Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi i regionie łódzkim.
Znajdziesz tu opis trasy, zdjęcia miejsc, ludzi i zdarzeń oraz krótkie filmy.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 28 "Lutomiersk"

TRASA : Łódź (Plac Dąbrowskiego, Jaracza, Więckowskiego, Legionów, al.Włókniarzy, Drewnowska, Solec, Biegunowa, Jagodnica, Stare Złotno, Złotno) - Konstantynów Łódzki - Krzywiec - Babiczki - Babice - Kazimierz - Lutomiersk - Wrząca - Prusinowice - Prusinowiczki - Porszewice - Świątniki - Górka Pabianicka - Gorzew - Łódź (Maratońska, Retkińska, Park im.Piłsudskiego "Zdrowie", al.Unii Lubelskiej) 
[26.08.2011. - 59.9 km, 2:59:49 h, 20,0 km/h]                              
Mr SCOTT jedzie do ... Lutomierska !!! Mapka WYCIECZKI Nr 28 (-:
Popołudniową wycieczkę zaczynam od wizyty na Placu Dąbrowskiego. Od 19 stycznia 1967 roku działa tu największy z łódzkich teatrów - Teatr Wielki, w którego repertuarze znajdują się opery, operetki a także przedstawienia baletowe.
21 sierpnia 2009 r. przed Teatrem Wielkim odsłonięto fontannę o kształcie dwóch morskich fal. Woda jest podświetlana i dodatkowo zsynchronizowana z muzyką z fragmentów muzyki poważnej. To jedna z najnowszych atrakcji Łodzi.
Celem dzisiejszej wycieczki jest Lutomiersk, leżący na zachód od Łodzi. Myślę sobie, że najprościej dojechać tam szlakiem dobrze znanym mi z WYCIECZKI Nr 5 i Nr 15. Wydostaję się z miasta ulicami podanymi w opisie trasy. Dojeżdżam do północnego krańca Konstantynowa Łódzkiego i jadę prosto ulicą Niesięcin. Przecinamy skrzyżowanie z drogą krajową nr 71 i ... 

... wjeżdżam do wsi Krzywiec. Nazwa jest jak najbardziej adekwatna do nawierzchni, po której przyjdzie mi jechać - dziura na dziurze i do tego jeszcze krzywo...  )-:
Ale co tam ! Najważniejsze, że pogoda dopisuje, a dookoła przepiękne krajobrazy ! Szybko docieram do Babiczek ...
... a następnie do Babic, gdzie na krzyżówce za zakładem przetwórstwa mięsnego skręcam w lewo.

 
To droga z Aleksandrowa Łódzkiego do Lutomierska. Na tym rozjeździe skręcam w prawo w stronę Kazimierza. Mr SCOTT chce raz jeszcze zobaczyć zabytkowy kościół p.w. św. Jana Chrzciciela.

 
   


Mr SCOTT miał rację ! Kościół w Kazimierzu jest imponujący - trzeba tu wrócić koniecznie z trochę dłuższą wizytą !  Z rynku skręcam w prawo w ul.Kilińskiego, kierując się w stronę pobliskiego Lutomierska.
Po dojechaniu do szyn przecinających odnowioną drogę, skręcam w prawo i jadę polną dróżką biegnącą wzdłuż torów tramwajowych. Przekraczam most na rzece Ner i już jestem w Lutomiersku !
Prosto z pola wjeżdżam w ul.Zieloną i docieram do miejscowego rynku. Mijam się ze składem tramwajowej linii nr 43, kursującej z Lutomierska do Łodzi od 1931 roku !

Rynek w Lutomiersku - Plac Jana Pawła II - jest po prostu przepiękny !!! Ruszam dalej na południe, w stronę drogi wojewódzkiej nr 710. 

   
Podjeżdżam pod kościół Matki Boskiej Szkaplerznej  z 1781 roku, znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Kościuszki.
Ten piękny późnobarokowy obiekt, wybudowała w latach 1775-1781 Barbara z Duninów Sanguszkowa. Na dalsze zwiedzanie Lutomierska jadę z powrotem do rynku i skręcam w prawo w ulicę Klasztorną. Zjeżdżam z górki wprost pod Klasztor Księży Salezjanów.
Dawny klasztor reformatów w Lutomiersku, został wzniesiony w latach 1648-1652 dzięki fundacji rodziny Grudzińskich. Równocześnie budowany był kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Ta barokowa świątynia i sam klasztor prezentują się bardzo okazale. Obecnie mieści się tutaj zespół salezjańskich szkół muzycznych. Wracam na szlak i opuszczamy Lutomiersk ulicą 3-go Maja i Mickiewicza.
Dojeżdżam do wsi Wrząca.
Jadę w sielankowej scenerii - wokół ostatnio odnowionej drogi rozciąga się pachnący las. Wrząca to znana letniskowa miejscowość. Za nią znajduje się wieś Prusinowiczki. Trasę tę pamiętam z WYCIECZKI Nr 15 (-:
Nadrabiam zaległości i pruję na wschód przez Prusinowice.
Szybko docieram do krzyżówki z drogą krajową nr 71. Jedziemy prosto do Porszewic.
Ponieważ jest już późne popołudnie, włączam światła rowerowe i poruszam się jak najbliżej prawej krawędzi równego asfaltu. Trzeba bardzo uważać, bo ruch na tej trasie jest bardzo duży.
Jadę szybkim, równym tempem i szybko docieram do wsi Świątniki.
Potem do Górki Pabianickiej, gdzie skręcam w lewo w stronę kościoła św.Marcina. Wspinam się pod jedno z wyższych wzniesień w okolicach Pabianic. Następnie skręcam w lewo i rozpoczynam rewelacyjny zjazd !

                                        
Wpadam do wsi Gorzew, nad którą przebiega ścieżka ruchu samolotów lecących do łódzkiego Portu Lotniczego "Lublinek". 

Jadę dalej drogą wzdłuż lasu i oczyszczalni ścieków. Przejeżdżam przez mostek na rzece Ner i wjeżdżam do Łodzi od strony ulicy Maratońskiej. Jest już ciemno i tylko dzięki dobrej latarce, Mr SCOTT bez przeszkód przejeżdża przez osiedle Retkinia do parku na Zdrowiu

Ciekawą eskapadę kończę w Parku im. Józefa Piłsudskiego przed wejściem do Aquaparku "FALA", który otwarty został 31 stycznia 2008 r. To obecnie największy w Polsce wodny raj !!!  
Pora na kąpiel, więc szybko wracam do domu  (-:

2 komentarze:

  1. Droga z Porszewic do Lutomierska jest świetna! Co prawda na dwóch krótkich odcinkach asfalt jest taki sobie, ale reszta po prostu świetna. Ode mnie z bloku na Retkini do Lutomierska właśnie przez Porszewice jest równiuteńko 20 km, więc można wyskoczyć wieczorem na fajną, krótką trasę na rozgrzanie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mr SCOTT podziela entuzjazm Kolegi ! Sportowe pozdrowienia i lecimy obejrzeć Te "Rowerowe porady" (-:

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger