Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach. Znajdziesz tu opis trasy, zdjęcia miejsc, ludzi i zdarzeń oraz krótkie filmy.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 54 "Górka Pabianicka"

TRASA : Łódź (Gdańska, Kopernika, Żeromskiego, al.Politechniki, Rondo Lotników Lwowskich, Pabianicka) - Ksawerów (Mały Skręt, Zachodnia, Szkolna, Rypułtowicka) - Pabianice (Konstantynowska, Partyzancka, Lutomierska) - Szynkielew - Górka Pabianicka - Gorzew - Łódź (Maratońska, Wróblewskiego, al.Jana Pawła, al.Mickiewicza, Piotrkowska) 
[10.12.2011. - 40,4 km, 21,9 km/h, 1:50:43h]                      
Mr SCOTT jedzie do  ... Górki Pabianickiej !!! Trasa WYCIECZKI Nr 54 (-:
Już grudzień, a Mr SCOTT ciągle na trasie ! Krótką przejażdżkę do Górki Pabianickiej zaczynam na ulicy Gdańskiej 107. Znajduje się tu piękna willa wybudowana latach 1910-1911.
Od 1994 roku mieści się w niej Katedra Badań Niemcoznawczych Uniwersytetu Łódzkiego. Willa została wybudowana przez niemieckie Towarzystwo Oświetlenia Elektrycznego, z przeznaczeniem dla dyrektora elektrowni.
W latach powojennych w willi Edwarda Ulmana, mieścił się pałac ślubów dla dzielnicy Łódź Polesie.
Willa prezentuje się wyśmienicie ! Swoim niepowtarzalnym stylem nawiązuje do secesji wiedeńskiej.
Z ul.Gdańskiej skręcam w prawo w ulicę Kopernika. Mijam Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi, który powstał w 1945 roku.
Zaraz za budynkiem teatru, przy ul.Kopernika 22 znajduje się lecznica dla zwierząt. To zabytkowy budynek powstał w 1894 roku i wówczas znajdowała się tu także kuźnia, w której podkuwano konie. Mr SCOTT "Pod Koniem" (-:
Była to pierwsza w Polsce lecznica dla zwierząt. W 1891 roku założył ją Hugo Warikoff - magister sztuk weterynaryjnych, wspólnie z weterynarzem  miejskim  Alfredem Kwaśniewskim. Jadę dalej i z ul.Kopernika skręcam w lewo.
Ulicą Żeromskiego dojeżdżam do dużego ronda przy al.Mickiewicza. Zatrzymuję się ul.Żeromskiego 96, gdzie znajduje się willa wybudowana w klasycystycznym stylu w 1911 roku.
Jej pierwszymi właścicielami byli łódzcy fabrykanci pochodzenia żydowskiego, produkujący wstążki, tasiemki i koronki - Waldemar Aronson i Leon Kaffeman. W czasie II wojny światowej w willi stacjonował Wermacht.
W roku 1998 budynek odnowiła łódzka firma "Varitex". Obecnie ma tu swoją siedzibę bank BNP Parisbas.
Przy ul.Żeromskiego 94c oglądam odnowiony w 2009 roku, kompleks fabrycznych budynków. W latach 1911-1912 znajdowała się tu Fabryka Maszyn Tkackich Müller i Seidel, produkująca przede wszystkim części do maszyn włókienniczych.
Po 1945 roku mieściło się tutaj państwowe przedsiębiorstwo "Majed" – Fabryka Maszyn Jedwabniczych. Obiekt odrestaurowała  łódzka firma "Agraf". W "Fabryce" na pięciu piętrach stworzono niezwykle nowoczesne biura. Po lewej stronie budynek dawnej Fabryki Wstążek W. Aronsona i L.Kaffemana.
Jadę teraz na południe miasta al.Politechniki do ulicy Pabianickiej. Przejeżdżam obok wybudowanego w 2010 roku ogromnego "Portu Łódź". To jedno z największych centrów handlowo-usługowo-rozrywkowych w Europie.
Pedałuję drogą krajową nr 14 w stronę Pabianic. Mr SCOTT przy tabliczce "Łódź" na ul.Pabianickiej przy ul.Ksawerowskiej.
Wjeżdżam do Ksawerowa i skręcam w pierwszą ulicę znajdującą się po prawej stronie szosy. To właśnie ul.Ksawerowska, która łączy się z biegnącą na południe ul.Zachodnią. Jadę do krzyżówki z ulicą Szkolną i skręcam na zachód.
Przy ul.Szkolnej 12 znajduje się zabytkowy pałace w Widzewie - dawnej wsi powiatu pabianickiego. Ten wspaniały obiekt zbudowany został w roku 1897 przez fabrykanta Oskara Kindlera. Przepiękna budowla, którą wzniesiono w stylu neorenesansu-francuskiego chateau, przechodzi teraz kompleksową restaurację.
Wracam na szlak i jadę w stronę Pabianic ulicą Rypułtowicką. Potem w prawo w ul.Partyzancką i ul.Lutomierską. Trzeba uważać, bo ruch aut jest dość duży. Opuszczam Pabianice, które gościły już Mr SCOTT'a wcześniej - zobacz WYCIECZKA Nr 24, Nr 27 i Nr 34 (-:
Pędzę do wsi Szynkielew drogą krajową nr 71. W okolicy trwają właśnie prace przy budowie obwodnicy miasta Pabianice. Nie ma lekko, jest trochę "pod górkę"...
Podjeżdżam na wzniesienie i już jestem w Górce Pabianickiej. To jedna z najstarszych wsi na terenie województwa łódzkiego, o której mowa w źródłach pisanych już w 1398 roku ! Mr SCOTT był już tu przejazdem podczas WYCIECZEK Nr 5, Nr 15, Nr 28 i Nr 34 (-:
Za tabliczką rozpoczynam wspaniały zjazd "z górki na pazurki", w kierunku kościoła św. Marcina. Skręcam w prawo i mijam przydrożną kapliczkę z 1914 roku. Wspinam się na jedno z najwyższych wzniesień w okolicach Łodzi. Na wzgórzu odbijam w lewo na północ.
Przede mną jedno z ulubionych miejsc chyba wszystkich rowerzystów - długi, fantastyczny zjazd z górki do wsi Gorzew ! Można tu rozwijać zawrotne prędkości ! Mr SCOTT odnotował dziś na swoim liczniku tylko 51,6 km/h... (-:
Gnam w stronę wjazdu do Łodzi od strony rzeki Ner. Dojeżdżam do ul.Sanitariuszek, a potem skręcam w ul.Maratońską. Potem jadę do al.Jana Pawła II i al.Mickiewicza.
Pomykam ścieżką rowerową wzdłuż Parku im.Poniatowskiego. Spoglądam na powstający przy ul.Łąkowej 29 hotel "DoubleTree by Hilton". Widać wyraźnie, że budowlańcy mają już zdecydowanie "z górki".
Krótki wypad na Górkę Pabianicką kończę na Piotrkowskiej - reprezentacyjnej ulicy Łodzi. Zaglądam pod gmach Urzędu Miasta, pod którym ustawiona jest "Ławeczka Tuwima". To pomnik urodzonego w Łodzi wielkiego polskiego poety Juliana Tuwima, odsłonięty 10 kwietnia 1999 roku.
Pomnik stoi przed wybudowanym w 1882 roku pałacem barona Juliusza Heinzla - wielkiego fabrykanta łódzkiego. Mr SCOTT pod Ławeczką Tuwima.
Jedę dalej w stronę Placu Wolności. Przy ul.Piotrkowskiej 87, od 2009 roku stoi pomnik Misia Colargola - bohatera animowanego serialu dla dzieci, stworzonego w łódzkim Studiu Małych Form Filmowych "Semafor". Miś Uszatek pokazuje : to jest Mr SCOTT (-:
Po przeciwnej stronie ulicy zachwyca niedawno pieczołowicie odrestaurowana "Kamienica pod Gutenbergiem ". Ta eklektyczna budowla powstała w roku 1896. Sfinansował jej budowę Johann Petersilge - niemiecki drukarz i założyciel pierwszej łódzkiej gazety "Łódzkie Ogłoszenia - Łodźer Anzeiger".
W 2011 roku ukończono generalny remont elewacji tej okazałej kamienicy; Kiedyś znajdowała się w niej siedziba Stronnictwa Narodowego. Mr SCOTT pod pamiątkową tablicą.
Kilkanaście metrów dalej ustawiony jest "Fortepian Rubinsteina". To pomnik Artura Rubinsteina - rodowitego łodzianina, światowej sławy pianisty. Oczywiście obok stoi niezwykle muzykalny Mr SCOTT.
Pomnik odsłonięto 23 września 2000 r. przed kamienicą przy ul.Piotrkowskiej 74, w której genialny wirtuoz mieszkał przez krótki okres swego życia. Mr SCOTT pod pamiątkową tablicą.
           
Kamienicę wybudowano pod koniec lat 80-tych XIX wieku. Tak kończy się dzisiejsza przejażdżka do Górki Pabianickiej, na którą Mr SCOTT pewnie jeszcze nie raz wjedzie (-:

1 komentarz:

  1. Sensacyjne odkrycie !!! http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/733371,sensacyjne-odkrycie-wiemy-kto-wybudowal-wille-przy-zeromskiego-w-lodzi,id,t.html

    OdpowiedzUsuń

Blog zdobył uznanie :
- Centrum Informacji Turystycznej Urzędu Miasta Łodzi i polecany jest w zakładce "Ciekawe strony".
- Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego i polecany jest na Portalu Turystycznym Województwa Łódzkiego.
- Towarzystwa Ochrony Krajobrazu w Łodzi i polecany jest w zakładce "Ciekawe strony".
Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger