Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi i regionie łódzkim.
Znajdziesz tu opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 386 "Postękalice i Bogdanów"

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE
Łódź (Piotrkowska, Pabianicka, Rudzka, Zastawna) - Stara Gadka - Gospodarz - Guzew - Prawda - Rydzynki - Tuszyn - Górki Małe - Dylew - Górki Duże - Jutroszew - Bleszyn - Gutów Mały - Rusociny - Boryszów - Krzepczów - Mzurki - Budków - Stradzew - Niedaszyna - Postękalice - Bogdanów Kolonia - Bogdanów - Kacprów - Wola Krzysztoporska - Gąski - Bujny - Piotrków Trybunalski - Raków - Wola Moszczenicka - Moszczenica - Baby - Kiełczówka - Biskupia Wola - Czarnocin - Zawodzie - Dalków - Wardzyn - Brójce - Leśne Odpadki - Kraszew - Andrespol - Łódź (Rokicińska, al.Piłsudskiego, Targowa) 
[11.07.2015. - 140,5 km, 24,9 km/h, 5:38:16 h]
ZDJĘCIA            GPS             
Mr SCOTT jedzie do... Postękalic i Bogdanowa !!! Trasa WYCIECZKI Nr 386.
Uff ! Jak gorąco !!! Do Łodzi dotarła fala upałów, wywołana przez układ wysokiego ciśnienia, który ściąga nam rozpalone i suche powietrze znad Sahary. Fachowcy przestrzegają, aby ograniczyć pobyt na dworze do minimum, ale Mr SCOTT uważa, że nie ma co stękać i znowu jadę do... !!!
Sobotnią wycieczkę rozpoczynam przy ul.Piotrkowskiej 6, pod dawną  kamienicą Karola Hillego i Karola Dittricha (właściciele "Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Żyrardowskich Hielle i Dittrich"). Wzrok przyciągają trzy balkony na pierwszym piętrze z efektownymi ażurowymi, metalowymi balustradami. Na środku fasady mamy dwa okazałe pilastry zwieńczone głowicami jońskimi i w środku, między nimi, dwie mniejsze półkolumny zwieńczone trójkątnym naczółkiem.
Ładnie prezentuje się prześwit bramowy z drewnianą witrynką na ścianie.
W latach dwudziestych XX wieku na posesji uruchomiono fabryczkę. Była to niciarnia mechaniczna "Rohrman i Lajzerowicz". Obecnie w piwnicy budynku znajduje się popularny "K6 Pub" - Planszówki & Cocktail Bar.
W 1908 roku nieruchomość przy Piotrkowskiej 6 przeszła w ręce Abrama Dawida Eisnera.
Mieszkańcami posesji byli między innymi Żydzi. Dlatego w podwórku na wysokości trzeciego piętra znajdowała się tak zwana kuczka, która służyła do obchodów święta Sukkot zwanego też świętem Szałasów. Niestety nie przetrwała do naszych czasów, bowiem w 1939 roku właściciele nieruchomości otrzymali nakaz jej rozebrania.

NA TRASIE DO POSTĘKALIC
Gospodarz w gm. Rzgów. Przez wieś przebiega DK nr 71 Pabianice-Rzgów. Miejscowość znana jest z wielu szwalni i hurtowni tkanin obsługujących pobliskie centra handlowe.
Wieś Prawda - zobacz WYCIECZKA Nr 133.
Śliczny konik ze wsi Rydzyny 
Rydzyny - droga przez las w okolicy "Rezerwatu przyrody Molenda".
Super szosa przez wieś Jutroszew - WYCIECZKA Nr 329.
Rewelacyjna trasa rowerowa na odcinku Boryszów - Krzepczów.
Krzepczów - zabytkowy kościół pw. św. Wojciecha, który wybudowano w latach 1720-1750. Więcej - WYCIECZKA Nr 209.
Skrzyżowanie DK nr 74 z drogą do wsi Budków.
Jadę tą drogą pierwszy raz, więc z ciekawością obserwuję okolicę. Wieś Stradzew w gminie Wola Krzysztoporska.
Dom Ludowy w Stradzewie.
Na budynku zawieszona jest tablica informacyjna dot. wykorzystania środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Stradzew - most na polnej strudze.
Niedaszyna - wieś leży na trasie niebieskiego, rowerowego "Szlaku węgla brunatnego". Muszę go kiedyś przejechać !
Niedaszyna - tablica informacyjna dot. przebudowy drogi powiatowej w ramach dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).
Niedaszyna - kapliczka przy rozwidleniu dróg.
Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Niedaszynie (powstała w 1928 roku).
W Niedaszynie obieram kurs na południe i szybko dojeżdżam do wsi Postękalice. To główny cel tej upalnej wycieczki 
Postękalice to niewielka osada w powiecie bełchatowskim, w gminie Bełchatów. Według stanu z 28 lipca 2011 roku wieś zamieszkiwało 441 osób. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1395 roku.
Oglądam obiekty sportowo-rekreacyjne (boisko piłkarskie, plac zabaw). Na ogrodzeniu zawieszona jest tablica informacyjna, z której wynika, że "Utworzenie wiejskiego centrum rekreacji i wypoczynku w Postękalicach" zostało współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER.
Najważniejszym obiektem w Postękalicach jest kościół pw. św. Rocha, który wybudowany został w 1737 roku.
Drewniana świątynia powstała na miejscu kościoła z 1597 roku, który spłonął w 1737 roku. Ulokowany jest na niewielkim wzniesieniu, w pobliżu zabytkowego parku dworskiego. Większość drzew stanowią kasztany.
Na zewnętrznej ścianie prezbiterium, znajduje się obelisk nagrobny Ignacego Tymowskiego (1759-1820), wykonany z tzw. z „marmuru kieleckiego”. Był on właścicielem majątku Postękalice, na który składała się wieś i folwark Postękalice oraz wsie Miłaków i Stradzew, a także odrębne jednostki wsi Hucisko, Huta, Mąkolice i Niedyszyna.
Na marmurowej płycie widoczna jest dedykacja o treści : "Ignacemu Tymowskiemu Senatorowi Królestwa od żony i dzieci. Żałości pomni 4 R.1820".
Herb Sas z nagrobka Ignacego Tymowskiego. Kościół pełni obecni rolę świątyni filialnej w par. Trójcy Przenajświętszej w Bogdanowie. W latach 1597-1616 był siedzibą osobnej parafii – wtedy bogdanowski kościół zajęty był przez arian.
Kościół jest orientowany, drewniany, wybudowany w konstrukcji zrębowej, oszalowany deskami. Dobudowana w 1922 wieża, pochodzi z rozebranego kościoła w Bogdanowie. Świątynia jest bogato wyposażona i mam nadzieję, że obejrzę jej wnętrze przy okazji następnej wizyty w tych stronach.
Wokół kościółka znajduje się cmentarz, a całość otoczona murem z kamieni i cegły.
Po obejrzeniu kościoła ruszam na zwiedzanie wsi. Miejscowość położona jest w malowniczej, cichej i spokojnej okolicy, z dala od miejskiego zgiełku. Jej atutem jest niewątpliwie bardzo dobra lokalizacja (do Bełchatowa 8 km, do Piotrkowa Tryb. - 15 km, do Łodzi – 54 km).
Postękalice - remiza strażacka, którą zbudowano w 1994 roku.
Ochotnicza Straż Pożarna istnieje w Postękalicach od 1924 roku.
Przystanek autobusowy w Postękalicach.
Tablica wjazdowa od strony Bełchatowa.
Firma Handlowa Hurt-Detal "Kraina jaj".
Miejscowość ma charakter zabudowy rozproszonej, dominuje tu zabudowa jednorodzinna przy istniejących ciągach komunikacyjnych oraz zabudowa zagrodowa.
Kapliczka w Postękalicach z tablicą "Matko błogosław naszej wsi 2005".
Kończę krótką wizytę w Postękalicach i kieruję się na wschód.
Opuszczam bardzo ciekawe tereny Powiatu Bełchatowskiego.
Wjeżdżam na obszar sąsiedniej Gminy Wola Krzysztoporska.
Szybko docieram do skrzyżowania w Kolonii Bogdanów, gdzie skręcam w prawo - na południe.
Przez moment obserwuję poczynania Wojutsia - ślicznego bociana, który wybrał się na polowanie na żaby
Po chwili dojeżdżam do wsi Bogdanów, którą poznałem podczas niedawnej WYCIECZKI Nr 381.
Na początek witam się z konikami, które jak zawsze pasą się na łące obok remizy strażackiej.
Obowiązkowo zaglądam do kościoła pw.Trójcy Przenajświętszej, który zbudowany został w latach 1914-1924.
Wielką atrakcją kościoła są fantastyczne malowidła, które powstały w latach 1938-1951 i były tworzone przez artystów malarzy z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Przepiękne polichromie zdobią kaplice : Matki Boskiej, Chrzcielnej i Pogrzebowej, wnęki ołtarza Serca Jezusowego oraz nawę główną, boczną i poprzeczną.
Do pełnego poznania Bogdanowa pozostało mi jedynie zwiedzenie cmentarza parafialnego, który znajduje się przy drodze prowadzącej w stronę woli Krzysztoporskiej. Wchodzę więc na jego teren i wypatruję starych pomników, tablic pamięci i miejsc spoczynku obywateli zasłużonych dla lokalnej społeczności.
Kaplica na cmentarzu grzebalnym w Bogdanowie, wybudowana w 1871 roku przez miejscowego dziedzica Leopolda Poraj-Gołębiowskiego.
"Tu spoczywa ś.p. Leopold Poraj-Gołembowski właściciel dóbr Bogdanowa i Kamienny ur. 11 list. 1799 r. um. 15 stycznia 1874 r. Najlepszemu mężowi i ojcu stroskana żona wraz z dziećmi ten znak pamięci kładą".
"Tu spoczywa ś.p. ks. Wojciech Rożniewski kanonik Kapituły Włocławskiej, proboszcz Parafji Bogdanów żył lat 82, kapłaństwa - 58. Proboszczowania w Bogdanowie - 50. Um. dn. 18 czerwca 1910 r. Requiscat in pace. Pamiątkę tę kładą wdzięczni parafianie".
"Ś.P. Ksiądz Stanisław Kowalski proboszcz Parafii Bogdanów ur. 29.3.1904 zm. 14.1.1966. Pokój jego duszy".
"Ś.P. Ks. Kanonikowi Ludwikowi Pawłowi Moszczyńskiemu 30 lat proboszczowi Par. Bogdanów. ur 25.I.1868 r. zm. 27.VII.1956 r. wdzięczni parafianie"
"Ś.P. Ks. Stanisław Hojwa żył lat 65, zm. 20.X.1989 r. Pokój jego duszy".
"Ś.P. Józef Turczynowicz właściciel Dobiecina i Zwierzchowa żył lat 84 zmarł d. 31 grudnia 1908 r. W dowód wdzięczności...".
Na wschodniej ścianie kaplicy, umieszczona jest pamiątkowa tablica.
"Wspomnienie. My, mieszkańcy Parafii Przenajświętszej Trójcy w Bogdanowie, żyjąc w Roku Pańskim 2014, w poczuciu szacunku i wdzięczności wspominamy Was wszystkich, urodzonych na ziemi bogdanowskiej w okresie 620 lat (1394-2014) istnienia wsi i parafii. Wasze trudy i osiągnięcia życiowe są dla nas przykładem pracy, dla zachowania i pomnażania dorobku wszystkich bogdanowian. Dla szczęścia i pomyślności przyszłych pokoleń. Powierzamy Wasze dusze Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu".
Grobowiec rodziny Kępińskich z 1891 roku.
Grobowiec rodziny Otockich z Korczewa (najstarszy pochówek z 1840 roku).
Grób Agnieszki z Szymańskich Mastalerskiej, która żyła lat 55 i zmarła 20 grudnia 1888 roku.
Grób małżonków Lachcik, na którym umieszczona jest porcelanowa fotografia Józefa Lachcika (1855-1940) w mundurze armii austro-węgierskiej.
Pamiątkowa płyta "Stanisław Nowak ps. "Strumień" Dca Plutonu ZWZ-AK w Stobnicy. Zginął w obozie koncentracyjnym Ośięcim Nr 22001. *1899 † 1942. Syn Tadeusz "Brzoza" 25 PP AK Okr. Łódź".
"Ś.P. Antoni Alberciak żył lat 27, zm. 18 czerwca 1920".
"Ś.P. Antoni Bigczański nauczyciel żył lat 26 zm. 17 lipca 1920 r. Prosi o Zdrowaś Marja".
Rzucam jeszcze pożegnalne spojrzenie na fantastyczny kościół i opuszczam Bogdanów.
POWRÓT DO ŁODZI
Przejeżdżam przez Wolę Krzysztoporską, do której wrócę niebawem ze specjalną wizytą.
Siomki - nieczynna linia kolejowa Piotrków Tryb. - Bełchatów. Ruch pasażerski tu został zlikwidowany 1 maja 2000 roku.
Piotrków Trybunalski - stacja kolejowa.
Zakłady Zbożowo-Młynarskie - Młyn nr 1 ul.Roosevelta 17, Piotrków Trybunalski
Piotrków Tryb. - Państwowa Straż Pożarna ul.Jagiellońska 11.
Figura św.Floriana przed remizą strażacką.
Tabliczka na cokole : "Pamiętajcie, że ratując człowieka i ludzkie mienie z narażeniem życia, macie swój udział w tej gotowości oddania życia za braci..." Jan Paweł II. Watykan dnia 10.09.2003 r.
Święty Florianie miej nas w swojej opiece ! Piotrkowscy strażacy. Piotrków Trybunalski 16 maja 2009 r.".
Pamiątkowy obelisk przed siedzibą piotrkowskich strażaków.
Napis na tablicy : "Pamięci strażaków poległych w latach 1939-1945 w walce z faszyzmem o wolną i niepodległą Polskę. Pożarnicy Województwa Piotrkowskiego".
Rynek Trybunalski - zobacz więcej WYCIECZKA Nr 264.
Piotrków Tryb. - ul.Wojska Polskiego.
Mural przy ul.Wojska Polskiego 27 - "Zespół Ludowy Mali Piotrkowianie".
BAZY OBCYCH we wsi Baby. "ONI są wszędzie" !!!
Budynek dworca kolejowego w Babach, który zbudowano w 1895 roku.
Stacja kolejowa w Babach, gdzie w dniu 12 sierpnia 2011 roku doszło do katastrofy. W wyniku wykolejenia pociągu pasażerskiego TLK relacji Warszawa Wschodnia-Katowice zginął 52-letni mężczyzna, a 81 osób zostało rannych, z których w szpitalu zmarła 63-letnia kobieta. W tym roku maszynista został uznany wyłącznym winnym katastrofy i prawomocnie skazany na trzy lata i trzy m-ce pozbawienia wolności za przekroczenie prędkości oraz niezatrzymanie się. Według śledczych przyczyną wypadku była nadmierna prędkość pociągu podczas przejazdu przez rozjazd, na który wjechał z prędkością 113 km/h.
Nadmierna prędkość może doprowadzić do poważnych konsekwencji ! Mr SCOTT coś wie na ten temat, bo już niejeden raz leżałem w rowie... Tak więc redukuję prędkość do poziomu 0 km/k, bo na moim liczniku pojawiła się liczba 100 km. Tyle już dziś przejechałem
Z Bab pomykam do Czarnocina. Relaksuję się kwadrans nad miejscowym zalewem.
Akwen powstał na rzece Wolbórka w latach 1997-2000. Byłem już tutaj wielokrotnie ! Zobacz np. WYCIECZKA Nr 89.
W tym roku przy zalewie został otwarty lokal gastronomiczny "Osada Czarnocin".
Wieś Zawodzie, gdzie trafia mi się ciekawy obrazek : pociągowy koń transportowany na przyczepie traktora ! Dokąd jedziesz koniku ?
Pole z dojrzałym żytem i linia energetyczna we wsi Leśne Odpadki.
Wóz bojowy OSP Leśne Odpadki. W remizie trwa remont.
Leśny dukt na trasie Leśne Odpadki - Kraszew. Prowadzi po nim odcinek Nordic Walking Park „Andrespol”.
Po dotarciu do drogi woj. nr 713 kieruję się w stronę Łodzi. Na ul.Rokicińskiej trwają prace przy budowie wiaduktu autostrady A-1. Będzie przebiegać na szosą wojewódzką oraz linią kolejową.
Nowy salon samochodowy "PREMIUM ARENA" ul. Rokicińska 190.
Budowa nowego torowiska tramwajowego na trasie W-Z przy al.Piłsudskiego.
Na ostatnie chwile wycieczki zajeżdżam na ul.Targową 57. Po tym adresem znajduje się dawny dom Karola Guze, natomiast w podwórzu jego fabryka.

Obiekty te wraz z portiernią powstały w latach 1899-1900 wg planów architekta Franciszka Chełmińskiego. Dzięki rewitalizacji zabytkowe budynki odzyskały swój dawny blask i są obecnie siedzibą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
Wjeżdżam na teren szkoły i oglądam poszczególne budowle. Na zdjęciu willa Oscara Kona, który był dyrektorem w Widzewskiej Manufakturze.
Na budynku umieszczona jest specjalna tabliczka z fotokodem i wiadomościami na temat willi w językach polskim, angielskim i niemieckim.
Do ściany frontowej przytwierdzona jest płyta z brązu z popiersiem Wojciecha Jerzego Hasa. To reżyser filmowy, Rektor PWSTiF w latach 1990-1996.

Obecnie w willi mieści się Rektorat słynnej "Filmówki" oraz wydziały szkoły. W dawnym gabinecie Oskara Kona urzęduje rektor szkoły filmowej.
Stara fabryka Karola Guze.
Centrum Dydaktyki i Nowych Mediów na terenie kampusu łódzkiej filmówki. Nawiązując do ceglanego gmachu dawnej fabryki termometrów, architekci starali się zmierzyć z legendą słynnej szkoły, oddać artystyczny i duchowy ferment, twórczą atmosferę miejsca. Centrum ma na celu zastosowanie innowacyjnych form nauczania związanych z nowymi technologiami produkcji filmów.
"Budowa Centrum Dydaktyki i Nowych Mediów współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko". Całkowita kwota projektu wynosiła około 30 mln zł, z czego 25 mln stanowiły środki unijne.
Centrum Nowych Mediów powstało w wyremontowanym budynku dawnej fabryki termometrów. Na murze fabrycznym, zawieszony jest wielkopowierzchniowy baner.
Ilustracja przedstawia biblijną Wieżę Babel.
Całość obrazu została skomponowana z układanki tysięcy zdjęć oraz kadrów z planów filmowych !
Współczesny budynek na terenie łódzkiej filmówki.
Szkoła Filmowa w Łodzi to jedna z najstarszych placówek tego typu nie tylko w Polsce, ale na świecie. Została założona w 1948 roku. Kształci reżyserów i aktorów, montażystów, scenarzystów czy operatorów.
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera (PWSFTviT) powstała w wyniku fuzji Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej.
Legenda Szkoły Filmowej tworzyła się od początku jej istnienia, chociaż niektórzy uważają, że najsłynniejszy czas nastał po 1958 roku, gdy studiował tam Roman Polański. Wówczas to toczyły się dyskusje światopoglądowe, tworzyła się tak zwana polska szkoła filmowa. 
Placówka wykształciła wielu wybitnych filmowców. Wśród absolwentów Szkoły m.in.: Andrzej Wajda, Roman Polański, Kazimierz Kutz, Jerzy Skolimowski, Zbigniew Rybczyński, Krzysztof Kieślowski, Filip Bajon, Janusz Gajos, Witold Sobociński, Sławomir Idziak, Jolanta Dylewska, Paweł Edelman, Małgorzata Szumowska.
Po zwiedzeniu kampusu łódzkiej filmówki wracam na al.Piłsudskiego, gdzie trwa przebudowa trasy W-Z. Skręcam w ul.Kilińskiego i oglądam postępy prac przy przebudowie tej ważnej arterii.
Ogromna, monumentalna kamienica na rogu Kilińskiego 113 i Nawrot do niedawna straszyła majtkowym różem na fasadzie. Teraz jej biel aż razi w oczy kontrastując z szarością ul. Kilińskiego !
Nowoczesny budynek Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi - ul.Kilińskiego 102.
W Łodzi wiele ulic jest rozkopanych, remont goni remont, a kierowcy mają dość stania w kilometrowych korkach. Ludzie ciągle narzekają, ale Mr SCOTT ma dla Was dobra radę : przestańcie wreszcie stękać, wsiądźcie na rower i popatrzcie na świat z zupełnie innego poziomu !!!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger