Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 499 - Sulmierzyce

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE 
Łódź - Ksawerów - Pabianice - Chechło I - Chechło II - Dobroń - Ldzań - Talar - Rokitnica - Gucin - Sowińce - Malenia - Czarny Las - Zelów - Pożdżenice - Krześlów - Wypychów - Podlesie - Lubiec - Zagadki - Grudna - Szczerców - Kozłówki - Brzezie - Stanisławów I - Stanisławów II - Chabielice - Stróża - Wola Wydrzyna - Bogumiłowice - Piekary - Sulmierzyce - Dąbrówka - Chorzenice - Marcinów - Łuszczanowice - Łękińsko - Piaski - Kalisko - Łękawa - Zawadów - Bukowa - Borowa - Bogdanów - Bogdanów Kolonia - Mąkolice - Piekary - Woźniki Kolonia - Woźniki - Żachta - Zaborów - Kamocinek - Szydłów Kolonia - Kamocin - Wola Kamocka - Lutosławice - Rządowe - Mąkoszyn - Wodzin Prywatny - Głuchów - Kruszów - Tuszyn - Rzgów - Starowa Góra - Łódź 
[03.09.2016. - 190,5 km, 24,5 km/h, 7:45:48 h]
ZDJĘCIA                    GPS                 FILMY
Mr SCOTT jedzie do... Sulmierzyc ! Trasa WYCIECZKI Nr 499.
Wakacje szybko minęły i choć zaliczyłem mnóstwo ciekawych przygód, to ciągle mi mało ! Po dwóch dniach odpoczynku ruszam na pierwszą, wrześniową wycieczkę. Zaczynam na ul. Piotrkowskiej przy domu handlowym "Magda".
Takiej okazji nie mogłem przegapić, bowiem od wczoraj stoi tam autokar konferencyjny "MAN Ratio Expositor", który promuje Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
Już w lipcu na łódzkie drogi wyruszył ten niezwykły pojazd i jak do tej pory, pojawił się w bardzo wielu miejscowościach. Akcję prowadzi spółka "Alegria Activity Central Europe", specjalizująca się w tego typu mobilnych kampaniach.
Następnie przemieszczam się na ul. Sienkiewicza, aby obejrzeć najnowszy mural, który powstał na ścianie kamienicy przy ul. Roosevelta 18.
Jest to malowidło pt."Enjoy the silence" - wspólne dzieło łódzkich artystów Sainer i Bezt z Grupy Etam oraz Roberta Procha z Poznania. Mural powstał w ramach projektu UNIQA Art Łódź, organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń.
Obraz jest zderzeniem dwóch form – statycznego przedstawienia ekipy Etam, która odpowiedzialna jest za postać zamyślonego mężczyzny... 
Oraz martwą naturę leżącą na stole z dynamicznym wyobrażeniem psa, utrzymanego w typowej dla Roberta Procha stylistyce.
Malowidło zajęło powierzchnię ponad 700 , a prace nad muralem trwały 8 dni. Etam Cru to autorzy najbardziej znanych łódzkich murali : „Babci z kurką” przy al. Politechniki oraz „Dziewczyny” i turkusowego „Słonia” przy ul. Uniwersyteckiej. Natomiast Robert Proch stworzył w Łodzi mural "Gentryfikacja" przy ul. Legionów 57.
Po obejrzeniu malowidła wracam na ul. Sienkiewicza. "Tunel otwarty", tak więc mogę jechać dalej odkrywać moje niesamowite miasto !
"Szklana" siedziba firmy ubezpieczeniowej "Warta" ul. Brzeźna/Piotrkowska.
Wyremontowana kamienica przy ul. Radwańskiej 8.
Ukwiecony trawnik przy skrzyżowaniu al. Kościuszki z ul. Radwańską.
Bardzo wąska kamienica przy ul. Radwańskiej 18.
Nowe centrum handlowe "Sukcesja" przy al. Politechniki 1.
Aby wydostać się z miasta, kieruję się drogami rowerowymi wzdłuż ul. Pabianickiej. Docieram do Ksawerowa i wyjeżdżam na zaplanowaną trasę. Przede mną daleka droga do miejscowości Sulmierzyce !
NA  TRASIE  DO  SULMIERZYC
Pabianice ul. Piłsudskiego 13/15 - dawna fabryka "PASO" Pabianickie Zakłady Środków Opatrunkowych.
Pabianice ul. Partyzancka 8 - młyn motorowy.
Z Pabianic szybko dojeżdżam do wsi Dobroń. Za remizą strażacką skręcam na Ldzań.
We wsi Czarny Las wyprzedzam rowerzystę z... namiotem na plecach ! To jest dopiero jazda 😅
W Zelowie obieram kurs na Szczerców.
Kolonia Broszęcin - taśmociąg Kopalni Bełchatów nad drogą woj. nr 483.
Wjeżdżam na obszar Powiatu Pajęczańskiego.
Jadę cały czas szerokim poboczem DW 483. Jest to szosa prowadząca bezpośrednio do Częstochowy.
W okolicy wsi Wola Wydrzyna śmigam już po nowej warstwie asfaltu. Dwa kilometry szosy wyremontowano dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej.
Pod szosą przepływa rzeka o nazwie Krętka.
Za mostem rozpoczyna się terytorium dużej wsi Bogumiłowice. Osada została założona w 1361 roku ! 
Kaplica p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Bogumiłowicach.
Odnowiona remiza OSP Bogumiłowice.
W budynku mieście się także świetlica wiejska oraz Stowarzyszenie "Niezniszczalni" w Bogumiłowicach.
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Bogumiłowicach.
"Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Bogumiłowicach. Tablica ufundowana przez mieszkańców obwodu szkolnego 1955-2005. Bogumiłowice 11.09.2005".
Wyjeżdżam z Bogumiłowic szosą prowadzącą na wschód.
Świetlica wiejska we wsi Piekary.
Panorama na Piekary. Na horyzoncie wzgórze zwałowiska zewnętrznego "Pola Szczerców". 
Piekary - skrzyżowanie z szosą na linii Sulmierzyce-Ostrołęka.
Pędzę z górki z zawrotną prędkością i melduję się w Sulmierzycach. Miejscowość położona jest na Wysoczyźnie Bełchatowskiej i wchodzi w skład powiatu pajęczańskiego. Rozpoczynam zwiedzanie !
 
ul.Krasickiego - główna ulica w Sulmierzycach. Znajduje się przy niej ładnie zagospodarowany skwer z potężną akacją.
Fontanna na Placu Kościuszki - dawnym rynku w Sulmierzycach.
Rondo Lecha i Marii Kaczyńskich.
Kapliczka przy rondzie z figurą Jezusa Chrystusa.
Stacje Drogi Krzyżowej przy miejscowym kościele.
Kościół p.w. św. Erazma Biskupa Męczennika w Sulmierzycach. Na filarach bramy wejściowej ustawione są figury Matki Bożej, Jezusa Chrystusa oraz apostołów Piotra i Pawła.
Pierwotny, drewniany kościół parafialny, spalił się w 1800 roku. Natomiast nowy, murowany, w stylu klasycystycznym wybudował właściciel Sulmierzyc - Gabriel Turski w latach 1800-1806.
Ołtarz główny z kopią obrazu Madonny z Dzieciątkiem z Sulmierzyc. Oryginał pochodzący z 1530 roku autorstwa Lucasa Cranacha, został skradziony z kościoła 18 października 1995 roku. Sprawców kradzieży z włamaniem nie ustalono. Był to jeden z najcenniejszych obrazów malarstwa obcego, jaki znajdował się w zbiorach polskich.
Ołtarz boczny prawy z obrazem "Jezu ufam Tobie" oraz portretem Jana Pawła II
Zabytkowa chrzcielnica z końca XIX wieku.
Obraz „Świętej Apolonii” namalowany przez słynnego malarza Wojciecha Gersona.
Obraz Wojciecha Gersona "Przemienienia Pańskiego" w ołtarzu bocznym. 
Płyta epitafijna "Ś.P. Ks. Klemens Smoczyński Proboszcz Sulimierzycki, Kanonik Kol. Kaliskiej przeżywszy lat 71 zm. d. 14 lipca 1918 r. Prosi o Zdrowaś Marja".
Ambona Domu Bożego.
Feretron z obrazem św. Klary.
Zabytkowy konfesjonał z końca XIX stulecia.
"Ś.P. Ks. Tomasz Siwczyński Kanonik Kaliski Proboszcz Sulimierzycki, ur. 1 wrześ. 1837/zm. 26 grud. 1904 r. Gorliwy i pracowity kapłan dla chwały Boga i zbawienia ludzi. Ku wiecznej czci i pamięci wdzięczni parafianie".
"50-lecie kapłaństwa Jana Pawła II i 18 rocznica pontyfikatu. Kombatanci 1996 r.".
"Ś.P. Ks. Fr. Siwczyński Proboszcz Sulimierski Kanonik Kaliski ur. 26 marca 1806, um. 23 marca 1890. Prosi o westchnienie do Boga".
Chór muzyczny i wspaniałe organy świątyni.
Płyta epitafijna właściciela Sulmierzyc Gabriela Turskiego herbu Rogala.
Krucyfiks w ołtarzu bocznym lewym.
"Kościół pod wezwaniem Św. Erazma w Sulmierzycach wybudowany w 1800 roku, konsekrowany przez ks. Wincentego Popiela Biskupa Kujawsko Kaliskiego 11 czerwca 1876 roku".
"Ś.P. Ks.Dr Juliusz Bednarski ur. 16.4.1916 - zm. 15.8.1971 były więzień Dachau, pracował wśród Poloni w Paryżu, sprowadzony z Francji do swojej parafii rodzinnej 29.6.1972. pogrzeb w Sulmierzycach 2.7.1972. Prosi o modlitwę".
"DOM. Matce Bożej cudami słynącej dla uczczenia czterechsetlecia obecności w Sulmierzycach, a także dla wyrażenia bezbrzeźnego bólu i pragnienia ekspiacji z powodu bluźnierczego targnięcia na majestat 17/18.X.1995 r. z gorącą prośbą o dalszą miłosierną i królewską obecność i opiekę nad Sulmierzycami i Rodem. Sulimierscy i Sulimirscy w Sulmierzycach w przeddzień Zesłania Ducha Świętego 17.V. Roku Pańskiego 1997".
Ś.P. Ks. Kanonik Zenon Cwilong Proboszcz Sulmierzyc w latach 1918-1942, ur. 13.IX.1865 r. zm. 18.IX.1949 r. w Częstochowie, pochowany w Piotrkowie Tryb. Prosi o Zdrowaś Maria".
Piękną świątynię obejrzałem dzięki życzliwości proboszcza parafia ks. Piotra Bednarza, któremu składam serdeczne Bóg zapłać !
Z historii kościoła ważna jest data 22 lipca 1934 roku, kiedy to wybuchł pożar od uderzenia pioruna. Spłonęły wtedy wieże, dach i sufit nad nawą.
W latach 1884-1885 do kościoła dobudowano boczne nawy i obie wieże. 
Jesienią 1941 roku kościół został na czas wojny zamknięty dla celów religijnych i obrabowany z cenniejszych przedmiotów przez Niemców.
Obok świątyni znajduje się nowa kaplica pogrzebowa.
W budynku jest bardzo czysta toaleta, gdzie można umyć ręce i załatwić ludzkie potrzeby.
Przy alei prowadzącej do kościoła znajduje się plebania - mieszkanie księży i kancelaria parafialna.
Zwiedzam dalej Sulmierzyce ! Publiczny ośrodek zdrowia przy ul. Słonecznej 6.
Gminna Biblioteka Publiczna w Sulmierzycach ul. Słoneczna 5.
"Filip Sulimierski 1843-1885 Twórca Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. Patron Gminnej Biblioteki Publicznej w Sulmierzycach 15 maja A.D. 2014".
Tablice informacyjne na budynku dot. wyposażenia placówki z funduszy Ministerstwa i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. 
Teren dawnego cmentarza przykościelnego przy ul. Słonecznej. Zachował się tam jeden grobowiec.
"Ś.P. Anastazy Turski ur. 29 marca 1835 r. zakończył życie 7 grud. 1875 r. Niepocieszona po tej stracie żona i dzieci proszą o westchnienie do Boga za ukochanego męża i najdroższego ojca".
Siłownia zewnętrzna na terenie parku gminnego.
Rewitalizacja zieleńca oraz budowa siłowni była możliwa dzięki dofinansowaniu z puli funduszy europejskich.
Szkoła Podstawowa im. księcia Józefa Poniatowskiego w Sulmierzycach.
Plac zabaw dla dzieci na dziedzińcu przedszkola gminnego.
Przy szkole znajduje się nowoczesny kompleks sportowy.
Są to nowoczesne, uniwersalne obiekty, przystosowane do uprawiania wielu dyscyplin sportu.
Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych w Sulmierzycach.
W Sulmierzycach zachowało się jeszcze wiele drewnianych domów z początku XX wieku.
Remiza strażacka OSP w Sulmierzycach. Straż została założona w 1907 roku. 
Przy strażnicy ustawiona jest wiata - miejsce odpoczynku dla turystów.
Wiata stoi na "Szlaku Zabytków Lokalnych Atrakcji Kulturowych", a projekt ten został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Projekt realizują nst. Lokalne Grupy Działania w woj. łódzkim : „Kraina Wielkiego Łuku Warty”, „Szlakiem Sieradzkiej E-ski”, „Ziemia Wieluńska” i „Między Prosną a Wartą”.
Tablica informacyjna przy remizie : "Zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego ciężkiego dla OSP Sulmierzyce - zadanie dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi". 
Cmentarz parafialny w Sulmierzycach ul. Strażacka.
Kaplica grobowa sulmierzyckich księży.
Tablica z wykazem spoczywających tu duchownych "Oczekujemy Twego przyjścia w chwale. Alleluja".
100-letni grobowiec Rodziny Gerlicz.
Grobowiec Rodziny Studzińskich i "Grób symboliczny Witalisa Studzińskiego *1887 †1941 tutejszego nauczyciela 1908-1924, Ochotnika Świętej Wojny 1920 r. w 5 Armii - Brygada Syberyjska, więźnia Dachau 1940 zamordowanego w obozie Mauthausen-Gusen II".
"Ś.P. Napoleon Stępowski Referendarz Stanu, Członek Senatu ur. 16 listopada 1806 r. w Srebrny pow. łęczyckim, zm. 8 maja 1894 w Skąpy par. tutejszej. Prosi o westchnienie do Boga".
Grobowiec Rodziny Kwaśniewskich z 1912 roku.
Porcelanowa fotografia zmarłych na nagrobku.
Pomnik "Bohaterom poległym w obronie Ojczyzny. Mieszkańcy Gminy Sulmierzyce".
"Ś.P. Józef Borkowski wł. apteki w Sulmierzycach ur. 9 sierpnia 1860 r. zm. 18 października 1931 r. Pokój jego duszy".
Pomnik z motywami roślinnymi i figurką anioła "Ś.P. Kazimierz Szermer żył lat 65 zm. dn. 14 lutego 1934 r. Prosi o Zdrowaś Maria".
Porcelanowe zdjęcie zmarłego.
"Grób Rodziny Maszewskich 1794-1950".
"Ś.P. Halina Lorencka żyła lat 25 zginęła śmiercią męczeńską dn. 21.7.48. Ukochana córko spoczywaj w Bogu".
Fotografia zmarłej na nagrobku.
"Ś.P. Zygmunt Kowalski żył lat 21 zg. tragicznie dn. 4.6.1945. Boże osądź sprawców tego mordu za naszego syna".
Na terenie nekropolii znajduje się jeszcze kilkanaście starych pomników z początków XX wieku. Ruszam z cmentarza na dalsze poznawanie Sulmierzyc.
Stadion Ludowego Klubu Sportowego "Unia" Sulmierzyce - ul. Strażacka 12.
Klub został założony 30 czerwca 1969 roku. Piłkarze występują w klasie okręgowej.
"Kabanos" Zakład Przetwórstwa Mięsnego ul. Strażacka 14.
Firma "PACAK" - usługi transportowe ul. Strażacka 16.
Pierwsza wzmianka o wsi szlacheckiej Sulmierzyce pojawia się w źródłach w roku 1402 i dotyczy istniejącej już w tym czasie parafii rzymskokatolickiej. Założycielem osady najprawdopodobniej był szlachcic z rodu Ostojczyków, którzy byli w Sulmierzycach do roku 1470. Istnieje prawdopodobieństwo, że nazwa Sulmierzyce wywodzi się od imienia Sulmir – jednego z założycieli wsi.
Centrum handlowe w Sulmierzycach.
Bank Spółdzielczy w Kleszczowie oddział w Sulmierzycach.
Urząd Gminy Sulmierzyce. Gmina zajmuje powierzchnię 82,7 km² i liczy ok. 4,7 tys. mieszkańców.
Na gminę składa się 29 miejscowości skupionych w 14 sołectwach : Bieliki, Bogumiłowice, Chorzenice, Dworszowice Pakoszowe, Eligiów, Kodrań, Kuźnica, Łęczyska, Marcinów, Ostrołęka, Piekary, Sulmierzyce Kolonia, Sulmierzyce Wieś i Wola Wydrzyna. Obszar gminy ma charakter typowo rolniczy - użytki rolne zajmują tu ok. 5 tys. ha. 
Tablice informacyjne na budynku urzędu dot. wykorzystania funduszy europejskich w nst. projektach : "Budowa i wdrożenie Systemu Informacji Przestrzennej Gminy Sulmierzyce".
"Aktywizacja społeczno-zawodowa na terenie Gminy Sulmierzyce".
Nowoczesne osiedle mieszkaniowe przy ul. Górnej.
Miejscowość zachowała swój układ przestrzenny miasteczka z prostokątnym rynkiem i dominantą przestrzenną kościoła. Sieć dróg zbiega się tu promieniście, świadcząc o dawności układu komunikacyjnego.
Kończę na dziś poznawanie Sulmierzyc i kieruję się do jej wschodniego krańca. Pewnie wrócę tu jeszcze nie raz !!!
POWRÓT  DO  ŁODZI
Szybkim tempem docieram do wsi Dąbrówka.
Wjeżdżam do miejscowości Chorzenice, która posiada średniowieczny rodowód. 
Miejscowość została założona w 1372 roku.
Zabudowania dawnej gorzelni.
Zespół dworsko-parkowy w Chorzenicach.
Na jego terenie zachował się XIX-wieczny, klasycystyczny dwór, który położony jest na terenie parku ze starodrzewami. 
Kapliczka-krzyż z figurą św. Floriana i tablicą : "1965 r. Kto chce znaleźć łaskę u Boga, ten niech oczu nie odwraca".
Remiza strażacka OSP Chorzenice. Straż istnieje we wsi od 1917 roku.
Pozostałości dworu obronnego z XVII wieku. 
To tzw. stary dwór, który zbudowany został przed 1655 rokiem.
Lamus w zespole dworskim.
W średniowieczu istniała w Chorzenicach wieża mieszkalna, po której zachował się jedynie kopiec porośnięty zaroślami. Obecnie cały zespół dworski wraz z oranżerią i parkiem podlegają ochronie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, jednak ze względu na brak bieżącego użytkowania uległy znacznemu zniszczeniu i zaniedbaniu.
Po zwiedzeniu Chorzenic dojeżdżam do wsi Marcinów.
Opuszczam obszar gminy Sulmierzyce i wjeżdżam na teren gminy Kleszczów. Jest to obecnie najbogatsza gmina w Polsce, która czerpie swoje dochody z Kopalni Węgla Brunatnego "Bełchatów".
Jadę ul. Turkusową do miejscowości Łuszczanowice.
Publiczne Przedszkole Samorządowe w Łuszczanowicach.
Nowy plac zabaw na skwerze przy przedszkolu.
Skatepark, siłownia na świeżym powietrzu, kort tenisowy - przy Publicznym Przedszkolu Samorządowym w Łuszczanowicach.
Kompleks budynków użyteczności publicznej w Łuszczanowicach.
Znajduje się w nich remiza strażacka OSP Łuszczanowice oraz pizzeria "Duo".
A także Dom Kultury w Łuszczanowicach.
Łuszczanowice to niewielka miejscowość, ale posiada aż dwa skrzyżowania z sygnalizacją świetlną.
Super drogą rowerową dojeżdżam do Łękińska.
Po dotarciu do ronda kieruję się na Kalisko.
Pedałuję na wschód drogą dla rowerów, mając przed sobą widok na farmę BAZ OBCYCH na Górze Kamieńsk. "ONI są wszędzie" !!! 👽
Szybkim tempem docieram do wsi Piaski. Przebiegają tędy dwa szlaki rowerowe : niebieski "Węgla Brunatnego" oraz czerwony "Łódzka Magistrala Rowerowa N-S". Jak przyjdzie odpowiedni moment, postaram się je przejechać !
Tablica wjazdowa do wsi Kalisko.
Około 100 metrów przed tą tablicą, po lewej stronie szosy znajduje się pomnik poświęcony mieszkańcom wsi, którzy we wrześniu 1939 roku zostali rozstrzelani przez Niemców.
Skrzyżowanie z drogą woj. nr 484 we wsi Kalisko.
Skręcam w lewo - na Bełchatów. Dojeżdżam do wsi Łękawa i rozpoczynam zwiedzanie.
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łękawie.
"Kościół ten wzniesiony wspólnym wysiłkiem parafian i darczyńców w dniach 22.04.1997 do 7.06.1998 r., którzy ofiarą, pracą, modlitwą i cierpieniem wspomagali budowę tego kościoła, który został poświęcony w niedzielę 7.06.1998 r. przez ks. Arcybiskupa Władysława Ziółka. Proboszcz i budowniczy świątyni ks. Grzegorz Gogol".
"Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II za posługę pielgrzymią w Ojczyźnie w latach 1979-2002 dziękuje Parafia p.w. Narodzenia N. Maryi Panny w Łękawie".
"Wobec zgromadzonego duchowieństwa i wiernych świeckich ks. bp Adam Lepa dokonał aktu konsekracji tej świątyni. Działo się to 12 września R.P. 1999 gdy Papieżem był Jan Paweł II, Ordynariuszem Archidiecezji Łódzkiej abp Władysław Ziółek, a proboszczem Łękawy ks. kan. Grzegorz Gogol".
Dziś mam przysłowiowego farta, bo trwa właśnie nabożeństwo ślubne i mogę obejrzeć wyposażenie Domu Bożego.
W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Łękawskiej.
Chór muzyczny i organy świątyni.
"Kiedy Naczelnej Radzie ZHP przewodniczył Gen. Józef Haller a Chorągwi Zagłębiowskiej Harcerzy ks. hm. Józef Sobczyński, dnia 12.V.1921 r. w Sosnowcu inż. Antoni Przedpełski ofiarował harcerzom Zagłębia pałac, park i kościółek w Łękawie, gdzie uczyniono Szkołę Służby Bogu, Ojczyźnie i bliźnim. W 1929 r. harcerze ofiarowali kościółek wraz z parcelą tworzącej się w Łękawie Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Tablicę ufundowali wdzięczni seniorzy ZHP Zagłębia Dąbrowskiego 1992 r.".
Tablica epitafijna "Ś.P. Jastrzębiec Przedpełscy dawni wł. Łękawy zmarli : Maciej 1920, Maria 1928, Zygmunt 1938, Maria 1952, Czesław 1955, Józef 1960, Feliks Zdziennicki powstaniec. Proszą o modlitwę" oraz tablica dot. podarowania parafii przez Seniorów ZHP Zagłębia Dąbrowskiego lilijki harcerskiej.
Trzy tablice : "Ksiądz Franciszek Zysk 31,10,1903-07.09.1942 zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau. Był Proboszczem tutejszej Parafii Rzymskokatolickiej w Łękawie w latach 1936-1941. Niech odpoczywa w pokoju" / "Kamień węgielny poświęcony przez Jana Pawła II w Łodzi - 13.06.1987" / "Wmurowany przez Bpa Adama Lepę jako votum wdzięczności w 10 rocznicę wizyty Ojca Świętego w Łodzi. Łękawa dnia 20 lipca 1997 r. Budowniczy ks. Grzegorz Gogol".
"Spis proboszczów Rzymskokatolickiej Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łękawie".
Obelisk na placu przykościelnym z tablicą pamięci.
"Żołnierzom tu spoczywającym wieczny odpoczynek".
Ciekawostka : wybudowanie kościoła było możliwe m.in. dzięki otrzymaniu przez parafię spadku w wysokości 7700 funtów po śp. Antoninie Zalewskiej z d. Madejczyk, która zmarła w Anglii.
Nieopodal kościoła znajduje się zespół pałacowo-parkowy w Łękawie. Dobra łękawskie należały w XVIII stuleciu do hrabiostwa Ostrowskich, którzy wznieśli pałac i założyli park w jego otoczeniu.
Później majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli. W roku 1913 właścicielem stał się Maciej Przedpełski. Po jego śmierci w 1914 r. Łękawa przypadła jego sukcesorom : Józefowi, Zygmuntowi i Czesławowi Przedpełskim.
W latach 20-tych XX wieku Józef Przedpełski przekazał swoje włości harcerzom z Zagłębia Dąbrowskiego. Dar ten nie był przypadkowy, gdyż dziedzic majątku mieszkał w Sosnowcu, pracował tam jako inżynier górnictwa i aktywnie działał w tamtejszych strukturach ZHP. Pałac jest do dziś siedzibą Państwowego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.
"Pałac ten w latach 1921-1947 służył Harcerstwu Zagłębia Dąbrowskiego jako ośrodek szkolenia instruktorów, harcerzy i zuchów. Pamięci Instruktorów i Harcerzy którzy przyczynili się do rozwoju Harcerstwa Polskiego tablicę tę poświęcają Instruktorzy Seniorzy ZHP Zagłębia Dąbrowskiego 1990 r.".
Biblioteka w Łękawie - Gminne Centrum Kultury. Placówka powstała około 1955 roku, kiedy Łękawa była jeszcze samodzielną gminą. 
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łękawie.
Ochotnicza Straż Pożarna w Łękawie i Dom Ludowo-Strażacki. Jednostka została założona w 1923 roku.
"Dom ten wzniesiony i sfinansowany przez Gminę Bełchatów oraz Społeczeństwo Łękawy w czasie kadencji Wójta M. Pieczary, Przew. Rady Gminy F. Mosińskiego, Prezesa O.S.P. Wł. Kruszyńskiego poświęcił ks. kan. G. Gogol".
Obok codziennych statutowych działań strażacy czynnie udzielają się w życiu miejscowej społeczności i wspólnoty parafialnej. Remiza, którą dysponuje łękawska straż, od chwili oddania jej do użytku w 1965 roku, pełni równocześnie rolę lokalnego ośrodka kultury. Jest miejscem spotkań, zabaw i gier.
Po zwiedzeniu Łękawy wyjeżdżam drogą prowadzącą na północ.
Jadę przez las do wsi Zawadów.
Skrzyżowanie w centrum wsi - w lewo na Wólkę Łękawską.
Skręcam w prawo i dojeżdżam do miejscowości Bukowa.
W tej okolicy na polach stoją potężne maszty z linią energetyczną z Elektrowni "Bełchatów. Widać też dobrze farmę BAZ OBCYCH na Górze Kamieńsk.
Opuszczone gospodarstwo rolne w Bukowej.
Bukowa - skrzyżowanie z drogą na trasie Bełchatów-Bogdanów.
Ruiny 100-letniego domu w Bukowej.
Z Bukowej pedałuję przez las pod pomnik poległych obrońców Gór Borowskich. Jest to okolica wsi Borowa.
Bitwa pod Borowską Górą była jedna z największych w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku i przez niektórych nazywana jest "Piotrkowskimi Termopilami". Walki w okolicach trzech wzniesień (279 m n.p.m.) o nazwie Góry Borowskie, trwały od 2 do 5 września 1939 roku. 
W tym czasie żołnierze z 2 Pułku Piechoty Legionów dowodzonego przez płk. Ludwika Czyżewskiego, 301 Batalionu Czołgów mjra Edmunda Karpowa oraz z 7 Batalionu Grupy Operacyjnej Piotrków gen. bryg. Wiktor Thommee stawiali opór niemieckiego 16 Armijnego Korpusu Pancernego. W obronie Gór Borowskich zginęło 663 polskich żołnierzy, w tym co najmniej 16 oficerów.
Na imponującym pomniku umieszczone są trzy granitowe tablice : "Ludwik Czyżewski Generał Brygady ur. 10.X.1892 r. - zm.25.III.1985 r. Dowódca obrony na długości frontu 25 km od Księżego Młyna do Szosy Piotrkowskiej w Rozprzy - centrum obrony stanowiła reduta Góry Borowskie. Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V i IV klasy, dwukrotnie Krzyżem Walecznych i Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta, żołnierz Armii Krajowej. Komendant Okręgu Łódź od maja 1942 r. do marca 1943 r., Okręgu Lwów od marca 1943 r. do 1944 r. Dowódca i prawy człowiek. Wzór honoru i wiernej służby dla Ojczyzny, wzorzec dla społeczeństwa a szczególnie dla młodego pokolenia. Zmarł we Wrocławiu - pochowany na Starym rzymsko-katolickim cmentarzu w Piotrkowie Trybunalskim. Cześć Jego bohaterskiej pamięci". 
"Piotrkowskie Termopile. Wieczna pamięć i chwała bohaterom. 16 oficerom, 67 chorążym, podchorążym i podoficerom oraz 549 legionistom 2 Pułku Piechoty Legionów - zabitym i rannym; oficerom, chorążym, podchorążym, podoficerom i żołnierzom 7 Batalionu CKM - 3 Dywizjonu 2 PAL - Batalionu Marszowego 146 Pułku Piechoty, którzy polegli w dniach 2-5 września 1939 r. na przedpolu Piotrkowa Trybunalskiego w obronie Ojczyzny. Ciała poległych zostały pochowane na cmentarzach w Grocholicach, Parzniewicach. Rozprzy, w Piotrkowie Trybunalskim i zabrane przez rodziny. Niech ten pomnik będzie symbolem polskiego bohaterstwa. Społeczeństwo Gminy Wola Krzysztoporska. 05.09.1993".
"Poległym na polu chwały" i lista zabitych żołnierzy.
Około 500 metrów na północ, przy tej samej drodze, znajduje się cmentarz żołnierzy niemieckich i austro-węgierskich poległych podczas pierwszej wojny światowej.
Tabliczka wjazdowa do wsi Borowa.
Świetlica wiejska w Borowej.
Z Borowej szybko docieram do Bogdanowa - zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 381.
Z Bogdanowa pruję na północ do drogi krajowej nr 74. Skręcam znowu na północ w kierunku Grabicy.
Jadę nową drogą, która została wyremontowana od przysiółka Żachta do drogi woj. nr 473 w Grabicy.
Skręcam na wschód do wsi Kamocinek. To typowa wiejska osada, której mieszkańcy trudnią się pracą we własnych gospodarstwach rolnych.
Najbardziej okazały dom we wsi, na działce gospodarza prowadzącego wzorowe gospodarstwo.
Właściciel dysponuje ogromnymi szklarniami, gdzie uprawia się wiele odmian warzyw.
Osada składa się z dwóch części : Kamocinek i Kamocinek Kolonia.
Jadę znakomitą drogą do wsi Kolonia Szydłów.
Po dotarciu do DW 473 skręcam na północ do Kamocina.
Następnie w Woli Kamockiej odbijam w prawo na Tuszyn. Pedałuję dobrze znaną trasą do Głuchowa. Wyjeżdżam na szerokie pobocze DK nr 91 i bez przeszkód wracam do Łodzi.
Super wyprawę do dalekich Sulmierzyc kończę na ul. Piotrkowskiej. Parę minut oglądam występy zespołów muzycznych na kolejnej edycji imprezy "Mixer Regionalny 2016".
To była niesamowita przygoda, która na długo pozostanie w mojej pamięci ! ☺
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger