Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 443 - Droga wojewódzka nr 703 Porczyny - Łowicz

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE 

Łódź (Manufaktura, Ogrodowa, Srebrzyńska, Kasprzaka, Legionów, Konstantynowska) - Konstantynów Łódzki - Mirosławice - Lutomiersk - Kwiatkowice Las - Kwiatkowice - Wola Czarnyska - Piorunówek - Małyń - Jeziorko - Wola Puczniewska - Mianów - Kałów - Wólka - Góra Bałdrzychowska - Bałdrzychów - Madajka - Porczyny - Wylazłów - Truskawiec - Praga - Poddębice - Sworawa - Wilkowice - Tur - Truskawiec - Stary Gostków - Wólka - Wola Niedźwiedzia - Chodów - Karkosy - Janów - Zduny - Wichrów - Wilczkowice - Łęczyca - Kwiatkówek - Marynki - Witaszewice - Zacisze - Orszewice - Janów - Nowy Gaj - Stawy - Janówek - Janowice - Piątek - Łęka - Bielice - Oszkowice - Trzaskowice - Szymanowice - Brzozów - Bielawy - Piotrowice - Chruślin - Mystkowice - Jastrzębia - Łowicz - Jamno - Krępa - Domaniewice - Stroniewice - Kamień - Głowno - Bratoszewice - Rokitnica - Stryków - Smolice - Swędów - Szczawin - Glinnik - Samotnik - Smardzew - Nowe Łagiewniki - Łódź (Okólna, Łagiewnicka, Sowińskiego, Zgierska, Nowomiejska, Plac Wolności, Piotrkowska, Traugutta) 

[20.12.2015. - 212,32 km, 26,48 km/h, 8:01:12 h]
ZDJĘCIA           FILMY          GPS  
Mr SCOTT jedzie po... DW nr 703 !!! Trasa WYCIECZKI Nr 443.
Grudzień. Dni mijają bardzo szybko. Ani się obejrzałam i dziś już jego dwudziesty dzień ! Pogoda "rowerowa" i wyruszam na kolejną wycieczkę z ul. Ogrodowej, spod popularnego kompleksu handlowo-kulturalnego "Manufaktura".
Na jego terenie znajduje się m.in. hotel "Vienna House Andel's", który mieści się w budynku dawnego zakładu tkackiego. Przed głównym wejściem ustawiona jest rzeźba z postacią poety Juliana Tuwima.
Tabliczka na cokole : "Obiekt wykonany w pracowni rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego. Interpretacja graficzna utworów Juliana Tuwima MOSQUI.TO, wykonanie Jakub Gruszczyński. 2013 ROK JULIANA TUWIMA".
"Manufaktura" mieści na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Zrewitalizowany obiekt został otwarty w dniu 17 maja 2006 roku.
Tabliczka informacyjna na głównej bramie : "Imperium Izraela K. Poznańskiego. "Kompleks przemysłowy tworzony od 1872 r. Pierwszym budynkiem była tkalnia z szedowym dachem, zastosowanym tutaj pierwszy raz w Łodzi. Najbardziej okazałym gmachem jest stojąca wzdłuż ul. Ogrodowej przędzalnia, powstała w latach 1876-1878. Oprócz budynków przemysłowych w skład kompleksu wchodzi rezydencja rodziny Poznańskich, kantor fabryczny, domy dla robotników, a także szkoła i szpital".
"Pracujemy za czterech - jemy za 12-tu" - tak się reklamuje jedna z restauracji, których w "Manufakturze" jest kilkanaście !
 Architekturę "Manufaktury", która stanowi harmonijne połączenie historii i nowoczesności, zaprojektowała firma "Virgile & Stone" z Londynu współpracująca z biurem architektonicznym z Lyonu "Sud Architectes".
Obecnie na rynku "Manufaktury" odbywa się jarmark bożonarodzeniowy. Na straganach można znaleźć produkty spożywcze i drobne upominki z różnych regionów Polski i Europy. W centralnym punkcie jarmarku stanął piętrowy domek gastronomiczny, z którego można podziwiać panoramę Manufaktury oraz spróbować barszczu, golonki czy bigosu. 
Tegoroczna choinka na rynku Manufaktury choinka ma aż 15 metrów, a zdobią ją 493 kolorowe bombki oraz 10 tys. punktów świetlnych. 
Na fasadzie budynku galerii handlowej zamontowano 34 ogromne bombki w różnych rozmiarach. Bombki będą zmieniać kolory, dając jedyny taki świąteczny pokaz w Łodzi.
Po świątecznym początku dojeżdżam na ul. Konstantynowską pod wejście do łódzkiego ZOO. Ustawiona jest tam rzeźba z serii "Łódź Bajkowa" z postaciami Maurycego i Hawranka.
Są to bohaterowie serialu lalkowego wyprodukowanego przez łódzki "Se-ma-for" na zamówienie polskiej telewizji. Rzeźba jest częścią szlaku turystycznego pt. "Łódź bajkowa". Na jego trasie stoją jeszcze mini rzeźby bohaterów kultowych bajek Se-ma-fora : Miś Uszatek, Pingwin Pik-Pok, Koty Filemon i Bonifacy, bohaterowie "Zaczarowanego ołówka", Plastuś i jego pamiętnik, Trzy misie oraz Wróbel Ćwirek.
Autorem pomnika jest artysta Marcin Mielczarek. Główni bohaterowie to postacie oparte na książce Zbigniewa Żakiewicza "Dwaj dzielni z Plimplańskiego lasu". Rzeźba w całości jest wykonana z brązu, jako jedna zintegrowana forma. Jeden z bohaterów wita klientów ZOO, drugi wychyla się zza jego ramienia.
Dziś niedziela. W śródmieściu Łodzi cisza, spokój i pustki na ulicach. Ale w Parku na Zdrowiu ruch jak na Piotrkowskiej w godzinach szczytu ! Obserwuję, jak aktywni biegacze ruszają całą watahą na poranny trening.
Właśnie pod wejściem do ZOO umówiłem się dziś z Konradem - "Siwym koniem" i pojedziemy razem na długą wycieczkę ! Z Konradem znamy się już "jak łyse konie", bo przejechaliśmy wspólnie kilka ciekawych tras po regionie łódzkim. 
NA  TRASIE  DO  WSI  PORCZYNY
Konstantynów Łódzki - świąteczne dekoracje na Placu Kościuszki.
"S-14 droga do nowych inwestycji w Konstantynowie Łódzkim" - reklama Burmistrza Miasta. Już wkrótce rozpocznie się w tym regionie budowa nowoczesnej drogi ekspresowej. S-14 połączy autostradę A-2 z drogą ekspresową S-8 i jednocześnie będzie zachodnią obwodnicą Łodzi. W sumie jej długość wyniesie ok. 41 km. Będzie to najkrótsza wśród dróg ekspresowych w Polsce.
Świąteczne dekoracje na Placu Jana Pawła II w Lutomiersku.
Kolorowy neon "Wesołych Świąt" na budynku Poczty Polskiej w Lutomiersku.
Z Lutomierska pedałujemy do Kwiatkowic. Opuszczamy drogę woj. nr 710 i skręcamy w szosę na Puczniew.
"Powiat Poddębicki wita" - estetyczny witacz w lasach na trasie Przyrownica-Małyń.
Rzeka Pisia w Małyniu.
Mr SCOTT & Konrad "Siwy koń" - pamiątkowe zdjęcie przy zaporze na rzece Ner.
Z Małynia jedziemy do wsi Jeziorko.
Przez Wolę Puczniewską docieramy do Mianowa. Jest to trasa zielonego szlaku rowerowego "Po Ziemi Poddębickiej".
Lasy za wsią Mianów - koniec obszaru Powiatu Pabianickiego, początek Powiatu Poddębickiego.
Rzeka Bełdówka we wsi Kałów.
Osada Góra Bałdrzychowska. Pozdrawia nas rowerzysta w czerwonej bluzie. Szerokości kolego !!!
Zbiornik retencyjny w Górze Bałdrzychowskiej.
Widok ze wzniesienia w Górze Bałdrzychowskiej, na szosę prowadzącej do wsi Zagórzyce.
Rzeka Bełdówka w Zagórzycach.
Most i zastawka na rzece Ner w Bałdrzychowie.
Rzeka Ner.
Te okolice regionu łódzkiego to prawdziwa rzeczna kraina ! Na zdjęciu rzeka Pisia w Bałdrzychowie.
Bałdrzychów - przejazd kolejowy przez torowisko magistrali węglowej.
Okazałe drzewo - pomnik przyrody w lasach w okolicy wsi Madajka.
NA TRASIE PORCZYNY - ŁOWICZ
Jak się jedzie we dwóch, to czas szybko mija i tempo zawsze większe ! Mijają 2,5 godziny i meldujemy się we wsi Porczyny. 
Miejscowość położona jest na terenie Gminy Poddębice, przy drogach wojewódzkich numer 473 i 703.
I to właśnie w Porczynach bierze swój początek droga woj. nr 703, którą postanowiłem uczynić główną bohaterką dzisiejszej wycieczki ! Może nie wszyscy wiedzą, ale celem działalności Mr SCOTT'a jest nie tylko poznanie zabytków i lokalnych atrakcji w woj. łódzkim, ale też przejechanie wszystkich ważniejszych dróg regionu łódzkiego.
Stąd też pomysł i plan na tą przejażdżkę jest prosty : pojedziemy po całej długości DW nr 703 - od wsi Porczyny aż do Łowicza !!! Pierwsza miejscowość na trasie to osada Wylazłów.
W sumie droga ta liczy ok. 84 km. Przebiega w całości na terenie woj. łódzkiego, przez powiaty : poddębicki, łęczycki i łowicki. Na zdjęciu wieś Praga i Konrad "Siwy koń".
Z osady Praga dojeżdżamy do drogi krajowej nr 72.
Skręcamy na wschód do wiaduktu magistrali węglowej.
Jedziemy do Poddębic, gdzie przez odcinek ok. 2 km, DW nr 703 pokrywa się z DK nr 72.  
Droga wiedzie przez centrum Poddębic i na rondzie przy ul. Łódzkiej, skręca na północ.
Dalej już jako samodzielna, prowadzi po ul. Łęczyckiej, gdzie jest zakaz ruchu dla rowerów. Należy poruszać się po ciągach pieszo-rowerowych. Ten obszar Poddębic został kompleksowo przebudowany, o czym przypomina tablica reklamujące inwestycje drogowe woj. łódzkiego. To charakterystyczne plansze z hasłem "dla was zmieniamy łódzkie".
Czeka nas teraz jazda w stronę Starego Gostkowa i Łęczycy. To odpowiednio 9 i 26 km, czyli dla wprawionych rowerzystów przysłowia "bułka z masłem" !
Na tym odcinku DW 703 jest "równa jak stół" ! Przy szosie ustawiona jest tablica informacyjna z napisem : "Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 703 na odcinku Poddębice - węzeł autostradowy Wartkowice w ramach zadania inwestycyjnego pn."Rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 703 na odcinku Porczyny-Łowicz wraz z budową obwodnicy m. Piątek".
"Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu samorządu województwa łódzkiego. Całkowita wartość projektu : 51.735.256 PLN, kwota dofinansowania z EFRR : 29.564.529 PLN".
Po opuszczeniu Poddębic wyjeżdżamy na drogę dla rowerów.
Docieramy do wsi Sworawa, którą zwiedziłem podczas WYCIECZKI Nr 299
W Sworawie mijamy się z rowerzystą w czerwonej bluzie. Wow ! To ten sam, którego widzieliśmy dziś w Górze Bałdrzychowskiej !!! Czyli to jednak prawda, że "Góra z górą się nie zejdzie, ale rowerzysta z rowerzystą zawsze" 😄
Wjeżdżamy do wsi Wilkowice. To już teren gminy Wartkowice.
Następnie jedziemy przez osadę Tur, do skrzyżowania z drogą prowadzącą do Brudnowa.
Cały czas poruszamy się drogą dla rowerów, która biegnie w bezpiecznej odległości od szosy DW 703.
Warto wybrać się do wsi Tur (moja WYCIECZKA Nr 167), aby zobaczyć np. zabytkowy kościół p.w. św. Piotra i św. Pawła. Jest dobrze widoczny z poziomu DW 703.
Za wsią Tur droga woj. nr 703 przebiega przez duży kompleks leśny. Są to okolice osady o nazwie Truskawiec.
Szybkim tempem docieramy do Starego Gostkowa. Tej miejscowości poświęciłem WYCIECZKĘ Nr 131.
Zabytkowy pałac Grudzińskich w Starym Gostkowie z 1802 roku. Mieści się w nim siedziba Gminy Wartkowice.
W Starym Gostkowie DW nr 703 przecina się z drogą woj. nr 469, którą opisałem na kartach WYCIECZKI Nr 354.
To skrzyżowanie zostało przebudowane i nosi nazwę "Rondo gen. pil. A. Błasika".
Blisko ronda ustawiony jest pomnik ku czci Legionów Józefa Piłsudskiego, odsłonięty 24 października 1937 roku. Jest to głaz z następującą inskrypcją "Tu czasu wielkiej wojny dnia 29 października 1914 r. stoczyły bitwę z wojskiem rosyjskim oddziały Legionów Józefa Piłsudskiego walcząc o honor i wolność Ojczyzny".
Jedziemy dalej do osady Wólka.
W tej wsi z poziomu DW 703, dobrze jest widać drewniany młyn nad rzeką Ner.
Po zachodniej stronie szosy sterczą dwie BAZY OBCYCH. To tylko potwierdza spiskową teorię Mr SCOTT'a, że "ONI są wszędzie" !!! 👽
Jedziemy przez Wólkę, ale po lewej stronie drogi znajdują się zabudowania wsi Pełczyska
Terytorium wsi Wólka kończy się przed podjazdem nad autostradę A-2.
W tej części "Autostrady Wolności", znajduje się zjazd na drogę woj. nr 703 (węzeł autostradowy "Wartkowice" - stacja poboru opłat Pełczyska).
Suniemy z wiaduktu do wsi o nazwie Wola Niedźwiedzia.
Wola Niedźwiedzia - szkoła podstawowa przy DW 703.
Przed nami kolejna miejscowość : wieś Chotów.
Opuszczamy teren gm. Wartkowice i wjeżdżamy do wsi Karkosy w gm. Łęczyca.
Osada Janków.
Most na rzece Ziań w Jankowie.
Rzeka Ziań, która posiada także swoją drugą nazwę : Gnida.
W Jankowie, pomiędzy skrzyżowaniem dróg prowadzących z Łęczycy do Poddębic i z Mniszek do Leźnicy Małej a mostem na rzece Zian, stoi pamiątkowy głaz z tablicą. Obelisk ufundowany przez mieszkańców gminy Łęczyca poświęcony jest pamięci 12 mieszkańców wsi Janków i okolic zamordowanych przez Wehrmacht we wrześniu 1939 roku. Odsłonięto go w dniu 7 września 1986 r. w kolejną rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Na tablicy wyryto nazwiska zamordowanych.
Skrzyżowanie w Jankowie : w Lewo na Leźnicę Małą, w prawo na Krzepocinek.
Przejeżdżamy przez kolejne miejscowości : wieś Zduny.
Osada Wichrów.
Wieś Wilczkowice.
Wilczkowice i rozjazd w lewo do Leźnicy Małej.
DW nr 703 w Wilczkowicach - bramka kontroli natężenia ruchu drogowego.
Wieś Leszcze i skrzyżowania z drogą do Wilczkowic Dolnych.
Kapliczka we wsi Leszcze z figurą Matki Boskiej. Napis na tablicy : "O Pani Matko strzeż nas i chroń jako rzeczy i własności swej. Znisz. została w 1940 r. Fun. j. O. 1948 r.". 
Następna duża miejscowość na trasie DW nr 703 to Łęczyca (zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 125).
Przy trasie ustawiony jest witacz Miasta Łęczycy (rycerz grający na rogu i trzy baszty Zamku Królewskiego).
Jedziemy po ul. Kaliskiej, która przebiega nad torami linii kolejowej nr 16 na odcinku Zgierz – Ozorków – Łęczyca.
Na tej ulicy obowiązuje zakaz jazdy rowerem i należy poruszać się ciągiem pieszo-rowerowym. Mijamy kino "Górnik" przy ul. Kaliskiej 45.
Dojeżdżamy po ul. Belwederskiej do ul. Sienkiewicza. DW nr 703 łączy się na tym skrzyżowaniu z drogą krajową nr 91.  
Z ul. Sienkiewicza skręcamy na wschód w ul. Kazimierza Odnowiciela. Przed nami prosta droga z Łęczycy do Piątku - 19 km i Łowicza - 51 km.
Wjeżdżamy na teren gminy Góra Świętej Małgorzaty.
Jedziemy przez wieś Kwiatkówek. Tą trasą przebiega rowerowy "Nadbzurzański szlak bursztynowy". Oczywiście marzę o tym, aby go w przyszłości przejechać ! 
Rzeka Bzura we wsi Kwiatkówek.
Kwiatkówek - rozjazd w prawo do osady Tum.
Przed nami spokojna, ale szyba jazda przez kolejne miejscowości : Marynki.
Witaszewice.
Zacisze. Patrząc na lewo, mamy rewelacyjny widok na Pradolinę Warszawsko-Berlińską.
DW nr 703 we wsi Orszewice (w lewo na Rybitwy, w prawo do Góry Św. Małgorzaty).
Mijamy następne skrzyżowanie - w lewo do wsi Sługi, w prawo do Góry Św. Małgorzaty.
Fantastyczny odcinek DW 703 do wsi Nowy Gaj. Dookoła rozciągają się bezkresne pola !
Nowy Gaj.
Wieś Stawy. Okazuje się, że nie ma w niej żadnego stawu...
Opuszczamy terytorium gminy Góra Świętej Małgorzaty.
Wieś Janówek.
Rozjazd w Janówku do osady Janowice, którą odwiedziłem w trakcie WYCIECZKI Nr 425.
Z drogi widać dobrze ruiny dworu rodziny Łoskowskich w Janowicach.
Rzeka Struga we wsi Janówek.
Cudowna aleja drzew grabowych i lipy, na odcinku Janówek-Piątek.
Przy blasku zachodzącego słońca, docieramy do oryginalnego witacza z napisem "Piątek - geometryczny środek Polski".
W Piątku jestem częstym gościem i bardzo lubię tu przyjeżdżać ! Zobacz przede wszystkim WYCIECZKĘ Nr 96.
Piątek ul. Łęczycka. Tuż za zakrętem, DW 703 łączy się przy Rynku z drogą woj. nr 702.
Przejeżdżamy główną ulicą Piątku, do mostów na rzece Malina i Moszczenica. Na skrzyżowaniu z DW 702, skręcamy na wschód - na Łowicz.
Rzeka Malina.
Rzeka Moszczenica.
Stacja paliw na granicy Piątku z siołem o nazwie Łęka.
Rozjazd we wsi Łęka. Tą drogą dojedzie się na Orenice i Łazin.
Z Łęki docieramy do wsi Bielice.
Mijamy osadę Broników.
Skrzyżowanie z szosą na Sułkowice Drugie.
Konrad "Siwy koń" cały czas forsuje szybkie tempo ! Zbliżamy się do węzła autostradowego "Piątek".
Autostrada A-1 na granicy wsi Bielice i Oszkowice. Jest z niej oczywiście zjazd na DW nr 703.
Zjeżdżamy z wiaduktu na teren Powiatu Łowickiego i i Gminy Bielawy.
Przed nami przejazd przez wieś Oszkowice, którą zwiedziłem na WYCIECZCE Nr 170.
Oszkowice - rozjazd w prawo do wsi Stare Piaski. Na polu stoi witacz z herbem gminy Bielawy.
Oszkowice - rozjazd w lewo na Orenice.
Centrum Oszkowic i skrzyżowanie z szosą na Orłów (to w lewo-na północ) i na Piaski/Żdżary.
Pędzimy na Trzaskowice.
Kapliczka przydrożna w Trzaskowicach, z figurą Matki Bożej. Na cokole znajdują się dwie tablice z napisami : "Królowo Polski pod Twoją obronę uciekamy się" oraz "Fundatorzy bracia Stanisław i Kazimierz 1947 r.".
Przez cały czas jedziemy w fantastycznej scenerii, przy blasku zachodzącego słońca !
Wieś Brzozów.
Rozjazd na południe do sioła Janinów.
Most na rzece Mroga w Bielawach.
Rzeka Mroga.
Bajkowy zachód słońca nad bielawskimi polami.
Bielawy - zabytkowy kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, który został wybudowany w XV wieku ! Zobacz więcej WYCIECZKA Nr 103.
Stacja benzynowa w Bielawach, przy rozjeździe z DW nr 703 na Walewice i Sobotę.
Opuszczamy Bielawy i przed nami ostatnia prosta do Łowicza. Przejeżdżamy szybkim tempem przez Piotrowice i Chruślin i kończmy objazd drogi wojewódzkiej nr 703 w Łowiczu. Przy ul. Podgrodzie DW 703 łączy się z drogą krajową nr 14.
POWRÓT  DO  ŁODZI
Aby wrócić sprawnie i bezpiecznie do Łodzi, wybieramy najprostszy wariant - przejazd po DK nr 14. Super wycieczkę kończymy na ul. Traugutta. Dzięki Konrad za aktywnie spędzony dzień i znakomity trening (wysoka średnia prędkości - ponad 26 km/h).
Do następnego spotkania "Siwy koniu" !!! 😎
Na woonerfie przy ul. Traugutta ustawione zostały neony z napisem "Łódź Expo 2022". Nasze miasto jest jednym z kandydatów do organizacji międzynarodowej specjalistycznej wystawy Expo 2022. Hasłem przewodnim proponowanego wydarzenia jest „City Re: Invented”, czyli „miasto stworzone na nowo”. Motyw przemiany postindustrialnego miasta ma jednocześnie nawiązywać do udanej transformacji Polski i innych państw Europy Środkowej. 
Organizacja wystawy stwarza szansę, by zaprezentować się jako państwo innowacyjne, wykorzystujące nowe technologie do zarządzania rozwojem. Ostateczna decyzja o wyborze miasta gospodarza Expo zapadnie w listopadzie 2017 roku. Gdyby wybrano Łódź, byłaby to wspaniała wiadomość ! Trzymamy kciuki !!!
Po powrocie do domu okazuje się, że przejechałem ponad 212 km !!! Wow ! I bardzo się cieszę, bo dziś nie tylko poznałem całą drogę wojewódzką nr 703, ale też umocniłem swoją rowerową znajomość z Konradem.
Mam nadzieję, że jeszcze pojedziemy z "Siwym koniem" na niejedną wycieczkę ! 🚲

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger