Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach. Znajdziesz tu opis trasy, zdjęcia miejsc, ludzi i zdarzeń oraz krótkie filmy.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 51 "Mąkolice"

TRASA : Łódź (Więckowskiego, Zachodnia, Ogrodowa, Nowomiejska, Stary Rynek, Kościelna, Łagiewnicka, Okólna, Przyklasztorze) - Skotniki - Klęk - Kiełmina - Dobra - Orzechówek - Sosnowiec - Stryków - Tymianka - Krucice - Koźle - Sadówka - Pludwiny - Wola Mąkolska - Mąkolice - Mąkolice Pierwsze - Wola Mąkolska - Gozdów - Wrzask - Bronin - Ciołek - Anielin Swędowski - Swędów - Szczawin - Marcjanka - Podole - Glinnik - Samotnik - Smardzew - Nowe Łagiewniki - Łódź - Zgierz (Długa, Cezaka, 3 Maja, 1 Maja, Łódzka) - Łódź (Zgierska, Jabłoniowa, Zgierska, Ogrodowa, Zachodnia, Więckowskiego, Wólczańska, Próchnika)
[25.11.2011. - 112.2 km, 4:54:34 h, 24,6 km/h]       
Mr SCOTT jedzie do ... Mąkolic !!! Trasa WYCIECZKI Nr 51 (-:
Następną wycieczkę zaczynam przy ul.Więckowskiego 15. Znajduje się tu scena główna, utworzonego w 1949 roku Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka.
Przy ulicy Zachodniej 93 - tuż przy skrzyżowaniu z ul.Więckowskiego, mieści się druga scena teatru "Mała Sala". 
Ruszam na trasę wycieczki ulicą Zachodnią i jedę na północ miasta.
Mijam wyremontowaną niedawno kamienicę przy ul.Zachodniej 51. Od wielu lat na parterze budynku działa znakomity zakład fryzjerski "Honorata".  
Zaglądam na chwilę na Stary Rynek, skąd jest ładny widok na strzeliste wieże Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
W 1998 roku na rynku ustawiono potężny głaz z pamiątkową tabliczką. Uczyniono tak w 575. rocznicę, przyznania Łodzi w 1423 roku praw miejskich.
Ma tutaj swoją siedzibę powstałe w 2003 rok Stowarzyszenie Przyjaciół Starego Miasta w Łodzi. 
Udaję się następnie na ul.Kościelną, gdzie pod nr 8/10 oglądam budynek należący do parafii kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
W  czasie II wojny światowej była tu siedziba komisariatu policji kryminalnej tzw. kripo. Przez mieszkańców getta miejsce to nazywane było czerwonym domkiem "Rote Haus".
Chwilę poświęcam samemu kościołowi, który w blasku listopadowego słońca wygląda cudownie ! Ruszam dalej ul.Łagiewnicką w stronę Lasu Łagiewnickiego.
Przed klasztorem w Łagiewnikach łapię chwilę oddechu.
Ulicą Przyklasztorze pędzę z górki do drogi krajowej j nr 71 i skręcam na Stryków.
Jadę prosto do ul.Strażackiej w Skotnikach. Skręcam w prawo w tę drogę pokazywaną przez Mr SCOTT'a.
Mijam park podworski we wsi Klęk i przybywam do osady Kiełmina, która leży za północną ścianą Lasu Łagiewnickiego.
Szybkim tempem wjeżdżam do osady Dobra. To jedna z bardziej atrakcyjnych tras rowerowych na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.
Dojeżdżam do krzyżówki dróg przy sklepie spożywczym. Byłem już tutaj podczas WYCIECZEK Nr 1, Nr 7, Nr 39, Nr 30, Nr 37 i Nr 50.
Pruję prosto przez Orzechówek do drogi krajowej nr 14. Tam skręcam w lewo.
Jadę przez wieś Sosnowiec.
Wjeżdżam do Strykowa. Mr SCOTT bardzo się cieszy, że znowu tu jest ! Zobacz WYCIECZKĘ Nr 44 (-:
Na krzyżówce dróg ze światłami, skręcam w lewo w ul.Kościuszki. Robię sobie małą przerwę przy fontannie na Placu Łukasińskiego. Kościół nadal jest w remoncie.
Jadę cały czas prosto przez rozjazd na Ozorków. To ulica Kolejowa.
Za torami kolejowymi wjeżdżam do osady Tymianka.
Pedałuję żwawo do tego rozwidlenia dróg. W lewo można dojechać do wsi Osse. Skręcam w prawo.
Narzucam ostre tempo, bo droga w tych okolicach jest wyśmienita ! Dojeżdżam do Krucic. Jechałem już tędy na WYCIECZCE Nr 20 (-:
Szybko docieram do wsi Koźle, którą poznałem nie tak dawno, bo w trakcie WYCIECZEK Nr 20, Nr 21 i Nr 37.
Jadę w prawo obok kościoła p.w. św. Szczepana, trasą na Piątek i Mąkolice.
Na kolejnym rozjeździe skręcam ponownie w prawo - tym razem już na same Mąkolice.
Docieram do wsi Sadówka, gdzie trwają prace przy budowie 144 kilometrowego odcinka autostrady A1, która ma prowadzić od węzła drogowego w Strykowie do Torunia.
Mr SCOTT zaręcza, że ta przekrzywiona tablica w kolejnej wsi Pludwiny, to nie jego robota !
Tuż na początku Pludwin, znajduje się tablica pamiątkowa ku czci żołnierzy Armii Poznań, którzy polegli między 11 a 13 września 1939 roku w walkach z wojskami hitlerowskimi.
Jadę dalej przez wieś Wola Mąkolska.
To cały czas powiat zgierski, ale już gmina Głowno. Na końcu wsi mijam zjawiskową kapliczkę. Jeszcze parę machnięć pedałami i radośnie dojeżdżam do celu dzisiejszej eskapady ! 
Mąkolice to bardzo stara i duża wieś w gminie Głowno. W źródłach pisanych mówi się o niej już w 1357 roku ! Obecnie miejscowość liczy ponad 1300 mieszkańców.
Wjeżdżając do wsi od południa, mijam wielki krzyż wzniesiony dzięki hojności miejscowych darczyńców.
                                     
Do Mąkolic prowadzi dobra, asfaltowa droga. Jadę na północ przyglądając się z ciekawością miejscowym atrakcjom. Mijam zespół szkół (gimnazjum i podstawówka), stare domy pamiętające XIX wiek, siedzibę strażaków i dwa wspaniałe kościoły !
                                                 
Przy Zespole Szkół Publicznych im. Adama Mickiewicza znajduje się zabytkowy, drewniany budynek dawnej szkoły w Mąkolicach. Zbudowano go w 1849 roku i dziś wykorzystywany jest jako Łowicka Izba Ludowa.
Po lewej stronie szosy stoi piętrowy gmach Ochotniczej Straży Pożarnej.
Po drugiej stronie drogi stoi tabliczka z informacją dla podróżnych. Dwa kościoły w Mąkolicach - to jest to ! Mało jest w Polsce wsi, które mogłyby poszczycić się taką turystyczną atrakcją (-:
Pierwszy z nich znajduje się po lewej stronie drogi. To wzniesiony w XV wieku, drewniany kościół parafialny p.w. świętych Wojciecha, Klemensa, Stanisława i Katarzyny.
Budowę świątyni rozpoczął arcybiskup gnieźnieński i Prymas Polski Wojciech Jastrzębiec, a ukończył jego następca Wincenty Kot w 1521 roku.
Przy bramie wejściowej do kościoła, przytwierdzona jest tablica upamiętniająca żołnierzy polskich, poległych podczas kampanii wrześniowej. Na tablicy wypisane są nazwiska żołnierzy 57 Pułku Piechoty Wielkopolskiej z Poznania, którzy oddali swe życie "w obronie Ojczyzny napadniętej przez hitlerowców".
Zadbano tu także o odpowiednią promocję turystyczną.  Za parkanem kościoła umieszczono tablicę z informacją o historii zabytkowego kościoła.
 Ten stworzony w późnogotyckim stylu obiekt, był potem wielokrotnie rozbudowywany.
Mr SCOTT przed drzwiami kościoła od strony zachodu.
Obok kościoła znajduje się pochodząca także z XV wieku dzwonnica. Budowle są zadbane i systematycznie restaurowane.
W latach 1866-1879 kościół powiększono o boczną kaplicę p.w. Świętego Rocha, natomiast  w roku 1890 roku o kaplicę p.w. Świętego Wojciecha.  
                                                       
Przechodzę na drugą stronę drogi i podziwiam kościół p.w. Matki Bożej Fatimskiej.
Świątynię wybudowano w latach 1994-1999. 13 maja 2000 roku kościół podniesiony został do godności sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Mr SCOTT przed pomnikiem Miłosierdzia Bożego.
Na głównym dziedzińcu sanktuarium "Białej Pani", stoi pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski  - jednego z najważniejszych Polaków XX wieku.
Tuż obok znajduje się pomnik Papieża Jana Pawła II - najważniejszego Polaka XX wieku.
  Dalej z prawej znajduje się postument, który został wystawiony 13 maja 2003 roku w 22 rocznicę zbrodniczego zamachu na Ojca Świętego.
Wielką atrakcją Sanktuarium w Mąkolicach, są rzeźby ukazujące Drogę Krzyżową Jezusa Chrystusa. Autorem rzeźb, podobnie jak i pomnika Papieża, jest prof. Czesław Dźwigaj - wielki miłośnik mąkolickiego sanktuarium. Na zdjęciu Stacja I "Pan Jezus skazany na śmierć".
Stacja II "Pan Jezus bierze krzyż na swoje ramiona".
Stacja III "Pan Jezus upada pod krzyżem".
Stacja IV "Pan Jezus spotyka Matkę Bolesną".
Stacja V "Szymon z Cyreny pomaga dźwigać krzyż Panu Jezusowi".
Stacja VI "Weronika ociera twarz Panu Jezusowi".
Stacja VII "Pan Jezus drugi raz upada pod krzyżem".
Stacja VIII "Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty".
Stacja IX "Pan Jezus po raz trzeci upada pod krzyżem".
Stacja X "Pan Jezus z szat obnażony".
Stacja XI "Pan Jezus do krzyża przybity".
Stacja XII "Pan Jezus umiera na krzyżu".
Stacja XIII "Pan Jezus zdjęty z krzyża".
Stacja XIV "Pan Jezus złożony do grobu".
Te wspaniałe rzeźby powstały dzięki niezwykłej hojności wiernych parafii w Mąkolicach ! Nad wszystkimi pracami miał pieczę kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, ksiądz Jan Krysik. Mr SCOTT nie widział nigdy tylu cudów w jednym miejscu !
Mr SCOTT miał w tym dniu wiele szczęścia, bo akurat na koniec zwiedzania, na kościelnej wieży kurant zegara odegrał ładną melodię !
                                                                                   
Na ścianie kościoła umieszczona jest także piękna tablica, ufundowana w 555 rocznicę powstania parafii św. Wojciecha w Mąkolicach.
Natomiast na prawej ścianie kruchty umieszczono kolejną tablicę, która upamiętnia poświęcenie w dniu 13 maja 1995 roku, kamienia węgielnego pod budowę Sanktuarium.
Mr SCOTT przed wejściem do zakrystii kościoła.
Przepiękne drzwi kościoła w Mąkolicach. W górnej części werset po łacinie "Salve Regina Ora Pro Nobis Maryja".
     
Spod Sanktuarium jadę na cmentarz parafii rzymskokatolickiej p.w. św. Wojciecha w Mąkolicach. Nekropolia znajduje się po lewej stronie szosy prowadzącej w kierunku miasta Piątek.
Oglądam zbiorową mogiłę żołnierzy 57 Pułku Piechoty 14 Dywizji Armii "Poznań", którzy we wrześniu 1939 r. polegli w Bitwie nad Bzurą.
                                                                                   
Szkoda kończyć krótką wizytę w pięknych Mąkolicach ... Może by tak wrócić tu jeszcze chociaż raz ? Mr SCOTT na szosie przed cmentarzem - w tle Sanktuarium.
Jadę jeszcze do północnego krańca wsi sprawdzić, czy jest tabliczka z nazwą miejscowości (bo od południa nie ma...). Uff ! Jest ! Aż żal opuszczać te urocze strony regionu łódzkiego.
Pora jednak pomyśleć o drodze powrotnej do Łodzi, bo słońce już nisko a do domu daleko !
Wracam do pierwszej krzyżówki z tą piaszczystą drogą przy kapliczce. Skręcam w prawo.
Po przejechaniu 200-300 metrów skręcam w lewo w asfaltową szosę, która przebiega przez najstarszą część wsi.
Na końcu Mąkolic droga łączy się z szosą do Wol Mąkolskiej. Rosną tam charakterystyczne wierzby. Skręcam w prawo - na południe.
Trafiam na krótki objazd. Prowadzone są tu prace przy budowie odcinka autostrady A-1. Wiadukt jest prawie gotowy !
Pędzę dalej na południe i przejeżdżam przez duże skrzyżowanie w miejscowości Gozdów.
Aby nie narobić hałasu, prawie bezszelestnie wjeżdżam do wsi Wrzask. Jechałem już tędy w trakcie WYCIECZKI Nr 6.
Z Wrzaskiem od lat związana jest wieś Bronin. Cały czas utrzymuję solidne tempo jazdy, bo w tych stronach są idealne wręcz, rowerowe trasy !
Docieram do krzyżówki przed wsią Zagłoba, gdzie kontynuuję jazdę na wprost. Mr SCOTT bardzo lubi to miejsce ! Pełno tu tabliczek, a dookoła wręcz przecudowne krajobrazy !
Pędzę dalej na południe do kolejnej wsi o swojsko brzmiącej nazwie Ciołek. Skręcam w prawo.
Po przejechaniu kilkudziesięciu metrów, skręcam w lewo na Anielin Swędowski.
Mamy koniec listopada, a tu dorodne polskie krowy pasą się na łące ! Mr SCOTT nie wierzy w te bajki o ociepleniu klimatu... Doskonałą, nową drogą dojeżdżam do szosy wojewódzkiej nr 708. Tam skręcam w lewo w kierunku Strykowa.
Jadę po wyremontowanej i znacznie ulepszonej drodze. Odbijam na południe, w rozjazd we wsi Anielin Swędowski. Byłęm już tutaj podczas WYCIECZEK Nr 6, Nr 21, Nr 37 i Nr 40.
Przekraczam tory kolejowe i za mostkiem na rzece Moszczenic wjeżdżam do Swędowa. Na krzyżówce obok sklepu skręcam w prawo.
Mr SCOTT zna te tereny prawie na pamięć ! Śmigam do Szczawina po wygodnej drodze, ciągnącej się wzdłuż torów kolejowych.
Przed przejazdem kolejowym w Szczawinie, skręcamy w lewo w piaszczystą drogę. Poznalem ją na WYCIECZCE Nr 49. Wówczas jechałem z Marcjanki i dziś tutaj z przyjemnością wracam (-:
Marcjanka jest niewielką wsią, więc bardzo szybko przybywam do Podola.
Wieś Podole kończy się przed znanym mi świetnie skrzyżowaniem. W lewo do Czaplinka, w prawo do Szczawina.
Chwila - moment i jadą prosto, już jesteśm we wsi Glinnik.
Jadę cały czas na południe. Mijam sklep, rozjazd na Józefów i na Siedlisko. Po trudnym podjeździe przecinam tory kolejowe i wjeżdżam do sadyby Samotnik.
Pokiereszowaną drogą podjeżdżam do Smardzewa. Poszusuję teraz ostro z górki, aż do zakrętu przed rozjazdem do Maciejowa.
Potem czeka mnie niewielki podjazd do Nowych Łagiewnik. Znam tę drogę bardzo dobrze, bo i z tej i z drugiej strony - zobacz WYCIECZKI Nr 2, Nr 6, Nr 20, Nr 37 i Nr 49.
Trochę podjazdów, trochę z górki i już jestem z powrotem w Łodzi ! Tym razem jadę w prawo drogą krajową nr 71.
Jest tu jedna z ostatnich okazji na poprawienie średniego czasu wyprawy. W zawrotnym tempie wpadam do Zgierza. Tam pomykam ulicami Długą, Cezaka, 3 Maja, 1 Maja i Łódzką.
Opuszczam Zgierz i z powrotem wjeżdżam do Łodzi. Za ulicą Poziomkową jadę po ulicy Zgierskiej ścieżką dla rowerów. Skręcam w lewo w ul.Jabłoniową.
                                                  
Znajduje się tutaj Parafia p.w. Matki Boskiej Pocieszenia. Budowę kościoła rozpoczęto w 2001 roku i służy on mieszkańcom łódzkiego osiedla Radogoszcz.
Historia budowy obiektu jest bardzo ciekawa. Zastosowano nowatorskie rozwiązanie i mury nowego kościoła otoczyły i zabudowały starą świątynię ! I to już koniec wycieczki do Mąkolic. Mr SCOTT jedzie jeszcze do centrum miasta sprawdzić drożność pierwszego łódzkiego kontrapasa na ul.Wólczańskiej. 
Jest OK !!!    
                                                                                                                                                                              

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blog zdobył uznanie :
- Centrum Informacji Turystycznej Urzędu Miasta Łodzi i polecany jest w zakładce "Ciekawe strony".
- Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego i polecany jest na Portalu Turystycznym Województwa Łódzkiego.
- Towarzystwa Ochrony Krajobrazu w Łodzi i polecany jest w zakładce "Ciekawe strony".
Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger