Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach. Znajdziesz tu opis trasy, zdjęcia miejsc, ludzi i zdarzeń oraz krótkie filmy.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 259 "Zduńska Wola"

TRASA : Łódź (Jaracza, P.O.W., Narutowicza, Zielona, Legionów, Konstantynowska) - Konstantynów Łódzki - Mirosławice - Lutomiersk - Kwiatkowice Las - Kwiatkowice - Dobruchów - Górna Wola - Tarnówka - Szadek - Wielka Wieś - Szadkowice - Suchoczasy - Janiszewice - Maciejów - Zduńska Wola - Ostrówek - Okup - Łask - Kolumna - Dobroń - Chechło Drugie - Chechło Pierwsze - Pabianice - Ksawerów - Łódź (Pabianicka, Karpacka, Zaolziańska, Paderewskiego, Pabianicka, Piotrkowska) 
[17.06.2014. - 118,5 km, 23,4 km/h, 5:04:50 h]
ZDJĘCIA                         FILMY                           HISTORIA
Mr SCOTT jedzie do... Zduńskiej Woli !!! Trasa WYCIECZKI Nr 259 (-:
Wielokrotnie zastanawiam się, jak to się dzieje, że akurat w danym dniu, jadę na wycieczkę do konkretnej miejscowości ? Zawsze mam przygotowane co najmniej trzy alternatywne trasy, ale gdy się rano budzę, to zazwyczaj już doskonale wiem, że pojadę właśnie tu i tam ! Czy jest więc jakaś niewytłumaczalna siła, która kieruje moim życiem ? Pewnie tak, bo przecież  jeszcze wczoraj planowałem wyprawę do Uniejowa, ale dziś po przebudzeniu poczułem całym sobą, że Mr SCOTT musi pojechać do Zduńskiej Woli ! 
Tak więc "Niech się dzieje wola Twoja, a nie moja Panie" !!! Jedziemy (-:
Wycieczkę rozpoczynam przy ul.Jaracza 45, przed okazałą willą wzniesioną w latach 1891-1893, przez żydowskiego przemysłowca Arnolda Stillera. W końcu lat siedemdziesiątych XIX wieku, Arnold Stiller do spółki ze swoim szwagrem Juliuszem Bielschowskym, zało­żył zakład wyrobów wełnianych przy ul. Piotrkowskiej 22. Po kilku latach wspólnicy wybudowali nową dużą fabrykę na wschodnim krańcu ul. Cegielnianej, gdzie znajdowały się jeszcze rozlegle niezabudowane obszary (obecnie ul.Jaracza 80). Na ścianie budynku zawieszona jest tabliczka Urzędu Miasta Łodzi  z fotokodem systemu informacji turystycznej "Odkoduj Łódź".
Piętrowy obiekt założony został na planie kwadra­tu z ryzalitami na osiach poszczególnych elewacji. Otrzymał on zewnętrzny wystrój o formach północnego renesansu i manieryzmu, łączący motywy niderlandzkie i francuski styl Ludwika XIII. Nad wejściem od strony wschodniej, widnieje data budowy wilii - rok 1893. Projekt willi przypisuje się architektowi miejskiemu Hilaremu Majewskiemu.
Obecnie w willi mieści się wiele firm i instytucji oraz popularny "Bagdad Cafe" - "pierwszy w Łodzi klub postsocjalistycznej Rzeczypospolitej".
Charakterystyczne cechy architektury willi, to kontrast ceglanych elewacji i elementów tynkowanych oraz wysokie mansardowe dachy urozmaicone szczytami o boga­tych formach. Na ścianie po stronie zachodniej, zawieszona jest duża, pamiątkowa tablica.
Jest to płyta z brązu opatrzona datami "1913-1988", z napisem o treści : "75 rocznica powstania Organizacji Kupieckiej w Łodzi. Pamięci działaczy Organizacji Kupieckiej, kupców i pracowników handlu, poległych w obronie Ojczyzny i zamęczonych w obozach zagłady w latach II wojny światowej. Zrzeszenie Prywatnego Handlu i Usług w Łodzi". Zrzeszenie to założone zostało w 1913 roku i ma swoją siedzibę, właśnie w willi Arnolda Stillera.
Ciekawostką jest, że w piwnicach willi odkryte zostały tajemnicze tunele ! Jeden z nich biegnie pod ulicą Jaracza w stronę dawnej fabryki Stillera, w której po wojnie mieściła się "Telimena". Drugi w stronę Dworca Fabrycznego. Trzeci natomiast w stronę ulicy POW, a czwarty w nieznanym kierunku.
A propos dworca Fabrycznego ! Po obejrzeniu zabytkowej willi Stillera, ruszam obejrzeć postępy prac na budowie nowego dworca. Gołym okiem widać, jak wiele już zrobiono. Ale do zakończenia inwestycji jeszcze sporo czasu. Pierwsze pociągi na podziemny dworzec, przyjadą w ostatnich miesiącach 2015 roku.
Przemykam przez śródmieście, jadąc ul.Zieloną do skrzyżowania z al.Kościuszki. W słońcu lśni największa kamienica Łodzi - monumentalna budowla powstała w latach 1894-1895 wg projektu architekta Dawida Landego, dla żydowskiego fabrykanta Mendla (Mieczysława) Pinkusa i Jakuba Lande.

Z Łodzi przenoszę się szybko do Konstantynowa Łódzkiego (zobacz WYCIECZKA Nr 99). Zatrzymuję się na chwilę na Placu Kościuszki w tej jego części, która znajduje się naprzeciwko kościoła p.w. Narodzenia Najświętszej Panny.
Zaledwie trzy dniu temu, odbyła się w tym miejscu uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci poległych lotników amerykańskich : por. nawig. Hansa Niichela i st. sierż. strz. Kennetha V. Olsena, załogi bombowca B-24 Liberator z 453 grupy bombowej 8 Armii Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, zestrzelonego w rejonie Konstantynowa 15 marca 1945 roku przez sowieckie myśliwce.
Na płycie z szarego granitu, umieszczono inskrypcję o treści : "Pamięci lotników Amerykańskich por. nawigatora Hansa Niichela, st. sier. strz. Kennetha V.Olsena, załogi bombowca B-24 Liberator z 453 Grupy Bombowej 8 Armii sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, zestrzelonych w rejonie Konstantynowa przez sowieckie myśliwce 15 marca 1945 r. Zginęli śmiercią lotnika. Mieszkańcy Konstantynowa Łódzkiego, Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Łodzi. Czerwiec 2014 r.". Na tablicy po prawej stronie, zamieszczono taki sam tekst w języku angielskim.
W tym kwadracie Placu Kościuszki, znajduje się także obelisk z tablicą pamięci ofiar II wojny światowej. Tablicę ufundowali Mieszkańcy Konstantynowa Łódzkiego 27 sierpnia 2006 roku. Po drugiej stronie kamienia, zawieszona jest "Kotwica" - znak Polski Walczącej.
Z popularnego "Kansas" jadę do Lutomierska. Nad stawem przy ul.Kopernika, jest ładny widok na klasztor Salezjanów i kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP z lat 1648-1652.
Podjeżdżam na dość spore wzniesienie (pochylenie ok. 5%), na którym znajduje się Plac Jana Pawła II w Lutomiersku.
Znowu wyjeżdżam na DW nr 710 i pędzę po równej drodze do Kwiatkowic (zobacz WYCIECZKA Nr 75).
W Kwiatkowicach realizowany jest obecnie remont DK 710. Prace wykonuje znana firma "Włodan". Wprowadzono ruch wahadłowy i kierowcy muszą się liczyć ze sporymi utrudnieniami w ruchu.
Budowany jest także nowy most na rzece Pisia. Jednoprzęsłowy most o klasie obciążeniowej "A", będzie miał 30 metrów długości i 12,8 szerokości. Powstaną na nim obustronne chodniki o szerokości 1,5 m. Na czas budowy nowego obiektu, ruch pojazdów został przełożony na tymczasową przeprawę, która powstała obok starego mostu. Zakończenie prac wykonywanych przez firmę "Skanska", planowane jest do połowy października tego roku. Szacunkowy koszt robót to 6,05 mln zł. Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.

Z Kwiatkowic obieram kurs na Szadek. Z DK 710 jest świetny widok na złowieszcze BAZY OBCYCH, których pełno po obydwu stronach szosy.
"ONI są wszędzie" !!! Wrzeszczy wystraszony Mr SCOTT )-:

Szybko przejeżdżam przez Szadek i na terenie Wielkiej Wsi, skręcam w lewo w drogę na Zduńską Wolę.
Jakieś 100 metrów od skrzyżowania z DK 710 na Błaszki, po lewej stronie szosy stoi leśniczówka. Jest to siedziba Leśnictwa Szadek, która znajduje się na terenie dzielnicy Ogrodzim Kolonia.
Po obejrzeniu leśniczówki, pędzę dalej przez wieś Szadkowice.
Na końcu Szadkowic rozpoczyna się terytorium Gminy Zduńska Wola.
Zatrzymuję się tutaj na kwadrans, bowiem po lewej stronie drogi, znajduje się cmentarz wojenny z okresu pierwszej wojny światowej. Pierwotnie były tutaj trzy mogiły, w których pochowano 20 żołnierzy armii niemieckiej i jednego żołnierza armii austro-węgierskiej, poległych w dniach 20-21 listopada 1914 roku. Założenie uległo zmianie w 1938 roku, w wyniku komasacji mogił z likwidowanych cmentarzy w miejscowościach : Wilamów, Górna Wola, Boczki, Czechy i Krobanów.
Zachowały się 22 tablice nagrobne ułożone w równych odstępach, w środkowej części cmentarza, kamienna płyta przykrywająca zbiorową mogiłę oraz liczne kamienne stele ustawione wzdłuż granic cmentarza, od strony lasu. Pochowanych jest tu co najmniej 59 żołnierzy armii niemieckiej z batalionów : Rawicz, Katowice, Poznań i Coblezn oraz jeden żołnierz armii austro-węgierskiej.
Nagrobki są w większości zniszczone lub mało czytelne. Cmentarz został uporządkowany w 1991 roku. Z tego okresu pochodzi również granitowy obelisk z napisem "1914" i wizerunkiem krzyża maltańskiego.Tu spoczywa Reinhard Stenger, który poległ w dniu 22 listopada 1914 roku.
Mr SCOTT wykonał fotografie wszystkich nagrobków, które dostępne są w galerii zdjęć z tej wyprawy (zobacz link pod trasą wycieczki). Płyta na mogile żołnierza o nazwisku Kasimir Naglak.
Z Szadkowic wartko docieram do wsi o nazwie Suchoczasy.
Następnie przejeżdżam przez osadę Janiszewice.
Przed przejazdem kolejowym, stoi remiza strażacka.
Ochotnicza Straż Pożarna w Janiszewicach została założona w 1925 roku. Na ścianie strażnicy, zawieszona jest pamiątkowa tablica z napisem "1925-2000 w 75 rocznicę powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Janiszewicach".
Za torami kolejowymi rozpoczyna się miejscowość Maciejów. Jeszcze tylko parę energicznych obrotów korbą i ...
Wjeżdżam wreszcie do Zduńskiej Woli !!! Miasto położone jest na Wysoczyźnie Łaskiej, na obszarze równiny nad rzeką Pichną, prawym dopływem Warty. Jest siedzibą gminy oraz powiatu zduńskowolskiego. Dawna wieś szlachecka Zduny w parafii Korczew, staraniem właścicieli majątku otrzymała prawa osadnicze dla uchodźców z Czech i wyrobników tkackich. Prawa miejskie posiada od 1825 roku, jednak historia osadnictwa na tych terenach sięga XIV wieku.
Od XIX wieku miasto prężnie rozwijało się jako ośrodek przemysłu włókienniczego, zaś w dwudziestoleciu międzywojennym – jako węzeł kolejowy będący częścią magistrali węglowej. Na początek jadę po ul.Szadkowskiej, właśnie do dworca kolejowego, który znajduje się przy Placu Żelaznym.
Budynek dworca położony jest przy torach kolei Warszawsko-Kaliskiej. Podróżnych wita napis "Zduńska Wola - Miasto urodzenia i chrztu Św.Maksymiliana Marii Kolbego". Z historią Świętego zetknąłem się już podczas WYCIECZKI Nr 142, oglądając kościół św.Mateusza w Pabianicach. Franciszkanin mieszkał w Pabianicach od 3-go do 13-go roku życia.
Z dworca kieruję się do centrum Zduńskiej Woli. Przy Placu Wolności, kończy się właśnie budowa nowego Ratusza Miejskiego, który ma być oddany do użytku pod koniec października 2014 roku. Nowy budynek nawiązując lokalizacją, gabarytami i zasadami kompozycyjnymi do przedwojennego ratusza, osadzony jest we współczesnym parku.
Przed pięknym budynkiem ustawiony jest pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Zduńska Wola to miasto o wielu atrakcjach turystycznych. Aby je wszystkie dobrze poznać, należałoby tu zostać co najmniej dwa, trzy dni. Stąd też Mr SCOTT postanowił, że dziś tylko odwiedzę je wszystkie po kolei, bez zbędnego wdawania się w szczegóły. Na to przyjdzie jeszcze czas, przy okazji kolejnych wizyt w tym starym grodzie ! Z centrum jadę do zachodniego krańca miasta i docieram do... Czech !!!
Właśnie w tej okolicy, dokładnie przy ul.Kaczej, znajduje się cmentarz żydowski w Zduńskiej Woli. Został założony w 1826 roku.
Na bramie cmentarnej znajdują się cztery tablice z napisami w językach : polskim, angielski, hebrajskim i jidysz, zawierające krótką historię cmentarza.
Wracam do Placu Wolności i skrzyżowania ulic Kościelna-Łaska.
Na ścianie kamienicy przy Placu Wolności 1, zawieszony jest baner z ryciną fragmentu ul.Łaskiej z początku XX wieku.
Skręcam w ul.Kościelną i po chwili staję przy skrzyżowaniu z ul.Złotnickiego.
Przy ul.Kościelnej 20 znajduje się Bazylika Wniebowzięcia NMP i Sanktuarium Św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli (zobacz więcej).
Na palcu przykościelnym ustawiony jest krzyż pamięci księdza Jerzego Popiełuszko. Od frontu zamontowane są trzy tablice : z wizerunkiem księdza, pod nią płyta z napisem "Zło dobrem zwyciężaj. Bł. Ks. Jerzemu w Roku Beatyfikacyjnym 2010 Stowarzyszenia Chrobry I, Prezydent Miasta" oraz trzecia z napisem "Ś.P. ks. Jerzy Popiełuszko ur. 23 września 1947 r. zamordowany w PRL w obronie prawdy Ewangelii, wolności osobistej i godności człowieka. 10 października 1984. 1985".
Na ścianach pomnika są jeszcze dwie tablice poświęcone pamięci : "Ofiarom zbrodni XX wieku"...
... oraz "Ofiarom stanu wojennego 13.XII.1981-22.VII.1983".
Przed wejściem do świątyni stoi pomnik św. Maksymiliana Marii Kolbego, patrona Zduńskiej Woli. Na cokole widoczny jest napis : "Św. Maksymilianowi w stulecie urodzin. Zduńska Wola 1994".
Po lewej stronie od bramy wejściowej, znajduje się kaplica pogrzebowa. Nad drzwiami widnieje napis w języku łacińskim "Lux aeterna" (czyli "Światło wiekuiste").
Obok kaplicy ustawiony jest Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Jest to kamienny obelisk zwieńczony wizerunkiem orła w koronie, z napisem "Smoleńsk 10 kwietnia 2010" oraz tablicą z granitu. Umieszczono na niej inskrypcję o treści : "W hołdzie ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu oraz 94 osobom pielgrzymującym do Katynia. 13.VIII.2011 r. Zduńskowolanie".
Świątynia powstała staraniem księdza proboszcza Ignacego Kolbego w 1872 roku. Kościół jest murowany, neobarokowy, trzynawowy z wieżą. Został konsekrowany w 1891 roku. Przy odbudowie po pożarze w 1921 r. zmieniona została konstrukcja wieży przez dobudowanie jednej kondygnacji z zegarem. Na wieży umieszczone są 4 dzwony.
18 stycznia 1894 roku w świątyni tej został ochrzczony Święty Maksymilian Kolbe. Po długich staraniach, w dniu 11 października 2004 roku, parafia zyskała tytuł Sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętego Maksymiliana Kolbego. W ołtarzu głównym znajduje się marmurowy, barokowy ołtarz z XVII wieku.
W kruchcie kościoła zawieszone są dwie tablice. Na taj z brązu, widnieje napis o treści : "W 60 rocznicę powołania Armii Krajowej, żołnierzom Obwodu Sieradzkiego AK poległym w walce o wolną Polskę w hołdzie mieszkańcy Powiatu Zduńskowolskiego. Zduńska Wola 14 lutego 2002".
Natomiast na tafli białego marmuru, wyryto inskrypcję o treści : "Ś.P. Kazimierz Maciejewski i Wincenty Wilczyński, uczniowie miejscowego gimnazjum im. Kazimierza W. polegli w bojach r. 1920 walcząc za Wiarę i Ojczyznę. O modlitwę za ich dusze proszą Koleżanki i Koledzy".
Naprzeciwko Domu Bożego przy ul.Kościelnej 20, znajduje się Ośrodek Pamięci Św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Udaję się teraz na ul.Złotnickiego. W zabytkowym pałacyku pod numerem 7, mieści się Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.
Przy ul.Złotnickiego 12 znajduje się siedziba Urzędu Miasta Zduńska Wola. Na pasie zieleni ustawiona jest tablica z planem miasta.
Teren wokół budynku otoczony jest pomnikowymi okazami drzew.
W głębi parku znajduje się dawny dwór, wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku przez Złotnickich. Rodzina ta, a w szczególności Stefan Złotnicki, przyczynili się do rozwoju miejscowości i nadania jej praw miejskich w roku 1825.
Na ścianie budynku zawieszona jest płyta z brązu z wizerunkiem założyciela Zduńskiej Woli i napisem "Stefan Prawdzic Złotnicki 1779-1847 Założyciel Miasta".
Na fasadzie dworu przytwierdzony jest herb Zduńskiej Woli oraz...
... herby Stefana Złotnickiego i jego żony Honoraty z Okołowiczów Złotnickiej.
Oglądam kolejny budynek przy ul.Złotnickiego 13.
Na jego ścianie zawieszona jest tablica z brązu z wizerunkiem Janusza Teodora Dybowskiego i informacją o treści "W tym domu urodził się Janusz Teodor Dybowski, powieściopisarz, dramaturg, doktor filozofii ur. 1.IV.1909 Zduńska Wola, zm. 28.VI.1977 Warszawa".
Naprzeciwko budynku znajduje się Skwer Konstytucji 3 Maja. Na trawniku ułożona jest tablica pamięci "Rozstrzelanym przez hitlerowców 11 listopada 1939 roku", którą ufundowali rzemieślnicy i społeczeństwo Zduńskiej Woli.
Przechodzę teraz na przylegającą do skweru ul.Kolbego. Stoją przy niej przedwojenne, drewniane domy zduńskowolskich tkaczy. Na zdjęciu dom na posesji nr 5.
Przy ul.Kolbego 7 znajduje się Muzeum - Dom Urodzenia Świętego Maksymiliana Kolbe.
W muzeum można obejrzeć stałą wystawę, która ukazuje kolejne etapy życia i działalności Świętego Maksymiliana, Jego drogę do świętości ze Zduńskiej Woli przez Polskę i świat, aż do męczeńskiego finału w bunkrze głodowym KL Auschwitz. Zanim stał się więźniem oświęcimskiego obozu, w którym uratował od śmierci innego więźnia (Franciszka Gajowniczka) dał się poznać podczas działalności misyjnej we Włoszech, Francji, Egipcie, Chinach, Singapurze i Japonii. W Nagasaki ojciec Maksymilian zbudował "Mugenzaj no sono", czyli japoński Niepokalanów.
Wracam znowu na ul.Złotnickiego nr 23, gdzie znajduje się dawna kaplica braci morawskich z 1924 roku. To jedna z wielu pamiątek z czasów, gdy w mieście obok siebie żyły cztery społeczności : polska, żydowska, niemiecka oraz czeska. Obecnie mieści się tutaj Komenda Hufca ZHP w Zduńskiej Woli.
Na ścianie zawieszona jest tablica z napisem "Harcerstwu Miastu Ojczyźnie. Zlot harcerek i harcerzy z lat 1944-49. Zduńska Wola Czerwiec 1984".
Jadę jeszcze dalej na zachód. Przy ul.Złotnickiego 25 znajduje się Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli.
Pierwsza część zwiedzania miasta zakończona ! Wracam po ul.Złotnickiego, do skrzyżowania z ulicą al.Kościuszki (naprzeciwko Urzędu Miasta). To szeroka arteria z dwoma jezdniami, biegnącymi wzdłuż zadrzewionego skweru.
Na trawniku ustawiony jest żelazny krzyż z orzełkiem wojskowym, pod którym leży głaz z pamiątkowym napisem.
"Żołnierzom wyklętym walczącym z sowieckim okupantem i komunistycznym zniewoleniem w ruchu oporu. Bez wojny i dywersji wolność i niezawisłość. Komendantowi Obwodu Zduńska Wola Józefowi Przybylskiemu (1924-1950) ps."Jeleń", "Z-B" i Jego podkomendnym. "Nie damy zginąć poległym" Z.Herbert. Zduńskowolanie".
Przy al.Kościuszki 9 znajduje się kościół ewangelicko-augsburski w Zduńskiej Woli. Świątynia została wybudowana w latach 1866-1868, staraniem pastora Edwarda Boernera, niezwykle zasłużonego społecznika.
Północna część al.Kościuszki to Plac Jana Pawła II. Stoi tam pomnik poświęcony Papieżowi-Polakowi.
Przy ul.Kościuszki 3 mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Zduńskiej Woli.
Natomiast przy skrzyżowaniu z ul.Łaską 12, znajduje się Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli.
W budynku funkcjonuje Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego. Płaskorzeźba z podobizną słynnego dramaturga, zawieszona jest na fasadzie obiektu.
Z placu Jana Pawła II ruszam na dalsze poznawanie centrum Zduńskiej Woli. Na zdjęciu charakterystyczny dom mieszkalny, przy skrzyżowaniu ul.Łaskiej z ul.Dąbrowskiego (zobacz starą fotografię).
Stuletni dom mieszkalny przy ul.Łaskiej.
Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej, która znajduje się przy ul.Dąbrowskiego 4.
Na ścianie strażnicy zawieszona jest pamiątkowa tablica z napisem "W XXX lecie Polski Ludowej i 100 lecie powstania Ochotniczej Straży Pożarnej. Społeczeństwo m.Zduńskiej Woli 9.VI.1974 r.".
Kamienica mieszczańska przy ul.Dąbrowskiego 7.
Na budynku zawieszona jest tablica z napisem o treści : "Tu mieszkał kapitan Władysław Jachowicz ps.Konar 1907-1973. Oficer zawodowy 31 Pułku Strzelców Kaniowskich w Sieradzu, obrońca twierdzy Modlin, ostatni dowódca Batalionu Chrobry, obrońca Śródmieścia i Arsenału, wieloletni Naczelnik OSP w Zduńskiej woli, kawaler Krzyża Virtuti Militari i Krzyża Walecznych. Zduńska Wola 3 października 2009".
Obok wiszą dwie tablice z symbolem "Polski Walczącej" oraz dedykacją o treści : "Zduńskowolanom żołnierzom Powstania Warszawskiego 1944 roku w hołdzie za odwagę i poświęcenie". 
Na tablicach jest lista nazwisk wraz z pseudonimami i przydziałem wojskowym oraz dopisek "Mieszkańcy Miasta i Powiatu Zduńskowolskiego. Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego. Stowarzyszenie "Chrobry I". Zduńska Wola 2 października 2011".
Przy ul.Dąbrowskiego 6 znajduje się gmach I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego.
Na ścianie budynku zawieszona jest tablica z napisem "W 70 rocznicę założenia Gimnazjum i Liceum - Profesorom w hołdzie wdzięczni wychowankowie. Wrzesień 1986 rok".
Przy drzwiach wejściowych do szkoły, wisi jeszcze jedna tablica "Pamięci założycieli Koła Polskiej Macierzy Szkolnej i organizatorów naszego Gimnazjum, Panów : pastora Gustawa Manotiusa, Włodzimierza Oczechowskiego, Karola Arleta, Jana Niwińskiego, księdza Władysława Wojtasika. W 90 rocznicę tych wydarzeń nauczyciele i wychowankowie. Zduńska Wola. Wrzesień 2006".
Kamienica mieszczańska przy ul.Dąbrowskiego 20.
Zbór Kościoła Chrześcijan Batystów w Zduńskiej Woli ul.Dąbrowskiego 22 (strona zboru).
Kościół został wzniesiony w latach 1901-1902 w stylu neogotyckim. Obecnie obok funkcji religijnych organizowane są w nim wystawy artystyczne.
Klasycystyczne kamienice mieszczańskie przy ul.Kruczej.
Zabytkowy obiekt po dawnym "Skogarze" przy ul. Fabrycznej i Dąbrowskiego. Na początku XX wieku była tutaj fabryka włókiennicza.
Kamienica mieszczańska przy skrzyżowaniu ulic Łaska 25/Królewska.
Przy ul.Łaskiej 40b położony jest cmentarz parafii rzymskokatolickiej oraz cmentarz ewangelicki. Nekropolie te odwiedzę podczas innej wycieczki.
W Zduńskiej Woli znajduje się także duży Park miejski im. Stefana Złotnickiego. Mieści się w centrum miasta, na obszarze dawnej Jurydyki, pomiędzy ulicami Kościelną, Dolną i Piwną. Składa się on z dawnego parku dworskiego związanego z zespołem kościoła parafialnego i dworu Złotnickiego, stanowiącego bezpośrednie sąsiedztwo Urzędu Miasta, położonego na starasowanej skarpie rzeki Pichny, parku o charakterze miejskim z przełomu XIX i XX wieku, położonego w sąsiedztwie browarów i połączonego funkcjonalnie ze starym parkiem przez ulicę Parkową oraz najmłodszej części parku założonej w końcu lat osiemdziesiątych XX wieku.
Na terenie parku znajduje się głównie drzewostan liściasty składający się z gatunków rodzimych z niewielkim udziałem gatunków obcego pochodzenia. W starej części parku rosną unikatowe okazy drzew m. in. klon srebrzysty, topola chińska, dęby szypułkowe, wiązy. Część drzew została uznana za pomniki przyrody: Są to : dąb szypułkowy, wiąz szypułkowy, wiąz pospolity, lipa drobnolistna oraz trzy wierzby białe.
Z centrum wyjeżdżam na ul.Złotą i jadę na południe miasta, w dzielnicę o nazwie Zduny.
Przed Szkołą Podstawową nr 6 (ul. Złota 67), znajduje się popiersie Mikołaja Kopernika.
Popiersie słynnego astronoma, ustawione jest na ceglanym podeście. Przytwierdzona jest do niego tablica z napisem "Mikołaj Kopernik 1473-1543"
Z ul.Złotej wracam do centrum Zduńskiej Woli. Na ścianie jednej z kamienic przy ul.Łaskiej, odkrywam napis "Kocham Polskę". Tak ! To prawda (-:
Kieruję się teraz na wschód miasta i przy ul. Łaskiej 61, oglądam przedwojenny gmach Zespołu Szkół Elektronicznych im. Stanisława Staszica w Zduńskiej Woli.
Budynek szkoły ciągnie się na północ wzdłuż ul.Szkolnej. Powstał w latach międzywojennych, w modnym wówczas stylu dworkowym.
Przy ul.Łaskiej 88 znajduje się Parafia św. Antoniego z Padwy.
Parafia została powołana 21 grudnia 1948 roku. Starania o budowę kościoła trwały 25 lat. Dopiero w dniu 9 lutego 1974 roku wojewoda łódzki wyraził zgodę na budowę, którą rozpoczęto niezwłocznie. Kamień węgielny pochodzi z fundamentów Bazyliki św. Antoniego w Padwie.
Po 11 latach budowy konsekracja świątyni odbyła się 25 października 1987 roku. dokonali jej : biskup Bronisław Dąbrowski FDP, Sekretarz Episkopatu Polski i biskup Roman Andrzejewski z Włocławka.
Na placu przykościelnym stoi wysoki krzyż.
U jego podstawy wmurowano w kamienie dwie tablice : z wizerunkiem księdza Jerzego Popiełuszko oraz napisem "Ks.Jerzy Popiełuszko zginął śmiercią męczeńską za wiarę, Ojczyznę i Solidarność. NSZZ "Solidarność" Zduńska Wola 1997 r.".
Tuż obok kościoła, przy skrzyżowaniu ulicy Łaskiej 88 z ul.Klasztorną, znajduje się Dom Misyjny Księdza Orione - Centrum Rekolekcyjne.
Działalność oriońska w Polsce rozpoczęła się w 1923 roku w Zduńskiej Woli.  Wówczas to przybył z Włoch ksiądz Aleksander Chwiłowicz, który otrzymał od samego założyciela księdza Alojzego Orione, dokument upoważniający do podjęcia działalności Zgromadzenia w Polsce. W budynku znajduje się muzeum Orionistów.
Zaglądam jeszcze na pobliski Stadion Miejski. W Zduńskiej Woli funkcjonuje kilka klubów i stowarzyszeń, które kształcą kulturę fizyczną dzieci, młodzieży i dorosłych.
W parku przy stadionie, ustawiona jest kapliczka z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus na rękach z napisem "Królowo Korony Polskiej". Do cokołu przytwierdzona jest także tablica z Godłem Rzeczypospolitej Polskiej.
Jadę dalej po ul.Łaskiej przez osiedle Korbanówek. Staję na chwilę przy skrzyżowaniu z ul.Karsznicką, gdzie wyeksponowana jest lokomotywa.
Przez Karsznice - obecnie dzielnicę Zduńskiej Woli, przebiega linia kolejowa nr 131 tzw. magistrala węglowa (trasa : Śląsk – Herby Nowe – Zduńska Wola – Inowrocław – Bydgoszcz – Tczew). Znajduje się tam skansen lokomotyw, do którego już wkrótce poja !

I w ten właśnie sposób, Mr SCOTT zakończył swoją pierwszą - rozpoznawczą wizytę w Zduńskiej Woli ! Wrócę tu jeszcze nie raz !!! Z ciekawostek dotyczących miasta należy jeszcze przypomnieć, że w dniu 15 września 1872 roku, urodził się tutaj słynny Maksymilian vel Michaił Faktorowic, producent i wynalazca kosmetyków, założyciel firmy Max Factor (był twórcą angielskiego wyrazu make-up). 
Po zjeździe z wiaduktu kolejowego, wyjeżdżam na szeroką trasę prowadzącą do Łodzi. To dawna droga krajowa nr 12 i 14, która obecnie prowadzi po drodze ekspresowej S-8. Do Łodzi tylko 35 km (-:
Jadę cały czas bezpiecznym poboczem i szybko docieram do wsi Ostrówek.
Potem do osady o fajnej nazwie Okup, która położona jest już na terenie powiatu łaskiego.
Następnie pedałuję przez wieś Orchów. Przy tablicy wjazdowej, ustawiony jest witacz miasta Łask.
Dziś tylko przejeżdżam przez Łask (zobacz WYCIECZKA Nr 79), korzystając z obwodnicy biegnącej po ul.Objazdowej.Pędzę dalej po doskonale znanej trasie - przez Kolumnę, obydwa Chechła i Pabianice do Łodzi. Mija dziewiąta godzina wycieczki, gdy dojeżdżam na osiedle Kurak w dzielnicy Górna.
W pawilonie przy ul.Paderewskiego 11a, mieści się Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Górna im. Władysława Stanisława Reymonta.
Na ścianie budynku zawieszona jest pamiątkowa tablica z napisem o treści : "Władysławowi Stanisławowi Reymontowi 1867-1925, pisarzowi, publicyście, laureatowi Literackiej Nagrody Nobla, twórcy "Ziemi obiecanej" powieści o początkach przemysłowej Łodzi - Czytelnicy. Łódź wrzesień 1981 r.".
Mr SCOTT od razy zauważył, że na ścianie budynku, ktoś wymalował podobiznę Reymonta z przewrotnym pytaniem "I co nam jeszcze obiecasz ?" (-:
W holu biblioteki zawieszony jest portret Władysława Stanisława Reymonta. Z życiem i twórczością pisarza, stykam się ciągle na szlakach moich wycieczek. Zobacz np. WYCIECZKĘ Nr 162 (-:
W tym samym pawilonie, tylko od strony ul.Paderewskiego (dawna ulica Gagarina), znajdowała się kiedyś kultowa kawiarnia "Rarytas". Odbywały się w niej wieczory taneczne i dyskoteki.
Ze skrzyżowania ulic Zaolziańska-Paderewskiego, jadę jeszcze do centrum miasta.

Jak zwykle zaglądam na ul.Piotrkowską i aleje : Mickiewicza i Piłsudskiego. Chcę zobaczyć postępy w pracach przy przebudowie łódzkiej trasy W-Z.
Przez cały dzień towarzyszyła mi przepiękna pogoda ! Późnym popołudniem, wiosenne słońce tak fantastycznie oświetla budynki przy ul.Piotrkowskiej, że staję jak wryty przed wieżowcem "Red Tower" i podziwiam w nieskończoność paterę kolorów !
Pomimo znakomitej aury, całkiem dobrej formy fizycznej i ogromnej chęci pojeżdżenia do zmroku po łódzkich ulicach, czuję jednak wyraźnie, że powinienem już zakończyć wycieczkę. Właśnie tu i teraz - przed wspaniałą kamienicą Ryszarda Bechtolda (ul.Piotrkowska 152). Skoro tak czuję, to powinienem tak postąpić ! Nie chce już więcej poddawać się mojej własnej samowoli, która niejednokrotnie sprowadzała mnie na manowce ! Bo przecież jeśli tylko spełni się wola Tego, który kieruje moimi poczynaniami, to przecież Mr SCOTT pojedzie jeszcze na niejedną wycieczkę !  
Niech się dzieje wola Twoja, a nie moja Panie ! Prowadź mnie bezpiecznie do domu (-:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blog zdobył uznanie :
- Centrum Informacji Turystycznej Urzędu Miasta Łodzi i polecany jest w zakładce "Ciekawe strony".
- Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego i polecany jest na Portalu Turystycznym Województwa Łódzkiego.
- Towarzystwa Ochrony Krajobrazu w Łodzi i polecany jest w zakładce "Ciekawe strony".
Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger