Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 393 - Kalinowa

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE
Łódź - jazda ulicami miasta do dworca Łódź-Kaliska. Przejazd pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej do Sieradza (bilet normalny 14 zł, przewóz roweru bez opłaty). 
Sieradz - Smardzew - Wróblew - Słomków Mokry - Dziebądów - Równa - Zawady - Lubanów - Błaszki - Maciszewice - Kociołki - Kalinowa - Chabierów - Głaniszew - Warta - Włyń - Dzierżązna - Kolonia Glinno - Glinno - Brzeg - Lubola - Pęczniew - Rudniki - Pałki - Zadzim - Wola Zalewska - Otok - Zygry - Nowy Świat - Kłoniszew - Małyń - Jeziorko - Puczniew - Zygmuntów - Szydłów - Charbice Górne - Charbice Dolne - Zdziechów - Kazimierz - Babice - Babiczki - Konstantynów Łódzki - Łódź (Konstantynowska, Park Zdrowie, Krzemieniecka, al. Bandurskiego, al. Mickiewicza, Piotrkowska) 
[29.07.2015. - 125,8 km, 25,5 km/h, 4;55:22 h]
FILMY                    GPS                 ZDJĘCIA

Mr SCOTT jedzie do... Kalinowej. Trasa WYCIECZKI Nr 393 cz.1.
Mr SCOTT jedzie do... Kalinowej. Trasa WYCIECZKI Nr 393 cz.2.
Lipiec - lato - laba !  
Letnią wycieczkę rozpoczynam na terenie dworca kolejowego Łódź Kaliska pod rzeźbą "Czółenka", której autorem jest artysta prof. Andrzej Jocz. Monument składa się z trzech czółenek tkackich (każde o wysokości 7,5 m), nawiązując w ten sposób do tradycji Łodzi - miasta włókniarzy. Rzeźba pochodzi z roku 1979 i pierwotnie stała na skrzyżowaniu alei Mickiewicza i Włókniarzy. Od września 1997 r. znajduje się przed budynkiem dworca.
Przygotowałem sobie na dziś trasę do wsi Kalinowa w gminie Błaszki wg nst. planu : dojazd do Sieradza pociągiem Łódzkiej kolei Aglomeracyjnej, przejazd do Kalinowej, zwiedzanie wsi i powrót do Łodzi "na kołach"
Za normalny bilet do Sieradza płacę 14 zł i zajmuje miejsce w wagonie przystosowanym do przewozu rowerów. W pociągach ŁKA jest to bezpłatne, ale trzeba wykupić bilet na transport roweru, bo takie są przepisy.
Wieszam rower na specjalnym wieszaku, ale gdy pociąg rusza, mój Skocik zaczyna kołysać się niebezpiecznie na boki. Zdejmuję go więc z twardego haka, który zarysował mi obręcz koła... Wg mnie to beznadziejny sposób na przewożenie bicykli...
Podróż mija spokojnie i bez żadnych wydarzeń. O godz. 10:10 wysiadam na stacji kolejowej w Sieradzu.
Szybko ogarniam swój ekwipunek i po chwili ruszam na trasę spod budynku dworca w Sieradzu.
 NA  TRASIE  Z  SIERADZA  DO  KALINOWEJ
Jadę na wschód po ul. POW do drogi krajowej nr 12.
Most na rzece Myja w Smardzewie.
Myja to dopływ Warty, która ma swoje źródła w okolicy wsi Kliczków Wielki.
Remiza OSP Smardzew.
Remiza strażacka w miejscowości Wróblew. Przyjadę tu kiedyś na specjalną wycieczkę !
Słomków Mokry.
 BAZY OBCYCH w okolicy wsi Dziebędów 👽
Droga krajowa nr 12 - początek terytorium Gminy Błaszki.
Witacz miasta Błaszki.
Witacz ustawiony jest ta terenie wsi Lubanów, 200 metrów od tablicy wjazdowej do Błaszek.
Atrakcja w Błaszkach - dom mieszkalny obrośnięty bluszczem.
Do Błaszek przyjadę wkrótce na oddzielną wycieczkę. Skręcam z DK 12 w prawo - w ul. Przemysłową.
Przejazd kolejowy we wsi Kociołki.
 KALINOWA - ZWIEDZANIE
Od czasu mojego wyjazdu z Sieradza mija dokładnie 80 minut, kiedy dojeżdżam do wsi Kalinowa. Miejscowość położona jest w powiecie sieradzkim, w gminie Błaszki, na trasie Łódzkiej Magistrali Rowerowej W-E.
Pierwsza wzmianka o Kalinowej została zapisana w 1370 roku, kiedy to na dokumencie wystawionym przez Boguchwała ze Szkudeł występuje jako świadek Arkembold heres de Kalinowa. Należała ona do możnego rodu Zarembów, z którego wywodziło się wielu kasztelanów i wojewodów sieradzkich oraz kaliskich. Byli oni właścicielami dużego majątku z centrum w Kalinowej, w skład którego wchodziło 15 wsi w Sieradzkiem, a także dobra w województwie kaliskim.
Na początku XVII wieku Kalinowa stała się własnością Wojciecha Jana Łubieńskiego (zm. 1653 roku). W centrum wsi znajduje się piękny dwór.
Dwór otoczony jest kanałem połączonym ze stawem. Wzdłuż kanału oraz w parku dworskim, rośnie wiele zabytkowych drzew.
Okazuje się, że "Rewaloryzacja zabytkowego parku w Kalinowej, gmina Błaszki. Gospodarka szatą roślinną. Etap II", została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Łodzi.
Łubieńscy właścicielami pozostawali do XIX wieku. Za czasów syna Wojciecha, Macieja i jego żony Teresy Radolińskiej dwór pełnił funkcję mieszkalnej rezydencji, którą ostatecznie przenieśli do Szczytnik.
Najprawdopodobniej od połowy XVIII wieku stał on opuszczony i dopiero w początkach XIX wieku został wyremontowany i przerobiony przez nowych właścicieli Murzynowskich. W 1919 roku odremontowali i przebudowali obiekt, powiększając go o mieszkalne poddasze, arkadowy ganek z balkonem oraz wyposażając go w centralnie usytuowaną klatkę schodową. Dokonano także gruntownej modernizacji wewnątrz budynku. Od roku 1945 do 2011 stanowił własność państwową i był użytkowany przez Instytut Selekcji Roślin.
Budynek powstał prawdopodobnie w 1656 roku. W czasie II wojny światowej był tu szpital polowy Wermachtu, po wojnie była szkoła podstawowa, potem stacja hodowli roślin. Obecnie stanowi prywatną własność firmy z branży rolniczej, która ma tu swoje biura.
Przechodzę spod pałacu kładką nad kanałem i kieruję się w stronę zabytkowego parku.
Tuż obok znajdują się zabudowania należące do spółdzielni rolniczej "Hodowla Roślin Kalinowa".
Z parku jest wspaniały widok na dwór, w którym kiedyś przebywał kompozytor Stanisław Moniuszko. Znawcy tematu twierdzą, że pałac ten to tytułowy "Straszny dwór" z opery naszego słynnego kompozytora. Wiadomo też, że we dworze gościł także pisarz Adam Asnyk. W 1703 roku urodził się tutaj Wacław Łubieński, który był prymasem Polski i koronował na króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Na wyspie znajdują się relikty dawnej fortalicji rycerskiej Zarembów, funkcjonującej od XV wieku do czasu wzniesienia siedziby murowanej.  Spędzam nad stawem dobry kwadrans, rozkoszując się wspaniałym widokiem ! Pstrykam dużo zdjęć, a towarzyszy mi rodzina pięknych łabędzi.

Obok dworu znajdują się piętrowe bloki mieszkalne, które zbudowano w latach 70-tych XX wieku dla pracowników ówczesnego PGR-u.
Zajeżdżam pod kościół parafialny p.w. św. Marii Magdaleny, który zbudowany został w latach 1465-1468.
Erygowanie parafii w Kalinowej powszechnie przyjmuje się na przełom XIII i XIV wieku. Od początku swego powstania do czasów nowożytnych należała ona do archidiecezji gnieźnieńskiej, archidiakonatu kaliskiego. Dzwonnica na placu przykościelnym.
Świątynia to budowla oszkarpowana, jednonawowa, budowana z cegły o układzie polskim.
W 1908 roku proboszczem został ks. Idzi Radziszewski, rektor Seminarium Duchownego we Włocławku, późniejszy założyciel i pierwszy rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Obecnie parafia w Kalinowej liczy 1100 wiernych. Kościół został gruntownie odrestaurowany na początku XIX wieku.
Prace konserwatorskie wykonano także w latach 2009-210 ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z ofiar parafian. Wspomina o tym specjalna tablica informacyjna, która przytwierdzona jest do murów kościoła.
W jedną ze ścian wmurowana jest tablica epitafijna z napisem "Nieutuleni rodzice córce swoiey Izabelli zeszley w dniu 7 lipca 1821 roku". Poświęcona jest Izabelli Siemiątkowskiej, córce Ignacego Siemiątkowskiego, marszałka powiatu warckiego i Karoliny z Chłapowskich.
Kaplica pogrzebowa na terenie dawnego cmentarza przykościelnego. Kościół zastaję zamknięty, ruszam więc na dalsze zwiedzanie Kalinowej.
Replika zabytkowego bicykla, która ustawiona jest przed sklepem przy głównej ulicy.
Taka okazja nie trafia się często, tak więc robię sobie pamiątkową fotografię. Jeździ się !!!
Agencja pocztowa i sklep wielobranżowy, które mieszczą się w parterowym domu z dwoma kolumnami.
Dawna szkoła podstawowa w Kalinowej.
"Obiekt wzniesiony czynem społecznym przez mieszkańców Gromady Kalinowa. W XX rocznicę powstania".
Centrum Kultury w Błaszkach - Biblioteka w Kalinowej.
Młodzież w Kalinowej jeździ oczywiście na rowerach !
"Wypasiony" dom jednorodzinny w Kalinowej.

W centrum wsi znajduje się niewielki staw.
Zapozowała mi do zdjęcia śliczna żabka.
Remiza strażacka w Kalinowej.
Pamiątkowa tablica "1905-2005 w 100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kalinowej strażakom za ratowanie życia i mienia. Mieszkańcy wsi Kalinowa 13 lipca 2008".
Oczyszczalnia ścieków w Kalinowej.
Cmentarz parafialny w Kalinowej.
Spoczywa tam między innymi rodzina Laudowiczów, w przeszłości właścicieli dóbr Tuwalczew.
Na grobie znajduje się płyta upamiętniająca Wacława Laudowicza, zamordowanego w Katyniu w 1940 roku.
Grobowiec Rodziny Murzynowskich - właścicieli Kalinowej.
"Ś.P. Ks. Aleksander Gawłowicz proboszcz Parafii Kalinowa, ur. w 1834 r. zm. 28 lutego 1908 r."
Figura Maryi na grobie Walerii Buda, która zmarła 22 stycznia 1945 roku.
Kiedy tak przechadzam się z aparatem po cmentarzu, podszedł do mnie pan kościelny z miejscowej parafii. Porozmawialiśmy parę minut o życiu na wsi i po raz kolejny przekonuję się, że jak się z ludźmi dobrze żyje, to wszystko można załatwić !
Grzecznie poprosiłem i sympatyczny kościelny zaprosił mnie do obejrzenia kościoła ! Wielkie dzięki dobry człowieku i serdeczne "Bóg zapłać" !
Ołtarz główny drewniany w stylu rokokowym z XVIII wieku. Stoją przy nim rzeźby barokowe z piaskowca (XVIII wiek), przedstawiające św. Floriana i św. Jana Nepomucena.
XIX wieczna ambona i ołtarz boczny lewy z obrazem Jezusa Chrystusa.
Ołtarz boczny prawy z obrazem św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus.
Obraz „Zwiastowanie NMP” z 1866 roku namalowany przez Augusta Bertelmanna. To artysta malarz znany przede wszystkim z obrazów religijnych i rodzajowych, który był we władzach powstałej w Kaliszu w 1864 roku Ochotniczej Straży Pożarnej.
Ósma stacja Drogi Krzyżowej "Jezus spotyka niewiasty Jerozolimskie płaczące nad Nim".
Chór muzyczny drewniany z początku XIX wieku, wsparty na czterech kolumnach toskańskich ozdobionych pilastrami.
Po obejrzeniu Domu Bożego podjeżdżam na boisko piłkarskie. Rozgrywają tu swoje mecze zawodnicy Ludowego Klubu Sportowego w Kalinowej.
Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Kalinowej.
Tablica z portretem i napisem "Stanisław Moniuszko 1819-1872 Nasz Patron. Kalinowa 1996 r. Fundator : Towarzystwo M.M.M.".
"Szkoła - Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego wzniesiona przy wydatnej pomocy ludności obwodu szkolnego w Kalinowej. Maj 1966 r.".
Publiczne Gimnazjum w Kalinowej.
Pierwszą szkołę założono w 1916 roku dzięki staraniom rodziny Murzynowskich - dziedziców wsi.
Na tym kończę poznawanie Kalinowej i obiecuję sobie, że jeszcze tu wrócę ! Mam bowiem w planie przejechanie odcinka Łódzkiej Magistrali Rowerowej oraz zwiedzenie okolicznych miejscowości.
 POWRÓT  DO  ŁODZI
Wieś Chabierów - także w gminie Błaszki. W latach 1939-1945 w Chabierowie funkcjonowała tzw. ochronka dla dzieci z Łodzi i okolic.
Miejscowość słynie z muzyków ludowych. Przed wojną działała tu firma pana Jurkowskiego, produkująca harmonie 3-rzędowe. W latach powojennych istniał zespół muzyczny utworzony przez rodzinę Plutów.
Witacz Gminy Warta.
Wieś Głaniszew, której ostatnim właścicielem był Mariusz Hubert Golcz. W czasie wojny majątek zajęli Niemcy. Z dawnego założenia dworskiego pozostał jedynie spichlerz, kępy drzew, krzewów i zarośnięte sadzawki.
Droga którą jadę z Kalinowej, była niegdyś fragmentem tzw. szlaku solnego łączącego Małopolskę z Wielkopolską.
Wreszcie przybywam do Warty, którą poznałem dobrze w trakcie WYCIECZKI Nr 192.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Warcie. Przylega do niego klasztor OO. bernardynów.
Z Warty kieruję się na Włyń. Potem skręcam na północ do wsi Brzeg i docieram do Rezerwatu Przyrody "Jeziorsko".

Zbiornik Jeziorko i okolice, to jeden z moich ulubionych pomysłów na rowerowe wycieczki.
Przez wieś Brzeg przebiegają dwa szlaki rowerowe woj. łódzkiego : Nadwarciański Szlak Bursztynowy oraz Szlak Gorących Źródeł. Na zdjęciu piaszczysty odcinek do wsi Brodnia.
Brzeg - chałupa kryta strzecha.
Stawy hodowlane pomiędzy szosą do Pęczniewa.
Zadzim - niszczejący dwór rodziny Jarocińskich.
Pałac w Zadzimiu został wybudowany przez Karola Jarocińskiego w latach 70. XIX wieku. W osi elewacji parkowej znajduje się monumentalny, półkolisty ryzalit, w którym niegdyś mieściła się sala balowa.
Wokół pałacu roztacza się park z przełomu XVIII i XIX wieku. Zachowały się w nim dobrym stanie aleje grabowe, pomnikowe okazy dębów szypułkowych, jesionów, lip, kasztanowców i wspaniałych modrzewi europejskich.
Centrum Zadzimia - fontanna na rynku i zabytkowy kościół pw. Świętej Małgorzaty.
Reklama firmy "Continental" w Zadzimiu - niemieckiego producenta opon. To mi przypomina, że powinienem jeszcze w tym roku wymienić w swoim rowerze opony ! Może kupię "Continental" ?
Wiadukt kolejowej magistrali węglowej we wsi Zalesie.
Zygry - remont kościoła św. Rocha (zobacz WYCIECZKA Nr 76).
Zaglądam na cmentarz parafialny w Zygrach, który mieści się w lesie - blisko drogi woj. nr 473.
Po prawej stronie głównej alei znajduje się zbiorowa mogiła nieznanych żołnierzy polskich. W dniach 3-6 września 1939 roku Zadzim i Zygry były terenem operacyjnym Kresowej Brygady Kawalerii, pod dowództwem płk. Stefana Hanki – Kuleszy, wspomagającej Armię „Łódź”
Napis na tablicy "Mogiła zbiorowa 3 nieznanych żołnierzy polskich Kresowej Brygady Kawalerii Armii "Łódź" poległych w dniach 3-6.IX.1939 r. w okolicach Zygier, jednego nieznanego chłopca lat ok.10 zmarłego tragicznie w wyniku niemieckiego bombardowania we wrześniu 1939 r.".
Grobowiec Rodziny Piotrowskich.
Tabliczka w piwnicy grobowca "Ś.P. Wawrzyniec Piotrowski ze wsi Dzierżązny, przeżył lat 75, zmarł 22.5.1948. Prosi o westchnienie do Boga".
"Ś.P. Ksiądz Stefan Moks ur. 16.XII.1875 w Ozorkowie. Proboszcz Parafii Zygry 1930-1942. Zamordowany przez Niemców, zagazowany w obozie zagłady Dachau 8 maja 1942. Oddał życie za Kościół i Ojczyznę. Boże przyjmij go do swojej chwały".
Grobowiec Rodziny Siarkowskich.
Porcelanowe zdjęcia i żeliwna tablica na wrotach do piwnicy grobu "Ś.P. Arkadiusz Feliks Siarkowski student Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie ur. 10 listopada 1914 r. w maj. Zaborów, zm. 2 lutego 1935 r. w Warszawie. Zwłoki zostały sprowadzone i złożone na miejscu wiecznego spoczynku w grobach rodzinnych na cmentarzu parafialnym w Zygrach 1935 r. Ad Multos Annos".

Grobowiec z nieczytelnymi napisami. Na jednym z filarów widoczna sygnatura "Fir. Marmur Łódź".
Po zwiedzeniu nekropolii kieruję się szosą w stronę słynnego masztu telewizyjnego. Obiekt znajduje się obok leśniczówki i zakładu górniczego Zygry.

Szybko docieram do wsi Nowy Świat. Na dzisiejszą wycieczkę wystroiłem się w super kask marki "Scott". Dostałem go w prezencie od "Gold Sport" - firmy, która wspiera moją rowerową pasję. Jeszcze raz serdecznie dziękuję !

Ale tak szczerze mówiąc, to nienawidzę jeździć w "garnku" na głowie ! Kiedy tylko docieram do zapory na rzece Ner w Małyniu, natychmiast ściągam kask i od razu wraca mi dobry nastrój.
Wieś Jeziorko - gospodyni na rowerze, pędzi krówki do zagrody.
Puczniew i "moje" skrzyżowanie (w lewo na Jeziorko, w prawo na Mianów).
Rynek w Kazimierzu k/Lutomierska.
 ŁÓDŹ
Dokładnie o godz. 18:32 melduję się w Łodzi.
Jadę ul. Konstantynowską do łódzkiego ZOO, które ogrodzone jest murowanym parkanem. Jest to wolna strefa łódzkiego street-art. Miasto Łódź zezwoliło amatorskim artystom umieszczać na ścianie swoje prace. Postanawiam sfotografować kilka z nich, bo sztuka uliczna jest bardzo dynamiczna i za jakiś czas, po tym graffiti nie pozostanie już żadnego śladu...
Niektóre te obrazy nazywam tak, jak mi się kojarzą : "Król drzewo".
"Wąsy Chińczyka".
Tweety Bird.
"Wyluzowany Skocik".
Capoeira – brazylijska sztuka walki.
"Wściekły pies".
"Good times, bad times".
"Szarlatan".
"Yakuza".
"Batman"
"Łowca androidów".
"Robot".
"Kruki".
"Tiger".
Kozacki "Ataman".
"Profesor Adolf Wąglik".
"Dzik jest dziki, dzik jest zły, Dzik ma bardzo ostre kły. Kto spotyka w lesie dzika, Ten na drzewo szybko zmyka" - Jan Brzechwa.
"Diabeł Boruta".
"Sex w wielkim mieście".
"Powiem ci w słowach kilku, co myślę o tym wilku : Gdyby nie był na obrazku, zaraz by cię zjadł, głuptasku" - wiersz Jana Brzechwy.
"Żołnierze wyklęci".
Wyjeżdżam z Parku Zdrowie Aleją Retkińską, do skrzyżowania ulicy Krzemienieckiej z ul. Retkińską.
Pedałuję do centrum miasta drogą rowerową. Hotel "Qubus" przy al. Mickiewicza 7.
Jak to zwykle mam w zwyczaju, ostatnie chwile wycieczki poświęcam na oglądanie zmian, jakie nieustannie zachodzą w moim mieście. Na bieżąco śledzę postępy prac przy przebudowie łódzkiej trasy W-Z.
Słoneczną eskapadę do Kalinowej kończę pod Domem Literatów, który znajduje się przy al. Kościuszki 98. Modernistyczna kamienica została wzniesiona w latach 30. przez specjalne utworzone konsorcjum. Mieli w niej zamieszkać pracownicy wyższego szczebla technicznego i administracji łódzkich fabryk. Ale po II wojnie światowej stała się nową siedzibą Związku Literatów Polskich.
Mieszkali tutaj m.in. Władysław Broniewski, Zofia Nałkowska, Julia Hartwig, Kazimierz Brandys, Zygmunt Kałużyński czy Adolf Rudnicki

1 komentarz:

  1. Janina Władysława Tomczyk :
    Czekam z ciekawością na opisy zdjęć z tej wycieczki bo Kalinowa była w parafii Strońsko, a w Kalinowej mieszkali przodkowie rodziny męża o nazwisku Porada. W Luboli w parafii Brodnia-Glinno mieszkała także rodzina Żeligowskich i babka męża Wiktoria z Żeligowskich w tej Luboli przetrwała z dziećmi okres I wojny światowej, gdy Antoni Tomczyk był na wojnie w Rosji. Powrócili do Łodzi na Ogrodową 28 ok 1920 r.
    Jadę z Tobą na rowerku po łódzkim i cieszę się z tych odwiedzin!
    Poleciłam blog na profilu Genealodzy.pl gdzie się udzielam i indeksuję metryki, aby inni także korzystali z tej formy poznawania miejsc swoich przodków. Na profilu PTG szukają miejsc i rodzin także osoby mieszkające poza granicami Polski wiec takie wizyty są dla wszystkich bezcenne.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger