Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 391 - Cielądz i Rawa Mazowiecka

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE :
Rokiciny Kolonia - Rokiciny - Albertów - Wilkucice Małe - Wilkucice Duże - Eminów - Budziszewice - Józefów Stary - Mierzno - Rękawiec - Nowiny - Lesisko - Stanisławów Studziński - Annopol Duży - Studzianki - Czerniewice - Lipie - Krzemienica - Chociw - Sierzchowy - Mała Wieś - Brzozówka - Sanogoszcz - Cielądz - Ossowice - Świnice - Matyldów - Rawa Mazowiecka - Chrusty - Garłów - Stare Byliny - Łochów - Feliksów - Naropna - Żelechlinek - Żelechlin - Modrzewek - Węgrzynowice Modrzewie - Redzeń Stary - Redzeń Nowy - Będzelin - Nowe Chrusty - Rokiciny Kolonia  
[24.07.2015. - 118,5 km, 23,8 km/h, 4:58:16 h]
ZDJĘCIA            FILMY             GPS 
Mr SCOTT jedzie do... Cielądza ! Trasa WYCIECZKI Nr 391.
Moja żona ciągle powtarza, że nic nie robię, tylko jeżdżę na rowerze...
A to nieprawda !!! Wczoraj rano przyjechałem na swoją działkę - BAZĘ WYPADOWĄ we wsi Rokiciny Kolonia i wykosiłem trawkę ! Troszkę odpocząłem i dopiero dziś... wyruszam na kolejną wycieczkę
Tegoroczny lipiec jest bardzo upalny, tak więc wyjeżdżam już wczesnym rankiem. Pedałuję przez las rokiciński do wsi Eminów.
Potem przejeżdżam przez ogromny kompleks leśny, który rozciąga się od Koluszek do okolic Tomaszowa Mazowieckiego. Znajdują się tam dobrze utwardzone drogi pożarowe. Jedną z nich docieram do szosy wojewódzkiej nr 715.

Szybko dojeżdżam do wsi Rękawiec.
Wyjeżdżam na trasę prowadzącą do Żelechlinka. Ale po chwili skręcam na wschód do osady o nazwie Nowiny.
Jadę przez wieś Lesisko do Chociszewa. Znajduje się tam ładny zbiornik retencyjny, który utworzono z wód rzeki Krzemionka.
Następnie dojeżdżam do Czerniewic, gdzie oglądam wóz bojowy miejscowej straży pożarnej. Zobacz WYCIECZKA Nr 183.
Z Czerniewic kieruję się do wsi Lipie.
Bystro docieram do Krzemienicy, którą zwiedziłem w trakcie WYCIECZKI Nr 297. Na zdjęciu zabytkowa kapliczka z 1635 roku i kościół św. Jakuba Apostoła z 1600 roku.
Most na rzece Krzemionka na granicy Krzemienicy i wsi Chociw. Jest to rzeka dorzecza Bzury, prawy dopływ Rawki o długości ok. 23 km. Rozpoczyna swój bieg w okolicach wsi Studzianki po czym kieruje się na wschód i mija miejscowości : Zagóry, Strzemeszna, Krzemienica, Wale, Chociwek, Podkonice Duże, Księża Wola, Chrusty i we wsi Garłów kończy swój bieg.
Chociw i bocian w gnieździe na słupie energetycznym.
Także wieś Chociw i także na słupie, ale pracownik firmy telekomunikacyjnej.
Wieś Sierzchowy, którą odwiedziłem całkiem niedawno - zobacz WYCIECZKA Nr 383.
Sierzchowy to tzw. "pomidorowa wioska". W jej centralnym punkcie znajduje się malowniczy staw, remiza strażacka i zabytkowy kościół p.w. Przemienienia Pańskiego z 1539 roku.
Z Sierzchowy kieruję się na północ do osady Brzozówka.
Następnie docieram do miejscowości Sanogoszcz, gdzie skręcam w prawo - na Cielądz.
Cały czas poruszam się trasą niebieskiego szlaku rowerowego "Ziemi Rawskiej". Oczywiście zamierzam go kiedyś tam przejechać w całości !
Sanogoszcz - most na rzece Rylka.
Rylka to prawobrzeżny dopływ Rawki o długości 28,12 km. Płynie w pobliżu m.in. miejscowości Rylsk Mały, Zuski, Niemgłowy i Ossowice.
Jeszcze tylko kilkadziesiąt machnięć korbą i dojeżdżam do miejscowości Cielądz - głównego celu dzisiejszej wycieczki.
Młyn gospodarczy przy drodze dojazdowej do centrum wsi.
Cmentarz parafialny w Cielądzu. Wyczytałem, że znajduje się tutaj wiele zabytkowych nagrobków, które liczą sobie prawie 200 lat.
Imponujący monument na grobie Dominika Rzeszotarskiego herbu Junosza.
"D.O.M. Dominik Rzeszotarski na Stolnikach i Grabicach dziedzic, Radca Komitetu T.K.Z. radą, piórem, pługiem i bronią z całych sił służył krajowi. Tu się rodził i tu spoczywa prosząc o pobożne westchnienie. Żył lat 65. Umarł dnia 22 grudnia 1877 r.".
Na pomniku umieszczony jest motyw symboli - narzędzi pracy na wsi : wóz, pług, grabie, kopaczka i zboże.
Napis na bocznej ścianie pomnika : "Nie płakałam ja na dobie, bo nie miałam łez. Lecz że serce me w tym grobie, ty najlepiej wiesz. Dziś samotną wdową płaczę, ja niegdyś twój cień, i ufam że cię zobaczę, w zmartwychwstania dzień".
W tym samym grobowcu spoczywa "Ś.P. Kazimierz Hutten-Czapski właściciel dóbr ziemskich, ur. dn. 14 lipca 1845 roku, zmarł dn. 17 lutego 1898 roku. Panie w ręce Twoje polecam ducha mego".
"D.O.M. Tu spoczywają zwłoki Ś.P. księdza Ignacego Braulińskiego Kanonika Hon. Łowickiego, b. Dziekana Dekanatu Rawskiego, Proboszcza tutejszej Parafii przez lat 34. Ur. w Parafii Latowicz, zm. 13 lutego 1882 w Cielądzu. Pozostała rodzina przez wdzięczność swojemu opiekunowi pomnik stawia prosząc o westchnienie do Boga". Ksiądz zasłynął w historii parafii nie tylko z budowy obecnego kościoła, ale także ze swej patriotycznej postawy i duszpasterskiej działalności w okresie powstania styczniowego.
Grobowiec zasłużonej Rodziny Wolff.
"Ś.P. Andrzej Wolff mecenas i właściciel dóbr Cielądz. Urodził się w Cielądzu d. 30 listopada 1830 r., zmarł tamże dnia 6 października 1903 r.".
"Ś.P. Karol Gustaw Wolff dziedzic dóbr Cielądz ur. 9 maja 1796, ✞ 28 stycznia 1874. Błogosławieni którzy w Panu umierają zaprawdę mówi Duch im, aby odpoczywali od prac swoich a uczynki ich idą za nimi. Objawienie św. Jana 14 w.13". Karol Wolff to słynny radca prawny Warszawsko - Wiedeńskiej Kolei Żelaznej, fundator szpitala dla chorych na choroby zakaźne w Rawie Mazowieckiej, jeden z bohaterów powstania styczniowego 1863 roku.
Na tym samym placu spoczywa "Ś.P. Stefan Wajs administrator Cielądza, żył lat 76, zm. 20.04.1958. Pokój jego duszy".
Zniszczony pomnik na grobie Wiktoryna Jasińskiego, który żył lat 62 i zmarł dnia 24 czerwca 1853 roku.
Okazały grobowiec rodziny Sokolnickich, który wykonano z kutego żelaza.
"Ś.P. Jakób Sokolnicki zmarł dnia 22 marca 1861 r. na dobrach Rylsko Małe. Pozostała rodzina prosi o westchnienie do boga za jego duszę". To dziedzic wsi Rylsk Mały w powiecie rawskim, w gminie Regnów.
"Ś.P. Katarzyna z Laskowskich Sokolnicka zmarła dnia 28 lutego 1881 r. w dobrach Rylsko Małe. Pozostałe dzieci wraz z wnukami proszą o westchnienie do Boga za jej duszę".
"Ś.P. Alinka Szantyr żyła lat 4. Um. d. 24 grudnia 1886 r. Pokój Tobie dziecino moja".
"Joanna Młodniewska żyła 11 lat, zm. 24 czerwca 1888".
Grób Rodziny Czernickich, gdzie spoczywa m.in. "Ś.P. Ksiądz Józef Czernicki Prob. Par. Czerniewice. Żył lat 73, kapł. 44, zm. 13.XII.1929".
"Ś.P. Teofil Pawłowski żył lat 48 zm. d. 8 listopada 1879 r. Pozostała żona z dziećmi prosi o westchnienie do Boga".
Grobowiec szlacheckiej Rodziny Kurzewskich.
"Tu spoczywają Franciszek Kurzewski ur. 1784 r. zm. 18 stycznia 1838 r. w Ossowicach / Felix Kurzewski ur. 1782 r. zm. 7 czerwca 1838 r. w Ossowicach".
"Tu spoczywają obok ojca zwłoki Jana Kurzewskiego ur. d. 13 kwietnia 1816 r. zmar. 24 września 1854 po którym pozostała z trojgiem dziatek żona Celestyna z Lechowskich dla ich pamięci ten pomnik kładzie".
Żelazne pomniki w formie krzyża na grobach : "Ś.P. Anna z Rzeszotarskich Kurzewska urodzona w roku 1792, zmarła dnia 25 stycznia 1875 roku" oraz "Ś.P. Józef Kurzewski urodzony w roku 1812, zmarł 30 czerwca 1879 r.".
"Pamięci Karola Kurzewskiego h. Topacz ur. 4 listopada 1850 r. w Brzozówce, zm. 14 stycznia 1918 w Rtyszezewie oraz Jego Żony Marii Martyny Kurzewskiej z Cybulskich h. Prawdzic ur. 1860 r. w Wiktorówce, zm. 20 października 1937 r. w Chodorowie, pochowanych poza granicami Polski. Kwaterę odrestaurowano w 2003 r. Bohdan Kurzewski praprawnuk, Tomasz Kurzewski prapraprawnuk".
Kaplica cmentarna wzniesiona prawdopodobnie w końcu XIX stulecia. Złożono tu prochy Wacława Kamienieckiego, syna Cezarego i Anieli z Boskich, ostatniego dziedzica z Ossowic, a także przedstawicieli rodu Korwin-Kochanowskich - profesora Jana Korwina Kochanowskiego, jego żony Marii z Kamienieckich oraz ich córki Barbary.
Nad drzwiami wejściowymi umieszczona jest płaskorzeźba z wizerunkiem Matki Boskiej Królowej Polski z Dzieciątkiem Jezus na rękach, szlacheckie rekwizyty oraz łaciński napis "Ora pro nobis" (módl się za nami).
Po zwiedzeniu cmentarza dojeżdżam do drogi wojewódzkiej nr 707. Cielądz położony jest przy trasie Nowe Miasto - Rawa Mazowiecka.
Wieś Cielądz istniała już w XVI wieku jako prężny ośrodek skupiający mieszkańców okolicznych wiosek. Nosiła wówczas nazwę Cieląc.
Pierwsze wzmianki na jej temat pojawiają się w roku 1428. Istnienie wioski było przez wieki nierozerwalne związane z istnieniem kościoła i parafii p.w. Świętej Trójcy.

Murowany, neogotycki kościół parafialny p.w. Świętej Trójcy wzniesiono z fundacji Karola Gustawa Wolffa w 1856 roku.
Jednak jego obecny kształt został zmieniony w wyniku wydarzeń I wojny światowej. Została wówczas zniszczona wieża kościelna, odbudowano ją w połowie pierwotnej wysokości. W czasie II Wojny Światowej świątynia została ponownie zniszczona. Teren całego kościoła otoczony jest ogrodzeniem po raz pierwszy wybudowanym w drugiej połowie XIX wieku.
Za prezbiterium znajduje się zakrystia o wysokości połowie niższej niż kalenica dachu kościoła. Kościół oprócz wejścia głównego, posiada kruchtę z lewej strony wejścia głównego. Świątynia jest budynkiem orientowanym, jednonawowym, pokrytym dwuspadowym dachem rozpiętym między wieżą frontową, a małą wieżyczką wieńczącą prezbiterium.
Figura Matki Bożek w kapliczce - grocie, która stoi na terenie dawnego cmentarza przykościelnego.
Za kościołem znajduje się Dom Zakonny Zgromadzenia Ducha Świętego im. o. Jana Obarskiego CSSp w Cielądzu.
Na początku 1921 roku ojciec ppłk. Zygmunt Rydlewski CSSp - kapelan i dziekan w Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera - zorganizował w Bydgoszczy Dom Świętego Józefa dla obrońców Ojczyzny. Data ta jest oficjalnym początkiem pobytu Zgromadzenia Ducha Świętego w Polsce. Polska prowincja posiada dzisiaj 7 domów zakonnych, w tym jeden na Mazowszu - właśnie w Cielądzu.
Przed domem zakonnym znajduje się pięknie utrzymany ogród.
Obok kościoła znajduje się murowana dzwonnica kryta czterospadowym dachem.
Kiedy tak przechadzałem się wokół kościoła, doszedł do mnie o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp - proboszcz miejscowej parafii. Kiedy wyjaśniłem księdzu kim jestem, jaką mam pasję i po co przyjechałem do Cielądza, ten zaprosił mnie do wnętrza świątyni i zezwolił na zwiedzenie Domu Bożego !
Ołtarz główny - mozaika przedstawiająca Świętą Trójcę.
Ambona i witraże kościoła.
Tablice epitafijne i obraz "Jezu ufam Tobie".
"Ś.P. Stanisław Eugeniusz Świetlik ur. 4.01.1957, zm. 27.12.2010 właściciel dworu w Ossowicach. Boże pobłogosław".
"Ś.P. Cezar Pilawa-Kamieniecki właś. dóbr Ossowice ur. 12 maja 1831, um. 19 listopada 1881 r. Wszechmogący Boże bądź miłościw jego duszy".
Obraz św. Rocha - współpatrona kościoła.
Tablica ze słowami : "Podaję ludziom naczynie, z którym mają przychodzić do źródła miłosierdzia. Tym naczyniem jest ten obraz. Nie w piękności farby ani pędzla jest wielkość tego obrazu ale w łasce mojej. Obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz nie zginie. A sam bronić jej będę jako swej chwały". Powiedział tak Jezus w jednym ze swoich objawień siostrze Faustynie. Tym naczyniem jest obraz z podpisem "Jezu, ufam Tobie".
Stacja Drogi Krzyżowej "XI. Przybicie do krzyża" i tablica pamięci "Ś.P. Ksiądz Józef Czernicki Prob. Par. Czerniewice, b. Prob. Par. Cielądz żył lat 73, kapł. 44 zm. 13.XII.1929. Prosi o modły do Boga".
Stacja Drogi Krzyżowej "X. Odarcie z szat" i obraz Świętej Faustyny Kowalskiej.
Witraż z postacią Św. Jana Bosko.
Tablica upamiętniająca proboszczów z lat 1971-2011. "Tablicę tę odsłonił i poświęcił Jego ekscelencja ks. prof. Andrzej F. Dziuba Biskup Łowicki w dniu 2 kwietnia 2011 roku z okazji 40-lecia obecności misjonarzy Zgromadzenia Ducha Świętego w Cielądzu".
Stacja Drogi Krzyżowej "III. Pierwszy upadek Jezusa" i tablica pamięci "Ś.P. Katarzyna Dunin ✞ 8 lutego 1880 w wieku lat 42".
Obraz św. Antoniego z Padwy.
"Ks. ppłk Franciszek Mientki 1913-1982 kapelan 1 Sam. Brygady Spadochronowej, uczestnik bitwy pod Arnhem-Driel-Oosterbeek w Holandii-wrzesień 1944. Więzień polityczny Rawicz-Wronki 1949-1956. Spełnił swój obowiązek wobec Boga i Ojczyzny. Spadochroniarze z 1SBS. Cielądz 20.V.1993".
Stacja Drogi Krzyżowej "II. Jezus bierze krzyż" i tablica "Ś.P. Joanna Antonina Wolff ur. 19 stycznia 1868 r. ✞ 5 sierpnia 1892 r.".
Zabytkowa chrzcielnica z końca XIX wieku.
Drzeworyt "Święta Anno módl się za nami".
Obraz Matki Bożej Różańcowej w ołtarzu bocznej kaplicy.
"Ś.P. Aniela z Boskich Cezarowa Kamieniecka 1847-1907 Cnót ojczystych wzór osobliwy, żyła tradycją, miłością i wiarą. Przechodniu ! Uczcij jej pamięć westchnieniem do Boga".
Portret bł. Jana Pawła II.
Tablica fundatorów kaplicy "Kaplica NMP ufundowana w 1869 roku przez rodzinę Kurzewskich herbu Topacz z Kurzeszyna została odrestaurowana w 2004 r. staraniem Doroty, Wiesławy, Bohdana i Tomasza Kurzewskich".
Herb Zgromadzenia Ducha Świętego.
"Ś.P. Marya z Kamienieckich Janowa Kochanowska ur. d.26 listopada 1873 r. ✞ d. 9 maja 1913 r. Z serca była i z męztwa, była z ducha. wielki boże, bądź Jej miłościwy".
Chór muzyczny i organy kościoła w Cielądzu.
Na zakończenie zwiedzania świątyni, otrzymałem od sympatycznego księdza proboszcza piękny folder "585 lat parafii Świętej Trójcy w Cielądzu". Bardzo dziękuję, życzę zdrowia i składam serdeczne "Bóg zapłać" !!!
Wsiadam na Skocika i ruszam na dalsze poznawanie miejscowości. Podjeżdżam na boisko sportowe, gdzie rozgrywają swoje mecze zawodnicy klubu LKS „Orlęta”.
Tuż obok znajduje się park krajobrazowy, który jest pozostałością założonego w drugiej połowie XIX wieku dużego parku wiejskiego. Jego powstanie można wiązać z nabyciem włości cielądzkich przez ród Wolffów.

Na jego terenie stoi budynek gospodarczy. Na ścianie umieszczony jest mural z symbolem "Polski Walczącej" i napisem "Nasze serca znów ogarnia duma, że dzięki Wam ten kraj nie umarł. Pamiętamy".
Jest także napis "ChWDP", co można przetłumaczyć "Chwała wszystkim dobrym policjantom"
Na terenie zieleńca, pomiędzy czterema lipami stoi kamienny obelisk z końca XIX wieku.
W jej górnej części widoczne są elementy herbów szlacheckich.
Park w latach 1907–1912 zmodernizowano na styl angielski wg projektu Stefana Celichowskiego. Nie ma żadnych śladów po istniejącym tu niegdyś pałacu.
Park pełni obecnie pełni funkcje rekreacyjne. W jego centralnej części zbudowany został amfiteatr.
Tuż obok znajduje się zespół dwóch malowniczo położonych stawów.
Po drugiej stronie akwenów wybudowano niedawno zadaszone miejsce na grilla.
Cały teren zrewitalizowano poprzez utworzenie alejek spacerowych, przy których ustawiono stylowe latarnie, ławki i kosze na śmieci. Na ten cel wykorzystano środki pochodzące z dofinansowania z Unii Europejskiej.
W parku znajduje się nowy budynek - siedziba Gminnego Domu Kultury w Cielądzu.
Wracam do drogi woj. nr 707 i trafia mi się niemała gratka ! Po szosie mknie oryginalna, wiejska furmanka, którą ciągnie pięknie umaszczony konik
Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Cielądzu (rok założenia 1917).
Po drugiej stronie ulicy znajduje się gmach Urzędu Gminy Cielądz.
Gmina Cielądz leży w południowej części powiatu rawskiego. Na gminę składają się 22 miejscowości skupione w 18 sołectwach. Ma obszar 93,88 km² i zamieszkuje ją 4072 mieszkańców.
Gmina Cielądz jest członkiem Lokalnej Grupy Działania "Kraina Rawki".
Na terenie gminy realizowany jest projekt "Bądź aktywny", współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Urząd Stanu Cywilnego w Cielądzu.
Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej - filia w Cielądzu.
DW nr 707 w Cielądzu, od której odchodzi szosa do wsi Regnów. Wybiorę się tam wkrótce !
Jeden ze starych domów w Cielądzu.

Piekarnia w Cielądzu.
Szosa wylotowa na Rawę Mazowiecką.
Aleja drzew przy drodze prowadzącej do Regnowa.
Szkoła Podstawowa im. F. Mientkiego w Cielądzu.
"Patron Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Cielądzu o. ppłk Franciszek Mientki C.S.Sp. 1913-1982 kapłan - Żołnierz w Polskich siłach Zbrojnych na Zachodzie 1939-1947 /Francja, Anglia, Holandia, Niemcy/
- kapelan Pułku Rozpoznawczego 1 Dywizji Pancernej,   Samodzielnej Brygady Spadochronowej
- uczestnik Bitwy pod Arnhem
- Kawaler Krzyża Walecznych
- po powrocie do kraju więziony w l. 1949-1956
- wykładowca, katecheta, spowiednik, prowincjał Zgromadzenia   Ducha Św.
- rezydent Parafii Cielądz /1973-1982/
- spoczywa na tutejszym cmentarzu"
Budynek Gimnazjum Publicznego im. F. Mientkiego.
Tablice informacyjne na budynku szkolnym : "Prowadzenie oddziałów przedszkolnych wraz z ich wyposażeniem jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego" oraz "Tutaj realizowany jest projekt Utworzenie 2 punktów przedszkolnych w Gminie Cielądz Familijny Poznań".
Na tym kończę zwiedzanie wsi Cielądz, ale pewnie jeszcze nie raz tutaj wrócę ! Za tym drogowskazem, skręcam z DW 707 na zachód.
Szybkim tempem dojeżdżam do wsi Ossowice.
Most na rzece Rylka.
Rylka płynie dalej przez Głuchówek i wpada do Rawki w Rawie Mazowieckiej.
Wokół rzeczki znajduje się kilka połączonych ze sobą stawów hodowlanych.
Krzyż i piękna kapliczka w Ossowicach.
Brama wjazdowa na teren zespołu dworskiego. Umieszczone są na niej dwie tabliczki informacyjne.
Znajduje się tutaj pięknie odrestaurowany murowany neoklasycystyczny dwór z przełomu XIX i XX stulecia. W latach 1879–1945 należał do rodu Kamienieckich herbu Pilawa. W latach 2003–2007, dzięki staraniom Stanisława Świetlika przywrócono go do stanu dzisiejszej świetności. Dwór jest własnością prywatną, jest niedostępny do zwiedzania.
"Dwór neoklasycystyczny z końca XIX wieku. Ostatnimi właścicielami byli Kamienieccy h. Pilawa. Odrestaurowany w latach 2003-2007 dzięki staraniom Stanisława Świetlika. Ossowice 2008".
"Dwór Ossowice. O zasiedleniu tego miejsca od zamierzchłych czasów świadczą znaleziska fragmentów ceramiki wczesnośredniowiecznej. Pierwsze uchwytne założenie mieszkalne-drewniane, powstało tu w XVI-XVII wieku. Obecny neoklasycystyczny dwór pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Murowany, parterowy, w osi centralnej, piętrowy częściowo podpiwniczony, na rzucie prostokąta. Dwutraktowy z wejściem na osi. Dziewięcioosiowy, naroża oszkarpowane z podcieniem. Kryty dwuspadowym dachem z masandrowymi oknami. Na osi ganek o dwóch oparach filarów dźwigających taras. Nad częścią środkową fasady barokizujący szczyt. Od 1879 do 1945 roku własność Kamienieckich herbu Pilawa, gałęzi rodu w XVI wieku osiadłej na Rusi, a w 2. połowie wieku XVII w województwach : sandomierskim i rawskim. Kolejnymi właścicielami byli : Cezar Kalikst Kamieniecki, ur. 1831 r., zm. 1894 r., zesłaniec na Syberię do 1966 r. Po powstaniu styczniowym 1863 roku, od 1879 roku dziedzic Ossowic w rawskim i jego syn Wacław Kamieniecki, ur. 1867 r., dziedzic Ossowic od 1894 r.".
Boisko piłkarskie w Ossowicach.
Remiza strażacka OSP Ossowice.
Z Ossowic pedałuję do wsi Świnice.
Stary drewniak w Świnicach.
Niebiesko-biała kapliczka w Świnicach.
Szosa wyjazdowa ze Świnic. Są to bardzo malownicze tereny powiatu rawskiego.
Wieś Matyldów.
Dojeżdżam do drogi wojewódzkiej nr 726.
Skręcam na północ i kieruję się w stronę Rawy Mazowieckiej. Mijam bardzo ciekawy witacz - drewnianą rzeźbę średniowiecznego woja z tarczą (herb miasta).
Kieruję się do węzła drogowego przy drodze ekspresowej S-8.
Trasa szybkiego ruchu S-8 jest jedną z najważniejszych dróg w Polsce. Stanowi ważne ogniwo na mapie samochodowej, bo łączy Wrocław, Łódź, Warszawę i Białystok. Docelowo będzie miała długość 565 km.
RAWA   MAZOWIECKA
Zjeżdżam z wiaduktu do Rawy Mazowieckiej. Jadę po ul. Krakowskiej do centrum miasta.
Rawę Mazowiecką poznałem należycie podczas WYCIECZKI Nr 363. Ale i tak jeszcze wszystkiego nie widziałem !
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej.
Potem zajeżdżam nad malowniczo położony Zalew Tatar i spędzam tu ponad godzinę. Odpoczywam, kapię się w czystej wodzie i opalam w promieniach lipcowego słońca
Ponad 50-hektarowy, otoczony lasem zalew Tatar wraz z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, to doskonałe miejsce na letni wypoczynek. Posiada strzeżoną plażę, ławeczki wzdłuż brzegów , alejki w lasku oraz ścieżkę pieszo-rowerowę, która ciągnie się wokół całego akwenu.

W pobliżu są puby i restauracje, w których można smacznie i niedrogo zjeść oraz hotel. Zalew Tatar to również idealne miejsce dla wędkarzy. Strefa ciszy gwarantuje relaks i spokój, a w takich warunkach i przy odrobinie cierpliwości nietrudno o wielką rybę

Ośrodek Sportu i Rekreacji im. Haliny Konopackiej ul. Tatar - drewniana rzeźba przy zalewie.
Obelisk z pamiątkową tablicą "Ośrodek Sportu i Rekreacji im. Haliny Konopackiej w Rawie Mazowieckiej. Rawa Mazowiecka Maj 1994 r.".
Ekologiczna instalacja z postacią wiewiórki
Na terenie OSiR znajduje się nowoczesna pływalnia "Aquarium Centrum Fit Rawa". 
W pobliżu znajdują się korty tenisowe, boisko do piłki plażowej, hala sportowa z sauną oraz dobrze wyposażona siłownia zewnętrzna. Jest także zadaszone lodowisko, wykorzystywane w sezonie jesienno-zimowym, które latem spełnia rolę skateparku i toru do jazdy na rolkach i wrotkach.
Na ścianie obiektu sportowego umieszczone są tabliczki informujące, że inwestycja została zrealizowana w 2012 roku przy udziale środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, PFRON i WFOŚiGW w Łodzi.
Z innej tabliczki dowiaduję się, że miastami partnerskimi Rawy Mazowieckiej są miasto Nyirbator w Węgier i czeskie Boskovice.
Wyjeżdżam z Rawy Mazowieckiej po ul. Katowickiej i docieram do wsi Chrusty.
Zjeżdżam z górki do mostu na rzece Krzemionka.
Rzeka płynie jeszcze na północ ok. 300 metrów i zasila Rawkę na terenie wsi Garłów.
Następnie wyjeżdżam na szosę prowadzącą z Boguszyc. Jadę kilometr trasą "Szlaku Grunwaldzkiego". Przy żelaznym krzyżu skręcam w prawo do wsi Stare Byliny.
Super szosa przez Stare Byliny.
Cały czas forsuję mocne tempo jazdy. Nigdzie się nie zatrzymuję i szybko docieram do wsi Łochów.
Stamtąd pedałuję w kierunku wsi Naropna i jadę przez osadę Feliksów.
W Naropnej skręcam na południe i kieruję się do Żelechlinka. Na zdjęciu okazały budynek Urzędu Gminy.
Z Żelechlinka przemieszczam się do wsi Modrzewek. Potem przejeżdżam przez Węgrzynowice Modrzewie.
Skręcam na zachód w leśny dukt. Jest to dobrze utwardzona droga pożarowa, którą docieram do terenu Rezerwatu Przyrody "Rawka".
Rezerwat oprócz samej rzeki Rawka, obejmuje także dolne odcinki dopływów, starorzecza oraz pasy gruntów przylegające do brzegów.
Znam te leśne tereny z kilku poprzednich wycieczek.
To bardzo atrakcyjna trasa rowerowa, która prowadzi do leśniczówki we wsi Stary Redzeń.
Podążam dalej przez Stary Redzeń i Nowy Redzeń, aż do torów kolejowych na linii Koluszki-Zaosie.
Potem leśnymi duktami do kolejnej linii kolejowej.
Jest to odnoga węzła koluszkowskiego na trasie Żakowice Południowe-Zaosie.
Potem jadę kolejnym duktem do skraju lasu we wsi Będzelin.
Szosa przez Będzelin i rowerzystki wiejskie
Przejazd kolejowy w Będzelinie. Trafiam akurat na przejazd pociągu osobowego z Piotrkowa Trybunalskiego.
W Będzelinie wyjeżdżam na drogę woj. nr 716 i docieram do wsi Nowe Chrusty.
W tej miejscowości rozpoczyna się terytorium Powiatu Tomaszowskiego i Gminy Rokiciny.
Jak to zwykle bywa, na końcu wycieczki rozpiera mnie energia ! Stąd też błyskawicznie dojeżdżam do wsi Rokiciny Kolonia.
Jadę po ul. Brzezińskiej do DW nr 713 i skręcam w lewo do przejazdu kolejowego stacji Rokiciny.
W dobrej formie wracam na swoją działkę - rokicińską BAZĘ WYPADOWĄ i kończę wspaniałą wyprawę do wsi Cielądz.
To była fantastyczna wycieczką i cieszę się bardzo, że poznałem kolejną gminę regionu łódzkiego.
Oby tak dalej Mr SCOTT !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger