przejazdu kolejowego we wsi Przyłęk Duży.
Potem oglądam replikę pomnika "Kuferek Reymonta". Oryginał pomnika znajduje się przy ul. Piotrkowskiej 137 w Łodzi.
Następnie skręcam na południe i przez las dojeżdżam do Rogowa.
Z Rogowa ruszam ponownie na zachód. Dalej znowu na południe i przez Wągry oraz wieś Jeziorko docieram do dworca kolejowego w Koluszkach.
Powiem szczerze, że przeliczyłem się dziś "trochę" z własnymi siłami... Dochodzi godz. 21:30, a przede mną jeszcze 2 godziny pedałowania. Sprawdzam więc rozkład jazdy i okazuje się, że za 10 minut będę miał pociąg do Łodzi !
Decyduję się przerwać wycieczkę i wrócić do domu pociągiem. Trudno - nie będę niczego robił na siłę ! Czuję się dziś mocno zmęczony i "ujechany jak koń"
Tak więc zajmuje miejsce na korytarzu pociągu pośpiesznego i odpoczywam po aktywnie spędzonym dniu. Wsłuchując się w świst pociągu i stukot kół, bezpiecznie dojeżdżam do mojego rodzinnego miasta
.

Wysiadam na dworcu Łódź Kaliska o godz. 22:19 i żółwim tempem docieram do domu...
No i sam widzisz Mr SCOTT, że nie jesteś jeszcze gotowy kondycyjnie na trasy rzędu 200 km...

Ale spokojnie - nie ma co załamywać rąk i się martwić !
Muszę tylko pamiętać, by "mierzyć siły na zamiary", czyli trenować pilnie, stawiać sobie ambitne cele, a potem na pewno znajdą się siły na ich osiągnięcie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger