Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach. Znajdziesz tu opis trasy, zdjęcia miejsc, ludzi i zdarzeń oraz krótkie filmy.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 11 "Popielawy"

TRASA : Rokiciny Kolonia - Kolonia Łaznów - Prażki - Będków - Rosocha - Wykno - Rudnik - Kolonia Olszowa - Olszowa - Popielawy Poprzeczne - Popielawy - Łaznów - Rokiciny - Rokiciny Kolonia 
[11.06.2011. -  42,2 km, 22,3 km/h, 1:53:39 h] 
Mr SCOTT jedzie do ... Popielaw !!! Trasa WYCIECZKI Nr 11 (-:
Na kolejną wyprawę wyruszam spod rokicińskiego Starego Zajazdu. Przecinam jezdnię trasy nr 713 i jadę na południe wzdłuż torów kolejowych. Opuszczam Kolonię Rokiciny, jadąc cały czas prosto ul.Kolejową.
Początek wycieczki wymarzony ! Równa droga prowadząca z górki. Szybko dojeżdżam do Koloni Łaznów. Na następnej krzyżówce skręcam w lewo.
Przez tę rolniczą osadę jadę najpierw cały czas prosto, uważając na liczne dziury i koleiny, a dalej w prawo w stronę torów kolejowych. Przed przejazdem skręcam w lewo.
Jadę prosto ignorując skręt w lewo - jest asfalt, ale to droga bez wylotu. Kilkadziesiąt metrów poruszam się piaszczystą drogą i skręcam na wschód. Rozpoczynam fantastyczny zjazd przez wieś Prażki. Jedzie się wyśmienicie ! Mijam budynek dawnej szkoły i remizę strażacką. Na krzyżówce z kapliczką skręcam na wschód.
Po chwili dojeżdżam do drogi wojewódzkiej nr 716 i wjeżdżam do Będkowa.
Piękną trasą docieram do zabytkowego Kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny, który zbudowano w 1462 roku ! Za kościołem skręcam w lewo na Ujazd.
Jadę prostą drogą do wsi Rosocha.
Oglądam tam drewniany Kościół p.w. Świętego Zygmunta, który zbudowany został w 1762 roku.
Wkraczam do kolejnej wsi - to Wykno. Równa i prosta droga szybko przenosi mnie do...
... wsi Rudnik. 
Mocno naciskam na pedały i za moment wjeżdżam do Koloni Olszowa.
Na rozwidleniu dróg skręcam w lewo na Popielawy - jak pokazuje Mr SCOTT.
Przede mną wieś Olszowa. Jadę przez sam środek tej rolniczej osady, a na pierwszej krzyżówce skręcam w prawo. Nie jest lekko, bo droga prowadzi pod górkę...
Jednak nie ma co narzekać, bo to przepiękna okolica - wokół żyzne, zielone pola i orzeźwiające wiejskie powietrze. Jestem wreszcie w Popielawach !
Ciągle jadę pod górkę, przyglądając się zadbanym domostwom Popielaw Poprzecznych. Docieram do trasy nr 713 Tomaszów Maz. - Łódź i przed nią skręcam w lewo - na zachód. To chyba jedna z najdłuższych osad w Polsce (wzdłuż drogi stoi około 190 domów), rozsławiona przez znanego polskiego reżysera Jana Jakuba Kolskiego, który nakręcił tu film "Historia kina w Popielawach".

W końcu dojeżdżam do wsi Łaznów. Przeszłość Łaznowa sięga w bardzo odległe czasy. W dokumentach występuje on już w 1374 roku !
We wsi znajduje się zabytkowy kościół drewniany wystawiony w latach 1755–1756. Kościół jest malowniczo położony na lekkim wzniesieniu, pośród wiekowych drzew.
Opuszczam Łaznów i kieruję się na północ w stronę starych Rokicin. Najstarsze wzmianki pisane o Rokicinach pochodzą z 1506 roku !
Jadę drogą nr 716 do niedawno wybudowanego pięknego ronda i kieruję się dalej prosto - na Koluszki.
Droga przez Rokiciny jest równa i łatwa do przejechania, ale należy jej raczej unikać w dni powszednie (dość duży ruch samochodów ciężarowych). Na krzyżówce skręcam w lewo - jak pokazuje Mr SCOTT.

Piękną drogą przez las wracam do Koloni Rokiciny
Jak zwykle była to cudowna i pouczająca wycieczka rowerowa  (-:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blog zdobył uznanie :
- Centrum Informacji Turystycznej Urzędu Miasta Łodzi i polecany jest w zakładce "Ciekawe strony".
- Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego i polecany jest na Portalu Turystycznym Województwa Łódzkiego.
- Towarzystwa Ochrony Krajobrazu w Łodzi i polecany jest w zakładce "Ciekawe strony".
Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger