Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 544 - Opoczno

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE 
Łódź - Wiączyń Dolny - Eufeminów - Jordanów - Gałkówek Kolonia - Gałkówek Parcela - Przanówka - Przanowice - Bogdanka - Stare Koluszki - Koluszki - Słotwiny - Redzeń Stary - Redzeń Nowy - Regny - Budziszewice - Nowiny - Lesisko - Stanisławów Studziński - Annopol Duży - Studzianki - Czerniewice - Rezerwat Przyrody Gać Spalska - Konewka - Królowa Wola - Poświętne - Inowłódz - Dęborzeczka - Kruszewiec Kolonia - Libiszów Kolonia - Bukowiec Opoczyński - Opoczno - Januszewice - Gawrony - Kunice - Sławno Kolonia - Sławno - Wygnanów - Grudzień Kolonia - Celestynów - Unewel - Twarda - Smardzewice - Swolszewice Małe - Młoszów - Wolbórz - Bogusławice - Ewcin - Ceniawy - Będków - Będków Kolonia - Prażki - Teodorów - Kotliny - Dalków - Wardzyn - Wola Rakowa - Giemzówek - Giemzów - Stefanów - Posada - Łódź
[03.05.2017. - 202,6 km, 23,5 km/h, 8:36:16 h]
ZDJĘCIA                    GPS                      FILMY   
Mr SCOTT jedzie do... Opoczna ! Trasa WYCIECZKI Nr 544.
Ostatnie 10 dni spędziłem bardzo aktywnie ! Wykręciłem Skocikiem ponad 671 km !!! 21 kwietnia - 267 km WYCIECZKA Nr 543 - Wieluń, 24 kwietnia 91,7 km UJAZD Nr 22 i 1 maja 313 km TRASA Nr 26 - Wyszogród. Forma na wiosnę rośnie i dzisiaj znowu jadę do !!! 🚲
Świąteczną wycieczkę rozpoczynam pod kościołem p.w. Świętego Kazimierza przy ul. Niciarnianej 7.
Świątynię zbudowano w latach 1925-1936 wg projektu arch. Józef Kabana w stylu neoempirowym.
Na elewacji frontowej umieszczone są dwie figury : Królowej Polski św. Jadwigi...
Oraz św. Kazimierza.
"Grób symboliczny z ziemią obozów śmierci" oraz tablica pamięci "Widzewiaków zamordowanych przez Niemców w latach 1939-1945". 
Wnętrze świątyni w nawie głównej pokrywa sklepienie łukowe.
Ołtarz główny w mozaice "Niepokalane Poczęcie Maryi".
Tablica pamięci "Księdzu Prałatowi Antoniemu Stajudze Proboszczowi Parafii św. Kazimierza w Łodzi w latach 1960-1988, gorliwemu kapłanowi i duszpasterzowi, człowiekowi szlachetnego serca. Wdzięczni przyjaciele i parafianie 13 czerwca 1997".
Bogato zdobiona ambona w kształcie łodzi rybackiej.
Ołtarz boczny z obrazem św. Antoniego.
"Jezus na śmierć osądzony" - jedna ze stacji Drogi Krzyżowej.
Ołtarz boczny z obrazem św. Kazimierza.
Ołtarz boczny z obrazem Matki Boskiej Różańcowej.
Ołtarz boczny z figurą Najświętsze Serca Pana Jezusa.
Chór muzyczny i organy Domu Bożego.
Pomnik Jana Pawła II.
Figura Matki Boskiej z napisem na cokole : "Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta módl się za nami".
Na dzisiejszą wycieczkę umówiłem się z Konradem "Siwym koniem" i pojedziemy razem na zwiedzanie Opoczna !
U zbiegu ul. Niciarnianej 9 i św. Kazimierza znajduje się dawne kino "Pokój". Gmach kina zbudowano w 1929 roku jako dom parafialny.
Po zamknięciu kina w 1997 roku budynek przeznaczono na mieszkania i dobudowano do niego 7-piętrowy blok.
NA  TRASIE  DO  OPOCZNA
Wyjeżdżamy z Łodzi szosą przez Nowosolną i Wiączyń Dolny. Jedziemy na wschód do wsi Eufeminów, trasą niebieskiego szlaku rowerowego "Ziemi Rawskiej".
Po dotarciu do Koluszek obieramy kurs na Regny. Pedałujemy drogą woj. nr 715 do Budziszewic.

Potem do wsi Rękawiec, a stamtąd do sioła o nazwie Nowiny w gminie Żelechlinek. Takie są na dziś NOWINY Mr SCOTT'a : to już moja 544. wycieczka po regionie łódzkim !!!
Po dojechaniu do Czerniewic, kierujemy się do wsi Lechów i przechodzimy kładką nad trasą S-8.
Jedziemy na południe od kładki wzdłuż trasy szybkiego ruchu S-8.
Po pięciu minutach skręcamy w lewo w dojazd pożarowy nr 5.
Jest to rewelacyjna droga asfaltowa, która prowadzi przez Lasy Spalskie do wsi Konewka. Po tej trasie przebiega m.in. zielony, rowerowy szlak "Przez Puszczę Pilicką".
Dojeżdżamy do Rezerwatu Przyrody "Gać Spalska".
Obejmuje on fragment doliny rzeki Gać (dopływ Pilicy) o długości blisko 8 km, między miejscowościami Jasień i Spała. 
Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych naturalnie wykształconych zespołów roślinnych (głównie łęgu jesionowo - olszowego i olsu porzeczkowego), związanych ze śródleśną rzeką nizinną oraz stanowisk chronionych i rzadkich roślin i zwierząt. 
Z tego dojazdu pożarowego nr 5, korzystają także chętnie rolkarze i wrotkarze.
Dojeżdżamy do stawu o nazwie "Wojcieszek", który znajduje się mniej więcej w środkowej części rezerwatu (po lewej stronie od dojazdu poż. nr 5).
Malowniczo położony staw powstał w wyniku spiętrzenia wody rzeki Gać betonowym jazem.
Asfalt na drodze pożarowej nr 5 ułożono na początku lat 70-tych specjalnie dla wygody I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka, który dojeżdżał tą drogą do swojej ściśle tajnej rezydencji w Konewce (obiekt już nie istnieje).
W Konewce skręcamy na wschód i jedziemy do wsi Królowa Wola.
Mijanka z kolarzami trenującymi na odcinku Poświętne - Królowa Wola. Szerokości panowie i niech łyda podaje !!!
Inowłódz - chwila postoju na moście nad rzeką Pilicą.
Pilica w Inowłodzu. Letnie wakacje spędzał tu Julian Tuwim, który w swoich utworach wysławiał atrakcyjność krajobrazową i kulturową tego regionu.  
Inowłódz i tablica "z wami zmieniamy łódzkie" przy wyremontowanej drodze woj. nr 726.
Z Inowłodza do Opoczna jest tylko 16 km. Tak więc cel dzisiejszej wycieczki jest już bardzo blisko !
Wyjeżdżamy z Inowłodza drogą rowerową, która biegnie wzdłuż DW 726. Ustawiony jest przy niej nowy witacz z sylwetką rycerza i pieczęcią "Inowłódz 950 lat". Autorem jest znany artysta Jarosław Luteracki, który wykonał projekt i podjął się jego realizacji.
Tu obok ustawiony jest pomnik "Miejsce uświęcone krwią Polaków Kraśnicy i okolic bestialsko pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w dn. 2.VIII.1944 r. Społeczeństwo Ziemi Opoczyńskiej 1964 r.".
Ta super droga rowerowa ciągnie się przez Spalski Park Krajobrazowy.
W połowie drogi z Inowłodza do wsi Dęborzeczka, ustawiony jest drogowskaz z napisem "Kapliczka Giełzów".
Do kapliczki prowadzi dobrze utwardzona, leśna drożyna.
Bardzo ciekawa jest historia tej kapliczki. Za czasów króla Stefana Batorego w tym lesie istniała wioska Giełzów, gdzie na jednym z przydrożnych drzew zawieszony był obraz Matki Boskiej Bolesnej. Szczególne posłuszeństwo dla tego obrazu miał pewien pobożny mieszczanin Inowłodzki o nazwisku Kulesza, który przychodził tu codziennie na modlitwy. Pewnego dnia gdy wracał z modlitwy schwytali go jako podejrzanego włóczęgę żołnierze stojący w Giełzowie. Gdy na prośby i tłumaczenia uwolnić go nie chcieli Kulesza zagroził żołnierzom karą boską. Szydzili sobie z tego i tym bardziej uwolnić go nie chcieli. Tymczasem jak wyjeżdżali z nim z Giełzowa, z konia spadł oficer i złamał sobie nogę.
Za radą Kuleszy zaniesiono go przed obraz i gdzie cudownie został uzdrowiony. Oficer hojnie wynagrodziwszy mieszczanina kazał go natychmiast uwolnić. Od tej pory zaczęły dziać się liczne cuda. Pobudzeni nimi mieszkańcy Inowłodza wystawili w lesie przy drodze niewielką kapliczkę. 
Tabliczka na kapliczce : "Fundator i budowniczy Mizerski Adam Inowłódz III-V 1956 rok".
Obok kapliczki wybudowano też dom, w którym przez dłuższy czas mieszkali pustelnicy ze zgromadzenia OO. Franciszkanów. Ostatnim z nich był Franciszek Królikowski zmarły w roku 1796, który pochowany został w lesie obok tej kapliczki.
Wracamy do DW 726 i jedziemy do końca drogi rowerowej. Ustawiona jest tam tablica z informacją dot. wykorzystania dofinansowania z UE podczas remontu tej ważnej arterii.
Podjeżdżamy na wiadukt nad linią kolejową z Tomaszowa Maz. do Drzewicy.
Za wsią Dęba Opoczyńska trafiamy na kolejne ciekawe miejsce. Blisko DW 726 ustawiony jest obelisk z tablicą pamięci.
"W tym miejscu pod Dębą Opoczyńską 10 września 1939 roku poległ bohaterską śmiercią w obronie Ojczyzny kpr. pchor. Władysław Dawgiert żołnierz 77 PP 19 DP Armii "Prusy" pośmiertnie odznaczony Krzyżem Walecznych (spoczął w mogile wojennej na cmentarzu w Kraśnicy). W czasie walki został zlikwidowany Generalny Inspektor Żandarmerii III Rzeszy generał SS i policji Wilhelm von Roettig odpowiedzialny za krwawy terror wobec Polaków na Górnym Śląsku w pierwszych dniach września 1939. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, mieszkańcy Gminy Poświętne 2014 r.".
Jedziemy dalej po DW nr 726.
Przy rozjeździe do wsi Libiszów Kolonia ustawiona jest kapliczka. Posiada napis na cokole : "Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża rodzicielko ! Fondator tej figury Paweł Małocha 1907 r.".
Pedałujemy dalej do wiaduktu nad Centralną Magistralą Kolejową.
Potem jeszcze 2 km szybkiej jazdy i meldujemy się w Opocznie. Rozpoczynam zwiedzanie !
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie ul. Rolna 1.
Przed strażnicą ustawiona jest "Figura postawiona z inicjatywy ks. Leszka Sokoła kapelana strażaków PSP i OSP Powiatu Opoczyńskiego oraz licznych sponsorów i ludzi dobrej woli. Poświęcona w obecności 150 księży kapelanów strażaków z całej Polski, gości władz samorządowych, województwa, powiatu i gminy, podczas XIII Ogólnopolskich Rekolekcji księży kapelanów strażaków RP. Opoczno 16.09.2008 r. godz. 12.30".
Nowoczesny budynek Starostwa Powiatowego w Opocznie ul. Kwiatowa 1a.
W skład powiatu wchodzą gminy miejsko-wiejskie : Drzewica i Opoczno, gminy wiejskie : Białaczów, Mniszków, Paradyż, Poświętne, Sławno, Żarnów oraz miasta Drzewica i Opoczno. Powiat zamieszkuje ponad 76.000 osób.
Pegaz - rzeźba przedstawiająca konia ze skrzydłami. To jeden z symboli Opoczna. Jest to dzieło artysty Jerzego Sikorskiego.
Miejski Dom Kultury w Opocznie ul. Biernackiego 4.
Kryta pływalnia "Opoczyńska Fala" ul. Biernackiego 4a.
 
Fontanna na Placu Kościuszki.
Pomnik Tadeusza Kościuszki.
Pomnik został odsłonięty 17 października 1917 r. w setną rocznicę śmierci Naczelnika. Do 1917 r. na miejscu tym znajdował się pomnik wdzięczności dla cara z 1908 roku.
Plac Kościuszki to dawny rynek starego miasta.
Dom „Esterki” w Opocznie Plac Kościuszki 15 - Biblioteka Miejska im. Stefana JanasaTradycja ustna przekazywana z pokolenia na pokolenie wiąże powstanie domu z legendarną ukochaną króla Kazimierza Wielkiego Żydówka Esterą.
Tablica na budynku ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Dom "Esterki" to obiekt zabytkowy, który posiada XVI-wieczny rodowód. W czasie powstania styczniowego w piwnicach mieściło się więzienie dla powstańców. Wspomina o nim m. in. nasz słynny pisarz Stefan Żeromski w powieści „Wierna rzeka". 
Tablica na budynku "Pamięci Powstańców Styczniowych więzionych w tym gmachu w latach 1863-1865, straconych na szubienicy, zesłanych na Syberię przez zaborców rosyjskich. W hołdzie - rodacy Opoczno 2005".
Obok biblioteki ustawiona jest ławeczka i przeszklona szafka z książkami "Książki 24h". Jest do niej swobodny dostęp przez całą dobę.
Można sobie usiąść na ławce, poczytać i przestać martwić się o ziemskie sprawy. Bowiem "Kto czyta książki, żyje podwójnie. Umberto Eco" - taki napis widnieje na ławeczce.
Spodobała mi się ta mądra myśl, więc przysiadłem na ławce i przeczytałem w trymiga o historii Opoczna ☺
Rowerzysta siedzący na opoczyńskim rynku i do tego czytający książkę ? To wzbudziło zainteresowanie dwóch miejscowych gospodyń, które akurat zmierzały w kierunku kościoła.
Porozmawialiśmy dobry kwadrans, wymieniając uwagi na życiowe tematy.
Panie były pod wielkim wrażeniem, że przyjechałem do Opoczna na rowerze ! Serdecznie pozdrawiam !!! 
 Kościół p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Opocznie ul. Kościelna 2.
Jego budowę przeprowadzono w latach 1934-1945 wg projektu arch. Jerzego Struszkiewicza. Wtedy kościół nosił wezwanie św. Antoniego Padewskiego.
Na murach Domu Bożego zawieszone są pamiątkowe tablice : "W hołdzie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lechowi Kaczyńskiemu, jego małżonce Marii, Prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu - honorowemu Obywatelowi Opoczna oraz wszystkim ofiarom tragedii smoleńskiej mieszkańcy Powiatu Opoczyńskiego. Akcja katolicka 10.04.2011 r.".
"W roku wielkiego Jubileuszu Janowi Pawłowi II Honorowemu Obywatelowi Miasta Opoczna wdzięczni parafianie i mieszkańcy. A.D. 04.XI.2000".
"Wkraczając z trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa Bogu wszechmogącemu Jego synowi odkupiciela człowieka i Duchowi Świętemu w XX roku pontyfikatu Jana Pawła II na wieczną pamiątkę tę tablicę ofiarują Ewa z d. Starzy, Stanisław, Zdzisław, Wiesław Suskiewicz. Bóg zapłać 19997 r.".
"Dusze sprawiedliwych w ręku Boga. Partyzantom z Oddziału Lotniczego "Henryka" 25 PP-AK oraz mieszkańcom Ziemi Opoczyńskiej poległym i zamordowanym przez najeźdźców w latach 1939-45 w hołdzie kapitan Henryk Furmańczyk i partyzanci VII-1989".
Przy parafii pracują siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej.
W 1960-1962 roku w 1000-lecie państwa polskiego ściany kościoła ozdobiły freski wykonane przez Stefana Macieja Makarewicza.
W ołtarzu głównym umieszczona jest rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa oraz postacie czterech ewangelistów.
Do najciekawszych zabytków kościoła należy późnogotycka, wykonana z piaskowca chrzcielnica pochodząca z poł. XV wieku.
Na ścianach kaplicy Matki Bożej znajdują się dwa późnorenesansowe nagrobki – Adama z Bnina Śmigielskiego i Piotra Załuskiego. Z epoki późnego renesansu pochodzi marmurowy nagrobek Piotra Załuskiego, chorążego ziemi rawskiej ukazujący rycerza w zbroi oraz marmurowy nagrobek Jerzego Karwickiego i Anny z Podlodowskich Karwickiej wykonany w 1623 roku.
Pamiątkowa tablica dot. konsekracji kościoła, która odbyła się w 1949 r. na polecenie biskupa Jana Kantego Lorka. 
Jedna ze stacji Drogi Krzyżowej "Św. Weronika ociera twarz Jezusowi".
Miejsce pamięci pt. "Opoczyńska golgota wschodu".
Bogato zdobione, nowe wrota wejściowe do Domu Pana,
Figura Matki Boskiej na placu przykościelnym.
Tablice pamięci na wschodniej ścianie świątyni (w XXV rocznicę powstania "Solidarności", żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego, księdza Jerzego Popiełuszki i 50. rocznicy Ślubów Jasnogórskich).
Współczesna świątynia została dobudowana do prezbiterium starego kościoła. Obecnie jest to kaplica Matki Bożej. 
Tablica epitafijna poświęcona Helenie z Błońskich Karwickiej, która zmarła w 1829 roku.
Tablica poświęcona Halinie z Łąckich, dziedziczce dóbr Januszewice pod Opocznem, która zmarła w dniu 16.09.1989 roku.
Tablica epitafijna dedykowana Sabinowi Sierawskiemu, który zmarł w 1841 roku.
Tablica na murze kaplicy z 1900 roku na pamiątkę nowego stulecia.
Nad wejściem do plebanii wmurowana jest kamienna płyta pochodząca z poł. XVII wieku. Płyta posiada ozdobne zwieńczenia z herbami Dębno i Lewart w kartuszach. Pośrodku widnieje tablica żeliwna z napisem informującym o fundacji plebanii przez Jana Alberta Liwskiego, proboszcza opoczyńskiego. Na płycie umieszczono kamień z Orłem Białym i herbem Wazów.
Na placu przykościelnym stoi zabytkowa dzwonnica, zbudowana w pierwszej poł. XIX wieku.
Tablice epitafijne na ścianie dzwonnicy.
Targowisko Miejskie w Opocznie.
Urząd Miejski ul. Staromiejska 6.
Pałacyk został wybudowany przez właścicieli fabryki ceramicznej J. Dziewulskiego i braci Lange. Początkowo pełnił funkcje mieszkalne i stanowił siedzibę biura fabryki, która znajdowała się obok na ul. Staromiejskiej.
Zabytkowy herb Opoczna na murze urzędu.
Małomiasteczkowa zabudowa na ul. Staromiejskiej.
Pomnik Nieznanego Żołnierza na placu Zamkowym. Ufundowany został w latach 20-tych XX w. dla upamiętnienia wszystkich Polaków walczących w latach 1914 -1920 o niepodległość Polski. Pomnik projektował inżynier Nejman, pracownik starostwa opoczyńskiego. 
Na cokole pomnika od strony południowej widnieje napis „1914 - 1920", natomiast od drugiej strony „1939 - 1945 Poległym za Ojczyznę Mieszkańcom Ziemi Opoczyńskiej".
Zamek Kazimierza Wielkiego w Opocznie - obecnie siedziba Muzeum Regionalnego. 
Zamek zbudował w połowie XIX w. król Kazimierz Wielki. W XVI w. był zniszczony, a przed rokiem 1620 częściowo odbudowany. W 1655 r. został zburzony przez Szwedów i pozostał w ruinie do lat 70. XIX wieku. 
W latach 1875-1878 został gruntownie odbudowany, a w 1927 r. odrestaurowany w stylu neorenesansowym. Od 1976 r. mieści się w nim Muzeum Regionalne.
Obok zamku ustawiona jest tablica edukacyjna dot. dawnej cerkwi w Opocznie.
Naprzeciwko zamku przy ul.17 stycznia, znajduje się skwer im. Kazimierza Wielkiego. W jego środkowej części ustawione są dwie rzeźby : króla Kazimierza Wielkiego oraz średniowiecznego rycerza.
Mural kibiców RTS Widzew Łódź przy skwerze z napisem "1284-2014 Wczoraj my, dzisiaj oni tworzą historię tego miasta".
Plac Zamkowy w Opocznie.
Pomnik na Placu Strażackim, którego autorem jest artysta plastyk Mirosław Struzik. Swoją formą przypomina rotundę, co wg autora ma kojarzyć to miejsce ze "świątynią" pamięci i wolności. 
Znajdą się na nim napisy nawiązujące do najważniejszych wydarzeń z historii naszego kraju oraz dedykacja : "Wieczna pamięć ! Mieszkańcom Ziemi Opoczyńskiej zamordowanym w więzieniach, obozach i łagrach, walczącym o wolną i niepodległą Polskę, za przelaną krew i doznane cierpienia - Opocznianie 2010".
Remiza strażacka OSP Opoczno.
Most nad rzeką Wąglanka przy ul. gen. Bończy-Załęskiego.
Wąglanka to lewy dopływ Drzewiczki o długości 40,2 km.
Budynek nad rzeką i mural "Opoczyńscy patrioci".
"Ketlon" - chińskie centrum handlowe przy ul. 17 Stycznia 29a.
Zalew opoczyński pomiędzy ulicami Wałową, Generała Kazimierza Bończy-Załęckiego, Stefana Starzyńskiego i torowiskiem linii kolejowej Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko-Kamienna.
Mr SCOTT nad zalewem "Tulipan" w Opocznie.
Akwen utworzony został z wód rzeki Drzewiczki w latach 70. XX wieku.
Historyczna zabudowa na ul. Szewskiej.
Zabytkowa figura "Jezus Frasobliwy" wbudowana w kamienny parkan kościoła.
Kapliczka przy zbiegu ul. Moniuszki z ul. Kolomurną z napisem na cokole "Fundatorzy Miasta Opoczno Obywatele na chwałę Bożą 1933 r.".
Cmentarz parafialny św. Marii Magdaleny w Opocznie.
Tablica z napisem "Przechodniu wspomnij, że już niedaleko ta sama przyszłość wieczności cię czeka" i historią cmentarza św. Marii Magdaleny, który powstał w "Starym Opocznie" w XI wieku.
Grobowiec rodziny Bernackich.
Grobowiec z czarnego marmuru - miejsce wiecznego spoczynku księży opoczyńskich. Pochowany tutaj został m.in. "Ksiądz prałat Władysław Gąsiorowski budowniczy kościoła św. Bartłomieja, proboszcz i dziekan opoczyński w latach 1933-1954, żył lat 76, zm. 06.09.1954". 
"Ś.P. Jan Zdrojewski ur. 1881-1971 Naczelnik OSP".
Kaplica cmentarna - kościół św. Marii Magdaleny, który powstał w XVIII wieku.
"Po cnotliwej kobiecie cóż pamiątką całą pamięć jey cnót garść ziemi to co zostało. Mąż żonie Juliannie z Dalkiewiczów Rubinkiewiczowey zmarłey dnia 8 lutego 1851 r.".
Ś.P. Cześć bohaterom Miasta i Powiatu Opoczyńskiego pomordowanym przez siepaczy hitlerowskich w więzieniach i obozach koncentracyjnych. Żony, mężowie, dzieci, rodziny i koledzy".
Trzy krzyże i tablice pamięci : "Zamordowani i zaginieni na terenie Związku Sowieckiego w czasie drugiej wojny światowej".
"W hołdzie polskim jeńcom wojennym zamordowanym przez NKWD i zaginionym na terenie Związku Sowieckiego w czasie drugiej wojny światowej. Mieszkańcy Gminy Opoczno".
"Oficerowie Wojska Polskiego jeńcy obozu specjalnego w Kozielsku zamordowani w 194- r. przez NKWD w Katyniu spoczywający na polskim cmentarzu wojennym w Katyniu" i nazwiska 19. osób.
"Ś.P. Ignacy Zakrzewski Burmistrz Miasta Opoczna żył lat 46 rozstrzelany przez okupanta hitlerowskiego w dniu 11.IX.1939 roku".
"D.O.M. Ś.P. Ks. Kan. Jan Nepomucen Tomaszewski proboszcz i dziekan opoczyński w 1826-1845, ur. 1775 r., zm. 28.IX.1845 r. Pragnął być deptany po śmierci. Żyjesz w naszej modlitewnej pamięci. Pokój Twoim prochom. Wdzięczni parafianie 2002 r.".
"Cieniom Franciszka Ziemińskiego Naczelnika Ptu: Opoczyńskiego w wieku lat 65. d. 4 listopada 1848 r. zmarłego. Pozostała żona z dziećmi kładąc ten pomnik w dowód przywiązania i żalu proszą o westchnienie do Boga".
"Ś.P. Ksiądz Wojciech Drążkiewicz kanonik honorowy, proboszcz i dziekan opoczyński żył l. 55 umarł d. 21 września 1873 r. Prosi o Zdrowaś Marya".
"D.O.M. Ś.P. Józef Kędzierski dziekan i proboszcz ur. 4 mar. 1835, zm. 3 stycz. 1896". 
Grobowiec rodziny Libiszowskich - właścicieli dóbr Mroczków.
Wokół kaplicy cmentarnej znajduje się wiele zabytkowych nagrobków.
"Ś.P. Hipolit Łącki obywatel ziemski żył lat 73, zm. 19 października 1901 r.". 
Emilia Perzyńska - zmarła 27.12.1856 roku.
Grobowiec rodziny Łąckich z 1910 roku.
Figura Matki Boskiej na mogile Wiktorii Ciesielskiej, która zmarła w 1912 roku.
"Tu spoczywają żołnierze Wojska Polskiego Armii Prusy polegli w walce z niemieckim najeźdźcą we wrześniu 1939 roku".
"Ś.P. Józef Bartos lat 21 z Łodzi, Henryk Dąbrowski lat 19 z Łowicza, zginęli 13 lipca 1940 roku z rąk niemieckiego okupanta na stacji kolejowej w Opocznie".
"Wiktoryn Prawdzic Rudzki ziemianin pow. opoczyńskiego".
Cmentarz św. Marii Magdaleny w Opocznie, to wielka księga historii miasta wyryta na kamieniach nagrobnych.
"Kazimierz Zygmunt Michałowicz ochotnik W. Polskich podof. 23 p.p. uczeń VIII kl. Gimnazjum Filologicznego w Łodzi. Zmarł 1919 r. przeżywszy lat 20".
Wielki krzyż z 1927 r. na grobie Zygmunta Ryszarda Kaczyńskiego - ucznia gimnazjum w Końskich.
Figura anioła na grobie rodziny Fijałkiewiczów.
"Ś.P. Piotr Kulis powstaniec 1863 r. żył lat 90, zmarł 10.II.1932 r. Prosi o Zdrowaś Maria".
Grobowiec rodziny Madejskich, gdzie spoczywa mi.in. ksiądz Jan Wolski proboszcz Parafii Skrzyńsko.
Grobowiec rodziny Borkowskich.
Grobowiec rodziny Kunkiel vel Kunkel.
Grobowiec rodziny Postupolskich z 1895 roku.
"Sylwester Czermiński regent Powiatu Opoczyńskiego przeżył lat wieku 69, zakończył życie d. 31 grudnia 1865 r.".
Grób rodziny Mantorskich.
Grób Duninów Karwickich - dziedziców dóbr Karwice.
Penetracja starych cmentarzy, to dla mnie bardzo frapujące i niezwykłe zajęcie !
Po zwiedzeniu nekropolii wracam do poznawania miasta Opoczno. Zespół Szkół Samorządowych Nr 2 ul. Włodzimierza Perzyńskiego. 
Tablica pamięci dot. absolwenta miejscowej szkoły chor. Władysława Majchrzaka, pilota słynnej formacji myśliwskiej RAF z czasów II wojny światowej.
Pomnik pisarza Włodzimierza Perzyńskiego, który urodził się w Opocznie w 1877 roku.
"Społem" Opoczno - pawilon handlowy na Placu Kilińskiego.
Tablica upamiętniająca likwidację opoczyńskiego getta w 1942 roku.
Kapliczka na Placu Kilińskiego.
Kapliczka przy ul. Piotrkowskiej z 1908 roku.
Kapliczka słupowa z 1862 roku na ul. Piotrkowskiej 59a.
Opoczno "Stacja Biznes" ul. Piotrkowska 70.
Zabytkowy drewniak z przeszkloną werandą przy ul. Piotrkowskiej 68.
Firma "Opoczno" przy ul. Przemysłowej 5 - najbardziej uznana polska marka płytek ceramicznych. Lider w kreowaniu trendów we wzornictwie wykończenia i wyposażenia wnętrz.
Wątpliwej urody blok mieszkalny przy ul. Powstańców Wielkopolskich.
Klasyczny przypadek "Polisz Arkitekczer" - największy kit opoczyńskiej architektury przy ul. Długiej.
Wiadukt Centralnej Magistrali Kolejowej nad ul. Piotrkowską.
Zakład produkcyjny "Śląsk" fabryki płytek ceramicznych "Opoczno" ul. Piotrkowska 242.
Dojeżdżamy do ronda, gdzie jest zjazd na drogę krajową nr 12 (obowiązuje zakaz jazdy rowerem).
Wyjeżdżamy na drogę woj. nr 713 i opuszczamy miasto Opoczno.
POWRÓT  DO  ŁODZI
Do Łodzi jeszcze ponad 80 km, tak więc zabieramy się do ostrego pedałowania. Jedziemy przez Januszewice, Gawrony i Kunice.
Kunice - panorama na szkołę i kościół (zobacz więcej WYCIECZKA Nr 273).
Z Kunic kierujemy się do Sławna.
Potem pedałujemy przez Wygnanów i Celestynów do wsi Unewel.
Konrad "Siwy koń" dyktuje mocne tempo, ale Mr SCOTT to twardy zawodnik i cały czas "trzymam koło" ! Błyskawicznie docieramy do wsi Twarda (zobacz WYCIECZKA Nr 256).
A na trasie do Smardzewic wielka niespodzianka ! Na spotkanie z nami przyjechał z Łodzi Bernard "Rockrider" !!!
Jakieś sprawy prywatne sprawiły, że nie mógł dzisiaj rano wyruszyć z nami na wycieczkę do Opoczna. W radosnym nastroju docieramy na tamę Zalewu Sulejowskiego, gdzie robimy sobie pamiątkową fotkę. KAMANDA Mr SCOTT w komplecie !!!
Rzeka Pilica w Smardzewicach.
Pod sklepem we wsi Młoszów. Coś ten Bernard dzisiaj jakiś dziwny... Żółta kurtka, adidasy i do tego na pożyczonym rowerze od nieznanego nam kolegi.  
Ruszamy dalej na trasę. Przez Wolbórz i Będków docieramy nad zalew w Kotlinach. Przez całą drogę jadę sam za Konradem i Bernardem, którzy cieszą się wspólną jazdą. Prawda jest taka, że jestem od nich dużo starszy i słabszy, więc nic dziwnego, że zawsze trzymają się razem... 😭

 
Czas szybko biegnie i około godz. 22:22 dojeżdżamy na dworzec kolejowy Łódź Chojny. Tu kończymy dzisiejszą przygodę. Dzięki Konrad za super wypad do Opoczna ! Dzięki Bernard za towarzystwo na trasie Smardzewice-Łódź i do następnego spotkania !!!
Spokojnym tempem wracam do domu i cieszę się, że poznałem wreszcie Opoczno - kolejne miasto w regionie łódzkim - mojej małej Ojczyźnie 💘

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger