Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 508 - Kamieńsk

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE : 
Łódź - Stara Gadka - Gospodarz - Guzew - Prawda - Rydzynki - Zofiówka - Bądzyń - Tuszyn - Górki Małe - Dylew - Górki Małe - Górki Duże - Jutroszew - Bleszyn - Malenia - Dziwle - Lubonia - Grabica - Ostrów - Kamocinek - Zaborów - Żachta - Woźniki - Woźniki Kolonia - Piekary - Mąkolice - Bogdanów Kol. - Bogdanów - Pawłów Dolny - Parzniewice - Kalisko - Szpinalów - Dolny - Szpinalów Górny - Kamieńsk - Barczkowice - Gorzędów - Kolonia Żuchowice - Gorzkowice - Bujnice Kol. - Szczepanowice - Cieszanowice - Mierzyn - Stara Wieś - Rozprza - Ignaców - Janówka - Longinówka - Piotrków Tryb. - Raków - Wola Moszczenicka - Moszczenica - Baby - Kiełczówka - Biskupia Wola - Tychów - Rzepki - Wola Kutowa - Modlica - Kalinko - Kalino - Giemzówek - Stefanów - Łódź
[25.09.2016. - 189,7 km, 23 km/h, 8;13;42 h]
ZDJĘCIA                 FILMY                   GPS       
Mr SCOTT jedzie do... Kamieńska ! Trasa WYCIECZKI Nr 508.
Kiedy ktoś mnie pyta, czy lubię jeździć rowerkiem po Łodzi, to odpowiadam : niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie lubi ! Ja najbardziej lubię to robić w niedzielny poranek, bo wtedy na ulicach nie ma ludzi i mogę spokojnie zachwycać się pięknem łódzkich kamienic.
Słoneczną eskapadę zaczynam na ul. Piotrkowskiej. Jadę na południe i spoglądam z zachwytem na mojego niezwykłe miasto ! ul. Piotrkowska 29 - instalacja Crystal Wagner.
ul. Piotrkowska 103 i pralka Frania - instalacja artysty o ps. Lump (zobacz WYCIECZKA Nr 489).
Skąpana w słońcu kamienica firmy „Krusche i Ender” z 1898 roku.
Wspaniałe kamienice na zachodniej pierzei ul. Piotrkowskiej (posesje od 207 do 215).
ul. Piotrkowska 225/Radwańska - kamienica Schmidtów z 1893 roku.
ul. Piotrkowska 249/251 - modernistyczna kamienica z lat międzywojennych i łódzka katedra. Więcej zdjęć z objazdu ul. Piotrkowskiej znajduje się w galerii zdjęć z tej wycieczki.
Z ul. Piotrkowskiej przenoszę się do Parku im. Legionów, gdzie znajduje się zabytkowa willa Ernsta Leonhardta (zobacz WYCIECZKA Nr 426). 
Umówiłem się tu na godz. 9:00 z rowerowym kompanem Konradem "Siwym koniem". Pojedziemy trasą opracowaną przeze mnie na daleką wyprawę do Kamieńska. 
NA  TRASIE  DO  KAMIEŃSKA
Z Konradem znamy się "jak łyse konie" ! Zaliczyliśmy razem wiele rewelacyjnych wypraw nie tylko po regionie łódzkim. Równym tempem pożeramy kolejne kilometry, a ja robię oczywiście mnóstwo zdjęć, by udokumentować przebieg tej wspaniałej przygody ! Super szosa we wsi Górki Małe. 
Piękna kapliczka we wsi Lubonia (gmina Grabica).
Ciekawskie Fanki na polach wsi Lubonia.
Droga woj. nr 473 w Grabicy.
Skręcamy na szosę prowadzącą do wsi Zaborów. Dziś powietrze jest przejrzyste na 100% i cały czas mamy w polu widzenia dymiące kominy elektrowni "Bełchatów".
We wsi Woźniki Kolonia podkręcamy tempo jazdy. Szybko doganiamy "niedzielnego rowerzystę".
Parzniewice - oglądamy piękny dwór z początku XX wieku (zobacz proszę WYCIECZKĘ Nr 478).
Super szosa - trasa zjazdowa do wsi Gałkowice Stare.
Z poziomu szosy widać doskonale hordę krwiożerczych BAZ OBCYCH na Górze Kamieńsk. "ONI są wszędzie" ! 👽
Wrzeszczę jak szalony, a Konrad na to : "Powinieneś się leczyć..." 😄
Po przeciwnej stronie widać czubki dymiących kominów elektrowni "Bełchatów".
Wieś Gałkowice Stare.
Szybko docieramy do miejscowości Kalisko i wyjeżdżamy na drogę woj. nr  484. Do Kamieńska mamy stąd tylko 8 kilometrów !
Za wsią Kalisko rozpoczyna się terytorium gminy Kamieńsk. Przy szosie ustawiony jest witacz z herbem gminy i napisem "Gmina Kamieńsk wita".
Z szosy widać znakomicie elektrownię wiatrową na Górze Kamieńsk oraz trasę wyciągu narciarskiego. Park elektrowni wiatrowych na Górze Kamieńskiej został oddany do użytku w 2007 roku i składa się z 15 turbozespołów o mocy 2 MW każdy. Wiatrak ma wieżę o wysokości 85 metrów wyposażoną w turbiny oraz skrzydła o rozpiętości 70 metrów i długości 40 m, wirujące z szybkością 21 obrotów na minutę.
Wieś Szpinalów i rozjazd w kierunku osady Huby Ruszczyńskie. Znajduje się tam Ośrodek Sportu i Rekreacji "Góra Kamieńsk" oraz stok narciarski o długości 760 metrów, który jest oświetlony, sztucznie naśnieżany, ratrakowany, a u jego podnóża czeka na narciarzy pełne zaplecze gastronomiczne i sanitarne oraz parking dla 500 samochodów.
  
Cel dzisiejszej eskapady coraz bliżej ! Ze wsi Szpinalów mamy do Kamieńska tylko 4 km !
Ten odcinek DW nr 484 to ulica Bartosza Głowackiego, która ciągnie się do autostrady A-1.  
Przy szosie ustawiona jest tablica pamięci ośmiu ofiar śmiertelnego wypadku na A-1.
Przejeżdżamy na drogą stronę autostrady i po chwili meldujemy się pod tablicą wjazdową do Kamieńska. Rozpoczynamy zwiedzanie !
Remiza strażacka OSP w Kamieńsku ul. Bartosza Głowackiego 5. Na budynku zawieszone są tablice pamięci.
"Założycielom straży pożarnej w Kamieńsku Antoniemu Jurkowskiemu, Janowi Marianowskiemu, Mikołajowi Secomskiemu, Antoniemu Śliwińskiemu w roku Jubileuszu 100-lecia założenia i działalności straży pożarnej w Kamieńsku 1907-2007. Kamieńsk 11.11.2007. Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Kamieńska".
"Za włożony trud i ofiarność w ratowaniu życia i mienia w 90-tą rocznicę powstania O.S.P. w Kamieńsku 1907-1997. Wdzięczni Mieszkańcy Miasta i Gminy Kamieńsk".
"Kazimierz Tazbir 2.XII.1892 - 9.VIII.1982 długoletni Kierownik Szkoły Podstawowej wychowawca, patriota, społecznik, kronikarz Kamieńska. W hołdzie Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Kamieńska. Kamieńsk 11.11.1996 r."
Dom Ludowy im. K. Tazbira w Kamieńsku ul. Konopnickiej/ul. Kościuszki.
Mr SCOTT przed sklepem w Kamieńsku, gdzie można kupić "Święcicki Zdrój" - najlepszą wodę alkaiczną w Polsce ! Dzięki firmie z Żeromina mam jej zawsze pod dostatkiem ! Pozdrowienia dla całej ekipy !!!
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. dr Mieczysława Kotarbińskiego ul. Wieluńska 23. 
Tablica na budynku : "Mieczysław Kotarbiński 31.10.1903 - 14.08.1968 dr medycyny, harcmistrz, żołnierz Sz. Sz., ZWZ-AK, więzień Gross-Rosen, inicjator budowy i kierownik Ośrodka  Zdrowia w Kamieńsku. W hołdzie Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Kamieńska. Kamieńsk 3.05.1998". 
Małomiasteczkowa zabudowa na ul. Głowackiego.
"Alicja już tu nie mieszka"... Opuszczony dom przy ul. Głowackiego.
Nowa apteka przy ul. Głowackiego 10. 
Budynek powojennej restauracji przy ul. Głowackiego.
Prywatne Przedszkole "Okruszek" ul. Głowackiego 3.
Bank Spółdzielczy Ziemi Piotrkowskiej w Kamieńsku ul. Kościuszki 1.
Skwer przy Placu Wolności. Stoi tam obelisk w kształcie koła z napisem "Kamieńsk".
Mr SCOTT - nieustraszony zdobywca Miasta Kamieńsk !
Kościół p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńsku Plac Wolności 10. Kamień węgielny wmurowano w 1902 roku. Uroczystego poświęcenia kościoła zaprojektowanego przez Feliksa Nowickiego dokonał pochodzący z parafii Kamieńsk bp Stanisław Zdzitowiecki - biskup kujawsko-kaliski i włocławski.
Pomnik "Święty Jan Paweł II Papież-Polak i Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Kamieńsk. Dar Mieszkańców na Jubileusz 100-lecia kościoła. Kamieńsk 29.06.2004 r.".
Tablica "Zło zwyciężaj dobrem..." Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko kapelan "Solidarności" zamordowany przez władze komunistyczne 19.10.1984 r.. W hołdzie Solidarność miasta Kamieńsk. Kamieńska 18.05.1996 r.".
Tablica "Bogu dziękujcie, ducha nie gaście" Umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II i Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Kamieńsk. W hołdzie Solidarność Miasta Kamieńsk. Kamieńsk 1.10.2000".
Kościół  wzniesiono w latach 1899-1903 staraniem wiernych i ks. proboszcza Ignacego Jankowskiego.
W kościele znajduje się pięć ołtarzy. W prezbiterium po bokach sceny ukrzyżowania stoją figury patronów kościoła Świętych Piotra i Pawła.
W nawie głównej znajdują się dwa ołtarze : Przemienienia Pańskiego oraz Świętego Antoniego Padewskiego. Po bokach umieszczeni są polscy święci : św. Stanisław Kostka, św. Wojciech, św. Kazimierz i św. Stanisław BM.
W nawie bocznej od strony północnej znajduje się ołtarz Serca Jezusowego a od strony południowej ołtarz Najświętszej Maryi Panny. W kościele można podziwiać zabytkową ambonę oraz organy firmy Ottona Rygiera.
Kapliczka na placu przykościelnym w figurą Matki Bożej z 1906 roku.
Kapliczka na stercie kamieni z figurą św. Jana Nepomucena.
Kościół parafialny w Kamieńsku został wzniesiony w stylu neoromańskim z użyciem form renesansowych. Świątynia jest trójnawowa w kształcie krzyża z jedną wieżą.
Obok świątyni znajduje się murowana plebania - dom parafialny z 1902 roku.
Pomnik Tadeusza Kościuszki na Placu Wolności.
"Tadeusz Kościuszko 1746-1817 Bohaterowi Narodu Polskiego w 700 lecie Kamieńska. Mieszkańcy 1991 r.".
Tablice pamięci na Placu Wolności.
"W 60-tą rocznicę powstania Armii Krajowej walczącej o wolność i niepodległość Ojczyzny z najeźdźcami w kraju i na wszystkich frontach II wojny światowej hołd oddają : żołnierze Armii Krajowej, żołnierze Września 1939 r., b. więźniowie polityczni, Szare Szeregi oraz Społeczeństwo Ziemi Kamieńskiej 1.09.2002 r. Inicjator i fundator : Związek kombatantów RP i BWP w Kamieńsku".
"W 60-tą rocznicę zbrodni katyńskiej wszystkim ofiarom komunizmu stalinowskiego hołd pomordowanym składają : Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Koło Miejsko-Gminne w Kamieńsku oraz Społeczeństwo Ziemi Kamieńskiej 3.09.2000 r.".
"Bohaterom Września 1939 z 2-go Pułku Strzelców Konnych - Woł. Bryg. Kaw. w 40 rocznicę brawurowego nocnego ataku na hitlerowską kolumnę pancerną z 1 Dyw. Panc. Kamieńsk 3.IX.1979 Społeczeństwo Ziemi Piotrkowskiej".
"Pamięci pomordowanych przez Wermacht w dniach 3-4 września 1939 r. cywilnych obywateli Kamieńska i okolic - Społeczeństwo Kamieńska w 50 rocznicę Września. Kamieńsk 3.09.1989 r." i nazwiska zabitych.
"Bohaterskim żołnierzom polskim i ofiarom terroru hitlerowskiego w XXV-tą rocznicę najazdu faszystowskiego na Ziemie Polskie Społeczeństwo Kamieńska. ZBOWiD Piotrków Tryb. 1964".
Mówię Wam ludzie, że zgodnie z moim mottem na blogu, w regionie łódzkim "Wszystko się łączy i odbija w tablicach" !
Zrewitalizowany skwer na Placu Wolności.
Hotel "Prestige" przy Placu Wolności.
Zabytkowa kapliczka przy ul. Wieluńskiej.
Urząd Miasta i Gminy Kamieńsk ul. Wieluńska 50. Miasto swoją historią sięga roku 1291, kiedy to pojawiła się pierwsza wzmianka o drewnianym kościółku parafialnym. Obecnie liczy ponad 2800 mieszkańców i zajmuje powierzchnię 12 km². 
Na ścianie budynku oraz na obelisku przed urzędem, zawieszone są pamiątkowe tablice.
"W 90. rocznicę odzyskania niepodległości, dziękują Bogu, w hołdzie bohaterom z Naczelnym wodzem Józefem Piłsudskim. Stowarzyszenie Przyjaciół Kamieńska. Kamieńsk 11.11.2008".
"Żołnierzom wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 w 90 rocznicę zwycięstwa. Stowarzyszenie Przyjaciół Kamieńska. Kamieńsk 15 sierpnia 2010 r." i nazwiska Bohaterów. 
"W hołdzie obywatelom, którzy przez ponad 7 wieków tworzyli, rozwijali i bronili miasta zapisując w jego dziejach wydarzenia. Dla upamiętnienia 15 rocznicy odzyskania prawa miejskiego tablicę tę ufundowali Mieszkańcy Miasta i Gminy Kamieńsk 7 czerwca 2009 roku" i wykaz najważniejszych dat i wydarzeń z historii miejscowości.
Kapliczka - krzyż z 1957 roku przy skrzyżowaniu ul. Wieluńskiej z Cmentarną.
Cmentarz parafialny w Kamieńsku. Jak zwykle szukam starych pomników,  miejsc pamięci oraz pochówku osób zasłużonych dla lokalnej społeczności.
Grobowiec rodziny Matuszczyków z 1902 roku.
Płyta na grobie Alfreda Schindlera - zawiadowcy stacji Kamieńsk. Żył lat 47 i zmarł 22 maja 1908 roku.
Kwatera z grobami księży proboszczów Parafii Kamieńsk.
Figura Chrystusa na pomniku księdza dr Bolesława Korwin Szymanowskiego, który zmarł w 26 lipca 1935 roku (szambelan papieski, kanonik honorowy Kolegiaty Kaliskiej, dziekan i proboszcz Parafii Kamieńsk w latach 1930-1935, proboszcz w Rozprzy w latach 1925-1930). 
"Ś.P. Ksiądz Kanonik Jonacy Jankowski długoletni Proboszcz z Parafii Kamieńsk, żył lat 77, zm. d. 17 września 1919 r. Prosi o Zdrowaś Marya". 
"Ś.P. Ks. Bartłomiej Michalski Proboszcz Kamieńska ur. 21 sierpnia 1871 r. w Makowie, um. 14 stycznia 1930 r.". 
"D.O.M. Ksiądz Michał Fiszer pracownik Parafii Kamieńsk żył lat 86, zm. 10 kwietnia 1914 r. Wieczny pokój jego duszy".
"Ś.P. Ks. kanonik Stanisław Nejman *9.IV.1909 † 4.IV.1995 Proboszcz Parafii : Pajęczno 1945-1954, Lututów 1955-1966, Kamieńsk 1966-1987. Zmarł w Kamieńsku. Prosi o pamięć w modlitwie".
"Ś.P. ks kanonik Piotr Sobański Proboszcz Parafii Kamieńsk ur. dn. 19.X.1892-zm. dn. 20.IX.1965. Requiescat in pace".
Tu spoczywa obywatel Wasilewski - sędzia gminny Okręgu Powiatu Piotrkowskiego, który zmarł  18 lipca 1902 roku.
Grób Rodziny Secomskich, gdzie spoczywa m.in. ks. kanonik Kazimierz Secomski (1876-1964), Proboszcz Parafii Bąkowa Góra.
"Ś.P. Józef Tazbir *1820  † 1895, żona Katarzyna i sześciu synów".
"Ś.P. Magdalena z Malinowskich 1 voto Jasińska, 2 voto Turczynowicz żyła lat 54, zm. 13 sierp. 1886 r. Wdzięczne dzieci kładą tę pamiątkę".
Kwatera z grobami żołnierzy polskich.
"Zginęli w obozach stalinowskich i na frontach II wojny światowej 1939 r. Porzućcie wszelką nienawiść którzy przychodzicie" i nazwiska siedmiu żołnierzy.
"Bratnia mogiła Legionistów Polskich poległych w I wojnie światowej. Zginęli za Ojczyznę, której jeszcze nie było na mapie Europy".
"Bratnia mogiła Legionistów Polskich".
Grobowiec zasłużonej Rodziny Strzeleckich.
Grobowiec Rodziny Zaremba z 1879 roku.
Figura Maryi na kwaterze grobowej, gdzie spoczywa m.in. Julian Czech - powstaniec 1863 roku, były urzędnik kolei Warszawsko - Wiedeńskiej. W 1870 roku Kamieńsk za udział w Powstaniu Styczniowym - na mocy ukazu carskiego - utracił prawa miejskie.
Stary pomnik na grobie, gdzie spoczywa "Ś.P. ks. Antoni Towarkiewicz, Proboszcz Par. Kamieńsk ur. 1813, zm. 1878".
"Ś.P. z Ośniałowskich Bronisława Turska żyła lat 61, zm. w Wilkoszewicach dn. 26 października 1921 r. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie".
Aleja miniaturowych drzew na parkingu przy cmentarzu.
Komisariat Policji w Kamieńsku ul. Ludowa 24.
"ESBANK" Bank Spółdzielczy ul. Słowackiego 12.
ul. Słowackiego - droga krajowa nr 91.
Stacja kolejowa w Kamieńsku. Zatrzymują się tu pociągi jadące na trasie Koluszki - Radomsko.
Wiadukt kolejowy w ciągu DK 91.
Tablica wjazdowa do Kamieńska przy ul. Słowackiego.
Parterowe domy przy ul. Słowackiego.
Pomnik Warszyca przy ul. Sportowej : "GEN. BRYGADY STANISŁAW SOJCZYŃSKI WARSZYC 1910-1947 „DO POLSKI WOLNEJ, SUWERENNEJ. SPRAWIEDLIWEJ I DEMOKRATYCZNEJ PROWADZI DROGA PRZEZ WALKĘ ZE ZNIKCZEMNIENIEM, ZAKŁAMANIEM I ZDRADĄ”. Z ROZKAZU WARSZYCA – 8 STYCZNIA 1946 R."
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II ul. Sportowa 8.
Stadion Sportowy im. majora Antoniego Maszewskiego ul. Sportowa 3.
"Antoni Maszewski urodzony w Kamieńsku 5.06.1908, olimpijczyk, lekkoatleta - Berlin 1936, mistrz i rekordzista Polski w biegach, kapitan Wojska Polskiego, uczestnik Kampanii Wrześniowej 1939, walk o Tobruk i Monte Cassino, zginął pod Ankoną we Włoszech 18.07.1944. W hołdzie Wielkiemu rodakowi Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Kamieńska. Kamieńsk 11.11.1995".
Stadion powstał w 1978 roku i rozgrywa tu swoje mecze Ludowy Zespół Sportowy "Świt" Kamieńsk.
Droga krajowa nr 91 - tablica wyjazdowa z Kamieńska przy ul. Piotrkowskiej.
Kapliczka z figurą Matki Bożej z 1958 roku przy ul. Piotrkowskiej.
Centrum miasta - skrzyżowanie Placu Wolności z ul. Szkolną. Jest to droga prowadząca do Przedborza.
Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Tadeusza Kościuszki w Kamieńsku ul. Szkolna 4.
Tablica wyjazdowa z Kamieńska na ul. Szkolnej.
Rzucam ostatnie spojrzenie na to magiczne miasto i ruszamy w drogę powrotną do Łodzi. Ale do Kamieńska wrócę pewnie jeszcze nie raz !  
POWRÓT  DO  ŁODZI
Jedziemy przez wieś Barczkowice do Gorzędowa.
Kościół p.w Św. Józefa Oblubieńca NMP w Gorzędowie, który został zbudowany z fundacji Józefa Gorszyńskiego w 1858 roku.
Naprzeciwko świątyni stoi kapliczka z czerwonej cegły oraz obelisk z pamiątkową tablicą.
"W DNIU 24 GRUDNIA 1945 ROKU, W GORZĘDOWIE W WIGILIĘ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA, PO SPOTKANIU SZTABU WARSZYCA Z ŻOŁNIERZAMI KONSPIRACYJNEGO WOJSKA POLSKIEGO, ZGINĘLI Z RĄK OPRAWCÓW URZĘDU BEZPIECZEŃSTWA JAN BAJON – PS. „PIRAT” – LAT 21 LEOPOLD WIADEREK – PS. „KORAK” – LAT 20, A 15 SIERPNIA 1945 ROKU STEFAN SOBALA – PS. „JERZYK”  LAT 25. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI. MAJ 1993. KOLEDZY Z KWP"
Krzyż z tablicą "Jezu ufam Tobie" z 1901 roku.
Z Gorzędowa dojeżdżamy do Gorzkowic - zobacz WYCIECZKA Nr 478.

 
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach. Kruchta jest otwarta, więc oglądamy wyposażenie Domu Bożego.
Kaplica pod wezwaniem św. Jana Pawła II.
Świątynia jest podzielona na trzy nawy. Posiada pięć marmurowych ołtarzy, piękną, rzeźbioną ambonę, a naprzeciwko niej dużą figurę św. Piotra w okowach. 
Potężny ołtarz został zbudowany z ciemnego marmuru kieleckiego, podobnie i mensy czterech bocznych ołtarzy o nastawach z drewna dębowego.
Ołtarz boczny lewy z obrazem "Najświętszego Serca Pana Jezusa".
"Słowa Pana naszego Jezusa Chrystusa "Zaprawdę zaprawdę powiadam ci : jeśli się kto nie narodzi z wody a z Ducha Świętego, nie może wnijść do Królestwa Bożego" U. Jana ś. III 5".
Ołtarz boczny prawy.
Panorama ze wzgórza zamkowego w Gorzkowicach.
Wieś Kolonia Bujnice.
Miejscowość Szczepanowice, którą odwiedziłem podczas WYCIECZKI Nr 493.
Kapliczka przy jesiennym drzewie w Szczepanowicach.
Tablica wjazdowa do wsi Cieszanowice.
Syrena strażacka i świetlica wiejska w Cieszanowicach.
Zalew Cieszanowicach.
Konrad "Siwy koń" i Mr SCOTT nad zalewem w Cieszanowicach.
Zalew utworzono na wodach rzeki Luciąża.
Znad akwenu jedziemy do wsi Mierzyn, którą poznałem w trakcie WYCIECZKI Nr 426. Ozdobą wsi jest zabytkowy kościół p.w. św. Mikołaja.
"Na chwałę Bogu i Ojczyźnie ku czci żołnierzy Armii Krajowej oddziału partyzanckiego "Burza" za zwycięski bój stoczony z niemieckim okupantem w dniu 9 maja 1944 roku pod wsią Żerechowa. Partyzanci i Rodacy. D-ca Oddziału "Burza" Stanisław Karliński".
"W dniu 15 listopada 1943 r. opatrzność Boża ocaliła 30 parafian Mierzyna przed zbrodniczą akcją niemieckiego okupanta. Dzięki rozgromieniu wroga w zwycięskiej bitwie stoczonej przez oddział partyzancki Armii Krajowej "Wicher" pod dowództwem por. Witolda Kucharskiego. Żołnierze OP AK "Wicher". Mierzyn 15.XI.1988 r.". 
Prezbiterium świątyni wybudowano w II poł. XV lub na początku XVI wieku. Znajdują się w nim trzy ołtarze : główny oraz boczne Madonny z XVII w. i Św. Anny Samotrzeci z XVIII wieku.
W ołtarzu głównym widnieje obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.
Zabytkowa chrzcielnica z połowy 1609 roku, ufundowana przez proboszcza kurzelowskiego (Kurzelów, miejscowość koło Włoszczowy) Jana Tumi.
Budynek plebani z końca XIX wieku.
Pamiątkowe zdjęcie przy rzeźbie lwa z przełomu XVII i XVIII wieku, która pochodzi z niezachowanego, drewnianego dworu w Mierzynie.
Z Mierzyna pomykamy do miejscowości Rozprza (zobacz WYCIECZKA Nr 413).
Z Rozprzy jedziemy po DK 91 w stronę Piotrkowa Trybunalskiego. Z szosy widać doskonale watahę 9-ciu BAZ OBCYCH, które sterczą na polu w okolicy wsi Zalesice. "ONI są wszędzie" !!! 👽

 
Z Piotrkowa pedałujemy do Moszczenicy. Oglądamy kościół p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża.
Obok świątyni znajduje się plebania, którą pobudowano w 1908 roku.
Dziś przez cały dzień mamy znakomitą pogodę i cieszymy się jak dzieci rowerową wolnością ! 
Jedziemy dalej po drodze woj. nr 716. 
Podziwiamy zjawiskowy zachód słońca na tle BAZ OBCYCH przy torach kolejowych w Babach.
Przejazd kolejowy w Babach. Czekamy aż przejedzie pociąg pośpieszny.
ul. Słoneczna na trasie z Kiełczówki do Biskupiej Woli.
Wieś Biskupia Wola.
Piknik rodzinny w Królowej Woli, które zorganizowało Stowarzyszenie "Sami swoi".
Z Biskupiej Woli pędzimy do wsi Tychów. Dalej w lewo do osady Rzepki.
Przez cały wieczór oglądamy fenomenalny zachód słońca.
Rzeka Wolbórka w Rzepkach.

 
Szybko zapada zmrok i nigdzie się już nie zatrzymujemy. Szybkim tempem docieramy do Łodzi. Kończymy wycieczkę pod kościołem ewangelickim p.w. św. Mateusza.
Świątynia znajduje się przy ul. Piotrkowskiej 283. Na placu przykościelnym ustawiona jest zabytkowa latarnia gazowa z 1928 roku.
Dzięki Konrad za aktywnie spędzoną niedzielę i bardzo udaną wyprawę do miasta Kamieńsk. Wykręciliśmy razem prawie 190 km i była to niezapomniana przygoda.
No i niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto stwierdzi, że było inaczej !!! 💃

1 komentarz:

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger