Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne ! Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach ! Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!
Mr SCOTT jedzie do... Drzewicy ! Trasa WYCIECZKI Nr 498.
Na ostatni dzień sierpnia zaplanowałem sobie słoneczną wycieczkę do Drzewicy. Zaczynam na skwerze u zbiegu al. Grzegorza Palki i ul. Wojska Polskiego, gdzie miesiąc temu odsłonięto pomnik powstańców warszawskich.
Pomnik składa się z pięciu elementów. Jej głównym akcentem jest głaz z czerwonego granitu o wysokości 170 cm, na którym od frontu wyryto symbol Polski Walczącej. Głaz stoi na cokole, wykonanym z granitu strzegomskiego, na którym znajduje się napis - "Powstańcom Warszawskim w hołdzie Łodzianie".
Napis na tablicy : "Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. z rozkazu Komendy Głównej Armii Krajowej i trwało 63 dni. Mimo bohaterskiej postawy powstańców walczących o niepodległość ojczyzny, zryw ten zakończył się klęską. Zginęło około 16 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji polskich. Naziści wymordowali ponad 150 tysięcy cywilów, a miasto zrównali z ziemią".
O postawienie pomnika zabiegali mieszkańcy Łodzi, którzy uczestniczyli w powstaniu. Obelisk upamiętnia nasz narodowy heroizm, ale i wielki dramat. Przede mną daleka droga, tak więc zabieram się do ostrego pedałowania !
NA TRASIE DO DRZEWICY
Wydostaję się z Łodzi ul. Gajcego i jadę przez Bedoń Wieś. Dawno mnie tu nie było ! Zobacz WYCIECZKĘ Nr 94.
Wieś Jordanów - początek terytorium Powiatu Brzezińskiego.
Przejeżdżam przez osadę Ignaców do Janówki.
Potem pomykam przez Justynów, Gałków Mały i Borową do wsi Stare Chrusty. Tam muszę obejść plac budowy, bo remontowany jest wschodni odcinek drogi.
Jest to mało uczęszczana droga, którą przez Niewiadów docieram do Ujazdu. Po raz kolejny podziwiam pałac hrabiego Ostrowskiego - założyciela miasta Tomaszów Mazowiecki (zobacz WYCIECZKA Nr 101).
Z Ujazdu śmigam do wsi Skrzynki. Opuszczam teren gminy Ujazd.
Jadę trasą rowerowego "Szlaku Grunwaldzkiego" do Lubochni.
W Lubochni obieram kurs na Spałę.
Jadę przez wieś Olszowiec do tunelu pod trasą ekspresową S-8.
Koszenie poboczy drogi w Nowym Glinniku.
Droga do Spały jest przecudowna ! Szczególnie aleja lipowa we wsi Glinnik.
Szybkim tempem docieram do Konewki.
Skręcam na południe i po chwili już jestem w magicznej Spale (zobacz WYCIECZKA Nr 126).
Fontanna w Parku Prezydentów.
Pomnik żubra spalskiego. W Spale jestem kilka razy w roku. To fantastyczna miejscówka i wkrótce znowu tu wrócę !
Wyjeżdżam ze Spały drogą krajową nr 48.
Pedałuję przez las do Inowłodza. Na rogatkach stanął niedawno nowy witacz z sylwetką rycerza i pieczęcią "Inowłódz 950 lat".
Jedną z wielu atrakcji Inowłodza są zrewitalizowane ruiny zamku królewskiego (zobacz WYCIECZKA Nr 175).
Obronny zamek w Inowłodzu był jedną z blisko pięćdziesięciu murowanych warowni, zbudowanych za życia i panowania Kazimierza Wielkiego. Wystawiony w latach 1356-66 pełnił funkcję siedziby lokalnej administracji i punktu obronnego przy granicy Polski z państwem książąt mazowieckich.
Zabytkowy wóz strażacki przy remizie OSP Inowłódz.
Rzeka Pilica w Inowłodzu.
Z Inowłodza jadę do Fryszerki. Po chwili wjeżdżam na obszar powiatu opoczyńskiego i gminy Poświętne.
Pedałuję po pustej DK 48. Mijam rozjazd z duktem, który prowadzi na "Szaniec" mjr. Henryka Dobrzańskiego Hubala w Anielinie.
Super szosa we wsi Studzianna. Te okolice zwiedziłem w trakcie WYCIECZKI Nr 267.
Śmigam mocnym tempem i nagle STOP ! Zauważyłem na asfalcie napis "500", co jak nic jest zwiastunem wielkiego wydarzenia ! Już za parę dni Mr SCOTT pojedzie na wycieczkę nr 500 !!!
Wieś gminna Poświętne i 100-letni drewniak przy ul. Głównej 49.
Poświętne - kapliczka i barokowy kościół św. Anny na tzw. "Dziewiczej górce".
Nowa atrakcja przy ul. Bielawskiej - "Łódzkie filmowe". Jest to tablica informacyjna prezentująca dziedzictwo filmowe gminy Poświętne. Na jej terenie kręcono wiele kultowych i znaczących dla polskiej kinematografii filmów. Tu powstawały znane sceny m.in. z „Czterech pancernych”, „Jak rozpętałem II wojnę światową”, „Hubala”, „Doktor Ewy”, „Katynia”, „Bitwy Warszawskiej 1920” czy „Pieniądze to nie wszystko”.
Sanktuarium Św. Rodziny Św. Filipa Neri w Poświętnem.
Barokowy kościół wzniesiony został w latach 1688–1724 i należy do najpiękniejszych świątyń w regionie łódzkim.
Remiza strażacka OSP Poświętne.
Park gminny przy ul. Akacjowej.
Na terenie zieleńca spotykam pana Józefa - gospodarza ze wsi Małoszyce. Rozmawiamy prawie kwadrans na życiowe tematy.
Potem jedziemy razem po DK 48 do Małoszyc, a pan Józef macha mi na do widzenia. Do zobaczenia ! Życzę zdrowia i pomyślności !!!
Małoszyce - tunel pod wiaduktem Centralnej Magistrali Kolejowej.
Tablica wjazdowa do wsi Brudzewice.
Leśnictwo Grabiny Nadleśnictwa Opoczno z siedzibą w Brudzewicach.
Brudzewice - kościół filialny p.w. św. Jana Pawła II przy DK 48.
Świątynia budowana jest w miejscu spalonej kaplicy. W historii wioski spłonęła już trzecia świątynia - w dawnych latach dwa kościoły parafialne, które stały w nieco innym miejscu Brudzewic, a w 2011 roku kaplica.
Kapliczka przy DK 48 w Brudzewicach.
Remiza strażacka OSP Brudzewice - rok założenia 1926.
Tablica informacyjna na strażnicy dot. wykorzystania przez Gminę Poświętne funduszy unijnych przy przebudowie świetlicy wiejskiej w Brudzewicach.
Krzyż z figurą Chrystusa Ukrzyżowanego przy rozjeździe na Kolonię Brudzewice.
Tablica wyjazdowa ze wsi Brudzewice.
Piękne lasy za Brudzewicami i wschodni kraniec woj. łódzkiego, powiatu opoczyńskiego i gm. Poświętne.
Wjeżdżam na obszar woj. mazowieckiego, powiatu przysuskiego i gm. Odrzywół ! Jeździ się !!!
Jadę przez wieś Ossa, która słynie z bitwy stoczonej pod Ossą 10 lipca 1863 roku w czasie powstania styczniowego pomiędzy oddziałem powstańczym Ludwika Żychlińskiego a oddziałem wojsk rosyjskich majora Szukalskiego.
Emocje rosną, bo z Ossy do Drzewicy mam już tylko 8 km !
Figura św. Jana Nepomucena w kapliczce w Ossie.
A tak skończyła się jazda na rowerku dla jednego z miejscowych gospodarzy. Początkowo myślałem, że temu jegomościowi coś się stało, ale okazało się, że jest urżnięty w trupa tak, że aż z kapci wyskoczył !
Kilka zgrabnych obrotów korbą i już melduję się na terenie gminy Drzewica !
Po wielu latach tułaczki po regionie łódzkim, wreszcie dojechałem na najbardziej wysunięte na wschód tereny naszego województwa ! Gmina Drzewica należy do obszaru powiatu opoczyńskiego.
Wieś Żdżary i obelisk z tablicami pamięci.
"Przechodniu ! Tu we wsi Żdżary 14 października 1944 roku 6 Kompania 25 P.P. Armii Krajowej pod dowództwem por. "Osucha" / Zdzisława Suszyckiego/ stoczyła bój z niemieckimi jedn. pacyfikacyjnymi. Poległo 2 partyzantów - plut. "Długi" /Henryk Mozol/ i kpr. "Wilk /NN/. Niemcy z zemsty podpalili wieś i rozstrzelali - Franciszak Byka. Aresztowano i pomordowano w obozach ze wsi Żdżary : Piotr Kowalczyk, Kazimierz Górzyński, Hieronim Górzyński i Jan Spociński, ze wsi Domaszno : Władysław Byk i Józef Byk. Cześć ich pamięci. Anno Domini 1984. Wykonał M. M.".
"Miejscem upamiętnienia opiekuje się młodzież szkolna z Domaszna".
Tabliczka wjazdowa do wsi Żdżary.
Kapliczka w Żdżarach z 1934 roku.
Przejeżdżam jeszcze przez duży kompleks leśny i docieram wreszcie do Drzewicy. Rozpoczynam zwiedzanie i jak zwykle robię dużo zdjęć, by utrwalić jak najwięcej wspomnień z tej wakacyjnej eskapady !
Pierwsze wzmianki o tej starej piastowskiej wiosce pochodzą z pierwszej połowy XIII wieku. Pod rządami założyciela rodu Drzewickich, komesa Gosława, wieś przerodziła się w zagospodarowaną osadę. Kapliczka z 1901 roku przy ul. Kilińskiego.
Plac Wolności - pomnik poświęcony bohaterom, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę.
"W hołdzie pamięci poległym i pomordowanym za wolną i niepodległą Ojczyznę. Drzewica. 07 marca 2005 r.".
"Na tym placu, ówczesnym rynku, 15.X.1944 r. rozpoczęła się pacyfikacja mieszkańców Drzewicy. Wielu z nich zginęło w obozach koncentracyjnych i innych okolicznościach wojennej zawieruchy. Ich nazwiska widnieją na tablicy "Grobu-Symbolu" na miejscowym cmentarzu. Niektórzy przeżyli z piętnem zniewolenia i osierocenia. Im wszystkim w dowód pamięci o tragedii sprzed 65 lat. Tablicę poświęca Społeczeństwo Gminy i miasta Drzewicy. Drzewica 2009 r.".
Fontanna na Placu Wolności.
Obelisk z pamiątkową tablicą na Placu Wolności : "Najostateczniejszym będę który ojczyznę, wojsko i was porzucę". Te słowa wypowiedział na rynku w Drzewicy gen. Jan Henryk Dąbrowski dnia 12 listopada 1794 r. W 200 rocznicę kamień położyło koło Przyjaciół Drzewicy 12.XI.1994 r.".
Sklep Firmowy "Gerlach" Pl. Wolności 29.
Kapliczka z rzeźbą św. Jana Nepomucena ufundowana przez Ludwikę Szaniawską.
Na cokole – zdobionym herbem „Junosza”, którym pieczętował się ród Szaniawskich, widnieje napis: „Ta statua kosztem Ludwiki z Załuskich Szaniawskiej, Starościny Bolesławskiey, jest wystawiona. Ano. Dni. 1788”
Kościół św. Łukasza w Drzewicy, który ufundowany został w 1315 roku przez ród Drzewickich, a erygowany w 1321 r. przez Wojciecha Drzewickiego.
Kościół został wykończony w stylu gotyckim w 1462 roku przez braci Drzewickich – Mikołaja, zastępcę podkanclerzego koronnego, sekretarza królewskiego oraz Jana, proboszcza warszawskiego.
Nad portalem Domu Bożego znajduje się ryty w kamieniu napis w języku łacińskim, który w tłumaczeniu brzmi : „Roku Pańskiego 1462 wielebni Mikołaj kustosz sandomierski i Jan prepozyt warszawski bracia dziedzice Drzewicy polecają się modlitwie”.
Wewnątrz kruchty zawieszony jest zabytkowy krucyfiks z 1877 roku.
Tablica epitafijna pamięci "Aniela z Radońskich Trepczyna" z 1811 roku. Była to żona właściciela Strzyżowa.
Tablica z napisem "Za ucałowanie tego krzyża i odmówienie Ojcze nas, Ojciec św. Leon XIII d. 2 listopada 1899 r. nadał 100 dni odpustu raz na dzień".
Wewnątrz świątyni znajduje się wiele cennych zabytków godnych obejrzenia, ale niestety kościół jest zamknięty. Wrócę tu jeszcze za parę godzin.
Obelisk na placu przykościelnym z opisaną historią Parafii p.w. św. Łukasza w Drzewicy.
Dzwonnica przy kościele z napisem "Bóg jest miłością".
Pomnik Jana Pawła II.
Wokół świątyni zachowało się kilka pomników z czasów dawnego cmentarza przykościelnego.
"Xaweremu Franciszkowi baronowi Rejskiemu urodz. d. 18 lutego 1785, zm. d. 16 grudnia 1840. Ludwice z Szaniawskich baronowej Rejskiej urodz. d. 1 lipca 1788, zm. d. 25 marca 1857 wdzięczni synowie pamiątkę poświęcają".
"Bogu duszę, życie Ojczyźnie oddał. Ś.P. ks. Antoni Dolaciński kapelan Wojska Polskiego bestialsko zamordowany na wieży kościoła drzewieckiego w dn. 8.IX.1939 r. W 65 bolesną rocznicę Towarzystwo Przyjaciół Drzewicy".
"Teoni Dobieckiej zgasłej w siódmym roku życia strapiona matka krzyż ten poświęca. Zmarła d. 23 stycznia 1862 r.".
"DOM Ksiądz Franciszek Salezy Kuczewski Kanonik Kaliski, Dziekan Opoczyński, Proboszcz Parafii Drzewieckiej, urodzony dnia 25 grudnia 1811, zmarły dnia 13 grudnia 1854 r. prosi o westchnienie do Boga".
Tablica nagrobna z 1820 roku poświęcona Karola Skrętowskiemu - byłemu bargrabiemu powiatu szydłowieckiego, opoczyńskiego, Burmistrza Miasta Drzewicy.
Płyty nagrobne z wizerunkami dawnych właścicieli Drzewicy - Drzewickich i Szaniawskich.
Dom parafialny - mieszkania księży i kancelaria kościoła.
Kapliczka z figurą Matki Bożej z 1916 roku przy ul. Warszawskiej.
Kolumna toskańska oraz elementy płaskorzeźb z końca XVII wieku przy ul. Warszawskiej.
Zielony napis "Drzewica wita" na górce przy wodociągach.
Stacja wodociągów w Drzewicy przy ul. Warszawskiej.
ul. Warszawska, która jest fragmentem drogi woj. nr 728 do miejscowości Odrzywół.
Zachodnia część Placu Wolności, który został wyremontowany w 2010 roku
Stoi tam tablica z informacją, że do tej operacji skorzystano z dofinansowania z funduszy UE.
Inwestycja została zrealizowana w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 finansowanego z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Most na rzece Drzewiczka przy ul. Mostowej.
Drzewiczka to rzeka o długości 81,3 km wypływająca z lasów Garbu Gielniowskiego, prawy dopływ Pilicy.
Nad brzegiem rzeki znajdują się ruiny XVI-wiecznego zamku gotycko – renesansowego.
Zamek został wybudowany w latach 1527-1535 przez Macieja Drzewickiego – arcybiskupa gnieźnieńskiego. Przez ponad 100 lat (1530 – 1650) stanowił rezydencję rodu Drzewickich.
Wieże narożne zbudowane na planie kwadratu posiadają imponujące naroża wykonanie z dokładnie dopasowanych ciosów kamiennych.
Kres świetności zamku nastąpił po wielkim pożarze w 1814 roku, który całkowicie zniszczył drewniany dach i wnętrze zamku. Od tej pory stoi w ruinie i stanowi cenny zabytek architektoniczny. Jest atrakcją turystyczną miasta, co potwierdza Mr SCOTT.
Kapliczka przy skrzyżowaniu ul. Mostowej z ul. Sikorskiego.
Obecność tej małej przydrożnej architektury jest specyficznym dziedzictwem kulturowym świadczącym o silnym przywiązaniu Polaków do katolicyzmu, które wpłynęło na takie właśnie ukształtowanie krajobrazu, jakim jest "pejzaż z kapliczką".
Dworzec autobusowy w Drzewicy przy ul. Sikorskiego.
Tablica na budynku "Drzewica prawa miejskie w latach 1429-1869 i od 1987" z planem miasta.
Posterunek policji w Drzewicy.
Zabytkowa brama wejściowa na cmentarz parafialny w Drzewicy, który został założony w 1796 roku.
Tablica na filarze bramy : "Cmentarz Parafii Rzymskokatolickiej w Drzewicy. Święta i zbawienna jest myśl - modlić się za zmarłych. Zachowaj się tu godnie. Miejsce spoczynku zmarłych pokoleń. Uszanuj każdy grób. Zachowaj porządek".
Nekropolia składa się z dwóch części : starej i nowej, założonej w latach 30-tych XX wieku na ziemi podarowanej parafii przez właścicieli fabryki “Gerlach” – Samuela i Bronisława Kobylańskich.
Tablica "Drzewickie cmentarze" z opisaną historią miejscowych cmentarzy.
"Ś.P. Karol Szlązak - zginął tragicznie w Iraku 15.12.2004". Zmarły był jednym z trzech żołnierzy, którzy zginęli w wypadku polskiego śmigłowca "Sokół".
Pomnik "W hołdzie żołnierzom polskim 29 Dywizji Piechoty Armii "Prusy" poległym w walce z hitlerowskim najeźdźcą 7-9 września 1939 roku. Cześć ich pamięci" i nazwiska zabitych.
"Ś.P. szczątki żołnierzy Wojska Polskiego poległych w Bitwie pod Parchowcem, ekshumowanych w dniu 24.11.2011 roku. Pokój ich pamięci".
Grób Rodziny Samuela Kobylańskiego. Jest to jeden z największych i najładniejszych architektonicznie postawionych grobowców.
Spoczywają tu : "Ś.P. Samuel Kobylański przemysłowiec 24.VIII.1852-19.IV.1936" - właściciel słynnej fabryki w Drzewicy "Bracia Kobylańscy Fabryka Wyrobów Stalowych dawniej Gerlach" i inni członkowie jego familii.
Grobowiec zasłużonej Rodziny Kosińskich.
Spoczywają tu m.in. : "Tadeusz Kosiński mjr WP żył lat 51, zm. 5.08.1941, Henryk Kosiński mjr WP żył lat 76, zam. 5.03.1968, Kazimierz Kosiński Prezes OSP Drzewica, żył lat 89, zm. 29.10.1976".
"Grób Księdza Stefana Czernikiewicza", gdzie spoczywa "Ksiądz Stefana Czernikiewicz Dziekan Dekanatu Drzewieckiego, żył lat 78, zm. dn. 26.III.1963 r.".
Okazały grobowiec, gdzie spoczywa "Edward Białek kapitan artylerii Wojsk Polskich, były więzień ideowy, Referent Starostwa Spraw Wojskowych ur. 4.X.1894, zm. 1939. Pokój jego pamięci".
"Grób Symbol" - symboliczny grób ofiar pacyfikacji Drzewicy wystawiony w 50 rocznicę wydarzeń z 15 października 1944 roku. Na pamiątkowej płycie wykuto 28 nazwisk. Pomnik został ufundowany przez Towarzystwo Przyjaciół Drzewicy i rodziny pomordowanych.
Grobowiec rodziny Radzymińskich z pomnikiem klęczącego aniołka, na mogile Miecia - dwuletniego syna Józefa Radzymińskiego, który zmarł w 1906 roku. Rzeźba została sprowadzona z Włoch.
Na grobie jest m.in. płyta pamięci Józefa Radzymińskiego, właściciela majątku w Jelni i apteki w Drzewicy, zasłużonego obywatela i działacza społecznego.
Wystawny grobowiec Rodziny Stójkowskich z żeliwnym pomnikiem i grodzeniem.
Spoczywa tu wraz ze swoją żoną Józefą "D.O.M. Ś.P. Teofil Stójkowski żył lat 78, zm. 30 sierpnia 1899 r. Prosi o westchnienie". Był członkiem radomskiej organizacji spiskowej przygotowującej wybuch powstania ludowego księdza Ściegiennego. W 1844 roku został aresztowany i zesłany na Sybir, gdzie przebywał do 1857 roku.
Grobowiec księży drzewickiej parafii oraz neoklasycystyczna kaplica rodziny baronów Reyskich z pierwszej połowy XX wieku.
"Ś.P. ks. Stanisław Klimecki żył lat 62 rozstrzelany 9.IX.1939 r. /ks. Antoni Boratyński Proboszcz Parafii Drzewica żył lat 75 †25.IV.1980 r. /ks. Edward Jończyk żył lat 79 † 9.II.1981 r.". Ksiądz Klimecki został zabity w pobliskim lesie “Sacharynka” przez Niemców.
W kaplicy spoczywa wraz z rodziną ostatni właściciel majątku Drzewica, wywodzący się z czeskiej rodziny baron Artur Reyski, autor "Herbarza Polskiego", doktor praw, założyciel ochronki dla dzieci, pierwszy prezes straży pożarnej.
W kruchcie kaplicy zawieszone są pamiątkowe tablice. "Pamięci Alojzego Rupniewskiego studenta wydziału medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uczestnika Powstania Styczniowego, rannego w bitwie pod Ossą w dniu 10 lipca 1863 roku, zmarłego w lazeracie urządzonym na plebanii w Drzewicy i pochowanego w podziemiach tutejszego kościoła".
"W hołdzie i dla pamięci. Ofiarom zbrodni dokonanej 22.I.1943 r. Spoczywajcie w Bogu. Koledzy, partyzanci i rodziny" i nazwiska zabitych przez Niemców.
"Bóg-Honor-Ojczyzna. Mieszkańcom Drzewicy poległym w latach 193901945 oraz zamordowanym w niemieckich obozach koncentracyjnych / Żołnierzom 25 pp AK poległym w czasie pacyfikacji Drzewicy dnia 15.X.1944 r. Koledzy / Spełnili co byli winni Bogu i Ojczyźnie".
Grobowiec rodziny Zwolskich i Gajda.
Spoczywa tu m.in. "Ś.P. Feliks Zwolski organista drzewicki w latach 1934-1983, żył lat 69, zm. 16.III.1983".
Grób Lucjana i Olimpii - dzieci rodziny Kwapińskich z 1899 roku.
Wiele pomników na drzewickim cmentarzu oznaczonych jest specjalnymi tabliczkami "Zabytek".
"Tu spoczywa Seweryna z Tarnowskich Strzembosz, żyła lat 36 zmarła w Radzicach d. 19 paźd. 1866 r. Pozostały mąż wraz z dziećmi krzyż ten poświęca".
Płyta nagrobna z motywem roślin "D.O.M. Ś.P. Karol Pierściński żył lat 52, umarł dnia 18 maja 1888 r. Pozostałe dzieci proszą o westchnienie do Boga".
Grób Rodziny Butkiewiczów zdobiony ręcznie kutym w metalu motywem roślinnym – liliami.
Grobowiec rodziny Ossowskich : Bolesława Ossowskiego – obywatela ziemskiego i Napoleona Ossowskiego – nadleśnego. Grobowiec zdobi piękny odlew żeliwny klęczącego anioła.
"D.O.M. Ś.P. Napoleon Ossowski nadleśny żył lat 66, zmarł d. 16 lipca 1878 roku. Pokój jego duszy".
"D.O.M. Ś.P. Bolesław Ossowski obywatel ziemski żył lat 48, zmarł d. 24 lutego 1897 roku. Pokój jego duszy".
"Grób Symbol. Ofiary obozów koncentracyjnych II wojny światowej. W hołdzie zamordowanym - Rodziny. Koło Przyjaciół Drzewicy" i nazwiska ofiar niemieckiej zbrodni.
Zabytkowy grobowiec Rodziny Gąsiorowskich z 1892 roku.
Grobowiec Bronisława Kobylańskiego seniora, który spoczywa tu wraz z żoną Marią i synami : Bronisławem, Stanisławem i Augustem. Ten ostatni został zdradziecko zamordowany na terenie fabryki 22 stycznia 1943 r. przez oddział Gwardii Ludowej grupy “Lwa”.
W grobowcu tym pochowana jest również żona Bronisława juniora – Aniela oraz Joanna von Blum – trzecia żona Augusta Kobylańskiego seniora, macocha Samuela i Bronisława. Była przełożoną pensji w Warszawie, do której uczęszczała Maria Skłodowska – późniejsza uczona i laureatka nagród Nobla.
Grobowiec Hieronima Kobierzyckiego – byłego właściciela wsi Dąbrówka, sędziego gminnego, wójta gminy Drzewica.
"Ś.P. Hieronim Kobierzycki obywatel ziemski, b. sędzia gminny, żył lat 78, zm. d. 11 stycznia 1910 r. Pokój jego zacnej duszy". Grobowiec zdobi stojąca na wysokim cokole piękna rzeźba wykonana z piaskowca, przedstawiająca Chrystusa niosącego krzyż.
Hieronim Kobierzycki wspierał czynnie powstanie narodowe 1863 roku, dawał powstańcom pomoc materialną oraz schronienie. W jego dworze w Dąbrówce ukrywała się grupa powstańców styczniowych. Moskale w ramach represji spalili posiadłość Kobierzyckiego.
Grobowiec otoczony żeliwnym ogrodzeniem, z tablicą "D.O.M. Tu spoczywają zwłoki ś.p. Józefy z Kiersznowskich Drużyckiej, ur. 29 czerwca 1812, zmarł. 7 lutego 1848".
Płyta nagrobna na mogile dziecka - Marylki Zajączkowskiej, która zmarła w 1860 roku.
"D.O.M. Anieli z Śmiotanków Wizemberg zmarłej d. 2 czerwca 1856 r. Wnuk tę pamiątkę położył".
Groby rodzin angielskich robotników pracujących w dawnej fabryce braci Evansów w Drzewicy.
"Here lies the body of Isabella Irvine born in Glasgow july 27.1822, and die in Poland 29. of nov. 1845".
"D.O.M. Tu spoczywają zwłoki ś.p. Tomasza Tajlora zmarłego d. 30 listopada 1882. Żył lat 60. Prosi o westchnienie do Boga".
Płyta z wyrzeźbionym motywem roślinnym i napisem w języku rosyjskim : "Lidia Brianskaja córka Gawryły i Ludwiki małżonków Brianskich. Urodzona 31 Maja 1887, umarła 11 grudnia 1892 r. Wieczna jej pamięć".
Grób rodziny Tejlerów z Anglii.
Pomnik na grobie Antoniego Waśkiewicza zmarłego 2 sierpnia 1910 roku w wieku 49 lat. Przedstawia ona dwie skrzyżowane i odwrócone ku dołowi płonące pochodnie. Są one symbolem gasnącego życia.
Krzyż stylizowany na obcięte bierwiona na mogile dziecka. Wacio Woźniak żył lat 5 i zmarł w 1915 roku.
Żeliwny krzyż na postumencie z piaskowca z wizerunkiem Chrystusa i aniołami, odlany z modeli wykonanych przez drzewickich artystów ludowych. Spoczywa tu "Ś.P. Eugenija z Sołtykiewiczów Kosińska, przeżywszy lat 26, zm. d. 13 września 1912 r.".
Na cmentarzu w Drzewicy spoczywają wspólnie wyznawcy kościoła anglikańskiego, prawosławni i katolicy. To dowód tolerancji miejscowej społeczności, która była wyrozumiała dla innych wyznań i poglądów.
Po zwiedzeniu cmentarza wracam pod kościół św. Łukasza. Świątynia jest otwarta, więc wchodzę do środka i dyskretnie oglądam jej wyposażenie.
Tablica pamięci : "D.O.M. Maciej Ciołek Drzewicki Sekretarz Wielki Koronny, Biskup Przemyski i Włocławski, Kanclerz Wielki Koronny, Arcybiskup Gnieźnieński, urodził się 22 lutego 1467 r. w Drzewicy, zmarł 22 sierpnia 1535 r. w Łowiczu. W dowód hołdu i pamięci Koło Przyjaciół Drzewicy 1997".
W latach 1908-1914 świątynia została rozbudowana w stylu neogotyckim wg planu architekta Jarosława Wojciechowskiego.
Na wyposażeniu kościoła znajduje się ołtarz wielki wyrzeźbiony w stylu gotyckim, dwa ołtarze boczne, barokowa chrzcielnica z 1624 roku kuta w kamieniu ufundowana przez Adama Drzewickiego, późnogotycka polichromia pochodząca z XVI wieku przedstawiająca św. Krzysztofa.
Barokowy konfesjonał.
Chór i organy muzyczne.
Tablica epitafijna Mateusza Lubowidzkiego (ur.13 września 1789 w Dylewie, zm. 17 grudnia 1874 roku w Drzewicy) - Radcy Tajnego Senatora Królestwa Polskiego, który był właścicielem dóbr Widzew i Brus koło Łodzi. Był wiceprezydentem Warszawy i znienawidzonym naczelnikiem policji miejskiej. W Belwederze zasłonił swoim ciałem księcia Konstantego, został bardzo ciężko ranny. Uważany do dziś za zdrajcę Narodu Polskiego.
Tablica epitafijna Tekli z Rotkiewiczów Lubowidzkiej, wdowy po Mateuszu Lubowidzkim.
Płyta nagrobna Jakuba Drzewickiego z 1563 roku. Po obejrzeniu kościoła ruszam na dalsze poznawanie miasta.
Bank spółdzielczy w Drzewicy przy Placu Narutowicza - przed wojną plac Berka Joselewicza. Było to centrum społeczności żydowskiej. Dziś po dawnym rynku żydowskim nie pozostał żaden ślad.
Remiza strażacka OSP Drzewica.
Przed strażnicą ustawiony jest oryginalny wóz bojowy m-ki "Skot" z lat 60-tych XX wieku.
Tablica na remizie : "Warto służyć każdemu człowiekowi i dla każdego warto się poświęcić" Ks. Kard. Stefan Wyszyński. W hołdzie założycielom, strażakom ochotnikom i działaczom w 100-tną rocznicę powstania OSP w Drzewicy. Samorząd i mieszkańcy Drzewicy. 26.06.2016 r.".
Stary dom na Placu Tadeusza Kościuszki.
Zabytkowa pompa wodna przy pl. Kościuszki.
Drewniany krzyż z 1888 roku przy ul. Braci Kobylańskich.
Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy ul. Staszica 7.
Tablica na budynku : "Szybciej-Wyżej-Mocniej. Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy".
Drewniane domy z początku XX wieku przy ul. Skalnej.
Budynek Urzędu Miasta Drzewica ul. Staszica 22. Miasto liczy obecnie ok. 3850 mieszkańców.
Tablica przed budynkiem urzędu z informacjami dot. projektów zrealizowanych na terenie gminy z wykorzystaniem funduszy europejskich.
Ośrodek zdrowi przy ul. Staszica 16.
Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy ul. Stawowa 27.
Tablica na budynku "Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego". Centrum kultury zostało wybudowane przy wsparciu finansowym UE w wysokości 6.025.582 zł.
Osiedle mieszkaniowe im. Bolesława Chrobrego.
Gimnazjum im. Jana Pawła II w Drzewicy ul. Szkolna 18.
Kładka nad rzeką Drzewiczką od strony ul. Braci Kobylańskich. Można po niej przejść na Skwer Drzewickich Olimpijczyków.
Rzeka Drzewiczka.
W 2005 roku wybudowano na rzece sztuczny tor kajakarstwa górskiego, jedyny w Polsce położony na terenach nizinnych. Zawodnicy miejscowego klubu kajakowego szczycą się wieloma osiągnięciami, zdobywali medale Mistrzostw Europy i Świata. Największe sukcesy osiągnęła osada C2 : Krzysztof Kołomański i Michał Staniszewski – Mistrzowie Świata i srebrni medaliści z Igrzysk Olimpijskich w Sydney 2000 roku.
Jaz na rzece Drzewiczka.
"Jaz na rzece Drzewiczka został zmodernizowany w 2005 r. ze środków Budżetu Państwa oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i gospodarki wodnej w Łodzi".
Firma "Gerlach" przy ul. Braci Kobylańskich 41, która od 1886 roku produkuje w Drzewicy sztućce, naczynia stołowe i nożyczki.
Na rzece Drzewiczce został utworzony zalew o powierzchni ponad 80 ha, który spełnia funkcję zbiornika retencyjnego i rekreacyjnego.
Przy zbiorniku znajduje się Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzewicy.
Boisko do gry w siatkówkę plażową nad zalewem. Są także palmy !
Jezioro Drzewieckie powstało w końcu XIX wieku dla celów energetycznych dla fabryki „Gerlach". Zbiornik ma pojemność 1.280 tys. m³ i średnią głębokość 2,5 m.
Przez wiele lat fabryka była siłą napędową Drzewicy i przyczyniła się do znacznego rozwoju miasta.
Dworzec kolejowy w Drzewicy.
Odchodzą stąd pociągi przede wszystkim do Radomia. Do Łodzi jest tylko jedno połączenie na dobę. Może kiedyś zaczną tu dojeżdżać składy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej ? Dobrze by było !
I tym kolejowym akcentem kończą swoją pierwszą wizytę w pięknej Drzewicy. Miasto i okolice bardzo mi się spodobały ! Wrócę tu jeszcze przy okazji penetrowania płd.-wsch. części regionu łódzkiego. A tymczasem ruszam w drogę powrotną do Łodzi.
POWRÓT DO ŁODZI
Wieś Strzyżów - kapliczka z 1919 roku.
Remiza strażacka OSP Strzyżów.
Kapliczka z 1957 r. we wsi Werówka.
Radzice Duże - kościół p.w. św. Jadwigi Królowej i św. Brata Alberta.
Świątynię zbudowano w latach 1982–1986 wg projektu arch. Tadeusza Derlatki, arch. Jana Kratki oraz konstruktora Jerzego Komorowskiego.
Dom Boży prezentuje styl neogotycki, jest jednonawowy i bardzo przestronny.
Ołtarz główny z obrazami "Jezu ufam tobie", św. Alberta i św. Jadwigi.
Tabliczka z informacją : "W tym miejscu znajduje się kamień węgielny poświęcony przez Ojca Św. Jana Pawła II w Rzymie, a wmurowany przez Ordynariusza Diecezji Sandomiersko-Radomskiej ks. biskupa Edwarda Materskiego w roku Jubileuszu Odkupienia".
Chór muzyczny świątyni w Radzicach.
Stacja Drogi Krzyżowej "Szymon Cyrenejczyk pomaga Jezusowi".
Remiza strażacka OSP Radzice.
Tablica na strażnicy : "W tym miejscu dn. 31.05.1951 r. w nierównej walce z bandytą "Drągalem" w obronie mienia społecznego zginął Wojciech Wrzosek ur. 27.03.1913 r. 23.05.1971 r.".
Pomnik przy remizie "Poległym za Polską Radziczanom - strażacy. 15.VII.1928 r." z nazwiskami zabitych oraz tablica "Pamięci żołnierzy A.K.".
Rzeka Drzewica w Radzicach Dużych.
Wieś Brzuza i zjawiskowy zachód słońca.
Remont drogi na trasie Brzuza - Idzikowice.
Kapliczka - krzyż w Idzikowicach z napisem "Ś.P. Stefan Kołodziejczyk żył l.17 zm. śmiercią tragiczną 26.XII.1932 r. Rodzina".
Wyjeżdżam z Idzikowic i opuszczam malowniczy obszar gm. Drzewica. Do zobaczenia wkrótce !
Remiza strażacka OSP Libiszów. To już teren gminy Opoczno.
Kościół p.w. św. Mikołaja w Libiszowie.
Figura Jezusa i tablica "W 25 lecie oddania Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Jezusa. Za staraniem ks. prob. Józefa Śliwaka ufundowali parafianie 1976 r.".
Kościół zbudowano w stylu neogotyckim w 1915 roku wg projektu Stefana Szyllera. Do Libiszowa wrócę jeszcze na całodzienną wyprawę !
Słońce szybko zachodzi, gdy docieram do drogi woj. 726 za osadą Libiszów Kolonia.
Stoi tam kapliczka z napisem na cokole : "Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko ! Fondator tej figury Paweł Małocha 1907 r.".
Kolejne kilometry pokonuję już w ciemnościach. Pedałuję szybkim, miarowym tempem przez Bukowiec Opoczyński, Szadkowice i Tomaszów Mazowiecki do Ujazdu. Na zdjęciu pomnik Tadeusza Kościuszki na miejscowym rynku.
Z Ujazdu pomykam drogą woj. nr 713 do wsi Rokiciny. Stąd mam do Łodzi ponad 34 km. Nigdzie się już nie zatrzymuję i karnie kręcę korbą.
Przez całą drogę marzę o tym, że jak wrócę do domu, to natychmiast napiję się słodziutkiej kawy z mlekiem. I nie wiem, jak to się stało, ale po przyjeździe do Łodzi dojeżdżam wprost pod... dzbanek do kawy ! To instalacja przy domu handlowym "Magda" przy ul. Piotrkowskiej, którą wykonał artysta o ps. "Lump" dla projektu "Uniqua Art Łódź".
Wakacyjną wyprawę kończę z poczuciem, że wykonałem dziś kawał dobrej roboty ! Przejechałem Skocikiem ponad 225 km i wreszcie zwiedziłem Drzewicę. O to mi właśnie chodzi - poznawać Ziemię Łódzką, jej historię, przyrodę i atrakcje turystyczne. To mój patent na spędzanie wolnego czasu, a także pomysł na dokształcanie się na zasłużonej emeryturze. Czy zdobędę kolejny fakultet na "Rowerowym Uniwersytecie Trzeciego Wieku" ? Czas pokaże !!! ☺
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Działalność Mr SCOTT'a wspiera firma "BE-bike" Łódź ul. Krzemieniecka 2.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz