Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach. Znajdziesz tu opis trasy, zdjęcia miejsc, ludzi i zdarzeń oraz krótkie filmy.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 55 "Celestynów i Warszyce"

TRASA : Łódź (Północna, Franciszkańska, Inflancka, Łagiewnicka, Świtezianki, Zgierska) - Zgierz (Łódzka, Łęczycka, Ozorkowska, Ogrodnicza, Ciosnowska) - Rosanów - Kolonia Ciosny - Kania Góra - Sokolniki Las - Sokolniki Parcela - Modlna - Celestynów - Bądków - Warszyce - Biała - Kolonia Głowa - Dąbrówka Wielka - Zgierz (Przygraniczna, Malinka, Piątkowska, Łódzka) - Łódź (Zgierska, św.Teresy od Dzieciątka Jezus) 
[11.12.2011. - 61,1 km, 20,9 km/h, 2:54:52h]                                      
Mr SCOTT jedzie do ... Celestynowa i Warszyc !!! Trasa WYCIECZKI Nr 55 (-:
Słoneczne, niedzielne przedpołudnie - lepszej pogody na rowerową wycieczkę, Mr SCOTT nie mógł sobie wymarzyć !!! Zaczynam na ul.Franciszkańskiej przy skrzyżowaniu z ulicami Kilińskiego i Północną.
Znajduje się tutaj cudowny pałac, który wybudował dla swojego syna Alfreda, jeden z pionierów rozwoju przemysłu włókienniczego w Łodzi - Robert Biedermann.
Pałac powstał wraz z zabudowaniami gospodarczymi i wozownią w 1912 roku. Prezentuje styl modernistyczny.
Obecnie cały obiekt wraz z otaczającym go przepięknym ogrodem, zajmuje Katedra Historii Sztuki oraz Instytut Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego.
Oglądam dokładnie monumentalny budynek i teren parku. Wracam na ul.Północną, która biegnie od ul.Nowomiejskiej do ul Źródłowej.  Mr SCOTT przed bramą wjazdową od strony ulicy Północnej.

                                                            
Pod numerem 35 znajduje się zabytkowy budynek łódzkiego browaru. Założony został w roku 1867, przez niemieckiego przemysłowca Karola Gottloba Anstadta.
Ruszam pod górkę na wschód, gdzie po lewej stronie ulicy Północnej położony jest Park Helenów. Zieleniec założyli w 1881 roku synowie Karola Anstadta - Ludwik, Zenon i Fryderyk. Mr SCOTT przed Pomnikiem Chwały Żołnierzy Armii Łódź.
Nazwa parku pochodzi od imienia żony Ludwika Anstadta - Heleny. Malownicze stawy powstały na rzece Łódka.
 Po drugiej stronie parku rozpoczyna swój bieg ulica Sterlinga. W latach 1885-1890 powstał tu ufundowany przez Izraela i Leonę Poznańskich "Szpital Starozakonnych". Obecnie pracuje tu Szpital Kliniczny nr 3 Uniwersytetu Medycznego im.Seweryna Sterlinga.
Jadę dalej po ul.Północnej. W pięknym gmachu pod nr 39, mieści się Łódzka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.
Po drugiej stronie ulicy, w zabytkowym kompleksie Parku Helenów, znajdują się obiekty klubu sportowego "Społem" Łódź.
To bardzo zasłużony dla łódzkiego sportu klub - kontynuator powstałego w roku 1927 Robotniczego Klubu Sportowego "TUR". Znajduje się tutaj tor kolarski.
Mr SCOTT "kolarz"  - na trybunie toru kolarskiego przy ul.Północnej 36.
Opuszczam teren klubu "Społem" i zatrzymuję się teraz pod pięknie odnowionym gmachem Teatru Muzycznego. Remont operetki przy ul.Północnej 47/51, zakończył się w październiku tego roku.
Naprzeciwko teatru stoją dwie stare kamienice, zajmowane obecnie przez delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Łodzi.
W latach okupacji niemieckiej budynki wykorzystywało SS i gestapo. Po 1945 roku zostały przejęte przez Urząd Bezpieczeństwa i milicję. Upsss ! Te informacje są oczywiście ściśle tajne !
Przy ul. Północnej 40 stoi tzw."Biały Dom" - dawny Ewangelicki Dom Sierot Parafii św. Trójcy, założony w 1887 roku przez pastora Rudolfa Gundlacha. Agent specjalny Mr SCOTT przed gmachem zajmowanym obecnie przez ABW (-:
Następny wiekowy budynek wykorzystuje Szpital MSWiA. To dawny Dom Macierzysty "Diakonis" i Szpital Miłosierdzia, który został wybudowany w stylu neogotyckim w 1908 roku, przez Stowarzyszenie Miłosierdzia Konsystorza Ewangelicko-Augsburskiego.
                                            
Kończę zwiedzanie ulicy Północnej i zawracam do ul.Franciszkańskiej. Skręcam w prawo i przejeżdżam obok Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.
Jadę na północ miasta do ulicy Zgierskiej. Mijam kościół p.w. Matki Bożej Pocieszenia, stojący przy ul.Jabłoniowej 2.
Uciekam z Łodzi do Zgierza. Jadę do centrum miasta ulicą Łódzką.
Przez skrzyżowanie Łódzkiej z ul.1-go Maja.
Pędzę obok kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Mr SCOTT jest ostatnio w Zgierzu bardzo często - zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 43 (-:
Skręcam w lewo w ul.Łęczycką i jadę na północ drogą krajową nr 1. Mijam zabytkowy budynek Łaźni Miejskiej.
Zatrzymuję się chwilę przy skrzyżowaniu z ulicą Proboszczewice. Jest okazja zobaczyć cygańską willę, której wygląd budzi skojarzenia z architekturą Indii lub Bliskiego Wschodu. Mr SCOTT i pałac Romów.
Szybkim tempem dojeżdżam do ulicy Ogrodniczej i skręcam w prawo.
Na terenie posesji przy ul.Ogrodniczej 6/8, znajduje się piękna siedziba Nadleśnictwa Grotniki.
Jadę do ul.Ciosnowskiej i skręcam w lewo w stronę Rosanowa. Byłem już tutaj w czasie WYCIECZKI Nr 2, Nr 26 i Nr 29 (-:
Przez Rosanów przemieszczam się w iście ekspresowym tempie ! Pomykam biegnącymi z górki ulicami  Długą i Główną do ul.Konopnickiej. Skręcam w prawo przy tej kapliczce. Po lewej stronie drogi znajduje się kaplica rzymsko-katolicka. Kieruję się w stronę wsi Kolonia Ciosny i wiaduktu nad autostradą A-2.
                                 
Z wiaduktu rozciąga się wspaniały widok na rezerwat przyrody "Ciosny", który został utworzony dla ochrony wielkiego skupiska blisko 150-letnich jałowców ! Piaszczystą drogą dojeżdżam do asfaltu. Skręcam w lewo, co pokazuje Mr SCOTT.
Dookoła przepiękne lasy ! Idealną drogą dojeżdżam do krzyżówki we wsi Kania Góra i skręcam w prawo.
Pędzę do osiedla Sokolniki Las, które utworzone zostało w latach 1928-1930 z podzielonego majątku barona Aleksandra Rostockiego. Wcześniej te niezwykłe tereny należały do Mikołaja Sokolnickiego herbu Nałęcz.
Przejazd przez Sokolniki  jest cudowny ! Zachwycam się pięknymi rezydencjami, wystawionymi w samym centrum ogromnego lasu. Wygodną asfaltówką dojeżdżam do szosy wojewódzkiej nr 708 i skręcam na Stryków. Byłem już w tych barwnych okolicach podczas WYCIECZKI Nr 29 i Nr 35 (-:
                                          
Jadę rewelacyjną drogą przez Sokolniki Parcele i Modlną. Mr SCOTT jest bardzo czujny i gdzieś tam na horyzoncie wytropił złowieszczy maszt BAZY OBCYCH w Śladkowie Górnym... Zbliżam się do Celestynowa, gdzie dookoła rozciągają się wspaniałe lasy.
                                        
Wieś Celestynów leży w nadzwyczaj urokliwej okolicy gminy Ozorków. Na rozjeździe za przydrożnym krzyżem, skręcam w lewo do pierwszego z celów dzisiejszej wyprawy.
Celestynów to typowa ulicówka - niewielka wieś w powiecie zgierskim, której mieszkańcy utrzymują się głównie z pracy w gospodarstwach rolnych. W jej północnej części znajduje się kopalnia piasku i kruszywa naturalnego.
Na terenie posesji nr 11 stoi najstarszy w osadzie, parterowy dom zbudowany z czerwonej cegły w 1914 roku. Jadę z powrotem do trasy nr 708 i skręcam na wschód.
Mamy tu idealne warunki do zaprezentowania sprinterskich umiejętności ! Pędzę z górki równą szosą aż do ronda w Warszycach, gdzie skręcam w prawo na Łódź. Mr SCOTT już widzi co się święci... Za moment rozpocznie się najbardziej emocjonująca część wyprawy - przejazd obok potężnych masztów dwóch BAZ OBCYCH !
                                 
Mr SCOTT i BAZY OBCYCH w Warszycach.
Wielkie turbiny wiatrowe ustawione są po lewej stronie drogi wojewódzkiej nr 702. Mr SCOTT jest przekonany, że nie są to jednak zwykłe wiatraki ... 
Zastanawiające, że w tych okolicach w ogóle nie widać ludzi...  Mr SCOTT kontra warszycka BAZA OBCYCH.
                                         
Pomiędzy wiatrakami znajduje się zazwyczaj pusta stacja benzynowa. Mr SCOTT jest przekonany, że to tylko tzw. przykrywka OBCYCH...  
"ONI są wszędzie" i czatujący za drzewem Mr SCOTT.
Powoli opuszczam Warszyce, gdzie nie uświadczysz nawet "ani jednej żywej duszy"...
Jeszcze tylko ostatnie spojrzenie na złowrogie śmigła warszyckich wiatraków i Mr SCOTT kończy swoją kolejną konfrontację z BAZAMI OBCYCH...   "Jeszcze tu ku**a  tu wrócimy" !
Po tych ekscytujących doznaniach, szybkim tempem wkraczam do wsi Biała.
Mr SCOTT jeszcze przeżywa spotkanie z OBCYMI...
W trakcie przejazdu przez Białą, Mr SCOTT zachodzi w głowę skąd ONI są i jakie są ICH prawdziwe zamiary... Tymczasem przede mną wieś Kolonia Głowa, leżąca tuż przy trasie z Piątku do Zgierza.
Jadę prosto do tego rozjazdu w stronę wsi Dąbrówka Wielka. Po zjeździe z wiaduktu nad autostradą A-2, skręcam w lewo w ul.Główną.
Ulica Główna zakręca na południe i wjeżdżam do Dąbrówki Wielkiej. Byłem tu całkiem niedawno - zobacz WYCIECZKA Nr 49 i Nr 50.
Wyborną drogą docieram do ośrodka wypoczynkowego "Malinka" w Zgierzu. Za stawami skręcam w prawo i pedałuję "malinką-trylinką" do szosy wojewódzkiej nr 702.
Wjeżdżam do Zgierza korzystając z bezpiecznej ścieżki, biegnącej po lewej stronie jezdni. Po pokonaniu dużego wzniesienia, pędzę do centrum miasta ul.Piątkowską. Dalej do ul.Łódzkiej w kierunku Łodzi.
A to już nasza kochana Łódź i ulica Zgierska ! Spokojnym tempem jadę do centrum miasta.
Mijam bardzo ładną willę przemysłowca Reinholda Langego z 1924 roku, stojącą przy ul.Zgierskiej 215. Potem Mauzoleum i cmentarz na Radogoszczu.
Wpadam na moment do Parku Julianowskiego. Stamtąd w prawo w ulicę św.Teresy od Dzieciątka Jezus. W dolinie rzeki Sokołówki powstał niedawno ekskluzywny apartamentowiec "Marina".
Ten nowoczesny i luksusowy obiekt ma kształt statku i zbudowany został z kwasoodpornej stali, szkła i drewna ! To obecnie jeden z trzech najnowocześniejszych budynków mieszkalnych w Polsce ! Mr SCOTT i zmysłowa "Marina".
Naprzeciwko apartamentowca, na posesji nr 6 znajduje się Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych. Budynek klasztorny powstał w latach 1933-1935, natomiast budowa kościoła trwała z przerwami od 1939 do 1952 roku.
                                                          
I tutaj właśnie Mr SCOTT - nieustraszony pogromca BAZ OBCYCH w Warszycach, wielki odkrywca Celestynowa  - kończy swoją kolejną, pełną niezapomnianych przygód, kontemplacyjno - klauzurową wyprawę !!! (-:
                            

2 komentarze:

  1. Lubie te cygańskie wille...:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mr SCOTT robi remanent w komentarzach i dopiero dziś na niego trafiliśmy ... Upsss )-: Pozdrawiamy serdecznie "Rusinka" !!!

    OdpowiedzUsuń

Blog zdobył uznanie :
- Centrum Informacji Turystycznej Urzędu Miasta Łodzi i polecany jest w zakładce "Ciekawe strony".
- Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego i polecany jest na Portalu Turystycznym Województwa Łódzkiego.
- Towarzystwa Ochrony Krajobrazu w Łodzi i polecany jest w zakładce "Ciekawe strony".
Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger