Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 475 - Białynin Latków

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE
Łódź (Manufaktura, Park Staromiejski, Zgierska, Plac Kościelny, Wojska Polskiego, Brzezińska, Wiączyńska) - Wiączyń Dolny - Eufeminów - Jordanów - Adamów - Małczew - Witkowice - Bogdanka - Stare Koluszki - Katarzynów - Stefanów - Stamirowice - Leosin - Rewica Kolonia - Rewica - Wola Łokotowa - Mościska - Góra - Kochanów - Białynin Południe - Białynin - Białynin Latków - Celigów - Michowice - Borysław - Żelazna - Julków - Nowe Rowiska - Zapady - Godzianów - Kawęczyn - Drzewce - Lipce Reymontowskie - Mszadla - Siciska - Dąbrowa Mszadelska - Teresin - Nadolna - Kraszew - Kamień - Janów - Nagawki - Dmosin - Dmosin Pierwszy - Szczecin - Nowostawy Dolne - Niesułków - Stryków - Smolice - Swędów - Szczawin - Glinnik - Samotnik - Smardzew - Nowe Łagiewniki - Łódź (Okólna, Łagiewnicka, Sowińskiego, Zgierska, Zachodnia, Manufaktura, Ogrodowa, Gdańska) 
[28.05.2016. - 154,5 km, 5:31:50 h, 28 km/h ]
ZDJĘCIA             FILMY            GPS   
Mr SCOTT jedzie do... wsi Białynin Latków ! Trasa WYCIECZKI Nr 475.
Po 3 dniach odpoczynku ruszam na szosową przejażdżkę na teren powiatu skierniewickiego ! Kolejną wycieczkę rozpoczynam od obejrzenia nowego muralu, który powstał na elewacji centrum handlowo-rozrywkowego Manufaktura.
Autorem obrazu jest Mikołaj Rejs, artysta z Krakowa. Kilkunastometrowy obraz zdobi główne wejście do Manufaktury od strony rynku.
Jego prace przypominają podwodne, bajkowe światy. Bohaterowie obrazów zabierają nas w tajemniczy rejs, między rzeczywistością a fantastyką.
Pierwszym elementem, który stanowi wprowadzenie do obrazu, jest szuflada inspirowana szufladą z maszyny do szycia "Singera".
Drugim - martwy ptak, którego odnajdują duchy po prawej stronie obrazu. Na górze znajduje się 15 gwiazdozbiorów zwierząt, które symbolizują odradzanie się. Intencją było pobudzenie przechodniów do chwilowej refleksji, zatrzymania się w natłoku spraw i zastanowienie się nad rzeczami niecodziennymi.
Z Manufaktury jadę na Stary Rynek, gdzie trwają przygotowania do dużej imprezy plenerowej z okazji nadchodzącego "Dnia Dziecka". Potem już szybko wyjeżdżam z miasta i kieruję się do wsi Białynin Latków.


NA  TRASIE  DO  BIAŁYNINA  LATKOWA
Malowniczy staw we wsi Witkowice k/Brzezin.
Tej miejscowości poświęciłem WYCIECZKĘ Nr 155.

Kolejny staw nad rzeką Mroga we wsi Bogdanka k/Koluszek.
Mural "Polska" na skwerze przy ul. 3 Maja w Koluszkach (zobacz WYCIECZKA Nr 80).
Koluszki i mur przy osiedlu kolejarskim. Niestety zniszczono graffiti z podobizną sierżanta B.A. czyli Mr. T. Lawrence Tureaud'a - zapaśnika, bohatera kultowego serialu amerykańskiego pt. "Drużyna A".
A to jest most i rzeka Rawka we wsi Rewica.
"Rzeka Rawka Rezerwat Przyrody" - tablica informacyjna przy wyjeździe ze wsi Mościska.
Wieś Kochanów i "moje" cudowne wzgórze, skąd roztacza się cudowny widok na mazowieckie pola !

Wieś Białynin i rzeźba średniowiecznego woja - skwer przy remizie strażackiej.
Z Białynina prosta droga do wsi Białynin Latków, która położona jest w powiecie skierniewickim, w gminie Głuchów. Byłem już tutaj kilka razy.
Kapliczka przy skrzyżowaniu w centrum wsi.
Białynin Latków to typowo rolnicza osada, której mieszkańcy trudnią się pracą we własnych gospodarstwach rolnych.
Polna arteria prowadząca do wsi Reczul.
 Wieś zamieszkują 162 osoby.  W czerwcu 1513 roku przez te tereny przejeżdżał król Zygmunt I, który dalej podążył ku Rawie.
Rolniczy krajobraz Białynina Latkowa.
U schyłku XV wieku ziemie te wchodziły w skład województwa rawskiego, prokuracji michowickiej i były zewsząd porośnięte gęstymi lasami.
 
W okolicy wsi stoją ogromne wiatraki elektrowni wiatrowej "Głuchów". Ale Mr SCOTT doskonale wie, że tak naprawdę są to BAZY OBCYCH i lojalnie ostrzegam : "ONI są wszędzie" !!! 👽
Samotna grusza w szczerym polu - na granicy z sąsiednimi osadami. "Moje" ukochane drzewo w woj. łódzkim !
POWRÓT  DO  ŁODZI
Każdy pretekst jest dobry, żeby wyrwać się z domu i pojeździć rowerem ! Dlatego też na dziś nie planowałem wypadu do jakiejś znanej miejscowości. Chciałem po prostu poszaleć rowerkiem ulubionymi trasami ! Z Białynina Latkowa docieram do wsi Celigów.
Następnie kieruję się do Michowic. Przejeżdżam obok domu i sklepu właściciela zakładu piekarskiego.
Z Michowic pędzę do wsi Żelazna, którą darzę szczególnym sentymentem. Zobacz koniecznie WYCIECZKA Nr 266.
We wsi znajduje się piękny dwór, który został wzniesiony w końcu XIX stulecia dla Aleksandra Newlin Mazarakiego. 
Obok dworu pojawiła się nowa tablica pamięci : "Są dwie potęgi, którym trzeba dać wszystko, a w zamian nie brać nic - to Bóg i Ojczyzna. Maria Rodziewiczówna 1864-1944. Żelazna, 8 listopada 2014 r.".
Kościół p.w. Wszystkich Świętych w Żelaznej.
Dom Boży wzniesiono w 1785 roku z fundacji Józefa A. Łuszczewskiego, starosty mszczonowskiego.
Z Żelaznej kieruję się do wsi Nowe Rowiska.
 
Zmieniam kierunek jazdy na zachodni i dojeżdżam do drogi woj. nr 705 we wsi Zapady.
Pedałuję przez Zapady do Godzianowa, gdzie nad wejściem do miejscowego kościoła zawieszony jest napis "Witamy Arcypastrzerza". Czyżby to na powitanie Mr SCOTT'a - rowerowego pasterza Ziemi Łódzkiej ? 😁
LIPCE  REYMONTOWSKIE
Jadę dalej na zachód do Lipiec Reymontowskich, wprost pod świeżo wyremontowaną remizę strażacką.
Dawno mnie tu nie było i postanawiam zwiedzić Muzeum Regionalne im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich.
Popiersie "Władysław Stanisław Reymont 1867-1925" przed wejściem na teren muzeum.
Początki muzeum sięgają roku 1982, kiedy to w trakcie obchodów 50-lecia istnienia w Lipcach Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. St. Reymonta nastąpiło otwarcie Izby Regionalnej. 
Powstała ona w wyniku działań miejscowych miłośników tradycji oraz inicjatywy Muzeum Okręgowego w Żyrardowie. W dniu 20 czerwca 1983 roku Izbę Regionalną przekształcono w Muzeum im. Wł. St. Reymonta.
Pierwotnie było filią Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Obecnie jest samodzielną placówką muzealną.
Muzeum gromadzi, opracowuje i udostępnia zwiedzającym różnorodne eksponaty z dziedziny historii i kultury materialnej Lipiec (wiele drewnianych chat, dawne stroje, tkaniny, hafty, wyposażenie wnętrz w chałupie lipieckiej, narzędzia rolnicze) i sąsiednich miejscowości, a także pamiątki związane bezpośrednio z postacią Władysława St. Reymonta. 
Większość dotąd zgromadzonych eksponatów muzealnych prezentowana jest w ramach stałej wystawy "Tradycje lipieckie", na którą składają się dwie części : historyczna i etnograficzna. Stałą wystawę uzupełniają ekspozycje czasowe o różnorodnej tematyce.
Od 1989 r. siedzibą Muzeum są zabudowania dawnej manufaktury włókienniczej rodziny Winklów. Manufaktura ta powstała na przełomie lat 80-tych i 90-tych XIX wieku. Założył ją Ludwik Winkiel, który wraz z rodziną osiedlił się w Lipcach w 1889 roku. 
W latach 30-tych XX wieku syn Ludwika - Jan Winkiel rozbudował zakład oraz rozszerzył zakres jego produkcji. Manufaktura zajmowała się zgrzebleniem, przędzeniem i farbowaniem wełny, tkaniem materiałów na słynne łowickie pasiaki, oraz wyrobem wełnianych swetrów, skarpet i rękawic. Pełną produkcję prowadzono w niej do roku 1950, jednakże farbowanie trwało aż do 1974 roku.
Obecnie manufaktura Winklów jest unikatowym w skali kraju dawnym obiektem przemysłowym wsi polskiej. Zachowały się w całości budynki wraz z kompleksem maszyn i urządzeń produkcyjnych do pełnego cyklu technologicznego, pochodzące z XIX i XX wieku. Są tu także przepiękne kapliczki.
"Młynarstwo w Powiecie Skierniewickim" - stała wystawa na terenie muzeum.
We wsi znajduje się jeszcze muzeum Czynu Zbrojnego, które powstało w 1988 roku, w oparciu o prywatne zbiory militariów związane z historią walk o niepodległość w rejonie Lipiec Reymontowskich i najbliższej okolicy.
W ekspozycji plenerowej znajduje się samolot Lim-2.
W zbiorach muzeum są m.in. pamiątki po walkach zbrojnych toczonych na ziemi skierniewickiej od czasów powstania styczniowego po lata II wojny światowej oraz eksponaty związane z Ludowym Wojskiem Polskim.
Odnowiona siedziba Urzędu Gminy Lipce Reymontowskie.
Na budynku zawieszona jest tablica z napisem "1338-1988 w roku Jubileuszu 650-lecia Lipiec Reymontowskich odwołujemy się do potomnych o zachowanie chlubnych tradycji i twórczego działania dla dobra mieszkańców. Społeczeństwo wsi i gminy Lipce Reymontowskie".
Tablica informacyjna na obiekcie : "Zadanie rozbudowa i przebudowa wraz z termomodernizacją budynku Urzędu Gminy Lipce Reymontowskie dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Inwestor : Gmina Lipce Reymontowskie".
Mr SCOTT i mural "Wesele Boryny", który znajduje się na budynku przy ul. Boryny. Nieco już wyblakły obraz obraz powstał w 2012 roku w ramach projektu pt. "Lipce Malowane" i wyszedł spod pędzla znanej malarki Małgorzaty Czernik.
Z Lipiec Reymontowskich jadę do "tabliczkowego skrzyżowania" we wsi Nagawki.
Szybko dojeżdżam pod kościół św. Andrzeja w Dmosinie. Stoi przed nim bardzo piękna kapliczka z figurą Matki Bożej, wystawiona w 1908 roku "W hołdzie dziękczynnym Najświętszej Marji Pannie za obronę cudowną przeciwko herezji marjawickiej i za utrzymanie parafii Dmosin przy Św. Rzymsko-Katolickim Kościele tę figurę na wieczną rzeczy pamiątkę wznoszą dzieci Marji, mieszkańcy wsi Dmosin, Szczecin, Lubowidza, Karwoszczyzna, Kraszew, Kuźmy, Błowicze, Różyce Dmosińskie, Michałów i inni".
Potem przedzieram się do Strykowa i ląduję w Szczawinie. Lubię tu sobie popatrzeć na autostradę A-2 i trzy BAZY OBCYCH, które stoją na polach wsi Wołyń. "ONI są wszędzie" !!! 👽
Dalej ostro kręcę korbą i po dojechaniu do Łodzi, zauważam odnowioną kamienicę przy ul. Zachodniej 14a. Po ulicy biegną właśnie uczestnicy 14. edycji biegu "Rossman".
Super przejażdżkę do wsi Białynin Latków kończę pod najnowszym muralem Mikołaja Rejsa na terenie Manufaktury. 
Na trasie dojazdowej do domu, trafiam na ubraną w czerwoną sukienkę kamienicę przy ul. Ogrodowej. Zabytkowa famuła zbudowana dla robotników fabryki Poznańskiego, przygotowywana jest do generalnego remontu, który odbędzie się w ramach programu "Mia100 Kamienic".
Majową wycieczkę kończę w znakomitym nastroju, bowiem przejechałem dziś prawie 155 km z rewelacyjną średnią 28 km/h !
Brawo Mr SCOTT !!! 💪👏😍
   
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger